minuet - en to ca translation catalogue (191 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
ca: Eòlic

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All eleventh chords
ca: Tots els acords d'onzena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All extended chords
ca: Tots els acords ampliats

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All ninth chords
ca: Tots els acords de novena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All seventh chords
ca: Tots els acords de sèptima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All three note chords
ca: Tots els acords de tres notes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
ca: Intervals melòdics ascendents

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
ca: Augmentat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented chords
ca: Acords augmentats

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
ca: Inversa augmentada

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented seventh
ca: Sèptima augmentada

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic eleventh chords
ca: Acords bàsics d'onzena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic ninth chords
ca: Acords bàsics de novena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic seventh chords
ca: Acords bàsics de sèptima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
ca: Bebop dominant

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
ca: Bebop dòric

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
ca: Bebop locri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
ca: Bebop major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
ca: Bebop menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
ca: Escales de Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
ca: Acords

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a major seven
ca: Acords amb una sèptima major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a minor seven
ca: Acords amb una sèptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with inversions
ca: Acords amb inversions

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with three notes
ca: Acords amb 3 notes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Combined
ca: Combinat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
ca: Intervals melòdics descendents

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
ca: Disminuït

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
ca: Acords disminuïts i augmentats

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished chords
ca: Acords disminuïts

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - first inversion
ca: Disminuïts - primera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
ca: Disminuït H-W

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - inversions
ca: Disminuïts - inversions

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished major seventh
ca: Sèptima menor disminuïda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished seventh
ca: Sèptima disminuïda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
ca: Disminuït W-H

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7#9
ca: 7#9 dominant

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant eleventh
ca: Onzena dominant

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant ninth
ca: Novena dominant

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh
ca: Sèptima dominant

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - first inversion
ca: Sèptima dominant - primera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh flat five
ca: Sèptima dominant cinc bemolls

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - inversions
ca: Sèptima dominant - inversions

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - second inversion
ca: Sèptima dominant - segona inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - third inversion
ca: Sèptima dominant - tercera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant sharp eleventh
ca: Onzena dominant sostinguda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
ca: Dòric

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
ca: Dòric b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
ca: Fàcil

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
ca: octava-punt-setzena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
ca: octava-octava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
ca: octava-setzena-setzena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Extended chords
ca: Acords ampliats

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
ca: Quartes i quintes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
ca: Quartes, quintes i octava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished seventh
ca: Sèptima disminuïda mitja

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
ca: Intervals harmònics

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
ca: Harmònic major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
ca: Escala de l'harmònic major i els seus modes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
ca: Harmònic menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
ca: Escala de l'harmònic menor i els seus modes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
ca: Escolteu l'acord i trieu una resposta d'entre les opcions següents

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
ca: Escolteu l'interval i trieu una resposta d'entre les opcions següents

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
ca: Escolteu el ritme i trieu una resposta d'entre les opcions següents

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
ca: Escolteu l'escala i trieu una resposta d'entre les opcions següents

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Inversions of basic seventh chords
ca: Inversions d'acords bàsics de sèptima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
ca: Jònic

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
ca: Jònic augmentat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Jazz sus chord
ca: Acord suspès de jazz

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
ca: Locri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
ca: Locri #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
ca: Locri bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
ca: Sèries d'acords

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
ca: Lidi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
ca: Lidi #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
ca: Lidi #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
ca: Lidi b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major chords
ca: Acords majors

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major eleventh
ca: Onzena major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - first inversion
ca: Major - primera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
ca: Catorzena major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major ninth
ca: Novena major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
ca: Novena major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
ca: Pentatònic major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
ca: Escala major i els seus modes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
ca: Segona major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - second inversion
ca: Major - segona inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh
ca: Sèptima major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
ca: Sèptima major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - first inversion
ca: Sèptima major - primera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh flat five
ca: Sèptima major cinc bemolls

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - inversions
ca: Sèptima major - inversions

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - second inversion
ca: Sèptima major - segona inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - third inversion
ca: Sèptima major - tercera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major sharp eleventh
ca: Onzena major sostinguda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
ca: Sexta major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
ca: Dècima major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
ca: Tercera major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
ca: Tretzena major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
ca: Mitjà

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
ca: Menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and major chords
ca: Acords menor i major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor chords
ca: Acords menors

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor eleventh
ca: Onzena menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - first inversion
ca: Menor - primera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
ca: Catorzena menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - inversions
ca: Menor - inversions

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor major seventh
ca: Sèptima menor major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor ninth
ca: Novena menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
ca: Novena menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
ca: Pentatònic menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
ca: Segona menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - second inversion
ca: Menor - segona inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh
ca: Sèptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
ca: Sèptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - first inversion
ca: Sèptima menor - primera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - inversions
ca: Sèptima menor - inversions

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - second inversion
ca: Sèptima menor - segona inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - third inversion
ca: Sèptima menor - tercera inversió

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
ca: Sexta menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
ca: Dècima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
ca: Tercera menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
ca: Tretzena menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
ca: Mixolidi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
ca: Mixolidi b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
ca: Novenes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
ca: Octava + tríton

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
ca: Escala del pentatònic major i els seus modes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
ca: Octava doble perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
ca: Onzena perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
ca: Quinta perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
ca: Quarta perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
ca: Octava perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
ca: Dotzena perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
ca: Frigi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
ca: Frigi b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
ca: Frigi dominant

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
ca: quartes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
ca: Ritme

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
ca: Romanès

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
ca: Escales

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
ca: Segones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
ca: Segones i terceres

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
ca: Segona a 15a

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
ca: Segona a octava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
ca: Segona a dècima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords
ca: Acords de sèptima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a major seven
ca: Acords de sèptima amb una sèptima major

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a minor seven
ca: Acords de sèptima amb una sèptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with an altered five
ca: Acords de sèptima amb una quinta alterada

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
ca: Sèptimes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
ca: Sèptimes i novenes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sharp eleventh chords
ca: Acords d'onzena sostinguts

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
ca: setzena-octava-punt

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
ca: setzena-octava-setzena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
ca: setzena-setzena-octava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
ca: setzena-setzena-setzena-setzena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
ca: Sextes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
ca: Sextes i sèptimes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended chords
ca: Acords suspesos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
ca: Pentatònica suspesa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
ca: Escales simètriques

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
ca: Dècimes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
ca: Terceres

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads
ca: Tríades

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads - inversions
ca: Tríades - inversions

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
ca: Tríton

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
ca: Tríton i sèptimes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
ca: Ultralocri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
ca: To sencer

en: Could not open JSON file "%1".
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer JSON «%1».

en: A KDE application for music education
ca: Una aplicació del KDE per a l'educació musical

en: Developer
ca: Desenvolupador

en: Minuet Icon Designer
ca: Dissenyador de la icona del Minuet

en: Click 'New Question' to start!
ca: Feu un clic a «Pregunta nova» per a començar.

en: Here is the answer
ca: Aquí hi ha la resposta

en: Congratulations, you answered correctly!
ca: Felicitats, heu contestat correctament!

en: Oops, not this time! Try again!
ca: Vaja, ara no! Torneu-hi!

en: You answered correctly %1%
ca: Heu contestat correctament %1%

en: Question %1 out of %2
ca: Pregunta %1 de %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
ca: missatgeUsuari

en: New Question
ca: Pregunta nova

en: Play Question
ca: Reprodueix la pregunta

en: Give Up
ca: Renuncio

en: Stop Test
ca: Atura la prova

en: Start Test
ca: Inicia la prova

en: Click 'New Question' to start
ca: Feu un clic a «Pregunta nova» per a començar

en: Available Answers
ca: Respostes disponibles

en: Your Answer(s)
ca: La vostra resposta

en: Backspace
ca: Retrocés

en: About
ca: Quant a
