minuet - en to eu translation catalogue (195 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
eu: Eoliarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All eleventh chords
eu: Hamaikadun akorde guztiak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All extended chords
eu: Akorde hedatu guztiak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All ninth chords
eu: Bederatzidun akorde guztiak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All seventh chords
eu: Zazpidun akorde guztiak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All three note chords
eu: Hiru notako akorde guztiak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
eu: Goranzko bitarte melodikoak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
eu: Gehitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented chords
eu: Akorde gehituak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
eu: Alderantzizko gehitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented seventh
eu: Zazpidun gehitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic eleventh chords
eu: Oinarrizko akorde hamaikadunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic ninth chords
eu: Oinarrizko akorde bereratzidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic seventh chords
eu: Oinarrizko akorde zazpidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
eu: Bebop dominantea

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
eu: Bebop doriarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
eu: Bebop lokriarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
eu: Bebop maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
eu: Bebop minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
eu: Bebop eskalak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
eu: Akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a major seven
eu: Zazpidun maior bat duten akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a minor seven
eu: Zazpidun minorr bat duten akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with inversions
eu: Inbertsioak dituzten akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with three notes
eu: Hiru notako akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Combined
eu: Konbinatua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
eu: Beheranzko bitarte melodikoak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
eu: Gutxitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
eu: Akorde gutxituak eta gehituak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished chords
eu: Akorde gutxituak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - first inversion
eu: Gutxituak - lehenengo inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
eu: H-W gutxitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - inversions
eu: Gutxitua - inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished major seventh
eu: Zazpidun maior gutxitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished seventh
eu: Zazpidun gutxitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
eu: W-H gutxitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7#9
eu: 7#9 dominantea

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant eleventh
eu: Dominante hamaikaduna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant ninth
eu: Dominante bederatziduna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh
eu: Dominante zazpiduna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - first inversion
eu: Dominante zazpiduna - lehen inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh flat five
eu: Dominante zazpiduna bosgarrena bemolduna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - inversions
eu: Dominante zazpiduna - inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - second inversion
eu: Dominante zazpiduna - lehen inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - third inversion
eu: Dominante zazpiduna - hirugarren inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant sharp eleventh
eu: Dominante hamaikadun diese

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
eu: Doriarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
eu: Dorian B5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
eu: Erraza

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
eu: kortxea-puntu-kortxeaerdi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
eu: kortxea-kortxea

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
eu: kortxea-kortxeaerdi-kortxeaerdi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Extended chords
eu: Akorde hedatuak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
eu: Laudunak eta bostunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
eu: Laudunak, bostunak, eta zortziduna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished seventh
eu: Zazpidun erdi gutxitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
eu: Bitarte harmonikoak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
eu: Harmoniko maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
eu: Eskala harmoniko maiorra eta bere moduak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
eu: Harmoniko minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
eu: Eskala harmoniko minorra eta bere moduak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
eu: Entzun akordea eta, ondoren, aukeratu beheko erantzunetako bat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
eu: Entzun bitartea eta, ondoren, aukeratu beheko erantzunetako bat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
eu: Entzun erritmoa eta, ondoren, aukeratu beheko erantzunetako bat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
eu: Entzun eskala eta, ondoren, aukeratu beheko erantzunetako bat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
eu: Bitarteak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Inversions of basic seventh chords
eu: Oinarrizko akorde zazpidunen inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
eu: Joniarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
eu: Joniar gehitua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Jazz sus chord
eu: Jazz sus akordea

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
eu: Lokriarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
eu: Lokriarra #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
eu: Lokriarra bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
eu: Akorde serieak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
eu: Lidiarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
eu: Lidiarra #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
eu: Lidiarra #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
eu: Lidiarra b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
eu: Maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major chords
eu: Akorde maiorrak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major eleventh
eu: Zazpidun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - first inversion
eu: Maiorra - lehenengo inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
eu: Hamalaudun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - inversions
eu: Maiorra - inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major ninth
eu: Bederatzidun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
eu: Bederatzidun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
eu: Pentatoniko maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
eu: Eskala maiorra eta bere moduak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
eu: Bidun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - second inversion
eu: Maiorra - bigarren inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh
eu: Zazpidun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
eu: Zazpidun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - first inversion
eu: Hamaikadun maiorra - lehenengo inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh flat five
eu: Zazpidun maiorra bosgarrena bemolduna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - inversions
eu: Zazpidun maiorra - inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - second inversion
eu: Zazpidun maiorra - bigarren inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - third inversion
eu: Zazpidun maiorra - hirugarren inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major sharp eleventh
eu: Maiorra diese hamaikaduna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
eu: Seidun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
eu: Hamadun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
eu: Hirudun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
eu: Hamahirudun maiorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
eu: Ertaina

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
eu: Minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and major chords
eu: Akorde minorrak eta maiorrak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor chords
eu: Akorde minorrak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor eleventh
eu: Hamaikadun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - first inversion
eu: Minorra - lehen inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
eu: Hamalaudun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - inversions
eu: Minorra - inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor major seventh
eu: Zazpidun maior minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor ninth
eu: Bederatzidun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
eu: Bederatzidun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
eu: Minor pentatonikoa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
eu: Bidun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - second inversion
eu: Minorra - bigarren inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh
eu: Zazpidun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
eu: Zazpidun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - first inversion
eu: Zazpidun minorra - lehenengo inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - inversions
eu: Zazpidun minorra - inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - second inversion
eu: Zazpidun minorra - bigarren inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - third inversion
eu: Zazpidun minorra - hirugarren inbertsioa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
eu: Seidun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
eu: Hamadun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
eu: Hirudun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
eu: Hamahirudun minorra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
eu: Mixolidiarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
eu: Mixolidiar b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
eu: Bederatzidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
eu: Zortziduna + tritonua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
eu: Eskala pentatoniko maiorra eta bere moduak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
eu: Zortzidun bikoitz perfektua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
eu: Hamaikadun perfektua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
eu: Bostun perfektua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
eu: Laudun perfektua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
eu: Zortzidun perfektua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
eu: Hamabidun perfektua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
eu: Frigiarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
eu: Frigiar b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
eu: Frigiarra dominantea

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
eu: beltza

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
eu: Erritmoa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
eu: Errumaniarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
eu: Eskalak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
eu: Bidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
eu: Bidunak eta hirudunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
eu: Bidunetik 15dunera

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
eu: Bidunetik zortzidunera

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
eu: Bidunetik hamardunera

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords
eu: Zazpidun akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a major seven
eu: Zazpidun maior bat duten zazpidun akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a minor seven
eu: Zazpidun minor bat duten zazpidun akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with an altered five
eu: Akorde zazpidunak bosgarren alteratu batekin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
eu: Zazpidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
eu: Zazpidunak eta bederatzidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sharp eleventh chords
eu: Diese hamaikadun akordeak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
eu: kortxeaerdi-kortxea-puntu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
eu: kortxeaerdi-kortxea-kortxeaerdi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
eu: kortxeaerdi-kortxeaerdi-kortxea

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
eu: kortxeaerdi-kortxeaerdi-kortxeaerdi-kortxeaerdi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
eu: Seidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
eu: Seidunak eta zazpidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended chords
eu: Akorde esekiak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
eu: Pentatoniko esekia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
eu: Eskala simetrikoak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
eu: Hamardunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
eu: Hirudunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads
eu: Triadak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads - inversions
eu: Triadak - inbertsioak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
eu: Tritonua

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
eu: Tritonua eta zazpidunak

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
eu: Ultralokiarra

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
eu: Tonu osoa

en: Could not open JSON file "%1".
eu: Ezin izan du "%1" JSON fitxategia ireki.

en: A KDE application for music education
eu: Musika heziketarako KDEren aplikazio bat

en: Developer
eu: Garatzailea

en: Minuet Icon Designer
eu: «Minuet»en ikonoaren diseinatzailea

en: Click 'New Question' to start!
eu: Egin klik 'Galdera berria'n abiatzeko!

en: Here is the answer
eu: Hemen dago erantzuna

en: Congratulations, you answered correctly!
eu: Zorionak, ondo erantzun duzu!

en: Oops, not this time! Try again!
eu: Uiii, oraingoan ez! Saiatu berriro!

en: You answered correctly %1%
eu: %%1 zuzen erantzun duzu

en: Question %1 out of %2
eu: %1/%2 galdera

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
eu: erabiltzailearenMezua

en: New Question
eu: Galdera berria

en: Play Question
eu: Ekin galderari

en: Give Up
eu: Amore eman

en: Stop Test
eu: Gelditu azterketa

en: Start Test
eu: Hasi azterketa

en: Click 'New Question' to start
eu: Egin klik 'Galdera berria'n abiatzeko

en: Available Answers
eu: Erantzun erabilgarriak

en: Your Answer(s)
eu: Zure erantzuna(k)

en: Backspace
eu: Atzera-tekla

en: About
eu: Honi buruz

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
eu: Zortziduna
