minuet - en to fi translation catalogue (152 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
fi: Aiolinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Altered Chords
fi: Muunnesoinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
fi: Nousevat Melodiset Intervallit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
fi: Ylinouseva

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
fi: Ylinouseva Käännetty

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
fi: Bebop-dominantti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
fi: Bebop-doorinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
fi: Bebop-lokrinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
fi: Bebop-duuri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
fi: Bebop-molli

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
fi: Bebop-asteikot

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
fi: Soinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 7 in their name
fi: Soinnut, joilla on 7 nimessään

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 9 in their name
fi: Soinnut, joilla on 9 nimessään

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
fi: Laskeutuvat Melodiset Intervallit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
fi: Vähennetty

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
fi: Vähennetyt ja Ylinousevat Soinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
fi: Dominanttidimiasteikko(puolisävelaskeella alkava)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished Seventh
fi: Vähennetty Septimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
fi: Dimiasteikko(kokosävelaskeella alkava)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7
fi: Dominanntiseptimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
fi: Doorinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
fi: Doorinen b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
fi: Helppo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
fi: kahdeksasosa-piste-kuudestoistaosa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
fi: kahdeksasosa-kahdeksasosa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
fi: kahdeksasosa-kuudestoistaosa-kuudestoistaosa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
fi: Kvartit ja Kvintit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
fi: Kvartit, Kvintit ja Oktaavi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished Seventh
fi: Puolivähennetty septimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
fi: Harmoniset intervallit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
fi: Harmoninen Duuri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
fi: Harmoninen Duuriasteikko Moodeineen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
fi: Harmoninen Molli

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
fi: Harmoninen Molliasteikko Moodeineen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
fi: Kuuntele sointua ja valitse vastaus alla olevista vaihtoehdoista

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
fi: Kuuntele intervallia ja valitse vastaus alla olevista vaihtoehdoista

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
fi: Kuuntele rytmiä ja valitse vastaus alla olevista vaihtoehdoista

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
fi: Kuuntele asteikkoa ja valitse vastaus alla olevista vaihtoehdoista

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
fi: Intervallit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
fi: Jooninen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
fi: Jooninen Ylinouseva

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
fi: Lokrinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
fi: Lokrinen #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
fi: Lokrinen bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
fi: Paljon Sointuja

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
fi: Lyydinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
fi: Lyydinen  #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
fi: Lyydinen  #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
fi: Lyydinen b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
fi: Duuri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7
fi: Duuripienseptimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5)
fi: Duuripienseptimi(#5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5/b9)
fi: Duuripienseptimi(#5/b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#9)
fi: Duuripienseptimi(#9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b5)
fi: Duuripienseptimi(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9)
fi: Duuripienseptimi(b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9) and Major maj7(9) Chords
fi: Duuripienseptimi(b9)- ja Duurisuurseptimi(9)-soinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 9
fi: Suurnooni

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
fi: Suuri Kvartdesiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7
fi: Duurisuurseptimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(9)
fi: Duurisuurseptimi(9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(b5)
fi: Duurisuurseptimi(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
fi: Suuri Nooni

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
fi: Pentatoninen Duuri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
fi: Duuriasteikko Moodeineen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
fi: Suuri Sekunti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
fi: Suuri Septimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh, Diminished Seventh, and Half Diminished Seventh Chords
fi: Duurisuurseptimi-, Vähennetyt Vähennettyseptimi- ja Vähennetyt Pienseptimisoinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
fi: Suuri Seksti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
fi: Suuri Desiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
fi: Suuri Terssi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
fi: Suuri Tredesiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
fi: Keskivaikea

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
fi: Molli

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7
fi: Molliseptimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7 and Dominant 7 Chords
fi: Molliseptimi- ja Dominanttiseptimisoinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9
fi: Mollipiennooni jossa pienseptimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9 and Major 9 Chords
fi: Mollipiennooni- ja Duurisuurnoonisoinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and Major Chords
fi: Molli- ja Duurisoinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
fi: Pieni Kvartdesiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor maj7
fi: Mollisuurseptimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor, Major, Diminished, and Augmented Chords
fi: Molli-, Duuri-, Vähennetyt ja Ylinousevat Soinnut

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
fi: Pieni Nooni

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
fi: Pentatoninen Molli

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
fi: Pieni Sekunti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
fi: Pieni Septimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
fi: Pieni Seksti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
fi: Pieni Desiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
fi: Pieni Terssi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
fi: Pieni Tredesiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
fi: Miksolyydinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
fi: Miksolyydinen b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
fi: Noonit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
fi: Oktaavi + Tritonus

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
fi: Pentatatoninen Duuriasteikko Moodeineen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
fi: Puhdas Kaksoisoktaavi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
fi: Puhdas Undesiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
fi: Puhdas Kvintti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
fi: Puhdas Kvartti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
fi: Puhdas Oktaavi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
fi: Puhdas Duodesiimi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
fi: Fryyginen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
fi: Fryyginen b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
fi: Fryyginen Dominantti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
fi: neljäsosa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
fi: Rytmi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
fi: Romanialainen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Root Position
fi: Pohja-asema

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
fi: Asteikot

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
fi: Sekunnit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
fi: Sekunnit ja Terssit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
fi: Sekunnista Kvintdesiimiin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
fi: Sekunnista Oktaaviin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
fi: Sekunnista Desiimiin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
fi: Septimit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
fi: Septimit ja Noonit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
fi: kuudestoistaosa-kahdeksasosa-piste

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
fi: kuudestoistaosa-kahdeksasosa-kuudestoistaose

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
fi: kuudestoistaosa-kuudestoistaosa-kahdeksasosa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
fi: kuudestoistaosa-kuudestoistaosa-kuudestoistaosa-kuudestoistaosa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
fi: Sekstit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
fi: Sekstit ja Septimit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
fi: Suspendoitu Pentatoninen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
fi: Symmetriset Asteikot

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
fi: Desiimit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
fi: Terssit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
fi: Titonus

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
fi: Tritonus ja Septimit

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
fi: Ultralokrinen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
fi: Kokosävelaskel

en: Could not open JSON file "%1".
fi: JSON-tiedoston "%1" avaaminen epäonnistui.

en: A KDE application for music education
fi: KDE-sovellus musiikinopetukseen

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Minuet Icon Designer
fi: Minuet-kuvakkeen Tekijä

en: Click 'New Question' to start!
fi: Paina ”Uusi Kysymys”-painiketta aloittaaksesi!

en: Here is the answer
fi: Tässä on vastaus

en: Congratulations, you answered correctly!
fi: Hyvä, vastasit oikein!

en: Oops, not this time! Try again!
fi: Hups, ei aivan! Kokeile uudestaan!

en: You answered correctly %1%
fi: Vastasit oikein %1%:n kysymyksistä

en: Question %1 out of %2
fi: Kysymys %1 %2:sta

en: New Question
fi: Uusi Kysymys

en: Play Question
fi: Toista Kysymys

en: Give Up
fi: Luovuta

en: Stop Test
fi: Lopeta Koe

en: Start Test
fi: Aloita Koe

en: Click 'New Question' to start
fi: Paina  ”Uusi Kysymys”-painiketta aloittaaksesi

en: Available Answers
fi: Mahdolliset vastaukset

en: Your Answer(s)
fi: Vastauksesi

en: Backspace
fi: Peruutusnäppäin

en: About
fi: Tietoa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
fi: Oktaavi
