fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to ar translation catalogue (60 entries)

en: Metadata Cleaner
ar: منظف البيانات الوصفية

en: Clean metadata from your files
ar: نظف البيانات الوصفية من ملفاتك

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
ar: بيانات وصفية;مزيل;منظف;

en: View and clean metadata in files
ar: استعرض ونظف البيانات الوصفية من الملفات

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
ar: يمكن للبيانات الوصفية داخل الملف أن تبدي معلومات كثيرة عنك، فترى الكاميرات تحفظ معلومات عن أين ومتى صُوِّرت الصورة وأي كاميرا اُستخدمت، وترى تطبيقات الحزم المكتبية تضيف معلومات المؤلف والشركة إلى المستندات وجداول البيانات. هذه بيانات حساسة وقد لا تريد مشاركتها.

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
ar: تتيح لك هذه الأداة أن تستعرض بيانات التعريف المسجلة في ملفاتك والتخلص منها قدر الإمكان.

en: Files
ar: الملفات

en: Add files
ar: أضف ملفات

en: Add folders
ar: أضف مجلدات

en: Clean metadata
ar: نظف البيانات الوصفية

en: Clear all files from window
ar: امسح كل الملفات من النافذة

en: General
ar: عام

en: New window
ar: نافذة جديدة

en: Close window
ar: أغلق النافذة

en: Quit
ar: أنهِ

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Help
ar: المساعدة

en: _Add Files
ar: _أضف ملفات

en: Add _Folders
ar: أضف _مجلدات

en: _Clean
ar: _نظف

en: Make sure you backed up your files!
ar: تأكد من أنك نسخت ملفاتك احتياطيًّا!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
ar: لا يمكن التراجع عن إزالة البيانات الوصفية من الملفات.

en: Don't tell me again
ar: لا تخبرني مرة أخرى

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Clean
ar: نظف

en: Clean Your Traces
ar: نظف آثارك

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
ar: تعرف على المزيد حول البيانات الوصفية وقيود عملية الإزالة

en: Remove file from list
ar: ازل ملفاً من القائمة

en: Warning
ar: تحذير

en: Error
ar: خطأ

en: Cleaned
ar: نُظِّف

en: _New Window
ar: _نافذة جديدة

en: _Clear Window
ar: _محو النافذة

en: _Help
ar: _المساعدة

en: _Keyboard Shortcuts
ar: _اختصارات لوحة المفاتيح

en: _About Metadata Cleaner
ar: _حول منظف البيانات الوصفية

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسة

en: Cleaning settings
ar: إعدادات التنظيف

en: Lightweight Cleaning
ar: التنظيف الخفيف

en: Learn more about the lightweight cleaning
ar: تعرف على المزيد حول التنظيف الخفيف

en: Details
ar: التفاصيل

en: Close
ar: أغلق

en: Choose files to clean
ar: اختر الملفات التي تريد تنظيفها

en: Choose folders to clean
ar: اختر المجلدات التي تريد تنظيفها

en: An error occured during the cleaning.
ar: حدث خطأ أثناء التنظيف.

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
ar: حصل خطأ أثناء عملية التنظيف، لم يُعثر على الملف المنظف

en: The File Has Been Cleaned
ar: نُظف الملف

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
ar: أزيلت البيانات الوصفية المعروفة، تنبه لأن عملية التنظيف لها بعض القيود.

en: Learn more
ar: تعرف على المزيد

en: Unable to Read the File
ar: تعذرت قراءة الملف

en: File Type not Supported
ar: نوع الملف غير مدعوم

en: Unable to Check for Metadata
ar: تعذر البحث عن البيانات الوصفية

en: No Known Metadata
ar: لا توجد بيانات وصفية معروفة

en: Unable to Remove Metadata
ar: تعذرت إزالة البيانات الوصفية

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
ar: سيتم تنظيف الملف على أي حال.

en: All supported files
ar: جميع الملفات المدعومة

en: Add files from subfolders
ar: أضف ملفات من مجلدات فرعية

en: Processing file {}/{}
ar: تتم معالجة الملف {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
ar: تنظيف الملف {}/{}

en: Libraries
ar: المكتبات
