minuet - en to sk translation catalogue (152 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
sk: Aeoliánska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Altered Chords
sk: Alterované akordy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
sk: Vzostupné melodické intervaly

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
sk: Zväčšená

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
sk: Zväčšená inverzia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
sk: Bebop dominantná

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
sk: Bebop doriánska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
sk: Bebop lokriánska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
sk: Bebop durová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
sk: Bebop molová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
sk: Bebop stupnice

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
sk: Akordy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 7 in their name
sk: Akordy so 7 v názve

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 9 in their name
sk: Akordy s 9 v názve

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
sk: Zostupné melodické intervaly

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
sk: Zmenšený

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
sk: Zmenšené a zväčšené akordy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
sk: Zmenšená H-W

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished Seventh
sk: Zmenšená septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
sk: Zmenšená W-H

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7
sk: Dominantný septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
sk: Doriánska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
sk: Doriánska b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
sk: Jednoduché

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
sk: osminová-bodka-osminová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
sk: osminová-osminová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
sk: osminová-šestnástinová-šestnástinová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
sk: Kvarty a kvinty

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
sk: Kvarty, kvinty a oktáva

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished Seventh
sk: Malý zmenšený septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
sk: Harmonické intervaly

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
sk: Harmonický durový

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
sk: Harmonická durová stupnica a jej módy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
sk: Harmonický molový

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
sk: Harmonická molová stupnica a jej módy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
sk: Vypočujte si akord a vyberte odpoveď z možností nižšie

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
sk: Vypočujte si interval a vyberte odpoveď z možností nižšie

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
sk: Vypočujte si rytmus a vyberte odpoveď z možností nižšie

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
sk: Vypočujte si stupnicu a vyberte odpoveď z možností nižšie

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
sk: Intervaly

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
sk: Iónska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
sk: Iónska zväčšená

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
sk: Lokriánska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
sk: Lokriánska #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
sk: Lokriánska bb6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
sk: Veľa akordov

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
sk: Lydická

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
sk: Lydická #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
sk: Lydická #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
sk: Lydická b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
sk: Durový

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7
sk: Durový septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5)
sk: Dur septakord (#5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5/b9)
sk: Dur septakord (#5/b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#9)
sk: Durový septakord (#9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b5)
sk: Durový septakord (b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9)
sk: Durový septakord (b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9) and Major maj7(9) Chords
sk: Akordy 7 (b9) dur a maj7(9) dur

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 9
sk: Durový nónakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
sk: Veľká kvartdecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7
sk: Durový maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(9)
sk: Durový maj7(9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(b5)
sk: Durový maj7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
sk: Veľká nóna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
sk: Durová pentatonická

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
sk: Durová stupnica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
sk: Veľká sekunda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
sk: Veľká septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh, Diminished Seventh, and Half Diminished Seventh Chords
sk: Durový, zmenšený a malý zmenšený septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
sk: Veľká sexta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
sk: Veľká decima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
sk: Veľká tercia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
sk: Veľká tercdecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
sk: Stredne ťažké

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
sk: Molový

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7
sk: Molový 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7 and Dominant 7 Chords
sk: Molové a dominantné septakordy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9
sk: Molový nónakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9 and Major 9 Chords
sk: Nónakordy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and Major Chords
sk: Molové a durové akordy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
sk: Malá kvartdecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor maj7
sk: Molový maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor, Major, Diminished, and Augmented Chords
sk: Molové, durové, zmenšené a zväčšené akordy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
sk: Malá nóna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
sk: Molová pentatonická

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
sk: Malá sekunda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
sk: Malá septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
sk: Malá sexta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
sk: Malá decima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
sk: Malá tercia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
sk: Malá tercdecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
sk: Mixolydická

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
sk: Mixolydická b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
sk: Nóna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
sk: Oktáva + tritón

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
sk: Pentatónová veľká stupnica a jej módy

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
sk: Čistá dvojitá oktáva

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
sk: Čistá undecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
sk: Čistá kvinta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
sk: Čistá kvarta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
sk: Čistá oktáva

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
sk: Čistá duodecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
sk: Figriánska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
sk: Figriánska b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
sk: Figriánska dominantná

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
sk: štvrťová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
sk: Rytmus

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
sk: Rumunská

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Root Position
sk: Základná pozícia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
sk: Stupnice

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
sk: Sekunda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
sk: Sekunda a tercia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
sk: Od sekundy po kvintdecimu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
sk: Od sekundy po oktávu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
sk: Od sekundy po decimu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
sk: Septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
sk: Septima a nóna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
sk: šestnástinová-osminová-bodka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
sk: šestnástinová-osminová-šestnástinová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
sk: šestnástinová-šestnástinová-osminová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
sk: šestnástinová-šestnástinová-šestnástinová-šestnástinová

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
sk: Sexta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
sk: Sexta a septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
sk: Pozastavená pentatónia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
sk: Symetrické stupnice

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
sk: Decima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
sk: Tercia

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
sk: Tritón

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
sk: Tritón a septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
sk: Ultralokriánska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
sk: Celý tón

en: Could not open JSON file "%1".
sk: Nemôžem otvoriť JSON súbor "%1".

en: A KDE application for music education
sk: KDE aplikácia na výuku hudby

en: Developer
sk: Vývojár

en: Minuet Icon Designer
sk: Návrhár ikon Minuet

en: Click 'New Question' to start!
sk: Začnite kliknutím na 'Nová otázka'!

en: Here is the answer
sk: Tu je odpoveď

en: Congratulations, you answered correctly!
sk: Blahoželáme, odpovedali ste správne!

en: Oops, not this time! Try again!
sk: Ups, toto nie je dobre! Skúste to znova!

en: You answered correctly %1%
sk: Odpovedali ste správne %1%

en: Question %1 out of %2
sk: Otázka %1 z %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
sk: správaPoužívateľa

en: New Question
sk: Nová otázka

en: Play Question
sk: Prehrať otázku

en: Give Up
sk: Vzdať sa

en: Stop Test
sk: Zastaviť test

en: Start Test
sk: Spustiť test

en: Click 'New Question' to start
sk: Začnite kliknutím na 'Nová otázka'

en: Available Answers
sk: Dostupné odpovede

en: Your Answer(s)
sk: Vaše odpovede

en: About
sk: O programe

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
sk: Oktáva
