minuet - en to tr translation catalogue (153 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
tr: Eollu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Altered Chords
tr: Değiştirilmiş Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
tr: Artan Ezgisel Aralıklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
tr: Artırılmış

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
tr: Artırılmış Ters Çevrim

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
tr: Baskın Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
tr: Dorlu Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
tr: Lokrili Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
tr: Majör Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
tr: Minör Bebop

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
tr: Bebop Ölçekleri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
tr: Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 7 in their name
tr: Adında 7 olan akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 9 in their name
tr: Adında 9 olan akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
tr: Azalan Ezgisel Aralıklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
tr: Azaltılmış

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
tr: Azaltılmış ve Artırılmış Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
tr: Azaltılmış Y-T

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished Seventh
tr: Azaltılmış Yedinci

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
tr: Azaltılmış T-Y

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7
tr: Baskın 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
tr: Dorlu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
tr: Dorlu b5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
tr: Kolay

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
tr: sekiz-nokta-onaltılık

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
tr: sekiz-sekizlik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
tr: sekiz-onaltılık-onaltılık

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
tr: Dörtlükler ve Beşlikler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
tr: Dörtlükler, Beşlikler ve Oktav

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished Seventh
tr: Yarı Azaltılmış Yedilik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
tr: Uyumlu Aralıklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
tr: Uyumlu Majör

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
tr: Uyumlu Majör Ölçeği ve Onun Kipleri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
tr: Uyumlu Minör

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
tr: Uyumlu Minör Ölçeği ve Onun Kipleri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
tr: Akoru dinleyin ve aşağıdaki seçeneklerden birini seçin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
tr: Araığı dinleyin ve aşağıdaki seçeneklerden birini seçin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
tr: Ritmi dinleyin ve aşağıdaki seçeneklerden birini seçin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
tr: Ölçeği dinleyin ve aşağıdaki seçeneklerden birini seçin

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
tr: Aralıklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
tr: İonlu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
tr: Artırılmış İonlu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
tr: Lokrili

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
tr: Lokrili #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
tr: Lokrili bb7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
tr: Çok Fazla Akor

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
tr: Lidyalı

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
tr: Lidyalı #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
tr: Lidyalı #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
tr: Lidyalı b3

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
tr: Majör

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7
tr: Majör 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5)
tr: Majör 7(#5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5/b9)
tr: Majör 7(#5/b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#9)
tr: Majör 7(#9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b5)
tr: Majör 7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9)
tr: Majör 7(b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9) and Major maj7(9) Chords
tr: Majör 7(b9) ve Majör maj7(9) Akorları

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 9
tr: Majör 9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
tr: Majör Ondörtlük

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7
tr: Majör maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(9)
tr: Majör maj7(9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(b5)
tr: Majör maj7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
tr: Majör Dokuzluk

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
tr: Majör Pentatonik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
tr: Majör Ölçek ve Onun Kipleri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
tr: Majör İkilik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
tr: Majör Yedilik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh, Diminished Seventh, and Half Diminished Seventh Chords
tr: Majör Yedilik, Azaltılmış Yedilik ve Yarı Azaltılmış Yedilik Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
tr: Majör Altılık

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
tr: Majör Onluk

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
tr: Majör Üçlük

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
tr: Majör Onüçlük

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
tr: Minör

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7
tr: Minör 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7 and Dominant 7 Chords
tr: Minör 7 ve Baskın 7 Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9
tr: Minör 9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9 and Major 9 Chords
tr: Minör 9 ve Majör 9 Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and Major Chords
tr: Minör ve Majör Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
tr: Minör Ondörtlük

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor maj7
tr: Minör maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor, Major, Diminished, and Augmented Chords
tr: Minör, Majör, Azaltılmış ve Artırılmış Akorlar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
tr: Minör Dokuzluk

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
tr: Minör Pentatonik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
tr: Minör İkilik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
tr: Minör Yedilik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
tr: Minör Altılık

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
tr: Minör Onluk

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
tr: Minör Üçlük

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
tr: Minör Onüçlük

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
tr: Karışık Lidyalı

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
tr: Karışık Lidyalı b9

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
tr: Dokuzluklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
tr: Oktav + Üçtonlu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
tr: Pentatonik Majör Ölçek ve Onun Kipleri

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
tr: Mükemmel Çifte Oktav

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
tr: Mükemmel Onbirlik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
tr: Mükemmel Beşlik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
tr: Mükemmel Dörtlük

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
tr: Mükemmel Oktav

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
tr: Mükemmel Onikilik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
tr: Frigyalı

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
tr: Frigyalı b4

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
tr: Baskın Frigyalı

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
tr: çeyrek

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
tr: Ritim

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
tr: Rumen

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Root Position
tr: Kök Konumu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
tr: Ölçekler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
tr: İkilikler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
tr: İkilikler ve Üçlükler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
tr: İkilikten Onbeşliğe

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
tr: İkilikten Oktava

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
tr: İkilikten Onluğa

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
tr: Yedilikler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
tr: Yedilikler ve Dokuzluklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
tr: onaltılık-sekizlik-nokta

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
tr: onaltılık-sekizlik-onaltılık

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
tr: onaltılık-onaltılık-sekizlik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
tr: onaltılık-onaltılık-onaltılık-onaltılık

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
tr: Altılıklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
tr: Altılıklar ve Yedilikler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
tr: Askıya Alınmış Pentatonik

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
tr: Simetrik Ölçekler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
tr: Onluklar

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
tr: Üçlükler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
tr: Üçtonlu

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
tr: Üçtonlu ve Yedilikler

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
tr: Ultra Lokrili

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
tr: Tam Ton

en: Could not open JSON file "%1".
tr: "%1" JSON dosyası açılamadı.

en: A KDE application for music education
tr: Müzik eğitimi için bir KDE uygulaması

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Minuet Icon Designer
tr: Minuet Simge Tasarımcısı

en: Click 'New Question' to start!
tr: Başlamak için "Yeni Soru"ya tıklayın!

en: Here is the answer
tr: Yanıt burada

en: Congratulations, you answered correctly!
tr: Tebrikler, doğru yanıtladınız!

en: Oops, not this time! Try again!
tr: Ups, olmadı. Yeniden deneyin!

en: You answered correctly %1%
tr: %​%1 doğru yanıtladınız

en: Question %1 out of %2
tr: Soru %1/%2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
tr: Kullanıcı İletisi

en: New Question
tr: Yeni Soru

en: Play Question
tr: Soruyu Çal

en: Give Up
tr: Bırak

en: Stop Test
tr: Sınamayı Durdur

en: Start Test
tr: Sınamayı Başlat

en: Click 'New Question' to start
tr: Başlamak için 'Yeni Soru'ya tıklayın

en: Available Answers
tr: Kullanılabilir Yanıtlar

en: Your Answer(s)
tr: Yanıt(lar)ınız

en: Backspace
tr: Geri Sil

en: About
tr: Hakkında

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
tr: Oktav
