midori - en to sv translation catalogue (716 entries)

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Midori Web Browser
sv: Webbläsaren Midori

en: Browse the Web
sv: Surfa på nätet

en: New Tab
sv: Ny flik

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Private Browsing Window
sv: Nytt privat fönster

en: Midori Private Browsing
sv: Midori privat webbläsning

en: Private Browsing
sv: Privat webbläsning

en: Open a new private browsing window
sv: Öppna ett nytt privat fönster

en: Snapshot saved to: %s
sv: Ögonblicksbild sparad till: %s

en: Run ADDRESS as a web application
sv: Kör ADDRESS som en webbapplikation

en: Use FOLDER as configuration folder
sv: Använd FOLDER som konfigurationsmapp

en: Private browsing, no changes are saved
sv: Privat surfning, inga ändringar kommer att sparas

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
sv: Portablet läge. Alla filer programmet använder samlas på ett ställe.

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
sv: Enkelt GTK+-fönster med WebKit, liknande GtkLauncher

en: Show a diagnostic dialog
sv: Visa diagnostisk information

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
sv: Kör inuti gdb och spara bakåtspårningen vid krasch

en: Run the specified filename as javascript
sv: Kör det valda filnamnet som javaskript

en: Take a snapshot of the specified URI
sv: Ta en ögonblicksbild av den specifierade länken

en: Execute the specified command
sv: Kör det valda kommandot

en: List available commands to execute with -e/ --execute
sv: Visa tillgängliga kommandon som kan köras med -e/ --execute

en: Display program version
sv: Visa programversion

en: Addresses
sv: Adresser

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
sv: Spärra URI:er enligt reguljärt uttryck PATTERN

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
sv: Återställ Midori efter SECONDS sekunders inaktivitet

en: Error: "gdb" can't be found
sv: Fel: "gdb" kunde inte hittas

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
sv: Skicka kommentarer, förslag och buggrapporter till:

en: Check for new versions at:
sv: Leta efter nya verioner på:

en: An unknown error occured
sv: Ett okänt fel inträffade

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: Add Boo_kmark
sv: Lägg till bokmä_rke

en: _Extensions
sv: _Tillägg

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
sv: _Historik

en: _Userscripts
sv: _Användarskript

en: User_styles
sv: Användar_stilar

en: New _Tab
sv: Ny fli_k

en: _Transfers
sv: Hämtningar

en: Netscape p_lugins
sv: Netscape-_tillägg

en: _Closed Tabs
sv: _Stängda flikar

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: New _Folder
sv: Ny _mapp

en: [Addresses]
sv: [Adresser]

en: File not found.
sv: Filen hittades inte.

en: Malformed document.
sv: Felformaterat dokument.

en: Unrecognized bookmark format.
sv: Okänt bokmärkesformat.

en: Go forward to the next page
sv: Gå framåt till nästa sida

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
sv: Gå til nästa undersida

en: Web Search…
sv: Webbsökning...

en: Reload the current page
sv: Ladda om nuvarande sida

en: Stop loading the current page
sv: Stoppa inläsning av sidan

en: Failed to update title: %s
sv: Misslyckades att uppdatera titel: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
sv: Värdet "%s" är ogiltigt för %s

en: Unexpected setting '%s'
sv: Oväntad inställning '%s'

en: Unexpected action '%s'.
sv: Oväntat beteende '%s'.

en: %s (Private Browsing)
sv: %s (Privat surfning)

en: Failed to insert new history item: %s
sv: Det gick inte att spara %s i historiken.

en: Select [text]
sv: 5

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Edit Folder
sv: Redigera mapp

en: New Bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
sv: Ge bokmärket ett namn och välj var det ska sparas.

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
sv: Ge mappen ett namn och välj var den ska sparas.

en: Show in Bookmarks _Bar
sv: Visa i bokmärkesfältet

en: Add to _Speed Dial
sv: Lägg till bland webbgenvägar

en: Save file as
sv: Spara fil som

en: Save associated _resources
sv: Spara tillhörande _resurser

en: A new window has been opened
sv: Ett nytt fönster har öppnats

en: A new tab has been opened
sv: En ny flik har öppnats

en: Save file
sv: Spara fil

en: Reload page without caching
sv: Ladda om sidan utan att cacha

en: Open file
sv: Öppna fil

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
sv: Öppna en nyhetsflödesläsare för att använda ovanstående länk. Oftast finns det ett alternativ för "Ny prenumeration", "Nytt nyhetsflöde" eller liknande.
    Alternativt kan du öppna Inställningar --> Program i Midori och välja en RSS-läsare. Nästa gång du klickar på symbolen för ett nyhetsflöde så kommer den att läggas till automatiskt.

en: New feed
sv: Nytt nyhetsflöde

en: Add a new bookmark
sv: Lägg till ett nytt bokmärke

en: Empty
sv: Töm

en: Toggle text cursor navigation
sv: Växla navigering med textmarkör

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
sv: Tangenten F7 växlar tangentbordsnavigering. När detta alternativ är aktiverat så kommer en textmarkör att visas på alla webbplatser.

en: _Enable Caret Browsing
sv: Aktivera tangentbordsnavigering

en: Open all in _Tabs
sv: Öppna alla i fli_kar

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

en: Import bookmarks…
sv: Importera bokmärken...

en: _Import bookmarks
sv: _Importera bokmärken

en: _Application:
sv: _Program:

en: Import from XBEL or HTML file
sv: Importera från XBEL- eller HTML-fil

en: Import from a file
sv: Importera från en fil

en: Failed to import bookmarks
sv: Misslyckades med att importera bokmärken

en: XBEL Bookmarks
sv: XBEL-bokmärken

en: Netscape Bookmarks
sv: Netscape-bokmärken

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
sv: Midori kan bara exportera till XBEL (*.xbel) och Netscape (*.html)

en: Failed to export bookmarks
sv: Misslyckades med att exportera bokmärken

en: A lightweight web browser.
sv: En resurssnål webbläsare.

en: See about:version for version info.
sv: Se about:version för att visa versionsinformation.

en: This library is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta bibliotek är fri mjukvara; du kan omdistribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU Lesser General Public License så som den publicerats av Free Software Foundation; antingen version 2.1 av Licensen, eller (valfritt) någon senare version.

en: _Duplicate Current Tab
sv: _Duplicera aktuell flik

en: _File
sv: _Arkiv

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: New P_rivate Browsing Window
sv: Nytt p_rivat webbläsarfönster

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: _Save Page As…
sv: _Spara sida som...

en: Save to a file
sv: Spara till fil

en: Add to Speed _dial
sv: Lägg till i webbgenvägar

en: Subscribe to News _feed
sv: Prenumerera på nyhets_flöde

en: _Close Tab
sv: _Stäng flik

en: Close the current tab
sv: Stäng den aktuella fliken

en: C_lose Window
sv: S_täng fönster

en: Print the current page
sv: Skriv ut den aktuella sidan

en: Close a_ll Windows
sv: Stäng a_lla fönster

en: _Edit
sv: _Redigera

note: i18n: Right-click on Location, Open an URL from the clipboard
en: Paste and p_roceed
sv: Klistra in och fortsätt

en: _Find…
sv: _Hitta

en: Find a word or phrase in the page
sv: Sök efter ett ord eller ett uttryck på sidan

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Find _Previous
sv: Sök _föregående

en: Configure the application preferences
sv: Redigera programinställiningarna

en: _View
sv: _Visa

en: _Toolbars
sv: _Verktygsfält

en: Increase the zoom level
sv: Zooma in

en: Decrease the zoom level
sv: Zooma ut

en: _Encoding
sv: _Kodning

en: View So_urce
sv: Visa k_ällkod

en: View _DOM Source
sv: Visa _DOM-källan

en: Ca_ret Browsing
sv: Tangentbordsnavigering

en: Toggle fullscreen view
sv: Växla helskärmsläge

en: Scroll _Left
sv: Rulla åt _vänster

en: Scroll _Down
sv: Rulla _ner

en: Scroll _Up
sv: Rulla _upp

en: Scroll _Right
sv: Rulla åt _höger

en: _Readable
sv: _Läsbar

en: _Go
sv: _Gå

en: Go back to the previous page
sv: Gå tillbaka till föregående sida

note: i18n: Visit the previous logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the previous sub-page
sv: Gå till föregående undersida

en: Next or Forward
sv: Nästa eller framåt

en: Go to the next sub-page or next page in history
sv: Gå till nästa undersida eller nästa sida i historiken

en: _Homepage
sv: _Startsida

en: Go to your homepage
sv: Gå till din startsida

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Undo _Close Tab
sv: Ångra s_tängning av flik

en: Add a new _folder
sv: Lägg till en ny _mapp

en: _Import bookmarks…
sv: _Importera bokmärken...

en: _Export bookmarks…
sv: _Exportera bokmärken

en: _Manage Search Engines…
sv: Hantera säkmotorer...

en: _Clear Private Data…
sv: Rensa privata data...

en: _Inspect Page
sv: _Inspektera sida

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: Move Tab to _first position
sv: Flytta flik till _första positionen

en: Move Tab _Backward
sv: Flytta flik _bakåt

en: _Move Tab Forward
sv: Flytta flik _framåt

en: Move Tab to _last position
sv: Flytta flik till _sista positionen

en: Focus _Current Tab
sv: Fokusera på aktuell flik

en: Focus _Next view
sv: Fokusera på _nästkommande visning

en: Only show the Icon of the _Current Tab
sv: Visa enbart ikon för den aktuella fliken

en: Close Ot_her Tabs
sv: Stäng övriga flikar

en: Open last _session
sv: Återställ senaste _sessionen

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Frequent Questions
sv: _Vanliga frågor

en: _Report a Problem…
sv: _Rapportera ett problem...

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Menubar
sv: _Menyrad

en: _Navigationbar
sv: _Navigeringsfält

en: Side_panel
sv: Sido_panel

en: Sidepanel
sv: Sidopanel

en: _Bookmarkbar
sv: _Bokmärkesrad

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Automatic
sv: _Automatisk

en: Chinese Traditional (BIG5)
sv: Traditionell kinesiska (BIG5)

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Förenklad kinesiska (GB18030)

note: i18n: A double underscore "__" is used to prevent the mnemonic
en: Japanese (SHIFT__JIS)
sv: Japanska (SHIFT__JIS)

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreanska (EUC-KR)

en: Russian (KOI8-R)
sv: Ryska (KOI8-R)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västeuropeisk (ISO-8859-1)

en: Custom…
sv: Anpassad…

en: Failed to initialize history: %s
sv: Misslyckades med att läsa in historiken: %s

en: _Separator
sv: _Avskiljare

en: _Location…
sv: _Plats…

en: Open a particular location
sv: Öppna en plats

en: _Web Search…
sv: _Webbsökning…

en: Run a web search
sv: Sök på webben

en: Reopen a previously closed tab or window
sv: Öppna en tidigare stängd flik eller fönster

en: Show the saved bookmarks
sv: Visa sparade bokmärken

en: _Tabs
sv: _Flikar

en: Show a list of all open tabs
sv: Visa en lista över öppna flikar

en: _Menu
sv: _Meny

en: Menu
sv: Meny

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be loaded: %s
sv: Konfigurationen för tillägget '%s'  kunde inte läsas in: %s

en: The configuration of the extension '%s' couldn't be saved: %s
sv: Konfigurationen för tillägget '%s' kunde inte sparas. %s

en: Export certificate
sv: Exportera certifikat

en: The signing certificate authority is not known.
sv: Certifikatsutfärdaren är okänd.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
sv: Certifikatet matchar inte den förväntade identiteten för sidan det hämtades från.

en: The certificate's activation time is still in the future.
sv: Certifikatets aktiveringstid ligger fortfarande i framtiden.

en: The certificate has expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: The certificate has been revoked according to the GTlsConnection's certificate revocation list.
sv: Certifikatet har dragits tillbaka enligt uppgifter från GTlsConnection.

en: The certificate's algorithm is considered insecure.
sv: Certifikatets algoritm anses vara osäker.

en: Some other error occurred validating the certificate.
sv: Något annat fel uppstod vid valideringen av certifikatet.

en: _Export certificate
sv: _Exportera certifikat

en: Self-signed
sv: Självsignerat

en: Security details
sv: Säkerhetsdetaljer

en: Not verified
sv: Inte verifierad

en: Verified and encrypted connection
sv: Verifierad och krypterad uppkoppling

en: Open, unencrypted connection
sv: Öppna okrypterad uppkoppling

en: Align sidepanel to the right
sv: Justera sidopanelen till höger

en: Close panel
sv: Stäng panel

en: Align sidepanel to the left
sv: Justera sidopanelen till vänster

en: Show Speed Dial
sv: Visa webbgenvägar

en: Show Homepage
sv: Visa startsida

en: Show last open tabs
sv: Visa senast öppna flikar

en: Show last tabs without loading
sv: Visa senaste flikarna utan att ladda dem

en: Show Blank Page
sv: Visa tom sida

en: Show default Search Engine
sv: Visa standardsökmotor

en: Show custom page
sv: Visa anpassad sida

en: Japanese (SHIFT_JIS)
sv: Japanska (SHIFT_JIS)

en: New tab
sv: Ny flik

en: New window
sv: Nytt fönster

en: Current tab
sv: Aktuell flik

en: Default
sv: Förval

en: Icons
sv: Ikoner

en: Small icons
sv: Små ikoner

en: Icons and text
sv: Ikoner och text

en: Text beside icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Automatic (GNOME or environment)
sv: Automatisk (GNOME eller miljö)

en: HTTP proxy server
sv: HTTP-proxyserver

en: No proxy server
sv: Ingen proxyserver

en: The style of the toolbar
sv: Stil för verktygsfält

en: Always use my font choices
sv: Använd alltid mina valda teckensnitt

en: Override fonts picked by websites with user preferences
sv: Använd mina valda teckensnitt istället för de som valts av webbplatsen

en: The configuration couldn't be loaded: %s
sv: Konfigurationsfilen kunde inte läsas in: %s

en: Invalid configuration value '%s'
sv: Ogiltigt konfigurationsvärde för '%s'

en: Failed to inject stylesheet: %s
sv: Misslyckades med att applicera stilmall: %s

en: Show Tab _Label
sv: Visa fliketikett

en: Show Tab _Icon Only
sv: Visa endast flikikonen

en: Close Tab to the R_ight | Close Tabs to the R_ight
sv[0]: Stäng fliken till _höger
sv[1]: Stäng flikarna till _höger

en: Close Ot_her Tab | Close Ot_her Tabs
sv[0]: Stäng a_nnan flik
sv[1]: Stäng a_ndra flikar

en: Trust this website
sv: Lita på denna webbsida

en: Security unknown
sv: Okänd säkerhet

en: %s wants to save an HTML5 database.
sv: %s vill spara en HTML5-databas.

en: _Deny
sv: _Neka

en: _Allow
sv: _Tillåt

en: %s wants to know your location.
sv: %s vill veta var du befinner dig

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Oops - %s
sv: Hoppsan - %s

en: Something went wrong with '%s'.
sv: Något gick fel med '%s'.

en: Try again
sv: Försök igen

en: Send a message to %s
sv: Skicka ett meddelande till %s

en: Add _search engine...
sv: Lägg till sökmotor...

en: Open _Link
sv: Öppna _länk

en: Open Link in New _Tab
sv: Öppna länk i ny _flik

en: Open Link in _Foreground Tab
sv: Öppna länk i _nuvarande flik

en: Open Link in _Background Tab
sv: Öppna länk i ny _bakgrundsflik

en: Open Link in New _Window
sv: Öppna länk i nytt _fönster

en: Copy Link de_stination
sv: Kopiera länk_plats

note: GTK_STOCK_SAVE_AS is lacking the underline
en: Save _As…
sv: Spara _som...

en: Open _Image in New Window
sv: Öppna _bild i nytt fönster

en: Open _Image in New Tab
sv: Öppna bild i ny fli_k

en: Copy Im_age
sv: Kopiera bild

en: Save I_mage
sv: _Spara bild

en: Copy Video _Address
sv: Kopiera film_adress

en: Download _Video
sv: Hämta _film

en: Open Address in New _Tab
sv: Öppna adress i ny fli_k

en: Search _with
sv: Sök _med

en: _Search the Web
sv: _Sök på webben

en: Open _Frame in New Tab
sv: Öppna _ram i ny flik

en: Inspect _Element
sv: Inspektera _element

en: Open or download file from %s
sv: Öppna eller hämta fil från %s

en: File Name: %s
sv: Filnamn: %s

en: File Type: '%s'
sv: Filtyp: "%s"

en: File Type: %s ('%s')
sv: Filtyp: %s ("%s")

en: Size: %s
sv: Storlek: %s

note: i18n: A file open dialog title, ie. "Open http://fila.com/manual.tgz"
en: Open %s
sv: Öppna %s

en: Inspect page - %s
sv: Inspektera sida - %s

en: Page loading delayed:
sv: Inläsningen av sidan är fördröjd:

en: Loading delayed either due to a recent crash or startup preferences.
sv: Inläsningen fördröjs på grund av en nyligen inträffad krasch eller på grund av uppstartsinställningarna.

en: Load Page
sv: Ladda sida

en: Blank page
sv: Tom sida

note: i18n: word stem of "previous page" type links, case is not important
en: previous
sv: föregående

note: i18n: word stem of "next page" type links, case is not important
en: next
sv: nästa

en: Print background images
sv: Skriv ut bakgrundsbilder

en: Whether background images should be printed
sv: Om bakgrundsbilder ska skrivas ut

en: Features
sv: Egenskaper

note: i18n: Download tooltip (size): 4KB of 43MB
en: %s of %s
sv: %s av %s

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

note: i18n: Download tooltip (estimated time) : - 1 hour, 5 minutes remaning
en:  - %s remaining
sv:  - %s återstår

en: The downloaded file is erroneous.
sv: Den hämtade filen är felaktig.

en: The checksum provided with the link did not match. This means the file is probably incomplete or was modified afterwards.
sv: Kontrollsumman som tillhandahölls av länken stämde inte. Detta innebär troligtvis att filen är ofullständig eller har ändrats i efterhand.

en: The file "%s" can't be saved in this folder.
sv: Filen "%s" kan inte sparas i denna mapp.

en: You don't have permission to write in this location.
sv: Du har inte behörighet att skriva på denna plats.

en: There is not enough free space to download "%s".
sv: Det finns inte tillräckligt ledigt utrymme för att hämta "%s".

en: The file needs %s but only %s are left.
sv: Filen behöver %s men enbart %s finns tillgängligt.

en: Speed Dial
sv: Webbgenvägar

en: Click to add a shortcut
sv: Klicka för att lägga till genväg

en: Enter shortcut address
sv: Skriv adress till genväg

en: Are you sure you want to delete this shortcut?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här genvägen?

en: Startup
sv: Programstart

en: When Midori starts:
sv: När Midori startar:

en: Homepage:
sv: Startsida:

en: Use _current page
sv: Använd n_uvarande sida

en: Use current page as homepage
sv: Använd nuvarande sida som startsida

note: Page "Appearance"
en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Proportional Font Family
sv: Teckensnitt med variabel bredd

en: The default font family used to display text
sv: Teckensnitt som används för att visa text

en: The default font size used to display text
sv: Standardstorlek för teckensnitt som används för att visa text

en: Fixed-width Font Family
sv: Teckensnitt med fast bredd

en: The font family used to display fixed-width text
sv: Teckensnitt som används för att visa text med fast bredd

en: The font size used to display fixed-width text
sv: Storlek som används för att visa text med fast bredd

en: Minimum Font Size
sv: Minsta storlek

en: The minimum font size used to display text
sv: Minsta storlek för att visa text

en: Preferred Encoding
sv: Föredragen kodning

note: Page "Behavior"
en: Behavior
sv: Beteende

en: Load images automatically
sv: Ladda bilder automatiskt

en: Enable Spell Checking
sv: Aktivera stavningskontroll

en: Enable scripts
sv: Aktivera skript

en: Enable WebGL support
sv: Aktivera stöd för WebGL

en: Zoom Text and Images
sv: Zooma text och bilder

en: Allow scripts to open popups
sv: Tillåt skript att öppna popup-fönster.

en: Whether scripts are allowed to open popup windows automatically
sv: Om skript tillåts att automatiskt öppna popup-fönster

en: Default Zoom Level
sv: Standardförstoringsgrad

en: Initial factor to enlarge newly opened tabs by
sv: Nyöppnade flikar har en förstoringsgrad av

en: Preferred languages
sv: Föredraget språk

en: A comma separated list of languages preferred for rendering multilingual webpages, for example "de", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"
sv: En kommaseparerad lista över föredragna språk för rendering av flerspråkiga webbsidor, till exempel "sv", "ru,nl" or "en-us;q=1.0, fr-fr;q=0.667"

en: Save downloaded files to:
sv: Spara hämtade filer i:

note: Page "Interface"
en: Browsing
sv: Bläddring

en: Theme:
sv: Tema:

en: Toolbar Style:
sv: Stil för verktygsfält:

en: Open new pages in:
sv: Öppna nya sidor i:

en: New tab behavior:
sv: Beteende för nya flikar:

en: Close Buttons on Tabs
sv: Stängknappar på flikar

en: Open Tabs next to Current
sv: Öppna flikar bredvid nuvarande

en: Whether to open new tabs next to the current tab or after the last one
sv: Om nya flikar ska öppnas efter den nuvarande eller den sista fliken

en: Open tabs in the background
sv: Öppna flikar i bakgrunden

note: Page "Network"
en: Network
sv: Nätverk

en: Proxy server
sv: Proxyserver

en: Supported proxy types:
sv: Proxytyper som stödjs:

note: TODO: Preserve page icons of search engines and merge privacy items
en: Web Cache
sv: Webbcache

en: The maximum size of cached pages on disk
sv: Den maximala storleken för cachade sidor på hårddisken

note: i18n: This refers to an application, not the 'user agent' string
en: Identify as
sv: Identifiera som

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Delete old Cookies after:
sv: Ta bort gamla kakor efter:

en: The maximum number of days to save cookies for
sv: Maximalt antal dagar som cookies sparas

en: Only accept Cookies from sites you visit
sv: Tillåt kakor enbart från de webbplatser du besöker

en: Block cookies sent by third-party websites
sv: Blockera kakor från tredjeparts-webbplatser

en: Cookies store login data, saved games, or user profiles for advertisement purposes.
sv: Kakor sparar loggininformation, sparade spel, eller användarprofiler för reklamsyften.

en: Enable offline web application cache
sv: Aktivera offline-webbapplikationscache

en: Enable HTML5 local storage support
sv: Aktivera stöd för lokal HTML5-lagring

note: i18n: Reworded: Shorten details propagated when going to another page
en: Strip referrer details sent to websites
sv: Avlägsna den hänvisningsinformation som skickas till webbplatser

note: i18n: Referer here is not a typo but a technical term
en: Whether the "Referer" header should be shortened to the hostname
sv: Om header-kategorin "Referer" ska förkortas till enbart värdnamnet.

en: Delete pages from history after:
sv: Ta bort sidor från historiken efter:

en: The maximum number of days to save the history for
sv: Maximalt antal dagar som historik ska sparas

en: Extensions
sv: Tillägg

en: _Manage Search Engines
sv: _Hantera sökmotorer

en: Add search engine
sv: Lägg till sökmotor

en: Edit search engine
sv: Redigera sökmotor

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Description:
sv: _Beskrivning

en: _Address:
sv: _Adress:

en: _Token:
sv: Symbolvärde:

en: Manage Search Engines
sv: Hantera sökmotorer

en: Use as _default
sv: Använd som _standard

en: The search engines couldn't be loaded. %s
sv: Sökmotorerna kunde inte läsas in. %s

en: The search engines couldn't be saved. %s
sv: Sökmotorer kunde inte sparas. %s

en: Bookmarks and History
sv: Bokmärken och historik

en: Search for %s
sv: Sök efter %s

en: Failed to select from history: %s
sv: Misslyckades med att välja från historiken: %s

en: Search with…
sv: Sök _med...

en: Search with %s
sv: Sök med %s

en: Could not run external program.
sv: Kunde inte köra externt program.

en: Invalid URI
sv: Ogiltig länk

note: i18n: A panel at the bottom, to search text in pages
en: _Inline Find:
sv: _Sök på sidan:

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Match Case
sv: Skiftlägeskänslig

en: Close Findbar
sv: Stäng sökfältet

note: i18n: [n] bookmark(s)
en: %d bookmark | %d bookmarks
sv[0]: bokmärke
sv[1]: %d bokmärken

note: i18n: [n] subfolder(s)
en: %d subfolder | %d subfolders
sv[0]: undermapp
sv[1]: %d undermappar

note: i18n: Empty folder
en: Empty folder
sv: Tom mapp

note: i18n: Folder containing [[n] folder(s)] and no bookmark
en: Folder containing %s and no bookmark
sv: Mappen innehåller %s och inga bokmärken

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)]
en: Folder containing %s
sv: Mappen innehåller %s

note: i18n: Folder containing [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: Folder containing %s and %s
sv: Mappen innehåller %s och %s

note: i18n: Bookmark leading to: [bookmark uri]
en: Bookmark leading to: %s
sv: Bokmärket länkar till: %s

note: i18n: [[n] folder(s)] and no bookmark
en: %s and no bookmark
sv: %s och inga bokmärke n

note: i18n: [[n] bookmark(s)] and [[n] folder(s)]
en: %s and %s
sv: %s och %s

en: Edit the selected bookmark
sv: Redigera det valda bokmärket

en: Delete the selected bookmark
sv: Ta bort det markerade bokmärket

en: Add a new folder
sv: Lägg till en ny mapp

en: <i>Separator</i>
sv: <i>Avskiljare</i>

en: Open in New _Tab
sv: Öppna i ny fli_k

note: Create the filter entry
en: Search Bookmarks
sv: Sök i bokmärken

en: History
sv: Historik

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: %d day ago | %d days ago
sv[0]: %d dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: A week ago
sv: En vecka sedan

en: Failed to remove history item: %s
sv: Borttagning av historikpost misslyckades: %s

en: Are you sure you want to remove all history items?
sv: Är du säker på att du vill radera hela historiken?

en: Bookmark the selected history item
sv: Lägg till bokmärke för den valda historikposten

en: Delete the selected history item
sv: Ta bort den valda historikposten

en: Clear the entire history
sv: Rensa hela historiken

note: Create the filter entry
en: Search History
sv: Sökhistorik

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: A username and a password are required
    to open this location:
sv: Användarnamn och lösenord behövs
    för att öppna den här platsen:

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: _Remember password
sv: Kom ihåg lösenord

en: Property '%s' is invalid for %s
sv: Egenskapen '%s' är ogilltig för %s

en: Choose file
sv: Välj fil

en: Choose folder
sv: Välj mapp

en: 1 hour
sv: En timme

en: 1 day
sv: Ett dygn

en: 1 week
sv: En vecka

en: 1 month
sv: En månad

en: 1 year
sv: Ett år

en: Preferences for %s
sv: Inställningar för %s

en: MD5-Checksum:
sv: MD5-kontrollsumma:

en: SHA1-Checksum:
sv: SHA1-kontrollsumma:

note: i18n: An infobar shows up when viewing a script on userscripts.org
en: This page appears to contain a user script. Do you wish to install it?
sv: Denna sida verkar innehålla ett användar-skript. Vill du installera det?

en: _Install user script
sv: _Installera användarskript

note: i18n: An infobar shows up when viewing a style on userstyles.org
en: This page appears to contain a user style. Do you wish to install it?
sv: Denna sida verkar innehålla en användarstil. Vill du installera den?

en: _Install user style
sv: _Installera användarstil

en: Don't install
sv: Installera inte

en: Userscripts
sv: Användarskript

en: Userstyles
sv: Användarstil

en: Error
sv: Fel

en: Do you want to delete '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort '%s'?

en: Delete user script
sv: Ta bort användarskript

en: Delete user style
sv: Ta bort användarstil

en: The file <b>%s</b> will be permanently deleted.
sv: Filen <b>%s</b> kommer att raderas permanent.

en: Open in Text Editor
sv: Öppna i Textredigerare

en: Open Target Folder
sv: Öppna mål_mapp

en: Add new addon
sv: Lägg till nytt tillägg

en: Remove selected addon
sv: Ta bort valt tillägg

en: User addons
sv: Användartillägg

en: Can't monitor folder '%s': %s
sv: Kan inte övervaka mappen '%s': %s

en: Support for userscripts and userstyles
sv: Stöd för användarskript och användarstilar

en: Colorful Tabs
sv: Färglagda flikar

en: Tint each tab distinctly
sv: Tona varje flik olika

en: Cookie Manager
sv: Kakhanterare

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Deletes all shown cookies. If a filter is set, only those cookies are deleted which match the filter.
sv: Tar bort alla visade kakor. Om ett filter är konfigurerat kommer bara matchande kakor att tas bort.

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Collapse All
sv: Fäll ihop alla

en: Do you really want to delete all cookies?
sv: Vill du verkligen ta bort alla kakor?

en: Question
sv: Fråga

en: Only cookies which match the filter will be deleted.
sv: Endast kakor som matchar filtret kommer att tas bort.

en: At the end of the session
sv: Vid slutet av sessionen.

en: <b>Host</b>: %s
    <b>Name</b>: %s
    <b>Value</b>: %s
    <b>Path</b>: %s
    <b>Secure</b>: %s
    <b>Expires</b>: %s
sv: <b>Värd/b>: %s
    <b>Namn</b>: %s
    <b>Värde</b>: %s
    <b>Sökväg</b>: %s
    <b>Säker</b>: %s
    <b>Förfaller</b>: %s

note: i18n: is this cookie secure (SSL)? yes/ no
en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: <b>Domain</b>: %s
    <b>Cookies</b>: %d
sv: <b>Domän</b>: %s
    <b>Kakor</b>: %d

en: Name
sv: Namn

en: _Expand All
sv: _Expandera alla

en: _Collapse All
sv: _Fäll ihop alla

en: Search Cookies by Name or Domain
sv: Sök bland kakorna efter Namn eller Domän

en: List, view and delete cookies
sv: Visa och ta bort kakor

en: Copy Tab _Addresses
sv: Kopiera flik_adresser

en: Copy Addresses of Tabs
sv: Kopiera flikadresser

en: Copy the addresses of all tabs to the clipboard
sv: Kopiera alla flikadresser till urklippet

en: Delayed load
sv: Fördröjd inläsning

en: Delay page load until you actually use the tab.
sv: Fördröj laddning av sida tills du faktiskt använder fliken.

en: Version numbers in brackets show the version used at runtime.
sv: Versionsnummer inom hakparentes visar den version som användes när programet startades.

en: Midori doesn't store any personal data:
sv: Midori sparar inte någon personlig information:

en: No history or web cookies are being saved.
sv: Ingen historik eller kakor sparas.

en: Extensions are disabled.
sv: Tilläggen är avaktiverade.

en: HTML5 storage, local database and application caches are disabled.
sv: HTML5-lagring, lokal databas och programcacher har avaktiverats.

en: Midori prevents websites from tracking the user:
sv: Midori förhindrar webbsidor från att spåra användaren:

en: Referrer URLs are stripped down to the hostname.
sv: Hänvisande länkar förkortas till enbart värdnamnet.

en: DNS prefetching is disabled.
sv: DNS-förhämtning har avaktiverats.

en: The language and timezone are not revealed to websites.
sv: Språk och tidszon visas inte för webbsidor.

en: Flash and other Netscape plugins cannot be listed by websites.
sv: Flash och andra Netscape-pluginer kan inte listas av webbplatser.

en: Double click for more information
sv: Dubbelklicka för ytterligare information

en: This extension shows glib error messages in systray.
sv: Det här tillägget visar felmeddelanden från glib i systembrickan.

en: An error occurred when attempting to download a file with the following plugin:
    %s
    
    Error:
    %s
    
    Carry on without this plugin.
sv: Ett fel uppstod vid försök att hämta en fil med följande insticksmodul:
    %s
    
    Fel:
    %s
    
    Fortsätt utan denna insticksmodul.

en: External Download Manager - Aria2
sv: Extern hämtningshanterare - Aria2

en: Download files with Aria2
sv: Ladda ner filer med Aria2

en: External Download Manager - SteadyFlow
sv: Extern hämtningshanterare - SteadyFlow

en: Download files with SteadyFlow
sv: Ladda ner filer med SteadyFlow

en: Command:
sv: Kommando:

en: Download files with "%s" or a custom command
sv: Ladda ner filer med "%s" eller ange ett eget kommando

en: External Download Manager - CommandLine
sv: Extern hämtningshanterare - Kommandoraden

en: None
sv: Ingen

en: Open in Image _Viewer
sv: Öppna i bildvisare

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: News Aggregator
sv: Nyhetsflödesläsare

en: Failed to find required Atom "entry" elements in XML data.
sv: Kunde inte hitta "entry"-delen i Atoms XML-data.

en: Failed to find required Atom "feed" elements in XML data.
sv: Kunde inte hitta "feed"-delen i Atoms XML-data.

[ctx: Feed]
note: i18n: The local date a feed was last updated
en: Last updated: %s.
sv: Senast uppdaterad: %s.

en: Feeds
sv: Nyhetsflöden

en: Add new feed
sv: Lägg till nytt nyhetsflöde

en: Delete feed
sv: Ta bort nyhetsflöde

en: _Feeds
sv: Nyhets_flöde

en: Failed to find root element in feed XML data.
sv: Kunde inte hitta root-delen i nyhetsflödets XML-data.

en: Unsupported feed format.
sv: Formatet för nyhetsflöde stöds inte.

en: Failed to parse XML feed: %s
sv: Kunde inte tolka XML-flöde: %s

en: Failed to find "channel" element in RSS XML data.
sv: Kunde inte hitta "channel"-delen i RSS XML-data.

en: Unsupported RSS version found.
sv: RSS-versionen söds inte.

en: Failed to find required RSS "item" elements in XML data.
sv: Kunde inte hitta "item"-delen i RSS XML-data.

en: Failed to find required RSS "channel" elements in XML data.
sv: Kunde inte hitta "channel"-delen i RSS XML-data.

en: Feed '%s' already exists
sv: Nyhetsflödet '%s' finns redan

en: Error loading feed '%s'
sv: Fel vid laddning av nyhetsflödet '%s'

en: Feed Panel
sv: Nyhetsflödespanel

en: Read Atom/ RSS feeds
sv: Läs Atom/RSS-flöden

en: Failed to add form value: %s
sv: Misslyckades att lägga till formulärvärde: %s

en: Form history
sv: Formulärhistorik

en: Master password required
    to open password database
sv: Användarnamn och lösenord behövs
    för att öppna den här platsen:

en: Remember password on this page?
sv: Spara lösenordet för denna sida?

en: Remember
sv: Spara

en: Not now
sv: Inte nu

en: Never for this page
sv: Aldrig för denna sida

en: Toggle form history state
sv: Växla läge för formulärhistorik

en: Activate or deactivate form history for the current tab.
sv: Aktivera eller inaktivera formulärhistorik för den aktuella fliken.

en: Only activate form history via hotkey (Ctrl+Shift+F) per tab
sv: Aktivera enbart formulärhistorik via snabbtangent (Ctrl+Shift+F) för varje flik

en: Form history filler
sv: Formulärhistorik

en: Stores history of entered form data
sv: Spara historik för ifylld formulärdata

en: Failed to select suggestions
sv: Misslyckades med att välja förslag

en: There are no unvisited tabs
sv: Det finns inga flikar som ej besökts

en: History-List
sv: Historiklista

en: Tab closing behavior
sv: Beteende vid stängning av flikar

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Switch to last viewed tab
sv: Byt till den senast visade fliken

en: Switch to newest tab
sv: Byt till den nyaste fliken

en: Flash window on background tabs
sv: Blinka fönster på bakgrundsflikar

en: Next new Tab (History List)
sv: Nästa nya flik (från historiklistan)

en: Next new tab from history
sv: Nästa nya flik från historiken

en: Previous new Tab (History List)
sv: Föregående nya flik (från historiklistan)

en: Previous new tab from history
sv: Föregående nya flik från historiken

en: Display tab in background (History List)
sv: Visa flik i bakgrund (från historiklistan)

en: Display the current selected tab in background
sv: Visa den valda fliken i bakgrunden

en: History List
sv: Historiklista

en: Move to the last used tab when switching or closing tabs
sv: Byt till sist använda flik vid byte eller stängning av flikar.

en: SQL fails: %s
sv: SQL-fel: %s

en: Accept
sv: Godkänn

en: Accept for session
sv: Godkänn för den här sessionen

en: Block
sv: Blockera

en: Could not open database of extension: %s
sv: Kunde inte öppna databasen för insticksmodulen: %s

en: Failed to execute database statement: %s
sv: Misslyckades med att verkställa databas-uttrycket: %s

en: Do you really want to delete all JavaScript permissions?
sv: Vill du verkligen ta bort alla JavaScript-behörigheter?

en: Delete all JavaScript permissions?
sv: Ta bort alla JavaScript-behörigheter?

en: This action will delete all JavaScript permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
sv: Denna åtgärd kommer ta bort alla JavaScript-behörigheter. Du kommer tillfrågas igen för behörigheter för varje webbsida som besöks.

en: Manager instance
sv: Hanterarinstans

en: Instance to global NoJS manager
sv: Instans till den globala NoJS-hanteraren

note: Set up dialog
en: Configure NoJS
sv: Konfigurera NoJS

en: Below is a list of all web sites and the policy set for them. You can delete policies by marking the entries and clicking on <i>Delete</i>.
sv: Nedanför är en lista på alla webbplatser och deras nuvarande riktlinjer. Du kan ta bort riktlinjer genom att markera posterna och klicka på <i>Ta bort<i>

en: Domain
sv: Domän

en: Policy
sv: Regler

en: Delete _all
sv: Radera _alla

note: Add "block-unknown-domains" checkbox
en: Bloc_k scripts at unknown domains by default
sv: Blockera som standard skript på okända domäner

note: Add "check-second-level-only" checkbox
en: S_et permissions on second-level domain
sv: Inställningar för andra-nivå-domäner

note: Add menu item(s) for domain
en: Deny %s
sv: Neka %s

en: Allow %s
sv: Tillåt %s

en: Allow %s this session
sv: Tillåt %s denna session

en: Browser window
sv: Webbläsarfönstret

en: The Midori browser instance this view belongs to
sv: Den instans av Midori som visas tillhör

en: View
sv: Visa

en: The Midori view instance this view belongs to
sv: Den instans av Midori som visas tillhör

en: Menu icon state
sv: Menyikonstatus

en: State of menu icon to show in status bar
sv: Tillstånd för menyikon att visa i statusrad

en: Undetermined
sv: Obestämd

en: Allowed
sv: Tillåtet

en: Mixed
sv: Blandat

en: Denied
sv: Nekat

en: A fatal error occurred which prevents the NoJS extension to continue. You should disable it.
sv: Ett allvarligt fel har inträffat som hindrar NoJS-tillägget från att fortsätta. Du bör avaktivera det.

en: Error in NoJS extension
sv: Fel i NoJS-tillägg

en: Reason
sv: Orsak

en: Could not create configuration folder for extension: %s
sv: Kunde inte skapa konfigurationsmapp för tillägget: %s

en: Could not create configuration folder for extension.
sv: Kunde inte skapa konfigurationsmapp för tillägget.

en: Could not open database of extension.
sv: Det gick inte att öppna tilläggets databas.

en: Could not set up database structure of extension.
sv: Det gick inte att skapa tilläggets databasstruktur.

en: Extension instance
sv: Tilläggshändelse

en: The Midori extension instance for this extension
sv: Den tilläggshändelse i Midori tillägget hör till

en: Application instance
sv: Programhändelse

en: The Midori application instance this extension belongs to
sv: Den programhändelse i Midori detta tillägg hör till

en: Database instance
sv: Databasinstans

en: Pointer to sqlite database instance used by this extension
sv: Pekar på den databashändelse i sqlite som detta tillägg hör till

en: Database path
sv: Databassökväg

en: Path to sqlite database instance used by this extension
sv: Sökvägen till den databashändelse i sqlite som tillägget hör till

en: Only second level
sv: Endast andra nivån

en: Unknown domain policy
sv: Okända riktlinjer för domän

en: Accept temporarily
sv: Tillåt tillfälligt

en: Mouse Gestures
sv: Musgester

en: Control Midori by moving the mouse
sv: Kontrollera Midori genom olika musrörelser

en: Reload page or stop loading
sv: Ladda om sida eller sluta ladda

en: Customize Keyboard shortcuts
sv: Anpassa snabbkommandon

en: Customize Sh_ortcuts…
sv: Anpassa snabbkommandon...

en: Shortcuts
sv: Snabbkommandon

en: View and edit keyboard shortcuts
sv: Visa och redigera snabbkommandon

en: Statusbar Clock
sv: Klocka i statusraden

en: Display date and time in the statusbar
sv: Visa datum och tid i statusraden

en: Images
sv: Bilder

en: Scripts
sv: Skript

en: Netscape plugins
sv: Netscape-tillägg

en: Enable Netscape plugins
sv: Aktivera Netscape-tillägg

en: Statusbar Features
sv: Statusradsfunktioner

en: Easily toggle features on web pages on and off
sv: Slå enkelt av och på funktioner på webbplatser

en: Tab Panel
sv: Flikraden

en: T_ab Panel
sv: Flikr_aden

en: Show tabs in a vertical panel
sv: Visa flikar i en vertikal panel

en: Only Icons on Tabs by default
sv: Enbart ikoner på flikar som standard

en: New tabs have no label by default
sv: Nya flikar har ingen etikett som standard

en: Customize Toolbar
sv: Anpassa verktygsfält

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
sv: Välj föremål att visa i verktygsraden. Föremål kan omarrangeras genom att dra och släppa.

en: Available Items
sv: Tillgängliga objekt

en: Displayed Items
sv: Visade objekt

en: _Customize Toolbar…
sv: Redigera _verktygsraden…

en: Toolbar Editor
sv: Verktygsradsredigerare

en: Easily edit the toolbar layout
sv: Ändra enkelt på verktygsradens layout

note: i18n: Dialog: Clear Private Data, in the Tools menu
en: Clear Private Data
sv: Rensa privat data

en: _Clear private data
sv: _Rensa privat data

en: Clear the following data:
sv: Rensa följande data:

en: Last open _tabs
sv: Senast öppnade flikar

en: Clear private data when _quitting Midori
sv: Rensa privat data när Midori _avslutas

note: i18n: Logins and passwords in websites and web forms
en: Saved logins and _passwords
sv: Sparade inloggningar och l_ösenord

en: Cookies and Website data
sv: Kakor och webbplatsdata

en: Website icons
sv: Webbplatsikoner

en: Open tabs
sv: Öppna flikar

en: More open tabs…
sv: Fler öppna flikar...

en: Failed to clear history: %s
sv: Misslyckades med att rensa historiken: %s

note: i18n: Couldn't remove items that are older than n days
en: Failed to remove old history items: %s
sv: Misslyckades med att ta bort gamla objekt från historiken: %s

en: Failed to add bookmark item: %s
sv: Misslyckades att lägga till bokmärkesobjekt: %s

en: Failed to update bookmark: %s
sv: Misslyckades med att uppdatera bokmärke: %s

en: Failed to remove bookmark item: %s
sv: Misslyckades med att ta bort bokmärkesobjektet: %s

en: The configuration couldn't be saved. %s
sv: Konfigurationsfilen kunde inte sparas. %s

note: i18n: Trash, or wastebin, containing closed tabs
en: The trash couldn't be saved. %s
sv: Papperskorgen kunde inte sparas. %s

en: Midori crashed the last time it was opened. You can report the problem at %s.
sv: Midori kraschade förra gången det användes. Du kan rapportera problemet på %s.

en: Modify _preferences
sv: Redigera _inställningar

en: Disable all _extensions
sv: Inaktivera alla _tillägg

en: Show a dialog after Midori crashed
sv: Visa en dialog efter att Midori har krashat

en: Discard old tabs
sv: Kasta bort gamla flikar

en: Show last crash _log
sv: Visa senaste krasch-_logg

en: Run in _debugger
sv: Kör i felsökningsläge

en: An instance of Midori is already running but not responding.
sv: En instans av Midori körs redan, men svarar inte.

en: Bookmarks couldn't be loaded: %s
sv: Bokmärkena kunde inte läsas in: %s

en: The session couldn't be loaded: %s
sv: Sessionen kunde inte läsas in: %s

en: The trash couldn't be loaded: %s
sv: Papperskorgen kunde inte läsas in: %s

en: The history couldn't be loaded: %s
sv: Historiken kunde inte läsas in: %s

en: The following errors occured:
sv: Följande fel inträffade:

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: Could not open database of extenstion: %s
sv: Kunde inte öppna databasen för tillägget: %s

en: Do you really want to delete all cookie permissions?
sv: Vill du verkligen radera alla rättigheter för kakorna?

en: Delete all cookie permissions?
sv: Radera alla kakors rättigheter

en: This action will delete all cookie permissions. You will be asked for permissions again for each web site visited.
sv: Åtgärden raderar alla kakors rättigheter. Du kommer därför att åter få ange rättigheterna för varje webbplats du besöker.

en: Cookie permission manager
sv: Rättighetshanterare för kakor

en: Instance of current cookie permission manager
sv: Händelsen hanteras med kakornas nuvarande rättigheter

note: Set up dialog
en: Configure cookie permission
sv: Ställ in rättigheterna för kakorna

en: Below is a list of all web sites and the policy set for them. You can delete policies by marking the entries and clicking on <i>Delete</i>.You can also add a policy for a domain manually by entering the domain below, choosing the policy and clicking on <i>Add</i>.
sv: Nedan ser du en lista över webbplatser och vilka regler som gäller för dem. Du kan radera regler genom att markera dem och klicka på <i>Ta bort</i>. Du kan också lägga till regler för en domän manuellt genom att  fylla i domännamnet nedanför, välja vilka regler som ska gälla och klicka på <i>Lägg till</i>.

en: Policy for cookies from domains not in the list:
sv: Riktlinjer för cookies från domäner som inte återfinns i listan:

en: Ask for a decision
sv: Be om ett beslut

en: A fatal error occurred which prevents the cookie permission manager extension to continue. You should disable it.
sv: Ett allvarligt fel uppstod som förhindrar tillägget för kakornas rättigheter från att fungera. Du måste inaktivera det.

en: Error in cookie permission manager extension
sv: Ett fel uppstod i tillägget för kakornas rättigheter

en: Could not determine global cookie policy to set for domain: %s
sv: Det gick inte att fastställa globala regler för kakornas rättigheter för domänen: %s

en: Till session end
sv: Till dess sessionen avslutas

en: The website %s wants to store %d cookies.
sv: Webbplatsen %s vill spara %d kakor.

en: The website %s wants to store a cookie.
sv: Webbplatsen %s vill spara en kaka.

en: Multiple websites want to store %d cookies in total.
sv: Flera webbplatser vill spara totalt %d kakor.

en: _Accept
sv: _Godkänn

en: Accept for this _session
sv: Godkänn för den här _sessionen

en: De_ny
sv: Avböj

en: Deny _this time
sv: Avböj den här gången

en: Path
sv: Sökväg

en: Value
sv: Värde

en: Expire date
sv: Utgångsdatum

en: The policy to use for domains not individually configured. This only acts to further restrict the global cookie policy set in Midori settings.
sv: Riktlinjer för domäner som inte konfigurerats individuellt. Detta begränsar endast ytterligare de globala riktlinjerna satta i Midoris inställningar.

en: Cookie Security Manager
sv: Säkerhetshanterare för kakor

en: Manage cookie permission per site
sv: Hantera rättigheter för kakorna per webbplats

en: Failed to fetch application icon in %s: %s
sv: Misslyckades med att hämta programikonen för %s: %s

en: Failed to create new launcher (%s): %s
sv: Misslyckades med att skapa nytt startobjekt (%s): %s

en: Launcher created
sv: Startare skapad

en: You can now run <b>%s</b> from your launcher or menu
sv: Du kan nu köra <b>%s</b> från startaren eller menyn

en: Error creating launcher
sv: Ett fel uppstod när startaren skulle skapas

en: Applications
sv: Program

en: New _Profile
sv: Ny _profil

en: New _App
sv: Ny app

en: Creates a new app for a specific site
sv: Skapar en ny app för en specifik webbplats

en: Error launching
sv: Ett fel uppstod med startaren

en: Create _Launcher
sv: Skapa startare

en: Web App Manager
sv: Hantera webb-appar

en: Manage websites installed as applications
sv: Hantera webbplatser installerade som program

en: Transfers
sv: Hämtningar

en: Clear All
sv: Rensa allt

note: Failure to open is the only known possibility here
en: Failed to open download: %s
sv: Misslyckades med att öppna hämtningen: %s

en: Open Destination _Folder
sv: Öppna mål_mapp

en: Copy Link Loc_ation
sv: Kopiera länk_plats

en: The file '<b>%s</b>' has been downloaded.
sv: Filen '<b>%s</b>' har hämtats.

en: '<b>%s</b>' and %d other files have been downloaded.
sv: '<b>%s</b>' och %d andra filer har hämtats.

en: Transfer completed
sv: Hämtningen är klar

en: Some files are being downloaded
sv: Några filer hämtas fortfarande

en: _Quit Midori
sv: Avsluta Midori

en: The transfers will be cancelled if Midori quits.
sv: Hämtningarna kommer avbrytas när Midori avslutas.

en: Transfer Manager
sv: Hämtningshanterare

en: View downloaded files
sv: Visa hämtade filer

en: Failed to update database: %s
sv: Misslyckades med att uppdatera databas: %s

en: Failed to select from database: %s
sv: MIsslyckades med att välja från databas: %s

en: Failed to import legacy session: %s
sv: Misslyckades med att importera tidigare session: %s

en: Tab and session management.
sv: Flik- och sessionshantering

en: This extension provides a task queue for update jobs or recurring events.
sv: Detta tillägg ger tillgång till en uppgiftskö för uppdateringar och upprepade händelser.

en: Failed to add new note to database: %s
sv: Misslyckades med att lägga till ny anteckning i databasen: %s

en: Falied to remove note from database: %s
sv: Misslyckades med att ta bort anteckning från databasen: %s

en: Falied to rename note: %s
sv: Misslyckades med att ändra namn på anteckning: %s

en: Falied to update note: %s
sv: Misslyckades med att uppdatera anteckning: %s

en: Notes
sv: Anteckningar

en: New Note
sv: Ny anteckning

en: New note
sv: Ny anteckning

en: Failed to select from notes database: %s
sv: Misslyckades med att välja från anteckningsdatabas: %s

en: Rename note
sv: Byt namn på anteckning

en: Copy note to clipboard
sv: Kopiera anteckning till urklipp

en: Remove note
sv: Ta bort anteckning

en: Copy selection as note
sv: Kopiera markering som anteckning

en: Save text clips from websites as notes
sv: Spara texturklipp från webbsidor som anteckningar

en: Advertisement blocker
sv: Reklamblockeringsfilter

en: Block advertisements according to a filter list
sv: Blockera annonser enligt en filterlista

en: Bl_ock image
sv: Bl_ockera bild

en: Bl_ock link
sv: Bl_ockera länk

en: Configure Advertisement filters
sv: Redigera reklamblockeringsfilter

en: Edit rule
sv: Redigera regel

en: _Rule:
sv: _Regel:
