minicom 2.11.0-rc2 - en to ro translation catalogue (404 entries)

en: minicom: cannot open macro file %s
ro: minicom: nu se poate deschide fișierul de macrocomenzi %s

en:  A - File name (empty=disable) :
ro:  A - Nume fișier (gol=dezactivat)                        :

en:  B - Log connects and hangups  :
ro:  B - Înregistrează în jurnal conectările și deconectările:

en:  C - Log file transfers        :
ro:  C - Înregistrează în jurnal transferurile de fișiere    :

en: Change which setting?
ro: Ce configurație să modific?

en: Logging options
ro: Opțiuni de înregistrare în jurnal

en:  A - Download directory :
ro:  A - Director descărcare  :

en:  B - Upload directory   :
ro:  B - Director încărcare   :

en:  C - Script directory   :
ro:  C - Director de scripturi:

en:  D - Script program     :
ro:  D - Program script       :

en:  E - Kermit program     :
ro:  E - Program kermit       :

en:  F - Logging options
ro:  F - Opțiuni de înregistrare în jurnal

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: M  Zmodem download string activates...
ro: M  Se activează șirul de descărcare Zmodem...

en: N  Use filename selection window......
ro: N  Utilizează fereastra de selecție a numelui fișierului......

en: O  Prompt for download directory......
ro: O  Solicitare pentru directorul de descărcare......

en: Change which setting? (SPACE to delete)
ro: Ce configurație să modific? (SPAȚIU pentru ștergere)

en:      Name             Program
ro:      Nume             Program

note: TRANSLATORS: * Name: Protocol sends filename internally * U/D: Command is used for upload or download * FullScr: Command runs fullscreen * IO-Red: Redirect output of commands to logfile * Multi: Protocol can transfer multiple files at once
en: Name U/D FullScr IO-Red. Multi
ro: Nume Î/D EcranComplet Redir.-In/Ieș Multi

en: Delete which protocol?
ro: Care protocol îl ștergeți?

en:  A -    Serial Device      :
ro:  A -    Dispozitiv Serial            :

en:  B - Lockfile Location     :
ro:  B - Locație fișier blocare          :

en:  C -   Callin Program      :
ro:  C -  Program Apeluri de Intrare     :

en:  D -  Callout Program      :
ro:  D -  Program Apeluri de Ieșire      :

en:  E -    Bps/Par/Bits       :
ro:  E -      Bps/Par/Biți               :

en:  F - Hardware Flow Control :
ro:  F - Controlul fluxului prin hardware:

en:  G - Software Flow Control :
ro:  G - Controlul fluxului prin software:

en:  H -     RS485 Enable      :
ro:  H -     Activează RS485             :

en:  I -   RS485 Rts On Send   :
ro:  I -  RS485 Rts transmite            :

en:  J -  RS485 Rts After Send :
ro:  J -  RS485 Rts după transmitere     :

en:  K -  RS485 Rx During Tx   :
ro:  K -  RS485 Rx în timpul Tx          :

en:  L -  RS485 Terminate Bus  :
ro:  L -  RS485 comunicare terminată     :

en:  M - RS485 Delay Rts Before:
ro:  M - RS485 întîrziere Rts înainte    :

en:  N - RS485 Delay Rts After :
ro:  N - RS485 întîrziere Rts după       :

en: DTE speed
ro: Viteză DTE

en: line speed
ro: viteză linie

en:  A - Init string .........
ro:  A - Șir de inițializare .........

en:  B - Reset string ........
ro:  B - Șir de reinițiere la zero ........

en:  C - Dialing prefix #1....
ro:  C - Prefix #1 pentru apelare....

en:  D - Dialing suffix #1....
ro:  D - Sufix #1 pentru apelare....

en:  E - Dialing prefix #2....
ro:  E - Prefix #2 pentru apelare....

en:  F - Dialing suffix #2....
ro:  F - Sufix #2 pentru apelare....

en:  G - Dialing prefix #3....
ro:  G - Prefix #3 pentru apelare....

en:  H - Dialing suffix #3....
ro:  H - Sufix #3 pentru apelare....

en:  I - Connect string ......
ro:  I - Șir de conectare ......

en:  J - No connect strings ..
ro:  J - Nici un șir de conectare ..

en:  K - Hang-up string ......
ro:  K - Șir de deconectare ......

en:  L - Dial cancel string ..
ro:  L - Șir de renunțare apel ..

en:  M - Dial time ...........
ro:  M - Durată apelare ...........

en:  N - Delay before redial .
ro:  N - Întârziere înainte de reapelare .

en:  O - Number of tries .....
ro:  O - Număr de încercări .....

en:  P - DTR drop time (0=no).
ro:  P - Durată renunțare la DTR (0=fără).

en:  Q - Auto bps detect .....
ro:  Q - Autodetectare bps .....

en:  R - Modem has DCD line ..
ro:  R - Modemul are linie DCD ..

en:  S - Status line shows ...
ro:  S - Linia de stare afișează ...

en:  T - Multi-line untag ....
ro:  T - Marcare multi-linie ....

en: Modem and dialing parameter setup
ro: Configurare modem și parametri de apelare

en:     Return or Esc to exit. Edit A+B to get defaults.
ro:       Return sau Esc pentru a ieși. Editați A+B pentru a obține valorile implicite.

en:  C - Status line is         :
ro:  C - Linia de stare este        :

en:  E - Foreground Color (menu):
ro:  E - Culoare PrimPlan (meniu)   :

en:  F - Background Color (menu):
ro:  F - Culoare Fundal (meniu)     :

en:  G - Foreground Color (term):
ro:  G - Culoare PrimPlan (term)    :

en:  H - Background Color (term):
ro:  H - Culoare Fundal (term)      :

en:  I - Foreground Color (stat):
ro:  I - Culoare PrimPlan (stare)   :

en:  J - Background Color (stat):
ro:  J - Culoare Fundal (stare)     :

en:  P - Add linefeed           :
ro:  P - Adăugați o linie nouă      :

en:  Q - Local echo             :
ro:  Q - Echo local                 :

en:  R - Line Wrap              :
ro:  R - Încadrare a liniei         :

en:  S - Hex Display            :
ro:  S - Afișare Hex                :

en:  T - Add carriage return    :
ro:  T - Adăugați returul de caret↵ :

en:  U - Line Timestamp         :
ro:  U - Linia marcajului de timp   :

en: Change which setting?  (Esc to exit)
ro: Ce configurație să modific?  (Esc pentru ieșire)

en: Screen
ro: Ecran

en: Menu foreground == background color, change!
ro: Prim-planul de la meniu == culoarea de fundal, schimbați!

en: Terminal foreground == background color, change!
ro: Prim-planul de la terminal == culoarea de fundal, schimbați!

en: disabled
ro: dezactivat

en: enabled
ro: activat

en:  A - Command key is         :
ro:  A - Tasta de comandă este     :

en:  B - Backspace key sends    :
ro:  B - Tasta Backspace trimite   :

en:  K - History Buffer Size    :
ro:  K - Mărime Mem-tampon Istoric :

en:  L - Macros file            :
ro:  L - Fișier de macrocomenzi    :

en:  N - Macros enabled         :
ro:  N - Macrocomenzi activate     :

en:  O - Character conversion   :
ro:  O - Conversie caracter        :

en: Keyboard and Misc
ro: Tastatură și diverse

en:  M - Edit Macros
ro:  M - Editare Macrocomenzi

en: History Buffer Size
ro: Mărime Memorie-tampon Istoric

en: 
     You have changed the history buffer size.
     You will need to save the configuration file and
     restart minicom for the change to take effect.
    
     Hit a key to Continue...
ro: 
    Ați schimbat mărimea memoriei tampon a istoricului.
    Trebuie să salvați fișierul de configurare și să
    reporniți minicom-ul pentru ca schimbările să aibă efect.
    
    Apăsați o tastă pentru a Continua...

en: Program new command key
ro: Programare tastă nouă de comandă

en: 
     Press the new command key. If you want to use
     the META or ALT key enter:
    
      o SPACE if your meta key sets the 8th bit high
      o ESC   if your meta key sends the ESCAPE prefix (standard)
    
    
     Press new command key:
ro: 
     Apăsați noua tastă de comandă. Dacă doriți să utilizați
     tasta META sau ALT, introduceți:
    
      o SPAȚIU dacă tasta meta stabilește al 8-lea bit
      o ESC   dacă tasta meta trimite prefixul ESCAPE (standard)
    
    
     Apăsați noua tastă de comandă:

en: Meta-8th bit
ro: Al 8-ulea meta bit

en: ERROR: you do not have permission to create a file there!
ro: EROARE: nu aveți permisiunea să creați un fișier acolo!

en: ERROR: cannot open macro file %s
ro: EROARE: nu se poate deschide fișierul de macrocomenzi %s

en: Reading macros
ro: Se citesc macrocomenzile

en:  A -      Terminal emulation :
ro:  A -      Emulare terminal       :

en:  B -     Backspace key sends :
ro:  B -     Tasta Backspace trimite :

en:  C -          Status line is :
ro:  C -         Linia de stare este :

en:  D -   Newline tx delay (ms) :
ro:  D -  Întârziere linie nouă (ms) :

en:  E -          ENQ answerback :
ro:  E -         Răspuns automat ENQ :

en:  F - Character tx delay (ms) :
ro:  F - Întârziere caracter tx (ms) :

en: Terminal settings
ro: Configurări terminal

en: Cannot write to %s
ro: Nu am putut scrie în %s

en: Configuration saved
ro: Configurație salvată

en: ERROR: Macros have changed but no filename is set!
ro: EROARE: Macrocomenzile s-au schimbat, dar nu a fost stabilit niciun nume de fișier!

en: Cannot write macros file %s
ro: Nu am putut scrie fișierul de macrocomenzi %s

en: Macros saved
ro: Macrocomenzi salvate

en: Give name to save this configuration?
ro: Dați nume, pentru a salva această configurație?

en: Filenames and paths
ro: NumeFișiere și rute

en: File transfer protocols
ro: Protocoale transfer fișiere

en: Serial port setup
ro: Configurare port serial

en: Modem and dialing
ro: Modem și apelare

en: Save setup as..
ro: Salvează configurările ca...

en: Exit
ro: Ieșire

en: Exit from Minicom
ro: Ieșire din Minicom

en: Save setup as %s
ro: Salvează configurările ca %s

en: configuration
ro: configurație

en: BLACK
ro: NEGRU

en: RED
ro: ROȘU

en: GREEN
ro: VERDE

en: YELLOW
ro: GALBEN

en: BLUE
ro: ALBASTRU

en: MAGENTA
ro: VIOLET

en: CYAN
ro: BLEU

en: WHITE
ro: ALB

en: Enter baud rate
ro: Introduceți viteza de transfer (în baud)

en: Comm Parameters
ro: Parametrii Comunicație

en:  Speed            Parity      Data
ro:  Viteză           Paritate    Date

en:  A: <next>        L: None     S: 5
ro:  A: <următorul>           L: Niciuna      S: 5

en:  B: <prev>        M: Even     T: 6
ro:  B: <prev>        M: Par      T: 6

en:  C:   9600        N: Odd      U: 7
ro:  C:   9600        N: Impar    U: 7

en:  D:  38400        O: Mark     V: 8
ro:  D:  38400        O: Marcaj   V: 8

en:  E: 115200        P: Space
ro:  E: 115200        P: Spațiu

en:  Stopbits
ro:  Biți de oprire

en:  K: Current
ro:  K: Curent

en: 
     Choice, or <Enter> to exit?
ro: 
     Se alege sau <Enter>  pentru ieșire?

en: Current: %5s %s%s%s
ro: Curent: %5s %s%s%s

en: Invalid baud rate given
ro: Viteză de transfer nevalidă specificată

en: F1 to F12 Macros
ro: Macrocomenzi, de la F1 la F12

en:  (LEGEND: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause 1 second,
ro:  (LEGENDA: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pauză 1 secundă,

en:   \u = username, \p = password, \\ = \, \e = toggle echo,
ro:   \u = nume utilizator, \p = parolă, \\ = \, \e = inversare echo,

en:   \l = toggle LF, \bX1..Xn<sp> = change baud rate. Example: "\beq "
ro:   \l = comută LF, \bX1..Xn<sp> = modifică viteza de transmisie(baud). Exemplu: "\beq "

en:   = 115200 8N1. (See the "Comm Parameters" menu for valid values of X.))
ro:   = 115200 8N1. (Consultați meniul „Parametrii de comunicație” pentru valorile valide ale lui X.))

en: CHANGED
ro: SCHIMBAT

en: Character conversion
ro: Conversie caracter

en: 
     A - load table	B - save table
ro: 
     A - încărcare tabel	B - salvare tabel

en: 	file:%s
ro: 	fișier:%s

en: 
     C - edit char	D - next screen	E - prev screen
ro: 
     C - editare caracter	D - următorul ecran	E - ecranul anterior

en:  F - convert capture: %s
ro:  F - captură conversie: %s

en: Load file: %s
ro: Încarcă fișier: %s

en: Save as file: %s
ro: Salvează ca fișier: %s

en: Character to be edited:
ro: Caractere ce vor fi editate:

en: Input character ascii value 0-255
ro: Valoare ascii a caracterului de intrare între 0 și 255

en: Change input to: %s
ro: Schimbare input în: %s

en: Change output to: %s
ro: Schimbare output în: %s

en: Cannot open conversion table %s
ro: Nu s-a putut deschide tabela de conversie %s

en: Cannot read conversion table %s
ro: Nu s-a putut citi tabela de conversie %s

en: Cannot write conversion table %s
ro: Nu s-a putut scrie tabela de conversie %s

en: Initializing Modem
ro: Inițializare Modem

en: Resetting Modem
ro: Reinițiere Modem

en: Hanging up
ro: Deconectare

en: Hangup (%ld:%02ld:%02ld)
ro: Deconectare (%ld:%02ld:%02ld)

en: Sending BREAK
ro: Trimitere BREAK

en:     No connection: %s.
ro:     Nici o conexiune: %s.

en:    Press any key to continue..
ro:    Apăsați o tastă poentru continuare..

en:      Retry in %2d seconds
ro:      Reîncearcă în %2d secunde

en: Max retries
ro: Maximum de încercări

en: You are already online! Hang up first.
ro: Sunteți deja conectat! Mai întâi deconectați-vă.

en: Autodial
ro: Autoapelare

en: Dialing
ro: Apelare

en:       At : %s
ro:       La : %s

en:  Last on : %s at %s
ro:  Ultima dată pe : %s la %s

en:     Time : %-3d
ro:     Durată : %-3d

en:      Attempt #%d
ro:      Încercare #%d

en: 
    
    
     Escape to cancel, space to retry.
ro: 
    
    
     Escape pentru renunțare, spațiu pentru a reîncerca.

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Connected. Press any key to continue
ro: Conectat. Apăsați o tastă pentru continuare

en: Timeout
ro: Limita de timp, depășită

en: Manually entered number
ro: Număr introdus manual

en: Cannot open ~/.dialdir: permission denied
ro: Nu se poate deschide ~/.dialdir: permisiune respinsă

en: Failed to read dialing directory
ro: Nu s-a putut citi directorul de apelare

en: Phonelist garbled (unknown version?)
ro: Lista telefonică e confuză (versiune necunoscută?)

en: Phonelist corrupted
ro: Lista telefonică este coruptă

en: Unknown dialing directory version
ro: Versiune necunoscută a directorului de apelare

en: Phonelist garbled (?)
ro: Listă telefonică confuză (?)

en: Out of memory while reading dialing directory
ro: Memorie insuficientă în timpul citirii directorului de apelare

en: Failed to read phonelist
ro: Nu s-a putut citi lista telefonică

en: Converted dialdir to new format, old saved as %s.v%hd
ro: Dialdir a fost convertit la formatul nou, cel vechi a fost salvat ca %s.v%hd

en: Cannot open ~/.dialdir for writing!
ro: Nu pot deschide ~/.dialdir pentru scriere!

en: Error writing to ~/.dialdir!
ro: Eroare la scrierea în ~/.dialdir!

en:  A -  Name                :
ro:  A -  Name                   :

en:  B -  Number              :
ro:  B -  Număr                  :

en:  C -  Dial string #       :
ro:  C -  Șir apelare #          :

en:  D -  Local echo          :
ro:  D -  Echo local             :

en:  E -  Script              :
ro:  E -  Script                 :

en:  F -  Username            :
ro:  F -  Nume utilizator        :

en:  G -  Password            :
ro:  G -  Parola                 :

en:  H -  Terminal Emulation  :
ro:  H -  Emulare terminal       :

en:  I -  Backspace key sends :
ro:  I -  Tasta Backspace trimite:

en:  J -  Linewrap            :
ro:  J -  Încadrare linie        :

en:  K -  Line Settings       :
ro:  K -  Configurări linie      :

en:  L -  Conversion table    :
ro:  L -  Tabelă de conversie    :

en: Delete
ro: Șterge

en: On
ro: Activat

en: Off
ro: Dezactivat

en:       Last dialed         : %s %s
ro:       Ultima dată apelat         : %s %s

en:       Times on            : %d
ro:       De câte ori a fost            : %d

note: TRANSLATORS: Translation of each of these menu items should not be * longer than 7 characters. The upper-case letter is a shortcut, * so keep them unique and ASCII; 'h', 'j', 'k', 'l' are reserved
en: Dial
ro: Apelare

en: Find
ro: Caută

en: Add
ro: Adaugă

en: Edit
ro: Editare

en: Remove
ro: Eliminați

en:    Yes
ro:    Da

en:    No
ro:    Nu

en: Entry "%s" not found. Enter dialdir?
ro: Intrarea „%s” nu a fost găsită. Introduceți dialdir?

en: ( Escape to exit, Space to tag )
ro: ( Escape pentru ieșire, Spațiu pentru selecție )

en:  Move entry up/down, Escape to exit
ro:  Mută intrarea sus/jos, Escape pentru ieșire

en: Dialing Directory
ro: Director de Apelare

en:      Name            Number            Last on      Times Script
ro:      Nume            Număr            Ultima dată pe      De câte ori

en: Find an entry
ro: Găsește o intrare

en: Remove entry?
ro: Eliminați intrarea?

en: Enter number
ro: Introduceți numărul

note: TRANSLATORS: Translation of each of these menu items should not be * longer than 7 characters. The upper-case letter is a shortcut, * so keep them unique and ASCII; 'h', 'j', 'k', 'l' are reserved
en: [Goto]
ro: [Mergi]

en: [Prev]
ro: [Prec.]

en: [Show]
ro: [Arată]

en: Could not change to directory %s (%s)
ro: Nu s-a putut schimba la directorul %s (%s)

en: Select one or more files for download
ro: Selectați unul sau mai multe fișiere pentru descărcare

en: Select a file for download
ro: Selectați un fișier pentru descărcare

en: Select a directory for download
ro: Selectați un director pentru descărcare

en: Select one or more files for upload
ro: Selectați unul sau mai multe fișiere pentru încărcare

en: Select a file for upload
ro: Selectați un fișier pentru încărcare

en: Select a directory for upload
ro: Selectați un director pentru încărcare

en: Directory: %%-%ds
ro: Directorul: %%-%ds

en: Can't back up!
ro: Nu se poate face copia de rezervă!

en: Too many files tagged - buffer would overflow
ro: Prea multe fișiere selectate - capacitatea memoriei tampon va fi depășită

en: Can select only one!
ro: Nu puteți selecta doar una!

en: Goto directory:
ro: Du-te la directorul:

en: Filename pattern:
ro: Model nume fișier:

en: Tag pattern:
ro: Model selecție:

en: No file(s) tagged
ro: Nici un fișier selectat

en: Untag pattern:
ro: Model deselecție:

en: No file(s) untagged
ro: Nici un fișier deselectat

en: No file selected - enter filename:
ro: Nici un fișier selectat - introduceți nume fișier:

en: File: "%s" exists! Overwrite?
ro: Fișierul: „%s” există! Se suprascrie?

en: no such file!
ro: nu există fișierul!

en: %d files:
ro: %d fișiere:

en: Minicom Command Summary
ro: Rezumat Comenzi Minicom

en: Commands can be called by %s<key>
ro: Comenzile pot fi apelate prin <tasta>%s

en: Main Functions
ro: Funcții Principale

en: Other Functions
ro: Alte Funcții

en:  Dialing directory..D  run script (Go)....G | Clear Screen.......C
ro:  Director apelare..D rulează script (Go).G | Șterge Ecran.....C

en:  Send files.........S  Receive files......R | cOnfigure Minicom..O
ro:  Trimitere fișiere...S  Recepție fișier...R | cOnfig. Minicom....O

en:  comm Parameters....P  Add linefeed.......A |
ro:  Param. comunic....P  Adăugare linefeed....A |

en: Suspend minicom....J
ro: Suspend. minicom...J

en: Jump to a shell....J
ro: Salt la shell....J

en:  Capture on/off.....L  Hangup.............H | eXit and reset.....X
ro:  Captură act/dez..L  Deconectare..........H | Ieșire cu reinițiere....X

en:  send break.........F  initialize Modem...M | Quit with no reset.Q
ro:  trimitere break....F  inițializare Modem...M | Ieșire fără reinițiere Q

en:  Terminal settings..T  run Kermit.........K | Cursor key mode....I
ro:  Configurări terminal..T  rulare Kermit.........K | mod tastă cursor..I

en:  lineWrap on/off....W
ro:  Încadrare linie act/dez..W

en:   local Echo on/off..E | Help screen........Z
ro:   Echo local act/dez..E | Ecran ajutor......Z

en:  Paste file.........Y  Timestamp toggle...N | scroll Back........B
ro:  Lipește filier.........Y  Comutare MarcareTimp...N | scroll Back........B

en:  Add Carriage Ret...U
ro:  Adaugați returul de caret↵...U

en: Select function or press Enter for none.
ro: Selectați funcția sau apăsați Enter pentru nici una.

en: Written by Miquel van Smoorenburg 1991-1995
ro: Scris de Miquel van Smoorenburg 1991-1995

en: Some additions by Jukka Lahtinen 1997-2000
ro: Unele adăugiri de Jukka Lahtinen 1997-2000

en: i18n by Arnaldo Carvalho de Melo 1998
ro: i18n de Arnaldo Carvalho de Melo 1998

en: Lockfile %s cannot be queried (%d).
ro: Fișierul de blocare %s nu poate fi consultat (%d).

en: Lockfile %s owned by someone else (uid=%d).
ro: Fișierul de blocare %s este deținut de altcineva (uid=%d).

en: Device %s is locked by someone else.
ro: Dispozitivul %s este blocat de altcineva.

en: Lockfile is stale. Overriding it..
ro: Fișierul de blocare este învechit. Se suprascrie..

en: Device %s is locked.
ro: Dispozitivul %s este blocat.

en: Could not setup for dial out.
ro: Nu se poate configura pentru apelare în afară.

en: minicom: cannot open %s: %s
ro: minicom: nu se poate deschide %s: %s

en: Cannot open %s!
ro: Nu se poate deschide %s!

en: %H for help | %b | %C | Minicom %V | %T | %t | %D
ro: %H pentru ajutor | %b | %C | Minicom %V | %T | %t | %D

en: Offline
ro: Deconectat

en: OFFLINE
ro: DECONECTAT

en: Online
ro: Conectat

en: ONLINE
ro: CONECTAT

en: Gone offline (%ld:%02ld:%02ld)
ro: Deconectat (%ld:%02ld:%02ld)

en: Could not re-initialize window system.
ro: Nu s-a putut reinițializa sistemul de ferestre.

en: Got signal %d
ro: S-a primit semnal %d

en:   Close
ro:   Închidere

en:  Pause
ro:  Pauză

en:   Exit
ro:   Ieșire

en:  Unpause
ro:  Continuare

en: Failed to set baud rate
ro: Nu s-a putut configura viteza de transfer

en: Hang-up line?
ro: Deconectare linie?

en: Killed by signal %d !
ro: Omorât de semnalul %d!

en: Suspended. Type "fg" to resume.
ro: Suspendat. Tastați „fg” pentru refacere.

en: SHELL variable not set
ro: Variabila SHELL nu este definită

en: Out of memory: could not fork()
ro: Memorie insuficientă: nu s-a putut face fork()

en: Shelled out. Type "exit" to return.
ro: Ieșit din shell. Tastați „exit” pentru întoarcere.

en: SEARCH FOR (ESC=Exit)
ro: CĂUTARE DUPĂ(ESC=Ieșire)

en: Search Wrapping Around to Start!
ro: Căutarea se află lângă Start!

en: HISTORY: U=Up D=Down F=PgDn B=PgUp s=Srch S=CaseLess N=Next C=Cite ESC=Exit
ro: ISTORIC: U=Sus D=Jos F=PgJos B=PgSus s=Caut S=FărăCaz N=Următ. C=Citat ESC=Ieșire

en: History buffer Disabled!
ro: Memoria tampon a istoricului este Dezactivată!

en: History buffer empty!
ro: Memoria tampon a istoricului este goală!

en: No previous search!
      Please 's' or 'S' first!
ro: Nu există căutări anterioare!
      Tastați mai întâi, „s” sau „S”!

en:   CITATION: ENTER=select start line ESC=exit
ro:   CITARE: ENTER=selecție linie start ESC=ieșire

en:   CITATION: ENTER=select end line ESC=exit
ro:   CITARE: ENTER=selecție linie sfârșit ESC=ieșire

en: Wrong option in environment MINICOM="%s"
ro: Opțiune greșită în mediul MINICOM=„%s”

en: Type "minicom %s" for help.
ro: Tastați «minicom %s» pentru ajutor.

en: Usage: %s [OPTION]... [configuration]
    A terminal program for Linux and other unix-like systems.
    
      -b, --baudrate         : set baudrate (ignore the value from config)
      -D, --device           : set device name (ignore the value from config)
      -s, --setup            : enter setup mode
      -o, --noinit           : do not initialize modem & lockfiles at startup
      -m, --metakey          : use meta or alt key for commands
      -M, --metakey8         : use 8bit meta key for commands
      -l, --ansi             : literal; assume screen uses non IBM-PC character set
      -L, --iso              : don't assume screen uses ISO8859
      -w, --wrap             : Linewrap on
      -H, --displayhex       : display output in hex
      -z, --statline         : try to use terminal's status line
      -7, --7bit             : force 7bit mode
      -8, --8bit             : force 8bit mode
      -c, --color=on/off     : ANSI style color usage on or off
      -a, --attrib=on/off    : use reverse or highlight attributes on or off
      -t, --term=TERM        : override TERM environment variable
      -S, --script=SCRIPT    : run SCRIPT at startup
      -d, --dial=ENTRY       : dial ENTRY from the dialing directory
      -p, --ptty=TTYP        : connect to pseudo terminal
      -C, --capturefile=FILE : start capturing to FILE
      --capturefile-buffer-mode=MODE : set buffering mode of capture file
      -F, --statlinefmt      : format of status line
      -R, --remotecharset    : character set of communication partner
      -v, --version          : output version information and exit
      -h, --help             : show help
      configuration          : configuration file to use
    
    These options can also be specified in the MINICOM environment variable.
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... [configurare]
    Un program de terminal pentru Linux și alte sisteme asemănătoare Unix.
    
      -b, --baudrate         : stabilește viteza de transmisie(baud) (ignoră valoarea din configurare)
      -D, --device           : stabilește numele dispozitivului (ignoră valoarea din configurare)
      -s, --setup            : se intră în modul de configurare
      -o, --noinit           : nu se inițializează modemul și fișierele de blocare la pornire
      -m, --metakey          : se utilizează tasta «meta» sau «alt» pentru comenzi
      -M, --metakey8         : se utilizează tasta meta pe 8 biți pentru comenzi
      -l, --ansi             : literal; se deduce că ecranul utilizează un set de caractere non IBM-PC
      -L, --iso              : nu se va deduce că ecranul utilizează ISO8859
      -w, --wrap             : se activează încadrarea liniei
      -H, --displayhex       : afișează ieșirea în hex
      -z, --statline         : se încearcă să se utilizeze linia de stare a terminalului
      -7, --7bit             : forțează modul de 7biți
      -8, --8bit             : forțează modul de 8biți
      -c, --color=on/off     : activează sau dezactivează utilizarea culorilor în stil ANSI
      -a, --attrib=on/off    : activează sau dezactivează atributele inversate sau evidențiate
      -t, --term=TERM        : suprascrie variabila de mediu TERM
      -S, --script=SCRIPT    : rulează SCRIPTUL la pornire
      -d, --dial=ENTRY       : apelează ENTRY(intrarea) din directorul de apelare
      -p, --ptty=TTYP        : se conectează la pseudo terminal
      -C, --capturefile=FILE : începe captura în FILE(fișier)
      --capturefile-buffer-mode=MOD  : stabilește modul de încărcare al memoriei tampon,
                                        a fișierului de captură
      -F, --statlinefmt      : formatul liniei de stare
      -R, --remotecharset    : setul de caractere al partenerului de comunicare
      -v, --version          : afișează informații despre versiune și iese
      -h, --help             : afișează ajutorul
      configuration          : fișierul de configurare ce va fi utilizat
    
    Aceste opțiuni pot fi specificate, de asemenea, în variabila de mediu MINICOM.

en: This variable is currently set to "%s".
ro: Această variabilă este configurată în prezent la „%s”.

en: This variable is currently unset.
ro: Această variabilă este momentan neconfigurată.

en: The configuration directory for the access file and the configurations
    is compiled to %s.
    
    Report bugs to <minicom-devel@alioth-lists.debian.net>.
ro: Directorul de configurare pentru fișierele de acces și configurații
    
    este compilat la %s.
    
    Raportați erorile la <minicom-devel@alioth-lists.debian.net>.

en: Activating iconv failed with: %s (%d)
ro: Activarea lui «iconv» a eșuat cu: %s (%d)

en: Timestamp OFF
ro: MarcareTimp DEZACTIVATĂ

en: Timestamp every line (simple)
ro: Marcaj de timp pentru fiecare linie (simplu)

en: Timestamp every line (extended)
ro: Marcaj de timp pentru fiecare linie (extins)

en: Timestamp lines every second
ro: Linii de marcare temporală în fiecare secundă

en: Timestamp delta between lines
ro: Marcaj de timp delta între linii

en: %s version %s
ro: %s versiunea %s

en:  (compiled %s)
ro:  (compilat %s)

en: Copyright (C) Miquel van Smoorenburg.
ro: Drepturi de autor © Miquel van Smoorenburg.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version
    2 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este software liber; puteți să-l redistribuiți și/sau
    modificați în termenii Licenței Publice Generale GNU publicată
    de Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie
    (la alegerea dumneavoastră) orice altă versiune ulterioară.

en: minicom: argument to -p must be a pty
ro: minicom: argumentul lui -p trebuie să fie un pty

en: Cannot open capture file
ro: Nu se poate deschide fișierul de captură

en: Invalid buffering mode '%s'
ro: Modul de încărcare al memoriei tampon „%s”, nu este valid

en: You don't exist. Go away.
ro: Nu existați. Plecați.

en: Sorry. Your screen is too small.
ro: Îmi pare rău. Ecranul dumneavoastră este prea mic.

en: Welcome to minicom
ro: Bine ați venit în minicom

en: OPTIONS
ro: OPȚIUNI

en: Compiled on
ro: Compilat pe

en: Using character set conversion
ro: Se utilizează conversia setului de caractere

en:  (failed test)
ro:  (test eșuat)

en: 
    Press %sZ for help on special keys%c
ro: 
    Tastați %sZ pentru ajutor în tastele speciale%c

en: Add linefeed ON
ro: Adăugare linefeed ACTIVATĂ

en: Add linefeed OFF
ro: Adăugare linefeed DEZACTIVATĂ

en: Add carriage return ON
ro: Adăugare retur de caret↵ ACTIVAT

en: Add carriage return OFF
ro: Adăugare retur de caret↵ DEZACTIVAT

en: Local echo ON
ro: Echo local ACTIVAT

en: Local echo OFF
ro: Echo local DEZACTIVAT

en: You are online. Really initialize?
ro: Sunteți conectat. Sigur reinițializați?

en: Leave without reset?
ro: Părăsire fără reinițiere la zero?

en: Save macros?
ro: Salvați macrocomenzile?

en: Leave Minicom?
ro: Părăsire Minicom?

en: Capture to which file?
ro: Capturează în ce fișier?

en: Cannot open capture file
ro: Nu se poate deschide fișierul de captură

en: Capture file
ro: Fișier de captură

en: Linewrap ON
ro: Încadrare linie ACTIVAT

en: Linewrap OFF
ro: Încadrare linie DEZACTIVAT

en: Quit without reset while online.
ro: Ieșiți fără repornire în timp ce sunteți online.

en: No
ro: Nu

en: # Machine-generated file - use "minicom -s" to change parameters.
ro: # Fișier generat de mașină - folosiți «minicom -s» pentru a schimba parametrii.

en: # Machine-generated file - use setup menu in minicom to change parameters.
ro: # Fișier generat de mașină - folosiți meniul de configurări pentru a schimba parametrii.

en: Memory allocation failed.
ro: Alocarea memoriei a eșuat.

en: ** Line %d of the %s config file is unparsable.
ro: ** Linia %d din fișierul de configurare %s nu este analizabilă.

en: script "%s": syntax error in line %d %s%s
ro: script „%s”: eroare de sintaxă în linia %d %s%s

en: script "%s": global timeout%s
ro: script „%s”: depășire de timp globală %s

en: (word contains ESC or quote)
ro: (cuvântul conține ESC sau ghilimele)

en: runscript: couldn't open "%s"%s
ro: runscript: nu s-a putut deschide %s%s

en: Input line %u too long, aborting (and fix me!)!
ro: Linia de intrare %u, este prea lungă, se anulează (și remediază-mă!)!

en: script "%s": out of memory%s
ro: script „%s”: memorie plină%s

en: NULL paramenter to %s!
ro: Parametru NULL pentru %s!

en: script "%s" line %d: unknown variable "%s"%s
ro: script „%s” linia %d: variabilă necunoscută „%s”%s

en: script "%s": unexpected end of file%s
ro: script „%s”: sfârșit de fișier neașteptat%s

en: (garbage after })
ro: (gunoi după })

en: (too many arguments)
ro: (prea mulți parametri)

en: script "%s" line %d: nested expect%s
ro: script „%s” linia %d: se aștepta legătură(nested)%s

en: (garbage after {)
ro: (gunoi după {)

en: (argument expected)
ro: (se așteaptă parametru)

en: (invalid argument)
ro: (parametru nevalid)

en: (in goto/gosub label)
ro: (în eticheta goto/gosub)

en: script "%s" line %d: label "%s" not found%s
ro: script „%s” linia %d: eticheta „%s” nu a fost găsită%s

en: script "%s": no return from gosub%s
ro: script „%s”: nici o returnare din gosub%s

en: (missing var name)
ro: (lipsește nume variabilă)

en: (expected variable)
ro: (se așteaptă variabilă)

en: (expected command after if)
ro: (se aștepta comandă după if)

en: (unknown operator)
ro: (operator necunoscut)

en: (unexpected argument)
ro: (parametru neașteptat)

en: script "%s" line %d: break outside of expect%s
ro: script „%s” linia %d: break în afara expect%s

en: script "%s" line %d: call inside expect%s
ro: script „%s” linia %d: call în expect%s

en: script "%s" line %d: unknown command "%s"%s
ro: script „%s” linia %d: comandă necunoscută „%s”%s

en: runscript, part of minicom version %s
ro: runscript, este parte din versiunea minicom %s

en: Usage: runscript <scriptfile> [logfile [homedir]]%s
ro: Utilizare: runscript <fișierscript> [fișier-jurnal [dir-personal]]%s

en: Cannot chdir to %.30s
ro: Nu se poate schimba directorul în %.30s

en: out of memory
ro: memorie insuficientă

en: Upload
ro: Încărcare

en: Download
ro: Descărcare

en: Please enter file names
ro: Introduceți numele de fișiere

en: %.30s %s - Press CTRL-C to quit
ro: %.30s %s - Apăsați CTRL-C pentru ieșire

en: upload
ro: încărcare

en: download
ro: descărcare

en: pipe() call failed
ro: apelul pipe() a eșuat

en: Failed to free flock: %s
ro: Nu s-a putut elibera fișierul de blocare: %s

en: Failed to write lockfile %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul de blocare %s

en: %s is already locked.
ro: %s este deja blocat.

en: Failed to lock %s.
ro: Nu s-a putut bloca %s.

en: Cannot create lockfile for %s: %s
ro: Nu se poate crea fișierul de blocare pentru %s: %s

en: No kermit path defined!
ro: Ruta către kermit nu este definită!

en: Same as last
ro: La fel ca ultima

en:  A -   Username        :
ro:  A -  Nume utilizator :

en:  B -   Password        :
ro:  B -   Parola            :

en:  C -   Name of script  :
ro:  C -   Nume script     :

en: Change which setting?     (Return to run, ESC to stop)
ro: Ce configurație să modific?     (Return pentru rulare, ESC pentru oprire)

en: Run a script
ro: Rulează un script

en: Environment variable TERM not set
ro: Variabila de mediu TERM nu este configurată

en: No termcap entry for %s
ro: Nu există intrare termcap pentru %s

en: No termcap database present!
ro: Nu este prezentă nici o bază de date termcap!

en: No cursor motion capability (cm)
ro: Nu există capacitatea de mișcare a cursorului (cm)

en: Number of terminal lines unknown
ro: Număr necunoscut de linii ale terminalului

en: Number of terminal columns unknown
ro: Număr necunoscut de coloane ale terminalului

en: Not enough memory
ro: Memorie insuficientă
