fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to sv translation catalogue (59 entries)

en: Clean metadata from your files
sv: Rensa bort metadata från dina filer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
sv: Metadata;Borttagning;Rensning;

en: View and clean metadata in files
sv: Visa och rensa bort metadata i filer

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
sv: Metadata i en fil kan berätta mycket om dig. Kameror registrerar data om var och när en bild togs och vilken kamera som användes. Kontorsprogramvara lägger automatiskt till information om författare och företag i dokument och kalkylblad. Detta är känslig information som du kanske inte vill avslöja.

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
sv: Med det här verktyget kan du visa metadata i dina filer och bli av med så mycket som möjligt.

en: Files
sv: Filer

en: Add files
sv: Lägg till filer

en: Add folders
sv: Lägg till mappar

en: Clean metadata
sv: Ta bort metadata

en: Clear all files from window
sv: Rensa alla filer från fönstret

en: General
sv: Allmänt

en: New window
sv: Nytt fönster

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Quit
sv: Avsluta

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Help
sv: Hjälp

en: _Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add _Folders
sv: Lägg till _mappar

en: _Clean
sv: _Rensa

en: Make sure you backed up your files!
sv: Tillse att du har säkerhetskopierat dina filer!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
sv: När filerna väl är rensade finns det ingen återvändo.

en: Don't tell me again
sv: Visa inte igen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Clean
sv: Rensa

en: Clean Your Traces
sv: Sopa igen dina spår

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
sv: Läs mer om metadata och begränsningar i rensningsprocessen

en: Remove file from list
sv: Ta bort filen från listan

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

en: Cleaned
sv: Rensat

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Clear Window
sv: _Rensa fönstret

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Metadata Cleaner
sv: _Om Metadatarensaren

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Cleaning settings
sv: Rensningsinställningar

en: Lightweight Cleaning
sv: Lätt upprensning

en: Learn more about the lightweight cleaning
sv: Läs mer om lättviktsrensning

en: Details
sv: Detaljerad info

en: Close
sv: Stäng

en: Choose files to clean
sv: Välj filer att rensa

en: Choose folders to clean
sv: Välj mappar att rensa

en: An error occured during the cleaning.
sv: Ett fel uppstod vid rensningen.

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
sv: Något dåligt hände under borttagningen, en rensad fil hittades inte

en: The File Has Been Cleaned
sv: Filen har rensats

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
sv: Funnen metadata har tagits bort, men rensningsprocessen har vissa begränsningar.

en: Learn more
sv: Läs mer

en: Unable to Read the File
sv: Kan inte läsa filen

en: File Type not Supported
sv: Filtypen stöds inte

en: Unable to Check for Metadata
sv: Kunde inte kontrollera metadata

en: No Known Metadata
sv: Ingen metadata hittades

en: Unable to Remove Metadata
sv: Kan inte ta bort metadata

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
sv: Filen kommer att rensas för säkerhets skull.

en: All supported files
sv: Alla filer som stöds

en: Add files from subfolders
sv: Lägg till filer från undermappar

en: Processing file {}/{}
sv: Bearbetar fil {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
sv: Rensar fil {}/{}

en: Libraries
sv: Bibliotek
