linuxmint - en to uk translation catalogue (75 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
uk: USB-нагромаджувач успішно відформатовано.

en: An error occured while creating a partition on %s.
uk: Під час створення розділу на %s. сталася помилка

en: Authentication Error.
uk: Помилка розпізнання

en: An error occurred.
uk: Сталася помилка.

en: The image was successfully written.
uk: Образ було успішно записано

en: Not enough space on the USB stick.
uk: Бракує вільного місця на USB-нагромаджувачі

en: An error occured while copying the image.
uk: Під час копіювання образу сталася помилка

en: bytes
uk: байти

en: KB
uk: Kб

en: MB
uk: Мб

en: GB
uk: Гб

en: TB
uk: Тб

en: ISO images
uk: ISO-образи

en: Checksum files
uk: Файл контрольних сум

en: GPG signatures
uk: GPG сигнатури

en: Calculating...
uk: Обчислення…

en: No volume ID found
uk: ID тому не знайдено

en: The checksum is correct
uk: Невірна контрольна сума

en: The checksum is correct but the authenticity of the sum was not verified.
uk: Контрольна сума вірна, але її автентичність не була перевірена.

en: Checksum mismatch
uk: Не співпадає контрольна сума

en: Download the ISO image again. Its checksum does not match.
uk: Завантажте ISO-образ ще раз. Його контрольна сума не вірна.

en: The sums file could not be downloaded. Check the URL.
uk: Файл контрольних сум не може бути завантажений. Перевірте правильність URL.

en: The gpg file could not be downloaded. Check the URL.
uk: Файл gpg  не може бути завантажений. Перевірте правильність URL.

en: The sums file could not be checked.
uk: Файл контрольних сум не може бути перевіреним.

en: The gpg file could not be checked.
uk: Файл gpg не може бути перевіреним.

en: Integrity check failed
uk: Перевірка цілосності зазнала невдачі

en: The SHA256 sums file is not signed.
uk: Файл суми SHA256 не підписано.

en: Signed by: %s
uk: Підписано: %s

en: Unknown signature
uk: Невідомий підпис

en: Key not found on keyserver.
uk: Ключ не знайдено на сервері.

en: Everything looks good!
uk: Все виглядає добре!

en: This is an official ISO image.
uk: Це офіційний образ ISO.

en: This ISO image is verified by a trusted signature.
uk: Даний образ ISO підтверджено достовірним підписом.

en: If you trust the signature you can trust the ISO.
uk: Якщо у вас є довіра до підпису, ви можете довіряти образу ISO.

en: Untrusted signature
uk: Недовірений підпис

en: This ISO image is verified by an untrusted signature.
uk: Цей образ ISO підтверджено недовіреним підписом.

en: An error occurred
uk: Виникла помилка

en: The SHA256 sum of the ISO image is incorrect.
uk: Сума SHA256 образу ISO невірна.

en: The SHA256 sums file does not contain sums for this ISO image.
uk: Файл сум SHA256 не містить контрольних сум для цього образу ISO.

en: USB Image Writer
uk: Запис образу на USB-нагромаджувач

en: Make a bootable USB stick
uk: Створити завантажувальний USB-нагромаджувач

en: USB Stick Formatter
uk: Форматування USB-нагромаджувача

en: Format a USB stick
uk: Форматувати USB-нагромаджувач

en: Make bootable USB stick
uk: Створити завантажувальний USB-нагромаджувач

en: Format
uk: Форматувати

en: Verify
uk: Перевірити

en: Verify the authenticity and integrity of the image
uk: Перевірка автентичності та цілісності образу

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
uk: Це знищить усі дані на USB-нагромаджувачі, Ви впевнені, що бажаєте продовжити?

en: USB stick:
uk: USB-нагромаджувач:

en: Filesystem:
uk: Файлова система:

en: Select a USB stick
uk: Оберіть USB-нагромаджувач

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
uk: FAT32 
      + Сумісна з усіма ОС і апаратними пристроями.
      - Не можна зберігати файли більші 4Гб.
    
    exFAT
      + Сумісна майже з усіма ОС і апаратними пристроями.
      + Можливо зберігати файли більші 4Гб.
      - Не така широко підтримувана, як FAT32.
    
    NTFS 
      + Сумісна з Windows.
      - Несумісна з Mac і більшістю апаратних пристроїв.
      - Незначні проблеми сумісности з Linux (NTFS є власницькою файловою системою).
    
    EXT4 
      + Сучасна, стабільна, швидка, журнальована.
      + Підтримує файлові дозволи Linux.
      - Несумісна з Windows, Mac і більшістю апаратних пристроїв.

en: Volume label:
uk: Мітка тому:

en: Choose a name for your USB Stick
uk: Оберіть позначку для USB-нагромаджувача

en: ISO image:
uk: Образ ISO:

en: Select an image
uk: Оберіть образ

en: Select Image
uk: Обрати образ

en: Write
uk: Записати

en: This ISO looks like a Windows image.
uk: Цей образ ISO схожий на образ Windows.

en: Windows images require special processing.
uk: Образи Windows потребують спеціальної обробки.

en: More information
uk: Докладніше

en: Volume:
uk: Том:

en: SHA256sum:
uk: SHA256сума:

en: Size:
uk: Розмір:

en: SHA256 sums file:
uk: Файл сум SHA256:

en: GPG signed file:
uk: Файл підписаний GPG :

en: URLs
uk: URL'и

en: SHA256 sums file
uk: Файл сум SHA256

en: GPG signed file
uk: Файл підписаний GPG

en: Local files
uk: Локальні файли

en: SHA256 sum
uk: SHA256 сума

en: Check
uk: Перевірити

en: Checksum
uk: Контрольна сума

en: Go back
uk: Повернутися

en: ISO Verification
uk: Перевірка ISO
