linuxmint - en to da translation catalogue (72 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
da: USB-nøglen blev formateret.

en: An error occured while creating a partition on %s.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af en partition på %s.

en: Authentication Error.
da: Fejl under godkendelse.

en: An error occurred.
da: Der opstod en fejl.

en: The image was successfully written.
da: Aftrykket blev overført til USB-nøglen.

en: Not enough space on the USB stick.
da: Der er ikke nok ledig plads på USB-nøglen.

en: An error occured while copying the image.
da: Der opstod en fejl under kopiering af aftrykket.

en: bytes
da: byte

en: KB
da: kB

en: ISO images
da: ISO-aftryk

en: Checksum files
da: Kontrolsumsfiler

en: GPG signatures
da: GPG-signaturer

en: Calculating...
da: Beregner …

en: No volume ID found
da: Intet diskenheds-ID fundet

en: The checksum is correct
da: Kontrolsummen er korrekt

en: The checksum is correct but the authenticity of the sum was not verified.
da: Kontrolsummen er korrekt, men summens ægthed blev ikke bekræftet.

en: Checksum mismatch
da: Uoverensstemmelse i kontrolsum

en: Download the ISO image again. Its checksum does not match.
da: Download ISO-aftrykket igen. Kontrolsummen passer ikke.

en: The sums file could not be downloaded. Check the URL.
da: Kontrolsumsfilen kunne ikke downloades. Tjek URL'en.

en: The gpg file could not be downloaded. Check the URL.
da: GPG-filen kunne ikke downloades. Tjek URL'en.

en: The sums file could not be checked.
da: Kontrolsumsfilen kunne ikke tjekkes.

en: The gpg file could not be checked.
da: GPG-filen kunne ikke tjekkes.

en: Integrity check failed
da: Integritetstjek mislykkedes

en: The SHA256 sums file is not signed.
da: SHA256-sumfilen er ikke signeret.

en: Signed by: %s
da: Signeret af: %s

en: Unknown signature
da: Ukendt signatur

en: Key not found on keyserver.
da: Nøglen kunne ikke findes på nøgleserveren.

en: Everything looks good!
da: Alt ser fint ud!

en: This is an official ISO image.
da: Dette er et officielt ISO-aftryk.

en: This ISO image is verified by a trusted signature.
da: Dette ISO-aftryk er bekræftet med en pålidelig signatur.

en: If you trust the signature you can trust the ISO.
da: Har du tillid til signaturen, kan du have tillid til ISO-aftrykket.

en: Untrusted signature
da: Upålidelig signatur

en: This ISO image is verified by an untrusted signature.
da: Dette ISO-aftryk er bekræftet med en upålidelig signatur.

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: The SHA256 sum of the ISO image is incorrect.
da: ISO-aftrykkets SHA256-sum er forkert.

en: The SHA256 sums file does not contain sums for this ISO image.
da: SHA256-sumfilen indeholder ikke summer for dette ISO-aftryk.

en: USB Image Writer
da: USB-aftryksskriver

en: Make a bootable USB stick
da: Lav en USB-nøgle, der kan bootes fra

en: USB Stick Formatter
da: Værktøj til formatering af USB-nøgle

en: Format a USB stick
da: Formatér en USB-nøgle

en: Make bootable USB stick
da: Lav USB-nøgle, der kan bootes fra

en: Format
da: Formatér

en: Verify
da: Bekræft

en: Verify the authenticity and integrity of the image
da: Bekræft aftrykkets ægthed og integritet

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
da: Dette vil slette alle data på USB-nøglen. Er du sikker på, du ønsker at fortsætte?

en: USB stick:
da: USB-nøgle:

en: Filesystem:
da: Filsystem:

en: Select a USB stick
da: Vælg en USB-nøgle

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
da: FAT32 
      + Kompatibelt med alt.
      - Kan ikke håndtere filer større end 4 GB.
    
    exFAT
      + Kompatibelt med alt.
      + Kan håndtere filer større end 4 GB.
      - Ikke så kompatibel som FAT32.
    
    NTFS 
      + Kompatibel med Windows.
      - Ikke kompatibel med Mac og de fleste hardwareenheder.
      - Af og til kompatibilitetsproblemer med Linux (NTFS er proprietært og reverse-engineered).
    
    EXT4 
      + Moderne, stabilt, hurtigt, journaliseret.
      + Understøtter Linux-filrettigheder.
      - Ikke kompatibel med Windows, Mac og de fleste hardwareenheder.

en: Volume label:
da: Enhedens mærkat:

en: Choose a name for your USB Stick
da: Vælg et navn til din USB-nøgle

en: USB Stick
da: USB-nøgle

en: ISO image:
da: ISO-aftryk:

en: Select an image
da: Vælg et aftryk

en: Select Image
da: Vælg aftryk

en: Write
da: Skriv

en: This ISO looks like a Windows image.
da: Dette ISO-aftryk ligner et Windowsaftryk.

en: Windows images require special processing.
da: Windowsaftryk kræver speciel behandling.

en: More information
da: Flere oplysninger

en: Volume:
da: Diskenhed:

en: Size:
da: Størrelse:

en: SHA256 sums file:
da: SHA256-sumfil:

en: GPG signed file:
da: GPG-signeret fil:

en: URLs
da: URL'er

en: SHA256 sums file
da: SHA256-sumfil

en: GPG signed file
da: GPG-signeret fil

en: Local files
da: Lokale filer

en: SHA256 sum
da: SHA256-sum

en: Check
da: Tjek

en: Checksum
da: Kontrolsum

en: Go back
da: Gå tilbage

en: ISO Verification
da: ISO-bekræftelse
