minuet - en to ka translation catalogue (151 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
ka: ეოლიური

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Altered Chords
ka: ალტერირებული აკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
ka: აღმავალი მელოდიური ინტერვალები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
ka: გაძლიერებული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
ka: გადიდება შემობრუნებით

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
ka: დომინანტური ბიბოპი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
ka: დორიული ბიბოპი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
ka: ლოკრიული ბიბოპი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
ka: მაჟორული ბიბოპი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
ka: მინორული ბიბოპი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
ka: კილოები ბიბოპი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
ka: აკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 7 in their name
ka: აკორდები შვიდიანით მათ სახელში

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 9 in their name
ka: აკორდები ცხრიანით მათ სახელში

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
ka: დაღმავალი მელოდიური ინტერვალი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
ka: შემცირებული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
ka: გადიდებული და შემცირებული აკორდები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
ka: შემცირებული ნახევარტონი-ტონი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished Seventh
ka: შემცირებული მეშვიდე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
ka: შემცირებული ტონი-ნახევარტონი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7
ka: დომინანტსეპტაკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
ka: დორიული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
ka: დორიული b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
ka: ადვილი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
ka: მერვე-წერტილი-მეთექვსმეტე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
ka: მერვე-მერვე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
ka: მერვე-მეთექვსმეტე-მეთექვსმეტე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
ka: კვარტები და კვინტები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
ka: კვარტები, კვინტები და ოქტავა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished Seventh
ka: ნახევრად შემცირებული მეშვიდე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
ka: ჰარმონიული ინტერვალები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
ka: ჰარმონიული მაჟორი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
ka: ჰარმონიული მაჟორის კილო და მისი რეჟიმები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
ka: ჰარმონიული მინორი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
ka: ჰარმონიული მინორის კილო და მისი რეჟიმები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
ka: მოისმინეთ აკორდი და აირჩიეთ პასუხი ქვედა ვარიანტებიდან

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
ka: მოისმინეთ ინტერვალი და აირჩიეთ პასუხი ქვედა ვარიანტებიდან

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
ka: მოისმინეთ რიტმი და აირჩიეთ პასუხი ქვედა ვარიანტებიდან

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
ka: მოისმინეთ კილო და აირჩიეთ პასუხი ქვედა ვარიანტებიდან

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
ka: ინტერვალები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
ka: იონიური

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
ka: იონიური გაძლიერებული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
ka: ლოკრიული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
ka: ლოკრიული #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
ka: ლოკრიული bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
ka: უამრავი აკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
ka: ლიდიური

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
ka: ლიდიური #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
ka: ლიდიური #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
ka: ლიდიური b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
ka: მაჟორი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7
ka: მაჟორული სეპტაკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5)
ka: მაჟორული სეპტაკორდი(#5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5/b9)
ka: მაჟორული სეპტაკორდი(#5/b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#9)
ka: მაჟორული სეპტაკორდი (#9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b5)
ka: მაჟორული სეპტაკორდი(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9)
ka: მაჟორული სეპტაკორდი(b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9) and Major maj7(9) Chords
ka: დიდი და პატარა ნონაკორდები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 9
ka: მაჟორი 9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
ka: მაჟორული კვარტაკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7
ka: Maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(b5)
ka: Maj7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
ka: დიდი ნონა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
ka: მაჟორული პენტატონიკა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
ka: მაჟორული გამა და მისი ლადები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
ka: დიდი სეკუნდა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
ka: დიდი სეპტიმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh, Diminished Seventh, and Half Diminished Seventh Chords
ka: მცირე, შემცირებული და ნახევრადშემცირებული სეპტაკორდები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
ka: დიდი სექსტა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
ka: დიდი დეციმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
ka: დიდი ტერცია

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
ka: დიდი ტერცდეციმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Man Gong
ka: მანგონი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
ka: მინორი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7
ka: მინორული სეპტაკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7 and Dominant 7 Chords
ka: მინორული სეპტაკორდები და დომინანტსეპტაკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9
ka: M9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9 and Major 9 Chords
ka: M9 და მაჟორული ნონაკორდი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and Major Chords
ka: მინორული და მაჟორული აკორდები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
ka: პატარა კვარტდეციმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor maj7
ka: M/maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor, Major, Diminished, and Augmented Chords
ka: მცირე, დიდი, შემცირებული და გადიდებული აკორდები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
ka: პატარა ნონა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
ka: მინორული პენტატონიკა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
ka: პატარა სეკუნდა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
ka: პატარა სეპტიმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
ka: პატარა სექსტა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
ka: პატარა დეციმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
ka: პატარა ტერცია

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
ka: პატარა ტერცდეციმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
ka: მიქსოლიდიური

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
ka: მიქსოლიდიური b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
ka: ნონები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
ka: ოქტავა + ტრიტონი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
ka: მაჟორული გამის პენტატონიკა და მისი რეჟიმები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
ka: ორმაგი სუფთა ოქტავა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
ka: სუფთა უნდეციმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
ka: სუფთა კვინტა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
ka: სუფთა კვარტა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
ka: სუფთა ოქტავა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
ka: სუფთა დუოდეციმა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
ka: ფრიგიული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
ka: ფრიგიული b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
ka: დომინანტური ფრიგიული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
ka: მეოთხედი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
ka: რიტმი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
ka: რუმინული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Root Position
ka: აკორდის ძირითადი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
ka: გამები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
ka: სეკუნდები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
ka: სეკუნდები და ტერციები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
ka: სეკუნდიდან კვინტდეციმამდე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
ka: სეკუნდიდან ოქტავამდე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
ka: სეკუნდიდან დეციმამდე

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
ka: სეპტიმები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
ka: სეპტიმები და ნონები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
ka: მეთექვსმეტედი-მერვედი წერტილით

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
ka: მეთექვსმეტედი-მერვედი-მეთექვსმეტედი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
ka: მეთექვსმეტედი-მეთექვსმეტედი-მერვედი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
ka: მეთექვსმეტედი-მეთექვსმეტედი-მეთექვსმეტედი-მეთექვსმეტედი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
ka: სექსტები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
ka: სექსტები და სეპტიმები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
ka: Sus-პენტატონიკა

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
ka: სიმეტრიული გამები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
ka: დეციმები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
ka: ტერციები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
ka: ტრიტონი

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
ka: ტრიტონები და სეპტიმები

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
ka: ულტრალოკრიული

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
ka: მთლიანი ტონი

en: Could not open JSON file "%1".
ka: JSON ფაილის გახსნის შეცდომა: %1.

en: A KDE application for music education
ka: KDE-ის აპლიკაცია მუსიკალური განათლებისთვის

en: Developer
ka: პროგრამისტი

en: Minuet Icon Designer
ka: მინუეტის ხატულის დიზაინერი

en: Click 'New Question' to start!
ka: დასაწყებად დააჭირეთ "ახალ კითხვას"!

en: Here is the answer
ka: პასუხია

en: Congratulations, you answered correctly!
ka: გილოცავთ, პასუხი სწორია!

en: Oops, not this time! Try again!
ka: ვაი. არა ამჯერად. კიდევ სცადეთ!

en: You answered correctly %1%
ka: თქვენ სწორად უპასუხეთ %1%-ს

en: Question %1 out of %2
ka: %1 პასუხი %2-დან

en: New Question
ka: ახალი კითხვა

en: Play Question
ka: კითხვის დაკვრა

en: Give Up
ka: დანებება

en: Stop Test
ka: ტესტის გაჩერება

en: Start Test
ka: ტესტის დაწყება

en: Click 'New Question' to start
ka: დასაწყებად დააჭირეთ "ახალ კითხვას"

en: Available Answers
ka: ხელმისაწვდომი პასუხები

en: Your Answer(s)
ka: თქვენ პასუხი

en: About
ka: შესახებ

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
ka: ოქტავა
