minuet - en to pt_BR translation catalogue (127 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
pt_BR: Eólio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
pt_BR: Intervalos melódicos ascendentes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
pt_BR: Aumentado

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
pt_BR: Inverso aumentado

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
pt_BR: Bebop dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
pt_BR: Bebop dórico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
pt_BR: Bebop lócrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
pt_BR: Bebop maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
pt_BR: Bebop menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
pt_BR: Escalas Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
pt_BR: Acordes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
pt_BR: Intervalos melódicos descendentes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
pt_BR: Diminuto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
pt_BR: Acordes diminuto e aumentado

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
pt_BR: H-W diminuto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
pt_BR: W-H diminuto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
pt_BR: Dórico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
pt_BR: B5 dórico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
pt_BR: Fácil

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
pt_BR: colcheia-ponto-semicolcheia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
pt_BR: colcheia-colcheia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
pt_BR: colcheia-semicolcheia-semicolcheia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
pt_BR: Quartas e quintas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
pt_BR: Quartas, quintas e oitava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
pt_BR: Intervalos harmônicos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
pt_BR: Harmônico maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
pt_BR: Escala harmônica maior e seus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
pt_BR: Harmônico menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
pt_BR: Escala harmônica menor e seus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
pt_BR: Ouça o acorde e escolha uma resposta das opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
pt_BR: Ouça o intervalo e escolha uma resposta das opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
pt_BR: Ouça o ritmo e escolha uma resposta das opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
pt_BR: Ouça a escala e escolha uma resposta das opções abaixo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
pt_BR: Intervalos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
pt_BR: Jônico

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
pt_BR: Jônico aumentado

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
pt_BR: Lócrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
pt_BR: Lócrio #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
pt_BR: Lócrio bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
pt_BR: Vários Acordes

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
pt_BR: Lídio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
pt_BR: Lídio #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
pt_BR: Lídio #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
pt_BR: Lídio b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
pt_BR: Maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
pt_BR: Décima quarta maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
pt_BR: Nona maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
pt_BR: Maior pentatônica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
pt_BR: Escala maior e seus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
pt_BR: Segunda maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
pt_BR: Maior com sétima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
pt_BR: Sexta maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
pt_BR: Décima maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
pt_BR: Terça maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
pt_BR: Décima terceira maior

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
pt_BR: Menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
pt_BR: Décima quarta menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
pt_BR: Nona menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
pt_BR: Menor pentatônica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
pt_BR: Segunda menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
pt_BR: Sétima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
pt_BR: Sexta menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
pt_BR: Décima menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
pt_BR: Terça menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
pt_BR: Décima terceira menor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
pt_BR: Mixolídio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
pt_BR: Mixolídio b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
pt_BR: Nonas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
pt_BR: Oitava + trítono

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
pt_BR: Escala pentatônica maior e seus modos

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
pt_BR: Dupla oitava perfeita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
pt_BR: Décima primeira perfeita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
pt_BR: Quinta perfeita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
pt_BR: Quarta perfeita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
pt_BR: Oitava perfeita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
pt_BR: Décima segunda perfeita

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
pt_BR: Frígio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
pt_BR: Frígio b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
pt_BR: Frígio dominante

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
pt_BR: semínima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
pt_BR: Ritmo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ritusen
pt_BR: Ritus

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
pt_BR: Escalas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
pt_BR: Segundas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
pt_BR: Segundas e terças

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
pt_BR: Segunda a 15ª

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
pt_BR: Segunda a oitava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
pt_BR: Segunda a décima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
pt_BR: Sétimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
pt_BR: Sétimas e nonas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
pt_BR: semicolcheia-colcheia-ponto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
pt_BR: semicolcheia-colcheia-semicolcheia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
pt_BR: semicolcheia-semicolcheia-colcheia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
pt_BR: semicolcheia-semicolcheia-semicolcheia-semicolcheia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
pt_BR: Sextas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
pt_BR: Sextas e sétimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
pt_BR: Pentatônica suspensa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
pt_BR: Escalas simétricas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
pt_BR: Décimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
pt_BR: Terças

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
pt_BR: Trítono

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
pt_BR: Trítono e sétimas

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
pt_BR: Ultra lócrio

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
pt_BR: Tom inteiro

en: Could not open JSON file "%1".
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo JSON "%1".

en: A KDE application for music education
pt_BR: Um aplicativo do KDE para educação musical

en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Minuet Icon Designer
pt_BR: Designer de ícones do Minuet

en: Click 'New Question' to start!
pt_BR: Clique em 'Nova pergunta' para começar!

en: Here is the answer
pt_BR: Aqui está a resposta

en: Congratulations, you answered correctly!
pt_BR: Parabéns, você respondeu corretamente!

en: Oops, not this time! Try again!
pt_BR: Ops, não foi desta vez! Tente novamente!

en: You answered correctly %1%
pt_BR: Você respondeu corretamente %1%

en: Question %1 out of %2
pt_BR: Questão %1 de %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
pt_BR: Mensagem do usuário

en: New Question
pt_BR: Nova pergunta

en: Play Question
pt_BR: Reproduzir pergunta

en: Give Up
pt_BR: Desistir

en: Stop Test
pt_BR: Parar teste

en: Start Test
pt_BR: Iniciar teste

en: Click 'New Question' to start
pt_BR: Clique em 'Nova pergunta' para começar!

en: Available Answers
pt_BR: Respostas disponíveis

en: Your Answer(s)
pt_BR: Sua(s) resposta(s)

en: Backspace
pt_BR: Retroceder

en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
pt_BR: Oitava
