linuxmint - en to sv translation catalogue (72 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
sv: USB-minnet har framgångsrikt formaterats.

en: An error occured while creating a partition on %s.
sv: Ett fel uppstod vid skapande av ny partion på %s.

en: Authentication Error.
sv: Autentiseringsfel.

en: An error occurred.
sv: Ett fel har uppstått.

en: The image was successfully written.
sv: Avbilden har skrivits.

en: Not enough space on the USB stick.
sv: Det är inte tillräckligt med utrymme på USB-minnet.

en: An error occured while copying the image.
sv: Ett fel uppstod vid kopiering av avbilden.

en: bytes
sv: byte

en: ISO images
sv: ISO-avbilder

en: Checksum files
sv: Filer med kontrollsummor

en: GPG signatures
sv: GPG-signaturer

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: No volume ID found
sv: Hittade inget volym-ID

en: The checksum is correct
sv: Kontrollsumman stämmer

en: The checksum is correct but the authenticity of the sum was not verified.
sv: Kontrollsumman stämmer men dess äkthet kunde inte bekräftas.

en: Checksum mismatch
sv: Kontrollsumman stämmer inte

en: Download the ISO image again. Its checksum does not match.
sv: Hämta ISO-avbilden igen. Dess kontrollsumma stämmer inte.

en: The sums file could not be downloaded. Check the URL.
sv: Filen med kontrollsummor kunde inte hämtas. Kontrollera webbadressen.

en: The gpg file could not be downloaded. Check the URL.
sv: GPG-filen kunde inte hämtas. Kontrollera webbadressen.

en: The sums file could not be checked.
sv: Filen med kontrollsummor kunde inte kontrolleras.

en: The gpg file could not be checked.
sv: GPG-filen kunde inte kontrolleras.

en: Integrity check failed
sv: Integritetskontrollen misslyckades

en: The SHA256 sums file is not signed.
sv: Filen med SHA256-summor är inte signerad.

en: Signed by: %s
sv: Signerad av: %s

en: Unknown signature
sv: Okänd signatur

en: Key not found on keyserver.
sv: Hittade inte nyckeln på nyckelservern.

en: Everything looks good!
sv: Allt stämmer!

en: This is an official ISO image.
sv: Detta är en officiell ISO-avbild.

en: This ISO image is verified by a trusted signature.
sv: ISO-avbilden har bekräftats med en betrodd signatur.

en: If you trust the signature you can trust the ISO.
sv: Om du litar på signaturen så kan du lita på ISO-avbilden.

en: Untrusted signature
sv: Ej betrodd signatur

en: This ISO image is verified by an untrusted signature.
sv: ISO-avbilden har bekräftats med en otillförlitlig signatur.

en: An error occurred
sv: Ett fel uppstod

en: The SHA256 sum of the ISO image is incorrect.
sv: SHA256-summan för ISO-avbilden stämmer inte.

en: The SHA256 sums file does not contain sums for this ISO image.
sv: Filen med SHA256-summor innehåller ingen summa för den här ISO-avbilden.

en: USB Image Writer
sv: USB-avbildsskrivare

en: Make a bootable USB stick
sv: Skapa ett startbart USB-minne

en: USB Stick Formatter
sv: USB-minnesformaterare

en: Format a USB stick
sv: Formatera ett USB-minne

en: Make bootable USB stick
sv: Skapa startbart USB-minne

en: Format
sv: Formatera

en: Verify
sv: Verifiera

en: Verify the authenticity and integrity of the image
sv: Bekräfta avbildens äkthet och integritet.

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
sv: Detta kommer att radera allt som är lagrat på USB-minnet, är du säker på att du vill fortsätta?

en: USB stick:
sv: USB-minne:

en: Filesystem:
sv: Filsystem:

en: Select a USB stick
sv: Välj ett USB-minne

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
sv: FAT32 
      + Fungerar med alla system.
      - Kan inte hantera filer som är större än 4 GB.
    
    exFAT
      + Fungerar med de flesta system.
      + Kan hantera filer som är större än 4 GB.
      - Inte lika vanligt som FAT32.
    
    NTFS 
      + Fungerar med Windows.
      - Fungerar inte med Mac och de flesta inbyggda system.
      - Passar inte riktigt ihop med Linux (NTFS har stängd källkod vilket ger problem).
    
    EXT4 
      + Ett modernt, snabbt och stabilt så kallat journalförande filsystem.
      + Har fullt stöd för rättigheter med mera i Linux.
      - Fungerar inte med Windows, Mac och de flesta inbyggda system.

en: Volume label:
sv: Volymens text:

en: Choose a name for your USB Stick
sv: Välj ett namn för ditt USB-minne

en: USB Stick
sv: USB-minne

en: ISO image:
sv: ISO-avbild:

en: Select an image
sv: Välj avbild

en: Select Image
sv: Välj avbild

en: Write
sv: Skriv

en: This ISO looks like a Windows image.
sv: Det här verkar vara en avbild för Windows.

en: Windows images require special processing.
sv: Avbilder för Windows kräver särskild behandling.

en: More information
sv: Mer information

en: Volume:
sv: Volym:

en: SHA256sum:
sv: SHA256-summa:

en: Size:
sv: Storlek:

en: SHA256 sums file:
sv: Fil med SHA256-summor:

en: GPG signed file:
sv: GPG-signerad fil:

en: URLs
sv: Webbadresser

en: SHA256 sums file
sv: Fil med SHA256-summor

en: GPG signed file
sv: GPG-signerad fil

en: Local files
sv: Lokala filer

en: SHA256 sum
sv: SHA256-summa

en: Check
sv: Kontrollera

en: Checksum
sv: Kontrollsumma

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: ISO Verification
sv: Kontroll av ISO
