fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: Metadata Cleaner
ja: メタデータクリーナー

en: Clean metadata from your files
ja: ファイルからメタデータを除去

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
ja: Metadata;Remover;Cleaner;メタデータ;削除ツール;クリーナー;

en: View and clean metadata in files
ja: ファイルに含まれるメタデータの確認と除去が行えます

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
ja: ファイル内のメタデータは、あなたのことをよく表しています。カメラは、いつ、どこで、どの機種で撮影したかを画像ファイルに記録します。オフィスアプリケーションは、作成者や会社の情報を文書ファイルや表計算ファイルに自動的に追加します。これらの情報は機密情報であり、公開したくない場合もあります。

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
ja: このツールではファイル内のメタデータを確認し、可能な範囲で除去できます。

en: Files
ja: ファイル

en: Add files
ja: ファイル追加

en: Add folders
ja: フォルダ追加

en: Clean metadata
ja: メタデータ除去

en: Clear all files from window
ja: ウィンドウ内の全ファイルからメタデータを除去

en: General
ja: 一般

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Quit
ja: 終了

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Help
ja: ヘルプ

en: _Add Files
ja: ファイル追加 (_A)

en: Add _Folders
ja: フォルダ追加

en: _Clean
ja: 除去 (_C)

en: Make sure you backed up your files!
ja: ファイルをバックアップしてください！

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
ja: 一度メタデータを除去したファイルを、元の状態に戻すことはできません。

en: Don't tell me again
ja: 今後表示しない

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Clean
ja: 除去

en: Clean Your Traces
ja: メタデータを除去します

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
ja: メタデータと除去プロセスの限界の詳細はこちらをご覧ください

en: Remove file from list
ja: ファイルを一覧から削除

en: Warning
ja: 警告

en: Error
ja: エラー

en: Cleaned
ja: 除去済み

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ (_N)

en: _Clear Window
ja: ウィンドウ内ファイルのメタデータを除去 (_C)

en: _Help
ja: ヘルプ (_H)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット (_K)

en: _About Metadata Cleaner
ja: メタデータクリーナーについて (_A)

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Cleaning settings
ja: クリーニングの設定

en: Lightweight Cleaning
ja: 簡易除去

en: Learn more about the lightweight cleaning
ja: 簡易除去の詳細はこちらをご覧ください

en: Details
ja: 詳細

en: Close
ja: 閉じる

en: Choose files to clean
ja: メタデータを除去するファイルを選択

en: Choose folders to clean
ja: メタデータを除去するフォルダを選択

en: An error occured during the cleaning.
ja: 除去中にエラーが発生しました。

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
ja: 何らかの問題が発生し、除去済みのファイルが見つかりません

en: The File Has Been Cleaned
ja: ファイルのメタデータが除去されました

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
ja: 既知のメタデータは除去されましたが、除去プロセスには限界があります。

en: Learn more
ja: 詳細

en: Unable to Read the File
ja: ファイルを読み込めません

en: File Type not Supported
ja: 未対応のファイル形式です

en: Unable to Check for Metadata
ja: メタデータを確認できません

en: No Known Metadata
ja: 既知のメタデータはありません

en: Unable to Remove Metadata
ja: メタデータを除去できません

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
ja: 念のため、ファイルのメタデータ除去を行いました。

en: All supported files
ja: 対応ファイル一覧

en: Add files from subfolders
ja: サブフォルダ内のファイルを追加

en: Processing file {}/{}
ja: 処理中のファイル {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
ja: メタデータ除去中のファイル {}/{}

en: Libraries
ja: ライブラリ
