fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to pt translation catalogue (60 entries)

en: Metadata Cleaner
pt: Limpador de metadados

en: Clean metadata from your files
pt: Limpar os metadados de seus ficheiros

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
pt: Metadado;Metainformação;Eliminar;Remover;Limpador;

en: View and clean metadata in files
pt: Ver e limpar os metadados dos ficheiros

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
pt: Os metadados dum ficheiro podem dizer muito sobre alguém. As câmaras registam dados sobre quando e onde se tomou uma foto e que câmara se usou. As aplicações de escritório registam automaticamente informação acerca do autor e da empresa nos documentos e folhas de cálculo. Trata-se de informação delicada e é possível que não a queira revelar.

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
pt: Esta ferramenta permite-lhe ver os metadados nos seus ficheiros e desfazer-se deles na medida do possível.

en: Files
pt: Ficheiros

en: Add files
pt: Adicionar ficheiros

en: Add folders
pt: Adicionar pastas

en: Clean metadata
pt: Limpar metadados

en: Clear all files from window
pt: Limpar todos os ficheiros da janela

en: General
pt: Geral

en: New window
pt: Nova janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Quit
pt: Sair

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Help
pt: Ajuda

en: _Add Files
pt: _Adicionar ficheiros

en: Add _Folders
pt: Adicionar _pastas

en: _Clean
pt: _Limpar

en: Make sure you backed up your files!
pt: Assegure-se de fazer uma cópia de segurança dos seus ficheiros!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
pt: Uma vez limpados os ficheiros, não há volta atrás.

en: Don't tell me again
pt: Não voltar a mostrar esta mensagem

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Clean
pt: Limpar

en: Clean Your Traces
pt: Limpe as suas pegadas

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
pt: Saiba mais sobre metadados e as limitações do processo de limpeza

en: Remove file from list
pt: Remover ficheiro da lista

en: Warning
pt: Advertência

en: Error
pt: Erro

en: Cleaned
pt: Limpo

en: _New Window
pt: _Nova janela

en: _Clear Window
pt: _Limpar janela

en: _Help
pt: A_juda

en: _Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de _teclado

en: _About Metadata Cleaner
pt: Acerca do Limpador de _metadados

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Cleaning settings
pt: Ajustes de limpeza

en: Lightweight Cleaning
pt: Limpeza ligeira

en: Learn more about the lightweight cleaning
pt: Mais informação acerca da limpeza ligeira

en: Details
pt: Detalhes

en: Close
pt: Fechar

en: Choose files to clean
pt: Selecione os ficheiros que deseja limpar

en: Choose folders to clean
pt: Selecione as pastas que deseja limpar

en: An error occured during the cleaning.
pt: Um erro ocorreu durante a limpeza.

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
pt: Algo correu mal durante a limpeza, ficheiro limpo não encontrado

en: The File Has Been Cleaned
pt: O ficheiro foi limpo

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
pt: Os metadados conhecidos foram removidos, contudo, o processo de limpeza tem algumas limitações.

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Unable to Read the File
pt: Não foi possível ler o ficheiro

en: File Type not Supported
pt: Tipo de ficheiro não suportado

en: Unable to Check for Metadata
pt: Não foi possível verificar os metadados

en: No Known Metadata
pt: Sem metadados conhecidos

en: Unable to Remove Metadata
pt: Não foi possível remover os metadados

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
pt: O ficheiro será limpo de qualquer maneira, para ter certeza.

en: All supported files
pt: Todos os ficheiros compatíveis

en: Add files from subfolders
pt: Adicionar ficheiros de subpastas

en: Processing file {}/{}
pt: A processar ficheiro {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
pt: A limpar ficheiro {}/{}

en: Libraries
pt: Bibliotecas
