fr.romainvigier.MetadataCleaner - en to ur translation catalogue (60 entries)

en: Metadata Cleaner
ur: میٹاڈیٹا کلینر

en: Clean metadata from your files
ur: آپکی فائلوں سے میٹا ڈیٹا صاف کرتاہے

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Metadata;Remover;Cleaner;
ur: میٹا ڈیٹا; ہٹانے والا; صفاءئکرنےوالا;

en: View and clean metadata in files
ur: فائلوں کا میٹا ڈیٹا دیکھتا اور صاف کرتاہے

en: Metadata within a file can tell a lot about you. Cameras record data about when and where a picture was taken and which camera was used. Office applications automatically add author and company information to documents and spreadsheets. This is sensitive information and you may not want to disclose it.
ur: فائل کے اندر موجود میٹا ڈیٹا آپ کے بارے میں بہت کچھ بتا سکتا ہے۔ کیمرے اس بارے میں ڈیٹا ریکارڈ کرتے ہیں کہ تصویر کب اور کہاں لی گئی تھی اور کون سا کیمرہ استعمال کیا گیا تھا۔ آفس ایپلیکیشنز خود بخود مصنف اور کمپنی کی معلومات کو دستاویزات اور اسپریڈ شیٹس میں شامل کر دیتی ہیں۔ یہ حساس معلومات ہے اور ہو سکتا ہے آپ اسے ظاہر نہ کرنا چاہیں۔

en: This tool allows you to view metadata in your files and to get rid of it, as much as possible.
ur: یہ آیپ آپ کو اپنی فائلوں میں میٹا ڈیٹا دیکھنے اور جتنا ممکن ہو اس سے چھٹکارا حاصل کرنے میں مدد کرتا ہے۔

en: Files
ur: فائلوں

en: Add files
ur: فائلیں شامل کریں

en: Add folders
ur: فولڈرز شامل کریں

en: Clean metadata
ur: میٹا ڈیٹا کو صاف کریں

en: Clear all files from window
ur: ونڈو سے تمام فائلیں صاف کریں

en: General
ur: عام

en: New window
ur: نئ/جدید وندو

en: Close window
ur: وندو بند کریں

en: Quit
ur: بند کریں

en: Keyboard shortcuts
ur: کی بورڈ شارٹ کٹس

en: Help
ur: مدد

en: _Add Files
ur: _فائلیں شامل کریں

en: Add _Folders
ur: فولدرز شامل کریں

en: _Clean
ur: _صاف

en: Make sure you backed up your files!
ur: یقینی بنائیں کہ آپ نے اپنی فائلوں کا بیک اپ لیا ہے!

en: Once the files are cleaned, there's no going back.
ur: ایک مرتبہ فائلوں کو صاف کرنے کے بعد واپس لوٹا نہیں جاسکتا۔

en: Don't tell me again
ur: مجھے دوبارہ مت کہنا

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Clean
ur: صاف

en: Clean Your Traces
ur: اپنے نشانات کو صاف کریں

en: Learn more about metadata and the cleaning process limitations
ur: میٹا ڈیٹا اور صفائی کے عمل کی حدود کے بارے میں مزید جانیں

en: Remove file from list
ur: فہرست سے فائل کو ہٹا دیں

en: Warning
ur: تنبیہ

en: Error
ur: خرابی

en: Cleaned
ur: صاف کردیاگیا

en: _New Window
ur: _نئ وندو

en: _Clear Window
ur: _ ونڈو صاف کریں

en: _Help
ur: _مدد

en: _Keyboard Shortcuts
ur: _کی بورڈ شارٹ کٹس

en: _About Metadata Cleaner
ur: _میٹا ڈیٹا کلینر کا تعارف

en: Main menu
ur: مرکزی فہرست

en: Cleaning settings
ur: صفائی کی ترتیبات

en: Lightweight Cleaning
ur: ہلکی صفائی

en: Learn more about the lightweight cleaning
ur: ہلکی صفائی کے بارے میں مزید جانیں

en: Details
ur: تفصیلات

en: Close
ur: بند کریں

en: Choose files to clean
ur: صاف کرنے کے لیے فائلوں کا انتخاب کریں

en: Choose folders to clean
ur: صاف کرنے کے لیے فولڈرز کو منتخب کریں

en: An error occured during the cleaning.
ur: صفائی کے دوران ایک خرابی پیش آگئی۔

en: Something bad happened during the cleaning, cleaned file not found
ur: صفائی کے دوران کچھ برا ہوا، صاف فائل نہیں مل سکی

en: The File Has Been Cleaned
ur: فائل کو صاف کر دیا گیا ہے

en: Known metadata have been removed, however the cleaning process has some limitations.
ur: معلوم شدہ میٹا ڈیٹا ہٹا دیا گیا ہے، تاہم صفائی کے عمل کی کچھ حدود ہیں۔

en: Learn more
ur: اورجانیے

en: Unable to Read the File
ur: فراہم کردہ فائل پڑھنے سے قاصر ہے

en: File Type not Supported
ur: فائل کی قسم تعاون یافتہ نہیں ہے

en: Unable to Check for Metadata
ur: میٹا ڈیٹا چیک کرنے سے قاصر

en: No Known Metadata
ur: کوئی بھی معلوم شدہ میٹا ڈیٹا موجود نھیں ہے

en: Unable to Remove Metadata
ur: میٹا ڈیٹا کو ہٹانے سے قاصر

en: The file will be cleaned anyway to be sure.
ur: فائل کو بہرحال صاف کیا جائے گا۔

en: All supported files
ur: تمام معاون فائلیں

en: Add files from subfolders
ur: ذیلی فولڈرز سے فائلیں شامل کریں

en: Processing file {}/{}
ur: فائل پر کارروائی ہو رہی ہے {}/{}

en: Cleaning file {}/{}
ur: فائل کی صفائی ہورہی ہے {}/{}

en: Libraries
ur: لائبریریاں
