mhWaveEdit 1.3.8 - en to sv translation catalogue (744 entries)

en: Converting samplerate
sv: Omvandlar samplingsfrekvens

en: Adjusting speed
sv: Ändrar hastighet

en: Mixing
sv: Mixar

en: The mixed result was clipped %d times.
sv: Mixningen bottnade %d gånger.

en: Combining channels
sv: Kombinerar kanaler

en: Mixing channels
sv: Mixar kanaler

en: Calculating peak level
sv: Beräknar toppnivå

en: Finding zero-crossing
sv: Söker efter nollnivå

en: Amplifying (by %3.1f%% / %+.1fdB)
sv: Förstärker (med %3.1f%% / %+.1fdB)

en: Amplifying
sv: Förstärker

en: The input was clipped %d times during processing.
sv: Insignalen bottnade %d gånger.

en: number of recent files
sv: antal nyligen öppnade filer

en: Some of the settings you have changed will not be activated until you restart the program
sv: Programmet måste startas om för att vissa ändrade inställningar ska aktiveras

en: Colors
sv: Färger

en: _Preview
sv: _Visa

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Browse directory
sv: Välj katalog

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Show _time scale by default
sv: Visa _tidsskala som standard

en: Show _horizontal zoom slider by default
sv: Visa _horisontell zoom-inställning som standard

en: Show _vertical zoom slider by default
sv: Visa _vertikal zoom-inställning som standard

en: Show _speed slider by default
sv: Visa hastighet_sinställning som standard

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Keep sound driver opened (to avoid start/stop clicks)
sv: Fortsätt _hålla uppspelningen igång vid stopp (för att undvika klickljud)

en: _Byte-swap output (try this if playback sounds horrible)
sv: Växla byteordning på spelat ljud (prova om ljudet låter väldigt illa)

en: Play _mono files as stereo
sv: Spela _mono-filer som stereo

en: _Update cursor information while playing
sv: _Uppdatera positionsinformation medan ljud spelas

en: _Keep cursor in center of view when following playback
sv: Håll markören i _centrum när vyn följer uppspelningen

en: _Auto-start playback when jumping to mark
sv: Starta uppspelning automatiskt när man hoppar till märke

en: Enable _variable speed playback
sv: Aktivera uppspelning med _variabel hastighet

en: Auto-_reset speed
sv: Ställ _tillbaka hastigheten till normal varje gång spelning startas

en: Use fast and noisy method
sv: Använd snabbare men skränig metod

en: (H')MM:SS.t
sv: (T')MM:SS.t

en: (H')MM:SS.mmmm
sv: (T')MM:SS.mmmm

en: TimeDisplay|Samples
sv: Sampel

en: Time Code 24fps
sv: Tidkod 24 bilder/s

en: Time Code 25fps (PAL)
sv: Tidkod 25 bilder/s (PAL)

en: Time Code 29.97fps (NTSC)
sv: Tidkod 29.97 bilder/s (NTSC)

en: Time Code 30fps
sv: Tidkod 30 bilder/s

en: _Remember window sizes/positions
sv: Återställ placering på öppna _fönster

en: _Draw waveform a second time with improved quality
sv: Rita upp vyn en andra gång med bättre kvalitet

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: _Up
sv: _Upp

en: _Down
sv: _Ner

en: Keep main _window in front after applying effect
sv: Behåll huvudfönstret ovanför efter genomförd effekt

en: _Use floating-point temporary files
sv: Använd flyttalsformat i temporära filer

en: Enable _dithering for editing
sv: Aktivera _dithering för redigering

en: Enable dithering for _playback
sv: Aktivera dithering för uppspelning

en: Auto dete_ct driver on each start-up
sv: Sök rätt drivrutin automatiskt vid programstart

en: Interface
sv: Gränssnitt

en:  Main window
sv: Huvudfönster

en: Number of recent files in File menu:
sv: Antal nyligen öppnade filer i Arkivmenyn:

en:  View
sv:  Vy

en: Customize co_lors...
sv: Ställ in färger...

en:  Window contents
sv:  Fönstrets innehåll

en: Sound
sv: Ljud

en:  Driver options
sv:  Drivrutinsinställningar

en: _Driver:
sv: _Drivrutin:

en:  Fallback format
sv:  Backupformat

en: Sample format to try when the sound file's format isn't supported.
sv: Sampelformat som kan användas om ljudfilens format inte stöds.

en: Playback
sv: Uppspelning

en:  Playback settings
sv:  Uppspelningsinställningar

en:  Variable speed
sv:  Variabel hastighet

en: Files
sv: Filer

en:  Temporary file directories
sv:  Kataloger för temporära filer

en:  Temporary file settings
sv:  Inställningar för temporära filer

en: To avoid rounding errors when applying more than one effect on the same data, floating-point temporary files can be used. However, this will increase disk and CPU usage.
sv: För att undvika de avrundningsfel som man får när man genomför mer än en effekt på samma data, kan man använda flyttalsformat i de temporära filerna. Detta förbättrar kvaliteten men ökar disk och processor-användning något.

en: Quality
sv: Kvalitet

en:  Rate conversions
sv:  Hastighetsomvandlingar

en: Varispeed:
sv: Vid uppspelning:

en: Speed effect:
sv: Vid redigering:

en: Other
sv: Övrigt

en:  Time format
sv:  Tidsformat

en: Display t_imes as:
sv: Visa t_ider som:

en: Times_cale format:
sv:  Tidskalans format:

en:  External applications
sv:  Externa program

en: Mi_xer utility:
sv: Mi_xerprogram:

en: Advanced
sv: Avancerat

en:  Advanced settings
sv:  Avancerade inställningar

en: Disk editing _threshold:
sv: Gräns för diskredigering:

en: View _quality:
sv: Vykvalitet:

en: samples/pixel
sv: sampel/pixel

en: Output _buffer size:
sv: Storlek på utdata_buffert:

en: bytes
sv: byte

en: _Close
sv: _Stäng

en: Signed
sv: Med tecken

en: Unsigned
sv: Utan tecken

en: Range test failed for format:
sv: Gränstest misslyckades för format:

en: (expected)
sv: (förväntat)

en: Conversion test failed, between:
sv: Omvandlingstest misslyckades, mellan:

en:   and:
sv:   och:

en: No errors detected!
sv: Inga fel upptäcktes!

en: Preparing tests..
sv: Förbereder tester..

en: Running tests..
sv: Kör tester..

en: 
    
    Test results (1 time unit = %f usec/sample)
sv: 
    
    Testresultat (1 tidsenhet = %f mikrosekunder/sampel

en: Couldn't open %s
sv: Kunde inte öppna fil %s

en: Unexpected end of file
sv: Oväntat slut på fil

en: Error reading %s: %s
sv: Fel vid läsning av %s: %s

en: Error seeking in %s: %s
sv: Fel vid positionering i %s: %s

en: Built-in
sv: Inbyggd

en: Volume adjust/fade
sv: Volymändring/rampning

en: Convert samplerate
sv: Omvandla samplingsfrekvens

en: Convert sample format
sv: Omvandla sampelformat

en: Map channels
sv: Flytta kanaler

en: Combine channels
sv: Kombinera kanaler

en: Add channels from other file
sv: Lägg till kanaler från annan fil

en: Speed
sv: Hastighet

en: Pipe through program
sv: Filtrera genom program

en: You have no open file to apply the effect to!
sv: Det finns ingen öppen fil att verkställa effekten på!

en: This effect could not be loaded.
sv: Denna effekt kunde inte laddas in.

en: /Move Up
sv: /Flytta Upp

en: /Move Down
sv: /Flytta Ner

en: /Move to Top
sv: /Flytta Överst

en: /Move to Bottom
sv: /Flytta Underst

en: /Sort by Name
sv: /Sortera efter Namn

en: /Sort by Type
sv: /Sortera efter Typ

en: /Sort by Location
sv: /Sortera efter Plats

en: /Sort by Author
sv: /Sortera efter Författare

en: /Restore Order
sv: /Återställ ursprunglig ordning

en: /Rebuild Effect List
sv: /Bygg om effektlista

en: Top
sv: Överst

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Bottom
sv: Underst

en: Close dialog after applying effect
sv: Stäng detta fönster efter effekten körts

en: Apply
sv: Verkställ

en: Close
sv: Stäng

en: Effects
sv: Effekter

en: Apply to:
sv: Verkställ på:

en: putenv failed!
sv: putenv misslyckades!

en: unsetenv failed!
sv: unsetenv misslyckades!

en: Microsoft WAV format
sv: Microsoft WAV-format

en: Raw PCM data
sv: PCM rådata

en: Open with MPlayer
sv: Öppna med MPlayer

en: The file %s does not exist!
sv: Filen %s finns inte!

en: The file %s is not a regular file!
sv: Filen %s är inte en normal fil!

en: Loading
sv: Laddar

en: The file name '%s' has an extension unknown to the program. Please specify in which format this file should be saved.
sv: Filnamnet '%s' har en ändelse som programmet inte känner till. Ange i vilket format filen skall sparas.

en: Unknown file type
sv: Okänd filtyp

en: Saving
sv: Sparar

en: The file %s may be destroyed since the saving failed. Try to free up some disk space and save again. If you exit now the file's contents could be in a bad state.
sv: Filen %s kan ha skadats då sparningen misslyckades. Försök att frigöra utrymme på hårddisken och spara igen. Om du avslutar nu kan filens innehåll bli skadat.

en: %s is not a valid wav file
sv: %s är inte en giltig wav-fil

en: The file %s is a compressed wav file. This program can only work with uncompressed wav files.
sv: Filen %s är en komprimerad wav-fil. Detta program kan bara arbeta med okomprimerade wav-filer.

en: On this system, libsndfile is required to save floating-point wav files.
sv: På denna dator krävs libsndfile för att man ska kunna spara wav-filer i flyttalsformat.

en: You are saving a wav file larger than 2048MB. Such large files are non-standard and may not be readable by all programs.
    
     (this warning will not be displayed again)
sv: Du vill spara en wav-fil som är större än 2048MB. Så stora wav-filer är inte standard, och kan därför vara oläsliga för vissa program.
    
    (denna varning visas bara en gång)

en: Failed to open '%s'!
sv: Misslyckades med att öppna '%s'!

en: Invalid sample format or number of channels for this file format
sv: Ogiltigt sampelformat eller antal kanaler för detta filformat

en: Failed to write to '%s'!
sv: Misslyckades att skriva till '%s'!

en: Decoding
sv: Avkodar

en: Variable bitrate (default)
sv: Varierande bitrate (standard)

en: Average bitrate
sv: Genomsnittlig bitrate

en: Constant bitrate
sv: Konstant bitrate

en: Custom argument
sv: Eget kommandoargument

en: Standard (high quality)
sv: Standard (hög kvalitet)

en: Extreme (higher quality)
sv: Extrem (högre kvalitet)

en: Insane (highest possible quality)
sv: Galen (högsta kvalitet)

en: MP3 Preferences
sv: Inställningar för MP3-export

en: Encoding type:
sv: Kodningstyp:

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Custom argument:
sv: Eget argument:

en: Use this setting by default
sv: Använd denna inställning som standard

en: Cancel
sv: Avbryt

en: '%s' is not a number!
sv: '%s' är inte ett nummer!

en: Value for '%s' must be a number between %f and %f
sv: Värdet på '%s' måste vara ett nummer mellan %f och %f

en: Sample type:
sv: Sampeltyp:

en: 8 bit PCM
sv: 8-bitars PCM

en: 16 bit PCM
sv: 16-bitars PCM

en: 24 bit PCM
sv: 24-bitars PCM

en: 32 bit PCM
sv: 32-bitars PCM

en: Floating-point, single
sv: Flyttalsformat, normal

en: Floating-point, double
sv: Flyttalsformat, dubbel

en: Signedness:
sv: Tecken:

en: Endianness:
sv: Endian-typ:

en: Little endian
sv: Little-endian

en: Big endian
sv: Big-endian

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: sample rate
sv: samplingsfrekvens

en: Place cursor
sv: Placera markör

en: seconds
sv: sekunder

en: samples
sv: sampel

en: after beginning of file
sv: efter filens början

en: after end of file
sv: efter filens slut

en: after current cursor position
sv: efter nuvarande markörposition

en: after selection start
sv: efter markerat områdes början

en: after selection end
sv: efter markerat områdes slut

en: (use a negative number to place the cursor before instead of after the selected point)
sv: (använd negativt tal för att placera markören före i stället för efter vald punkt)

en: Position cursor
sv: Placera markör

en: Could not open %s: %s
sv: Kunde inte öppna %s: %s

en: Warning: Unexpected error: %s
sv: Varning: Oväntat fel: %s

en: Error closing %s: %s
sv: Fel vid stängning av %s: %s

en: Could not seek in %s: %s
sv: Kunde inte positionera i %s: %s

en: Could not read from %s: %s
sv: Kunde inte läsa från %s: %s

en: Unexpected end of file reading from %s
sv: Oväntat filslut vid läsning från %s

en: Unable to write data to %s
sv: Kunde inte skriva data till %s

en: Could not get file position in %s: %s
sv: Kunde inte utläsa filposition i %s: %s

en: File already exists. Overwrite?
sv: Filen finns redan. Vill du ersätta den?

en: No file with that name!
sv: Det finns ingen fil med det namnet!

en: Error reading from %s: %s
sv: Fel vid läsning från %s: %s

en: Could not remove '%s': %s
sv: Kunde inte ta bort '%s': %s

en: Error creating link to '%s': %s
sv: Fel vid skapande av länk till '%s': %s

en: General
sv: Allmänt

en: Sample view
sv: Vy

en: Playing
sv: Uppspelning

en: Recording
sv: Inspelning

en: Editing
sv: Redigering

en: File formats
sv: Filformat

en: Keyboard shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Bug reporting
sv: Buggrapportering

en: Helping out
sv: Hjälp till

en: Contact
sv: Adresser

en: mhWaveEdit is a graphical program for editing sound files. It is completely free (GPL).
sv: mhWaveEdit är ett grafiskt program för att redigera ljudfiler. Programmet är fri programvara som distribueras under GPL-licens.

en: You can find the latest release of mhWaveEdit at:
sv: Den senaste versionen av mhWaveEdit finns på:

en: The area where you 'see' the contents of the file you are editing, is called the 'sample view'.
sv: Den yta i fönstret där du ser ljudfilen som öppnats kallas för vyn.

en: In the sample view there is a grey vertical bar called the 'cursor'. The cursor follows the sound wave when you play the sound. You can position the cursor by clicking with the right (2:nd) mouse button. If you do this while you're playing a file, the playing will continue from the new cursor position. You can also position the cursor more exact by using the 'Position Cursor...' command on the Edit menu.
sv: I vyn finns en grå linje som kallas 'markör'. När man spelar upp en ljudfil följer markören efter ljudvågen. Med höger musknapp så kan man placera markören där man vill i filen. Detta kan göras även under tiden man spelar upp ljudfilen, då kommer uppspelningen hoppa till den nya positionen. Man kan också placera markören mer exakt genom att använda 'Placera markör...' i Redigera-menyn

en: You can place marks in your file by holding down Ctrl and pressing a number from 0 to 9. This will place a mark (green vertical bar) with the same number at the current cursor position. You can later make the cursor go to that position again by just pressing the number. Setting and jumping to marks can be done while playing. To remove a mark, jump to the mark and set it again.
sv: Man kan placera märken i filen genom att trycka Ctrl och en siffertangent. Gör man detta placeras en linje med motsvarande siffra vid nuvarande markörposition. Man kan sedan flytta markören till denna position genom att bara trycka på siffertangenten. Man kan placera och hoppa till märken medan uppspelning pågår.

en: Playing a file is simple, just load the file and press the play button. The green play button plays from the current position. The yellow play button plays the current selection, or the entire file if nothing is selected. Stop the playback with the stop button (with the red square).
sv: Att spela upp en fil är enkelt, bara ladda filen och tryck på spelaknappen. Den gröna spelaknappen spelar från nuvarande markörposition. Den gula spelar aktuell markering eller hela filen om ingenting är markerat. Stoppa uppspelningen med stoppknappen.

en: The playback speed can be varied by adjusting the slider to the far right.
sv: Uppspelningshastigheten kan regleras med kontrollen längst till höger.

en: You can do normal editing while the file is playing.
sv: Man kan redigera filen medan man spelar.

en: Recording is done with 'Record...' on the Play menu, or the Record button (the red circle). A dialog box will pop up where you can select what format you want to record in. After selecting the format, meters and numbers will appear showing info about the volume level of the sound input.
sv: Inspelning startas med 'Spela in...' på Spela-menyn, eller inspelningsknappen (den röda cirkeln). En dialogruta dyker upp där man kan välja vilket format man ska spela in. Efter att ha valt format dyker mätare och nummer upp som visar information om volymnivå på insignalen.

en: When you want to start recording, press the "Start recording" button. When you've recorded everything you wanted to, press the Finish button and the record dialog will disappear and newly recorded sound will show up in a new window.
sv: När man vill starta inspelningen, tryck knappen "Starta inspelning". När inspelningen är klar, tryck "Slutför"-knappen. Dialogrutan försvinner då och det inspelade ljudet dyker upp i ett nytt fönster.

en: Currently it is impossible to play and record at the same time, so the playback will stop when you record.
sv: Det går för närvarande inte att spela in och spela upp ljud på samma gång.

en: You make selections by dragging the mouse over the sample view. You can hear what you've currently selected by clicking on the "play selection" button (the button with the yellow arrow) or by selecting 'Play selection' from the Play menu.
sv: Man kan markera ett område i filen genom att dra med musen. Det går sedan att lyssna på det som markerats genom att trycka på "spela markering"-knappen (den gula triangeln) eller välja "Spela markering" på Spela-menyn

en: You can use the cursor to refine the selection. Use the 'Selection start at cursor' and 'Selection end at cursor' buttons to move the selection starting point or the selection end point to the current cursor position. You can also drag the selection endpoints using the mouse.
sv: Det finns två sätt att ändra en markering. Man kan använda markören och knapparna "Start på markeringen till markören" och "Slut på markeringen till markören". Man kan också justera markeringen genom att dra markeringens ändpunkter med musen.

en: The 'Cut' and 'Copy' functions work like in any other software.
sv: 'Klipp ut' och 'Kopiera' fungerar som i de flesta andra program.

en: The 'Paste' function insert the clipboard contents at the cursor position. The 'Paste over' function works like 'Paste', except that it overwrites the data after the insert position.
sv: 'Klistra in' infogar urklippets innehåll vid markören. 'Klistra över' fungerar som 'Klistra in', fast det skriver över datat som ligger framför markören.

en: The 'Paste mix' function combines the clipboard data with the data at the cursor position.
sv: 'Mixa in'-funktionen mixar ihop urklippets data och datat vid markören.

en: The 'Paste as new' function opens a new window and puts the clipboard contents into it.
sv: 'Klistra in till ny' öppnar ett nytt fönster och lägger in urklippets innehåll.

en: The 'Crop' function deletes all parts of the file that are not selected.
sv: 'Skär ut' tar bort allt utom markeringen.

en: The 'Silence selection' function replaces the selected part with silence. To avoid clicks, the silent part is a line that meets the wave at the endpoints.
sv: 'Tysta markering' byter ut markerat område mot tystnad. För att undvika klick så görs tystnaden som en linje mellan ändpunkterna.

en: All editing functions work non-destructively, that is, the file you're editing isn't actually changed until you save it (the effects also work this way).
sv: All redigering och alla effekter sker icke-destruktivt, dvs filen ändras inte i verkligheten förrän man sparar.

en: mhWaveEdit has a few simple effects, which are available from the 'Effects' menu.
sv: mhWaveEdit har några enkla effekter som går att nå under 'Effekter'-menyn.

en:  * Fade in/out
sv:  * Fade-in/Fade-ut

en:    This creates a linear fade in or fade out effect.
sv:    Detta gör en linjär fade-in eller fade-ut på markerat område.

en:  * Normalize, Normalize to...
sv:  * Normalisera volym

en:    This amplifies the sound as much as possible without getting clipping distortion. The "Normalize to..." item lets you specify which level to normalize to.
sv:    Detta justerar volymen så högt som går innan distortion inträffar. "Normalisera till..." gör samma sak men låter dig välja vilken nivå som de högsta topparna ska ha.

en:  * Volume adjust/fade...
sv:  * Volymjustering...

en:    This effect lets you select a starting volume and a ending volume and amplifies the selection fading from the starting volume to the ending volume.
sv:    Denna effekt låter dig ange start- och slutvolym och "fade:ar" markeringen. För att skapa en fade-ut, välj startvolym 100% och slutvolym 0%.

en:    Note that volumes above 100% may cause sound distortion. Use the 'Find top volume' to find out the maximum amplification possible without distortion. (You can use this for normalizing samples.)
sv:    Förstärkning över 100% kan orsaka distortion. Använd 'Hitta maxvolym'-knappen för att hitta högsta möjliga förstärkning som går att få utan distortion.

en:    By setting starting volume and ending volume to the same value you get a simple amplification of the sound.
sv:    Sätter man samma start- och slutvolym får man en vanlig förstärkning av ljudet.

en:  * Convert samplerate...
sv:  * Omvandla samplingsfrekvens...

en:    This converts the samplerate of the entire file to one you specify. There are different methods for doing this, usually the one in the top has the best quality but can take longer than the other methode.
sv:    Denna effekt omvandlar samplingsfrekvensen på aktuell fil. Det finns olika metoder att göra detta på, det första alternativet i listan har högst kvalitet men kan ta längre tid än metoderna längre ner.

en:  * Convert sample format...
sv:  * Omvandla sampelformat...

en:    This converts the sample format of the entire file.
sv:    Denna effekt omvandlar sampelformatet på filen.

en:    The 'Don't actually change the data' option can be used if the program was wrong about the file's format.
sv:    Knappen "Ändra ej datat" kan användas om programmet inte har läst filen med rätt format.

en:  * Byte swap
sv:  * Växla byteordning

en:    This "byte swaps" the selected part. It can be used to repair damaged files where the byte order is wrong. Note that if the sound looks alright but plays wrong, you should not use this option, instead you should use the "byte-swap output" option in the Preferences dialog.
sv:    Denna effekt kan användas för att reparera skadade filer där byteordningen blivit fel. Observera att om ljudfilen ser bra ut på skärmen men låter illa när man spelar den ska man inte använda denna effekt, använd i stället inställningen "Växla byteordning på spelat ljud" i Inställningar-fönstret.

en:  * Mix to mono
sv:  * Mixa kanaler

en:    This mixes all channels of the file together to a mono sound.
sv:    Mixar ihop alla kanaler i filen till mono.

en:  * Add channel
sv:  * Lägg till kanal

en:    This copies the first channel to a new channel in the sound, converting mono to stereo etc.
sv:    Delar den första kanalen till en ny kanal i ljudet, om ljudet var mono blir det stereo.

en:  * Map channels...
sv:  * Ändra kanaler...

en:    With this effect, you can change the number of channels in the file. You can also rearrange and add (i.e. mix) channels.
sv:  * Kombinera kanaler...

en:  * Combine channels...
sv:    Med denna effekt gör man en linjärkombination av kanalerna. Genom att välja olika värden kan man göra mixning, byta plats på kanaler, justera balans, förstärking osv. Till exempel, för att byta plats på vänster och höger kanal, ange att nya Kanal 1 ska vara 0% av gamla Kanal 1 och 100% av gamla Kanal 2, och nya Kanal 2 ska vara 100% av gamla Kanal 1 och 0% av gamla Kanal 2

en:    This effect lets you create a new sound by a linear combination of the old channels. This means you can do channel mixing / swapping / balance / panning / amplification etc. by entering different values. For example, to swap the left and right channel, you select that the new Channel 1 should be 0% of the old Channel 1 and 100% of the old Channel 2, and the new Channel 2 should be 100% of the old Channel 1 and 0% of the old Channel 2
sv:  * Ändra hastighet...

en:  * Speed adjustment...
sv:    Med denna effekt ändrar man hastigheten på ljudet. Tonen kommer att ändras på samma sätt.

en:    This effect changes the speed of the selection. The tone will change as well.
sv: mhWaveEdit stöder LADSPA-effekter och kan också använda de flesta av programmet SoX effekter. För att programmet ska hitta LADSPA-effekterna måste miljövariabeln LADSPA_PATH vara rätt inställd.

en:  * Pipe through program...
sv: Alla effekter som stöds kan man hitta genom att välja "Effektfönster..." på Effekter-menyn. Effekterna listas med namn som börjar på [B] för inbyggda effekter, [L] för LADSPA-effekter och [S] för SoX-effekter.

en: Some notes on sound quality.
sv: Lite information om ljudkvalitet.

en: The general rule when doing audio editing/processing is to not manipulate the data more than necessary and keep an original copy whenever you're processing your important files.
sv: Den viktigaste regeln när man håller på med ljud är att inte ändra datat mer än nödvändigt och att behålla originalversionen när man gör någon form av bearbetning av ljudfiler.

en: Cut, copy and paste operations move the data around without modifying it, so these don't degrade the sound quality. Because of level differences, you may get a "step" at the start and end of the inserted part, which can cause a small clicking sound.
sv: Klipp ut, kopiera och klistra in flyttar data utan att ändra i det, så de sänker normalt inte ljudkvaliteten. På grund av nivåskillnader kan man få ett litet "steg" vid början och slutet på den inklistrade delen, vilket kan orsaka ett litet klickljud.

en: The mix paste function doesn't decrease quality, unless the peaks become too high and you get clipping. In that case you will get a warning message.
sv: Mixa in-funktionen sänker inte kvaliteten om inte topparna blir för höga och klipps. I så fall får man ett varningsmeddelande.

en: Sound data is normally stored as integer values. Therefore, whenever you normalize, adjust volume, decrease sample size or filter a sound, the result must be rounded. If you use 24 or 32 bit sample sizes, this is not really a problem, but if you use 8 or 16 bits sample size, this rounding causes a decrease in quality.
sv: Ljuddata lagras normalt som heltalsvärden. Därför sker det avrundningar när man normaliserar, justerar volym, omvandlar mellan format eller filtrerar ljud på olika sätt. Om man använder 24- eller 32-bitars sampelstorlek så märks inte avrundningen, men använder man 8 eller 16 bitar orsakar avrundningen en hörbar kvalitetssänkning.

en: By default, mhWaveEdit uses floating-point temporary files for storing processed results to avoid rounding until the file is saved.
sv: Vanligtvis använder mhWaveEdit temporära filer i flyttalsformat för att undvika onödiga avrundningar tills filen sparas.

en: Even if mhWaveEdit was originally built for editing wav files, it's also possible to load and save in a few other formats. mhWaveEdit always supports wav and raw files, but if it's compiled with the libsndfile library, mhWaveEdit supports a couple of other formats as well.
sv: Även om mhWaveEdit från början byggdes för att redigera wav-filer kan man också ladda in och spara filer i ett antal andra format. Wav och raw-filer stöds alltid, men om mhWaveEdit kompilerats med libsndfile-biblioteket, stöds ett antal andra format också.

en: To save a file with a different file format, use "Save as..." and choose a format in the file type selection box.
sv: För att spara en fil med ett annat filformat, välj "Spara som..." och ändra filtyp i fönstret som kommer upp.

en: mhWaveEdit has basic support for mp3 and ogg formats. For this to work you need to have LAME installed for mp3 support, and OggDec/OggEnc for Ogg support. If you have these programs, you can open and save mp3/ogg files just like any other file format.
sv: mhWaveEdit har visst stöd för mp3- och ogg-filer. För att detta ska fungera måste du ha LAME installerat för mp3, och OggDec/OggEnc för Ogg-stöd. Finns dessa program kan man öppna och spara mp3/ogg-filer.

en: If mplayer is installed, mhwaveedit can open all formats that it supports, for example the soundtrack of a video file. Since mplayer is only a player, these files can not be saved back after editing, you have to save the file into a supported format.
sv: Om programmet MPlayer är installerat så kan mhWaveEdit öppna alla filer som det stöder, till exempel ljudet till videoklipp. Eftersom mplayer bara är en spelare så kan man inte spara tillbaka filen, utan man får spara filen i något annat format.

en: mhWaveEdit creates a directory ~/.mhwaveedit where it stores configuration information.
sv: mhWaveEdit skapar en katalog ~/.mhwaveedit där inställningar lagras.

en: The configuration file is called config. It can be hand edited, but the easiest way is through 'Preferences' on the Edit menu.
sv: Inställningsfilen kallas config. Den kan redigeras för hand med en texteditor, men det enklaste sättet är genom "Inställningar" på Redigera-menyn.

en: Each mhwaveedit process creates a session file in the .mhwaveedit directory called mhwaveedit-session-<pid>-<session>-<state>, where <session> is the session ID number and <state> is a character code showing the state of the session ('r' for running sessions).
sv: Varje mhWaveEdit-process skapar en sessionsfil i .mhwaveedit-katalogen. Den har namn på formen mhwaveedit-session-<pid>-<session>-<tillstånd>, där <session> är ett ID-nummer och <tillstånd> är en bokstav som talar om vilket tillstånd sessionen är i ('r' betyder att den är igång).

en: Temporary files are by default also stored in the ~/.mhwaveedit directory. Which directories to use can be set through the preferences dialog. To get the best performance, you should have one temporary directory for each local filesystem. The temporary files have names of the form "mhwaveedit-temp-<pid>-nnnn-<session>". Do NOT open or remove temporary files with the same pid number as a currently running mhWaveEdit.
sv: Temporära filer lagras också normalt i ~/.mhwaveedit-katalogen. Vilka kataloger som skall användas kan man välja genom Inställningar-fönstret. För att få så bra prestanda som möjligt, använd en katalog för varje lokalt filsystem. Temporära filer har namn på formen "mhwaveedit-temp-<pid>-nnnn-<session>". Öppna INTE och ta INTE bort temporära filer medan mhWaveEdit körs.

en: mhWaveEdit checks on startup for leftover temporary files and lets the user open them. After opening a crashed session, the files can be saved or thrown away.
sv: Vid uppstart så kollar mhWaveEdit om det finns några övergivna temorära filer och låter i så fall användaren öppna upp dem. De kan sedan antingen sparas på riktigt eller slängas.

en: F1            Help
sv: F1            Hjälp

en: F12           Record
sv: F12           Spela in

en: Ctrl+(number) Set mark
sv: Ctrl+(siffra) Sätt märke

en: (number)      Goto mark
sv: (siffra)      Gå till märke

en: Ctrl+P        Preferences
sv: Ctrl+P        Inställningar

en: Ctrl+E        Effects
sv: Ctrl+E        Effekter

en: Ctrl+O        Open file
sv: Ctrl+O        Öppna fil

en: Ctrl+S        Save file
sv: Ctrl+S        Spara fil

en: Ctrl+U        Save selection as
sv: Ctrl+U        Spara markering som

en: Ctrl+C        Copy
sv: Ctrl+C        Kopiera

en: Ctrl+X        Cut
sv: Ctrl+X        Klipp ut

en: Ctrl+D        Delete
sv: Ctrl+D        Ta bort

en: Ctrl+V        Paste
sv: Ctrl+V        Klistra in

en: Ctrl+Z        Undo
sv: Ctrl+Z        Ångra

en: Ctrl+A        Select all
sv: Ctrl+A        Markera allt

en: Ctrl+G        Position cursor (Go to)
sv: Ctrl+G        Placera markör

en: Ctrl+H        Position cursor at file start
sv: Ctrl+H        Placera markören vid filens början

en: Ctrl+J        Position cursor at file end
sv: Ctrl+J        Placera markören vid filens slut

en: Ctrl+K        Position cursor at selection start
sv: Ctrl+K        Placera markören vid markeringens början

en: Ctrl+L        Position cursor at selection end
sv: Ctrl+L        Placera markören vid markeringens slut

en: Y,U           Move cursor to nearest all-channel zero-crossing
sv: Y,U           Flytta markören till närmaste nollnivå för alla kanaler

en: I,O           Move cursor to nearest any-channel zero-crossing
sv: I,O           Flytta markören till närmaste nollnivå för någon kanal

en: Ctrl+Q        Selection start at cursor
sv: Ctrl+Q        Sätt markeringens början till markör

en: Ctrl+W        Selection end at cursor
sv: Ctrl+W        Sätt markeringens slut till markör

en: +,=           Zoom in
sv: +,=           Zooma in

en: -             Zoom out
sv: -             Zooma ut

en: >             Zoom to selection
sv: >             Zooma till markering

en: <             Zoom all
sv: <             Zooma ut maximalt

en: Arrow keys    Scroll left/right
sv: Piltangenter  Flytta vy vänster/höger

en: ,             Play from cursor pos
sv: ,             Spela från markörens position

en: .             Stop
sv: .             Stopp

en: /             Play selection
sv: /             Spela markering

en: H,J           Move cursor (and playback) 1/8 of view
sv: H,J           Flytta markör (och uppspelning) 1/8 vy

en: K,L           Move cursor one sample
sv: K,L           Flytta markör ett sampel

en: Ctrl+arrow    Move cursor (and playback) half second
sv: Ctrl+pil      Flytta markör (och uppspelning) en halv sekund

en: (             Play first 3 seconds of selection
sv: (             Spela de första 3 sekunderna i markeringen

en: )             Play last 3 seconds of selection
sv: )             Spela de sista 3 sekunderna i markeringen

en: If you find a bug or flaw in the program that's not mentioned in the BUGS file, report the bug in the bug tracker (see contact info) or mail a bug report describing the bug to: magnus.hjorth@home.se
sv: Om du hittar ett fel i programmet som inte nämnts i BUGS-filen, maila en buggrapport till: magnus.hjorth@home.se

en: In case of a crash, please do not send me any core dumps. They are huge and completely useless to me. Instead, create a backtrace. Backtraces tell you exactly where the program crashed.
sv: Om programmet kraschar, maila inte några core-filer till mig. De har jag ingen användning för. Skapa istället en "backtrace" som talar om var programmet kraschade.

en: How to create a backtrace:
sv: Så här skapar man en backtrace:

en: 1. Enable core dumps: ulimit -c unlimited
sv: 1. Aktivera core-filer: ulimit -c unlimited

en: 2. Run the program:   mhwaveedit
sv: 2. Kör programmet:      mhwaveedit

en: 3. Make the program crash. You should now get a file named core or core.1234 in the directory you're in.
sv: 3. Gör så att programmet kraschar. När det gör det så ska en fil som heter core eller core.nnnn dyka upp i den katalog du är i.

en: 4. Run gdb with the program and core file:
sv: 4. Kör gdb med programmet och core-filen:

en: 5. After gdb has loaded, use the command: bt
sv: 5. Efter att gdb laddats, använd kommandot: bt

en: 6. Quit gdb with the command: quit
sv: 6. Avsluta gdb med kommandot: quit

en: 7. Now you should have a back trace in the file backtrace.txt
sv: 7. Nu ska det finnas en backtrace i filen backtrace.txt

en: There are plenty of things you can do if you want to help the development of mhWaveEdit.
sv: Det finns mycket du kan göra om du vill hjälpa till med utvecklingen av mhWaveEdit.

en: First of all, look for bugs and report all bugs you find into the bug tracker or through e-mail. Sometimes a bug can get overlooked for a long time because nobody reports it, so don't be afraid to report bugs that have been there for a few releases. You don't have to provide fixes or very detailed information, although it helps of course.
sv: Först och främst, leta efter fel och buggar och rapportera alla fel du hittar i buggrapporteringssystemet eller via e-mail. Ibland kan en bugg finnas länge utan att upptäckas, så tveka inte att rapportera även om problemet funnits i flera versioner tillbaka. Du måste inte ha lösningar eller detaljerad information, även om det underlättar.

en: Feature requests are also welcome, report them to the mailing list or to the bug tracker.
sv: Förbättringsförslag och nya idéer är också välkomna, skicka dem till maillistan eller buggrapporteringssystemet.

en: If you speak a language other than English and mhWaveEdit isn't translated to your language, you can contribute a translation. To do that, copy the template mhwaveedit.pot in the po directory into a new file ll.po, where ll is your language code (see http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_node/gettext_221.html for a list of language codes).
sv: Om du pratar något språk som mhWaveEdit inte har blivit översatt till ännu så kan du bidra med en översättning till det språket. För att göra detta, kopiera filen mhwaveedit.pot i po-katalogen till en ny fil ll.po, där ll är en språkkod (se http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_node/gettext_221.html för en lista med sådana koder.)

en: It's possible to edit po-files by hand, but I recommend a program such as poEdit (http://www.poedit.org) for editing translations.
sv: Det går att redigera po-filer för hand, men jag rekommenderar att du använder ett program som poEdit (http://www.poedit.org).

en: Note that for those translatable strings that look like "RecordStatus|Paused", you should ignore what's to the left and only translate the string to the right ("Paused" in this example). This convention is there to make it possible to translate the same string to different things depending on context.
sv: I de texter som ser ut som "RecordStatus|Paused" så ska man ignorera det som står till vänster och bara översätta det som står till höger, dvs "Paused" i detta exempel. Denna konvention används när samma ord kan betyda olika saker beroende på sammanhanget.

en: After you've filled in all the translations you want (you don't have to translate all the strings), mail in the po file to me (see contact info) and I'll add it to the next release.
sv: Efter att du översatt så mycket du vill (du behöver inte översätta allt på en gång), skicka in po-filen till mig (se Adresser) så lägger jag till den till nästa version.

en: If a translation is incomplete, you're very welcome to translate the remaining untranslated messages and mail them in. Corrections to translations are also appreciated, but they may need to be checked with the previous translator before including them.
sv: Om en översättning är ofullständig så får du gärna översätta de återstående icke-översatta meddelandena och skicka in dem. Rättelser tas också emot, men de kan behöva godkännas av tidigare översättare om han eller hon går att nå.

en: For bug reports, translation updates, patches and PayPal donations:
sv: För buggrapporter, uppdaterade översättningar, patchar och PayPal-donationer:

en: Project page with bug tracker, mailing list membership:
sv: Projektsida med buggrapporteringssystem, mailinglistmedlemskap med mera:

en: Mailing list (you must be a subscriber before you can post messages):
sv: Maillista (du måste bli medlem innan du postar):

en: %s: Expected '=': %s
sv: %s: Förväntade '=': %s

en: %s: Expected value: %s
sv: %s: Förväntat värde: %s

en: Value for %s must be a number between %ld and %ld
sv: Värdet på %s måste vara ett tal mellan %ld och %ld

en: Effect %s contains invalid port %s
sv: Effekten %s innehåller felaktig port %s

en: Ladspa: Error scanning %s
sv: Ladspa: Fel vid genomsökning av %s

en: Applying effect '%s'
sv: Verkställer effekt '%s'

en: Value for '%s' must not be below %f
sv: Värdet på '%s' får inte vara under %f

en: Value for '%s' must not be above %f
sv: Värdet på '%s' för inte vara över %f

en: You have mapped more than one output port to channel '%s'. You can only map one output port to each channel.
sv: Du har kopplat mer än en utport till kanal '%s'. Du kan bara koppla en utport till varje kanal.

en: Author: %s
sv: Skapare: %s

en:  Input controls
sv:  Inkontroller

en:  Output controls
sv:  Utkontroller

en: None
sv: Ingen

en:  Input audio
sv:  Ingående ljuddata

en:  Output audio
sv:  Utgående ljuddata

en: Keep data in unmapped output channels
sv: Behåll nuvarande data i kanaler som ej kopplats till någon utport

en: Syntax: %s [files]
sv: Användning: %s [filer]

en: Testing conversion functions:
sv: Testar omvandlingsfunktioner:

en: Testing conversion functions finished.
sv: Test av omvandlingsfunktioner misslyckades.

en: Expected driver name after --driver option
sv: Man måste skriva namnet på drivrutinen efter --driver-flaggan

en: Unknown option '%s'
sv: Okänd flagga '%s'

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
sv: Kunde inte hitta hemkatalog. Använder aktuell katalog som hemkatalog.

en: Black
sv: Svart

en: White
sv: Vit

en: Background
sv: Bakgrund

en: L Waveform
sv: V ljudvåg

en: R Waveform
sv: H ljudvåg

en: Cursor
sv: Markör

en: Marks
sv: Märken

en: Selection
sv: Markering

en: Progress bar
sv: Arbetsvisare

en: Zero-level
sv: Nollnivå

en: Error launching mixer: fork: %s
sv: Fel vid start av mixerprogram: fork: %s

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Ch%d
sv: Kanal%d

en: %d channels
sv: %d kanaler

en: Ignoring extreme old window size/position values
sv: Ignorerar extrema sparade värden för läge/storlek på fönster

en: Use default settings
sv: Använd standardinställningar

en: Auto-detect from extension
sv: Välj automatiskt

en: File type:
sv: Filtyp:

en: The file has not changed since last save. Press OK if you want to save it anyway?
sv: Filen har inte ändrats sedan den sparades sist. Tryck OK om du vill spara den ändå.

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save changes to %s?
sv: Spara ändrad fil %s?

en: Load File
sv: Ladda fil

en: Save selection as ...
sv: Spara markering som ...

en: Chunk %p has opencount=%d
sv: Chunk %p har opencount=%d

en: 
    Window '%s'
sv: 
    Fönster '%s'

en:   Current chunk:
sv:   Aktuell chunk:

en:   History:
sv:   Historia:

en: There already is only one channel!
sv: Det finns redan bara en kanal!

en: mhWaveEdit Help
sv: mhWaveEdit-hjälp

en: About mhWaveEdit
sv: Om mhWaveEdit

en: Current sound driver: %s
sv: Aktuell ljuddrivrutin: %s

en: Compiled %s %s
sv: Kompilerad %s %s

en: Uses double-precision math
sv: Använder dubbelprecision vid beräkningar

en: Distributed under GNU General Public License.
    For information, see the file COPYING
sv: Distribuerad under GNU General Public License.
    För mer information, se filen COPYING

en: Seconds of silence:
sv: Sekunder med tystnad:

en: Insert Silence
sv: Infoga tystnad

en: Level:
sv: Nivå:

en: Normalize to...
sv: Normalisera till...

en: /_File
sv: /_Arkiv

en: /File/_Open...
sv: /Arkiv/_Öppna...

en: /File/_Save
sv: /Arkiv/_Spara

en: /File/Save _as...
sv: /Arkiv/S_para som...

en: /File/Save selection as...
sv: /Arkiv/Spara _markering som...

en: /_Edit
sv: /_Redigera

en: /Edit/_Undo
sv: /Redigera/_Ångra

en: /Edit/_Redo
sv: /Redigera/_Gör om

en: /Edit/sep1
sv: /Redigera/sep1

en: /Edit/Cu_t
sv: /Redigera/Klipp u_t

en: /Edit/_Copy
sv: /Redigera/_Kopiera

en: /Edit/_Paste
sv: /Redigera/Klistra _in

en: /Edit/Paste _over
sv: /Redigera/Klistra _över

en: /Edit/_Mix paste
sv: /Redigera/_Mixa in

en: /Edit/Insert _silence
sv: /Redigera/Infoga _tystnad

en: /Edit/Paste to _new
sv: /Redigera/Klistra in till _ny

en: /Edit/Cr_op
sv: /Redigera/Skär ut

en: /Edit/_Delete
sv: /Redigera/Ta bort

en: /Edit/Silence selection
sv: /Redigera/Tysta markering

en: /Edit/sep2
sv: /Redigera/sep2

en: /Edit/Select _all
sv: /Redigera/Markera _allt

en: /Edit/Select none
sv: /Redigera/Markera ingenting

en: /Edit/sep3
sv: /Redigera/sep3

en: /Edit/Clear clipboard
sv: /Redigera/Rensa urklipp

en: /Edit/sep4
sv: /Redigera/sep4

en: /Edit/Preferences
sv: /Redigera/_Inställningar

en: /_View
sv: /_Visa

en: /View/Zoom _in
sv: /Visa/Zooma _in

en: /View/Zoom _out
sv: /Visa/Zooma _ut

en: /View/Zoom to _selection
sv: /Visa/Zooma till markering

en: /View/sep1
sv: /Visa/sep1

en: /View/Zoom _all
sv: /Visa/Zooma ut helt

en: /View/_Time scale
sv: /Visa/_Tidsskala

en: /View/_Horizontal zoom
sv: /Visa/_Horisontell zoom

en: /View/_Vertical zoom
sv: /Visa/_Vertikal zoom

en: /View/Sp_eed slider
sv: /Visa/Hastighetsväljare

en: /_Cursor
sv: /_Markör

en: /Cursor/Set selection start
sv: /Markör/Sätt start på markering

en: /Cursor/Set selection end
sv: /Markör/Sätt slut på markering

en: /Cursor/sep1
sv: /Markör/sep1

en: /Cursor/Move to
sv: /Markör/Flytta till

en: /Cursor/Move to/Beginning
sv: /Markör/Flytta till/Början

en: /Cursor/Move to/End
sv: /Markör/Flytta till/Slutet

en: /Cursor/Move to/Selection start
sv: /Markör/Flytta till/Markeringens början

en: /Cursor/Move to/Selection end
sv: /Markör/Flytta till/Markeringens slut

en: /Cursor/Move
sv: /Markör/Flytta

en: /Cursor/Move/Left
sv: /Markör/Flytta/Vänster

en: /Cursor/Move/Right
sv: /Markör/Flytta/Höger

en: /Cursor/Move/Left sample
sv: /Markör/Flytta/Vänster ett sampel

en: /Cursor/Move/Right sample
sv: /Markör/Flytta/Höger ett sampel

en: /Cursor/Find zero-crossing
sv: /Markör/Gå till nollnivå

en: /Cursor/Find zero-crossing/Left (all channels)
sv: /Markör/Gå till nollnivå/Vänster (alla kanaler)

en: /Cursor/Find zero-crossing/Right (all channels)
sv: /Markör/Gå till nollnivå/Höger (alla kanaler)

en: /Cursor/Find zero-crossing/Left (any channel)
sv: /Markör/Gå till nollnivå/Vänster (en kanal)

en: /Cursor/Find zero-crossing/Right (any channel)
sv: /Markör/Gå till nollnivå/Höger (en kanal)

en: /Cursor/sep2
sv: /Markör/sep2

en: /Cursor/Position cursor...
sv: /Markör/Placera markör...

en: /_Play
sv: /S_pela

en: /Play/_Play from cursor
sv: /Spela/S_pela från markör

en: /Play/Play _all
sv: /Spela/Spela allt

en: /Play/Play se_lection
sv: /Spela/Spela _markering

en: /Play/_Stop
sv: /Spela/_Stopp

en: /Play/sep1
sv: /Spela/sep1

en: /Play/_Record...
sv: /Spela/Spela in...

en: /Effec_ts
sv: /Effek_ter

en: /Effects/Fade _in
sv: /Effekter/Fade-in

en: /Effects/Fade o_ut
sv: /Effekter/Fade-ut

en: /Effects/_Normalize
sv: /Effekter/Normalisera volym

en: /Effects/Normali_ze to...
sv: /Effekter/Normalisera till...

en: /Effects/_Volume adjust (fade)...
sv: /Effekter/Volymjustering...

en: /Effects/sep1
sv: /Effekter/sep1

en: /Effects/Convert sample_rate...
sv: /Effekter/Omvandla samplingsfrekvens...

en: /Effects/Convert sample _format...
sv: /Effekter/Omvandla sampelformat...

en: /Effects/B_yte swap
sv: /Effekter/Växla byteordning

en: /Effects/sep2
sv: /Effekter/sep2

en: /Effects/_Mix to mono
sv: /Effekter/_Mixa kanaler

en: /Effects/Add channe_l
sv: /Effekter/_Lägg till kanal

en: /Effects/Ma_p channels...
sv: /Effekter/_Ändra kanaler...

en: /Effects/_Combine channels...
sv: /Effekter/_Kombinera kanaler...

en: /Effects/Add channels from other file...
sv: /Effekter/Lägg till kanaler från annan fil...

en: /Effects/sep3
sv: /Effekter/sep3

en: /Effects/_Speed adjustment...
sv: /Effekter/Ändra hastighet...

en: /Effects/Pipe through program...
sv: /Effekter/Filtrera genom program...

en: /Effects/sep4
sv: /Effekter/sep4

en: /Effects/Effects dialog...
sv: /Effekter/Fler effekter...

en: /Debug/Dummy effect
sv: /Debug/Gör ingenting-effekt

en: /Debug/Check opencount
sv: /Debug/Kolla opencount

en: /Debug/Dump chunk info
sv: /Debug/Dumpa chunkinformation

en: /_Help
sv: /_Hjälp

en: /Help/_Documentation
sv: /Hjälp/_Dokumentation

en: /Help/_About
sv: /Hjälp/_Om

en: /File/sep1
sv: /Arkiv/sep1

en: /File/_Close
sv: /Arkiv/Stäng

en: /File/sep2
sv: /Arkiv/sep2

en: /File/_Exit
sv: /Arkiv/A_vsluta

en: Load a file from disk
sv: Ladda in en fil från disk

en: Save the current file to disk
sv: Spara aktuell fil till disk

en: Undo the last change
sv: Ångra den senaste ändringen

en: Redo the last undo operation
sv: Gör om den senast ångrade åtgärden

en: Cut out the current selection
sv: Klipp ut markerat område

en: Copy the current selection
sv: Kopiera markerat område

en: Paste at cursor position
sv: Klistra in vid markören

en: Paste, overwriting the data after the cursor position
sv: Klistra in, skriv över vid markören

en: Delete the selection
sv: Ta bort markeringen

en: Set selection start to cursor position
sv: Sätt start på markeringen till markörpositionen

en: Set selection end to cursor position
sv: Sätt slut på markeringen till markörpositionen

en: Play from cursor position
sv: Spela från markörposition

en: Play selected area
sv: Spela markerat område

en: Stop playing
sv: Stoppa uppspelning

en: Loop mode (play over and over)
sv: Loopa (spela om och om igen)

en: Auto return to playback start
sv: Hoppa automatiskt tillbaka till uppspelningens början

en: Record
sv: Spela in

en: Launch mixer
sv: Öppna mixer

en: Command line:
sv: Kommando:

en: Send wav header
sv: Sänd wav-huvud

en: Process output
sv: Kör kommando

en: Output from command '%s':
sv: Från kommandot '%s':

en: Could not create pipe: %s
sv: Kunde inte skapa pipe: %s

en: Error: fork: %s
sv: Fel: fork: %s

en: Should not reach this point!
sv: Borde inte nå denna punkt!

en: Command failed without returning any data
sv: Kommandot misslyckades utan att returnera något data

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: The sound format of this file is not supported for playing.
sv: Ljudformatet i denna fil kan inte spelas upp.

en: Error initialising sample rate conversion: %s
sv: Fel vid uppstart av omvandling av samplingsfrekvens: %s

en: Error converting samplerate: %s
sv: Fel vid omvandling av samplingsfrekvens: %s

en: Error changing samplerate conversion ratio: %s
sv: Fel vid ändring at omvandlingsratio: %s

en: Unexpected EOF in connection to subprocess
sv: Oväntat filslut i uppkoppling mot underprocess

en: Error writing to subprocess: %s
sv: Fel vid skrivning till underprocess: %s

en: Error reading from sub process: %s
sv: Fel vid läsning från underprocess: %s

en: SoX closed connection too early!
sv: SoX stängde uppkopplingen för tidigt!

en: (SoX) Simulated analog filtration
sv: (SoX) Simulerade analog filtrering

en: (SoX) Polyphase interpolation
sv: (SoX) Polyfas-interpolation

en: Sample repeat/skip (low quality)
sv: Upprepa/skippa sampel (låg kvalitet)

en: header size
sv: datahuvudets storlek

en: Unknown file format
sv: Okänt filformat

en: The format of file '%s' could not be recognized.
    
    Please specify the sample format below.
sv: Formatet på filen '%s' kunde inte kännas igen.
    
    Var god ange sampelformat.

en: Header bytes:
sv: Datahuvud bytes:

en: (no limit)
sv: (ingen gräns)

en: Heavy
sv: Mycket

en: Update preset
sv: Uppdatera inställning

en: Add preset
sv: Lägg till inställning

en: Custom format
sv: Annat format

en: The sign and endian-ness can usually be left at their defaults, but should be changed if you're unable to record or get bad sound.
sv: Tecken och endian-ness kan vanligvis lämnas på sina standardvärden, men ska ändras om du inte kan spela in eller får dåligt ljud.

en: Name :
sv: Namn:

en: Presets:
sv: Inställningar:

en: Set format
sv: Använd detta format

en: Add/Update preset
sv: Lägg till/uppdatera inställning

en: Invalid time value. Time must be specified in the form (HH')MM:SS(.mmmm)
sv: Felaktigt tidsvärde. Tid måste anges på formen (TT')MM:SS(.mmmm)

en: Format not selected
sv: Format ej valt

en: This format is not supported by the input driver!
sv: Detta format stöds inte av drivrutinen!

en: Ready for recording
sv: Redo för inspelning

en: Peak:
sv: Topp:

en: Peak max:
sv: Högsta topp:

en: Clipping:
sv: Klippning:

en: Resume recording
sv: Fortsätt inspelning

en: Pause recording
sv: Pausa inspelning

en: RecordStatus|Paused
sv: Pausad

en: RecordStatus|Recording
sv: Spelar in

en: Finish
sv: Slutför

en: Overruns:
sv: Antal overrun:

en: Bytes written:
sv: Skrivna bytes:

en: Auto stop in:
sv: Tid till auto-stopp:

en: Recording settings
sv: Inspelningsinställningar

en: Sample format:
sv: Sampelformat:

en: Time limit:
sv: Tidsgräns:

en: Disable
sv: Ta bort

en: Set
sv: Sätt

en: Input levels
sv: Ingångsnivåer

en: Recording status:
sv: Inspelningsstatus:

en: Time recorded:
sv: Inspelad tid:

en: N/A
sv: -

en: Start recording
sv: Starta inspelning

en: Reset max peaks
sv: Nollställ högsta toppvärden

en: (This changes the sample rate of 
    the entire file, not just the selection)
sv: (detta ändrar samplingfrekvensen på hela filen, inte bara markerat område)

en: New samplerate:
sv: Ny samplingsfrekvens:

en: Method:
sv: Metod:

en: (This changes the sample type of the entire file, not just the selection)
sv: (Detta ändrar sampelformatet på hela filen, inte bara markerat område)

en: Don't actually change the data (for repairing bad files etc)
sv: Ändra inte datat (för att reparera felaktiga filer)

en: ALSA Preferences
sv: ALSA-inställningar

en: Playback device:
sv: Uppspelningsenhet:

en: Recording device:
sv: Inspelningsenhet:

en: Event driven I/O
sv: Händelsedriven I/O

en: Error opening ALSA device '%s' for recording: %s
sv: Fel vid öppnande av ALSA-enhet '%s' för inspelning: %s

en: Error opening ALSA device '%s' for playback: %s
sv: Fel vid öppnande av ALSA-enhet '%s' för uppspelning: %s

en: snd_pcm_hw_params_set_access failed
sv: snd_pcm_hw_param_set_access misslyckades

en: snd_pcm_hw_params_set_format failed
sv: snd_pcm_hw_params_set_format misslyckades

en: snd_pcm_hw_params_set_channels failed
sv: snd_pcm_hw_params_set_channels misslyckades

en: snd_pcm_hw_params_set_rate failed
sv: snd_pcm_hw_params_set_rate misslyckades

en: <ALSA playback buffer underrun>
sv: <underrun i ALSAs uppspelningsbuffert>

en: <ALSA recording buffer overrun>
sv: <overrun i ALSAs inspelningsbuffert>

en: SDL (output only)
sv: SDL (endast uppspelning)

en: Dummy (no sound)
sv: Dummy (inget ljud)

en: Invalid driver name: %s
    Using '%s' driver instead
sv: Felaktigt drivrutinsnamn: %s
    Använder drivrutinen "%s" i stället

en: Couldn't connect to ESD daemon: %s
sv: Kunde inte koppla upp mot ESD-daemon: %s

en: EsounD: Unable to open playback stream
sv: EsounD: Kunde inte öppna uppspelningsström

en: EsounD: Unable to open recording stream
sv: EsounD: Kunde inte öppna inspelningsström

en: EsounD driver: select
sv: EsounD-drivrutin: select

en: EsounD driver: write
sv: EsounD-drivrutin: write

en: Esound connection closed by server
sv: Esound-uppkoppling stängd av server

en: EsounD driver: read
sv: EsounD-drivrutin: read

en: jump delay
sv: hoppfördröjning

en: ESD preferences
sv: ESD-inställningar

en: If the cursor starts running too early when jumping, this delay should be increased.
sv: Om markören börjar rulla för tidigt när man hoppar, ska denna fördröjning ökas.

en: Jump delay:
sv: Hoppfördröjning:

en: Selecting the ESD host to connect to is done through the ESPEAKER environment variable.
sv: Val av ESD-server att ansluta till görs genom miljövariabeln ESPEAKER.

en: Invalid number of input ports.
sv: Felaktigt antal inportar.

en: Invalid number of output ports.
sv: Felaktigt antal utportar.

en: The client name change won't take effect until you restart the program.
sv: Ändringen av klientnamn kommer inte genomföras förrän du startat om programmet.

en:  Input ports
sv:  Inportar

en:  Output ports
sv:  Utportar

en: Jack Preferences
sv: Jack-inställningar

en: Client name:
sv: Klientnamn:

en: Number of ports (0-8):
sv: Antal portar (0-8):

en: Automatically connect input ports on startup
sv: Anslut inportar automatiskt vid uppstart

en: Automatically connect output ports on startup
sv: Anslut utportar automatiskt vid uppstart

en: Over/underrun in JACK driver
sv: Over/underrun i JACK-drivrutin

en: jack_get_ports returned NULL
sv: jack_get_ports returnerade NULL

en: Connection from %s to %s failed: %s
sv: Anslutning från %s till %s misslyckades: %s

en: Could not connect to the JACK server.
sv: Kunde inte ansluta till JACK-servern.

en: Activation failed!
sv: Aktivering misslyckades!

en: With JACK, the only supported recording format is Floating-point, single precision, %d Hz
sv: Med JACK är det enda inspelningsformat som stöds, flyttal, normal precision, %d Hz

en: Could not open '%s': %s
sv: Kunde inte öppna '%s': %s

en: Error in sound driver: ioctl failed: %s
sv: Fel i ljuddrivrutin: ioctl misslyckades: %s

en: Error in sound driver: write failed: %s
sv: Fel i ljuddrivrutin: write misslyckades: %s

en: Error in sound driver: read failed: %s
sv: Fel i ljuddrivrutin: read misslyckades: %s

en: Error in sound driver: select failed: %s
sv: Fel i ljuddrivrutin: select misslyckades: %s

en: OSS preferences
sv: OSS-inställningar

en: Playback device file:
sv: Device-fil för uppspelning:

en: Recording device file:
sv: Device-fil för inspelning:

en: Avoid select calls (try this if recording locks up)
sv: Låt bli select-anrop (prova detta om inspelningen låser sig)

en: sound-portaudio: No output devices available!
sv: sound-portaudio: Inga utenheter tillgängliga!

en: sound-portaudio: No input devices available!
sv: sound-portaudio: Inga inenheter tillgängliga!

en: Pa_OpenStream failed: %s
sv: Pa_OpenStream misslyckades: %s

en: Buffer overrun!
sv: Buffert-overrun!

en: Could not initialize SDL: %s
sv: Kunde inte initiera SDL: %s

en: SDL: Couldn't open audio: %s
sv: SDL: Kunde inte öppna ljuduppspelning: %s

en: SunAudio: Couldn't open %s
sv: SunAudio: Kunde inte öppna fil %s

en: SunAudio: Error writing to sound device
sv: SunAudio: Fel vid skrivning till ljudenhet

en: SunAudio: Error reading from sound device
sv: SunAudio: Fel vid läsning från ljudenhet

en: Echo
sv: Eko

en: Echo sequence
sv: Ekosekvens

en: Compress/Expand
sv: Komprimera/Expandera

en: Pitch adjust
sv: Justera tonläge

en: Time stretch
sv: Tidssträckning

en: DC Shift
sv: DC-skift

en: Masking noise
sv: Maskeringsbrus

en: Reverse
sv: Baklänges

en: Lowpass filter (single-pole)
sv: Lågpassfilter (enkelpol)

en: Highpass filter (single-pole)
sv: Högpassfilter (enkelpol)

en: Bandpass filter
sv: Bandpassfilter

en: Butterworth lowpass filter
sv: Butterworth lågpassfilter

en: Butterworth highpass filter
sv: Butterworth högpassfilter

en: Butterworth bandpass filter
sv: Butterworth bandpassfilter

en: Butterworth bandreject filter
sv: Butterworth bandstopp filter

en: Sinc-windowed filter
sv: Sinc-fönstrat filter

en: Frequency:
sv: Frekvens:

en: Noise mode
sv: Brusig metod

en: Reverb time:
sv: Reverbtid:

en: Delay (ms)
sv: Fördröjning (ms)

en: Speed (Hz)
sv: Hastighet (Hz)

en: Depth (ms)
sv: Djup (ms)

en: Modulation
sv: Modulering

en: Modulation|Sinusoidal
sv: Sinusoid

en: Modulation|Triangular
sv: Triangulär

en: (Lines with delay=0 will be ignored.)
sv: (Rader med delay=0 kommer att ignoreras)

en: Input gain:
sv: Införstärkning:

en: Output gain:
sv: Utförstärkning:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Bandwidth:
sv: Bandbredd:

en: Filter type:
sv: Filtertyp:

en: Low 6dB corner:
sv: Lågt 6dB-hörn:

en: High 6db corner:
sv: Högt 6dB-hörn:

en: Window length:
sv: Fönsterlängd:

en: Lowpass
sv: Lågpass

en: Highpass
sv: Högpass

en: Attack integration time:
sv: Attack integrationstid:

en:  seconds
sv:  sekunder

en: Decay integration time:
sv: Decay integrationstid:

en: Input level (dB)
sv: Ingångsnivå (dB)

en: Output level (dB)
sv: Utgångsnivå (dB)

en: Post-processing gain:
sv: Efterbearbetningsförstärkning:

en: Initial volume:
sv: Startvolym:

en: Delay time:
sv: Fördröjning:

en: Shift amount:
sv: Skiftmängd:

en: Peak limiter
sv: Toppbegränsning

en: Limiter gain:
sv: Begränsarens förstärkning:

en: Amount:
sv: Mängd:

en:  cents
sv:  cent

en: Window width:
sv: Fönsterbredd:

en: Interpolation:
sv: Interpolering:

en: Interpolation|Cubic
sv: Kubisk

en: Interpolation|Linear
sv: Linjär

en: Fade|Cos
sv: Cos

en: Fade|Hamming
sv: Hamming

en: Fade|Linear
sv: Linjär

en: Fade|Trapezoid
sv: Trapezoid

en: Factor:
sv: Faktor:

en: Window size:
sv: Fönsterstorlek:

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Depth:
sv: Djup:

en: This effect has no options.
sv: Denna effekt har inga alternativ.

en: Error creating pipe
sv: Fel vid skapande av pipe

en: Couldn't fork
sv: Kunde inte göra fork

en: Error running 'sox -h': %s
sv: Fel vid körning av 'sox -h': %s

en: Should not reach this point
sv: Borde inte nå denna punkt

en: Error reading sox output
sv: Fel vid läsning av utdata från sox

en: Unable to detect supported SoX effects
sv: Kunde inte detektera stödda SoX-effekter

en: Sox support couldn't be initialized
sv: Sox-stöd kunde inte initieras

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: (no file loaded)
sv: (ingen fil inladdad)

en: Cursor: running
sv: Markör: spelar

en: Cursor:
sv: Markör:

en: View: [ %s - %s ]
sv: Vy: [ %s - %s ]

en: Selection: %s+%s
sv: Markering: %s+%s

en: Processing data
sv: Bearbetar data

en: %s... (Press ESC to cancel)
sv: %s... (Tryck ESC för att avbryta)

en: Message
sv: Meddelande

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Input
sv: Inmatning

en: Choice
sv: Val

en: Calculating peak volume...
sv: Beräknar toppvolym...

en: End:
sv: Slut:

en: Find top volume
sv: Beräkna toppvolym

en: untitled #%d
sv: namnlös #%d

en: Loading and then saving files with 'lossy' formats (like mp3 and ogg) leads to a quality loss, also for the unmodified parts of the file.
sv: Om man laddar in och sedan sparar filer i icke förlustfria format (som mp3 eller ogg) tappar man lite i kvalitet, även för de delar av filen som inte redigerats.

en: Error opening session directory
sv: Fel vid öppning av sessionskatalog

en: %s: Wrong file type
sv: %s: Fel filtyp

en: Could not create session file
sv: Kunde inte skapa sessionsfil

en: The files that belonged to the crashed session have been recovered. Any files that are not saved will be removed permanently.
    
    (This notice is only shown once)
sv: Filerna som tillhörde den kraschade sessionen har återställts. De filer som inte sparas kommer att raderas.
    
    (Detta meddelande visas bara en gång)

en: Suspended
sv: Sparad

en: Crash
sv: Krasch

en: Left files
sv: Överblivna filer

en: %s on %s(%d files, %ld bytes)
sv: %s, %s(%d filer, %ld byte)

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Earlier sessions were found. Choose one to resume or start a new session.
sv: Data från tidigare sessioner hittades. Välj en session att återställa eller påbörja en ny session.

en: Resume selected
sv: Återställ

en: Delete selected
sv: Ta bort markerat

en: Start new session
sv: Ny session

en: Exit
sv: Avsluta

en: This effect applies to the whole file, not just the selection
sv: Effekten påverkar hela filen, inte bara markerat område

en: Output channels:
sv: Antal utkanaler:

en: Map
sv: Koppling

en: Source
sv: Inkanal

en: Destination
sv: Utkanal

en: Align beginning of files
sv: Börja samtidigt

en: Align end of files
sv: Sluta samtidigt

en: Align at marker:
sv: Gemensamt märke:

en: Add channels from:
sv: Lägg till kanaler från:

en: Alignment
sv: Positionering
