fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to tr translation catalogue (60 entries)

en: Metadata Cleaner
tr: Üst Veri Temizleyici

en: Clean metadata from your files
tr: Dosyalarınızdaki üst verileri temizleyin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
tr: Metadata;Remover;Cleaner;Üst veri;Kaldırıcı;Temizleyici;

en: View and clean metadata in files
tr: Dosyalardaki üst verileri görüntüle ve temizle

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
tr: Bir dosyadaki üst veriler sizin hakkınızda çok şey söyleyebilir. Kameralar, bir resmin ne zaman ve nerede çekildiği ve hangi kameranın kullanıldığı ile ilgili verileri kaydeder. Ofis uygulamaları, belgelere ve elektronik tablolara otomatik olarak yazar ve şirket bilgilerini ekler. Bunlar hassas bilgilerdir ve açıklamak istemeyebilirsiniz.

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
tr: Bu araç, dosyalarınızdaki üst verileri görüntülemenizi ve mümkün olduğunca onlardan kurtulmanızı sağlar.

en: Files
tr: Dosyalar

en: Add files
tr: Dosya ekle

en: Add folders
tr: Klasör ekle

en: Clean metadata
tr: Üst verileri temizle

en: Clear all files from window
tr: Tüm dosyaları pencereden temizle

en: General
tr: Genel

en: New window
tr: Yeni pencere

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Quit
tr: Çıkış

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: Help
tr: Yardım

en: _Add Files
tr: Dosya _Ekle

en: Add _Folders
tr: _Klasör Ekle

en: _Clean
tr: _Temizle

en: Make sure you backed up your files!
tr: Dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
tr: Dosyalar temizlendikten sonra geri dönüşü yoktur.

en: Don't tell me again
tr: Bir daha söyleme

en: Cancel
tr: İptal

en: Clean
tr: Temizle

en: Clean Your Traces
tr: İzlerinizi Temizleyin

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
tr: Üst veriler ve temizleme işlemi sınırlamaları hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Remove file from list
tr: Dosyayı listeden kaldır

en: Warning
tr: Uyarı

en: Error
tr: Hata

en: Cleaned
tr: Temizlendi

en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

en: _Clear Window
tr: Pencereyi _Temizle

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Metadata Cleaner
tr: Üst Veri Temizleyici _Hakkında

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Cleaning settings
tr: Temizleme ayarları

en: Lightweight Cleaning
tr: Hafif Temizleme

en: Learn more about the lightweight cleaning
tr: Hafif temizleme hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Close
tr: Kapat

en: Choose files to clean
tr: Temizlenecek dosyaları seçin

en: Choose folders to clean
tr: Temizlenecek klasörleri seçin

en: An error occured during the cleaning.
tr: Temizleme sırasında bir hata oluştu.

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
tr: Temizleme sırasında kötü bir şey oldu, temizlenen dosya bulunamadı

en: The File Has Been Cleaned
tr: Dosya Temizlendi

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
tr: Bilinen üst veriler kaldırıldı, ancak temizleme işleminin bazı sınırlamaları vardır.

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Unable to Read the File
tr: Dosya Okunamıyor

en: File Type not Supported
tr: Dosya Türü Desteklenmiyor

en: Unable to Check for Metadata
tr: Meta Veriler Denetlenemiyor

en: No Known Metadata
tr: Bilinen Üst Veri Yok

en: Unable to Remove Metadata
tr: Üst Veriler Kaldırılamıyor

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
tr: Dosya yine de emin olmak için temizlenecek.

en: All supported files
tr: Desteklenen tüm dosyalar

en: Add files from subfolders
tr: Alt klasörlerden dosya ekle

en: Processing file {}/{}
tr: {}/{} dosya işleniyor

en: Cleaning file {}/{}
tr: {}/{} dosya temizleniyor

en: Libraries
tr: Kütüphaneler
