linuxmint - en to id translation catalogue (66 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
id: Perangkat USB sudah berhasil diformat

en: An error occured while creating a partition on %s.
id: Terjadi masalah ketika membuat partisi pada %s.

en: Authentication Error.
id: Gagal melakukan Autentikasi

en: An error occurred.
id: Terjadi sebuah kesalahan.

en: The image was successfully written.
id: Citra sukses ditulis.

en: Not enough space on the USB stick.
id: Tak cukup ruang pada perangkat USB.

en: An error occured while copying the image.
id: Kesalahan terjadi ketika sedang menyalin berkas.

en: bytes
id: byte

en: ISO images
id: Berkas ISO

en: Checksum files
id: File checksum

en: GPG signatures
id: Tanda tangan GPG

en: Calculating...
id: Sedang menghitung

en: No volume ID found
id: Tidak ditemukan Volume ID

en: The checksum is correct
id: Checksumnya benar

en: The checksum is correct but the authenticity of the sum was not verified.
id: Checksumnya benar tetapi keaslian jumlahnya tidak diverifikasi.

en: Checksum mismatch
id: Ketidakcocokan checksum

en: Download the ISO image again. Its checksum does not match.
id: Unduh ISO image lagi. Checksumnya tidak cocok.

en: The sums file could not be downloaded. Check the URL.
id: File sums tidak dapat diunduh. Periksa URL-nya.

en: The gpg file could not be downloaded. Check the URL.
id: File gpg tidak dapat diunduh. Periksa URL-nya.

en: The sums file could not be checked.
id: File sums tidak dapat diperiksa.

en: The gpg file could not be checked.
id: file gpg tidak dapat diperiksa.

en: Integrity check failed
id: Pemeriksaan integritas gagal

en: The SHA256 sums file is not signed.
id: File SHA256 sums tidak ditandatangani.

en: Signed by: %s
id: Ditandatangani oleh: %s

en: Unknown signature
id: Tanda tangan tidak dikenal

en: Key not found on keyserver.
id: Key tidak ditemukan di keyserver

en: Everything looks good!
id: Semuanya terlihat bagus!

en: This is an official ISO image.
id: Ini adalah ISO image resmi.

en: This ISO image is verified by a trusted signature.
id: ISO image ini diverifikasi oleh tanda tangan tepercaya.

en: If you trust the signature you can trust the ISO.
id: Jika Anda mempercayai tanda tangannya, Anda dapat mempercayai ISO-nya.

en: Untrusted signature
id: Tanda tanga tidak dipercaya

en: This ISO image is verified by an untrusted signature.
id: ISO image ini diverifikasi oleh tanda tangan yang tidak tepercaya.

en: An error occurred
id: Terjadi kesalahan

en: The SHA256 sum of the ISO image is incorrect.
id: SHA256 sums dari ISO image salah.

en: The SHA256 sums file does not contain sums for this ISO image.
id: File SHA256 sums tidak berisi sums untuk ISO image ini.

en: USB Image Writer
id: Penulis Citra USB

en: Make a bootable USB stick
id: Membuat sebuah bootable USB

en: USB Stick Formatter
id: Pemormat Perangkat USB

en: Format a USB stick
id: Format sebuah perangkat USB

en: Make bootable USB stick
id: Buat sebuah bootable USB

en: Verify
id: Memeriksa

en: Verify the authenticity and integrity of the image
id: Verifikasi keaslian dan integritas image-nya

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
id: Ini akan menghapus semua data pada perangkat USB, apakah kamu yakin ingin melanjutkannya?

en: USB stick:
id: Perangkat USB:

en: Filesystem:
id: Sistemberkas:

en: Select a USB stick
id: Pilih sebuah perangkat USB

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
id: FAT32 
      + Kompatibel di manapun.
      -  Tidak dapat menangani berkas yang lebih dari 4GB.
    
    exFAT
      + Kompatibel hampir di manapun.
      + Mampu menangani berkas lebih dari  4GB.
      -  Tidak se-kompatibel FAT32.
    
    NTFS 
      + Kompatibel dengan Windows.
      -  Tidak kompatibel dengan Mac dan hampir seluruh piranti perangkat keras.
      -  Kadang bermasalah kompatibel dengan Linux (NTFS adalah proprietary dan telah direkayasa balik).
    
    EXT4 
      + Modern, stabil, cepat, terjurnal.
      + Mendukung  Linux file permissions.
      -  Tidak kompatibel dengan Windows, Mac hampir semua piranti perangkat keras.

en: Volume label:
id: Label volume:

en: Choose a name for your USB Stick
id: Pilih sebuah nama untuk perangkat USB Anda

en: USB Stick
id: Perangkat USB

en: Select an image
id: Pilih sebuah citra

en: Select Image
id: Pilih Citra

en: Write
id: Tulis

en: This ISO looks like a Windows image.
id: ISO ini terlihat seperti Windows image.

en: Windows images require special processing.
id: Windows images memerlukan pemrosesan khusus.

en: More information
id: Informasi lebih lanjut

en: Size:
id: Ukuran:

en: SHA256 sums file:
id: File SHA256 sums:

en: GPG signed file:
id: File yang ditandatangani GPG:

en: URLs
id: URL

en: SHA256 sums file
id: File SHA256 sums

en: GPG signed file
id: File yang ditandatangani GPG

en: Local files
id: Berkas lokal

en: Check
id: Periksa

en: Go back
id: Mundur

en: ISO Verification
id: Verivikasi ISO
