linuxmint - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
hi: यूएसबी सफलतापूर्वक फॉर्मेट हो गई।

en: An error occured while creating a partition on %s.
hi: %s पर विभाजन करते समय त्रुटि।

en: Authentication Error.
hi: पुष्टिकरण त्रुटि।

en: An error occurred.
hi: त्रुटि हुई।

en: The image was successfully written.
hi: फ़ाइल सफलतापूर्वक राइट की गई।

en: Not enough space on the USB stick.
hi: यूएसबी पर पर्याप्त स्पेस नहीं है।

en: An error occured while copying the image.
hi: फ़ाइल कॉपी करते समय त्रुटि।

en: Unknown signature
hi: अज्ञात सिग्नेचर

en: Everything looks good!
hi: सबकुछ ठीक है!

en: An error occurred
hi: त्रुटि हुई

en: USB Image Writer
hi: यूएसबी फ़ाइल राइटर

en: Make a bootable USB stick
hi: बूट योग्य यूएसबी बनाएँ

en: USB Stick Formatter
hi: यूएसबी फॉर्मेट हेतु साधन

en: Format a USB stick
hi: यूएसबी फॉर्मेट करें

en: Make bootable USB stick
hi: बूट योग्य यूएसबी बनाएँ

en: Format
hi: फॉर्मेट करें

en: Verify
hi: जाँचें

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
hi: इससे यूएसबी का सारा डाटा नष्ट हो जाएगा, क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: USB stick:
hi: यूएसबी :

en: Select a USB stick
hi: यूएसबी चुनें

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
hi: FAT32 
      + सब जगह संगत।
      - 4GB से बड़ी फ़ाइलें उपयोग करने में असमर्थ।
    
    exFAT
      + लगभग सब जगह संगत।
      + 4GB से बड़ी फ़ाइलें उपयोग करने में समर्थ।
      - FAT32 जितना संगत नहीं।
    
    NTFS 
      + विंडोज के साथ संगत।
      - एप्पल के मैक एवं ज़्यादातर हार्डवेयर के साथ असंगत।
      - लिनक्स के साथ कभी-कभी संगतता समस्याएँ (NTFS अमुक्त है व रिवर्स-इंजीनियर किया गया है)।
    
    EXT4 
      + आधुनिक, स्थिर, तेज़, नियमित लॉग-फ़ाइल बनता है।
      + लिनक्स फ़ाइल अनुमतियों का समर्थन करता है।
      -  विंडोज, एप्पल के मैक एवं ज़्यादातर हार्डवेयर के साथ असंगत।

en: Volume label:
hi: वॉल्यूम लेबल :

en: Choose a name for your USB Stick
hi: USB के लिए नाम चुनें

en: USB Stick
hi: यूएसबी

en: Select an image
hi: फ़ाइल चुनें

en: Select Image
hi: फ़ाइल चुनें

en: Write
hi: राइट करें

en: More information
hi: अधिक जानकारी

en: Size:
hi: आकार

en: Check
hi: जाँचें

en: Go back
hi: पीछे जाऐं
