fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Metadata Cleaner
uk: Очищувач метаданих

en: Clean metadata from your files
uk: Очистьте метадані своїх файлів

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
uk: Метадані;Очищувач;Metadata;Remover;Cleaner;

en: View and clean metadata in files
uk: Переглянути й очистити метадані у файлах

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
uk: Метадані у файлі можуть багато розповісти про вас. Камери записують дані про те, коли та де було зроблено знімок і яка камера була використана. Застосунки Office автоматично додають дані про автора та компанію в документи та електронні таблиці. Це конфіденційна інформація, і ви, можливо, не захочете її розголошувати.

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
uk: Цей засіб дає змогу переглядати метадані у ваших файлах і максимально позбутися від них.

en: Files
uk: Файли

en: Add files
uk: Додати файли

en: Add folders
uk: Додати теки

en: Clean metadata
uk: Очистити метадані

en: Clear all files from window
uk: Очистити всі файли з вікна

en: General
uk: Загальні

en: New window
uk: Нове вікно

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Quit
uk: Вийти

en: Keyboard shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Help
uk: Довідка

en: _Add Files
uk: _Додати файли

en: Add _Folders
uk: Додати _теки

en: _Clean
uk: _Очистити

en: Make sure you backed up your files!
uk: Переконайтеся, що ви створили резервну копію своїх файлів!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
uk: Після очищення, можливості відновлення файлів не буде.

en: Don't tell me again
uk: Не нагадувати знову

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Clean
uk: Очистити

en: Clean Your Traces
uk: Очистьте свої сліди

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
uk: Докладніше про метадані та обмеження процесу очищення

en: Remove file from list
uk: Вилучити файл зі списку

en: Warning
uk: Попередження

en: Error
uk: Помилка

en: Cleaned
uk: Очищено

en: _New Window
uk: _Нове вікно

en: _Clear Window
uk: _Очистити вікно

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Комбінації клавіш

en: _About Metadata Cleaner
uk: _Про очищувач метаданих

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Cleaning settings
uk: Налаштування очищення

en: Lightweight Cleaning
uk: Легке чищення

en: Learn more about the lightweight cleaning
uk: Докладніше про легке очищення

en: Details
uk: Подробиці

en: Close
uk: Закрити

en: Choose files to clean
uk: Виберіть файли для очищення

en: Choose folders to clean
uk: Виберіть теки для очищення

en: An error occured during the cleaning.
uk: Під час очищення сталася помилка.

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
uk: Під час очищення сталося щось погане, очищений файл не знайдено

en: The File Has Been Cleaned
uk: Файл очищено

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
uk: Відомі метадані були вилучені, однак процес очищення має деякі обмеження.

en: Learn more
uk: Докладніше

en: Unable to Read the File
uk: Не вдалося прочитати файл

en: File Type not Supported
uk: Тип файлу не підтримується

en: Unable to Check for Metadata
uk: Не вдалося перевірити метадані

en: No Known Metadata
uk: Немає відомих метаданих

en: Unable to Remove Metadata
uk: Не вдалося вилучити метадані

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
uk: Про всяк випадок файл усе одно буде очищено.

en: All supported files
uk: Усі підтримувані файли

en: Add files from subfolders
uk: Додати файли з вкладених тек

en: Processing file {}/{}
uk: Обробка файлу {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
uk: Файл очищення {}/{}

en: Libraries
uk: Бібліотеки
