fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to cs translation catalogue (58 entries)

en: Metadata Cleaner
cs: Čistič metadat

en: Clean metadata from your files
cs: Vyčistit metadata ze souborů

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
cs: Metadata;Odstraňovač;Čistič;

en: View and clean metadata in files
cs: Zobrazit a vyčistit metadata v souborech

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
cs: Metadata v souboru o vás mohou hodně prozradit. Kamery zaznamenávají data o tom, kdy a kde byl snímek pořízen a jaký fotoaparát byl použit. Kancelářské aplikace automaticky přidávají do dokumentů a tabulek informace o autorovi a společnosti. Jedná se o citlivé informace a možná je nebudete chtít prozradit.

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
cs: Tento nástroj vám umožňuje prohlížet metadata ve vašich souborech a v maximální možné míře se jich zbavit.

en: Files
cs: Soubory

en: Add files
cs: Přidat soubory

en: Add folders
cs: Přidat složky

en: Clean metadata
cs: Vyčistit metadata

en: Clear all files from window
cs: Vyčistit všechny soubory v okně

en: General
cs: Obecné

en: New window
cs: Nové okno

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Quit
cs: Ukončit

en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Help
cs: Nápověda

en: _Add Files
cs: _Přidat soubory

en: Add _Folders
cs: Přidat _složky

en: _Clean
cs: _Vyčistit

en: Make sure you backed up your files!
cs: Ujistěte se, že jste své soubory zazálohovali!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
cs: Vyčištění souborů nelze vrátit zpět.

en: Don't tell me again
cs: Už neopakovat

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Clean
cs: Vyčistit

en: Clean Your Traces
cs: Zahlaďte své stopy

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
cs: Přečtěte si další informace o metadatech a omezeních procesu čištění

en: Remove file from list
cs: Odstranit soubor ze seznamu

en: Warning
cs: Varování

en: Error
cs: Chyba

en: Cleaned
cs: Vyčištěno

en: _New Window
cs: _Nové okno

en: _Clear Window
cs: _Vyčistit okno

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _About Metadata Cleaner
cs: _O aplikaci Čistič metadat

en: Main menu
cs: Hlavní nabídka

en: Cleaning settings
cs: Nastavení čištění

en: Lightweight Cleaning
cs: Opatrné čištění

en: Learn more about the lightweight cleaning
cs: Zjistěte více o opatrném čištění

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Close
cs: Zavřít

en: Choose files to clean
cs: Vyberte soubory pro vyčištění

en: Choose folders to clean
cs: Vyberte složky pro vyčištění

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
cs: Během čištění nastal problém, vyčištěný soubor nebyl nalezen

en: The File Has Been Cleaned
cs: Soubor byl vyčištěn.

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
cs: Známá metadata byla odstraněna, nicméně proces čištění má nějaká omezení.

en: Learn more
cs: Dozvědět se více

en: Unable to Read the File
cs: Nelze načíst soubor.

en: File Type not Supported
cs: Typ souboru není podporován.

en: Unable to Check for Metadata
cs: Nelze zkontrolovat metadata.

en: No Known Metadata
cs: Žádná známá metadata

en: Unable to Remove Metadata
cs: Nepodařilo se odstranit metadata.

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
cs: Soubor bude stejně pro jistotu vyčištěn.

en: All supported files
cs: Všechny podporované soubory

en: Add files from subfolders
cs: Přidat soubory z podsložek

en: Processing file {}/{}
cs: Zpracování souboru {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
cs: Čištění souboru {}/{}
