minuet - en to es translation catalogue (188 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
es: Eólico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All eleventh chords
es: Todos los acordes de undécima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All extended chords
es: Todos los acordes extendidos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All ninth chords
es: Todos los acordes de novena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All seventh chords
es: Todos los acordes de séptima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All three note chords
es: Todos los acordes de tres notas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
es: Intervalos melódicos ascendentes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
es: Aumentado

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented chords
es: Acordes aumentados

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
es: Inverso aumentado

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented seventh
es: Séptima aumentada

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic eleventh chords
es: Acordes básicos de undécima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic ninth chords
es: Acordes de novena básicos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic seventh chords
es: Acordes de séptima básicos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
es: Bebop dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
es: Bebop dórico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
es: Bebop locrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
es: Bebop mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
es: Bebop menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
es: Escalas bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
es: Acordes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a major seven
es: Acordes con una séptima mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a minor seven
es: Acordes con una séptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with inversions
es: Acordes con inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with three notes
es: Acordes con tres notas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Combined
es: Combinados

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
es: Intervalos melódicos descendentes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
es: Disminuida

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
es: Acordes disminuidos y aumentados

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished chords
es: Acordes disminuidos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - first inversion
es: Disminuida - primera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
es: Disminuida H-W

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - inversions
es: Disminuida - inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished major seventh
es: Séptima mayor disminuida

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished seventh
es: Séptima disminuida

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
es: Disminuida W-H

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7#9
es: 7#9 dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant eleventh
es: Undécima dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant ninth
es: Novena dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh
es: Séptima dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - first inversion
es: Séptima dominante - primera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh flat five
es: Séptima dominante con quinta bemol

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - inversions
es: Séptima dominante - inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - second inversion
es: Séptima dominante - segunda inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - third inversion
es: Séptima dominante - tercera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant sharp eleventh
es: Undécima sostenido dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
es: Dórico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
es: Dórico b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
es: Fácil

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Extended chords
es: Acordes extendidos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
es: Cuartas y quintas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
es: Cuartas, quintas y octava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished seventh
es: Séptima semidisminuida

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
es: Intervalos armónicos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
es: Mayor armónico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
es: Escala mayor armónica y sus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
es: Menor armónico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
es: Escala menor armónica y sus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
es: Escuche el acorde y escoja una respuesta de las que se muestran abajo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
es: Escuche el intervalo y escoja una respuesta de las que se muestran abajo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
es: Escuche el ritmo y escoja una respuesta de las que se muestran abajo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
es: Escuche la escala y escoja una respuesta de las que se muestran abajo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
es: Intervalos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Inversions of basic seventh chords
es: Inversiones de acordes de séptima básicos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
es: Jónico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
es: Jónica aumentada

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Jazz sus chord
es: Acorde de jazz suspendido

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
es: Locrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
es: Locrio #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
es: Locrio bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
es: Series de acordes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
es: Lidio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
es: Lidio #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
es: Lidio #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
es: Lidio b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
es: Mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major chords
es: Acordes mayores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major eleventh
es: Undécima mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - first inversion
es: Mayor - primera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
es: Decimocuarta mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - inversions
es: Mayor - inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major ninth
es: Novena mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
es: Novena mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
es: Pentatónica mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
es: Escala mayor y sus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
es: Segunda mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - second inversion
es: Mayor - segunda inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh
es: Séptima mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
es: Séptima mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - first inversion
es: Séptima mayor - primera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh flat five
es: Séptima mayor con quinta bemol

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - inversions
es: Séptima mayor - inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - second inversion
es: Séptima mayor - segunda inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - third inversion
es: Séptima mayor - tercera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major sharp eleventh
es: Undécima sostenido mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
es: Sexta mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
es: Décima mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
es: Tercera mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
es: Decimotercera mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
es: Medio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
es: Menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and major chords
es: Acordes menores y mayores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor chords
es: Acordes menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor eleventh
es: Undécima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - first inversion
es: Menor - primera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
es: Decimocuarta menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - inversions
es: Menor - inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor major seventh
es: Menor séptima mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor ninth
es: Novena menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
es: Novena menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
es: Pentatónica menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
es: Segunda menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - second inversion
es: Menor - segunda inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh
es: Séptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
es: Séptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - first inversion
es: Séptima menor - primera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - inversions
es: Séptima menor - inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - second inversion
es: Séptima menor - segunda inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - third inversion
es: Séptima menor - tercera inversión

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
es: Sexta menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
es: Décima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
es: Tercera menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
es: Decimotercera menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
es: Mixolidio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
es: Mixolidio b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
es: Novenas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
es: Octava + tritono

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
es: Escala pentatónica mayor y sus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
es: Doble octava perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
es: Undécima perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
es: Quinta perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
es: Cuarta perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
es: Octava perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
es: Decimosegunda perfecta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
es: Frigio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
es: Frigio b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
es: Frigia dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
es: Ritmo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
es: Rumana

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
es: Escalas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
es: Segundas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
es: Segundas y terceras

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
es: Segunda a decimoquinta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
es: Segunda a octava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
es: Segunda a décima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords
es: Acordes de séptima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a major seven
es: Acordes de séptima con una séptima mayor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a minor seven
es: Acordes de séptima con una séptima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with an altered five
es: Acordes de séptima con una quinta alterada

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
es: Séptimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
es: Séptimas y novenas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sharp eleventh chords
es: Acordes de undécima sostenido

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
es: Sextas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
es: Sextas y séptimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended chords
es: Acordes suspendidos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
es: Pentatónica suspendida

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
es: Escalas simétricas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
es: Décimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
es: Terceras

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads
es: Tríadas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads - inversions
es: Tríadas - inversiones

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
es: Tritono

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
es: Tritono y séptimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
es: Ultralocrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
es: Tono entero

en: Could not open JSON file "%1".
es: No se ha podido abrir el archivo JSON «%1».

en: A KDE application for music education
es: Una aplicación de KDE para aprendizaje musical

en: (c) 2016, Sandro S. Andrade (sandroandrade@kde.org)
es: © 2016, Sandro S. Andrade (sandroandrade@kde.org)

en: Developer
es: Desarrollador

en: Minuet Icon Designer
es: Diseñador del icono de Minuet

en: Click 'New Question' to start!
es: Pulse «Nueva pregunta» para comenzar.

en: Here is the answer
es: Esta es la respuesta

en: Congratulations, you answered correctly!
es: ¡Enhorabuena! Ha respondido correctamente.

en: Oops, not this time! Try again!
es: ¡Vaya! Esta vez no. Vuelva a probar.

en: You answered correctly %1%
es: Ha respondido correctamente el %1 %

en: Question %1 out of %2
es: Pregunta %1 de %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
es: mensajeUsuario

en: New Question
es: Nueva pregunta

en: Play Question
es: Reproducir la pregunta

en: Give Up
es: Me doy por vencido

en: Stop Test
es: Detener el test

en: Start Test
es: Iniciar el test

en: Click 'New Question' to start
es: Pulse «Nueva pregunta» para comenzar

en: Available Answers
es: Respuestas disponibles

en: Your Answer(s)
es: Su respuesta

en: Backspace
es: Retroceso

en: About
es: Acerca de

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
es: Octava
