minuet - en to uk translation catalogue (156 entries)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Aeolian
uk: Еолійський

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Altered Chords
uk: Альтеровані акорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ascending Melodic Intervals
uk: Мелодичні інтервали зі зростанням

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented
uk: Збільшений

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Augmented Inverse
uk: Збільшений зворотний

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dominant
uk: Домінанта (бібоп)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Dorian
uk: Доричний (бібоп)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Locrian
uk: Локлійський (бібоп)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Major
uk: Мажор (бібоп)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Minor
uk: Мінор (бібоп)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Bebop Scales
uk: Гами бібопа

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords
uk: Акорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 7 in their name
uk: Акорди з 7 у назві

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Chords with 9 in their name
uk: Акорди з 9 у назві

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Descending Melodic Intervals
uk: Мелодичні інтервали зі спаданням

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished
uk: Зменшений

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished and Augmented Chords
uk: Зменшений і збільшений септакорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished H-W
uk: Зменшений (H-W)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished Seventh
uk: Зменшений септакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Diminished W-H
uk: Зменшений (W-H)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dominant 7
uk: Домінанта 7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian
uk: Доричний

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Dorian b5
uk: Доричний (b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Easy
uk: Простий

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-dot-sixteenth
uk: восьма-з-крапкою-шістнадцята

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-eighth
uk: восьма-восьма

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: eighth-sixteenth-sixteenth
uk: восьма-шістнадцята-шістнадцята

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths and Fifths
uk: Кварти і квінти

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Fourths, Fifths, and Octave
uk: Кварти, квінти і октава

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Half Diminished Seventh
uk: Напівзменшений септакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Intervals
uk: Гармонійні інтервали

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major
uk: Гармонійна мажорна

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Major Scale and its Modes
uk: Гармонійна мажорна гама і її лади

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor
uk: Гармонійна мінорна

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Harmonic Minor Scale and its Modes
uk: Гармонійна мінорна гама і її лади

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the chord and then choose an answer from options below
uk: Прослухайте акорд, а потім виберіть відповідь із наведених нижче варіантів

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the interval and then choose an answer from options below
uk: Прослухайте інтервал, а потім виберіть відповідь із наведених нижче варіантів

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the rhythm and then choose an answer from options below
uk: Прослухайте ритм, а потім виберіть відповідь із наведених нижче варіантів

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Hear the scale and then choose an answer from options below
uk: Прослухайте гаму, а потім виберіть відповідь із наведених нижче варіантів

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Intervals
uk: Інтервали

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian
uk: Іонічний

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ionian Augmented
uk: Збільшений іонічний

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian
uk: Локлійський

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian #6
uk: Локлійський #6

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Locrian bb7
uk: Локлійський (bb7)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lots of Chords
uk: Багато акордів

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian
uk: Лідійський

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2
uk: Лідійський #2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian #2 #5
uk: Лідійський #2 #5

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Lydian b3
uk: Лідійський (b3)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major
uk: Мажор

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7
uk: Мажорний септакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5)
uk: Мажорний 7(#5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#5/b9)
uk: Мажорний 7(#5/b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(#9)
uk: Мажорний 7(#9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b5)
uk: Мажорний 7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9)
uk: Мажорний 7(b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 7(b9) and Major maj7(9) Chords
uk: Мажорний 7(b9) та мажорний maj7(9) акорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major 9
uk: Мажорний нонакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Fourteenth
uk: Мажорна квартдецима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7
uk: Мажорний maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(9)
uk: Мажорний maj7(9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major maj7(b5)
uk: Мажорний maj7(b5)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Ninth
uk: Мажорна нона

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Pentatonic
uk: Мажорна пентатонічна

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Scale and its Modes
uk: Мажорна гама і її лади

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Second
uk: Мажорна секунда

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh
uk: Мажорний септакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Seventh, Diminished Seventh, and Half Diminished Seventh Chords
uk: Мажорний септакорд, зменшений септакорд і напівзменшений септакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Sixth
uk: Мажорна секста

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Tenth
uk: Мажорна децима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Third
uk: Мажорна терція

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Major Thirteenth
uk: Мажорна терцдецима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Man Gong
uk: Мен Гон

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Medium
uk: Середній

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor
uk: Мінор

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7
uk: Мінорний септакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 7 and Dominant 7 Chords
uk: Мінорний і домінантний септакорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9
uk: Мінорний нонакорд

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor 9 and Major 9 Chords
uk: Мінорні і мажорні нонакорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor and Major Chords
uk: Мінорні і мажорні акорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Fourteenth
uk: Мінорна квартдецима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor maj7
uk: Мінорний maj7

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor, Major, Diminished, and Augmented Chords
uk: Мінорний, мажорний, зменшений і збільшений акорди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Ninth
uk: Мінорна нона

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Pentatonic
uk: Мінорна пентатонічна

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Second
uk: Мінорна секунда

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Seventh
uk: Мінорна септима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Sixth
uk: Мінорна секста

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Tenth
uk: Мінорна децима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Third
uk: Мінорна терція

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Minor Thirteenth
uk: Мінорна терцдецима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian
uk: Міксолідійський

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Mixolydian b9
uk: Міксолідійський (b9)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ninths
uk: Нони

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave + Tritone
uk: Октава + тритон

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Pentatonic Major Scale and its Modes
uk: Пентатонічна мажорна гама і її лади

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Double Octave
uk: Чиста подвійна октава

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Eleventh
uk: Чиста ундецима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fifth
uk: Чиста квінта

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Fourth
uk: Чиста кварта

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Octave
uk: Чиста октава

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Perfect Twelfth
uk: Чиста дуодецима

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian
uk: Фрігійський

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian b4
uk: Фрігійський (b4)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Phrygian Dominant
uk: Фрігійський (домінанта)

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: quarter
uk: четвертна

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Rhythm
uk: Ритм

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ritusen
uk: Ритусен

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Romanian
uk: Романська

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Root Position
uk: Основна позиція

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Scales
uk: Гами

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds
uk: Секунди

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Seconds and Thirds
uk: Секунди і терції

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to 15th
uk: Секунда до квінтдецими

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Octave
uk: Секунда і октава

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Second to Tenth
uk: Секунда до децими

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths
uk: Септими

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sevenths and Ninths
uk: Септими і нони

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-dot
uk: шістнадцята-восьма-з-крапкою

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-eighth-sixteenth
uk: шістнадцята-восьма-шістнадцята

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-eighth
uk: шістнадцята-шістнадцята-восьма

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: sixteenth-sixteenth-sixteenth-sixteenth
uk: шістнадцята-шістнадцята-шістнадцята-шістнадцята

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths
uk: Сексти

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Sixths and Sevenths
uk: Сексти і септими

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Suspended Pentatonic
uk: Зважена пентатонічна

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Symmetric Scales
uk: Симетричні гами

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tenths
uk: Децими

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Thirds
uk: Терції

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone
uk: Тритон

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Tritone and Sevenths
uk: Тритон і септими

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Ultralocrian
uk: Ультралоклійський

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Whole Tone
uk: Повний тон

en: Could not open JSON file "%1".
uk: Не вдалося відкрити файл JSON «%1».

en: A KDE application for music education
uk: Програма KDE для навчання музики

en: (c) 2016, Sandro S. Andrade (sandroandrade@kde.org)
uk: © Sandro S. Andrade (sandroandrade@kde.org), 2016

en: Developer
uk: Розробник

en: Minuet Icon Designer
uk: Автор піктограми Minuet

en: Click 'New Question' to start!
uk: Натисніть «Нове питання», щоб почати!

en: Here is the answer
uk: Ось відповідь

en: Congratulations, you answered correctly!
uk: Вітаємо! Ваша відповідь є правильною!

en: Oops, not this time! Try again!
uk: Вибачте, цього разу неправильно! Спробуйте ще раз!

en: You answered correctly %1%
uk: Ви відповіли правильно на %1 % питань

en: Question %1 out of %2
uk: Питання %1 з %2

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: userMessage
uk: Повідомлення користувачу

en: New Question
uk: Нове питання

en: Play Question
uk: Відтворити питання

en: Give Up
uk: Здатися

en: Stop Test
uk: Припинити вправу

en: Start Test
uk: Почати вправу

en: Click 'New Question' to start
uk: Натисніть «Нове питання», щоб почати

en: Available Answers
uk: Доступні відповіді

en: Your Answer(s)
uk: Ваші відповіді

en: Backspace
uk: Забій

en: About
uk: Про програму

[ctx: technical term, do you have a musician friend?]
en: Octave
uk: Октава
