minicom 2.7.1 - en to da translation catalogue (377 entries)

en: minicom: cannot open macro file %s
da: minicom: kan ikke åbne makrofil %s

en:  A - File name (empty=disable) :
da:  A - Filnavn (tom=ingen logning)    :

en:  B - Log connects and hangups  :
da:  B - Log opkald og afbrydelser :

en:  C - Log file transfers        :
da:  C - Log filoverførsler     :

en: Change which setting?
da: Hvilken indstilling skal ændres?

en: Logging options
da: Logningstilvalg

en:  A - Download directory :
da:  A - Download-katalog   :

en:  B - Upload directory   :
da:  B - Send-katalog       :

en:  C - Script directory   :
da:  C - Katalog med scripts:

en:  D - Script program     :
da:  D - Script-program     :

en:  E - Kermit program     :
da:  E - Kermit-program     :

en:  F - Logging options
da:  F - Logningstilvalg    :

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: M  Zmodem download string activates...
da: M  Aktiverer Zmodem hentningskommando.

en: N  Use filename selection window......
da: N  Brug filvælgervindue...............

en: O  Prompt for download directory......
da: O  Spørg om download-katalog..........

en: Change which setting? (SPACE to delete)
da: Hvilken indstilling skal ændres? (Mellemrum sletter)

en:      Name             Program
da:      Navn             Program

note: TRANSLATORS: * Name: Protocol sends filename internally * U/D: Command is used for upload or download * FullScr: Command runs fullscreen * IO-Red: Redirect output of commands to logfile * Multi: Protocol can transfer multiple files at once
en: Name U/D FullScr IO-Red. Multi
da: Navn U/D FuldSkr IO-Red. Multi

en: Delete which protocol?
da: Slet hvilken protokol?

en:  A -    Serial Device      :
da:  A - Seriel enhed            :

en:  B - Lockfile Location     :
da:  B - Placering af låsefil    :

en:  C -   Callin Program      :
da:  C - Program til at ringe ind:

en:  D -  Callout Program      :
da:  D - Program til at ringe ud :

en:  E -    Bps/Par/Bits       :
da:  E - Bps/Par/Bits            :

en:  F - Hardware Flow Control :
da:  F - Hardware flowkontrol    :

en:  G - Software Flow Control :
da:  G - Software flowkontrol    :

en: DTE speed
da: DTE-hastighed

en: line speed
da: linjehastighed

en:  A - Init string .........
da:  A - Initiering .........

en:  B - Reset string ........
da:  B - Nulstilling ........

en:  C - Dialing prefix #1....
da:  C - Opkaldspræfiks #1...

en:  D - Dialing suffix #1....
da:  D - Opkaldssuffiks #1...

en:  E - Dialing prefix #2....
da:  E - Opkaldspræfiks #2...

en:  F - Dialing suffix #2....
da:  F - Opkaldssuffiks #2...

en:  G - Dialing prefix #3....
da:  G - Opkaldspræfiks #3...

en:  H - Dialing suffix #3....
da:  H - Opkaldssuffiks #3...

en:  I - Connect string ......
da:  I - Forbindelse.........

en:  J - No connect strings ..
da:  J - Ingen forbindelse...

en:  K - Hang-up string ......
da:  K - Lægge på............

en:  L - Dial cancel string ..
da:  L - Afbryde opkald......

en:  M - Dial time ...........
da:  M - Frist/forbindelse...

en:  N - Delay before redial .
da:  N - Interval/genopkald..

en:  O - Number of tries .....
da:  O - Antal forsøg........

en:  P - DTR drop time (0=no).
da:  P - DTR droptid (0=no)..

en:  Q - Auto bps detect .....
da:  Q - Auto-detekt af bps..

en:  R - Modem has DCD line ..
da:  R - Modem har DCD-linje.

en:  S - Status line shows ...
da:  S - Statuslinje viser....

en:  T - Multi-line untag ....
da:  T - Flerlinjes-afmark..

en: Modem and dialing parameter setup
da: Opsætning af modem- og opkaldsparametre

en:     Return or Esc to exit. Edit A+B to get defaults.
da:     Retur eller escape afslutter. Rediger A+B henter standarder.

en:  C - Status line is         :
da:  C - Statuslinje er           :

en:  E - Foreground Color (menu):
da:  E - Forgrundsfarve (menu)    :

en:  F - Background Color (menu):
da:  F - Baggrundsfarve (menu)    :

en:  G - Foreground Color (term):
da:  G - Forgrundsfarve (terminal):

en:  H - Background Color (term):
da:  H - Baggrundsfarve (terminal):

en:  I - Foreground Color (stat):
da:  I - Forgrundsfarve (status)  :

en:  J - Background Color (stat):
da:  J - Baggrundsfarve (status)  :

en:  P - Add linefeed           :
da:  P - Linjeombrydning          :

en:  Q - Local echo             :
da:  Q - Lokalt ekko              :

en:  R - Line Wrap              :
da:  R - Linjeombrydning        :

en:  S - Hex Display            :
da:  S - Hex-visning            :

en:  T - Add carriage return    :
da:  T - Tilføj carriage return :

en: Change which setting?  (Esc to exit)
da: Hvilken indstilling skal ændres? (Escape afslutter)

en: Menu foreground == background color, change!
da: Menuens forgrundsfarve == baggrundsfarve, ret det!

en: Terminal foreground == background color, change!
da: Terminalens forgrundsfarve == baggrundsfarve, ret det!

en: disabled
da: slået fra

en: enabled
da: slået til

en:  A - Command key is         :
da:  A - Kommandotast er          :

en:  B - Backspace key sends    :
da:  B - Tilbagetast sender       :

en:  D - Alarm sound            :
da:  D - Alarmlyd                 :

en:  K - History Buffer Size    :
da:  K - Str. på historikbuffer   :

en:  L - Macros file            :
da:  L - Makrofil                 :

en:  N - Macros enabled         :
da:  N - Makroer slået til        :

en:  O - Character conversion   :
da:  O - Tegnkonvertering         :

en:  M - Edit Macros
da:  M - Redigér Makroer

en: History Buffer Size
da: Størrelse på historikbuffer

en: Program new command key
da: Ny kommandotast for program

en: 
     Press the new command key. If you want to use
     the META or ALT key enter:
    
      o SPACE if your meta key sets the 8th bit high
      o ESC   if your meta key sends the ESCAPE prefix (standard)
    
    
     Press new command key:
da: 
     Tryk ny taste til kommando. Hvis du ønsker at bruge
     META- eller ALT-tasterne, så tast::
    
      o MELLEMRUM hvis din meta-taste sætter den 8'ende bit høj
      o ESC       hvis din meta-taste sender ESCAPE-præfikset (standard)
    
    
     Tryk ny taste til kommando:

en: Meta-8th bit
da: Meta-8 bit

en: Escape (Meta)
da: Escape-tasten (Meta)

en: ERROR: you do not have permission to create a file there!
da: FEJL: du har ikke tilladelse til at oprette en fil der!

en: ERROR: cannot open macro file %s
da: FEJL: kan ikke åbne makrofil %s

en: Reading macros
da: Læser makroer

en:  A -      Terminal emulation :
da:  A -       Terminalemulering :

en:  B -     Backspace key sends :
da:  B -      Tilbagetast sender :

en:  C -          Status line is :
da:  C -          Statuslinje er :

en:  D -   Newline tx delay (ms) :
da:  D -    Ny linje/ophold (ms) :

en:  E -          ENQ answerback :
da:  E -         ENQ tilbagekald :

en:  F - Character tx delay (ms) :
da:  D -     tegn tx-ophold (ms) :

en: Terminal settings
da: Terminalindstillinger

en: Cannot write to %s
da: Kan ikke skrive til %s

en: Configuration saved
da: Indstillinger gemt

en: ERROR: Macros have changed but no filename is set!
da: FEJL: Makroerne er ændret, men ingen fil for dem er angivet!

en: Cannot write macros file %s
da: Kan ikke skrive makrofil %s

en: Macros saved
da: Makroer gemt

en: Give name to save this configuration?
da: Gem denne opsætning under et navn?

en: Filenames and paths
da: Filnavne og søgestier

en: File transfer protocols
da: Filoverførsels-protokoller

en: Serial port setup
da: Opsætning af seriel port

en: Modem and dialing
da: Modem og opkald

en: Save setup as..
da: Gem opsætning som ...

en: Exit
da: Afslut

en: Exit from Minicom
da: Forlad Minicom

en: Save setup as %s
da: Gem opsætning som %s

en: configuration
da: opsætning

en: BLACK
da: SORT

en: RED
da: RØD

en: GREEN
da: GRØN

en: YELLOW
da: GUL

en: BLUE
da: BLÅ

en: MAGENTA
da: LILLA

en: WHITE
da: HVID

en: Comm Parameters
da: Kommunikationsparam.

en:  Speed            Parity      Data
da:  Hastighed        Paritet     Data

en:  A: <next>        L: None     S: 5
da:  A: <næste>       L: Ingen    S: 5

en:  B: <prev>        M: Even     T: 6
da:  B: <forrige>     M: Lige     T: 6

en:  C:   9600        N: Odd      U: 7
da:  C:   9600        N: Ulige    U: 7

en:  D:  38400        O: Mark     V: 8
da:  D:  38400        O: Mærke    V: 8

en:  E: 115200        P: Space
da:  E: 115200        P: Mellemrum

en:  Stopbits
da:  Stopbit

en:  K: Current
da:  K: Aktuel

en: 
     Choice, or <Enter> to exit?
da: 
     Vælg, eller <Retur> for at afslutte?

en: Current: %5s %s%s%s
da: Aktuelt: %5s %s%s%s

en:  (LEGEND: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = pause 1 second,
da:  (UDLÆGNING: ^M = C-M, ^L = C-L, ^G = C-G, ^R = C-R, ^~ = 1 sekunds pause,

en:   \u = username, \p = password, \\ = \, \e = toggle echo,
da:   \u = brugernavn, \p = adgangskode, \\ = \, \e = slå ekko til/fra,

en:   \l = toggle LF, \bX1..Xn<sp> = change baud rate. Example: "\beq "
da:   \l = LF til/fra, \bX1..Xn<sp> = skift baud-hastighed. Eks.: "\beq "

en:   = 115200 8N1. (See the "Comm Parameters" menu for valid values of X.))
da:   = 115200 8N1. (Se menuen "Kommunikationsparam." for gyldige værdier af X.))

en: CHANGED
da: ÆNDRET

en: Character conversion
da: Tegnkonvertering

en:  char    in out    char    in out    char    in out    char    in out
da:  tegn    ind ud    tegn    ind ud    tegn    ind ud    tegn    ind ud

en: 
     A - load table	B - save table
da: 
     A - indlæs tabel	B - gem tabel

en: 	file:%s
da: 	fil:%s

en: 
     C - edit char	D - next screen	E - prev screen
da: 
     C - redigér tegn	D - næste skærm	E - forrige skærm

en:  F - convert capture: %s
da:  F - omdan tegn: %s

en: Load file: %s
da: Indlæs fil: %s

en: Save as file: %s
da: Gem som fil: %s

en: Character to be edited:
da: Tegn der skal redigeres:

en: Input character ascii value 0-255
da: Tegn skal have ascii-værdi 0-255

en: Change input to: %s
da: Ændr inddata til: %s

en: Change output to: %s
da: Ændr uddata til: %s

en: Cannot open conversion table %s
da: Kan ikke åbne konverteringstabel %s

en: Cannot read conversion table %s
da: Kan ikke læse konverteringstabel %s

en: Cannot write conversion table %s
da: Kan ikke skrive konverteringstabel %s

en: Initializing Modem
da: Initialiserer modem

en: Resetting Modem
da: Nulstiller modem

en: Hanging up
da: Lægger på

en: Hangup (%ld:%02ld:%02ld)
da: Opkald afslutet (%ld:%02ld:%02ld)

en: Sending BREAK
da: Sender BREAK

en:     No connection: %s.
da:     Ingen forbindelse: %s.

en:    Press any key to continue..
da:    Tryk på en tast for at fortsætte ...

en:      Retry in %2d seconds
da:      Prøv igen om %2d sekunder

en: Max retries
da: Max. antal omforsøg

en: You are already online! Hang up first.
da: Du er allerede opkoblet! Læg på først.

en: Autodial
da: Auto-opkald

en: Dialing
da: Kalder op

en:       At : %s
da:       På : %s

en:  Last on : %s at %s
da:  Sidst på : %s kl. %s

en:     Time : %-3d
da:     Tidspunkt: %-3d

en:      Attempt #%d
da:       Forsøg #%d

en: 
    
    
     Escape to cancel, space to retry.
da: 
    
    
     Escape afbryder, mellemrum prøver igen.

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: Connected. Press any key to continue
da: Tilsluttet. Tryk på en tast for at fortsætte

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: Manually entered number
da: Manuelt indtastet nummer

en: Cannot open ~/.dialdir: permission denied
da: Kan ikke åbne ~/.dialdir: tilladelse nægtet

en: Failed to read dialing directory
da: Kunne ikke læse opkaldsmappe

en: Phonelist garbled (unknown version?)
da: Telefonliste ulæselig (ukendt version?)

en: Phonelist corrupted
da: Telefonliste beskadiget

en: Unknown dialing directory version
da: Ukendt version af telefonbog

en: Phonelist garbled (?)
da: Telefonliste ulæselig (?)

en: Out of memory while reading dialing directory
da: Hukommelse opbrugt ved læsning af telefonbog

en: Converted dialdir to new format, old saved as %s.v%hd
da: Konverterede dialdir til nyt format, det gamle gemt som %s.v%hd

en: Cannot open ~/.dialdir for writing!
da: Kan ikke åbne ~/.dialdir til skrivning!

en: Error writing to ~/.dialdir!
da: Fejl ved skrivning til ~/.dialdir!

en:  A -  Name                :
da:  A -  Navn                 :

en:  B -  Number              :
da:  B -  Nummer               :

en:  C -  Dial string #       :
da:  C -  Opkaldsstreng #      :

en:  D -  Local echo          :
da:  D -  Lokalt ekko          :

en:  E -  Script              :
da:  E -  Script               :

en:  F -  Username            :
da:  F -  Brugernavn           :

en:  G -  Password            :
da:  G -  Adgangskode          :

en:  H -  Terminal Emulation  :
da:  H -  Terminalemulering    :

en:  I -  Backspace key sends :
da:  I -  Tilbagetast sender   :

en:  J -  Linewrap            :
da:  J - Linjeombrydning       :

en:  K -  Line Settings       :
da:  K -  Linje-indstillinger  :

en:  L -  Conversion table    :
da:  L -  Konverteringstabel   :

en: Delete
da: Slet

en: Backspace
da: Slet baglæns

en: On
da: Til

en: Off
da: Fra

en:       Last dialed         : %s %s
da:       Sidst ringet op     : %s %s

en:       Times on            : %d
da:       Antal opkald        : %d

note: TRANSLATORS: Translation of each of these menu items should not be * longer than 7 characters. The upper-case letter is a shortcut, * so keep them unique and ASCII; 'h', 'j', 'k', 'l' are reserved
en: Dial
da: Ring op

en: Find
da: Søg

en: Add
da: Tilføj

en: Edit
da: rediGér

en: Remove
da: Fjern

en: moVe
da: flYt

en: Manual
da: Manuel

en:    Yes
da:    Ja

en:    No
da:    Nej

en: Entry "%s" not found. Enter dialdir?
da: Posten "%s" ikke fundet. Åbn telefonbog?

en: ( Escape to exit, Space to tag )
da: (Escape for at afslutte, mellemrum markerer)

en:  Move entry up/down, Escape to exit
da:  Flyt post op/ned, escape afslutter

en: Dialing Directory
da: Telefonbog

en:      Name            Number            Last on      Times Script
da:      Navn            Nummer            Sidst på     Antal Script

en: Find an entry
da: Find en post

en: Remove entry?
da: Fjern post?

en: Enter number
da: Indtast nummer

note: TRANSLATORS: Translation of each of these menu items should not be * longer than 7 characters. The upper-case letter is a shortcut, * so keep them unique and ASCII; 'h', 'j', 'k', 'l' are reserved
en: [Goto]
da: [Gå til]

en: [Prev]
da: [Forrige]

en: [Show]
da: [Vis]

en: [Tag]
da: [Markér]

en: [Untag]
da: [Afmark.]

en: Could not change to directory %s (%s)
da: Kunne ikke ændre til kataloget %s (%s)

en: Select one or more files for download
da: Vælg en eller flere filer der skal hentes

en: Select a file for download
da: Vælg en fil der skal hentes

en: Select a directory for download
da: Vælg et katalog der skal hentes

en: Select one or more files for upload
da: Vælg en eller flere filer der skal sendes

en: Select a file for upload
da: Vælg en fil der skal sendes

en: Select a directory for upload
da: Vælg et katalog til upload

en: Directory: %%-%ds
da: Katalog: %%-%ds

en: Can't back up!
da: Kan ikke sikkerhedskopiere!

en: Too many files tagged - buffer would overflow
da: For mange markerede filer - buffer ville løbe over

en: Can select only one!
da: Kan kun vælge én!

en: Goto directory:
da: Gå til katalog:

en: Filename pattern:
da: Filnavnsmønster:

en: Tag pattern:
da: Markeringsmønster:

en: No file(s) tagged
da: Ingen filer er markeret

en: Untag pattern:
da: Afmarkeringsmønster:

en: No file(s) untagged
da: Ingen filer er afmarkeret

en: No file selected - enter filename:
da: Ingen fil valgt - indtast et filnavn:

en: File: "%s" exists! Overwrite?
da: Filen "%s" findes! Overskriv?

en: no such file!
da: ingen sådan fil!

en: %d files:
da: %d filer:

en: Minicom Command Summary
da: Oversigt over kommandoer i Minicom

en: Commands can be called by %s<key>
da: Kommandoer kan kaldes med %s<tast>

en: Main Functions
da: Hovedfunktioner

en: Other Functions
da: Andre funktioner

en:  Dialing directory..D  run script (Go)....G | Clear Screen.......C
da:  Telefonbog.........D  Kør script.........G | Ryd skærm..........C

en:  Send files.........S  Receive files......R | cOnfigure Minicom..O
da:  Send filer.........S  Modtag filer.......R | Opsætning/Minicom..O

en:  comm Parameters....P  Add linefeed.......A |
da:  Komm.-parametre....P  Tilføj linjeskift...A |

en: Suspend minicom....J
da: Suspendér minicom..J

en: Jump to a shell....J
da: Åbn en skal........J

en:  Capture on/off.....L  Hangup.............H | eXit and reset.....X
da:  Opfang til/fra.....L  Læg på.............H | Afslut og nulstil..X

en:  send break.........F  initialize Modem...M | Quit with no reset.Q
da:  Send break.........F  Initialisér modem..M | Afslut u. nulstil..Q

en:  Terminal settings..T  run Kermit.........K | Cursor key mode....I
da:  Terminalopsætning..T  Kør Kermit.........K | Piletaste-tilstand.I

en:  lineWrap on/off....W
da:  linjeombrydn. til/fra...W

en:   local Echo on/off..E | Help screen........Z
da:   lokal ekko til/fra..E | Hjælpeskærm........Z

en:  Paste file.........Y  Timestamp toggle...N | scroll Back........B
da:  Indsæt fil.........Y  Tidsstemp. til/fra.N | rul tilbage........B

en:  Add Carriage Ret...U
da:  Tilføj carriage ret...U

en: Select function or press Enter for none.
da: Vælg en funktion eller tast Retur for ingen.

en: Written by Miquel van Smoorenburg 1991-1995
da: Skrevet af Miquel van Smoorenburg 1991-1995

en: Some additions by Jukka Lahtinen 1997-2000
da: Visse tilføjelser af Jukka Lahtinen 1997-2000

en: i18n by Arnaldo Carvalho de Melo 1998
da: i18n af Arnaldo Carvalho de Melo 1998

en: Lockfile is stale. Overriding it..
da: Låsefil er gammel. Tilsidesætter den ...

en: Device %s is locked.
da: Enhed %s er låst.

en: Could not setup for dial out.
da: Kunne ikke lave opsætning for udgående opkald.

en: minicom: cannot open %s: %s
da: minicom: kan ikke åbne %s: %s

en: minicom: cannot open %s. Sorry.
da: minicom: kan ikke åbne %s. Beklager.

en: Cannot open %s!
da: Kan ikke åbne %s!

en: Offline
da: Afkoblet

en: OFFLINE
da: AFKOBLET

en: Online
da: Tilsluttet

en: ONLINE
da: TILSLUTTET

en: Gone offline (%ld:%02ld:%02ld)
da: Nu afkoblet (%ld:%02ld:%02ld)

en: Could not re-initialize window system.
da: Kunne ikke geninitialisere vinduessystem.

en: Got signal %d
da: Modtog signal %d

en:   Close
da:   Luk

en:   Exit
da:   Afslut

en:  Unpause
da: Genoptag

en: Hang-up line?
da: Læg på?

en: Killed by signal %d !
da: Dræbt af signal %d !

en: Suspended. Type "fg" to resume.
da: Suspenderet. Tast "fg" for at fortsætte.

en: SHELL variable not set
da: SHELL-variablen er ikke sat

en: Out of memory: could not fork()
da: Hukommelse opbrugt: kunne ikke udføre fork()

en: Shelled out. Type "exit" to return.
da: Kommandoskal aktiv. Tast "exit" for at vende tilbage.

en: SEARCH FOR (ESC=Exit)
da: SØG EFTER (ESC=Afslut)

en: Search Wrapping Around to Start!
da: Fortsætter søgning fra start!

en: HISTORY: U=Up D=Down F=PgDn B=PgUp s=Srch S=CaseLess N=Next C=Cite ESC=Exit
da: HIST: U=Op D=Ned F=PgDn B=PgUp s=Søg S=Versalufølsom N=Næste C=Citér ESC=Afslut

en: History buffer Disabled!
da: Historikbuffer deaktiveret!

en: History buffer empty!
da: Historikbuffer er tom!

en: No previous search!
      Please 's' or 'S' first!
da: Ingen tidligere søgning!
      Tast 's' eller 'S' først!

en:   CITATION: ENTER=select start line ESC=exit
da:   CITERING: RETUR=vælg startlinje ESC=afslut

en:   CITATION: ENTER=select end line ESC=exit
da:   CITERING: RETUR=vælg slutlinje ESC=afslut

en: Wrong option in environment MINICOM="%s"
da: Forkert parameter i miljøvariablen MINICOM="%s"

en: Type "minicom %s" for help.
da: Tast "minicom %s" for hjælp.

en: This variable is currently set to "%s".
da: Denne variabel er i øjeblikket sat til "%s".

en: This variable is currently unset.
da: Denne variabel er i øjeblikket ikke sat.

en: The configuration directory for the access file and the configurations
    is compiled to %s.
    
    Report bugs to <minicom-devel@lists.alioth.debian.org>.
da: Kataloget til opsætningfiler og fil med adgangsrettigheder er
    kompileret til %s.
    
    Send fejlrapporter til <minicom-devel@lists.alioth.debian.org>.

en: Timestamp OFF
da: Tidsstempel FRA

en: Timestamp every line (simple)
da: Tidsstempel hver linje (simpel)

en: Timestamp every line (extended)
da: Tidsstempel hver linje (udvidet)

en: Timestamp lines every second
da: Tidsstempellinjer hvert sekund

en:  (compiled %s)
da:  (kompileret %s)

en: minicom: argument to -p must be a pty
da: minicom: argument til -p skal være en pty

en: You don't exist. Go away.
da: Du eksisterer ikke. Forsvind.

en: Sorry. Your screen is too small.
da: Beklager. Din skærm er for lille.

en: Welcome to minicom
da: Velkommen til minicom

en: OPTIONS
da: TILVALG

en: Compiled on
da: Oversat

en: Using character set conversion
da: Bruger tegnsætkonvertering

en: 
    Press %sZ for help on special keys%c
da: 
    Tast %sZ for at få hjælp til specialtaster%c

en: Add linefeed ON
da: Tilføj linjeskift TIL

en: Add linefeed OFF
da: Tilføj linjeskift FRA

en: Add carriage return ON
da: Tilføj carriage return TIL

en: Add carriage return OFF
da: Tilføj carriage return FRA

en: Local echo ON
da: Lokalt ekko slået TIL

en: Local echo OFF
da: Lokalt ekko slået FRA

en: You are online. Really initialize?
da: Du er tilsluttet. Vil du virkelig initialisere?

en: Leave without reset?
da: Afslut uden at nulstille?

en: Save macros?
da: Gem makroer?

en: Leave Minicom?
da: Forlad Minicom?

en: Capture to which file?
da: Opfang i hvilken fil?

en: Cannot open capture file
da: Kan ikke åbne opfangningsfil

en: Capture file
da: Fil som data skal opfanges i

en: Linewrap ON
da: Linjeombrydning slået TIL

en: Linewrap OFF
da: Linjeombrydning slået FRA

en: Quit without reset while online.
da: Afslut uden at nulstille ved opkobling.

en: No
da: Nej

en: # Machine-generated file - use "minicom -s" to change parameters.
da: # Maskin-genereret fil - brug "minicom -s" for at ændre parametre.

en: # Machine-generated file - use setup menu in minicom to change parameters.
da: # Maskin-genereret fil - brug opsætningsmenu i minicom for at ændre parametre.

en: Memory allocation failed.
da: Tildeling af hukommelse mislykkedes.

en: ** Line %d of the %s config file is unparsable.
da: ** Linje %d af opsætningsfilen %s kan ikke fortolkes.

en: personal
da: personligt

en: script "%s": syntax error in line %d %s%s
da: script "%s": syntaksfejl i linje %d %s%s

en: script "%s": global timeout%s
da: script "%s": globalt tidsudløb%s

en: (word contains ESC or quote)
da: (ord indeholder ESC eller citationstegn)

en: runscript: couldn't open "%s"%s
da: runscript: kunne ikke åbne "%s"%s

en: script "%s": out of memory%s
da: script "%s": hukommelse opbrugt%s

en: script "%s" line %d: unknown variable "%s"%s
da: script "%s" linje %d: ukendt variabel "%s"%s

en: script "%s": unexpected end of file%s
da: script "%s": uventet slutning på fil%s

en: (garbage after })
da: (snavs efter })

en: (too many arguments)
da: (for mange argumenter)

en: script "%s" line %d: nested expect%s
da: script "%s" linje %d: indlejret expect%s

en: (garbage after {)
da: (snavs efter {)

en: (argument expected)
da: (argument forventet)

en: (invalid argument)
da: (ugyldig parameter)

en: (in goto/gosub label)
da: (i goto/gosub-etiket)

en: script "%s" line %d: label "%s" not found%s
da: script "%s" linje %d: etiket "%s" ikke fundet%s

en: script "%s": no return from gosub%s
da: script "%s": ingen return fra gosub%s

en: (missing var name)
da: (manglende variabelnavn)

en: (expected variable)
da: (forventede variabel)

en: (expected command after if)
da: (forventede kommando efter if)

en: (unknown operator)
da: (ukendt operaor)

en: (unexpected argument)
da: (uventet argument)

en: script "%s" line %d: break outside of expect%s
da: script "%s" linje %d: break uden for en expect%s

en: script "%s" line %d: call inside expect%s
da: script "%s" linje %d: kaldt inden i en expect%s

en: script "%s" line %d: unknown command "%s"%s
da: script "%s" linje %d: ukendt kommando "%s"%s

en: runscript, part of minicom version %s
da: runscript, en del af minicom, version %s

en: Usage: runscript <scriptfile> [logfile [homedir]]%s
da: Brug: runscript <scriptfil> [logfil [hjemmekatalog]]%s

en: Cannot chdir to %.30s
da: Kan ikke chdir til %.30s

en: Upload
da: Send

en: Download
da: Hent

en: Please enter file names
da: Indtast filnavne

en: Out of memory: could allocate buffer for command line
da: Hukommelse opbrugt: kunne ikke allokere mellemlager for kommandolinjen

en: %.30s %s - Press CTRL-C to quit
da: %.30s %s - Tast CTRL-C for at afslutte

en: upload
da: send

en: download
da: hent

en: 
     READY: press any key to continue...
da: 
     KLAR: Tryk en tast for at fortsætte ...

en: Cannot create lockfile!
da: Kan ikke oprette låsefil!

en: Failed to write lockfile %s
da: Kunne ikke skrive låsefil %s

en: Cannot create lockfile for %s: %s
da: Kan ikke oprette låsefil for %s: %s

en: Same as last
da: Samme som sidst

en:  A -   Username        :
da:  A - Brugernavn        :

en:  B -   Password        :
da:  B - Adgangskode       :

en:  C -   Name of script  :
da:  C - Navn på script    :

en: Change which setting?     (Return to run, ESC to stop)
da: Ændr hvilken indstilling? (Retur udfører, ESC afbryder)

en: Run a script
da: Kør et script

en: Environment variable TERM not set
da: Miljøvariablen TERM er ikke sat

en: No termcap entry for %s
da: Ingen termcap-regel til %s

en: No termcap database present!
da: Termcap-database finde ikke!

en: No cursor motion capability (cm)
da: Markør har ingen bevægelsesegenskaber (cm)

en: Number of terminal lines unknown
da: Antal linjer i terminal ukendt

en: Number of terminal columns unknown
da: Antal kolonner i terminal ukendt
