metacity - en to fi translation catalogue (291 entries)

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Move window to workspace 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Move window to workspace 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Move window to workspace 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Move window to workspace 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Move window one workspace to the left
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila vasemmalle

en: Move window one workspace to the right
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila oikealle

en: Move window one workspace up
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila ylös

en: Move window one workspace down
fi: Siirrä ikkunaa yksi työtila alas

en: Switch applications
fi: Vaihda sovelluksia

en: Switch windows of an application
fi: Vaihda sovelluksen ikkunoiden välillä

en: Switch system controls
fi: Vaihda järjestelmän kontrolleja

en: Switch windows directly
fi: Vaihda ikkunoita suoraan

en: Switch windows of an app directly
fi: Vaihda sovelluksen ikkunoiden välillä suoraan

en: Switch system controls directly
fi: Vaihda järjestelmän kontrolleja suoraan

en: Hide all normal windows
fi: Piilota kaikki tavalliset ikkunat

en: Switch to workspace 1
fi: Siirry työtilaan 1

en: Switch to workspace 2
fi: Siirry työtilaan 2

en: Switch to workspace 3
fi: Siirry työtilaan 3

en: Switch to workspace 4
fi: Siirry työtilaan 4

en: Move to workspace left
fi: Siirrä vasempaan työtilaan

en: Move to workspace right
fi: Siirrä oikeaan työtilaan

en: Move to workspace above
fi: Siirrä ylempään työtilaan

en: Move to workspace below
fi: Siirrä alla olevaan työtilaan

en: System
fi: Järjestelmä

en: Show the run command prompt
fi: Näytä komennonsuorituskehote

en: Show the activities overview
fi: Näytä toimintojen yhteenveto

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Activate the window menu
fi: Aktivoi ikkunavalikko

en: Toggle fullscreen mode
fi: Vaihda kokoruututilaa

en: Toggle maximization state
fi: Vaihda suurennustilaa

en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Restore window
fi: Palauta ikkuna

en: Toggle shaded state
fi: Vaihda rullaustilaa

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Minimize window
fi: Pienennä ikkuna

en: Move window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Resize window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Toggle window on all workspaces or one
fi: Valitse onko ikkuna yhdessä vai kaikissa työtiloissa

en: Raise window if covered, otherwise lower it
fi: Nosta ikkuna, jos se on peittynyt, muuten laske se

en: Raise window above other windows
fi: Nosta ikkuna muiden päälle

en: Lower window below other windows
fi: Laske ikkuna muiden alle

en: Maximize window vertically
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa

en: Maximize window horizontally
fi: Suurenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Bell event
fi: Kellonsoitto

en: Unknown window information request: %d
fi: Tuntematon ikkunatietojen pyyntö: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
fi: <tt>%s</tt> ei vastaa.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
fi: Voit odottaa sovellusta vielä hetken valitsemalla ”Odota”, tai sulkea sovelluksen väkisin heti.

en: _Wait
fi: _Odota

en: _Force Quit
fi: Sulje _väkisin

en: Failed to get hostname: %s
fi: Verkkonimen haku epäonnistui: %s

en: Missing %s extension required for compositing
fi: Kerrostukseen vaadittava laajennos %s puuttuu

en: Failed to open X Window System display '%s'
fi: X-ikkunointijärjestelmän näytön ”%s” avaaminen epäonnistui

en: Lost connection to the display '%s';
    most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
    the window manager.
fi: Yhteys näyttöön ”%s” katkesi:
    todennäköisesti X-palvelin sammutettiin tai tapoit
    ikkunointiohjelman.

en: Fatal IO error %d (%s) on display '%s'.
fi: Vakava IO-virhe %d (%s) näytöllä ”%s”.

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
fi: Jokin muu ohjelma käyttää jo näppäintä %s muunnoksin %x pikanäppäimenään

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: metacity %s
    Tekijänoikeudet © 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., ja muut
    Tämä on vapaata ohjelmistoa: katso kopiointiehdot lähdekoodista.
    Ei MINKÄÄNLAISTA takuuta: ei edes takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA tai
    SOPIVUUDESTA JOHONKIN KÄYTTÖÖN.

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys sessionhallintaan

en: Replace the running window manager with Metacity
fi: Vaihda käytössä oleva ikkunamanageri metacityyn

en: Specify session management ID
fi: Anna sessionhallinnan ID

en: X Display to use
fi: Käytettävä X-näyttö

en: Initialize session from savefile
fi: Alusta sessio tiedostosta

en: Print version
fi: Näytä versio

en: Make X calls synchronous
fi: Käytä synkronisia X-kutsuja

en: Turn compositing on
fi: Käytä kerrostusta

en: Turn compositing off
fi: Älä käytä kerrostusta

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
fi: Älä tee kokoruutuikkunoita, jotka on suurennettu ja joilla ei ole reunoja

en: Failed to scan themes directory: %s
fi: Teemakansion lukeminen epäonnistui: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
fi: Teemaa ei löydy! Varmista, että %s on olemassa, ja sisältää tavalliset teemat.

en: Failed to restart: %s
fi: Uudelleenkäynnistys epäonnistui: %s

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
fi: Rikkinäisten sovellusten kiertotiet eivät ole käytössä. Jotkin sovellukset eivät välttämättä käyttäydy kunnolla.

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
fi: Fonttikuvauksen ”%s” jäsennys GSettings-avaimesta %s epäonnistui

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
fi: Asetustietokannassa oleva ”%s” ei ole kelvollinen hiiren muunnosnäppäin

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
fi: ”%s”, joka on asetustietokannassa, ei ole kelvollinen näppäinsidonnan ”%s” arvo

en: Workspace %d
fi: Työtila %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
fi: Näytön ”%2$s” ruutu %1$d ei ole kelvollinen

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
fi: Näytön ”%2$s” ruudulla %1$d on jo ikkunointiohjelma: kokeile valitsinta --replace, jos haluat korvata nykyisen ikkunointiohjelman.

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
fi: Näytön ”%2$s” ruudun %1$d ikkunointiohjelman valinnan hankkiminen epäonnistui

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
fi: Näytön ”%2$s” ruudulla %1$d on jo ikkunointiohjelma

en: Could not release screen %d on display "%s"
fi: Näytön ”%2$s” ruudun %1$d vapauttaminen ei onnistunut

en: Could not create directory '%s': %s
fi: Kansion ”%s” luominen ei onnistunut: %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
fi: Istuntotiedoston ”%s” avaaminen kirjoittamista varten ei onnistunut: %s

en: Error writing session file '%s': %s
fi: Virhe istuntotiedoston ”%s” kirjoittamisessa: %s

en: Error closing session file '%s': %s
fi: Virhe istuntotiedoston ”%s” sulkemisessa: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
fi: Tallennetun istuntotiedoston jäsennys epäonnistui: %s

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
fi: <metacity_session>-määre havaittu, mutta istunnon ID on jo selvinnyt

en: Unknown attribute %s on <%s> element
fi: Tuntematon <%2$s>-elementin määre %1$s

en: nested <window> tag
fi: sisäkkäiset <window>-laput

en: Unknown element %s
fi: Tuntematon elementti %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
fi: Nämä ikkunat eivät ymmärrä ”tallenna nykyinen tila”-komentoa, ja ne täytyy käynnistää käsin uudelleen kun kirjaudut seuraavan kerran sisään.

en: Failed to open debug log: %s
fi: Vianetsintälokin avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
fi: Lokitiedoston ”%s” fdopen() epäonnistui: %s

en: Opened log file %s
fi: Lokitiedosto %s avattu

en: Metacity was compiled without support for verbose mode
fi: Metacity on käännetty ilman tukea monisanaisille ilmoituksille

en: Window manager:
fi: Ikkunointiohjelma:

en: Bug in window manager:
fi: Vika ikkunointiohjelmassa.

en: Window manager warning:
fi: Ikkunointiohjelman varoitus:

en: Window manager error:
fi: Ikkunointiohjelmavirhe:

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
fi: Ikkuna %s asetti SM_CLIENT_ID:n itselleen, ei WM_CLIENT_LEADERia, kuten sen ICCCM:n mukaan olisi pitänyt tehdä.

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
fi: Ikkuna %s asetti MWM-vihjeen ilmoittaakseen, ettei sen kokoa voi muuttaa, mutta asetti myös minimikoon %d × %d ja maksimikoon %d × %d, mikä ei ole järkevää.

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
fi: Sovellus asetti ylimääräisen _NET_WM_PIDin %lu

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
fi: %s @ %s

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
fi: %s (pääkäyttäjänä)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
fi: %s (käyttäjänä %s)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
fi: %s (toisena käyttäjänä)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
fi: Virheellinen WM_TRANSIENT_FOR ikkuna 0x%lx kohteelle %s.

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
fi: Ikkunalla 0x%lx on ominaisuus %s
    jonka odotettu tyyppi on %s ja muoto %d,
    mutta on todella tyyppi %s, muoto %d, n_items %d.
    Vika on todennäköisesti sovelluksessa, ei ikkunointiohjelmassa.
    Ikkunan otsikko on ”%s”, luokka ”%s” ja nimi ”%s”

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
fi: Ikkunan 0x%2$lx ominaisuus %1$s sisälsi virheellistä UTF-8:aa

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
fi: Ikkunan 0x%2$lx ominaisuus %1$s sisälsi virheellistä UTF-8:aa luettelon kohdassa %3$d

en: Compositing Manager
fi: Kerrostuksen hallintaohjelma

en: Determines whether Metacity is a compositing manager.
fi: Määrittää, tulisiko metacityn toimia kerrostuksen hallintaohjelmana.

en: If true, trade off usability for less resource usage
fi: Jos tosi, käytä vähemmän resursseja käytettävyyden kustannuksella

en: If true, metacity will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
fi: Jos tosi, metacity antaa käyttäjälle vähemmän palautetta piirtämällä kehykset viivoina, välttämällä animaatioita ja muin keinoin. Tämä vähentää käytettävyyttä useimpien käyttäjien kohdalla, mutta saattaa saada vanhentuneet sovellukset toimimaan oikein tai mahdollistaa hitaiden päätepalvelimien käytön. Kehyksiä ei kuitenkaan piirretä viivoina, jos esteettömyysominaisuudet ovat käytössä.

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Window Menu
fi: Ikkunavalikko

en: Minimize Window
fi: Pienennä ikkuna

en: Maximize Window
fi: Suurenna ikkuna

en: Restore Window
fi: Palauta ikkuna

en: Roll Up Window
fi: _Rullaa ikkuna ylös

en: Unroll Window
fi: Avaa rullattu ikkuna

en: Keep Window On Top
fi: Pidä ikkuna päällimmäisenä

en: Remove Window From Top
fi: Poista ikkuna päältä

en: Always On Visible Workspace
fi: Näytä aina näkyvässä työtilassa

en: Put Window On Only One Workspace
fi: Näytä ikkuna vain yhdessä työtilassa

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
fi: _Pienennä

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
fi: S_uurenna

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
fi: _Palauta koko

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
fi: _Rullaa ylös

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
fi: _Rullaa alas

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
fi: S_iirrä

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
fi: Siirrä otsikkopalkkia _näytöllä

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
fi: Aina _päällimmäisenä

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
fi: Näytä _aina tässä työtilassa

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
fi: Näytä vain _tässä työtilassa

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
fi: Siirrä _vasempaan työtilaan

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
fi: Siirrä _oikeaan työtilaan

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
fi: Siirry _yllä olevaan työtilaan

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
fi: Siirrä _alla olevaan työtilaan

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
fi: _Sulje

en: Workspace %d%n
fi: Työtila %d%n

en: Workspace 1_0
fi: Työtila 1_0

en: Workspace %s%d
fi: Työtila %s%d

en: Move to Another _Workspace
fi: Siirrä toiseen t_yötilaan

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
fi: Vaihto

note: Translators: This represents the size of a window.  The first number is * the width of the window and the second is the height.
en: %d x %d
fi: %d × %d

en: top
fi: ylä

en: bottom
fi: ala

en: left
fi: vasen

en: right
fi: oikea

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
fi: kehyksen mitat eivät määrittele ”%s”-kokoa

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
fi: kehyksen mitat eivät määrittele ”%2$s”-reunan ”%1$s”-kokoa

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
fi: Painikkeen sivusuhde %g ei ole järkevä

en: Frame geometry does not specify size of buttons
fi: Kehyksen mitat eivät määrittele painikkeiden kokoa

en: Gradients should have at least two colors
fi: Väriliu'uissa täytyy olla vähintään kaksi väriä

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
fi: GTK-värimääritteessä täytyy olla tila hakasuluissa. Esimerkiksi gtk:fg[NORMAL], jossa NORMAL on tila. ”%s” ei jäsentynyt.

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
fi: GTK-värimääritteessä täytyy olla loppuhakasulku tilan jälkeen. Esimerkiksi gtk:fg[NORMAL], jossa NORMAL on tila. ”%s” ei jäsenny.

en: Did not understand state "%s" in color specification
fi: Tila ”%s” ei ole värimääritteessä järkevä

en: Did not understand color component "%s" in color specification
fi: Värikomponentti ”%s” ei ole värimääritteessä järkevä

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
fi: Sekoitusmuoto on ”blend/taustaväri/edustaväri/alfa”. ”%s” ei ole tätä muotoa.

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
fi: Alfa-arvo ”%s” sekoitusvärissä ei jäsenny

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
fi: Alfa-arvo ”%s” sekoitusvärissä ei ole välillä 0.0 - 1.0

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
fi: Varjostusmuoto on ”shade/perusväri/kerroin”. ”%s” ei ole tämän muotoinen.

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
fi: Varjostuskerroin ”%s” varjostetussa värissä ei jäsenny

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
fi: Varjostuskerroin ”%s” varjostetussa värissä on negatiivinen

en: Could not parse color "%s"
fi: Värin ”%s” jäsentäminen ei onnistunut

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
fi: Koordinaattilauseke sisältää merkin ”%s”, joka ei ole sallittu

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
fi: Koordinaattilauseke sisältää liukuluvun ”%s”, joka ei jäsentynyt

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
fi: Koordinaattilauseke sisältää kokonaisluvun ”%s”, joka ei jäsentynyt

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
fi: Koordinaattilauseke sisälsi tuntemattoman operaattorin seuraavan tekstin alussa: ”%s”

en: Coordinate expression was empty or not understood
fi: Koordinaattilauseke oli tyhjä tai ei järkevä

en: Coordinate expression results in division by zero
fi: Koordinaattilauseke johtaa nollalla jakamiseen

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
fi: Koordinaattilauseke yrittää soveltaa mod-operaattoria liukulukuun

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
fi: Koordinaattilausekkeessa on operaattori ”%s”, jonka paikalla pitäisi olla operandi

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
fi: Koordinaattilauseke sisälsi operandin kohdassa, johon kuuluisi operaattori

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
fi: Koordinaattilauseke päättyi operaattoriin, ei operandiin

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
fi: Koordinaattilausekkeessa on operaattori ”%c” operaattorin ”%c” perässä ilman operandia välissä

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
fi: Koordinaattilausekkeessa oli tuntematon muuttuja tai vakio ”%s”

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
fi: Koordinaattilausekkeen tulkitsijan puskuri ylitettiin.

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
fi: Koordinaattilausekkeessa oli lopetussulje ilman vastaavaa aloitussuljetta

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
fi: Koordinaattilauseke oli aloitussulje ilman vastaavaa lopetussuljetta

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
fi: Koordinaattilausekkeessa ei vaikuta olevan operaattoreita eikä operandeja

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
fi: Teema sisälsi lausekkeen, josta seurasi virhe: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
fi: <button function="%s" state="%s" draw_ops="mikä lienee"/> täytyy olla määritelty tätä kehystyyliä varten

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
fi: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="mikä lienee"/> puuttuu

en: Failed to load theme "%s": %s
fi: Teeman ”%s” lataaminen epäonnistui: %s

en: No <%s> set for theme "%s"
fi: <%s> ei ole asetettu teemaa ”%s” varten

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
fi: Ikkunatyypille ”%s” ei ole asetettu kehystyyliä teemassa ”%s”. Lisää <window type="%s" style_set="mikä lienee"/>-elementti.

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
fi: Käyttäjän määrittelemien vakioiden täytyy alkaa isolla kirjaimella; ”%s” ei ala

en: Constant "%s" has already been defined
fi: Vakio ”%s” on jo määritelty

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
fi: Attribuuttia ”%s” ei löydy elementistä <%s>

en: Line %d character %d: %s
fi: Rivi %d, merkki %d: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
fi: Määre ”%s” on toistettu kahdesti samassa <%s>-elementissä

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
fi: Määre ”%s” ei ole kelvollinen <%s>-elementissä tässä yhteydessä

en: Could not parse "%s" as an integer
fi: ”%s” ei jäsentynyt kokonaisluvuksi

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
fi: Perässä olevat merkit ”%s” merkkijonossa ”%s” eivät ole järkeviä

en: Integer %ld must be positive
fi: Kokonaisluvun %ld täytyy olla positiivinen

en: Integer %ld is too large, current max is %d
fi: Kokonaisluku %ld on liian suuri, nykyinen maksimi on %d

en: Could not parse "%s" as a floating point number
fi: ”%s” ei jäsentynyt liukuluvuksi

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
fi: Totuusarvojen täytyy olla ”true” tai ”false”, ei ”%s”

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
fi: Kulman pitäisi olla välillä 0.0 - 360.0, mutta se oli %g

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
fi: Alfan täytyy olla välillä 0.0 (näkymätön) - 1.0 (täysin peittävä). Se oli %g

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
fi: Virheellinen otsikon skaala ”%s” (täytyy olla joko xx-small,x-small,small,medium,large,x-large tai xx-large)

en: <%s> name "%s" used a second time
fi: <%s>-elementin nimeä ”%s” käytetty toisenkin kerran

en: <%s> parent "%s" has not been defined
fi: <%s>-elementin emo ”%s” ei ole määritelty

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
fi: <%s>-elementin mitat ”%s” eivät ole määriteltyjä

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
fi: <%s>:n täytyy joko määritellä mitat, tai emo, jolla on jo mitat

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
fi: Tausta täytyy määritellä, jotta alfa-arvo olisi mielekäs

en: Unknown type "%s" on <%s> element
fi: Tuntematon tyyppi ”%s” elementissä <%s>

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
fi: Tuntematon style_set ”%s” elementissä <%s>

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
fi: Ikkunatyyppiin ”%s” on jo liitetty tyylijoukko

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
fi: Elementti <%s> ei ole mahdollinen elementin <%s> alla

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
fi: Arvoja ”button_width”/”button_height” ja ”aspect_ratio” ei voi määritellä samalle painikkeille

en: Distance "%s" is unknown
fi: Etäisyys ”%s” on tuntematon

en: Aspect ratio "%s" is unknown
fi: Sivusuhde ”%s” on tuntematon

en: Border "%s" is unknown
fi: Reuna ”%s” on tuntematon

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole ”start_angle”- tai ”from”-määrettä

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
fi: Elementissä <%s> ei ole ”extent_angle”- tai ”to”-määrettä

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
fi: Väriliu'un arvo ”%s” ei ole järkevä

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
fi: Täyttötyyppi ”%s” ei ole järkevä elementissä <%s>

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
fi: Tila ”%s” ei ole järkevä elementissä <%s>

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
fi: Varjo ”%s” ei ole järkevä elementissä <%s>

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
fi: Nuoli ”%s” ei ole järkevä elementissä <%s>

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
fi: <draw_ops> ”%s” ei ole määritelty

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
fi: Draw_opsin ”%s” sisällyttäminen tähän aiheuttaisi kehäviitteen

en: Unknown position "%s" for frame piece
fi: Tuntematon kehyksen palan sijainti ”%s”

en: Frame style already has a piece at position %s
fi: Kehystyylissä on jo pala sijainnissa %s

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
fi: ”%s”-nimistä <draw_ops>:ia ei ole määritelty

en: Unknown function "%s" for button
fi: Tuntematon painikkeen toiminto ”%s”

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
fi: Painiketoimintoa ”%s” ei ole tässä versiossa (%d, tarvitaan %d)

en: Unknown state "%s" for button
fi: Tuntematon painikkeen tila ”%s”

en: Frame style already has a button for function %s state %s
fi: Kehystyylillä on jo painike funktiota %s, tilaa %s varten

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
fi: ”%s” ei ole kelvollinen kohdistusmääreen arvo

en: "%s" is not a valid value for state attribute
fi: ”%s” ei ole kelvollinen tilamääreen arvo

en: A style called "%s" has not been defined
fi: ”%s”-nimistä tyyliä ei ole määritelty

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
fi: ”%s” ei ole kelvollinen koonmuutosmääreen arvo

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
fi: Elementissä <%s> pitäisi olla ”resize”-määre suurennettua ja rullattua tilaa varten

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
fi: Elementissä <%s> ei pitäisi olla ”resize”-määrettä suurennetuilla tiloilla

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
fi: Tyyli on jo määritelty tilaa %s, koonmuutosta %s, kohdistusta %s varten

en: Style has already been specified for state %s focus %s
fi: Tyyli on jo määritelty tilaa %s, kohdistusta %s varten

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
fi: <piece>-elementissä ei voi olla kahta draw_opsia (teema määritteli joko draw_ops-määreen sekä <draw_ops>-elementin tai kaksi elementtiä)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
fi: <button>-elementissä ei voi olla kahta draw_opsia (teema määritteli joko draw_ops-määreen sekä <draw_ops>-elementin tai kaksi elementtiä)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
fi: <menu_icon>-elementissä ei voi olla kahta draw_opsia (teema määritteli joko draw_ops-määreen sekä <draw_ops>-elementin tai kaksi elementtiä)

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
fi: Uloin elementti täytyy olla <metacity_theme>, ei <%s>

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
fi: Elementti <%s> ei voi olla nimi-, tekijä-, päiväys- tai kuvauselementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
fi: Elementti <%s> ei voi olla <constant>-elementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
fi: Elementti <%s> ei voi olla etäisyys-, reuna- tai sivusuhde-elementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
fi: Elementti <%s> ei voi olla piirto-operaatioelementin sisällä

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
fi: Elementti <%s> ei voi olla elementin <%s> sisällä

en: No draw_ops provided for frame piece
fi: Kehyksen palaa varten ei ole draw_opsia

en: No draw_ops provided for button
fi: Painiketta varten ei ole draw_opsia

en: No text is allowed inside element <%s>
fi: Elementin <%s> sisällä ei voi olla tekstiä

en: <%s> specified twice for this theme
fi: <%s> määritelty kahdesti tälle teemalle

en: Failed to find a valid file for theme %s
fi: Teemalle %s ei löytynyt kelvollista tiedostoa

en: Theme file %s did not contain a root <metacity_theme> element
fi: Teematiedosto %s ei sisältänyt <metacity_theme>-juurielementtiä

en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: Des_ktop
fi: _Työpöytä

en: Open another one of these windows
fi: Avaa uusi tällainen ikkuna

en: This is a demo button with an 'open' icon
fi: Tämä on "Avaa"-kuvakkeella varustettu testipainike

en: This is a demo button with a 'quit' icon
fi: Tämä on "Lopeta"-kuvakkeella varustettu testipainike

en: This is a sample message in a sample dialog
fi: Tämä on esimerkkiviesti esimerkkivalintaikkunassa

en: Fake menu item %d
fi: Valikon kohta %d

en: Border-only window
fi: Ikkuna, jossa on vain reunat

en: Bar
fi: Palkki

en: Normal Application Window
fi: Tavallisen sovelluksen ikkuna

en: Dialog Box
fi: Valintaikkuna

en: Modal Dialog Box
fi: Modaalinen valintaikkuna

en: Utility Palette
fi: Palettityökalu

en: Torn-off Menu
fi: Irrotettu valikko

en: Border
fi: Reuna

en: Button layout test %d
fi: Painikkeiden asettelutesti %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
fi: %g millisekuntia yhden ikkunan kehyksen piirtämiseen

en: Usage: metacity-theme-viewer [THEMENAME]
fi: Käyttö: metacity-theme-viewer [TEEMANIMI]

en: Error loading theme: %s
fi: Virhe teeman lataamisessa: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
fi: Teema ”%s” latautui %g sekunnissa

en: Normal Title Font
fi: Tavallinen otsikon fontti

en: Small Title Font
fi: Pieni otsikon fontti

en: Large Title Font
fi: Suuri otsikon fontti

en: Button Layouts
fi: Painikkeiden asettelu

en: Benchmark
fi: Koesta

en: Window Title Goes Here
fi: Ikkunan otsikko tähän

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
fi: %d kehystä piirtyi %g asiakaspuolen sekunnissa (%g millisekuntia per kehys) ja %g todellisessa sekunnissa, ottaen mukaan X-palvelimen resurssit (%g millisekuntia per kehys)

en: position expression test returned TRUE but set error
fi: sijaintilausekkeen testi palautti TOSI, mutta asetti virheen

en: position expression test returned FALSE but didn't set error
fi: sijaintilausekkeen testi palautti EPÄTOSI, mutta ei asettanut virhettä

en: Error was expected but none given
fi: Virhe odotettu, mutta mitään ei ilmennyt

en: Error %d was expected but %d given
fi: Virhe %d odotettu, mutta %d ilmeni

en: Error not expected but one was returned: %s
fi: Virhettä ei odotettu, mutta eräs ilmeni: %s

en: x value was %d, %d was expected
fi: x-arvo oli %d, %d oli odotettu

en: y value was %d, %d was expected
fi: y-arvo oli %d, %d oli odotettu

en: %d coordinate expressions parsed in %g seconds (%g seconds average)
fi: %d-sijaintilauseketta jäsentyi %g sekunnissa (%g sekuntia keksimäärin)
