linuxmint - en to la translation catalogue (69 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
la: USB clavis bene formata est.

en: An error occured while creating a partition on %s.
la: Error evenit dum partitio creabatur in %s.

en: Authentication Error.
la: Error comprobationis.

en: An error occurred.
la: Error evenit.

en: The image was successfully written.
la: Imago bene servata est.

en: Not enough space on the USB stick.
la: Spatium deficit in USB clave.

en: An error occured while copying the image.
la: Error evenit dum imago copiabatur.

en: bytes
la: biti

en: ISO images
la: ISO imagines

en: Checksum files
la: schedae checksum

en: GPG signatures
la: GPG signa

en: Calculating...
la: Computans...

en: No volume ID found
la: Nullum nomen voluminis inventum

en: The checksum is correct
la: Checksum rectum est

en: The checksum is correct but the authenticity of the sum was not verified.
la: Checksum rectum est, sed veritas summae non verificata est

en: Checksum mismatch
la: Checksum discrepantia

en: Download the ISO image again. Its checksum does not match.
la: Deonera imaginem ISO iterum. Checksum eius non convenit.

en: The sums file could not be downloaded. Check the URL.
la: Scheda summae deonerari non potuit. Verifica URL.

en: The gpg file could not be downloaded. Check the URL.
la: Scheda gpg deonerari non potuit. Verifica URL.

en: The sums file could not be checked.
la: Scheda summae verificari non potuit.

en: The gpg file could not be checked.
la: Scheda gpg verificari non potuit.

en: Integrity check failed
la: Verificatio integritatis defecta

en: The SHA256 sums file is not signed.
la: Scheda SHA356 summae non signata est.

en: Signed by: %s
la: Signatum ab: %s

en: Unknown signature
la: Nescitum signum

en: Key not found on keyserver.
la: Clavis in ministro clavibus non inventa.

en: Everything looks good!
la: Omnia videntur bona!

en: This is an official ISO image.
la: Haec est officialis ISO imago.

en: This ISO image is verified by a trusted signature.
la: Haec ISO imago a signatione confiso verificata est.

en: If you trust the signature you can trust the ISO.
la: Si signationem confides, ISO confidere potes.

en: Untrusted signature
la: Suspecta signatio

en: This ISO image is verified by an untrusted signature.
la: Haec ISO imago ab signatione suspecta verificata.

en: An error occurred
la: Error evenit

en: The SHA256 sum of the ISO image is incorrect.
la: SHA256 summa imaginis ISO perpera est.

en: The SHA256 sums file does not contain sums for this ISO image.
la: SHA256 scheda summae non continet summas huius ISO imaginis.

en: USB Image Writer
la: USB Imaginem Scriptor

en: Make a bootable USB stick
la: USB clavem initialem crea

en: USB Stick Formatter
la: USB Clavem Formator

en: Format a USB stick
la: USB clavem forma

en: Make bootable USB stick
la: USB clavem initialem crea

en: Format
la: Forma

en: Verify
la: Verifica

en: Verify the authenticity and integrity of the image
la: Verifica veritatem et integritatem imaginis

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
la: Data delenda sunt ex USB clave, an perficere vis?

en: USB stick:
la: USB clavis:

en: Select a USB stick
la: USB clavem elige

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
la: FAT32 
      + Ubicumque acceptum.
      - Plicas mariores quam 4GB uti non potest.
    
    exFAT
      + Quasi ubicumque acceptum.
      + Plicas maiores quam 4GB uti potest. 
      - Non est tam acceptum quam FAT32.
    
    NTFS
      + Acceptum in Windows.
      - Not acceptum a Mac atque a parte maiore apparatuum.
      - Nonnumquam in Linux difficultates oriuntur (NTFS est proprietarium atque deductum ingenio inverso)
    
    EXT4 
      + Recens, stabile, celere, cum journaling.
      + Permissionibus plicarum Linucis utitur.
      - Not acceptum a Windows, a Mac atque a parte maiore apparatuum.

en: Volume label:
la: Nomen voluminis:

en: Choose a name for your USB Stick
la: Nomen tuae USB clavis elige

en: USB Stick
la: USB Clavis

en: ISO image:
la: ISO imago:

en: Select an image
la: Imaginem elige

en: Select Image
la: Imaginem elige

en: Write
la: Scribe

en: This ISO looks like a Windows image.
la: Haec ISO videtur ut Windows imago.

en: Windows images require special processing.
la: Windows imagines speciales modos requirunt.

en: More information
la: Informationes plures

en: Volume:
la: Volumen:

en: SHA256sum:
la: SHA256summa:

en: Size:
la: Magnitudo:

en: SHA256 sums file:
la: SHA256 summae scheda:

en: GPG signed file:
la: GPG signata scheda:

en: SHA256 sums file
la: SHA256 summae scheda

en: GPG signed file
la: GPG signata scheda:

en: Local files
la: Schedae locales

en: SHA256 sum
la: SHA256 summa

en: Check
la: Verificatio

en: Go back
la: Regredere

en: ISO Verification
la: ISO Verificatio
