minuet - en to pt translation catalogue (153 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
pt: Eólio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Altered Chords
pt: Acordes Alterados

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
pt: Intervalos Melódicos Ascendentes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
pt: Aumentados

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
pt: Aumentados Inversos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
pt: Dominante Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
pt: Dórico Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
pt: Lócrio Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
pt: Maior Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
pt: Menor Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
pt: Escalas Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
pt: Acordes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 7 in their name
pt: Acordes com 7 no seu nome

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 9 in their name
pt: Acordes com 9 no seu nome

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
pt: Intervalos Melódicos Descendentes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
pt: Diminuídos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
pt: Acordes Diminuídos e Aumentados

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
pt: Diminuídos H-W

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished Seventh
pt: Sétima Diminuída

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
pt: Diminuídos W-H

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7
pt: Dominantes de 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
pt: Dórico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
pt: Dórico b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
pt: Fácil

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
pt: oitava-ponto-décima-sexta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
pt: oitava-oitava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
pt: oitava-décima-sexta-décima-sexta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
pt: Quartas e Quintas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
pt: Quartas, Quintas e Oitavas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished Seventh
pt: Sétima Semi-Diminuída

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
pt: Intervalos Harmónicos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
pt: Maior Harmónica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
pt: Escala Maior Harmónica e os Seus Modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
pt: Menor Harmónica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
pt: Escala Menor Harmónica e os Seus Modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
pt: Escute o acorde e depois escolha uma resposta nas opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
pt: Escute o intervalo e depois escolha uma resposta nas opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
pt: Escute o ritmo e depois escolha uma resposta nas opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
pt: Escute o escala e depois escolha uma resposta nas opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
pt: Intervalos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
pt: Jónio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
pt: Jónio Aumentado

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
pt: Lócrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
pt: Lócrio #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
pt: Lócrio bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
pt: Montes de Acordes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
pt: Lídio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
pt: Lídio #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
pt: Lídio #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
pt: Lídio b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
pt: Maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7
pt: Maior de 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5)
pt: Maior de 7(#5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5/b9)
pt: Maior de 7(#5/b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#9)
pt: Maior de 7(#9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b5)
pt: Maior de 7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9)
pt: Maiores de 7(b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9) and Major maj7(9) Chords
pt: Acordes de 7(b9) Maiores e maj7(9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 9
pt: Maiores de 9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
pt: Décimas-Quartas Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7
pt: Maior de maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(9)
pt: Maiores de maj7(9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(b5)
pt: Maior de maj7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
pt: Nonas Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
pt: Pentatónicas Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
pt: Escala Maior e os Seus Modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
pt: Segundas Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
pt: Sétima Maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh, Diminished Seventh, and Half Diminished Seventh Chords
pt: Acordes de Sétimas Maiores, Diminuídas e Semi-Diminuídas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
pt: Sextas Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
pt: Décimas Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
pt: Terceiras Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
pt: Décimas-Terceiras Maiores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Man Gong
pt: Gongo Humano

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
pt: Media

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
pt: Menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7
pt: Menores de 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7 and Dominant 7 Chords
pt: Acordes Menores de 7 e Dominantes de 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9
pt: Menores de 9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9 and Major 9 Chords
pt: Acordes de 9 Menores e Maiores de 9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and Major Chords
pt: Acordes Maior e Menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
pt: Décimas-Quartas Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor maj7
pt: Menor de maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor, Major, Diminished, and Augmented Chords
pt: Acordes Menores, Maiores, Diminuídos e Aumentados

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
pt: Nonas Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
pt: Pentatónicas Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
pt: Segundas Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
pt: Sétimas Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
pt: Sextas Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
pt: Décimas Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
pt: Terceiras Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
pt: Décimas-Terceiras Menores

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
pt: Mixolídio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
pt: Mixolídio b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
pt: Nonas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
pt: Oitavas + Trítonos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
pt: Escala Pentatónica Maior e os Seus Modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
pt: Oitavas Duplas Perfeitas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
pt: Décimas-Primeiras Perfeitas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
pt: Quintas Perfeitas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
pt: Quartas Perfeitas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
pt: Oitavas Perfeitas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
pt: Décimas-Segundas Perfeitas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
pt: Frígio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
pt: Frígio b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
pt: Frígio Dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
pt: quarta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
pt: Ritmo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
pt: Roménio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Root Position
pt: Posição de Base

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
pt: Escalas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
pt: Segundas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
pt: Segundas e Terceiras

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
pt: Segundas para 15as

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
pt: Segundas para Oitavas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
pt: Segundas para Décimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
pt: Sétimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
pt: Sétimas e Nonas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
pt: décima-sexta-oitava-ponto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
pt: décima-sexta-oitava-décima-sexta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
pt: décima-sexta-décima-sexta-oitava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
pt: décima-sexta-décima-sexta-décima-sexta-décima-sexta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
pt: Sextas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
pt: Sextas e Sétimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
pt: Pentatónica Suspensa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
pt: Escalas Simétricas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
pt: Décimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
pt: Terceiras

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
pt: Trítonos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
pt: Trítonos e Sétimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
pt: Ultra-Lócrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
pt: Tom Inteiro

en: Could not open JSON file "%1".
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro JSON "%1".

en: A KDE application for music education
pt: Uma aplicação do KDE para educação musical

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Minuet Icon Designer
pt: Desenhador dos Ícones do Minuet

en: Click 'New Question' to start!
pt: Carregue em 'nova Questão' para começar!

en: Here is the answer
pt: Aqui está a resposta

en: Congratulations, you answered correctly!
pt: Parabéns, a sua resposta está certa!

en: Oops, not this time! Try again!
pt: Ops, não foi desta vez! Tente de novo!

en: You answered correctly %1%
pt: Respondeu correctamente em %1%

en: Question %1 out of %2
pt: Pergunta %1 de %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
pt: mensagemUtilizador

en: New Question
pt: Nova Questão

en: Play Question
pt: Tocar a Questão

en: Give Up
pt: Desistir

en: Stop Test
pt: Parar o Teste

en: Start Test
pt: Iniciar o Teste

en: Click 'New Question' to start
pt: Carregue em 'Nova Questão' para começar

en: Available Answers
pt: Respostas Disponíveis

en: Your Answer(s)
pt: As Suas Respostas

en: About
pt: Acerca

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
pt: Oitava
