fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to id translation catalogue (58 entries)

en: Metadata Cleaner
id: Pembersih Metadata

en: Clean metadata from your files
id: Membersihkan berkas Anda dari metadata

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
id: Metadata;Penghapus;Pembersih;

en: View and clean metadata in files
id: Lihat dan bersihkan berkas dari metadata

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
id: Metadata dari sebuah file berisi informasi penting tentang Anda. Misalnya kamera dapat merekam data mengenai kapan dan di mana gambar diambil serta jenis kamera apa yang sedang digunakan. Atau aplikasi Office yang secara otomatis menambahkan informasi penulis dan perusahaan ke suatu dokumen dan spreadsheet. Informasi-informasi ini bersifat sensitif dan Anda mungkin tidak ingin menyebarkannya.

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
id: Alat ini dapat digunakan untuk melihat dan menghapus metadata semaksimal mungkin di sebuah berkas.

en: Files
id: Berkas

en: Add files
id: Tambah berkas

en: Add folders
id: Tambah folder

en: Clean metadata
id: Bersihkan metadata

en: Clear all files from window
id: Hapus semua berkas dari jendela

en: General
id: Umum

en: New window
id: Jendela baru

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Quit
id: Keluar

en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan ketik

en: Help
id: Bantuan

en: _Add Files
id: _Tambah Berkas

en: Add _Folders
id: Tambah _Folder

en: _Clean
id: _Bersihkan

en: Make sure you backed up your files!
id: Pastikan berkas sudah dicadangkan!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
id: Setelah dibersihkan, berkas-berkas tersebut tidak bisa dikembalikan seperti aslinya.

en: Don't tell me again
id: Jangan beritahu lagi

en: Cancel
id: Batal

en: Clean
id: Bersihkan

en: Clean Your Traces
id: Hapus Jejak Anda

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
id: Pelajari lebih lanjut tentang metadata dan batasan-batasan dalam proses pembersihan

en: Remove file from list
id: Hapus berkas dari daftar

en: Warning
id: Peringatan

en: Cleaned
id: Telah dibersihkan

en: _New Window
id: _Jendela Baru

en: _Clear Window
id: _Bersihkan Jendela

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Keyboard Shortcuts
id: _Pintasan Papan Ketik

en: _About Metadata Cleaner
id: _Tentang Metadata Cleaner

en: Main menu
id: Menu utama

en: Cleaning settings
id: Pengaturan pembersihan

en: Lightweight Cleaning
id: Pembersihan Ringan

en: Learn more about the lightweight cleaning
id: Pelajari lebih lanjut tentang pembersihan ringan

en: Details
id: Keterangan

en: Close
id: Tutup

en: Choose files to clean
id: Pilih berkas yang ingin dibersihkan

en: Choose folders to clean
id: Pilih folder yang ingin dibersihkan

en: An error occured during the cleaning.
id: Terjadi error saat melakukan pembersihan.

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
id: Telah terjadi sesuatu selama pembersihan, berkas yang telah dibersihkan tidak dapat ditemukan

en: The File Has Been Cleaned
id: Berkas Telah Dibersihkan

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
id: Metadata yang terdeteksi telah dihapus, namun proses pembersihan ini memiliki beberapa batasan.

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

en: Unable to Read the File
id: Tidak Dapat Membaca Berkas

en: File Type not Supported
id: Jenis Berkas Tidak Didukung

en: Unable to Check for Metadata
id: Tidak Dapat Memeriksa Metadata

en: No Known Metadata
id: Tidak Ada Metadata yang Terdeteksi

en: Unable to Remove Metadata
id: Tidak Dapat Menghapus Metadata

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
id: Untuk berjaga-jaga, berkas akan tetap dibersihkan.

en: All supported files
id: Semua berkas yang didukung

en: Add files from subfolders
id: Tambahkan berkas dari subfolder

en: Processing file {}/{}
id: Memproses berkas {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
id: Membersihkan berkas {}/{}
