minuet - en to it translation catalogue (194 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
it: Eolica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All eleventh chords
it: Tutti gli accordi di undicesima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All extended chords
it: Tutti gli accordi estesi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All ninth chords
it: Tutti gli accordi di nona

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All seventh chords
it: Tutti gli accordi di settima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All three note chords
it: Tutti gli accordi di tre note

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
it: Intervalli melodici ascendenti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
it: Aumentati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented chords
it: Accordi aumentati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
it: Rivolti aumentati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented seventh
it: Settima aumentata

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic eleventh chords
it: Accordi fondamentali di undicesima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic ninth chords
it: Accordi fondamentali di nona

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic seventh chords
it: Accordi fondamentali di settima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
it: Bebop dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
it: Bebop dorica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
it: Bebop locria

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
it: Bebop maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
it: Bebop minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
it: Scale Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
it: Accordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a major seven
it: Accordi con una settima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a minor seven
it: Accordi con una settima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with inversions
it: Accordi con rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with three notes
it: Accordi con tre note

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Combined
it: Combinato

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
it: Intervalli melodici discendenti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
it: Diminuiti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
it: Accordi diminuiti e aumentati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished chords
it: Accordi diminuiti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - first inversion
it: Diminuita - primo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
it: Diminuita H-W

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - inversions
it: Diminuita - rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished major seventh
it: Settima maggiore diminuita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished seventh
it: Settima diminuita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
it: Diminuita W-H

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7#9
it: Settima dominante con nona diesis

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant eleventh
it: Undicesima dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant ninth
it: Nona dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh
it: Settima dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - first inversion
it: Settima dominante - primo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh flat five
it: Settima dominante con quinta bemolle

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - inversions
it: Settima dominante - rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - second inversion
it: Settima dominante - secondo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - third inversion
it: Settima dominante - terzo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant sharp eleventh
it: Undicesima diesis dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
it: Dorica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
it: Dorica b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
it: Facile

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
it: ottavo-punto-sedicesimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
it: ottavo-ottavo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
it: ottavo-sedicesimo-sedicesimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Extended chords
it: Accordi estesi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
it: Quarte e quinte

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
it: Quarte, quinte e ottave

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished seventh
it: Settima semidiminuita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
it: Intervalli armonici

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
it: Maggiore armonica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
it: La scala armonica maggiore e i suoi modi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
it: Minore armonica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
it: Scala armonica minore e i suoi modi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
it: Ascolta l'accordo e poi scegli la risposta dalle opzioni seguenti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
it: Ascolta l'intervallo e poi scegli la risposta dalle opzioni seguenti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
it: Ascolta il ritmo e poi scegli la risposta dalle opzioni seguenti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
it: Ascolta la scala e poi scegli la risposta dalle opzioni seguenti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
it: Intervalli

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Inversions of basic seventh chords
it: Rivolti degli accordi fondamentali di settima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
it: Ionica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
it: Ionica aumentata

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Jazz sus chord
it: Accordi sus jazz

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
it: Locria

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
it: Locria #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
it: Locria bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
it: Molti accordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
it: Lidia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
it: Lidia #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
it: Lidia #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
it: Lidia b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
it: Maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major chords
it: Accordi maggiori

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major eleventh
it: Undicesima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - first inversion
it: Maggiore - primo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
it: Quattordicesima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - inversions
it: Maggiore - rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major ninth
it: Nona maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
it: Nona maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
it: Pentatonica maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
it: Scala maggiore e i suoi modi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
it: Seconda maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - second inversion
it: Maggiore - secondo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh
it: Settima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
it: Settima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - first inversion
it: Settima maggiore - primo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh flat five
it: Settima maggiore con quinta bemolle

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - inversions
it: Settima maggiore - rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - second inversion
it: Settima maggiore - secondo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - third inversion
it: Settima maggiore - terzo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major sharp eleventh
it: Undicesima maggiore diesis

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
it: Sesta maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
it: Decima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
it: Terza maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
it: Tredicesima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
it: Medio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
it: Minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and major chords
it: Accordi minori e maggiori

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor chords
it: Accordi minori

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor eleventh
it: Undicesima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - first inversion
it: Minore - primo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
it: Quattordicesima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - inversions
it: Minore - rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor major seventh
it: Minore con settima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor ninth
it: Nona minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
it: Nona minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
it: Pentatonica minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
it: Seconda minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - second inversion
it: Minore - secondo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh
it: Settima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
it: Settima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - first inversion
it: Settima minore - primo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - inversions
it: Settima minore - rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - second inversion
it: Settima minore - secondo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - third inversion
it: Settima minore - terzo rivolto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
it: Sesta minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
it: Decima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
it: Terza minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
it: Tredicesima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
it: Misolidia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
it: Misolidia b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
it: None

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
it: Ottava + tritono

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
it: Scala pentatonica maggiore e i suoi modi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
it: Doppia ottava perfetta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
it: Undicesima perfetta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
it: Quinta perfetta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
it: Quarta perfetta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
it: Ottava perfetta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
it: Dodicesima perfetta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
it: Frigia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
it: Frigia b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
it: Frigia dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
it: quarto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
it: Ritmo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
it: Rumena

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
it: Scale

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
it: Seconde

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
it: Seconde e terze

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
it: Dalla seconda alla quindicesima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
it: Dalla seconda all'ottava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
it: Dalla seconda alla decima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords
it: Accordi di settima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a major seven
it: Accordi di settima con una settima maggiore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a minor seven
it: Accordi di settima con la settima minore

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with an altered five
it: Accordi di settima con una quinta alterata

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
it: Settime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
it: Settime e none

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sharp eleventh chords
it: Accordi di undicesima diesis

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
it: sedicesimo-ottavo-punto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
it: sedicesimo-ottavo-sedicesimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
it: sedicesimo-sedicesimo-ottavo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
it: sedicesimo-sedicesimo-sedicesimo-sedicesimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
it: Seste

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
it: Seste e settime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended chords
it: Accordi sospesi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
it: Pentatonica sospesa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
it: Scale simmetriche

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
it: Decime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
it: Terze

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads
it: Triadi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads - inversions
it: Triadi - rivolti

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
it: Tritono

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
it: Tritono e settime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
it: Ultralocria

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
it: Esatonale

en: Could not open JSON file "%1".
it: Impossibile aprire il file JSON «%1».

en: A KDE application for music education
it: Un applicazione per l'educazione musicale di KDE

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Minuet Icon Designer
it: Disegnatore dell'icona di Minuet

en: Click 'New Question' to start!
it: Fai clic su «Nuova domanda» per iniziare!

en: Here is the answer
it: Questa è la risposta

en: Congratulations, you answered correctly!
it: Congratulazioni, hai risposto correttamente!

en: Oops, not this time! Try again!
it: Oops, non questa volta! Prova ancora!

en: You answered correctly %1%
it: Hai risposto correttamente al %1%

en: Question %1 out of %2
it: Domanda %1 di %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
it: messaggioUtente

en: New Question
it: Nuova domanda

en: Play Question
it: Ascolta la domanda

en: Give Up
it: Rinuncia

en: Stop Test
it: Ferma il test

en: Start Test
it: Avvia il test

en: Click 'New Question' to start
it: Fai clic su «Nuova domanda» per iniziare

en: Available Answers
it: Risposte disponibili

en: Your Answer(s)
it: Le tue risposte

en: About
it: Informazioni

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
it: Ottava
