linuxmint - en to ja translation catalogue (72 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
ja: USB メモリのフォーマットに成功しました。

en: An error occured while creating a partition on %s.
ja: %s 上へのパーティション作成中にエラーが発生しました。

en: Authentication Error.
ja: 認証エラー。

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: The image was successfully written.
ja: イメージの書き込みに成功しました。

en: Not enough space on the USB stick.
ja: USB メモリの容量が足りません。

en: An error occured while copying the image.
ja: イメージのコピー中にエラーが発生しました。

en: bytes
ja: バイト

en: ISO images
ja: ISO イメージ

en: Checksum files
ja: チェックサムファイル

en: GPG signatures
ja: GPG 署名

en: Calculating...
ja: 計算しています...

en: No volume ID found
ja: ボリューム ID が見つかりませんでした

en: The checksum is correct
ja: チェックサムは正確です

en: The checksum is correct but the authenticity of the sum was not verified.
ja: チェックサムは正確ですが、そのチェックサム自体が正規のものなのかは不明です。

en: Checksum mismatch
ja: チェックサムが一致しません

en: Download the ISO image again. Its checksum does not match.
ja: ISO イメージを再度ダウンロードしてください。チェックサムが一致しません。

en: The sums file could not be downloaded. Check the URL.
ja: チェックサムファイルをダウンロードできませんでした。URL を確認してください。

en: The gpg file could not be downloaded. Check the URL.
ja: GPG ファイルをダウンロードできませんでした。URL を確認してください。

en: The sums file could not be checked.
ja: チェックサムファイルを確認できませんでした。

en: The gpg file could not be checked.
ja: GPG ファイルを確認できませんでした。

en: Integrity check failed
ja: 整合性の確認失敗

en: The SHA256 sums file is not signed.
ja: SHA256 チェックサムファイルが署名されていません。

en: Signed by: %s
ja: 署名者: %s

en: Unknown signature
ja: 不明な署名

en: Key not found on keyserver.
ja: キーサーバーに鍵が見つかりませんでした。

en: Everything looks good!
ja: すべて大丈夫のようです！

en: This is an official ISO image.
ja: これは公式の ISO イメージです。

en: This ISO image is verified by a trusted signature.
ja: この ISO イメージは、信頼できる署名で検証されました。

en: If you trust the signature you can trust the ISO.
ja: この署名が信頼できるのであれば、ISO も信頼して大丈夫です。

en: Untrusted signature
ja: 信頼できない署名

en: This ISO image is verified by an untrusted signature.
ja: この ISO イメージは、信頼できない署名で検証されました。

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: The SHA256 sum of the ISO image is incorrect.
ja: ISO イメージの SHA256 チェックサムが不正です。

en: The SHA256 sums file does not contain sums for this ISO image.
ja: この ISO イメージのチェックサムが、SHA256 チェックサムファイルに含まれていません。

en: USB Image Writer
ja: USB イメージライター

en: Make a bootable USB stick
ja: 起動可能な USB メモリを作成します

en: USB Stick Formatter
ja: USB メモリフォーマッター

en: Format a USB stick
ja: USB メモリをフォーマットします

en: Make bootable USB stick
ja: 起動可能な USB メモリを作成

en: Format
ja: フォーマット

en: Verify
ja: 検証

en: Verify the authenticity and integrity of the image
ja: イメージの信頼性と整合性を検証します

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
ja: この操作により USB メモリのデータがすべて削除されます。よろしいですか？

en: USB stick:
ja: USB メモリ:

en: Filesystem:
ja: ファイルシステム:

en: Select a USB stick
ja: USB メモリを選択します

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
ja: FAT32 
      + どの環境とも互換性があります。
      -  4GB を超えるファイルは扱えません。
    
    exFAT
      + ほとんどの環境との互換性があります。
      + 4GB 以上のファイルも扱えます。
      -  FAT32 よりも互換性は劣ります。
    
    NTFS 
      + Windows 環境との互換性があります。
      -  Mac およびほとんどのハードウェア機器との互換性がありません。
      -  Linux 環境でも互換性の問題が生じるかもしれません (NTFS の仕様はプロプライエタリで、リバースエンジニアリングされたものです)。
    
    EXT4 
      + 近代的で、安定しており、速く、信頼性があります。
      + Linux のファイルパーミッションをサポートしています。
      -  Windows, Mac およびほとんどのハードウェア機器との互換性がありません。

en: Volume label:
ja: ボリュームラベル:

en: Choose a name for your USB Stick
ja: USB メモリの名前を選択します

en: USB Stick
ja: USB メモリ

en: ISO image:
ja: ISO イメージ:

en: Select an image
ja: イメージを選択します

en: Select Image
ja: イメージを選択

en: Write
ja: 書き込み

en: This ISO looks like a Windows image.
ja: この ISO は Windows イメージのようです。

en: Windows images require special processing.
ja: Windows イメージには特殊な処理が必要です。

en: More information
ja: 詳しい情報

en: Volume:
ja: ボリューム:

en: SHA256sum:
ja: SHA256 チェックサム:

en: Size:
ja: サイズ:

en: SHA256 sums file:
ja: SHA256 チェックサムファイル:

en: GPG signed file:
ja: GPG 署名ファイル:

en: URLs
ja: URL

en: SHA256 sums file
ja: SHA256 チェックサムファイル

en: GPG signed file
ja: GPG 署名ファイル

en: Local files
ja: ローカルのファイル

en: SHA256 sum
ja: SHA256 チェックサム

en: Check
ja: 確認

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Go back
ja: 戻る

en: ISO Verification
ja: ISO を検証
