linuxmint - en to am translation catalogue (36 entries)

en: The USB stick was formatted successfully.
am: የ USB stick በሚገባ ተሳክቶ formatted ሆኗል

en: An error occured while creating a partition on %s.
am: ስህተት ተፈጥሯል ክፍልፋይ በመፍጠር ላይ እንዳለ %s.

en: Authentication Error.
am: የማረጋገጫ ስህተት

en: An error occurred.
am: ስህተት ተፈጥሯል

en: The image was successfully written.
am: ምስሉ በሚገባ ተሳክቶ ተጽፏል

en: Not enough space on the USB stick.
am: በ USB stick ላይ በቂ ባዶ ቦታ የለም

en: An error occured while copying the image.
am: ምስሉን ኮፒ በማድረግ ላይ እንዳለ ስህተት ተፈጥሯል

en: bytes
am: ባይትስ

en: KB
am: ኪ/ባ

en: MB
am: ሜ/ባ

en: GB
am: ጌ/ባ

en: TB
am: ቴ/ባ

en: ISO images
am: ISO ምስሎች

en: Calculating...
am: በማስላት ላይ...

en: An error occurred
am: ስህተት ተፈጥሯል

en: USB Image Writer
am: USB ምስል መጻፊያ

en: Make a bootable USB stick
am: bootable USB stick መፍጠሪያ

en: USB Stick Formatter
am: የ USB Stick Formatter

en: Format a USB stick
am: የ USB stick Format ማድረጊያ

en: Make bootable USB stick
am: bootable USB stick መፍጠሪያ

en: Format
am: አቀራረብ

en: Verify
am: ማረጋገጫ

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
am: በ USB stick ላይ ያለው ዳታ በሙሉ ይጠፋል፡ በእርግጥ መቀጠል ይፈልጋሉ?

en: Filesystem:
am: የ ፋይል ስርአት:

en: Select a USB stick
am: የ USB stick ይምረጡ

en: FAT32 
      + Compatible everywhere.
      -  Cannot handle files larger than 4GB.
    
    exFAT
      + Compatible almost everywhere.
      + Can handle files larger than 4GB.
      -  Not as compatible as FAT32.
    
    NTFS 
      + Compatible with Windows.
      -  Not compatible with Mac and most hardware devices.
      -  Occasional compatibility problems with Linux (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + Modern, stable, fast, journalized.
      + Supports Linux file permissions.
      -  Not compatible with Windows, Mac and most hardware devices.
am: FAT32 
      + ሁሉም ቦታ ተስማሚ ነው
      -  ነገር ግን ከ 4ጌባ በላይ ፋይሎች መያዝ አይችልም
    
    exFAT
      + ሁሉም ቦታ ተስማሚ ነው
      + ከ 4ጌባ በላይ ፋይሎች መያዝ ይችላል
      -  ተስማሚ አይደለም እንደ FAT32.
    
    NTFS 
      + ከ Windows ጋር ተስማሚ ነው.
      -  ተስማሚ አይደለም ከ Mac እና ከ በርካታ የ ጠንካራ አክሎች ጋር
      -  አንዳንድ ጊዜ ከ Linux ጋር አይስማም (NTFS is proprietary and reverse engineered).
    
    EXT4 
      + ዘመናዊ: የ ተረጋጋ: ፈጣን: journalized.
      + የ ሊነክስ የ ፋይል ፍቃዶች ይደግፋል
      -  ተስማሚ አይደለም ከ Windows, Mac እና ከ በርካታ አካሎች ጋር

en: Volume label:
am: የ መጠን ደረጃ:

en: Choose a name for your USB Stick
am: ስም ይምረጡ ለ እርስዎ USB Stick

en: ISO image:
am: የ ISO ምስል:

en: Select an image
am: ምስል ይምረጡ

en: Select Image
am: ምስል ይምረጡ

en: Write
am: መጻፊያ

en: More information
am: ተጨማሪ መረጃ

en: Volume:
am: መጠን:

en: Size:
am: መጠን:

en: Local files
am: የ አካባቢ ፋይሎች
