minuet - en to sl translation catalogue (196 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
sl: Eolska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All eleventh chords
sl: Vsi enajsti akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All extended chords
sl: Vsi razširjeni akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All ninth chords
sl: Vsi deveti akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All seventh chords
sl: Vsi sedmi akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: All three note chords
sl: Vsi akordi s tremi notami

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
sl: Naraščajoči melodični intervali

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
sl: Zvečani

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented chords
sl: Zvečani akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
sl: Zvečani obrnjeni

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented seventh
sl: Zvečani sedmi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic eleventh chords
sl: Osnovni enajsti akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic ninth chords
sl: Osnovni deveti akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Basic seventh chords
sl: Osnovni sedmi akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
sl: Dominanta Bebopa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
sl: Bebop dorska lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
sl: Bebop lokrijska lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
sl: Bebop v durova lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
sl: Bebop v molova lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
sl: Bebop lestvice

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
sl: Akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a major seven
sl: Akordi z veliko septimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with a minor seven
sl: Akordi z malo septimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with inversions
sl: Akordi z inverzijami

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with three notes
sl: Akordi s tremi notami

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Combined
sl: Kombinirani

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
sl: Padajoči melodični intervali

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
sl: Zmanjšani

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
sl: Zmanjšani in zvečani akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished chords
sl: Zmanjšani akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - first inversion
sl: Zmanjšana - prva inverzija

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
sl: Zmanjšana lestvica cel ton, polton

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished - inversions
sl: Zmanjšana - inverzije

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished major seventh
sl: Zmanjšani durov septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished seventh
sl: Zmanjšani septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
sl: Zmanjšana lestvica cel ton, polton

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7#9
sl: Dominantna 7#9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant eleventh
sl: Dominantna 11 (undecima)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant ninth
sl: Dominantna 9 (nona)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh
sl: Dominantni septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - first inversion
sl: Dominantna 7 - prva inverzija

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh flat five
sl: Dominantna 7 zmanjšana kvinta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - inversions
sl: Dominantna 7 - inverzije

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - second inversion
sl: Dominantna 7 - druga inverzija

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant seventh - third inversion
sl: Dominantna 7 - tretja inverzija

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant sharp eleventh
sl: Dominantna zvišana 11

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
sl: Dorska lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
sl: Dorska lestvica z znižano kvinto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
sl: Lahko

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
sl: osminka s piko - šestnajstinka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
sl: osminka-osminka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
sl: osminka-šestnajstinka-šestnajstinka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Extended chords
sl: Razširjeni akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
sl: Kvarte in kvinte

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
sl: Kvarte, kvinte in oktave

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished seventh
sl: Pol tona zmanjšana septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
sl: Harmonični intervali

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
sl: Harmonični dur

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
sl: Harmonični dur in njegovi modusi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
sl: Harmonični mol

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
sl: Harmonične molove lestvice in načini

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
sl: Poslušajte akord in izberite odgovor iz nabora spodaj

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
sl: Poslušajte interval in izberite odgovor iz nabora spodaj

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
sl: Poslušajte ritem in izberite odgovor iz nabora spodaj

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
sl: Poslušajte lestvico in izberite odgovor iz nabora spodaj

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
sl: Intervali

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Inversions of basic seventh chords
sl: Inverzije osnovnih sedem tonov

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
sl: Jonska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
sl: Jonska zvišana

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Jazz sus chord
sl: Jazz sus

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
sl: Lokrijska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
sl: Lokrijska z zvišano seksto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
sl: Lokrijska z zmanjšano septimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
sl: Veliko akordov

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
sl: Lidijska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
sl: Lidijska z zvišano sekundo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
sl: Lidijska z zvišano sekundo in kvinto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
sl: Lidijska z znižano terco

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
sl: Durov

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major chords
sl: Durovi akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major eleventh
sl: septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - first inversion
sl: Durovi - prva inverzija

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
sl: Durova 14

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - inversions
sl: Dur - obrati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major ninth
sl: Velika nona

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
sl: Velika nona

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
sl: Durova pentatonika

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
sl: Durove lestvice in načini

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
sl: Velika sekunda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major - second inversion
sl: Durova - drugi obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh
sl: Zvečani septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
sl: Velika septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - first inversion
sl: Velika septima - prvi obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh flat five
sl: Velika septima znižana kvinta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - inversions
sl: Velika septima - obrati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - second inversion
sl: Velika septima - drugi obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major seventh - third inversion
sl: Velika septakord - tretji obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major sharp eleventh
sl: Velika zvišana undecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
sl: Velika seksta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
sl: Velika decima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
sl: Velika terca

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
sl: Durova 13

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Man Gong
sl: Man gong

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
sl: Srednja

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
sl: Mol

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and major chords
sl: Durovi in molovi akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor chords
sl: Molovi akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor eleventh
sl: Zmanjšana undecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - first inversion
sl: Molova - prvi obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
sl: Molova 14

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - inversions
sl: Mol - obrati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor major seventh
sl: Mol dur septakord

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor ninth
sl: Mala nona

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
sl: Mala nona

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
sl: Molova pentatonika

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
sl: Mala sekunda

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor - second inversion
sl: Mol - drugi obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh
sl: Mala septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
sl: Mala septima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - first inversion
sl: Mali septakord - prvi obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - inversions
sl: Mali septakord - obrati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - second inversion
sl: Mali septakord- druga obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor seventh - third inversion
sl: Mala septakord - tretji obrat

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
sl: Mala seksta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
sl: Mala decima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
sl: Mala terca

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
sl: Mala 13

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
sl: Miksolidijska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
sl: Miksolidijska b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
sl: None

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
sl: Oktava in tritonus

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
sl: Durova pentatonika in njeni modusi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
sl: Čista dvojna oktava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
sl: Čista 11 (undecima)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
sl: Čista kvinta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
sl: Čista kvarta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
sl: Čista oktava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
sl: Čista duodecima

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
sl: Frigijska

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
sl: Frigijska b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
sl: Frigijska dominantna

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
sl: četrtinka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
sl: Ritem

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ritusen
sl: Ritusen lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
sl: Romunska lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
sl: Lestvice

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
sl: Sekunde

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
sl: Sekunde in terce

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
sl: Sekunda do 15 (dvojne oktave)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
sl: Sekunde do oktave

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
sl: Sekunda do 10 (decime)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords
sl: Septakordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a major seven
sl: Septakordi z veliko septimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with a minor seven
sl: Septakordi z malo septimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seventh chords with an altered five
sl: Septakordi z alterirano kvinto

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
sl: Septime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
sl: Septime in none

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sharp eleventh chords
sl: Zvečani akordi z undecimo

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
sl: šestnajstinka - osminka s piko

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
sl: šestnajstinka - osminka - šestnajstinka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
sl: šestnajstinka - šestnajstinka - osminka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
sl: šestnajstinka-šestnajstinka-šestnajstinka-šestnajstinka

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
sl: Sekste

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
sl: Sekste in septime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended chords
sl: Viseči akordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
sl: Viseča pentatonična

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
sl: Simetrična lestvica

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
sl: Decime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
sl: Terce

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads
sl: Kvintakordi

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Triads - inversions
sl: Kvintakordi - obrati

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
sl: Tritonus

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
sl: Tritonus in septime

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
sl: Ultra lokrijski

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
sl: Celi toni

en: Could not open JSON file "%1".
sl: Ni bilo mogoče odpreti datoteke JSON "%1".

en: A KDE application for music education
sl: KDE aplikacija za glasbeno izobraževanje

en: Developer
sl: Razvijalec

en: Minuet Icon Designer
sl: Oblikovalec Minuetovih ikon

en: Click 'New Question' to start!
sl: Kliknite 'Novo vprašanje' za začetek!

en: Here is the answer
sl: Tule je odgovor

en: Congratulations, you answered correctly!
sl: Čestitke, odgovor je pravilen!

en: Oops, not this time! Try again!
sl: Opsa, tokrat ne! Poskusite znova!

en: You answered correctly %1%
sl: Pravilno ste odgovorili %1 %

en: Question %1 out of %2
sl: Vprašanje %1 od %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
sl: uporabniško sporočilo

en: New Question
sl: Novo vprašanje

en: Play Question
sl: Odigraj vprašanje

en: Give Up
sl: Se predate

en: Stop Test
sl: Zaustavite test

en: Start Test
sl: Začnite test

en: Click 'New Question' to start
sl: Da začnete, kliknite 'Novo vprašanje'

en: Available Answers
sl: Odgovori na voljo

en: Your Answer(s)
sl: Vaš(i)i odgovor(i)

en: About
sl: O programu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
sl: Oktava
