MKVToolNix 8.8.0 - en to tr translation catalogue (2961 entries)

en: 
    The temporary TTA file for track ID {0} is being copied into the final TTA file. This may take some time.
tr: 
    İz ID {0} için geçici TTA dosyası son TTA dosyasına kopyalandı. Bu biraz zaman alabilir.

en: 
    mkvmerge received a SIGINT (probably because the user pressed Ctrl+C). Trying to sanitize the file. If mkvmerge hangs during this process you'll have to kill it manually.
tr: 
    mkvmerge, SIGINT (muhtemelen çünkü kullanıcı Ctrl+C'ye bastı) aldı. Dosya temizlenmeye çalışılıyor. Eğer mkvmerge işlem sırasında takılı kalırsa elle sonlandırmak zorundasınız.

en:   ( <file1> <file2> )      Treat file1 and file2 as if they were concatenated
                               into a single big file.
tr:   ( <file1> <file2> )      Tek büyük bir dosya içine bitiştirilmiş gibi
                               işleme dosyası1 ve dosyası2.

en:   --aac-is-sbr <TID[:0|1]> The track with the ID is HE-AAC/AAC+/SBR-AAC
                               or not. The value ':1' can be omitted.
tr:   --aac-is-sbr <TID[:0|1]> ID'li iz HE-AAC/AAC+/SBR-AAC'dir
                               ya da değildir. Değer ':1' atlanabilir.

en:   --abort-on-warnings      Aborts the program after the first warning is
                               emitted.
tr:   --abort-on-warnings      İlk uyarı verildikten sonra programı iptal
                               eder.

en:   --append-mode <file|track>
                               Selects how mkvmerge calculates timestamps when
                               appending files.
tr:   --append-mode <file|track>
                               Dosyalar ilave edildiğinde mkvmerge'ün zaman damgalarını
                               nasıl hesaplayacağını seçer.

en:   --append-to <SFID1:STID1:DFID1:DTID1,SFID2:STID2:DFID2:DTID2,...>
                               A comma separated list of file and track IDs
                               that controls which track of a file is
                               appended to another track of the preceding
                               file.
tr:   --append-to <SFID1:STID1:DFID1:DTID1,SFID2:STID2:DFID2:DTID2,...>
                               Bir dosyanın hangi izinin, bundan önceki dosyanın
                               başka bir izine ilave edilmesini denetleyen bir dosya
                                ve iz ID'lerinin virgülle ayrılmış listesi.

en:   --aspect-ratio <TID:f|a/b>
                               Sets the display dimensions by calculating
                               width and height for this aspect ratio.
tr:   --aspect-ratio <TID:f|a/b>
                               Bu en-boy oranı için genişlik ve yükseklik
                               hesaplayarak görüntü boyutlarını ayarlar.

en:   --aspect-ratio-factor <TID:f|a/b>
                               First calculates the aspect ratio by multi-
                               plying the video's original aspect ratio
                               with this factor and calculates the display
                               dimensions from this factor.
tr:   --aspect-ratio-factor <TID:f|a/b>
                               Bu etken ile görüntünün orijinal en-boy
                               oranını çoklu-oynatarak ilk önce en-boy
                               oranını hesaplar ve bu etkenle görüntü
                               boyutlarını hesaplar.

en:   --attach-file <file>     Creates a file attachment inside the
                               Matroska file.
tr:   --attach-file <dosya>     Matroska dosyası içinde dosya eki
                               oluşturur.

en:   --attach-file-once <file>
                               Creates a file attachment inside the
                               first Matroska file written.
tr:   --attach-file-once <dosya>
                               İlk yazılmış Matroska dosyası içinde
                               dosya eki oluşturur.

en:   --attachment-description <desc>
                               Description for the following attachment.
tr:   --attachment-description <açıklama>
                              Aşağıdaki ek için açıklama.

en:   --attachment-mime-type <mime type>
                               Mime type for the following attachment.
tr:   --attachment-mime-type <mime türü>
                                Aşağıdaki ek için Mime türü.

en:   --attachment-name <name> The name should be stored for the 
                               following attachment.
tr:   --attachment-name <isim> Adı aşağıdaki ek için saklanmalıdır.

en:   --capabilities           Lists optional features mkvmerge was compiled with.
tr:   --capabilities           mkvmerge'ün birlikte derlendiği isteğe bağlı özellikleri listeler.

en:   --cb-subsample <TID:hori,vert>
                               The amount of pixels to remove in the Cb channel
                               for every pixel not removed horizontally and
                               vertically. This is additive with
                               --chroma-subsample.
tr:   --cb-subsample <TID:hori,vert>
                               Yatay ve dikey olarak kaldırılmayan her pikselin
                               Cb kanalı içinde kaldırmak için piksel miktarı.
                               Bu --chroma-subsample ile katkı sağlar.

en:   --chapter-charset <cset> Charset for a simple chapter file.
tr:   --chapter-charset <cset> Basit bölüm dosyası için karakter kümesi.

en:   --chapter-language <lng> Set the 'language' element in chapter entries.
tr:   --chapter-language <dil> Bölüm girişlerinde 'dil' öğesini ayarlar.

en:   --chapter-sync <d[,o[/p]]>
                               Synchronize, adjust the chapters's timestamps
                               by 'd' ms.
                               'o/p': Adjust the timestamps by multiplying with
                               'o/p' to fix linear drifts. 'p' defaults to
                               1 if omitted. Both 'o' and 'p' can be
                               floating point numbers.
tr:  --chapter-sync <d[,o[/p]]>
                               'd' ms olarak bölümlerin zaman damgalarını ayarlar,
                               eşitler.
                               'o/p': Doğrusal sürüklemeleri sabitlemek için 'o/p'
                               ile çarparak zaman damgalarını ayarlar. Eğer atlandıysa
                               'p' varsayılanı 1'dir. Her iki 'o' ve 'p'
                               kayan noktalı sayılar olabilir.

en:   --chapters <file>        Read chapter information from the file.
tr:   --chapters <dosya>        Dosyadan bölüm bilgilerini oku.

en:   --chroma-siting <TID:hori,vert>
                                How chroma is sited horizontally/vertically.
tr:   --chroma-siting <TID:hori,vert>
                                Renk doygunluğu nasıl yatay/dikey olarak yerleştirilir.

en:   --chroma-subsample <TID:hori,vert>
                               The amount of pixels to remove in the Cr and Cb
                               channels for every pixel not removed horizontally
                               and vertically.
tr:   --chroma-subsample <TID:hori,vert>
                               Yatay ve dikey olarak kaldırılmayan her pikselin
                               Cr ve Cb kanalı içinde kaldırmak için piksel miktarı.

en:   --chromaticity-coordinates <TID:red-x,red-y,green-x,green-y,blue-x,blue-y>
                               Red/Green/Blue chromaticity coordinates as defined
                               by CIE 1931.
tr:   --chromaticity-coordinates <TID:red-x,red-y,green-x,green-y,blue-x,blue-y>
                               CIE 1931 tarafından tanımlanan Kırmızı/Yeşil/Mavi renklilik koordinatları.

en:   --cluster-length <n[ms]> Put at most n data blocks into each cluster.
                               If the number is postfixed with 'ms' then
                               put at most n milliseconds of data into each
                               cluster.
tr:   --cluster-length <n[ms]> En fazla n verisi bloğunu her bir küme içine koyun.
                               Eğer sayının son eki 'ms' ise o zaman her bir küme
                               içine verinin en fazla n milisaniye değerini
                               koyun.

en:   --clusters-in-meta-seek  Write meta seek data for clusters.
tr:   --clusters-in-meta-seek  Kümeler için üst arama verisini yaz.

en:   --color-bits-per-channel <TID:n>
                               Sets the number of coded bits for a color 
                               channel. A value of 0 indicates that the number is
                               unspecified.
tr:   --color-bits-per-channel <TID:n>
                               Bir renk kanalı için kodlanmış bit sayısını 
                               ayarlar. 0 değeri, sayının belirtilmemiş olduğunu
                               gösterir.

en:   --color-matrix-coefficients <TID:n>
                               Sets the matrix coefficients of the video used
                               to derive luma and chroma values from red, green
                               and blue color primaries.
tr:   --color-matrix-coefficients <TID:n>
                               Luma ve chroma değerlerini kırmızı, yeşil ve mavi
                               renk önceliklerinden türetmek için kullanılan görüntünün
                               matriks katsayılarını ayarlar.

en:   --color-primaries <TID:n>
                               The color primaries of the video.
tr:   --color-primaries <TID:n>
                               Görüntünün renk öncelikleri.

en:   --color-range <TID:n>   Clipping of the color ranges.
tr:   --color-range <TID:n>   Renk paletlerinin kırpılması.

en:   --color-transfer-characteristics <TID:n>
                               The transfer characteristics of the video.
tr:   --color-transfer-characteristics <TID:n>
                               Görüntünün aktarım karakteristikleri.

en:   --command-line-charset <charset>
                               Charset for strings on the command line
tr:   --command-line-charset <charset>
                               Komut satırındaki dizgiler için karakter kümesi

en:   --commentary-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "commentary" flag for this track or
                               forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --commentary-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "yorum" işaretini ayarlar veya
                               bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --compression <TID:method>
                               Sets the compression method used for the
                               specified track ('none' or 'zlib').
tr:   --compression <TID:yöntem>
                               Belirtilmiş iz ('none' veya 'zlib') için kullanılan
                               sıkıştırma yöntemini ayarlar.

en:   --cropping <TID:left,top,right,bottom>
                               Sets the cropping parameters.
tr:   --cropping <TID:left,top,right,bottom>
                               Kırpma parametrelerini ayarlar.

en:   --cue-chapter-name-format <format>
                               Pattern for the conversion from cue sheet
                               entries to chapter names.
tr:   --cue-chapter-name-format <biçim>
                               cue sheet girişlerinden bölüm adlarına
                               dönüştürme şekli.

en:   --cues <TID:none|iframes|all>
                               Create cue (index) entries for this track:
                               None at all, only for I frames, for all.
tr:   --cues <TID:none|iframes|all>
                               Bu iz için cue (indeks) girişleri oluştur:
                               Hiç yok, sadece I frames için, tümü için.

en:   --debug <topic>          Turns on debugging output for 'topic'.
tr:   --debug <başlık>          'başlık' için hata ayıklama çıktısını açar.

en:   --default-duration <TID:Xs|ms|us|ns|fps>
                               Force the default duration of a track to X.
                               X can be a floating point number or a fraction.
tr:   --default-duration <TID:Xs|ms|us|ns|fps>
                               İzin varsayılan süresini X'e zorla.
                               X kayan noktalı sayı ya da bir kesir olabilir.

en:   --default-language <lng> Use this language for all tracks unless
                               overridden with the --language option.
tr:   --default-language <dil>  Bu dili, --language seçeneğiyle geçersiz
                               kılmadıkça tüm izler için kullanın.

en:   --default-track-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "default track" flag for this track or
                               forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --default-track-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "varsayılan iz" işaretini ayarlar veya
                               bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --deterministic <seed>   Enables the creation of byte-identical files
                               if the same source files with the same options
                               and the same seed are used.
tr:   --deterministic <seed>   Aynı seçeneklere ve aynı çekirdeğe sahip
                               aynı kaynak dosyaları kullanılıyorsa, baytı aynı
                               dosyaların oluşturulmasını etkinleştirir.

en:   --disable-lacing         Do not use lacing.
tr:   --disable-lacing         Bağlama kullanma.

en:   --disable-language-ietf  Do not write IETF BCP 47 language elements in
                               track headers, chapters and tags.
tr:   --disable-language-ietf   IETF BCP 47 dil öğelerini iz üstbilgilerine,
                               bölümlerine ve etiketlerine yazma.

en:   --disable-track-statistics-tags
                               Do not write tags with track statistics.
tr:   --disable-track-statistics-tags
                               İz istatistikleri olan etiketleri yazma.

en:   --display-dimensions <TID:width>x<height>
                               Explicitly set the display dimensions.
tr:   --display-dimensions <TID:genişlik>x<yükseklik>
                               Açıkça görüntü boyutlarını ayarlar.

en:   --enable-durations       Enable block durations for all blocks.
tr:   --enable-durations       Tüm bloklar için blok sürelerini etkinleştir.

en:   --enable-legacy-font-mime-types
                               Use legacy font MIME types when adding new
                               attachments as well as for existing ones.
tr:   --enable-legacy-font-mime-types
                               Varolanların yanı sıra yeni ekler eklerken
                                eski yazı tipi MIME türlerini kullan.

en:   --engage <feature>       Turns on experimental feature 'feature'.
tr:   --engage <özellik>       Deneysel özelliği 'özellik' açar.

en:   --field-order <TID:n>    Sets the video field order parameter
                               (see documentation for valid values).
tr:   --field-order <TID:n>    Görüntü alanı düzeni parametresini ayarlar
                               (geçerli değerler için belgelere bakın).

en:   --fix-bitstream-timing-information <TID[:bool]>
                               Adjust the frame/field rate stored in the video
                               bitstream to match the track's default duration.
tr:   --fix-bitstream-timing-information <TID[:bool]>
                               İzin varsayılan süresiyle eşleşmesi için görüntü
                               bit akışında saklanan kare/alan oranını ayarlar.

en:   --flush-on-close         Flushes all cached data to storage when closing
                               a file opened for writing.
tr:   --flush-on-close         Yazma için açılmış bir dosyayı kapatırken depolamak
                               için önbelleğe alınan tüm verileri temizler.

en:   --forced-display-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "forced display" flag for this track or
                               forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --forced-display-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "zorunlu görüntüle" işaretini ayarlar veya
                               bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --generate-chapters <mode>
                               Automatically generate chapters according to
                               the mode ('when-appending' or 'interval:<duration>').
tr:   --generate-chapters <kip>
                               Bölümleri kipe göre otomatik olarak
                               oluşturur ('when-appending' veya 'interval:<süre>').

en:   --generate-chapters-name-template <template>
                               Template for newly generated chapter names
                               (default: 'Chapter <NUM:2>').
tr:   --generate-chapters-name-template <şablon>
                               Yeni olarak oluşturulan bölüm adları için şablon
                               (varsayılan: 'Bölüm <NUM:2>').

en:   --global-tags <file>     Read global tags from an XML file.
tr:   --global-tags <file>     XML dosyasından genel etiketleri oku.

en:   --hearing-impaired-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "hearing impaired" flag for this track or
                               forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --hearing-impaired-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "işitme engelliler" işaretini ayarlar veya
                               bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --language <TID:lang>    Sets the language for the track (IETF BCP 47/
                               RFC 5646 language tag).
tr:   --language <TID:lang>    İz için dili ayarlar (IETF BCP 47/
                               RFC 5646 dil etiketi).

en:   --link                   Link splitted files.
tr:   --link                   Bağlantısı bölünmüş dosyalar.

en:   --link-to-next <SID>     Link the last file to the given SID.
tr:   --link-to-next <SID>     Son dosyayı verilen SID'e bağla.

en:   --link-to-previous <SID> Link the first file to the given SID.
tr:   --link-to-previous <SID> İlk dosyayı verilen SID'e bağla.

en:   --list-audio-emphasis    Lists all supported values for the
                               '--audio-emphasis' option and their meaning.
tr:   --list-audio-emphasis    '--audio-emphasis' seçeneği için desteklenen tüm
                                değerleri ve bunların anlamlarını listeler.

en:   --list-languages         Lists all ISO 639 languages and their
                               ISO 639-2 codes.
tr:   --list-languages         Tüm ISO 639 dillerini ve onların
                               ISO 639-2 kodlarını listeler.

en:   --list-stereo-modes      Lists all supported values for the '--stereo-mode'
                               option and their meaning.
tr:   --list-stereo-modes      '--stereo-modu' seçeneği için desteklenen tüm
                               değerleri ve bunların anlamlarını listeler.

en:   --max-content-light <TID:n>
                               Maximum brightness of a single pixel in candelas
                               per square meter (cd/m²).
tr:   --max-content-light <TID:n>
                               Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak tek bir pikselin
                               en fazla aydınlığı.

en:   --max-frame-light <TID:n>
                               Maximum frame-average light level in candelas per
                               square meter (cd/m²).
tr:   --max-frame-light <TID:n>
                               Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak en fazla
                               kare ortalaması ışık seviyesi.

en:   --max-luminance <TID:float>
                               Maximum luminance in candelas per square meter
                               (cd/m²).
tr:   --max-luminance <TID:float>
                               Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak en fazla
                               parlaklık.

en:   --min-luminance <TID:float>
                               Minimum luminance in candelas per square meter
                               (cd/m²).
tr:   --min-luminance <TID:float>
                               Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak en az
                               parlaklık.

en:   --no-chapters            Don't keep chapters from the source file.
tr:   --no-chapters            Kaynak dosyadan olan bölümleri tutma.

en:   --no-cues                Do not write the cue data (the index).
tr:   --no-cues                Cue verisini (indeksi) yazma.

en:   --no-date                Do not write the 'date' field in the segment
                               information headers.
tr:   --no-date                Parça bilgisi üstbilgilerindeki 'date' alanına
                               yazma.

en:   --no-global-tags         Don't keep global tags from the source file.
tr:   --no-global-tags         Kaynak dosyadan olan genel etiketleri tutma.

en:   --normalize-language-ietf <canonical|extlang|off>
                               Normalize all IETF BCP 47 language tags to either
                               their canonical or their extended language subtags
                               form or not at all (default: canonical form).
tr:   --normalize-language-ietf <canonical|extlang|off>
                               Tüm IETF BCP 47 dil etiketlerini ya kurallı ya da
                               genişletilmiş dil alt etiketleri biçimine göre normalleştirin
                               veya hiç normalleştirmeyin (varsayılan: kurallı biçim).

en:   --original-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "original language" flag for this track or
                               forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --original-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "orijinal dil" işaretini ayarlar veya
                               bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --output-charset <cset>  Output messages in this charset
tr:   --output-charset <cset>  Bu karakter kümesindeki çıktı iletileri

en:   --priority <priority>    Set the priority mkvmerge runs with.
tr:   --priority <öncelik>    mkvmerge'ün birlikte çalışacağı önceliği ayarlar.

en:   --probe-range-percentage <percent>
                               Sets maximum size to probe for tracks in percent
                               of the total file size for certain file types
                               (default: 0.3).
tr:   --probe-range-percentage <percent>
                               Belirli dosya türleri için toplam dosya boyutunun yüzdesi  
                               olarak izler için araştırma yapmak üzere en fazla
                               boyutu ayarlar (varsayılan: 0,3).

en:   --projection-pose-pitch <TID:float>
                               A pitch rotation to the projection.
tr:   --projection-pose-pitch <TID:float>
                               İzdüşüme bir meyil dönüşü.

en:   --projection-pose-roll <TID:float>
                               A roll rotation to the projection.
tr:   --projection-pose-roll <TID:float>
                               İzdüşüme bir yuvarlama dönüşü.

en:   --projection-pose-yaw <TID:float>
                               A yaw rotation to the projection.
tr:   --projection-pose-yaw <TID:float>
                               İzdüşüme bir sapma dönüşü.

en:   --projection-private <TID:data>
                               Private data that only applies to a specific
                               projection (as hex digits).
tr:   --projection-private <TID:data>
                               Sadece belirli bir izdüşüme uygulanan
                               özel veri (onaltılık rakamlar gibi).

en:   --projection-type <TID:method>
                               Projection method used (0–3).
tr:   --projection-type <TID:method>
                               İzdüşümü yöntemi kullanma (0–3).

en:   --reduce-to-core <TID>   Keeps only the core of audio tracks that support
                               HD extensions instead of copying both the core
                               and the extensions.
tr:   --reduce-to-core <TID>   Hem çekirdeği hem de uzantıları kopyalamak yerine
                               HD uzantıları destekleyen sadece ses izlerinin
                               çekirdeğini tutar.

en:   --remove-dialog-normalization-gain <TID>
                               Removes or minimizes the dialog normalization gain
                               by modifying audio frame headers.
tr:   --remove-dialog-normalization-gain <TID>
                               Ses karesi üstbilgilerini değiştirerek iletişim normalleştirme
                               kazancını kaldırır veya en aza indirir.

en:   --segment-uid <SID1,[SID2...]>
                               Set the segment UIDs to SID1, SID2 etc.
tr:   --segment-uid <SID1,[SID2...]>
                               Parça UID'lerini SID1, SID2 vb. olarak ayarlar.

en:   --segmentinfo <file>     Read segment information from the file.
tr:   --segmentinfo <dosya>     Parça bilgilerini dosyadan oku.

en:   --split <d[K,M,G]|HH:MM:SS|s>
                               Create a new file after d bytes (KB, MB, GB)
                               or after a specific time.
tr:   --split <d[K,M,G]|HH:MM:SS|s>
                               Yeni dosyayı d bayt'tan (KB, MB, GB) sonra
                               ya da belirli bir zamandan sonra oluştur.

en:   --split chapters:all|A[,B...]
                               Create a new file before each chapter (with 'all')
                               or before chapter numbers A, B etc.
tr:   --split chapters:all|A[,B...]
                               Her bölümden ('tümü' ile) önce veya bölüm numarasından
                                A, B vb. sonra yeni bir dosya oluştur.

en:   --split frames:A[,B...]
                               Create a new file after each frame/field A, B
                               etc.
tr:   --split timestamps:A[,B...]
                               Her kareden/alandan A, B vb. sonra yeni bir
                               dosya oluştur.

en:   --split parts-frames:start1-end1[,[+]start2-end2,...]
                               Same as 'parts:', but 'startN'/'endN' are frame/
                               field numbers instead of timestamps.
tr:   --split parts-frames:start1-end1[,[+]start2-end2,...]
                               'Kısımlar:' ile aynıdır ancak 'startN'/'endN', zaman
                                damgalarının yerine kare/alan numaralarıdır.

en:   --split parts:start1-end1[,[+]start2-end2,...]
                               Keep ranges of timestamps start-end, either in
                               separate files or append to previous range's file
                               if prefixed with '+'.
tr:   --split parts:start1-end1[,[+]start2-end2,...]
                               Zaman damgalarının başlama-bitiş aralığını tutar, eğer
                               '+' ön ekiyle başlıyorsa ya ayrı dosyalarda tutar ya da
                               önceki aralığın dosyasına ilave eder.

en:   --split timestamps:A[,B...]
                               Create a new file after each timestamp A, B
                               etc.
tr:   --split timestamps:A[,B...]
                               Yeni dosyayı her zaman damgası A, B
                               vb.'dan sonra oluşturur.

en:   --split-max-files <n>    Create at most n files.
tr:   --split-max-files <n>    En fazla n dosya oluştur.

en:   --stereo-mode <TID:n|keyword>
                               Sets the stereo mode parameter. It can
                               either be a number 0 - 14 or a keyword
                               (use '--list-stereo-modes' to see the full list).
tr:   --stereo-mode <TID:n|anahtarkelime>
                               Stereo kipi parametrelerini ayarlar. Bu ya
                               bir numara 0 - 14 ya da anahtar kelime olabilir
                               (tam listeyi görmek için '--list-stereo-modes' kullanın).

en:   --stop-after-video-ends  Stops processing after the primary video track ends,
                               discarding any remaining packets of other tracks.
tr:   --stop-after-video-ends  Birincil görüntü izi sona erdikten sonra,
                                diğer izlerin kalan paketlerini yoksayarak işlemeyi durdurur.

en:   --sub-charset <TID:charset>
                               Determines the charset the text subtitles are
                               read as for the conversion to UTF-8.
tr:   --sub-charset <TID:karakter kümesi>
                               Metin altyazılarının, UTF-8'e dönüştüğü gibi
                              okunan karakter kümesini belirler.

en:   --text-descriptions-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "text descriptions" flag for this track
                               or forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --text-descriptions-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "metin açıklamaları" işaretini ayarlar
                               veya bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --timestamp-scale <n>    Force the timestamp scale factor to n.
tr:   --timestamp-scale <n>    Zaman damgası ölçeği etkenini n değerine zorlar.

en:   --timestamps <TID:file>  Read the timestamps to be used from a file.
tr:   --timestamps <TID:dosya>  Dosyadan kullanılması için zaman damgalarını okur.

en:   --title <title>          Title for this destination file.
tr:   --title <başlık>          Bu hedef dosya için başlık.

en:   --track-enabled-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "track enabled" flag for this track or
                               forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --track-enabled-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "iz etkinleştirildi" işaretini ayarlar veya
                               bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --track-name <TID:name>  Sets the name for a track.
tr:   --track-name <TID:name>  İz için adı ayarlar.

en:   --track-order <FileID1:TID1,FileID2:TID2,FileID3:TID3,...>
                               A comma separated list of both file IDs
                               and track IDs that controls the order of the
                               tracks in the destination file. If not given,
                               the tracks will sorted by type (video, audio,
                               subtitles, others).
tr:   --track-order <FileID1:TID1,FileID2:TID2,FileID3:TID3,...>
                               Virgülle ayrılmış her iki dosya ID ve iz ID'leri
                               listesi, hedef dosyadaki izlerin sırasını
                               denetler. Eğer verilmezse, izler türe göre
                               sıralanacaktır (görüntü, ses, altyazılar, diğerleri).

en:   --track-tags <n,m,...>   Copy the tags for tracks n,m etc. Default: copy
                               tags for all tracks.
tr:   --track-tags <n,m,...>   İzler için etiketleri n,m vb. kopyala. Varsayılan:
                               tüm izler için etiketleri kopyala.

en:   --ui-language <code>     Force the translations for 'code' to be used.
tr:   --ui-language <code>     'code' kullanılması için çevirileri zorla.

en:   --visual-impaired-flag <TID[:bool]>
                               Sets the "visual impaired" flag for this track or
                               forces it not to be present if bool is 0.
tr:   --visual-impaired-flag <TID[:bool]>
                               Bu iz için "görme engelliler" işaretini ayarlar veya
                               bool 0 ise mevcut olmamaya zorlar.

en:   --white-color-coordinates <TID:x,y>
                               White color chromaticity coordinates as defined
                               by CIE 1931.
tr:   --white-color-coordinates <TID:x,y>
                               CIE 1931 tarafından tanımlanan Beyaz renk renklilik koordinatları.

en:   -A, --no-audio           Don't copy any audio track from this file.
tr:   -A, --no-audio           Bu dosyadan herhangi bir ses izini kopyalama.

en:   -B, --no-buttons         Don't copy any buttons track from this file.
tr:   -B, --no-buttons         Bu dosyadan herhangi bir düğme izini kopyalama.

en:   -D, --no-video           Don't copy any video track from this file.
tr:   -D, --no-video           Bu dosyadan herhangi bir görüntü izini kopyalama.

en:   -F, --identification-format <format>
                               Set the identification results format
                               ('text' or 'json'; default is 'text').
tr:   -F, --identification-format <format>
                               Tanımlama sonuçları biçimini
                               ('text' veya 'json'; varsayılan 'text') ayarlar.

en:   -J <file>                This is a convenient alias for
                               "--identification-format json --identify file".
tr:   -J <dosya>                "--identification-format json --identify file"
                               için bu uygun bir kod adıdır.

en:   -M, --no-attachments     Don't copy attachments from a source file.
tr:   -M, --no-attachments     Kaynak dosyadan ekleri kopyalama.

en:   -S, --no-subtitles       Don't copy any subtitle track from this file.
tr:   -S, --no-subtitles       Bu dosyadan herhangi bir altyazı izini kopyalama.

en:   -T, --no-track-tags      Don't copy tags for tracks from the source file.
tr:   -T, --no-track-tags      Kaynak dosyadan izler için etiketleri kopyalama.

en:   -V, --version            Show version information.
tr:   -V, --version            Sürüm bilgilerini göster.

en:   -a, --audio-tracks <n,m,...>
                               Copy audio tracks n,m etc. Default: copy all
                               audio tracks.
tr:   -a, --audio-tracks <n,m,...>
                               Ses izlerini n,m vb. kopyala. Varsayılan:
                               tüm ses izlerini kopyala.

en:   -b, --button-tracks <n,m,...>
                               Copy buttons tracks n,m etc. Default: copy
                               all buttons tracks.
tr:   -b, --button-tracks <n,m,...>
                               Düğme izlerini n,m vb. kopyala. Varsayılan:
                               tüm düğme izlerini kopyala.

en:   -d, --video-tracks <n,m,...>
                               Copy video tracks n,m etc. Default: copy all
                               video tracks.
tr:   -d, --video-tracks <n,m,...>
                               Görüntü izlerini n,m vb. kopyala. Varsayılan:
                               tüm görüntü izlerini kopyala.

en:   -f, --fourcc <FOURCC>    Forces the FourCC to the specified value.
                               Works only for video tracks.
tr:   -f, --fourcc <FOURCC>    FourCC'yi belirtilmiş bir değere zorlar.
                               Sadece görüntü izleriyle çalışır.

en:   -h, --help               Show this help.
tr:   -h, --help               Bu yardımı göster.

en:   -i, --identify <file>    Print information about the source file.
tr:   -i, --identify <file>    Kaynak dosyayla ilgili bilgileri yazdır.

en:   -l, --list-types         Lists supported source file types.
tr:   -l, --list-types         Desteklenen kaynak dosya türlerini listeler.

en:   -m, --attachments <n[:all|first],m[:all|first],...>
                               Copy the attachments with the IDs n, m etc. to
                               all or only the first destination file. Default:
                               copy all attachments to all destination files.
tr:   -m, --attachments <n[:all|first],m[:all|first],...>
                               ID'li n, m vb. ekleri tümüne ya da sadece ilk
                               hedef dosyayı kopyalar. Varsayılan: tüm
                               ekleri tüm hedef dosyalara kopyalar.

en:   -o, --output out         Write to the file 'out'.
tr:   -o, --output out         Dosyaya 'out' yaz.

en:   -r, --redirect-output <file>
                               Redirects all messages into this file.
tr:   -r, --redirect-output <dosya>
                               Tüm iletileri bu dosya içine yeniden yönlendirir.

en:   -s, --subtitle-tracks <n,m,...>
                               Copy subtitle tracks n,m etc. Default: copy
                               all subtitle tracks.
tr:   -s, --subtitle-tracks <n,m,...>
                               Altyazı izlerini n,m vb. kopyala. Varsayılan:
                               tüm altyazı izlerini kopyala.

en:   -t, --tags <TID:file>    Read tags for the track from an XML file.
tr:   -t, --tags <TID:dosya>    XML dosyasından izler için etiketleri oku.

en:   -w, --webm               Create WebM compliant file.
tr:   -w, --webm               WebM uyumlu dosya oluştur.

en:   -y, --sync <TID:d[,o[/p]]>
                               Synchronize, adjust the track's timestamps with
                               the id TID by 'd' ms.
                               'o/p': Adjust the timestamps by multiplying with
                               'o/p' to fix linear drifts. 'p' defaults to
                               1 if omitted. Both 'o' and 'p' can be
                               floating point numbers.
tr:   -y, --sync <TID:d[,o[/p]]>
                               'd' ms olarak id TID ile izin zaman damgalarını ayarlar,
                               eşitler.
                               'o/p': Doğrusal sürüklemeleri sabitlemek için 'o/p'
                               ile çarparak zaman damgalarını ayarlar. Eğer atlandıysa
                               'p' varsayılanı 1'dir. Her iki 'o' ve 'p'
                               kayan noktalı sayılar olabilir.

en:   <file1> + <file2>        Append file2 to file1.
tr:   <file1> + <file2>        Dosya2'yi dosya1'e ilave et.

en:   <file1> +<file2>         Same as "<file1> + <file2>".
tr:   <file1> +<file2>         "<file1> + <file2>" ile aynı.

en:   = <file>                 Don't look for and concatenate files with the same
                               base name but with a different trailing number.
tr:   = <file>                 Aynı temel ad ile ama farklı izleme numaralı dosyaları
                               aramayın ve bitiştirmeyin

en:   =<file>                  Same as "= <file>".
tr:   =<file>                  "= <file>" ile aynı.

en:   @option-file.json        Reads additional command line options from
                               the specified JSON file (see man page).
tr:   @option-file.json        Belirtilmiş JSON dosyasından ilave komut satırı
                               seçeneklerini okur (ana sayfaya bakın).

en:   B:  boolean (0 or 1)
tr:   B:  boolean (0 veya 1)

en:   DT: date & time
tr:   TS: tarih ve saat

en:   FP: floating point number
tr:   FP: kayan noktalı sayı

en:   S:  string
tr:   S:  dizgi

en:   SI: signed integer
tr:   SI: işaretli tamsayı

en:   UI: unsigned integer
tr:   UI: işaretsiz tamsayı

en:   US: Unicode string
tr:   US: Evrensel Kod dizgisi

en:   X:  binary in hex
tr:   X:  onaltılık içinde ikilik

en:   [ <file1> <file2> ]      Same as "<file1> + <file2>".
tr:   [ <file1> <file2> ],      "<file1> + <file2>" ile Aynı.

en:  (H.264 profile: {0} @L{1}.{2})
tr:  (H.264 profili: {0} @L{1}.{2})

en:  (HEVC profile: {0} @L{1}.{2})
tr:  (HEVC profili: {0} @L{1}.{2})

en:  (aspect ratio)
tr:  (en-boy oranı)

en:  (centimeters)
tr:  (santimetre)

en:  (fixed)
tr:  (sabit)

en:  (format tag: 0x{0:04x})
tr:  (biçim etiketi: 0x{0:04x})

en:  (free resizing)
tr:  (serbest yen.boyutlandırma)

en:  (inches)
tr:  (inç)

en:  (keep aspect ratio)
tr:  (en-boy oranını tut)

en:  (pixels)
tr:  (piksel)

en:  Attachment support (more global options):
tr:  Ek desteği (daha fazla genel seçenekler):

en:  Chapter handling:
tr:  Bölüm işleme:

en:  File splitting, linking, appending and concatenating (more global options):
tr:  Dosya bölme, bağlantılama, ilave etme ve bitiştirme (daha fazla genel seçenekler):

en:  General output control (advanced global options):
tr:  Genel çıktı denetimi (gelişmiş genel seçenekler):

en:  Global options:
tr:  Genel seçenekler:

en:  Options for each source file:
tr:  Her bir kaynak dosya için seçenekler:

en:  Options that only apply to VobSub subtitle tracks:
tr:  Sadece VobSub altyazı izlerine uygulanan seçenekler:

en:  Options that only apply to audio tracks:
tr:  Sadece ses izlerine uygulanan seçenekler:

en:  Options that only apply to text subtitle tracks:
tr:  Sadece metin altyazı izlerine uygulanan seçenekler:

en:  Options that only apply to video tracks:
tr:  Sadece görüntü izlerine uygulanan seçenekler:

en:  Other options:
tr:  Diğer seçenekler:

en:  Segment info handling:
tr:  Parça bilgisi işleme:

en:  at 0x{0:x}
tr:  bulunma yeri 0x{0:x}

en:  at {0}
tr:  bulunma yeri {0}

en:  data size {0}
tr:  veri boyutu {0}

en:  day |  days
tr[0]:  gün
tr[1]:  gün

en:  done
tr:  bitti

en:  second |  seconds
tr[0]:  saniye
tr[1]:  saniye

en:  size is unknown
tr:  boyut bilinmiyor

en:  size {0}
tr:  boyut {0}

en: "Commentary" flag
tr: "Yorum" işareti

en: "Commentary" flag:
tr: "Yorum" işareti:

en: "Default track" flag
tr: "Varsayılan iz" işareti

en: "Default track" flag:
tr: "Varsayılan iz" işareti:

en: "Determine automatically" is a good choice for almost all situations.
tr: "Otomatik olarak belirle" neredeyse tüm durumlar için iyi seçimdir.

en: "Enabled" flag
tr: "Etkinleştirildi" işareti

en: "Forced display" flag
tr: "Zorunlu görüntüle" işareti

en: "Forced display" flag:
tr: "Zorunlu görüntüle" işareti:

en: "Hearing impaired" flag
tr: "İşitme engelliler" işareti

en: "Hearing impaired" flag:
tr: "İşitme engelliler" işareti:

en: "Lacing" flag
tr: "Bağlama" işareti

en: "Original language" flag
tr: "Orijinal dil" işareti

en: "Original language" flag:
tr: "Orijinal dil" işareti:

en: "Text descriptions" flag
tr: "Metin açıklamaları" işareti

en: "Text descriptions" flag:
tr: "Metin açıklamaları" işareti:

en: "Track enabled" flag
tr: "İz etkinleştirildi" işareti

en: "Track enabled" flag:
tr: "İz etkinleştirildi" işareti:

en: "Visual impaired" flag
tr: "Görme engelliler" işareti

en: "Visual impaired" flag:
tr: "Görme engelliler" işareti:

en: %1 automatic, %2 manual, %3 running
tr: %1 otomatik, %2 elle, %3 çalışıyor

en: %1 bit per sample | %1 bits per sample
tr[0]: %1 bit örnek başına
tr[1]: %1 bit örnek başına

en: %1 byte (%2) | %1 bytes (%2)
tr[0]: %1 bayt (%2)
tr[1]: %1 bayt (%2)

en: %1 channel | %1 channels
tr[0]: %1 kanal
tr[1]: %1 kanal

en: %1 entry | %1 entries
tr[0]: %1 giriş
tr[1]: %1 giriş

en: %1 error | %1 errors
tr[0]: %1 hata
tr[1]: %1 hata

en: %1 pixels
tr: %1 piksel

en: %1 warning | %1 warnings
tr[0]: %1 uyarı
tr[1]: %1 uyarı

en: %<1-9>n – nanoseconds with up to nine places (e.g. three places with %3n)
tr: %<1-9>n – dokuz basamağa kadar nanosaniye (örn. %3n ile üç basamak)

en: %H – hours zero-padded to two places
tr: %H – iki basamaklı sıfır takviyeli saat

en: %M – minutes zero-padded to two places
tr: %M – iki basamaklı sıfır takviyeli dakika

en: %S – seconds zero-padded to two places
tr: %S – iki basamaklı sıfır takviyeli saniye

en: %h – hours
tr: %h – saat

en: %m – minutes
tr: %m – dakika

en: %n – nanoseconds with nine places
tr: %n – dokuz basamaklı nanosaniye

en: %s – seconds
tr: %s – saniye

en: &Abort job
tr: İşi &iptal et

en: &Abort jobs
tr: İşleri &iptal et

en: &Acknowledge warnings and errors
tr: Uyarıları ve hataları bil&dir

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Add action
tr: Eylem &ekle

en: &Add attachment
tr: Eki &ekle

en: &Add attachments
tr: Ekleri &ekle

en: &Add files
tr: Dosyaları &ekle

en: &Add source files
tr: Kaynak dosyaları &ekle

en: &Audio
tr: &Ses

en: &Audio tracks:
tr: &Ses izleri:

en: &Automatically set the destination file name
tr: Hedef dosya adını &otomatik olarak ayarla

en: &Boundary characters:
tr: &Sınır karakterleri:

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: &Chapter editor
tr: &Bölüm düzenleyici

en: &Chapter number of first created entry:
tr: İlk oluşturulan girişin &bölüm numarası:

en: &Character set for text files:
tr: Metin dosyaları için &karakter kümesi:

en: &Character set:
tr: &Karakter kümesi:

en: &Character sets
tr: &Karakter kümeleri

en: &Clear output and reset progress
tr: Çıktıyı &temizle ve ilerlemeyi sıfırla

en: &Close
tr: &Kapat

en: &Close file
tr: Tümünü &kapat

en: &Close settings
tr: Ayarları &kapat

en: &Close window
tr: Pencereyi &kapat

en: &Code of Conduct
tr: &Kullanım Şartları

en: &Collapse all
tr: Tümünü &daralt

en: &Command line:
tr: &Komut satırı:

en: &Configure available languages
tr: Mevcut dilleri &yapılandır

en: &Constrict start and end timestamps of sub-chapters to their parent's start and end timestamps
tr: Alt bölümlerin başlangıç ve bitiş zaman damgalarını onların esas başlangıç ve bitiş zaman damgalarına &daralt

en: &Continue identification
tr: Tanımlamaya &devam et

en: &Copy command line to clipboard
tr: Komut satırını panoya &kopyala

en: &Create a new multiplex settings tab for each directory
tr: Her dizin için yeni bir çoklama ayarları sekmesi &oluştur

en: &Create file without audio track
tr: Ses izi olmadan dosya &oluştur

en: &Default
tr: &Varsayılan

en: &Description:
tr: &Açıklama:

en: &Detach window
tr: Pencereyi &ayır

en: &Disable all items
tr: Tüm öğeleri etki&sizleştir

en: &Disable selected attachment | &Disable selected attachments
tr[0]: Seçilen eki &etkisizleştir
tr[1]: Seçilen ekleri &etkisizleştir

en: &Don't scan, just add the file
tr: Tara&ma, sadece dosyayı ekle

en: &Don't use information
tr: Bilgileri kullan&ma

en: &Download
tr: İ&ndir

en: &Duration of each entry in seconds:
tr: Saniye olarak her girişin &süresi:

en: &Edit available actions to execute
tr: Yürütmek için mevcut eylemleri düz&enle

en: &Elide text in tab headers of tab widgets
tr: Sekme parçacıklarının sekme üstbilgilerindeki metni &yuvarla

en: &Enable all items
tr: Tüm öğeleri etki&nleştir

en: &Enable selected attachment | &Enable selected attachments
tr[0]: Seçilen eki &etkinleştir
tr[1]: Seçilen ekleri &etkinleştir

en: &Enabled
tr: &Etkinleştirildi

en: &Ensure at least one track of each type has its "track enabled" flag set
tr: Her türden en az bir izin "iz etkinleştirildi" işaret ayarına sahip olduğundan &emin olun

en: &Escape arguments for:
tr: Şunun için bağımsız &atlatma değişkenleri:

en: &Expand all
tr: Tümünü &genişlet

en: &Extended language subtag:
tr: &Genişletilmiş dil alt etiketi:

en: &Extraction tool
tr: Çıkarma ara&cı

en: &FAQ
tr: &SSS

en: &File name:
tr: &Dosya adı:

en: &First entry to renumber:
tr: Yeniden numaralandırmak için &ilk giriş:

en: &Font && size:
tr: &Yazı tipi ve boyutu:

en: &Free-form input
tr: &Serbest biçimli girdi

en: &Generate sub-chapters
tr: Alt bölümleri &oluştur

en: &Handle all files from all directories as a single list of files
tr: Tüm dizinlerdeki tüm dosyaları tek bir dosya listesi olarak &işle

en: &Header editor
tr: Üst&bilgi düzenleyici

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Hex dumps:
tr: &Onaltılık dökümler:

en: &Hidden
tr: &Gizlendi

en: &Ignore playlists meant for menus
tr: Menülere yönelik oynatma listelerini &yoksay

en: &Individually selected components
tr: &Ayrı ayrı seçilen bileşenler

en: &Info tool
tr: &Bilgi aracı

en: &Input
tr: G&irdi

en: &Job output
tr: İş çı&ktısı

en: &Job queue
tr: İş k&uyruğu

en: &Language of chapter names to replace:
tr: Değiştirmek için bölüm adları &dili:

en: &Language:
tr: &Dil:

en: &Languages
tr: &Diller

en: &MIME type:
tr: &MIME türü:

en: &Minimum playlist duration:
tr: E&n az oynatma listesi süresi:

en: &Mode:
tr: &Kip:

en: &Multiplexer
tr: Ç&oklayıcı

en: &Multiply start and end timestamps by the following factor:
tr: Şurada belirtilen etkene göre başlangıç ​ve bitiş za&man damgalarını çoğalt:

en: &Name:
tr: &Adı:

en: &New
tr: &Yeni

en: &Next chapter editor tab
tr: &Sonraki bölüm düzenleyici sekmesi

en: &Next header editor tab
tr: &Sonraki üstbilgi düzenleyici sekmesi

en: &Next info tab
tr: &Sonraki bilgi sekmesi

en: &Next job output tab
tr: &Sonraki iş çıktısı sekmesi

en: &Next multiplex settings
tr: &Sonraki çoklama ayarları

en: &Number of entries to renumber:
tr: Yeniden &numaralandırmak için giriş sayısı:

en: &Only enable copying of tracks with specific languages by default
tr: Varsayılan olarak &sadece belirli dilleri olan izlerin kopyalanmasını etkinleştir

en: &Only include often used entries in selections
tr: &Sadece seçimlerde sıkça kullanılan girişleri dahil et

en: &Only use the first source file that contains a video track
tr: &Sadece bir görüntü izi içeren ilk kaynak dosyayı kullan

en: &Open Matroska or WebM file
tr: Matroska veya WebM dosyası &aç

en: &Open as new tabs in the header editor
tr: Üstbilgi düzenleyicide yeni sekme olarak &aç

en: &Open folder
tr: Klasörü &aç

en: &Open settings
tr: Ayarları &aç

en: &Open supported chapter file format
tr: Desteklenen bölüm dosyası biçimini &aç

en: &Ordered
tr: &Sıralandı

en: &Output
tr: Çı&ktı

en: &Overwrite file
tr: Dosyanın ü&zerine yaz

en: &Preferences
tr: &Tercihler

en: &Previous chapter editor tab
tr: Ö&nceki bölüm düzenleyici sekmesi

en: &Previous header editor tab
tr: Ö&nceki üstbilgi düzenleyici sekmesi

en: &Previous info tab
tr: &Önceki bilgi sekmesi

en: &Previous job output tab
tr: Ö&nceki iş çıktısı sekmesi

en: &Previous multiplex settings
tr: Ö&nceki çoklama ayarları

en: &Private use:
tr: Ö&zel kullanım:

en: &Region:
tr: &Bölge:

en: &Reload
tr: &Yeniden yükle

en: &Reload file
tr: Dosyayı &yeniden yükle

en: &Remove attachment | &Remove attachments
tr[0]: Eki &kaldır
tr[1]: Ekleri &kaldır

en: &Remove end timestamps
tr: Bitiş zaman damgalarını &kaldır

en: &Remove file | &Remove files
tr[0]: Dosyayı &kaldır
tr[1]: Dosyaları &kaldır

en: &Remove job | &Remove jobs
tr[0]: İşi ka&ldır
tr[1]: İşleri ka&ldır

en: &Remove job from queue after completion:
tr: Tamamlamadan sonra işi kuyruktan &kaldır:

en: &Remove selected attachment
tr: Seçilen eki &kaldır

en: &Remove selected edition or chapter
tr: Seçilen yayını ya da bölümü &kaldır

en: &Replace with normalized form
tr: Normalleştirilmiş biçimle &değiştir

en: &Reset this value
tr: Bu değeri &sıfırla

en: &Save
tr: &Kaydet

en: &Save attachment content to a file
tr: Ek içeriğini bir dosyaya &kaydet

en: &Save output
tr: Çıktıyı &kaydet

en: &Save settings
tr: Ayarları &kaydet

en: &Scan directory for other playlists:
tr: Diğer oynatma listeleri için dizini &tara:

en: &Scan for other playlists
tr: Diğer oynatma listeleri için &tara

en: &Script:
tr: B&etik:

en: &Select all attachments
tr: Tüm ekleri &seç

en: &Select all items
tr: Tüm öğeleri &seç

en: &Skip chapters flagged "hidden"
tr: "Gizlendi" olarak işaretlenmiş bölümleri &atla

en: &Skip file
tr: Dosyayı &atla

en: &Sort chapters by their start and end timestamps
tr: Bölümleri başlangıç ve bitiş zaman damgalarına göre &sırala

en: &Start && end:
tr: &Başlangıç ve bitiş:

en: &Start job automatically | &Start jobs automatically
tr[0]: İşi otomatik olarak &başlat
tr[1]: İşleri otomatik olarak &başlat

en: &Start timestamp of first created entry:
tr: İlk oluşturulan girişin &başlangıç zaman damgası:

en: &Subtitle tracks:
tr: &Altyazı izleri:

en: &Subtitles
tr: &Altyazılar

en: &Tag editor
tr: &Etiket düzenleyici

en: &Tracks, chapters and tags:
tr: İ&zler, bölümler ve etiketler:

en: &Type:
tr: &Tür:

en: &Use information
tr: Bilgileri &kullan

en: &Validate values
tr: Değerleri &doğrula

en: &Variants:
tr: Çeş&itler:

en: &Verbosity:
tr: &Ayrıntı:

en: &Video
tr: &Görüntü

en: &Video tracks:
tr: &Görüntü izleri:

en: &View output
tr: Çıktıyı &göster

en: &Volume:
tr: &Birim:

en: &When to set the language:
tr: Dilin ayarlanacağı &zaman:

en: &Window
tr: &Pencere

en: '--aspect-ratio' lacks the aspect ratio.
tr: '--aspect-ratio' en-boy oranına ihtiyacı olur.

en: '--aspect-ratio-factor' lacks the aspect ratio factor.
tr: '--aspect-ratio-factor' en-boy oranı etkenine ihtiyacı olur.

en: '--attachment-description' lacks the description.
tr: '--attachment-description' açıklamaya ihtiyacı olur.

en: '--attachment-mime-type' lacks the MIME type.
tr: '--attachment-mime-type' MIME türüne ihtiyacı olur.

en: '--attachment-name' lacks the name.
tr: '--attachment-name' isime ihtiyacı olur.

en: '--chapter-charset' lacks the charset.
tr: '--chapter-charset' karakter kümesine ihtiyacı olur.

en: '--chapter-charset' may only be given once in '--chapter-charset {0}'.
tr: '--chapter-charset' sadece bir defa '--chapter-charset {0}' içinde verilebilir.

en: '--chapter-charset' must be given before '--chapters' in '--chapter-charset {0}'.
tr: '--chapter-charset', '--chapter-charset {0}' içinde '--chapters' dan önce verilmek zorundadır.

en: '--chapter-language' lacks the language.
tr: '--chapter-language' dile ihtiyacı olur.

en: '--chapter-language' may only be given once in '--chapter-language {0}'.
tr: '--chapter-language' sadece bir defa '--chapter-language {0}' içinde verilebilir.

en: '--chapter-language' must be given before '--chapters' in '--chapter-language {0}'.
tr: '--chapter-language', '--chapter-language {0}' içinde '--chapters' dan önce verilmek zorundadır.

en: '--chapters' lacks the file name.
tr: '--chapters' dosya adına ihtiyacı olur.

en: '--cluster-length' lacks the length.
tr: '--cluster-length' uzunluğa ihtiyacı olur.

en: '--command-line-charset' is missing its argument.
tr: '--command-line-charset' bağımsız değişkeni eksik.

en: '--cropping' lacks the crop parameters.
tr: '--cropping' kırpma parametrelerine ihtiyacı olur.

en: '--cue-chapter-name-format' lacks the format.
tr: '--cue-chapter-name-format' biçime ihtiyacı olur.

en: '--cue-chapter-name-format' must be given before '--chapters'.
tr: '--cue-chapter-name-format', '--chapters' dan önce verilmek zorundadır.

en: '--display-dimensions' lacks the dimensions.
tr: '--display-dimensions' boyutlara ihtiyacı olur.

en: '--engage' lacks its argument.
tr: '--engage' bağımsız değişkenine ihtiyacı olur.

en: '--generate-chapters' lacks the mode.
tr: '--generate-chapters' kipe ihtiyacı olur.

en: '--generate-chapters-name-template' lacks the name template.
tr: '--generate-chapters-name-template' isim şablonuna ihtiyacı olur.

en: '--global-tags' lacks the file name.
tr: '--global-tags' dosya adına ihtiyacı olur.

en: '--link' is only useful in combination with '--split'.
tr: '--link' sadece '--split' ile olan birleşimde faydalıdır.

en: '--link-to-next' lacks the next UID.
tr: '--link-to-next' sonraki UID'ye ihtiyacı olur.

en: '--link-to-previous' lacks the previous UID.
tr: '--link-to-previous' önceki UID'ye ihtiyacı olur.

en: '--segment-uid' lacks the segment UID.
tr: '--segment-uid' parça UID'ye ihtiyacı olur.

en: '--segmentinfo' lacks the file name.
tr: '--segmentinfo' dosya adına ihtiyacı olur.

en: '--split' lacks the size.
tr: '--split' boyuta ihtiyacı olur.

en: '--split-max-files' lacks the number of files.
tr: '--split-max-files' dosya sayısına ihtiyacı olur.

en: '--timestamp-scale' was used more than once.
tr: '--timestamp-scale' birden fazla kullanıldı.

en: '--title' lacks the title.
tr: '--title' başlığa ihtiyacı olur.

en: '--track-order' may only be given once.
tr: '--track-order' sadece bir defa verilebilir.

en: '-A' and '-a' used on the same source file.
tr: '-A' ve '-a' aynı kaynak dosyada kullanıldı.

en: '-B' and '-b' used on the same source file.
tr: '-B' ve '-b' aynı kaynak dosyada kullanıldı.

en: '-D' and '-d' used on the same source file.
tr: '-D' ve '-d' aynı kaynak dosyada kullanıldı.

en: '-S' and '-s' used on the same source file.
tr: '-S' ve '-s' aynı kaynak dosyada kullanıldı.

en: '{0}' can only be used with a file name. No further options are allowed if this option is used.
tr: '{0}' sadece dosya adıyla kullanılabilir. Eğer bu seçenek kullanılırsa, daha fazla seçeneklere izin verilmez.

en: '{0}' is an unsupported argument for --compression. Available compression methods are: {1}
tr: '{0}', --compression için desteklenmeyen bağımsız değişken. Mevcut sıkıştırma yöntemleri: {1}

en: '{0}' is an unsupported argument for --cues.
tr: '{0}', --cues için desteklenmeyen bağımsız değişken.

en: '{0}' is missing the file name.
tr: '{0}' eksik dosya adı.

en: '{0}' is neither a valid ISO 639-2 nor a valid ISO 639-1 code. See 'mkvmerge --list-languages' for a list of all languages and their respective ISO 639-2 codes.
tr: '{0}', ne geçerli ISO 639-2 ne de geçerli bir ISO 639-1 kodu. Tüm dillerin listesi ve onların kendi ISO 639-2 kodları için  'mkvmerge --list-languages' bakın.

en: '{0}' is not a CHAPTERxx=... line.
tr: '{0}' BÖLÜMxx değil=... satır.

en: '{0}' is not a CHAPTERxxNAME=... line.
tr: '{0}' BÖLÜMxxADI değil=... satır.

en: '{0}' is not a valid DVD title number.
tr: '{0}' geçerli bir DVD başlık numarası değil.

en: '{0}' is not a valid IETF BCP 47/RFC 5646 language tag in '{1}'. Additional information from the parser: {2}
tr: '{0}', '{1}' içinde geçerli bir IETF BCP 47/RFC 5646 dil etiketi değil. Ayrıştırıcıdan gelen ilave bilgiler: {2}

en: '{0}' is not a valid IETF BCP 47/RFC 5646 language tag. Additional information from the parser: {1}
tr: '{0}', geçerli bir IETF BCP 47/RFC 5646 dil etiketi değil. Ayrıştırıcıdan gelen ilave bilgiler: {1}

en: '{0}' is not a valid ISO 639-2 language code.
tr: '{0}', geçerli ISO 639-2 dil kodu değil.

en: '{0}' is not a valid append mode in '--append-mode {0}'.
tr: '{0}' '--append-mode {0}' içinde geçerli ilave etme kipi değil.

en: '{0}' is not a valid ccTLD country code.
tr: '{0}' geçerli ccTLD ülke kodu değil.

en: '{0}' is not a valid field order.
tr: '{0}' geçerli bir alan sırası değil.

en: '{0}' is not a valid file ID in '--track-order {1}'.
tr: '{0}' '--track-order {1}' içindeki geçerli dosya ID değil.

en: '{0}' is not a valid hack.
tr: '{0}' geçerli kurcalama değil.

en: '{0}' is not a valid language normalization mode.
tr: '{0}' geçerli bir dil normalleştirme kipi değil.

en: '{0}' is not a valid mapping of file and track IDs in '--append-to {1}'.
tr: '{0}', '--append-to {1}' içindeki dosya ve iz ID'lerinin geçerli eşlemesi değil.

en: '{0}' is not a valid pair of file ID and track ID in '--track-order {1}'.
tr: {0}', '--track-order {1}' içindeki dosya ID ve iz ID'si çifti geçerli değil.

en: '{0}' is not a valid pair of track ID and default duration in '--default-duration {0}'.
tr: '{0}', '--default-duration {0}' içindeki geçerli bir iz ID eşlemesi ve varsayılan süre değildir.

en: '{0}' is not a valid priority class.
tr: '{0}' geçerli bir öncelik sınıfında değil.

en: '{0}' is not a valid track ID in '--default-duration {1}'.
tr: '{0}', '--default-duration {1}' içindeki geçerli bir iz ID'si değil.

en: '{0}' is not a valid track ID.
tr: '{0}' geçerli bir iz ID değil.

en: '{0}' is not recognized as a valid number format or it doesn't contain a valid unit ('s', 'ms', 'us', 'ns', 'fps', 'p' or 'i') in '{1}'.
tr: '{0}', geçerli bir sayı biçimi olarak tanınmadı ya da '{1}' içinde geçerli bir birim ('s', 'ms', 'us', 'ns', 'fps', 'p' veya 'i') içermiyor.

en: '{0}' is only allowed when extracting chapters.
tr: '{0}' sadece bölümler çıkarıldığında izin verilir.

en: '{0}' is only allowed when extracting tracks.
tr: '{0}' sadece izler çıkarıldığında izin verilir.

en: '{0}' lacks a file name.
tr: '{0}', bir dosya adına ihtiyacı olur.

en: '{0}' lacks its argument.
tr: '{0}', bağımsız değişkene ihtiyacı olur.

en: '{0}' lacks the FourCC.
tr: '{0}', FourCC'ye ihtiyacı olur.

en: '{0}' lacks the delay.
tr: '{0}', gecikmeye ihtiyacı olur.

en: '{0}' lacks the file name.
tr: '{0}', dosya adına ihtiyacı olur.

en: '{0}' lacks the parameter.
tr: '{0}', parametreye ihtiyacı olur.

en: '{0}' lacks the track ID.
tr: '{0}', iz ID'sine ihtiyacı olur.

en: '{0}' lacks the track numbers.
tr: '{0}', iz numaralarına ihtiyacı olur.

en: '{0}' track {1}: {2}
tr: '{0}' iz {1}: {2}

en: '{0}': Processing the following files as well: {1}
tr: '{0}': Aşağıdaki dosyalar dahi işleniyor: {1}

en: '{0}': You're copying an Opus track that was written in experimental mode. The resulting track will be written in final mode, but one detail cannot be recovered from a track written in experimental mode: the end trimming. This means that a decoder might output a few samples more than originally intended. You should re-multiplex from the original Opus file if possible.
tr: '{0}': Deneysel kipte yazılmış bir Opus izini kopyalıyorsunuz. Ortaya çıkan parça son kipte yazılacaktır, ancak deneysel kipte yazılan bir izden bir ayrıntı kurtarılamaz: son kırpma. Bu, bir kod çözücünün başlangıçta amaçlanandan birkaç örnek daha fazla çıktı verebileceği anlamına gelir. Mümkünse orijinal Opus dosyasından yeniden çoklamalısınız.

en: (Known element, but invalid at this position: {0}; ID: 0x{1} size: {2})
tr: (Bilinmeyen öğe, ancak bu konumda geçersiz: {0}; ID: 0x{1} boyut: {2})

en: (Unknown element: {0}; ID: 0x{1} size: {2})
tr: (Bilinmeyen öğe: {0}; ID: 0x{1} boyut: {2})

en: (additional part)
tr: (ilave kısım)

en: +-> Parsing the FLAC file. This can take a LONG time.
tr: +-> FLAC dosyası ayrıştırılıyor. Bu UZUN bir zaman alabilir.

en: +-> Pre-parsing FLAC file: 100%
tr: +-> FLAC dosyası ön-ayrıştırması yapılıyor: %100

en: +-> Pre-parsing FLAC file: {0}%{1}
tr: +-> FLAC dosyası ön-ayrıştırması yapılıyor: {0}%{1}

en: , description '{0}'
tr: , tanımı '{0}'

en: , file name '{0}'
tr: , dosya adı '{0}'

en: , position 0x{0:x}
tr: , konum 0x{0:x}

en: , position {0}
tr: , konum {0}

en: --- Errors emitted by job '%1' started on %2 ---
tr: --- '%1' işi tarafından verilen %2 zamanındaki hatalar ---

en: --- Output of job '%1' started on %2 ---
tr: --- '%1' işinin çıktısı %2 zamanında başlatıldı ---

en: --- Warnings emitted by job '%1' started on %2 ---
tr: --- '%1' işi tarafından verilen %2 zamanındaki uyarılar ---

en: 1. A number which will be interpreted as an attachment ID as listed by 'mkvmerge --identify'. These are usually simply numbered starting from 0 (e.g. '2').
tr: 1. 'mkvmerge --identify' tarafından listelenen bir ek kimliği olarak yorumlanacak bir sayı. Bunlar genellikle sadece 0'dan itibaren numaralandırılır (örn. '2').

en: 1: all frames
tr: 1: tüm kareler

en: 2. A number with the prefix '=' which will be interpreted as the attachment's unique ID (UID) as listed by 'mkvmerge --identify'. These are usually random-looking numbers (e.g. '128975986723').
tr: 2. 'mkvmerge --identify' tarafından listelenen ekin benzersiz kimliği (UID) olarak yorumlanacak '=' öneki olan bir sayı. Bunlar genellikle rastgele görünen sayılardır (örn. '128975986723').

en: 2: codec private data
tr: 2: kodek özel verisi

en: 3. Either 'name:<value>' or 'mime-type:<value>' in which case the selector applies to all attachments whose name or MIME type respectively equals <value>.
tr: 3. Ya 'adı:<value>' ya da 'mime-türü:<value>' durumunda seçici, adı veya MIME türü, sırasıyla <value> değerine eşit olan tüm eklere uygular.

en: <ChapterAtom> is missing the <ChapterTimeStart> child.
tr: <ChapterAtom> öğesinin <ChapterTimeStart> alt öğesi eksik.

en: <ChapterDisplay> is missing the <ChapterString> child.
tr: <ChapterDisplay> öğesinin <ChapterString> alt öğesi eksik.

en: <ChapterTrack> is missing the <ChapterTrackNumber> child.
tr: <ChapterTrack> öğesinin <ChapterTrackNumber> alt öğesi eksik.

en: <Do not change>
tr: <Değiştirmeyin>

en: <EditionDisplay> is missing the <EditionString> child.
tr: <EditionDisplay> öğesinin <EditionString> alt öğesi eksik.

en: <No destination file>
tr: <Hedef dosya yok>

en: <Simple> is missing the <Name> child.
tr: <Simple> öğesinin <Name> alt öğesi eksik.

en: <Simple> must contain either a <String> or a <Binary> child.
tr: <Simple>, ya <String> ya da <Binary> alt öğesi içermek zorundadır.

en: <Tag> is missing the <Simple> child.
tr: <Tag> öğesinin <Simple> alt öğesi eksik.

en: <Unnamed>
tr: <Adlandırılmamış>

en: <Unsaved file>
tr: <Kaydedilmemiş dosya>

en: <{0}> is not a valid child element of <{1}> at position {2}.
tr: <{0}>, {2} konumunda geçerli bir <{1}> alt öğesi değil.

en: A block was found at timestamp {0} for track number {1}. However, no headers were found for that track number. The block will be skipped.
tr: İz numarası {1} için {0} zaman damgasında bir blok bulundu. Ancak, bu iz numarası için bulunan üstbilgiler yok. Blok atlanacaktır.

en: A chapter starting at 0s is never considered for splitting and discarded silently.
tr: 0'lardan başlayan bir bölüm asla bölünmek için düşünülmez ve sessizce atılır.

en: A comma-separated list of frame/field number ranges of content to keep.
tr: Tutmak için içeriğin kare/alan numarası aralığının virgülle ayrılmış listesi.

en: A comma-separated list of frame/field numbers after which to split.
tr: Bölündükten sonraki kare/alan numaralarının virgülle ayrılmış listesi.

en: A comma-separated list of timestamp ranges of content to keep.
tr: Tutmak için içeriğin zaman damgası aralığının virgülle ayrılmış listesi.

en: A default index and with it default settings for the width, height and color palette will be used instead.
tr: Bunun yerine varsayılan bir indeks ve bunla birlikte genişlik, yükseklik ve renk paleti için varsayılan ayarlar kullanılacaktır.

en: A generic read or write failure occurred.
tr: Genel bir okuma veya yazma hatası meydana geldi.

en: A human-readable string specifying the codec.
tr: Kodeği belirten insanın okuyabileceği satır.

en: A human-readable track name.
tr: İnsanın okuyabileceği iz adı.

en: A job creating the file '%1' is already in the job queue.
tr: '%1' dosyasını oluşturan iş zaten iş kuyruğunda.

en: A name for this track that players can display helping the user choose the right track to play, e.g. "director's comments".
tr: Kullanıcılara doğru izi oynatmak için seçmesinde yardım eden, oynatıcıların görüntüleyebildiği bu izin adı örn. "yönetmenin yorumları".

en: A problem has been detected with this installation of MKVToolNix: | Several problems have been detected with this installation of MKVToolNix:
tr[0]: MKVToolNix'in bu kurulumunda bir sorun algılandı:
tr[1]: MKVToolNix'in bu kurulumunda birkaç sorun algılandı:

en: A randomly generated unique ID to identify the current segment between many others (128 bits).
tr: Birçok diğerleri (128 bit) arasından şu anki parçayı tanımlamak için rastgele oluşturulmuş benzersiz ID.

en: A single Matroska block contains either a full frame (for progressive content) or a single field (for interlaced content).
tr: Tek bir Matroska bloğu ya tam bir kare (aşamalı içerik için) ya da tek bir alan (geçişli içerik için) içerir.

en: A subtitle track is considered to be 'forced' track if any of the following conditions are met:
tr: Bir altyazı izi, aşağıdaki koşullardan herhangi birinin karşılanması durumunda 'zorunlu' iz olarak kabul edilir:

en: A track with the ID {0} was requested but not found in the file. The corresponding option will be ignored.
tr: ID {0} ile bir iz istendi ama dosyada bulunamadı. İlgili seçenek yoksayılacaktır.

en: A unique ID to identify the Track. This should be kept the same when making a direct stream copy of the Track to another file.
tr: İzi tanımlamak için benzersiz ID. Bu, İzin doğrudan akış kopyalaması başka bir dosyaya yapıldığında aynı tutulmalıdır.

en: A unique ID to identify the next chained segment (128 bits).
tr: Sonraki zincirlenmiş parçayı (128 bit) tanımlamak için benzersiz ID.

en: A unique ID to identify the previous chained segment (128 bits).
tr: Önceki zincirlenmiş parçayı (128 bit) tanımlamak için benzersiz ID.

en: A unique, positive number unambiguously identifying the attachment within the Matroska file.
tr: Matroska dosyası içindeki eki açık bir biçimde tanımlayan benzersiz, pozitif bir sayı.

en: A&cknowledge warnings/errors
tr: Uyarıları/hataları &bildir

en: A&ppend chapters from supported file format
tr: Desteklenen dosya biçiminden bölümleri i&lave et

en: A&ppend files
tr: D&osyaları ilave et

en: A&udio file:
tr: &Ses dosyası:

en: AAC (Advanced Audio Coding)
tr: AAC (Gelişmiş Ses Kodlama)

en: AAC is SBR/HE-AAC/AAC+:
tr: AAC, SBR/HE-AAC/AAC+ olsun:

en: AAC with ADIF headers
tr: ADIF üstbilgileri ile AAC

en: ALAC (Apple Lossless Audio Codec)
tr: ALAC (Apple Kayıpsız Ses Kodeki)

en: ALAC private data size mismatch
tr: ALAC özel veri boyutu uyumsuz

en: ASCII string (no special chars like Umlaute etc.)
tr: ASCII dizgisi (çift noktalı harfler vb. gibi özel karakterler yok)

en: AV1 Open Bitstream Units stream
tr: AV1 Open Bitstream Units akışı

en: AVC/H.264 (unframed)
tr: AVC/H.264 (karesiz)

en: AVC/H.264 elementary streams
tr: AVC/H.264 temel akışları

en: AVI DV type 1
tr: AVI DV türü 1

en: Abort all running jobs and stop &immediately
tr: Tüm çalışan işleri iptal et ve &hemen durdur

en: Abort running job
tr: Çalışan işi iptal et

en: Abort running jobs
tr: Çalışan işleri iptal et

en: Aborted by user
tr: Kullanıcı tarafından iptal edildi

en: Aborts the program after the first warning is emitted.
tr: İlk uyarı verildikten sonra programı iptal eder.

en: Acknowledge &all warnings and errors
tr: &Tüm uyarıları ve hataları bildir

en: Acknowledge &errors
tr: &Hataları bildir

en: Acknowledge &warnings
tr: &Uyarıları bildir

en: Acknowledge all &errors
tr: Tüm &hataları bildir

en: Acknowledge all &warnings
tr: Tüm &uyarıları bildir

en: Actions for &all tabs
tr: &Tüm sekmeler için eylemler

en: Actions for handling attachments
tr: Kullanılan ekler için eylemler

en: Actions for handling properties
tr: Kullanılan özellikler için eylemler

en: Actions for handling tags and chapters
tr: Kullanılan etiketler ve bölümler için eylemler

en: Add &Blu-ray cover images as attachments
tr: Ek olarak &Blu-ray kapak resimlerini ekle

en: Add &variable
tr: &Değişken ekle

en: Add additional command line options for mkvmerge
tr: Mkvmerge için ilave komut satırı seçenekleri ekleyin

en: Add all files as new attachments to the current tab
tr: Tüm dosyaları şu anki sekmeye yeni ek olarak ekle

en: Add all files to the current multiplex settings
tr: Tüm dosyaları şu anki çoklama ayarlarına ekle

en: Add as additional &parts to an existing source file
tr: Ek &kısımlar olarak varolan kaynak dosyaya ekle

en: Add as new &attachments to the current file
tr: Şu anki dosyaya yeni &ek olarak ekle

en: Add as new source fi&les to the current multiplex settings
tr: Yeni kaynak dosya&lar olarak şu anki çoklama ayarlarına ekle

en: Add attachments
tr: Ekleri ekle

en: Add element
tr: Öğe ekle

en: Add files as a&dditional parts
tr: &Dosyaları ilave kısımlar olarak ekle

en: Add files from clip&board
tr: &Panodan dosyaları ekle

en: Add media files
tr: Ortam dosyalarını ekle

en: Add media files as additional parts
tr: Ortam dosyalarını ilave kısımlar olarak ekle

en: Add new &sub-chapter inside
tr: Yeni &alt bölümü içinde ekle

en: Add new c&hapter before
tr: Öncesine yeni &bölüm ekle

en: Add new ch&apter after
tr: Sonrasına yeni &bölüm ekle

en: Add new e&dition before
tr: Öncesine yeni &yayın ekle

en: Add new ed&ition after
tr: Sonrasına yen&i yayın ekle

en: Add new language shortcut
tr: Yeni dil kısayolu ekle

en: Add or replace chapters in the file with the ones from 'filename' or remove them if 'filename' is empty
tr: 'Dosya adı'ndan biriyle birlikte dosya içindeki bölümleri ekle veya değiştir ya da 'dosya adı' boş ise onları kaldır

en: Add or replace tags in the file with the ones from 'filename' or remove them if 'filename' is empty (see below and man page for syntax)
tr: 'Dosya adı'ndan biriyle birlikte dosya içindeki etiketleri ekle veya değiştir ya da 'dosya adı' boş ise onları kaldır (sözdizimi için aşağıya ve ana sayfaya bakın)

en: Add the file 'filename' as a new attachment
tr: 'Dosyaadı' dosyasını yeni bir ek olarak ekle

en: Add to job &queue
tr: İş k&uyruğuna ekle

en: Adding chapter files
tr: Bölüm dosyaları ekleniyor

en: Adding directories via drag & drop or copy & paste
tr: Sürükle ve bırak ya da kopyala ve yapıştır aracılığıyla dizinler ekleniyor

en: Adding files
tr: Dosyaları ekleme

en: Adding files via drag & drop or copy & paste
tr: Sürükle ve bırak ya da kopyala ve yapıştır aracılığıyla dosyalar ekleniyor

en: Adding multiple files via 'Add source files'
tr: 'Kaynak dosyaları ekle' aracılığıyla birden çok dosya ekleniyor

en: Adding segment info files
tr: Parça bilgisi dosyaları ekleniyor

en: Adding tag files
tr: Etiket dosyaları ekleniyor

en: Adding the job to the queue failed
tr: İş kuyruğa ekleme başarısız oldu

en: Additional &modifications
tr: İlave &değişiklikler

en: Additional command line options
tr: İlave komut satırı seçenekleri

en: Additional options:
tr: İlave seçenekler:

en: Additions
tr: İlaveler

en: Adds a property with the value even if such a property already exists
tr: Böyle bir özellik zaten olsa bile değerle birlikte bir özellik ekler

en: After a job completes &successfully
tr: İş &başarılı olarak tamamlandıktan sonra

en: After a job exits with &warnings
tr: İş &uyarılar ile çıktıktan sonra

en: After a job exits with an &error or the user aborts the job
tr: İşten bir &hata ile çıktıktan veya kullanıcı işi iptal ettikten sonra

en: After frame/field numbers
tr: Kare/alan numarasından sonra böl

en: After output duration
tr: Çıktı süresinden sonra böl

en: After output size
tr: Çıktı boyutundan sonra böl

en: After specific timestamps
tr: Belirli zaman damgalarından sonra böl

en: After the job &queue has stopped
tr: İş &kuyruğu durduktan sonra

en: Afterwards &close the current multiplex settings.
tr: Sonrasında şu anki çoklama ayarlarını &kapat.

en: Afterwards &leave the settings as they are.
tr: Sonrasında ayarları oldukları gibi &bırak.

en: Afterwards &remove all source files.
tr: Sonrasında tüm kaynak dosyaları &kaldır.

en: Afterwards create &new multiplex settings and close the current ones.
tr: Sonrasında &yeni çoklama ayarlarını oluştur ve şu ankileri kapat.

en: Algorithm
tr: Algoritma

en: All chapter names regardless of their language
tr: Kendi dillerine bakılmaksızın tüm bölüm adları

en: All chapters have been removed from the file '%1'.
tr: Tüm bölümler '%1' dosyasından kaldırıldı.

en: All destination files
tr: Tüm hedef dosyalar

en: All elements in a tree-like structure
tr: Tüm öğeler bir ağaç benzeri yapıda

en: All entries
tr: Tüm girişler

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: All following file names will be added as source files to the current multiplex settings.
tr: Tüm aşağıdaki dosya adları kaynak dosyalar olarak şu anki çoklama ayarlarına eklenecektir.

en: All following file names will be opened in the chapter editor.
tr: Tüm aşağıdaki dosya adları bölüm düzenleyicide açılacaktır.

en: All following file names will be opened in the header editor.
tr: Tüm aşağıdaki dosya adları üstbilgi düzenleyicide açılacaktır.

en: All following file names will be opened in the info tool.
tr: Tüm aşağıdaki dosya adları bilgi aracında açılacaktır.

en: All header values are OK.
tr: Tüm üstbilgi değerleri TAMAM.

en: All known property names and their meaning
tr: Tüm bilinen özellik adları ve anlamları.

en: All occurrences of the string "<TID>" will be replaced by the track's track ID.
tr: "<TID>" dizgisinin tüm oluşumları izin iz ID'si ile değiştirilecektir.

en: All other arguments either switch to a certain extraction mode, change options for the currently active mode or specify what to extract into which file.
tr: Diğer tüm bağımsız değişkenler, ya belirli bir çıkarma kipine geçirir, şu anda etkin olan kip için seçenekleri değiştirir ya da hangi dosyaya ne çıkarılacağını belirler.

en: All other strings work just like the track header selectors (see above).
tr: Tüm diğer dizgiler tıpkı iz üstbilgisi seçicileri gibi çalışır (yukarı bakın).

en: All supported media files
tr: Tüm destek. ortam dosyaları

en: All units are based on 1024 (G = 1024^3, M = 1024^2, K = 1024).
tr: Tüm birimler 1024'e (G = 1024^3, M = 1024^2, K = 1024) dayanır.

en: Allows storing AVC/H.264 video in Video-for-Windows compatibility mode, e.g. when it is read from an AVI.
tr: AVC/H.264 görüntüsünü Video-for-Windows uyumluluk kipinde saklamaya izin verir, örn. AVI'den okunduğunda

en: Also if the language is 'undetermined' ('und')
tr: Aynı zamanda eğer dil 'belirsiz' ('und') ise

en: Also try to extract the cue sheet from the chapter information and tags for this track.
tr: Ayrıca bu iz için etiketleri ve bölüm bilgilerinden cue sheet çıkarmayı dener.

en: Also using the correction file '{0}c'.
tr: Aynı zamanda düzeltme dosyası '{0}c' kullanılıyor.

en: Alwa&ys create new mutliplex settings for files containing video tracks
tr: Görüntü izleri içeren dosyalar için her &zaman yeni çoklama ayarları oluştur

en: Alwa&ys use the action selected above and don't ask again
tr: Her &zaman yukarıda seçilen eylemi kullan ve bir daha sorma

en: Always &switch to the job output tool after starting one immediately
tr: Hemen biri başladıktan sonra her zaman iş çıktısı aracına &geç

en: Always ask the user
tr: Her zaman kullanıcıya sor

en: Always automatically replace with canonical form
tr: Her zaman otomatik olarak kurallı biçimle değiştir

en: Always automatically replace with extended language subtags form
tr: Her zaman otomatik olarak genişletilmiş dil alt etiketleri biçimiyle değiştir

en: Always enable copying for all tracks of the following types regardless of their language:
tr: Dillerine bakmaksızın şurada belirtilen türlerin tüm izleri için kopyalamayı her zaman etkinleştir:

en: Always enable copying of &forced subtitle tracks
tr: &Zorunlu altyazı izlerinin kopyalanmasını her zaman etkinleştir

en: Always s&kip files
tr: Dosyaları her zaman &atla

en: Always s&kip while attaching new files when attachment with same name exists
tr: Aynı ada sahip ek olduğunda, yeni dosyalar eklerken her zaman a&tla

en: Always scan for other playlists
tr: Her zaman diğer oynatma listeleri için tara

en: Always show the destination file controls &below tabs
tr: Hedef dosya denetimlerini her zaman sekmelerin &altında göster

en: Always use a &default description when adding a job to the queue
tr: Kuyruğa bir iş eklerken her zaman &varsayılan tanımı kullan

en: Always use full path names even if the application is located in the same directory as the GUI.
tr: Uygulama GKA ile aynı dizinde bulunsa bile her zaman tam yol adlarını kullanın.

en: An <attachment-selector> can have three forms:
tr: <ek-seçicisi> üç biçime sahip olabilir:

en: An ID corresponding to the codec.
tr: Kodek ile ilgili bir ID.

en: An arbitrary description meant for the user.
tr: Kullanıcı için gelişigüzel bir açıklama anlamına gelen.

en: An attachment with the ID {0} was not found.
tr: ID {0} ile birlikte bir ek bulunmadı.

en: An attachment with the name '%1' is already present.
tr: Aynı '%1' isminde bir ek zaten mevcut.

en: An empty file name is not valid.
tr: Boş dosya adı geçerli değil.

en: An escaped filename corresponding to the next segment.
tr: Sonraki parçayla ilgili olarak gözden kaçan dosya adı.

en: An escaped filename corresponding to the previous segment.
tr: Önceki parçayla ilgili olarak gözden kaçan dosya adı.

en: An example: 'movie.001.mp4', 'movie.002.mp4' and 'movie.003.mp4'
tr: Bir örnek: 'film.001.mp4', 'film.002.mp4' ve 'film.003.mp4'

en: An exception occurred when writing the destination file.
tr: Hedef dosya yazılırken bir istisna meydana geldi.

en: An unknown error occurred. The file has been modified.
tr: Bilinmeyen bir hata meydana geldi. Dosya değiştirildi.

en: An unsigned integer was expected.
tr: İşaretsiz tamsayı beklendi.

en: Analyze MPEG4 bitstreams, put each frame into one Matroska block, use proper timestamping (I P B B = 0 120 40 80), use V_MPEG4/ISO/... CodecIDs.
tr: MPEG4 bit akışlarını çözümler, her kareyi bir Matroska bloğu içine koyun, uygun zaman damgalaması (I P B B = 0 120 40 80) kullanın, V_MPEG4/ISO/... KodekID'leri kullanın.

en: Any later packets of other tracks will be discarded.
tr: Diğer izlerin sonraki tüm paketleri yoksayılacaktır.

en: Any option given here will be added at the end of the mkvmerge command line.
tr: Burada verilen herhangi bir seçenek mkvmerge komut satırının sonuna eklenecektir.

en: Any other file name is added as a source file for multiplexing, opened in the chapter editor or in the header editor depending on the current mode.
tr: Herhangi bir diğer dosya adı çoklama için bir kaynak dosya olarak eklendi, şu anki kipe bağlı bölüm düzenleyicide ya da üstbilgi düzenleyicide açıldı.

en: Apart from asking the GUI can always open the dropped files as new tabs or it can always add them as new attachments to the current tab.
tr: GKA isteme dışında her zaman bırakılan dosyaları yeni sekme olarak açabilir ya da şu anki sekmeye bunları her zaman yeni ekler olarak ekleyebilir.

en: Append files in chapter editor
tr: Bölüm düzenleyicide dosyaları ilave et

en: Append media files
tr: Ortam dosyalarını ilave et

en: Append to an e&xisting source file
tr: Mevcut bir kaynak dosyaya ila&ve et

en: Appending track {0} from file no. {1} ('{2}') to track {3} from file no. {4} ('{5}').
tr: {4} ('{5}') nolu dosyadan {3}. ize ilave edilen, {1} ('{2}') nolu dosyadan {0}. iz.

en: Appending tracks of this type is not supported.
tr: Bu tür izleri ilave etme desteklenmiyor.

en: Aspect ratio
tr: En-boy oranı

en: Aspect ratio factor
tr: En-boy oranı etkeni

en: Aspect ratio type
tr: En-boy oranı türü

en: At least one <ChapterAtom> element is needed.
tr: En az bir <ChapterAtom> öğesi gerekir.

en: Atta&chments
tr: Ek&ler

en: Atta&chments to add:
tr: Eklenecek ek&ler:

en: Attach &to:
tr: Şuna iliş&tir:

en: Attach to
tr: Şuna iliştir:

en: Attached
tr: Ekli

en: Attachment
tr: Ek

en: Attachment ID {0}: type '{1}', size {2} bytes
tr: Ek ID {0}: türü '{1}', boyutu {2} bayt

en: Attachment UID
tr: Ek UID

en: Attachment extraction
tr: Ek çıkarma

en: Attachment selectors
tr: Ek seçicileri

en: Attachment with same name present
tr: Aynı isimde bir ek mevcut

en: Attachments
tr: Ekler

en: Attachments from &source files:
tr: &Kaynak dosyalardan gelen ekler:

en: Audio
tr: Ses

en: Audio and subtitle files often contain the words 'cc' or 'sdh' in their file name to signal that they're intended for hearing impaired people.
tr: Ses ve altyazı dosyalarının, işitme engelli kişilere yönelik olduklarını belirtmek için dosya adlarında genellikle 'cc' veya 'sdh' kelimeleri bulunur.

en: Audio bit depth
tr: Ses bit derinliği

en: Audio channels
tr: Ses kanalları

en: Audio emphasis
tr: Ses vurgusu

en: Audio output sampling frequency
tr: Ses çıktısı örnekleme sıklığı

en: Audio properties
tr: Ses özellikleri

en: Audio sampling frequency
tr: Ses örnekleme sıklığı

en: Audio track
tr: Ses izi

en: Audio track %1
tr: Ses izi %1

en: Audio, subtitle, chapter properties
tr: Ses, altyazı, bölüm özellikleri

en: Automatic MIME type recognition for '{0}': {1}
tr:  '{0}' için otomatik MIME türü tanıma: {1}

en: Automatically &clear the destination file name when the last file is removed
tr: Son dosya kaldırıldığında hedef dosya adını otomatik olarak &temizle

en: Automatically clea&r the file title when the last file is removed
tr: Son dosya kaldırıldığında dosya başlığını otomatik olarak temi&zle

en: Automatically enabling WebM compliance mode due to destination file name extension.
tr: Hedef dosya adı uzantısından dolayı otomatik olarak WebM uyum kipi etkinleştirilir.

en: Automatically set the file &title from source files
tr: Dosya &başlığını kaynak dosyalardan otomatik olarak ayarla

en: Automatically set track &delays from source file name
tr: Kaynak dosya adından otomatik olarak iz &gecikmelerini ayarla

en: Available translations:
tr: Mevcut çeviriler:

en: Available version:
tr: Mevcut sürüm:

en: Available:
tr: Mevcut:

en: BCP 47 language tag details
tr: BCP 47 dil etiketi ayrıntıları

en: Before chapters
tr: Bölümlerden önce böl

en: Binary
tr: Onaltılık

en: Binary (displayed as hexadecimal numbers)
tr: Binari (onaltılık sayılar olarak görüntülendi)

en: Bit depth
tr: Bit derinliği

en: Bits per channel
tr: Kanal başına bit

en: Bits per color channel:
tr: Renk kanalı başına bit:

en: Bits per sample, mostly used for PCM.
tr: Örnek başına bit, çoğunlukla PCM için kullanılır.

en: Block
tr: Blok

en: Block addition ID extra data
tr: Blok ilavesi ID fazladan veri

en: Block addition ID name
tr: Blok ilavesi ID adı

en: Block addition ID type
tr: Blok ilavesi ID türü

en: Block addition ID value
tr: Blok ilavesi ID değeri

en: Block addition mapping
tr: Blok ilavesi eşleme

en: Block additional
tr: Blok ilavesi

en: Block additional ID
tr: Blok ilavesi ID

en: Block duration
tr: Blok süresi

en: Block group
tr: Blok grubu

en: Block virtual
tr: Blok sanalı

en: Blu-ray discs often contain a chapter entry very close to the end of the movie.
tr: Blu-ray diskler genellikle filmin sonuna çok yakın bir bölüm girişi içerir.

en: Blu-ray index files
tr: Blu-ray indeks dosyaları

en: Blu-ray playlist files
tr: Blu-ray oynatma listesi dosyaları

en: Blu-rays
tr: Blu-ray'ler

en: Blue X chromaticity coordinate as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan Mavi X renklilik koordinatı.

en: Blue Y chromaticity coordinate as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan Mavi Y renklilik koordinatı.

en: Blue color coordinate x
tr: Mavi renk x koordinatı

en: Blue color coordinate y
tr: Mavi renk y koordinatı

en: Bogus aid {0}
tr: Sahte yardım {0}

en: Boolean (yes/no, on/off etc.)
tr: Boolean (evet/hayır, açık/kapalı vb.)

en: Both of the schemes used by older models (e.g. GOPR1234.mp4, GP011234.mp4, GP021234.mp4…) & by current ones (e.g. GH019876.mp4, GH029876.mp4, GH039876.mp4…) are supported.
tr: Eski modeller (örn. GOPR1234.mp4, GP011234.mp4, GP021234.mp4…) ve şu anki modeller (örn. GH019876.mp4, GH029876.mp4, GH039876.mp4…) tarafından kullanılan şemaların her ikisi de desteklenir.

en: Both the aspect ratio and '--display-dimensions' were given.
tr: En boy oranı ve '--display-dimensions' ikisi birden verildi.

en: Both the aspect ratio factor and '--display-dimensions' were given.
tr: En boy oranı etkeni ve '--display-dimensions' ikisi birden verildi.

en: Bottom
tr: Alt

en: Button track %1
tr: Button izi %1

en: Buttons
tr: Buttonlar

en: By default it always asks the user which character set to use when opening a file for which it cannot be recognized automatically.
tr: Varsayılan olarak bu, her zaman otomatik olarak tanınamayan bir dosyayı açarken hangi karakter kümesini kullanacağını kullanıcıya sorar.

en: By parts based on frame/field numbers
tr: Kare/alan numaralarına dayanarak kısımlara göre böl

en: By parts based on timestamps
tr: Zaman damgalarına dayanarak kısımlara göre böl

en: C&onfiguration active
tr: Yapılandırma &etkin

en: C&onstrict or expand timestamps
tr: Zaman damgalarını d&aralt ya da genişlet

en: C&ontinue
tr: &Devam

en: C&opy to clipboard
tr: Panoya &kopyala

en: C&ountries && regions
tr: Ül&keler ve bölgeler

en: C&reate option file
tr: &Seçenek dosyası oluştur

en: Calculate Adler-32 &checksums for each frame and binary element
tr: Her kare ve onaltılık öğe için Adler-32 &sağlamalarını hesapla

en: Calculate and display checksums and use verbosity level 4.
tr: Sağlamaları hesapla ve görüntüle ve ayrıntılı seviye 4 kullan.

en: Calculate and display checksums of frame contents.
tr: Kare içeriklerinin sağlamalarını hesapla ve görüntüle.

en: Calculate statistics for all tracks and add new/update existing tags for them
tr: Tüm izler için istatistikleri hesapla ve onlar için yeni etiketler ekle/varolan etiketleri güncelle

en: Can be set for tracks containing onscreen text or foreign-language dialog.
tr: Ekrandaki metin veya yabancı dilde diyalog içeren izler için ayarlanabilir.

en: Can be set if the track contains commentary.
tr: İz yorumlar içeriyorsa ayarlanabilir.

en: Can be set if the track contains textual descriptions of video content suitable for playback via a text-to-speech system for a visually-impaired user.
tr: İz, görme engelli bir kullanıcı için bir metinden-sese sistemi aracılığıyla oynatmaya uygun görüntü içeriğinin metinsel açıklamalarını içeriyorsa ayarlanabilir.

en: Can be set if the track is in the content's original language (not a translation).
tr: İz, içeriğin orijinal dilindeyse (bir çeviri değil) ayarlanabilir.

en: Can be set if the track is suitable for users with hearing impairments.
tr: İzin işitme engelli kullanıcılar için uygun olup olmadığı ayarlanabilir.

en: Can be set if the track is suitable for users with visual impairments.
tr: İzin görme engelli kullanıcılar için uygun olup olmadığı ayarlanabilir.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot convert non-native MPEG4 video frames into native ones if the source container provides neither timestamps nor a number of frames per second.
tr: Kaynak kapsayıcı, saniyede ne zaman damgalarını ne de bir dizi kareyi sağlamıyorsa, yerel olmayan MPEG4 görüntü karelerini yerel karelere dönüştüremez.

en: Cannot extract tracks of different kinds to the same file. This was requested for the tracks {0} and {1}.
tr: Farklı çeşitteki izler aynı dosyaya çıkarılamıyor. Bu, izler {0} ve {1} için istendi.

en: Cannot start multiplexing
tr: Çoklama başlatılamıyor

en: Cannot write track {0} with the CodecID '{1}' to the file '{2}' because track {3} with the CodecID '{4}' is already being written to the same file, and their CodecPrivate data (the USF styles etc.) do not match.
tr: KodekID '{1}' ile olan iz {0}, '{2}' dosyasına yazılamaz çünkü KodekID '{4}' ile olan iz {3} zaten aynı dosyaya yazılmış ve CodecPrivate verileri (USF stilleri vb.) eşleşmiyor.

en: Cannot write track {0} with the CodecID '{1}' to the file '{2}' because track {3} with the CodecID '{4}' is already being written to the same file.
tr: KodekID '{1}' ile olan iz {0}, '{2}' dosyasına yazılamaz çünkü KodekID '{4}' ile olan iz {3} zaten aynı dosyaya yazılmış.

en: Canonical form
tr: Kurallı biçim

en: Caught exception
tr: Yakalanan istisna

en: Causes mkvmerge not to write 'CueDuration' elements in the cues.
tr: mkvmerge'ün cue'ların içine 'CueDuration' öğelerini yazmamasına neden olur.

en: Causes mkvmerge not to write 'CueRelativePosition' elements in the cues.
tr: mkvmerge'ün cue'ların içine 'CueRelativePosition' öğelerini yazmamasına neden olur.

en: Causes mkvmerge to add 'stop display' commands to VobSub subtitle packets that do not contain a duration field.
tr: mkvmerge'ün süre alanı içermeyen VobSub altyazı paketlerine 'stop display' komutu eklemesine neden olur.

en: Causes mkvmerge to write a second set of identical track headers near the end of the file (after all the clusters).
tr: Mkvmerge'ün dosyanın sonuna yakın ikinci bir benzer iz üstbilgileri kümesini yazmaya neden olur (tüm kümelerden sonra).

en: Cb subsampling:
tr: Cb alt örnekleme:

en: Certain file formats have 'title' property.
tr: Belli dosya biçimleri 'title' özelliğine sahiptir.

en: Certain file formats have a 'language' property for their tracks.
tr: Belli dosya biçimleri kendi izleri için 'language' özelliğine sahiptir.

en: Certain functions won't work correctly in this situation.
tr: Bu durumda belli işlevler doğru bir şekilde çalışmayacak.

en: Change for '{0}' executed. No property of this type found. One entry added.
tr: '{0}' için değişiklik yürütüldü. Bu türün bulunan özelliği yok. Bir giriş eklendi.

en: Change for '{0}' executed. Number of entries deleted: {1}
tr: '{0}' için değişiklik yürütüldü. Silinen girişler sayısı: {1}

en: Change for '{0}' executed. Number of entries set: {1}.
tr: '{0}' için değişiklik yürütüldü. Ayarlanan girişler sayısı: {1}

en: Change for '{0}' executed. One entry added.
tr: '{0}' için değişiklik yürütüldü. Bir giriş eklendi.

en: Changes to this option will only take effect the next time the application is started.
tr: Bu seçenek için değişiklikler, sadece uygulamanın bir sonraki başlatılışında etkili olacak.

en: Channel positions
tr: Kanal konumu

en: Channels
tr: Kanal

en: Chapter &number of first created entry:
tr: İlk oluşturulan girişin bölüm &numarası:

en: Chapter <NUM:2>
tr: Bölüm <NUM:2>

en: Chapter UID
tr: Bölüm UID

en: Chapter atom
tr: Bölüm atomu

en: Chapter country
tr: Bölüm ülkesi

en: Chapter display
tr: Bölüm görüntüsü

en: Chapter editor
tr: Bölüm düzenleyici

en: Chapter extraction
tr: Bölüm çıkarma

en: Chapter file:
tr: Bölüm dosyası:

en: Chapter flag enabled
tr: Bölüm işareti etkinleştirildi

en: Chapter flag hidden
tr: Bölüm işareti gizlendi

en: Chapter generation is only possible if at least one video or audio track is copied.
tr: Bölüm oluşturma sadece en az bir görüntü ve ses izi kopyalanırsa mümkündür.

en: Chapter language
tr: Bölüm dili

en: Chapter language (IETF BCP 47)
tr: Bölüm dili (IETF BCP 47)

en: Chapter mass modification
tr: Bölüm toplu değiştirme

en: Chapter numbers:
tr: Bölüm numaraları:

en: Chapter parser: The EditionUID {0} is not unique and could not be reused. A new one will be created.
tr: Bölüm ayrıştırıcısı: YayınUID {0} benzersiz değil ve yeniden kullanılamadı. Yeni bir tane oluşturulacaktır.

en: Chapter physical equivalent
tr: Bölüm fiziksel eşdeğeri

en: Chapter process
tr: Bölüm işlemi

en: Chapter process codec ID
tr: Bölüm işlem kodek ID

en: Chapter process command
tr: Bölüm işlem komutu

en: Chapter process data
tr: Bölüm işlem verileri

en: Chapter process private
tr: Bölüm işlem özeli

en: Chapter process time
tr: Bölüm işlem süresi

en: Chapter segment UID
tr: Bölüm parça UID

en: Chapter segment edition UID
tr: Bölüm parça yayın UID

en: Chapter skip type
tr: Bölüm atlama türü

en: Chapter string
tr: Bölüm dizgisi

en: Chapter string UID
tr: Bölüm dizgi UID

en: Chapter time end
tr: Bölüm süre bitiş

en: Chapter time start
tr: Bölüm süre başlangıç

en: Chapter track
tr: Bölüm izi

en: Chapter track number
tr: Bölüm iz numarası

en: Chapter translate
tr: Bölüm çeviri

en: Chapter translate ID
tr: Bölüm çeviri ID

en: Chapter translate codec
tr: Bölüm çeviri kodeki

en: Chapter translate edition UID
tr: Bölüm çeviri yayın UID

en: Chapters
tr: Bölümler

en: Chapters in fixed intervals
tr: Sabitlenmiş aralıklardaki bölümler

en: Chapters: {0} entry | Chapters: {0} entries
tr[0]: Bölüm: {0} giriş
tr[1]: Bölüm: {0} giriş

en: Character set
tr: Karakter kümesi

en: Character set:
tr: Karakter kümesi:

en: Charset for strings on the command line
tr: Komut satırındaki dizgiler için karakter kümesi

en: Check for &updates
tr: &Güncellemeleri denetle

en: Check for available updates
tr: Mevcut güncellemeleri denetle

en: Check online for available &updates
tr: Mevcut &güncellemeleri çevrimiçi denetle

en: Checking this option causes the GUI to set that compression to "none" by default for all track types when adding files.
tr: Bu seçeneği işaretlemek, dosyaları eklerken tüm iz türleri için GKA'nın bu sıkıştırmayı varsayılan olarak "none" seçeneğine ayarlamasına neden olur.

en: Chroma siting:
tr: Renk doygunluğu yerleşimi:

en: Chroma subsampling:
tr: Renk doygunluğu alt örnekleme:

en: Chromaticity coordinates:
tr: Renklilik koordinatları:

en: Clearing settings auto&matically:
tr: Ayarlar oto&matik olarak temizlenirken:

en: Clipping of the color ranges.
tr: Renk paletlerinin kırpılması.

en: Close &all tabs
tr: &Tüm sekmeleri kapat

en: Close current settings
tr: Şu anki ayarları kapat

en: Close modified file
tr: Değiştirilmiş dosyayı kapat

en: Close modified settings
tr: Değiştirilmiş ayarları kapat

en: Cluster
tr: Küme

en: Cluster length '{0}' out of range (0..65535).
tr: Küme uzunluğu '{0}' aralık dışında (0..65535).

en: Cluster length '{0}' out of range (100..32000).
tr: Küme uzunluğu '{0}' aralık dışında (100..32000).

en: Cluster position
tr: Küme konumu

en: Cluster previous size
tr: Küme önceki boyutu

en: Cluster timestamp
tr: Küme zaman damgası

en: Codec
tr: Kodek

en: Codec ID
tr: Kodek ID

en: Codec ID:
tr: Kodek ID:

en: Codec decode all
tr: Kodek çözme tümü

en: Codec download URL
tr: Kodek indirme URL'si

en: Codec info URL
tr: Kodek bilgi URL'si

en: Codec name
tr: Kodek adı

en: Codec settings
tr: Kodek ayarları

en: Codec state
tr: Kodek durumu

en: Codec's private data
tr: Kodek özel verisi

en: Codec-inherent delay
tr: Kodek'e özgü kendinden gecikme

en: Codec/MIME type
tr: Kodek/MIME türü

en: Color information
tr: Renk bilgileri

en: Color mastering meta information
tr: Renk yönetme üst bilgileri

en: Color matrix coefficients
tr: Renk matrisi katsayıları

en: Color matrix coefficients:
tr: Renk matrisi katsayıları:

en: Color palette:
tr: Renk paleti:

en: Color primaries
tr: Renk öncelikleri

en: Color primaries:
tr: Renk öncelikleri:

en: Color range
tr: Renk paleti

en: Color range:
tr: Renk paleti:

en: Color space
tr: Renk alanı

en: Color transfer
tr: Renk aktarımı

en: Community && &help forum
tr: Topluluk ve &yardım forumu

en: Completed OK
tr: Sorunsuz tamamlandı

en: Completed with warnings
tr: Uyarılarla tamamlandı

en: Compression failed: {0}
tr: Sıkıştırma başarısız oldu: {0}

en: Compression:
tr: Sıkıştırma:

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Content
tr: İçerik

en: Content compression
tr: İçerik sıkıştırma

en: Content encoding
tr: İçerik kodlama

en: Content encodings
tr: İçerik kodlama

en: Content encryption
tr: İçerik şifreleme

en: Content size:
tr: İçerik boyutu:

en: Convert text subtitles to this charset (default: UTF-8).
tr: Metin altyazılarını bu karakter kümesine dönüştür (varsayılan: UTF-8).

en: Converting the chapters to XML failed: %1
tr: Bölümleri XML'e dönüştürme başarısız oldu: %1

en: Cop&y this item:
tr: Bu öğeyi kop&yala:

en: Cop&y to other tab
tr: Diğer sekmeye kop&yala

en: Copy &destination file's name to file title
tr: He&def dosyanın adını dosya başlığına kopyala

en: Copy &first source file's name to file title
tr: İl&k kaynak dosyanın adını dosya başlığına kopyala

en: Copy attachment
tr: Eki kopyala

en: Copy file &title to destination file name
tr: Dosya &başlığını hedef dosya adına kopyala

en: Copy item
tr: Öğeyi kopyala

en: Could not extract the decoder specific config data (AVCC) from this AVC/H.264 track.
tr: AVC/H.264 izinden çözücü belirli yapılandırma verisi (AVCC) çıkarılamadı.

en: Could not extract the sequence header from this MPEG-1/2 track.
tr: Bu MPEG-1/2 izinden sıralı üstbilgi çıkarılamadı.

en: Could not find an index for audio track {0} (avilib error message: {1}). Skipping track.
tr: Ses izi {0} için bir indeks bulunamadı (avilib hata iletisi: {1}). İz atlanıyor.

en: Could not find gptzr when appending. {0}
tr: İlave edilirken gptzr bulunamadı. {0}

en: Could not find the codec configuration data in the first MPEG-4 part 2 video frame. This track cannot be stored in native mode.
tr: Kodek yapılandırma verisi ilk MPEG-4 kısım 2 görüntü karesinde bulunamadı. Bu iz yerel kip içinde saklanamaz.

en: Could not find the next Ogg page. This indicates a damaged Ogg/Ogm file. Will try to continue.
tr: Sonraki Ogg sayfasında bulunamadı. Bu, hasarlı bir Ogg/Ogm dosyasını belirtir. Devam etmek için tekrarlanacak.

en: Could not find valid DTS headers in this track's first frames.
tr: Bu izin ilk karelerinde geçerli DTS üstbilgileri bulunamadı.

en: Could not keep a track's UID {0} because it is already allocated for another track. A new random UID will be allocated automatically.
tr: Bir izin UID'si {0} zaten başka bir iz için ayrıldığından tutulamadı. Otomatik olarak yeni bir rastgele UID ayrılacaktır.

en: Could not open '{0}' for reading.
tr: Okumak için '{0}' açılamadı.

en: Could not open the corresponding correction file '{0}c'.
tr: İlgili düzeltme dosyası '{0}c' açılamadı.

en: Could not open the file '{0}' for directing the output.
tr: Çıktıyı yönlendirmek için '{0}' dosyası açılamadı.

en: Could not open the timestamp file '{0}' for writing ({1}).
tr: Yazmak için zaman damgası dosyası '{0}' açılamadı ({1}).

en: Could not open/read the file '{0}'.
tr: '{0}' dosyası açılamadı/okunamadı.

en: Could not parse the chapters in '{0}': {1}
tr: '{0}' içindeki bölümler ayrıştırılamadı: {1}

en: Could not read the FLAC header packets.
tr: FLAC üstbilgi paketlerini okuyamadı.

en: Could not write to the destination file: {0} ({1})
tr: Hedef dosyaya yazılamadı: {0} ({1})

en: Cover image
tr: Kapak resmi

en: Create WebM compliant file
tr: WebM uyumlu dosya oluştur

en: Create a WebM compliant file.
tr: WebM uyumlu dosya oluşturur.

en: Create a new multiplex settings tab for each directory
tr: Her dizin için yeni bir çoklama ayarları sekmesi oluştur

en: Create a new one or open an existing one via the "multiplexer" menu, the buttons below or drag & drop one here.
tr: Yeni bir tane oluşturun veya "çoklayıcı" menüsü, aşağıdaki düğmeler aracılığıyla ya da buraya birini sürükleyip bırakarak varolan bir taneyi açın.

en: Create file without audio track
tr: Ses izi olmadan dosya oluştur

en: Create new &multiplex settings and add to those
tr: Yeni ç&oklama ayarları oluştur ve bunlara ekle

en: Create new multiplex settings for &each file
tr: &Her dosya için yeni çoklama ayarları oluştur

en: Create new settings
tr: Yeni ayarları oluştur

en: Create one new multiplex settings tab and add all files there
tr: Bir yeni çoklama ayarları sekmesi oluştur ve tüm dosyaları oraya ekle

en: Create one new multiplex settings tab for each file
tr: Her dosya için bir yeni çoklama ayarları sekmesi oluştur

en: Creating directory '{0}' failed: {1}
tr: '{0}' dizinini oluşturma başarısız oldu: {1}

en: Creating the file failed. Check to make sure you have permission to write to that directory and that the drive is not full.
tr: Dosyayı oluşturma başarısız oldu. Bu dizine yazma iznine sahip olduğunuzdan ve bu sürücünün dolu olmadığından emin olmak için gözden geçirin.

en: Cropping parameters: not given in the form <TID>:<left>,<top>,<right>,<bottom> e.g. 0:10,5,10,5 (argument was '{0}').
tr: Kırpma parametreleri: formda verilmez <TID>:<left>,<top>,<right>,<bottom> örn. 0:10,5,10,5 (bağımsız değişkeni '{0}'dir).

en: Cropping:
tr: Kırpma:

en: Cue block number
tr: Cue blok numarası

en: Cue cluster position
tr: Cue küme konumu

en: Cue codec state
tr: Cue kodek durumu

en: Cue duration
tr: Cue süresi

en: Cue extraction
tr: Cue çıkarma

en: Cue name format:
tr: Cue adı biçimi:

en: Cue point
tr: Cue noktası

en: Cue ref cluster
tr: Cue ref kümesi

en: Cue ref codec state
tr: Cue ref kodek durumu

en: Cue ref number
tr: Cue ref numarası

en: Cue ref time
tr: Cue ref süresi

en: Cue reference
tr: Cue referansı

en: Cue relative position
tr: Cue ilgili konumu

en: Cue sheet extraction
tr: Cue sheet çıkarma

en: Cue sheet files
tr: Cue sheet dosyaları

en: Cue sheet parser: Invalid INDEX entry in line {0}.
tr: Cue sheet ayrıştırıcı:  {0} satırında geçersiz INDEKS girişi.

en: Cue sheet parser: Invalid INDEX number (got {0}, expected {1}) in line {2}.
tr: Cue sheet ayrıştırıcı:  {2} satırında geçersiz INDEKS sayısı (bulunan {0}, beklenen {1}).

en: Cue sheet parser: No INDEX entry found for the previous TRACK entry (current line: {0})
tr: Cue sheet ayrıştırıcı:  Önceki İZ girişi (şu anki satır: {0}) için bulunan INDEKS girişi yok.

en: Cue time
tr: Cue süresi

en: Cue track
tr: Cue izi

en: Cue track positions
tr: Cue iz konumları

en: Cues
tr: Cue'lar

en: Cues (subentries will be skipped)
tr: Cue'lar (alt girişler atlanacaktır)

en: Current command line
tr: Şu anki komut satırı

en: Current date && time in ISO 8601 format
tr: ISO 8601 biçiminde şu anki tarih ve saat

en: Current job
tr: Şu anki iş

en: Current value:
tr: Şu anki değer:

en: Current version:
tr: Şu anki sürüm:

en: Currently no newer version is available online.
tr: Şu anda çevrimiçi mevcut daha yeni sürüm yok.

en: Currently only certain subtitle formats are compressed with the zlib algorithm.
tr: Şimdilik sadece belli altyazı biçimleri zlib algoritması ile sıkıştırılır.

en: D&uplicate selected edition or chapter
tr: Seçilen yayını ya da bölümü ç&oğalt

en: DTS header information changed! - New format:
tr: DTS üstbilgisi bilgileri değişti! - Yeni biçim:

en: DV video format
tr: DV görüntü biçimi

en: DVB subtitles
tr: DVB altyazıları

en: DVD title number:
tr: DVD başlık numarası:

en: DVDs
tr: DVD'ler

en: Dark
tr: Koyu

en: Data size
tr: Veri boyutu

en: Date
tr: Tarih

en: Date & time
tr: Tarih ve saat

en: Date added
tr: Eklendiği tarih

en: Date finished
tr: Bittiği tarih

en: Date started
tr: Başladığı tarih

en: Deactivating this checkbox is a way to disable a configuration temporarily without having to change its parameters.
tr: Bu onay kutusunu devre dışı bırakmak, parametrelerini değiştirmeden bir yapılandırmayı geçici olarak etkizleştirmenin bir yoludur.

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default IETF BCP 47 language editing &mode:
tr: Varsayılan IETF BCP 47 dil düzenleme &kipi:

en: Default additional co&mmand line options:
tr: Varsayılan &ilave komut satırı seçenekleri:

en: Default duration
tr: Varsayılan süre

en: Default duration/FPS:
tr: Varsayılan süre/FPS:

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Default language (bogus element with invalid ID)
tr: Varsayılan dil (geçersiz kimliğe sahip sahte öğe)

en: Default subtitle &charset to set:
tr: Varsayılan &altyazı karakter kümesini şuna ayarla:

en: Default track
tr: Varsayılan iz

en: Default track languages to set
tr: Ayarlamak için varsayılan iz dilleri

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Defaults for jobs saving info tool output to text files
tr: Bilgi aracı çıktısını metin dosyalarına kaydeden işler için varsayılanlar

en: Defaults for new chapter entries
tr: Yeni bölüm girişleri için varsayılanlar

en: Defaults for new multiplex settings
tr: Yeni çoklama ayarları için varsayılanlar

en: Defaults for newly added tracks
tr: Yeni olarak eklenen izler için varsayılanlar

en: Delay
tr: Gecikme

en: Delay (in ms):
tr: Gecikme (ms olarak):

en: Delay built into the codec during decoding in ns.
tr: Çözme sırasında kodek içinde oluşmuş ns olarak gecikme.

en: Delay the chapters' timestamps by a couple of ms.
tr: Bu bölümlerin zaman damgalarını birkaç ms geciktirir.

en: Delay this track's timestamps by a couple of ms.
tr: Bu izin zaman damgalarını birkaç ms geciktirir.

en: Delete all existing track statistics tags
tr: Tüm varolan iz istatistikleri etiketlerini sil

en: Delete all occurrences of a property
tr: Özelliğin tüm olaylarını sil

en: Delete one or more attachments
tr: Bir veya daha fazla ek sil

en: Delete source files for multiplexer jobs
tr: Çoklayıcı işleri için kaynak dosyaları sil

en: Depending on the setting below this language can also be used if the language in the source file is 'undetermined' ('und').
tr: Aşağıdaki ayara bağlı olarak bu dil aynı zamanda eğer kaynak dosyadaki dil 'belirsiz' ('und') ise kullanılabilir.

en: Depending on this setting the language can also be derived from the file name if the language in the source file is 'undetermined' ('und').
tr: Bu ayara bağlı olarak dil aynı zamanda, kaynak dosyadaki dil 'belirsiz' ('und') ise dosya adından türetilebilir.

en: Derive "&hearing impair" flag for audio/subtitles from file names:
tr: Dosya adlarından ses/altyazılar için "&işitme engelliler" işaretini türet:

en: Derive "forced display" fla&g for subtitles from file names:
tr: Dosya adlarından altyazılar için "zorunlu görüntüle" iş&aretini türet:

en: Derive &end timestamps from start timestamps
tr: Bitiş zaman damgalarını başlangıç ​​zaman damgalarından tür&et

en: Deriving the 'forced display' flag from file names is active & the file name matches the corresponding pattern.
tr: 'Zorunlu görüntüle' işaretinin dosya adlarından türetilmesi etkindir ve dosya adı karşılık gelen şekilde eşleşir.

en: Deriving track languages
tr: İz dilleri türetme

en: Deriving track languages from file names
tr: Dosya adlarından türetilen iz dilleri

en: Describes the projection used for this video track (0 – 3).
tr: Bu görüntü izi için kullanılan izdüşümü tanımlar (0 – 3).

en: Description
tr: Tanım

en: Description:
tr: Tanım:

en: Destination directory
tr: Hedef dizin

en: Destination file
tr: Hedef dosya

en: Destination file name
tr: Hedef dosya adı

en: Destination file name: %1
tr: Hedef dosya adı: %1

en: Destination file's absolute path
tr: Hedef dosyanın tam yolu

en: Destination file:
tr: Hedef dosya:

en: Destination folders's absolute path
tr: Hedef klasörlerin tam yolu

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Detect file name se&quences when adding multiple files
tr: Birden çok dosya eklerken dosya adı sı&ralamalarını algıla

en: Determine automatically
tr: Otomatik olarak belirle

en: Development hacks
tr: Geliştirme kurcalamaları

en: Di&sable all attachments
tr: Tüm ekleri etki&sizleştir

en: Directory
tr: Dizin

en: Directory &relative to first source file's directory:
tr: Dizin ile ilgili ilk kaynak dosyanın diziniyle aynı:

en: Directory:
tr: Dizin:

en: Disable "de&fault track" flag for subtitle tracks
tr: Altyazı izleri için "&varsayılan iz" işaretini etkisizleştir

en: Disable &tooltips
tr: İ&puçlarını etkisizleştir

en: Disable additional lossless c&ompression for all track types
tr: Tüm iz türleri için ilav&e kayıpsız sıkıştırmayı etkisizleştir

en: Disable scaling for &high DPI displays
tr: &Yüksek DPI ekranlar için ölçeklendirmeyi etkisizleştir

en: Disable the use of SimpleBlocks instead of BlockGroups.
tr: Blok Gruplarının yerine Basit Blokların kullanımı etkisizleştirir.

en: Disabled
tr: Etkisizleştirildi

en: Disables lacing for all tracks.
tr: Tüm izler için bağlamayı etkisizleştirir.

en: Disc library information selection
tr: Disk kütüphanesi bilgileri seçimi

en: Discard padding
tr: Doldurmaktan vazgeç

en: Discardable
tr: Gözden çıkarılabilir

en: Display dimensions: not given in the form <TID>:<width>x<height>, e.g. 1:640x480 (argument was '{0}').
tr: Görüntüleme boyutları: formda verilmez <TID>:<width>x<height>, örn. 1:640x480 (bağımsız değişkeni '{0}'dir).

en: Display height
tr: Görüntü yüksekliği

en: Display unit
tr: Görüntü birimi

en: Display width
tr: Görüntü genişliği

en: Display width/height:
tr: Görüntü genişliği/yüksekliği:

en: Do not add an entry for the chapters in the meta seek element.
tr: Üst arama öğesine bölümler için bir giriş ekleme.

en: Do not change LanguageIETF track header elements when the 'language' property is changed.
tr: 'Dil' özelliği değiştirildiğinde LanguageIETF iz üstbilgisi öğelerini değiştirmeyin.

en: Do not show hex dumps
tr: Onaltılık dökümleri gösterme

en: Do not split
tr: Bölme yapma

en: Do not write meta seek elements at all.
tr: Hiçbir şekilde üst arama öğelerini yazma.

en: Do you really want to abort all currently running jobs?
tr: Şu anda çalışan tüm işleri gerçekten iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to abort this job?
tr: Bu işi gerçekten iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to add '%1' as another attachment?
tr: Başka bir ek olarak gerçekten '%1' eklemek istiyor musunuz?

en: Do you want to continue and risk overwriting the file?
tr: Dosyanın üzerine yazmaya devam etmek ve riske atmak istiyor musunuz?

en: Do you want to continue?
tr: Devam etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to overwrite the file?
tr: Dosyanın üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Document type
tr: Belge türü

en: Document type read version
tr: Belge türü okuma sürümü

en: Document type version
tr: Belge türü sürümü

en: Don't escape
tr: Gözden kaçırma

en: Don't generate chapters
tr: Bölümleri oluşturma

en: Don't remove track statistics tags when reading Matroska files, no matter if new ones are created or not.
tr: Matroska dosyalarını okurken, yenileri oluşturulsa da oluşturulmasa da izleme istatistikleri etiketlerini kaldırmayın.

en: Don't show this message again.
tr: Bu iletiyi tekrar gösterme.

en: Don't stop processing at the first cluster.
tr: İlk kümede işlemeyi durdurma.

en: Done scanning playlists.
tr: Oynatma listelerini tarama bitti.

en: Done.
tr: Bitti.

en: Download URL:
tr: İndirme URL'si:

en: Downloading release information
tr: Yayım bilgileri indiriliyor

en: Drop last entry from imported &Blu-ray playlists if it's near the end
tr: Sona yakınsa içe aktarılmış &Blu-ray oynatma listelerinden son girişleri kaldır

en: Drops all HD extensions from an audio track and keeps only its lossy core.
tr: Bir ses izinden gelen tüm HD uzantıları kaldırır ve sadece kayıplı çekirdeği tutar.

en: Due to the particular structure of the file this situation cannot be fixed automatically.
tr: Dosyanın belirli yapısından dolayı bu durum otomatik olarak düzeltilemez.

en: Duration
tr: Süre

en: Duration:
tr: Süre:

en: E&dit in corresponding tool and remove from queue
tr: İlgili araç içinde &düzenle ve kuyruktan kaldır

en: E&nable all attachments
tr: Tüm ekleri etki&nleştir

en: E&xecute now
tr: Şimdi çalış&tır

en: E&xit
tr: Çı&kış

en: E&xpand chapter's start and end timestamps to include the minimum/maximum timestamps of all their sub-chapters
tr: Bölümün başlangıç ​​ve bitiş zaman damgalarını, tüm alt bölümlerinin en az/en fazla zaman damgalarını dahil etmek için &genişlet

en: E&xtensions:
tr: U&zantılar:

en: EBML head
tr: EBML başı

en: EBML lacing
tr: EBML bağlama

en: EBML read version
tr: EBML okuma sürümü

en: EBML version
tr: EBML sürümü

en: EBML void
tr: EBML geçersiz

en: Each extension identifier must be used at most once.
tr: Her uzantı tanımlayıcısı en fazla bir kez kullanılmak zorundadır.

en: Each file created contains one segment, and each segment has one segment UID.
tr: Oluşturulmuş her dosya bir parça içerir ve her parça bir parça UID'sine sahiptir.

en: Each part is then matched against the list of languages selected below to determine whether or not to use it as the track language.
tr: Daha sonra her bölüm, bunu iz dili olarak kullanıp kullanmayacağına karar vermek için aşağıda seçilen diller listesiyle eşleştirilir.

en: Each range consists of a start and end frame/field number with a '-' in the middle, e.g. '157-238'.
tr: Her aralık tam ortada '-' ile başlama ve bitiş kare/alan numarasından oluşur, örneğin '157-238'.

en: Each range consists of a start and end timestamp with a '-' in the middle, e.g. '00:01:15-00:03:20'.
tr: Her aralık tam ortada '-' ile başlama ve bitiş zaman damgasından oluşur, örneğin '00:01:15-00:03:20'.

en: Edit language
tr: Dili düzenle

en: Edit language shortcut
tr: Yeni dil kısayolunu düzenle

en: Edit selectors for properties
tr: Özellikler için seçicileri düzenle

en: Edition UID
tr: Yayın UID

en: Edition display
tr: Yayın görüntüsü

en: Edition entry
tr: Yayın girişi

en: Edition flag default
tr: Yayın işareti varsayılanı

en: Edition flag hidden
tr: Yayın işareti gizlendi

en: Edition flag ordered
tr: Yayın işareti sıralanmış

en: Edition language (IETF BCP 47)
tr: Yayın dili (IETF BCP 47)

en: Edition string
tr: Yayın dizgisi

en: Edition/Chapter
tr: Yayın/Bölüm

en: Either fix the error or remove the configuration before closing the preferences dialog.
tr: Tercihler iletisini kapatmadan önce ya hatayı düzeltin ya da yapılandırmayı kaldırın.

en: Either the file format or the audio codec is not supported.
tr: Ya dosya biçimi ya da ses kodeki desteklenmiyor.

en: Either the word 'all' which selects all chapters or a comma-separated list of chapter numbers before which to split.
tr: Ya tüm bölümleri seçen 'tümü' kelimesi ya da bölünmeden önceki bölüm numaralarının virgülle ayrılmış listesi.

en: Element ID:
tr: Öğe ID:

en: Element types:
tr: Öğe türü:

en: Element viewer: %1
tr: Öğe görüntüleyici: %1

en: Elements
tr: Öğe

en: Elements in the category '{0}' ('--edit {1}'):
tr: '{0}' kategorisi içindeki öğeler ('--edit {1}'):

en: Emphasis
tr: Vurgu

en: Emphasis applied on audio which must be reversed by player to get the actual samples.
tr: Vurgu, gerçek örnekleri almak için oynatıcı tarafından tersine çevrilmesi zorunlu olan sese uygulanır.

en: Emphasis:
tr: Vurgu:

en: Enable appending and splitting FLAC tracks.
tr: FLAC izlerini eklemeyi ve bölmeyi etkinleştirin.

en: Enable copying of items by their type
tr: Öğelerin türüne göre kopyalanmasını etkinleştirme

en: Enable copying of tracks by their language
tr: İzlerin diline göre kopyalanmasını etkinleştirme

en: Enable dialog &normalization gain removal for audio tracks
tr: Ses izleri için konuşma &normalleştirme boşluğunu kaldırmayı etkinleştir

en: Enable language codes from &ISO 639-3 && 639-5
tr: &ISO 639-3 ve 639-5 dil kodlarını etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Enables splitting of the output into more than one file.
tr: Çıktı dosyasını birden fazla dosyaya bölmeyi etkinleştirir.

en: Enables the creation of byte-identical files if the same source files with the same options and the same seed are used.
tr: Aynı seçeneklere ve aynı çekirdeğe sahip aynı kaynak dosyaları kullanılıyorsa, baytı aynı dosyaların oluşturulmasını etkinleştirir.

en: Enables warnings for certain conditions where timestamps aren't monotonous in situations where they should be which could indicate either a problem with the file or a programming error.
tr: Zaman damgalarının, ya dosya ile bir sorun ya da bir programlama hatası olduğunu gösterebildikleri, olmaları gereken durumlarda monoton olmadıkları belirli şartlar için uyarıları etkinleştirir.

en: Enabling items
tr: Öğeleri etkinleştirme

en: Enabling this option causes mkvmerge to keep that last entry.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek mkvmerge'ün bu son girişi tutmasına neden olur.

en: Encountered OBUs with invalid data.
tr: Geçersiz verileri olan OBU'larla karşılaşıldı.

en: Encryption algorithm
tr: Şifreleme algoritması

en: Encryption key ID
tr: Şifreleme anahtarı ID

en: End
tr: Bitiş

en: English language name
tr: İngilizce dil adı

en: Ensure the file name is &unique
tr: Dosya adının ben&zersiz olduğundan emin ol

en: Enter job description
tr: İş tanımını gir

en: Enter predefined split duration
tr: Ön tanımlı bölme süresini girin

en: Enter predefined split size
tr: Ön tanımlı bölme boyutunu girin

en: Enter predefined track name
tr: Ön tanımlı iz adını girin

en: Error
tr: Hata

en: Error decoding an Ogg Opus page at source timestamp {0}; page will be skipped: {1}
tr: {0} kaynak zaman damgasındaki bir Ogg Opus sayfası çözülürken hata oldu; sayfa atlanacaktır: {1}

en: Error details: %1.
tr: Hata ayrıntıları: %1.

en: Error executing mkvmerge
tr: mkvmerge çalıştırılırken hata oldu

en: Error in line {0}: expected a SRT timestamp line but found something else. Aborting this file.
tr: Satır {0} içinde hata: beklenen SRT zaman damgası satırı ama başka bir şey bulundu. Bu dosya iptal ediliyor.

en: Error in line {0}: expected subtitle number and found some text.
tr: Satır {0} içinde hata: beklenen altyazı numarası ama bazı metinler bulundu.

en: Error loading settings file
tr: Ayarlar dosyasını yükleme hatası

en: Error message from the parser: %1
tr: Ayrıştırıcıdan gelen hata iletisi: %1

en: Error parsing a MPEG PS packet during the header reading phase. This stream seems to be badly damaged.
tr: Üstbilgi okuma aşaması sırasında MPEG PS paketi ayrıştırma hastası. Bu akış kötü bir şekilde hasarlı görünüyor.

en: Error parsing the chapters in '{0}': some mandatory elements are missing.
tr: '{0}' içindeki bölümleri ayrıştırma hatası: bazı zorunlu öğeler eksik.

en: Error parsing the tags in '{0}': some mandatory elements are missing.
tr: '{0}' içindeki etiketleri ayrıştırma hatası: bazı zorunlu öğeler eksik.

en: Error playing audio
tr: Ses çalınırken hata

en: Error reading Matroska file
tr: Matroska dosyası okuma hatası

en: Error reading from the file '{0}'.
tr: '{0}' dosyasından okunurken hata oldu.

en: Error writing Matroska file
tr: Matroska dosyası yazma hatası

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: Couldn't open source file {0} ({1}).
tr: Hata: Kaynak dosya {0} ({1}) açılamadı.

en: Error: No EBML head found.
tr: Hata: Bulunan EBML başı yok.

en: Error: no destination file name was given.
tr: Hata: hiç kaynak dosya adı verilmedi.

en: Error: vorbis_packetizer: Could not extract the stream's parameters from the first packets.
tr: Hata: vorbis_packetizer: Akışın parametreleri ilk paketlerden çıkarılamadı.

en: Errors:
tr: Hatalar:

en: Even if no audio tracks are present
tr: Hatta hiç ses izleri yoksa bile

en: Even if there were errors
tr: Hatta eğer hatalar olduysa bile

en: Even if there were warnings
tr: Hatta eğer uyarılar olduysa bile

en: Example
tr: Örnek

en: Examples
tr: Örnekler

en: Examples: 01:00:00 (after one hour) or 1800s (after 1800 seconds).
tr: Örnekler: 01:00:00 (bir saat sonra) ya da 1800s (1800 saniye sonra).

en: Examples: 01:00:00,01:30:00 (after one hour and after one hour and thirty minutes) or 180s,300s,00:10:00 (after three, five and ten minutes).
tr: Örnekler: 01:00:00,01:30:00 (bir saat sonra ve bir saat otuz dakika sonra) ya da 180s,300s,00:10:00 (üç, beş ve on dakika sonra).

en: Exception details:
tr: İstisna ayrıntıları:

en: Executable files
tr: Çalıştırılabilir dosyalar

en: Executable not found
tr: Çalıştırılabilir dosya bulunamadı

en: Execute a program
tr: Bir program çalıştır

en: Execute action after next &job completion
tr: Sonraki &işin tamamlanmasından sonra eylem yürüt

en: Execute action when the &queue completes
tr: &Kuyruk tamamlandığında eylem yürüt

en: Execute program '%1'
tr: '%1' programını çalıştır

en: Executes the action immediately.
tr: Eylemi derhal yürütür.

en: Executing actions
tr: Yürütülen eylemler

en: Executing actions after certain events
tr: Belli olaylardan sonra yürütülen eylemler

en: Exit code (0: ok, 1: warnings occurred, 2: errors occurred)
tr: Çıkış kodu (0: tamam, 1: uyarılar meydana geldi, 2: hatalar meydana geldi)

en: Expected a time in the following format: HH:MM:SS.nnn (HH = hour, MM = minute, SS = second, nnn = millisecond up to nanosecond. You may use up to nine digits for 'n' which would mean nanosecond precision). You may omit the hour as well. Found '{0}' instead. Additional error message: {1}
tr: Beklenen zaman biçimi: HH:MM:SS.nnn (HH = saat, MM = dakika, SS = saniye, nnn = millisaniye; nanosaniye'ye kadar. Nanosaniye hassasiyeti anlamına gelen 'n' için dokuz rakama kadar kullanabilirsiniz). Saati de atlayabilirsiniz. Bunun yerine '{0}' bulun. İlave hata iletisi: {1}

en: Exports the chapter information in the simple format used in OGM tools (CHAPTER01=... CHAPTER01NAME=...).
tr: OGM araçları içinde kullanılan basit biçimdeki bölüm bilgilerini dışa aktarır (BÖLÜM01=... BÖLÜM01ADI=...).

en: Extended language subtag
tr: Genişletilmiş dil alt etiketi

en: Extended language subtags form
tr: Genişletilmiş dil alt etiketleri biçimi

en: Extension subtags must follow at least a primary language subtag.
tr: Uzantı alt etiketleri en azından birincil dil alt etiketini izlemek zorundadır.

en: Extract the data to a raw file including the CodecPrivate as a header.
tr: Veriyi bir üstbilgi olarak CodecPrivate dahil ham bir dosyaya çıkar.

en: Extract the data to a raw file.
tr: Veriyi ham dosyaya çıkar.

en: Extracted the aspect ratio information from the HEVC video data and set the display dimensions to {0}/{1}.
tr: HEVC görüntü verilerinden çıkarılan en-boy oranı bilgileri ve ekran boyutları {0}/{1} olarak ayarlı.

en: Extracted the aspect ratio information from the MPEG-4 layer 10 (AVC) video data and set the display dimensions to {0}/{1}.
tr: MPEG-4 layer 10 (AVC) görüntü verilerinden çıkarılan en-boy oranı bilgileri ve ekran boyutları {0}/{1} olarak ayarlı.

en: Extracted the aspect ratio information from the MPEG4 layer 2 video data and set the display dimensions to {0}/{1}.
tr: MPEG4 layer 2 görüntü verilerinden çıkarılan en-boy oranı bilgileri ve ekran boyutları {0}/{1} olarak ayarlı.

en: Extracted the aspect ratio information from the Theora video headers and set the display dimensions to {0}/{1}.
tr: Theora görüntü üstbilgilerinden çıkarılan en-boy oranı bilgileri ve ekran boyutları {0}/{1} olarak ayarlı.

en: Extracted the aspect ratio information from the video bitstream and set the display dimensions to {0}/{1}.
tr: Görüntü bit akışından çıkarılan en-boy oranı bilgileri ve ekran boyutları {0}/{1} olarak ayarlı.

en: Extracting multiple items at the same time
tr: Çoklu öğeler aynı anda çıkarılıyor

en: Extracting track {0} with the CodecID '{1}' to the file '{2}'. Container format: {3}
tr: KodekID '{1}' ile olan iz {0}, '{2}' dosyasına çıkarılıyor. Kapsayıcı biçimi: {3}

en: Extraction of track ID {0} with the CodecID '{1}' is not supported.
tr: KodekID '{1}' ile olan iz ID {0} çıkarılması desteklenmiyor.

en: Extraction tool
tr: Çıkarma aracı

en: FLAC (Free Lossless Audio Codec)
tr: FLAC (Ücretsiz Kayıpsız Ses Kodeki)

en: FM radio in Europe
tr: Avrupa'da FM radyo

en: FM radio in the USA
tr: ABD'de FM radyo

en: Failed
tr: Başarısız oldu

en: Failed to create the VobSub data file '{0}': {1}
tr: '{0}' VobSub veri dosyasını oluşturma başarısız oldu: {1}

en: Failed to create the file '{0}': {1}
tr: '{0}' dosyasını oluşturma başarısız oldu: {1}

en: Failed to create the file '{0}': {1} ({2})
tr: '{0}' dosyasını oluşturma başarısız oldu: {1} ({2})

en: Failed to create the temporary file '{0}': {1}
tr: '{0}' geçici dosyasını oluşturma başarısız oldu: {1}

en: Failed to parse the USF codec private data for track {0}: {1}
tr: {0} izi için USF kodek özel verisini ayrıştırma başarısız oldu: {1}

en: Family UID
tr: Aile UID

en: Fi&le name:
tr: D&osya adı:

en: Fi&le title:
tr: Dosya baş&lığı:

en: Field order
tr: Alanı sırası

en: Field order (0, 1, 2, 6, 9 or 14, see documentation).
tr: Alan sırası (0, 1, 2, 6, 9 veya 14, belgelere bakın).

en: File && track colors
tr: Dosya ve iz renkleri

en: File '{0}': container: {1}
tr: Dosya '{0}': kapsayıcı: {1}

en: File '{0}': unsupported container: {1}
tr: Dosya '{0}': desteklenmeyen kapsayıcı: {1}

en: File UID
tr: Dosya UID

en: File contains fewer frames than expected or is corrupt after frame {0}.
tr: Dosya beklenenden daha az kare içeriyor ya da {0} nolu kareden sonra bozulmuş.

en: File data
tr: Dosya verisi

en: File description
tr: Dosya tanımlaması

en: File has not been modified
tr: Dosya değiştirilmemiş

en: File name
tr: Dosya adı

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File parsing failed
tr: Dosya ayrıştırma başarısız oldu

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: File structure warning
tr: Dosya yapısı uyarısı

en: File types such as MPEG program and transport streams (.vob, .m2ts) require parsing a certain amount of data in order to detect all tracks contained in the file.
tr: MPEG programı ve aktarım akışları (.vob, .m2ts) gibi dosya türleri, dosyanın içerdiği tüm izleri algılamak için belirli bir miktarda veri ayrıştırma gerektirir.

en: File/Segment linking
tr: Dosya/Parça bağlama

en: Files cannot be appended to themselves. The argument for '--append-to' was invalid.
tr: Dosyalar kendi kendilerine ilave edilemez. '--append-to' için bağımsız değişken geçersizdi.

en: Finished at:
tr: Bitiş:

en: First chapter name regardless of its language
tr: Diline bakılmaksızın ilk bölüm adı

en: Five- to eight-letter language codes are currently not supported.
tr: Beş ila sekiz harfli dil kodları şu anda desteklenmiyor.

en: Fix bitstream timing info
tr: Bit akışı zamanlaması bilgisini düzelt

en: Fixed-sized lacing
tr: Sabitlenmiş boyutta bağlama

en: Flags
tr: İşaretler

en: Flags:
tr: İşaretler:

en: Floating point number
tr: Kayan noktalı sayı

en: Flushes all cached data to storage when closing a file opened for writing.
tr: Yazma için açılmış bir dosyayı kapatırken depolamak için önbelleğe alınan tüm verileri temizler.

en: For all frames
tr: Tüm kareler için

en: For an in-depth explanantion of file/segment linking and this feature please read mkvmerge's documentation.
tr: Dosya/parça bağlamasının geniş kapsamlı açıklaması ve bu özellik için lütfen mkvmerge'ün belgelerini okuyun.

en: For each directory a new multiplex settings tab can be created. All files from that directory will be added to this new tab. The configuration about dragging & dropping/copying & pasting files is ignored in this case.
tr: Her dizin için yeni bir çoklama ayarları sekmesi oluşturulabilir. Bu dizindeki tüm dosyalar bu yeni sekmeye eklenecektir. Dosyaları sürüklemek ve bırakmak/kopyalamak ve yapıştırmak ile ilgili yapılandırma bu durumda yok sayılır.

en: For each track type the GUI determines if at least one track has the flag turned on.
tr: Her iz türü için GKA, en az bir izde işaretin açık olup olmadığını belirler.

en: For example, a file containing audio tracks but no video tracks will be inserted before the first file that contains neither video nor audio tracks.
tr: Örneğin, ses izlerini içeren ancak görüntü izlerini içermeyen bir dosya, ne görüntü ne de ses izlerini içeren ilk dosyadan önce eklenecektir.

en: For files that will not contain a video track but at least one audio track mkvmerge will automatically choose a timestamp scale factor so that all timestamps and durations have a precision of one sample.
tr: Görüntü izi içermeyecek ama en az bir ses izi içerecek dosyalar için mkvmerge otomatik olarak bir zaman damgası ölçek faktörü seçecek böylece tüm zaman damgaları ve süreleri bir örnek duyarlılığna sahip olur.

en: For most entries the smallest start timestamp of all chapters on the same level higher than the current chapter's start timestamp will be used as its end timestamp.
tr: Çoğu girişler için şu anki bölümün başlangıç zaman damgasından daha yüksek olan aynı seviyedeki tüm bülümlerin en küçük başlangıç zaman damgası bunun bitiş zaman damgası olarak kullanılacaktır.

en: Force EBML style lacing.
tr: EBML stili bağlamaya zorlar.

en: Force Xiph style lacing.
tr: Xiph stili bağlamaya zorlar.

en: Force the translations for 'code' to be used.
tr: Kullanmak için çevirileri 'kod'a zorla.

en: Forced display
tr: Zorunlu görüntüle

en: Forces the Matroska reader to use the generic passthrough packetizer even for known and supported track types.
tr: Matroska okuyucusunu, bilinen ve desteklenen iz türleri için bile genel doğrudan geçiş paketleyicisini kullanmaya zorlar.

en: Forces the default duration or number of frames per second for a track.
tr: Varsayılan süreye ya da bir iz için saniye başına kare sayısına zorlar.

en: Forces the timestamp scale factor to the given value.
tr: Zaman damgası ölçeği etkenini verilen değere zorlar.

en: Found at least one B frame without second reference in a non closed GOP.
tr: Kapatılmamış GOP içinde ikinci referanssız en az bir B karesi bulundu.

en: Four-letter language codes are reserved for future use and not supported.
tr: Dört harfli dil kodları ileride kullanılmak üzere ayrılmıştır ve desteklenmiyor.

en: FourCC: Invalid track ID in '{0} {1}'.
tr: FourCC: '{0} {1}' içindeki geçersiz iz ID.

en: FourCC: Missing track ID in '{0} {1}'.
tr: FourCC: '{0} {1}' içindeki eksik iz ID.

en: Frame
tr: Kare

en: Frame #%1
tr: Kare #%1

en: Frame number
tr: Kare numarası

en: Frame rate
tr: Kare oranı

en: Frame size #%1: %2
tr: Kare boyutu #%1: %2

en: Frame with size {0}{1}{2}
tr: Boyutu {0}{1}{2} olan kare

en: Frames/fields:
tr: Kareler/alanlar:

en: Frame{0}{1}
tr: Kare{0}{1}

en: Free-form edit field for user defined options for this track.
tr: Bu iz için kullanıcı tanımlı seçenekler için serbest-form düzenleme alanı.

en: Free-form input
tr: Serbest biçimli girdi

en: GUI
tr: GKA

en: Gamma
tr: Gama

en: Garbage at the start of audio tracks in AVI files is normally used for delaying that track.
tr: AVI dosyalarında ses izlerinin başındaki artık normalde bu izi geciktirmek için kullanılır.

en: General
tr: Genel

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: General variables
tr: Genel değişkenler

en: Generate sub-chapters
tr: Alt bölümleri oluşturma

en: Generating a number of chapters spaced evenly apart
tr: Birtakım bölümü ayrı eşit miktarda aralıklı oluşturma

en: Generating chapters:
tr: Alt bölümlerin oluşturulması:

en: Global options
tr: Genel seçenekler

en: Global output control
tr: Genel çıktı denetimi

en: Global tags
tr: Genel etiketler

en: Global tags:
tr: Genel etiketler:

en: Global tags: {0} entry | Global tags: {0} entries
tr[0]: Genel etiket: {0} giriş
tr[1]: Genel etiket: {0} giriş

en: Green X chromaticity coordinate as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan Yeşil X renklilik koordinatı.

en: Green Y chromaticity coordinate as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan Yeşil Y renklilik koordinatı.

en: Green color coordinate x
tr: Yeşil renk x koordinatı

en: Green color coordinate y
tr: Yeşil renk y koordinatı

en: HD-DVD subtitles
tr: HD-DVD altyazıları

en: HDMV TextST subtitles
tr: HDMV TextST altyazıları

en: HEVC/H.265 (unframed)
tr: HEVC/H.265 (karesiz)

en: HEVC/H.265 elementary streams
tr: HEVC/H.265 temel akışları

en: Handle all files from all directories as a single list of files
tr: Tüm dizinlerdeki tüm dosyaları tek bir dosya listesi olarak işle

en: Header &editor
tr: Üstbilgi &düzenleyici

en: Header editor
tr: Üstbilgi düzenleyici

en: Header removal compression not possible because the buffer contained {0} bytes which is less than the size of the headers that should be removed, {1}.
tr: Üstbilgiyi kaldırma sıkıştırması mümkün değil çünkü arabellek, kaldırılması gereken üstbilgilerin boyutundan az olan {0} baytı kapsamakta, {1}.

en: Header removal compression not possible because the buffer did not start with the bytes that should be removed. Wanted bytes:{0}; found:{1}.
tr: Üstbilgiyi kaldırma sıkıştırması mümkün değil çünkü arabellek, kaldırılması gereken bayt ile başlamadı. Aranan bayt: {0}; bulunan: {1}.

en: Header validation
tr: Üstbilgi doğrulama

en: Height of the encoded video frames in pixels.
tr: Piksel olarak kodlanan görüntü karelerinin yüksekliği

en: Height of the video frames to display.
tr: Görüntülemek için görüntü karelerinin yüksekliği

en: Hibernate the computer
tr: Bilgisayarı hazırda beklet

en: Hidden
tr: Gizlendi

en: Higher priority
tr: Yüksek öncelik

en: Highest priority
tr: En yüksek öncelik

en: Horizontal Cb subsample
tr: Yatay Cb alt örneği

en: Horizontal chroma siting
tr: Yatay renk doygunluğu yerleşimi

en: Horizontal chroma subsample
tr: Yatay renk doygunluğu alt örneği

en: How chroma is sited horizontally.
tr: Yatay olarak renk doygunluğunun nasıl yerleştiği.

en: How chroma is sited vertically.
tr: Dikey olarak renk doygunluğunun nasıl yerleştiği.

en: IETF BCP 47 &normalization mode:
tr: IETF BCP 47 &normalleştirme kipi:

en: ISO 639-1 code
tr: ISO 639-1 kodu

en: ISO 639-2 code
tr: ISO 639-2 kodu

en: ISO 639-3 code
tr: ISO 639-3 kodu

en: If a character set is selected here, it will be used instead of asking the user.
tr: Eğer burada bir karakter kümesi seçilirse, kullanıcıya sormak yerine kullanılacaktır.

en: If a character set is selected here, the program will automatically set the character set input to this value for newly added text subtitle tracks.
tr: Eğer burada bir karakter kümesi seçilirse, program karakter kümesi girişini otomatik olarak yeni olarak eklenen metin altyazı izleri için bu değere ayarlar.

en: If a range's start number is prefixed with '+' then its content will be written to the same file as the previous range. Otherwise a new file will be created for this range.
tr: Eğer aralığın başlama numarası ön eki '+' ise o zaman içeriği önceki aralıktaki gibi aynı dosyaya yazılacaktır. Aksi halde bu aralık için yeni bir dosya oluşturulacaktır.

en: If a range's start timestamp is prefixed with '+' then its content will be written to the same file as the previous range. Otherwise a new file will be created for this range.
tr: Eğer aralığın başlama zaman damgası ön eki '+' ise o zaman içeriği önceki aralıktaki gibi aynı dosyaya yazılacaktır. Aksi halde bu aralık için yeni bir dosya oluşturulacaktır.

en: If a start number is left out then the previous range's end number is used, or the start of the file if there was no previous range.
tr: Eğer başlama numarası atlanırsa o zaman önceki aralığın bitiş numarası ya da önceki aralık olmadıysa dosyanın başlangıcı kullanılır.

en: If a start timestamp is left out then the previous range's end timestamp is used, or the start of the file if there was no previous range.
tr: Eğer başlama zaman damgası atlanırsa o zaman önceki aralığın bitiş zaman damgası ya da önceki aralık olmadıysa dosyanın başlangıcı kullanılır.

en: If any of these checkboxes is checked, the action will be executed when the corresponding condition is met.
tr: Eğer bu onay kutularından herhangi biri işaretlenirse, ilgili şart karşılandığında eylem yürütülecektir.

en: If audio tracks are present but none is enabled
tr: Eğer ses izleri varsa ancak hiçbiri etkin değilse

en: If both shifting and multiplication are enabled then the shift will be performed before the multiplication.
tr: Eğer her iki değiştirme ve çoğaltma etkinleştirilirse o zaman değiştirme, çoğaltmadan önce yapılacaktır.

en: If checked, additional buttons for moving selected entries up and down will be shown next to several list views.
tr: Eğer işaretlendiyse, seçilen girişleri yukarı ve aşağı hareket ettirmek için ilave düğmeler birkaç liste görünümü yanında gösterilecektir.

en: If checked, only the list of often used entries will be included in the selections in the program.
tr: Eğer işaretlendiyse, sadece sıkça kullanılan girişlerin listesi programdaki seçimlerin içine dahil edilecektir.

en: If checked, the GUI will not show helpful usage tips in popup windows while hovering over a control — such as this one.
tr: Eğer işaretlendiyse, GKA, bir denetimin üzerine fare işaretçisiyle gelindiğinde açılır pencerelerde yararlı kullanım ipuçları gösterilmeyecek — bunun gibi.

en: If checked, the program makes sure the suggested destination file name is unique by adding a number (e.g. ' (1)') to the end of the file name.
tr: Eğer işaretlendiyse, program, dosya adının en sonuna bir numara (örn. ' (1)') ekleyerek önerilen hedef dosya adının benzersiz olduğundan emin olur.

en: If checked, the program will ask for confirmation before aborting a running job.
tr: Eğer işaretlendiyse, program çalışan bir işi iptal etmeden önce onaylama isteyecek.

en: If checked, the program will ask for confirmation before closing or reloading tabs that have been modified.
tr: Eğer işaretlendiyse, program değiştirilmiş sekmeleri kapatmadan ya da yeniden yüklemeden önce onaylama isteyecek.

en: If disabled, all files selected for adding will always be added regardless of their names.
tr: Eğer etkisizleştirildiyse, eklemek için seçilen tüm dosyalar her zaman adlarından bağımsız olarak eklenecektir.

en: If disabled, files and tracks will be inserted after all existing files and tracks.
tr: Eğer etkisizleştirildiyse, dosyalar ve izler, varolan tüm dosyalar ve izlerden sonra eklenecektir.

en: If disabled, the GUI will let you enter a description for a job when adding it to the queue.
tr: Eğer etkisizleştirildiyse, GKA, kuyruğa bir iş eklenirken iş için bir açıklama girmenize izin verecek.

en: If enabled, all subtitle tracks will have their "default track" flag set to "no" when they're added.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, tüm altyazı izleri eklendikleri zaman "hayır" olarak ayarlı kendi "varsayılan iz" işaretine sahip olacak.

en: If enabled, automatic scaling for high DPI displays will be disabled.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, yüksek DPI ekranlar için otomatik ölçeklendirme etkisizleştirilecektir.

en: If enabled, files and tracks will be sorted by track types when they're added to multiplex settings.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, dosyalar ve izler, çoklama ayarlarına eklendiklerinde iz türlerine göre sıralanacaktır.

en: If enabled, forced subtitle tracks will always be set to be copied.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, zorunlu altyazı izleri her zaman kopyalanacak şekilde ayarlanacaktır.

en: If enabled, removal of dialog normalization gain will be enabled for all audio tracks for which removal is supported.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, kaldırılması desteklenen ses izleri için konuşma normalleştirme boşluğunun kaldırılmasını etkinleştirecektir.

en: If enabled, small colored boxes will be shown in the file and track lists as a visual clue to help associating tracks with the files they come from.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, dosyalarda ve iz listelerinde, izleri geldikleri dosyalarla ilişkilendirmeye yardımcı olması için görsel bir ipucu olarak küçük renkli kutular gösterilecektir.

en: If enabled, such files will always be skipped without asking.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, bu tür dosyalar her zaman sorulmadan atlanacaktır.

en: If enabled, the BlockAddID element will be written even if it's set to its default value of 1.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, BlockAddID öğesi, varsayılan değeri 1'e ayarlanmış olsa bile yazılacaktır.

en: If enabled, the GUI checks the state of the 'track enabled' flag of all video, audio & subtitle tracks when starting to multiplex or adding a job to the job queue.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, GKA çoklamaya başlarken veya iş kuyruğuna bir iş eklerken tüm görüntü, ses ve altyazı izlerinin "iz etkinleştirildi" işaretinin durumunu denetler.

en: If enabled, the GUI will analyze the file names when you add multiple files at once.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, GKA bir defada birden çok dosya eklediğinizde dosya adlarını çözümleyecek.

en: If enabled, the GUI will automatically switch to the job output tool whenever you start a job (e.g. by pressing "start multiplexing").
tr: Eğer etkinleştirildiyse, GKA bir iş başlattığınız zaman otomatik olarak iş çıktısı aracına geçecek (örn. "çoklamayı başlat" düğmesine basarak).

en: If enabled, the GUI will remove completed jobs older than the configured number of days no matter their status on exit.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, GKA ayarlanan gün sayısından daha eski tamamlanmış işleri durumları ne olursa olsun çıkışta kaldıracak.

en: If enabled, the GUI will remove the output file created by a job if that job ends with an error or if the user aborts the job.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, GKA bu iş bir hatayla biterse veya kullanıcı işi iptal ederse, bir iş tarafından oluşturulan çıktı dosyasını kaldıracak.

en: If enabled, the GUI will use legacy MIME types when detecting the MIME type of font attachments instead of the current standard MIME types.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, GKA şu anki standart MIME türleri yerine MIME yazı tipi eklerini saptarken eski MIME türlerini kullanacak.

en: If enabled, the destination file name controls will always be visible no matter which tab is currently shown.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, hedef dosya adı denetimleri, şu anda hangi sekme gösterilirse gösterilsin her zaman görülebilir olacaktır.

en: If enabled, the first tab in the "job output" tool will not be cleared when a new job starts.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, "iş çıktısı" aracındaki ilk sekme yeni bir iş başladığında temizlenmeyecektir.

en: If enabled, the largest cover image of a Blu-ray will be added as an attachment when adding a Blu-ray playlist.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, Blu-ray oynatma listesi eklenirken bir Blu-ray'in en büyük kapak resmi ek olarak eklenecektir.

en: If enabled, the last entry will be skipped when loading chapters from such playlists in the chapter editor if it is located within five seconds of the end of the movie.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, son giriş filmin son beş saniyesi içindeki yerde ise, bölüm düzenleyicideki bu gibi oynatma listelerinden bölümleri yüklerken atlanacaktır.

en: If enabled, the names of tab headers will be shortened so that all tab headers fit into the window's width.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, sekme başlıklarının adları, tüm sekme başlıkları pencerenin genişliğine sığacak şekilde kısaltılacak.

en: If enabled, the program will ask for confirmation before overwriting files and jobs.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, program işlerin ve dosyaların üzerine yazmadan önce onaylama isteyecek.

en: If enabled, the program will check online whether or not a new release of MKVToolNix is available on the home page.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, program MKVToolNix'in yeni bir yayınının ana sayfada mevcut olup olmadığını çevrimiçi denetleyecek.

en: If enabled, the warning and error counters of all jobs and the global counters in the status bar will be reset to 0 when the program exits.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, tüm işlerin uyarı ve hata sayaçları ve durum çubuğundaki genel sayaçlar programdan çıkıldığında 0'a sıfırlanacaktır.

en: If enabled, tracks of this type will always be set to be copied regardless of their language.
tr: Eğer etkinleştirildiyse, bu tür izler her zaman diline bakılmaksızın kopyalanması için ayarlanacaktır.

en: If fewer UIDs are specified than segments are created then random UIDs will be created for them.
tr: Eğer oluşturulmuş parçalardan daha az UID'ler belirtildiyse onlar için rastgele UID'ler oluşturulacaktır.

en: If given then you may use up to nine digits after the decimal point.
tr: Eğer verilirse o zaman ondalık noktasından sonra dokuz rakama kadar kullanabilirsiniz.

en: If it contains the word 'DELAY' followed by a number, this number is automatically put into the 'delay' input field for any audio track found in the file.
tr: Eğer 'DELAY' kelimesinin ardında bir sayı içeriyorsa, dosya içinde bulunan herhangi bir ses izi için bu sayı otomatik olarak 'gecikme' girdi alanı içine koyulur.

en: If left empty then the track's original stereo mode will be kept or, if it didn't have one, none will be set at all.
tr: Eğer boş bırakılırsa o zaman izin orijinal stereo kipi tutulacaktır ya da eğer birine sahip olmadıysa, hiçbir şekilde hiçbiri ayarlanmayacaktır.

en: If more segment UIDs are specified than segments are created then the surplus UIDs are ignored.
tr: Eğer oluşturulmuş parçalardan daha fazla parça UID'leri belirtildiyse o zaman artan UID'ler yoksayılır.

en: If no unit is given, 'fps' will be used.
tr: Eğer birim verilmezse, 'fps' kullanılacaktır.

en: If no video track is output no splitting will occur.
tr: Eğer çıktı olan görüntü izi yoksa bölme meydana gelmeyecek.

en: If not, it will turn on the flag for the first track of the current type.
tr: Değilse, şu anki türün ilk izi için işareti açacaktır.

en: If nothing is entered then '%p - %t' will be used.
tr: Eğer hiçbir şey girilmezse o zaman '%p - %t' kullanılacaktır.

en: If nothing is entered, chapters will be generated but no name will be set.
tr: Eğer hiçbir şey girilmezse, bölümler oluşturulacaktır ancak hiç ad ayarlanmayacaktır.

en: If one is found, the GUI will ask whether to skip the file or to add it anyway.
tr: Eğer biri bulunursa, GKA dosyayı atlayıp atlamayacağını veya yine de ekleyip eklemeyeceğini soracak.

en: If set to 'determine automatically' then mkvmerge will decide whether or not to compress and which algorithm to use based on the track type.
tr: Eğer 'otomatik olarak belirle' ayarlıysa o zaman mkvmerge sıkıştırıp sıkıştırmayacağına ve iz türüne dayanarak hangi algoritmayı kullanacağına karar verecek.

en: If set to 'no' then the selected tracks will not be copied to the destination file.
tr: Eğer 'hayır' olarak ayarlanırsa o zaman seçilen izler hedef dosyaya kopyalanmayacaktır.

en: If such a sequence is detected, only the first file is added while the second and following files in the sequence are appended to the first one.
tr: Eğer böyle bir sıralama algılanırsa, sıralamanın içindeki ikinci ve sonraki dosyalar birinciye eklenir.

en: If the OGM format is used and the file's character set is not recognized correctly then this option can be used to correct that.
tr: Eğer OGM biçimi kullanılırsa ve dosyanın karakter kümesi tanınmazsa o zaman bu seçenek bunu düzeltmek için kullanılabilir.

en: If the chapters were loaded from a Matroska file, the end timestamp for very last chapter on the top-most level will be derived from the file's duration.
tr: Eğer bölümler bir Matroska dosyasından yüklendiyse, en üst seviyedeki en son bölüm için bitiş zaman damgası dosyanın süresinden türetilecektir.

en: If the magical value -1 is used then mkvmerge will use sample precision even if a video track is present.
tr: Eğer sihirli değer -1 kullanılırsa o zaman mkvmerge bir görüntü izi mevcut olsa bile örnek duyarlılığı kullanacak.

en: If the number is postfixed with 'ms' then put at most 'n' milliseconds of data into each cluster.
tr: Eğer sayı son eki 'ms' ise o zaman her küme içine verinin en çok 'n' milisaniye değeirini koyun.

en: If the source file contains no such property for a subtitle track, then the language can be derived from the file name if it matches certain patterns (e.g. '…[ger]…' for German).
tr: Eğer kaynak dosya bir altyazı izi için böyle bir özellik içermiyorsa, o zaman dil belli şekillerle eşleşiyorsa (örn. Türkçe için '…[tur]…' ) dosya adından türetilebilir.

en: If the source file contains no such property for a video track, then the language can be derived from the file name if it matches certain patterns (e.g. '…[ger]…' for German).
tr: Eğer kaynak dosya bir görüntü izi için böyle bir özellik içermiyorsa, o zaman dil belli şekillerle eşleşiyorsa (örn. Türkçe için '…[tur]…' ) dosya adından türetilebilir.

en: If the source file contains no such property for an audio track, then the language can be derived from the file name if it matches certain patterns (e.g. '…[ger]…' for German).
tr: Eğer kaynak dosya bir ses izi için böyle bir özellik içermiyorsa, o zaman dil belli şekillerle eşleşiyorsa (örn. Türkçe için '…[tur]…' ) dosya adından türetilebilir.

en: If there are more entries than configured colors, random colors will be used temporarily.
tr: Eğer yapılandırılmış renklerden daha fazla giriş varsa, rastgele renkler geçici olarak kullanılacaktır.

en: If there is no such chapter, the parent chapter's end timestamp will be used instead.
tr: Eğer böyle bir bölüm yoksa, bunun yerine esas bölümün bitiş zaman damgası kullanılacaktır.

en: If this hack is enabled, the code will leave the parameter sets as they are.
tr: Eğer bu kurcalama etkinleştirilirse, kod, parametre kümelerini oldukları gibi bırakacak.

en: If this hack is enabled, they won't be removed.
tr: Eğer bu kurcalama etkinleştirilirse, kaldırılmayacaktır.

en: If this option is enabled and if there is currently no destination file name set, the program will set one for you when you add a source file.
tr: Eğer bu seçenek etkinleştirilirse ve şu anda bir hedef dosya adı ayarlı değilse, bir kaynak dosyayı eklediğinizde program sizin için bir tane ayarlayacak.

en: If this option is enabled, only source files containing video tracks will be used for setting the destination file name.
tr: Eğer bu seçenek etkinleştirilirse, sadece görüntü izlerini içeren kaynak dosyalar hedef dosya adını ayarlamak için kullanılacaktır.

en: If this option is enabled, only those tracks will be set to be copied whose language is selected below.
tr: Eğer bu seçenek etkinleştirilirse, sadece bu izler, aşağıda hangisinin dili seçildiyse kopyalanması için ayarlanacaktır.

en: If this option is enabled, the GUI will always clear the "destination file name" input box whenever the last source file is removed.
tr: Eğer bu seçenek etkinleştirilirse GKA, son kaynak dosyasını her kaldırıldığında "hedef dosya adı" girdi kutusunu her zaman temizleyecek.

en: If this option is enabled, the GUI will always clear the "file title" input box whenever the last source file is removed.
tr: Eğer bu seçenek etkinleştirilirse GKA, son kaynak dosyasını her kaldırıldığında "dosya başlığı" girdi kutusunu her zaman temizleyecek.

en: If this option is enabled, the file title will be used as the basis for the destination file name if a file title is set.
tr: Eğer bu seçenek etkinleştirilirse, dosya başlığının ayarlanması durumunda dosya başlığı hedef dosya adı için temel olarak kullanılır.

en: If this option is enabled, the name of the directory the file is located in will be used as the basis for the destination file name.
tr: Eğer bu seçenek etkinleştirilirse, hedef dosya adı için temel olarak dosyanın bulunduğu dizinin adı kullanılacaktır.

en: If tracks are known to be present but not found, the percentage to probe can be changed here.
tr: Eğer izin mevcut olduğu biliniyorsa, ama bulunamadıysa, araştırma için yüzde burada değiştirilebilir.

en: If two or more timestamps are used then you have to separate them with commas.
tr: Eğer iki veya daha fazla zaman damgası kullanıldıysa o zaman onları virgüllerle ayırmak zorundasınız.

en: If you add another job with the same destination file then file created before will be overwritten.
tr: Eğer aynı hedef dosya ile başka bir iş eklerseniz, o zaman önceden oluşturulan dosyanın üzerine yazılacaktır.

en: If you leave this empty then there is no limit for the number of files mkvmerge might create.
tr: Eğer bunu boş bırakırsanız o zaman mkvmerge'ün oluşturabilir dosya sayısı için sınır yoktur.

en: If you often use the same names for tracks, you can enter them here.
tr: İzler için aynı adları sıkça kullanıyorsanız, bunları buraya girebilirsiniz.

en: If you often use the same values when splitting by duration, you can enter them here.
tr: Süresine göre bölerken aynı değerleri sıkça kullanıyorsanız, bunları buraya girebilirsiniz.

en: If you often use the same values when splitting by size, you can enter them here.
tr: Boyutuna göre bölerken aynı değerleri sıkça kullanıyorsanız, bunları buraya girebilirsiniz.

en: If you want to append or add them as additional parts you have to select which source file to append or add them to:
tr: Eğer bunları ek parçalar olarak eklemek veya ilave etmek istiyorsanız, hangi kaynak dosyanın bunlara ilave edileceğini veya ekleneceğini seçmek zorundasınız:

en: Ignores playlists which are likely meant for menus.
tr: Menülere yönelik olması muhtemel çalma listelerini yoksayar.

en: Ignoring an entry which starts after it ends ({0}).
tr: Bittikten sonra başlayan giriş yoksayılıyor ({0}).

en: Imported font from {0}
tr: {0} dosyasından içe aktarılmış yazı tipi

en: Imported picture from {0}
tr: {0} dosyasından içe aktarılmış resim

en: In &two fixed columns on the right of the files and tracks
tr: Dosyaların ve izlerin sağında &iki sabit sütun içinde

en: In a &scrollable column on the right of the files and tracks
tr: Dosyaların ve izlerin sağında &kaydırılabilir bir sütun içinde

en: In a tab &widget below the files and tracks
tr: Dosyaların ve izlerin yukarısında bir sekme &parçacığı içinde

en: In fixed intervals: chapters are created in fixed intervals, e.g. every 30 seconds.
tr: Sabitlenmiş aralıklar içinde: bölümler sabitlenmiş aralıklar içinde oluşturulur, örn. her 30 saniye.

en: In the most compact layout the track properties are located to the right of the files and tracks lists in a scrollable single column.
tr: Çoğu küçük yerleşimde iz özellikleri dosyaların ve izler listelerinin sağında kaydırılabilir tek bir sütunda bulunur.

en: Inconsistent AAC audio packet (length: {0} != {1})
tr: Tutarsız AAC ses paketi (uzunluk: {0} != {1})

en: Increase verbosity.
tr: Ayrıntıyı arttır.

en: Independent of the checkboxes, every active configuration can be triggered manually from the "job output" tool.
tr: Onay kutularının bağımsızlığı, her etkin yapılandırmanın "iş çıktısı" aracından el ile tetiklenebiliyor olmasıdır.

en: Indexing (cues):
tr: İndeksleme (cue'lar):

en: Individually selected components
tr: Ayrı ayrı seçilen bileşenler

en: Info job
tr: Bilgi işi

en: Info tool
tr: Bilgi aracı

en: Information
tr: Bilgiler

en: Information & Warnings:
tr: Bilgiler ve Uyarılar:

en: Input too long: {0} > {1}
tr: Girdi çok uzun: {0} > {1}

en: Instead such a file must be set via the 'chapter file' option on the 'output' tab.
tr: Bunun yerine böyle bir dosya 'çıktı' sekmesindeki 'bölüm dosyası' seçeneği aracılığıyla ayarlanmak zorundadır.

en: Instead such a file must be set via the 'global tags' option on the 'output' tab.
tr: Bunun yerine böyle bir dosya 'çıktı' sekmesindeki 'genel etiketler' seçeneği aracılığıyla ayarlanmak zorundadır.

en: Instead such a file must be set via the 'segment info' option on the 'output' tab.
tr: Bunun yerine böyle bir dosya 'çıktı' sekmesindeki 'parça bilgisi' seçeneği aracılığıyla ayarlanmak zorundadır.

en: Interface &language:
tr: Arayüz &dili:

en: Interlaced
tr: Geçişli

en: Internal bug: tracks.cpp SSA #1. {0}
tr: Dahili hata: tracks.cpp SSA #1. {0}

en: Internal program error
tr: Dahili program hatası

en: Internet Video Recording (IVR)
tr: Internet Görüntü Kaydı (IVR)

en: Interval:
tr: Aralık:

en: Invalid 'format' attribute '{0}'.
tr: Geçersiz 'biçim' özniteliği: '{0}'.

en: Invalid Base64 character encountered
tr: Geçersiz Base64 karakteriyle karşılaşıldı

en: Invalid BlockAddition level in argument '{0}'.
tr: '{0}' bağımsız değişkeninde geçersiz BlokEkleme seviyesi.

en: Invalid UTF-8 char. First byte: 0x{0:02x}
tr: Geçersiz UTF-8 kar. İlk bayt: 0x{0:02x}

en: Invalid Vorbis headers in AVI audio track.
tr: AVI ses izinde geçersiz Vorbis üstbilgileri.

en: Invalid attachment ID/file name specification in argument '{0}'.
tr: '{0}' bağımsız değişkeninde geçersiz ek ID/dosya adı belirtme.

en: Invalid attribute '{0}' in node '{1}' at position {2}
tr: {2} konumunda '{1}' düğümünde geçersiz '{0}' özniteliği

en: Invalid boolean option specified in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde belirtilmiş geçersiz boole seçeneği.

en: Invalid boolean specified in '--aac-is-sbr {0}'.
tr: '--aac-is-sbr {0}' içinde belirtilmiş geçersiz boolean.

en: Invalid change spec ({2}) in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde geçersiz değiştirme belirtisi ({2}).

en: Invalid chapter number '{0}' for '--split' in '--split {1}': {2}
tr: '--split {1}' içinde '--split' için geçersiz karakter numarası '{0}': {2}

en: Invalid compression option specified in '--compression {0}'.
tr: '--compression {0}' içinde belirtilmiş geçersiz sıkıştırma seçeneği.

en: Invalid compression option. No track ID specified in '--compression {0}'.
tr: Geçersiz sıkıştırma seçeneği. '--compression {0}' içinde belirtilmiş iz ID yok.

en: Invalid cues option specified in '--cues {0}'.
tr: '--cues {0}' içinde belirtilmiş geçersiz cue'lar seçeneği.

en: Invalid cues option. No track ID specified in '--cues {0}'.
tr: Geçersiz cue'lar seçeneği. '--cues {0}' içinde belirtilmiş iz ID yok.

en: Invalid data for Base64 encoding found.
tr: Base64 kodlaması için geçersiz veri bulundu.

en: Invalid end frame/field number for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}).
tr: '--split {0}' içinde '--split' için geçersiz bitiş karesi/alanı numarası (şu anki kısım: {1}).

en: Invalid end frame/field number for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}). The end number must be bigger than the start number.
tr: '--split {0}' içindeki '--split' için geçersiz bitiş karesi/alanı numarası (şu anki kısım {1}). Bitiş numarası başlama numarasından daha büyük olmak zorundadır.

en: Invalid end time for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}). Additional error message: {2}.
tr: '--split {0}' (şu anki parça {1}) içindeki '--split' için geçersiz bitiş zamanı. İlave hata iletisi: {2}.

en: Invalid end time for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}). The end time must be bigger than the start time.
tr: '--split {0}' (şu anki parça {1}) içindeki '--split' için geçersiz bitiş zamanı. Bitiş zamanı başlama zamanından daha büyük olmak zorundadır.

en: Invalid format for '--split' in '--split {0}'.
tr: '--split {0}' içinde '--split' için geçersiz biçim.

en: Invalid format for a SSA line ('{0}') at timestamp {1}: The first field is not an integer. This entry will be skipped.
tr: {1} zaman damgasında SSA satırı ('{0}') için geçersiz biçim: İlk alan tam sayı değildir. Bu giriş atlanacaktır.

en: Invalid format: At least minutes and seconds have to be given, but no colon was found
tr: Geçersiz biçim: En azından dakika ve saniye verilmeli ama bulunan sütun yok

en: Invalid format: Colon inside nano-second part
tr: Geçersiz biçim: Sütun içinde nano saniye kısmı

en: Invalid format: More than nine nano-second digits
tr: Geçersiz biçim: Dokuzdan fazla nano saniye rakamı

en: Invalid format: More than two colons
tr: Geçersiz biçim: İki sütundan fazla

en: Invalid format: No digits before colon
tr: Geçersiz biçim: Sütundan önce rakam yok

en: Invalid format: No digits before decimal point
tr: Geçersiz biçim: Ondalık noktasından önce rakam yok

en: Invalid format: Second decimal point after first decimal point
tr: Geçersiz biçim: İlk ondalık noktasından sonra ikinci ondalık noktası

en: Invalid format: The last character is a colon or a decimal point instead of a digit
tr: Geçersiz biçim: Son karakter bir sütun veya rakam yerine ondalık noktası

en: Invalid format: the string is empty.
tr: Geçersiz biçim: dizgi boş.

en: Invalid format: unknown character '{0}' found
tr: Geçersiz biçim: bilinmeyen karakter '{0}' bulundu

en: Invalid frame for '--split' in '--split {0}'.
tr: '--split {0}' içinde '--split' için geçersiz kare.

en: Invalid header length: {0} (total length: {1}, idx: {2}, dataidx: {3})
tr: Geçersiz üstbilgi uzunluğu: {0} (toplam uzunluk: {1}, idx: {2}, dataidx: {3})

en: Invalid identification format in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde geçersiz tanımlama biçimi.

en: Invalid length of hexadecimal content: must be divisable by 2.
tr: Onaltılık içeriğin geçersiz uzunluğu: 2'nin bölenleri olmak zorundadır.

en: Invalid minute: {0}
tr: Geçersiz dakika: {0}

en: Invalid number of minutes: {0} > 59
tr: Geçersiz dakika sayısı: {0} > 59

en: Invalid number of seconds: {0} > 59
tr: Geçersiz saniye sayısı: {0} > 59

en: Invalid second: {0}
tr: Geçersiz saniye: {0}

en: Invalid selector in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde geçersiz seçici.

en: Invalid settings
tr: Geçersiz ayarlar

en: Invalid split size in '--split {0}'.
tr: '--split {0}' içinde geçersiz ayırma boyutu.

en: Invalid start frame/field number for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}).
tr: '--split {0}' içinde '--split' için geçersiz başlama karesi/alanı numarası (şu anki kısım: {1}).

en: Invalid start frame/field number for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}). The start number must be bigger than or equal to the previous part's end number.
tr: '--split {0}' içindeki '--split' için geçersiz başlama karesi/alanı numarası (şu anki kısım {1}). Başlama numarası önceki kısmın bitiş numarasından daha büyük ya da eşit olmak zorundadır.

en: Invalid start or stop timestamp
tr: Geçersiz başlatma ve durdurma zaman damgası

en: Invalid start time for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}). Additional error message: {2}.
tr: '--split {0}' içindeki '--split' için geçersiz başlama zamanı (şu anki kısım {1}). İlave hata iletisi: {2}.

en: Invalid start time for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}). The start time must be bigger than or equal to the previous part's end time.
tr: '--split {0}' içindeki '--split' için geçersiz başlama zamanı (şu anki kısım {1}). Başlama zamanı önceki kısmın bitiş zamanından daha büyük ya da eşit olmak zorundadır.

en: Invalid start/end specification for '--split' in '--split {0}' (current part: {1}).
tr: '--split {0}' içinde '--split' için geçersiz başlama/bitiş belirleme (şu anki kısım: {1}).

en: Invalid sub charset option. No track ID specified in '--sub-charset {0}'.
tr: Geçersiz alt karakter kümesi seçeneği. '--sub-charset {0}' içinde belirtilmiş iz ID'si yok.

en: Invalid sub charset specified in '--sub-charset {0}'.
tr: '--sub-charset {0}' içinde belirtilmiş geçersiz alt karakter kümesi.

en: Invalid sync option specified in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde belirtilmiş geçersiz eşitleme seçeneği.

en: Invalid sync option specified in '{0} {1}'. The divisor is zero.
tr: '{0} {1}' içinde belirtilmiş geçersiz eşitleme seçeneği. Bölen sıfırdır.

en: Invalid sync option specified in '{0} {1}'. The linear sync value may not be equal to or smaller than zero.
tr: '{0} {1}' içinde belirtilmiş geçersiz eşitleme seçeneği. Doğrusal eşitleme değeri sıfıra eşit ya da küçük olamaz.

en: Invalid sync option. No track ID specified in '{0} {1}'.
tr: Geçersiz eşitleme seçeneği. '{0} {1}' içinde belirtilmiş iz ID yok.

en: Invalid tags file name specified in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde belirtilmiş geçersiz etiket dosya adı.

en: Invalid tags option. No track ID specified in '{0} {1}'.
tr: Geçersiz etiket seçeneği. '{0} {1}' içinde belirtilmiş iz ID'si yok.

en: Invalid time for '--split' in '--split {0}'. Additional error message: {1}
tr: '--split {0}' içindeki '--split' için geçersiz zaman. İlave hata iletisi: {1}

en: Invalid time for '--split' in '--split {0}'. Additional error message: {1}.
tr: '--split {0}' içindeki '--split' için geçersiz zaman. İlave hata iletisi: {1}.

en: Invalid track ID specified in '--aac-is-sbr {0}'.
tr: '--aac-is-sbr {0}' içinde belirtilmiş geçersiz iz ID.

en: Invalid track ID specified in '--compression {0}'.
tr: '--compression {0}' içinde belirtilmiş geçersiz iz ID.

en: Invalid track ID specified in '--cues {0}'.
tr: '--cues {0}' içinde belirtilmiş geçersiz iz ID.

en: Invalid track ID specified in '--sub-charset {0}'.
tr: '--sub-charset {0}' içinde belirtilmiş geçersiz iz ID.

en: Invalid track ID specified in '--{0} {1}'.
tr: '--{0} {1}' içinde belirtilmiş geçersiz iz ID.

en: Invalid track ID specified in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde belirtilmiş geçersiz iz ID.

en: Invalid track ID/file name specification in argument '{0}'.
tr: '{0}' bağımsız değişkeninde geçersiz iz ID/dosya adı belirtme.

en: Invisible
tr: Görünmez

en: It cannot be removed because it is a mandatory header field.
tr: Zorunlu bir üstbilgi alanı olduğundan kaldırılamaz.

en: It does not consist of a track ID and a value separated by a colon.
tr: Bu, bir iz ID'sinden ve iki nokta üst üste ile ayrılmış bir değerden meydana gelmez.

en: It is ignored for XML chapter files.
tr: Bu, XML bölüm dosyaları için yoksayılır.

en: It tries to detect sequences of names that likely belong to the same movie by splitting the name into three parts: a prefix, a running number and a suffix that doesn't contain digits.
tr: Adını üç kısma ayırarak aynı filme ait olan adların sıralamalarını algılamaya çalışır: bir önek, bir çalışma numarası ve rakamlar içermeyen bir sonek.

en: Its 'forced display' property is set in the source file.
tr: 'Zorunlu görüntüle' özelliği kaynak dosyada ayarlanmıştır.

en: Its installation location could not be determined automatically.
tr: Kurulum yeri otomatik olarak belirlenemedi.

en: Its name contains the word 'forced' (in English).
tr: Adı 'forced' kelimesini içerir (İngilizce olarak).

en: JSON option files must contain a JSON array consisting solely of JSON strings
tr: JSON seçenek dosyaları yalnızca JSON dizgilerinden oluşan bir JSON dizilimini içermek zorunda

en: Job &output
tr: İş çı&ktısı

en: Job completed with warnings
tr: İş uyarılarla tamamlandı

en: Job description
tr: İş tanımı

en: Job end date && time in ISO 8601 format
tr: ISO 8601 biçiminde iş bitiş tarihi ve saati

en: Job failed
tr: İş başarısız oldu

en: Job output
tr: İş çıktısı

en: Job queue
tr: İş kuyruğu

en: Job queue changed
tr: İş kuyruğu değişti

en: Job start date && time in ISO 8601 format
tr: ISO 8601 biçiminde iş başlangıç tarihi ve saati

en: Job succeeded
tr: İş başarılı oldu

en: Job type ('multiplexer' or 'info')
tr: İş türü ('çoklayıcı' ya da 'bilgi')

en: Jobs & job queue
tr: İşler ve iş kuyruğu

en: Jobs and job output
tr: İşler ve iş çıktısı

en: Jobs to execute:
tr: Yürütülen işler:

en: Kate packet is too small and is being skipped.
tr: Kate paketi çok küçük ve atlanıyor.

en: Keep only the BlockAdditions up to this level (default: keep all levels)
tr: Sadece Blok İlavelerini bu seviyeye kadar tut (varsayılan: tüm seviyeleri tut)

en: Key frame
tr: Anahtar kare

en: Known &problems in recent releases
tr: Son yayınlarda bilinen &sorunlar

en: Known element, but invalid at this position: {0} (ID: 0x{1})
tr: Bilinmeyen öğe, ancak bu konumda geçersiz: {0} (ID: 0x{1})

en: Lace number
tr: Bağlama numarası

en: Language
tr: Dil

en: Language (IETF BCP 47)
tr: Dil (IETF BCP 47)

en: Language (obsolete)
tr: Dil (eski)

en: Language selected below
tr: Aşağıda seçilen dil

en: Language shortcuts
tr: Dil kısayolları

en: Language:
tr: Dil:

en: Languages
tr: Diller

en: Languages:
tr: Diller:

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Leave additional space (EbmlVoid) in the destination file after the chapters.
tr: Bölümlerden sonra hedef dosyada ilave boşluk (EbmlVoid) bırakır.

en: Left
tr: Sol

en: Legend:
tr: Gösterge:

en: Length: %1 byte | Length: %1 bytes
tr[0]: Uzunluk: %1 bayt
tr[1]: Uzunluk: %1 bayt

en: Light
tr: Açık

en: Line {0} of the timestamp file '{1}' contains inconsistent data (e.g. the duration or the FPS are smaller than zero).
tr: '{1}' zaman damgası dosyasının {0}. satırı tutarsız veri içeriyor (örn. süre ya da FPS sıfırdan küçük).

en: Line {0} of the timestamp file '{1}' contains inconsistent data (e.g. the start frame number is bigger than the end frame number, or some values are smaller than zero).
tr: '{1}' zaman damgası dosyasının {0}. satırı tutarsız veri içeriyor (örn. başlangıç karesi numarası bitiş karesi numarasından büyük ya da bazı değerler sıfırdan küçük).

en: Line {0} of the timestamp file '{1}' could not be parsed.
tr: '{1}' zaman damgası dosyasının {0}. satırı ayrıştırılamadı.

en: Line {0}: Negative timestamp encountered. The entry will be adjusted to start from 00:00:00.000.
tr: Satır {0}: Eksi zaman damgasıyla karşılaştı. Giriş 00:00:00.000'dan başlamaya ayarlanacaktır.

en: Line {0}: The current timestamp ({1}) is smaller than the previous one ({2}). The entries will be sorted according to their timestamps. This might result in the wrong order for some subtitle entries. If this is the case then you have to fix the .idx file manually.
tr: Satır {0}: Şu anki zaman damgası ({1}) öncekinden ({2}) küçük. Girişler zaman damgalarına göre sıralanacaktır. Bu, bazı altyazıların girişleri için yanlış sırada sonuçlanabilir. Eğer durum buysa, o zaman .idx dosyasını el ile düzeltmek zorundasınız.

en: Line {0}: The line seems to be a subtitle entry but the format couldn't be recognized. This entry will be skipped.
tr: Satır {0}: Satır bir altyazı girişi olarak görünüyor ancak biçim tanınamadı. Bu giriş atlanacaktır.

en: Line {0}: The line seems to be a subtitle entry but the timestamp was negative even after adding the track delay. Negative timestamps are not supported in Matroska. This entry will be skipped.
tr: Satır {0}: Satır bir altyazı girişi olarak görünüyor ancak zaman damgası iz gecikmesi eklendikten sonra bile eksi oldu. Eksi zaman damgaları Matroska içinde desteklenmez. Bu giriş atlanacaktır.

en: Link files
tr: Bağlantı dosyaları

en: Linux/Unix shells (bash, zsh etc.)
tr: Linux/Unix kabukları (bash, zsh vb.)

en: List all valid property names and exit
tr: Tüm geçerli özellik adlarını ve çıkışı listele

en: Listen to <a href="%1">song</a> on YouTube
tr: YouTube'da <a href="%1">müzik</a> dinle

en: Listen to <a href="%1">song</a> or <a href="%2">album</a> on YouTube
tr: YouTube'da <a href="%1">müzik</a> veya <a href="%2">albüm</a> dinle

en: Listing configuration file names with the extension .mtxcfg causes the GUI to load the those configuration files in the appropriate tool.
tr: Yapılandırma dosyası adlarını .mtxcfg uzantısı ile listelemek, GKA'nın bu yapılandırma dosyalarını uygun araçta yüklemesine neden olur.

en: Listing content of file "%1" in directory "%2"
tr: "%2" dizininde "%1" dosyasının içeriğini listeleme

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Location of MediaInfo &GUI:
tr: MediaInfo &GKA'nın yeri:

en: Lower priority
tr: Düşük öncelik

en: Lowest priority
tr: En düşük öncelik

en: M&ore actions
tr: Daha f&azla eylem

en: MIME type
tr: MIME türü

en: MKVToolNix &GUI
tr: MKVToolNix &GKA

en: MKVToolNix &web site
tr: MKVToolNix &web sitesi

en: MKVToolNix GUI acts as a portable application but cannot write to its base directory, '%1'. If it should act as an installed application, remove the file '%2'.
tr: MKVToolNix GKA, taşınabilir bir uygulama gibi davranır ancak kendi ana '%1' dizine yazamaz. Eğer yüklü bir uygulama gibi davranması gerekiyorsa, '%2' dosyasını kaldırın.

en: MKVToolNix GUI config files
tr: MKVToolNix GKA yapılandırma dosyaları

en: MKVToolNix GUI preferences
tr: MKVToolNix GKA tercihleri

en: MKVToolNix GUI's installation directory
tr: MKVToolNix GKA'nün kurulum dizini

en: MKVToolNix news & changes
tr: MKVToolNix haberler ve değişiklikler

en: MKVToolNix option files (JSON-formatted)
tr: MKVToolNix seçenek dosyaları (JSON-biçiminde)

en: MP4 audio/video files
tr: MP4 ses/görüntü dosyaları

en: MPEG program stream
tr: MPEG program akışı

en: MPEG program streams
tr: MPEG program akışları

en: MPEG transport stream
tr: MPEG taşıma akışı

en: MPEG transport streams
tr: MPEG taşıma akışları

en: MPEG-1/2 Audio Layer II/III
tr: MPEG-1/2 Ses Katmanı II/III

en: MPEG-1/2 Audio Layer II/III elementary streams
tr: MPEG-1/2 Ses Katmanı II/III temel akışları

en: MPEG-1/2 video
tr: MPEG-1/2 görüntü

en: MPEG-1/2 video elementary stream
tr: MPEG-1/2 görüntü temel akışı

en: MPEG-1/2 video elementary streams
tr: MPEG-1/2 görüntü temel akışları

en: MPLS Blu-ray playlist
tr: MPLS Blu-ray oynatma listesi

en: Ma&ximum number of concurrent jobs:
tr: En &fazla eşzamanlı iş sayısı:

en: Make this track eligible to be played by default.
tr: Bu izi varsayılan olarak oynatılmaya uygun hale getirin.

en: Malformed AAC codec initialization data found.
tr: Arızalanmış AAC kodek başlatma verisi bulundu.

en: Malformed codec id '{0}'.
tr: Arızalanmış kodek id '{0}'.

en: Mark this track as "enabled" (the default) or "disabled".
tr: Bu izi "etkinleştirildi" (varsayılan) veya "etkisizleştirildi" olarak işaretleyin.

en: Mark this track as "forced display".
tr: Bu izi "zorunlu görüntüle" olarak işaretler.

en: Markdown files
tr: Markdown dosyaları

en: Matroska and WebM files
tr: Matroska ve WebM dosyaları

en: Matroska audio/video files
tr: Matroska ses/görüntü dosyaları

en: Matroska files
tr: Matroska dosyaları

en: Matroska files can be played back without the cue data, but seeking will probably be imprecise and slower.
tr: Matroska dosyaları cue verisi olmadan oynatılabilir ancak arama muhtemelen yavaş ve özensiz olacaktır.

en: Maximum EBML ID length
tr: En fazla EBML ID uzunluğu

en: Maximum EBML size length
tr: En fazla EBML boyut uzunluğu

en: Maximum allowed length: {0}, actual length: {1}
tr: En fazla izin verilen uzunluk: {0}, asıl uzunluk: {1}

en: Maximum allowed value: {0}, actual value: {1}
tr: En fazla izin verilen değer: {0}, asıl değer: {1}

en: Maximum block additional ID
tr: En fazla blok ilavesi ID

en: Maximum brightness of a single pixel in candelas per square meter (cd/m²).
tr: Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak tek bir pikselin en fazla aydınlığı.

en: Maximum cache
tr: En fazla önbellek

en: Maximum content light
tr: En fazla içerik ışığı

en: Maximum content light:
tr: En fazla içerik ışığı:

en: Maximum frame light
tr: En fazla kare ışığı

en: Maximum frame light:
tr: En fazla kare ışığı:

en: Maximum frame-average light level in candelas per square meter (cd/m²).
tr: Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak en fazla kare ortalaması ışık seviyesi.

en: Maximum luminance
tr: En fazla parlaklık

en: Maximum luminance in candelas per square meter (cd/m²).
tr: Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak en fazla parlaklık.

en: Maximum luminance:
tr: En fazla parlaklık:

en: Maximum number of files:
tr: En fazla dosya sayısı:

en: Memory allocation error: {0} ({1}).
tr: Bellek ayırma hatası: {0} ({1}).

en: Memory for a RealAudio/RealVideo frame could not be allocated.
tr: RealAudio/RealVideo karesi için bellek ayrılamadı.

en: Minimum allowed length: {0}, actual length: {1}
tr: En az izin verilen uzunluk: {0}, asıl uzunluk: {1}

en: Minimum allowed value: {0}, actual value: {1}
tr: En az izin verilen değer: {0}, asıl değer: {1}

en: Minimum cache
tr: En az önbellek

en: Minimum luminance
tr: En az parlaklık

en: Minimum luminance in candelas per square meter (cd/m²).
tr: Kandela bölü metrekare (cd/m²) olarak en az parlaklık.

en: Minimum luminance:
tr: En az parlaklık:

en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Missing argument for '--output-charset'.
tr: '--output-charset' için eksik bağımsız değişken.

en: Missing argument for '--ui-language'.
tr: '--ui-language' için eksik bağımsız değişken.

en: Missing argument to '{0}'.
tr: '{0}' için eksik bağımsız değişken.

en: Missing destination file name in argument '{0}'.
tr: '{0}' bağımsız değişkeninde hedef dosya adı eksik.

en: Missing one hex digit
tr: Onaltılık bir sayı eksik

en: Missing start/end specifications for '--split' in '--split {0}'.
tr: '--split {0}' içinde '--split' için eksik başlama/bitiş belirtmeleri.

en: Modes
tr: Kipler

en: Modif&y selected track
tr: Seçilen izi d&eğiştir

en: Modif&y selected tracks
tr: Seçilen izleri d&eğiştir

en: Modification of properties in the section '{0}' was requested, but no corresponding level 1 element was found in the file. {1}
tr: '{0}' bölümünde tercihlerin değişikliği istendi, ancak dosyada ilgili seviye 1 öğesi bulunamadı. {1}

en: Modified:
tr: Değiştirilmiş:

en: More
tr: Daha Fazla

en: More than one MIME type was given for a single attachment. '{0}' will be discarded and '{1}' used instead.
tr: Tek bir ek için birden fazla MIME türü verildi. '{0}' göz ardı edilecektir ve bunun yerine '{1}' kullanılacaktır.

en: More than one description was given for a single attachment.
tr: Tek bir ek için birden fazla tanım verildi.

en: More than one file name has been given ('{0}' and '{1}').
tr: Birden fazla dosya adı verilmiş ('{0}' ve '{1}').

en: More than one name was given for a single attachment. '{0}' will be discarded and '{1}' used instead.
tr: Tek bir ek için birden fazla isim verildi. '{0}' göz ardı edilecektir ve bunun yerine '{1}' kullanılacaktır.

en: More than one track is to be appended to the track {0} from file no. {1} ('{2}'). The argument for '--append-to' was invalid.
tr: Birden fazla iz, {1} ('{2}') nolu dosyadan {0} izine ilave edildi. '--append-to' için bağımsız değişken geçersizdi.

en: More than one track with the track number {0} found.
tr: İz numarası {0} ile birden fazla iz bulundu.

en: Most of the other settings on the output tab will be kept intact, though.
tr: Çıktı sekmesindeki diğer ayarların çoğu yine de bozulmadan tutulacaktır.

en: Most options can only be used in certain modes with a few options applying to all modes.
tr: Birçok seçenek sadece tüm kiplere uygulanan birkaç seçenek ile belli kiplerde kullanılabilir.

en: Multiple modes can be used in the same invocation of mkvextract allowing the extraction of multiple things in a single pass.
tr: Birden çok kip, tek bir geçişteki birden çok şeyin çıkarılmasına izin veren mkvextract'ın aynı çağırma şeklinde kullanılabilir.

en: Multiplex job
tr: Çoklama işi

en: Multiplexer
tr: Çoklayıcı

en: Multiplexing application
tr: Çoklama uygulaması

en: Multiplexing to file "%1" in directory "%2"
tr: "%2" dizininde "%1" dosyasına çoklama

en: Multiplexing took {0}.
tr: Çoklama {0} sürdü.

en: Multiply the chapters' timestamps with a factor.
tr: Bu bölümlerin zaman damgalarını bir etken ile çoğaltır.

en: Multiply this track's timestamps with a factor.
tr: Bu izin zaman damgalarını bir etken ile çoğaltır.

en: Na&me template:
tr: İsi&m şablonu:

en: Name
tr: Adı

en: Name tem&plate:
tr: Ad şabl&onu:

en: Name template:
tr: Ad şablonu:

en: Name/Description
tr: Adı/Tanım

en: Name:
tr: Adı:

en: Names
tr: Adları

en: Names are considered to be in sequence when the previous file name's prefix & suffix match the current file name's prefix & suffix and the running number is incremented by one.
tr: Adlar, önceki dosya adının öneki ve soneki şu anki dosya adının öneki ve sonekiyle eşleştiğinde ve çalışma numarası bir bir artırıldığı zaman sıralama içinde olduğu kabul edilir.

en: Negative values are allowed.
tr: Eksi değerlere izin verilir.

en: Never
tr: Asla

en: Never scan for other playlists
tr: Diğer oynatma listeleri için asla tarama

en: New &value:
tr: Yeni &değer:

en: New value:
tr: Yeni değer:

en: Next filename
tr: Sonraki dosya adı

en: Next segment UID
tr: Sonraki parça UID

en: Next segment UID:
tr: Sonraki parça UID:

en: Next segment's unique ID
tr: Sonraki parçanın benzersiz ID'si

en: No
tr: Hayır

en: No 'EBML head' element was found.
tr: Hiç 'EBML başı' öğesi bulunamadı.

en: No AC-3 header found in first frame; track will be skipped.
tr: İlk karede bulunan AC-3 üstbilgisi yok; iz atlanacaktır.

en: No DTS header found in first frames; track will be skipped.
tr: İlk karede bulunan DTS üstbilgisi yok; iz atlanacaktır.

en: No EBML head found.
tr: Bulunan EBML başı yok.

en: No MIME type has been set for the attachment '{0}', and it could not be guessed.
tr: '{0}' eki için seçilmiş MIME türü yok ve tahmin edilemez.

en: No actions have been added yet.
tr: Henüz hiç eklenmiş eylem yok.

en: No append mapping was given for the file no. {0} ('{1}'). A default mapping of {2} will be used instead. Please keep that in mind if mkvmerge aborts with an error message regarding invalid '--append-to' options.
tr: {0} ('{1}') nolu dosya için verilmiş ilave etme eşlemesi yok. Bunun yerine {2} için varsayılan eşleme kulanılacaktır. Eğer mkvmerge, geçersiz '--append-to' seçenekleriyle ilgili bir hata iletisi ile iptal olursa lütfen bunu unutmayın.

en: No attachment matched the spec '{0}'.
tr: Belirli {0} ile birlikte eşleşen ek yok.

en: No audio device is available for playback, or accessing it failed.
tr: Kayıttan yürütme için kullanılabilir ses aygıtı yok veya bu aygıta erişim başarısız oldu.

en: No changes were made.
tr: Hiç değişiklik yapılmadı.

en: No chapter numbers listed after '--split {0}'.
tr: '--split {0}' sonra listelenen bölüm numarası yok.

en: No cues
tr: Cue'lar yok

en: No cues were found.
tr: Cue'lar bulunamadı.

en: No destination file name specified, will use attachment name.
tr: Belirtilmiş hedef dosya adı yok, ek adı kullanılacak.

en: No disc library information was found.
tr: Bulunan disk kütüphanesi bilgisi yok.

en: No errors yet
tr: Henüz hatalar yok

en: No extra compression
tr: İlave sıkıştırma yok

en: No file has been opened yet.
tr: Henüz hiç açılmış dosya yok.

en: No file name given.
tr: Verilen dosya adı yok.

en: No file names were listed between '{0}' and '{1}'.
tr: '{0}' ve '{1}' arasında listelenmiş dosya adları yok.

en: No filename found after the '@'.
tr: '@'ten sonra bulunan dosya adı yok.

en: No help available.
tr: Yardım mevcut değil.

en: No information is transmitted to the server.
tr: Sunucuya hiç bilgi aktarılmaz.

en: No job has been started yet.
tr: Henüz hiç başlatılmış iş yok.

en: No job started yet
tr: Henüz başlayan iş yok

en: No lacing
tr: Bağlama yok

en: No linguistic content; Not applicable
tr: Dilsel içerik yok; Uygulanamaz

en: No metadata block found. This file is broken.
tr: Bulunan üstveri bloğu yok. Bu dosya bozuk.

en: No multiplex job has been opened yet.
tr: Henüz açılmış hiç çoklama işi yok.

en: No output yet
tr: Henüz çıktı yok

en: No permission to read from, to write to or to create
tr: Şundan okumaya, şuna yazmaya veya oluşturmak için izin yok

en: No segment UID could be found in the file '{0}'.
tr: Parça UID'si '{0}' dosyasında bulunamadı.

en: No segment/level 0 element found.
tr: Bulunan parça/seviye 0 öğesi yok.

en: No source files were given.
tr: Verilmiş kaynak dosyalar yok.

en: No space left to write to
tr: Yazmak için kalan alan yok

en: No track ID specified in '--{0} {1}'.
tr: '--{0} {1}' içinde belirtilmiş iz ID'si yok.

en: No track corresponding to the edit specification '{0}' was found. {1}
tr: Düzenleme özelliği '{0}' ile ilgili hiç iz bulunamadı. {1}

en: No track headers were found for which statistics could be calculated.
tr: İstatistikleri hesaplanabilmesi için hiç iz üstbilgileri bulunamadı.

en: No track with the ID {0} was found in the source file.
tr: Kaynak dosyada ID {0} ile bulunan iz yok.

en: No version number found.
tr: Bulunan sürüm numarası yok.

en: No warnings yet
tr: Henüz uyarılar yok

en: No {0} specified in '--{1} {2}'.
tr: '--{1} {2}' içinde belirtilmiş {0} yok.

en: Non-hex digits encountered.
tr: Onaltılık olmayan rakamlarla karşılaşılmadı.

en: Nor&mal output:
tr: Nor&mal çıktı:

en: Normal priority
tr: Normal öncelik

en: Normalize all IETF BCP 47 language tags of changed elements to either their canonical form (mode 'canonical'), their extended language subtags form (mode 'extlang') or not at all (mode 'off')
tr: Değiştirilen öğelerin tüm IETF BCP 47 dil etiketlerini kurallı biçimlerine ('canonical' kipi), genişletilmiş dil alt etiketleri biçimlerine ('extlang' kipi) normalleştirin veya hiç normalleştirmeyin ('off' kipi)

en: Normally completed jobs stay in the queue even over restarts until the user clears them out manually.
tr: Normalde tamamlanan işler yine yeniden başlasa bile kullanıcı onları elle temizleyene kadar kuyrukta kalırlar.

en: Normally mkvmerge does not change the timing information (frame/field rate) stored in the video bitstream.
tr: Normalde mkvmerge görüntü bit akışında saklanan zamanlama bilgilerini (kare/alan oranı) değiştirmez.

en: Normally mkvmerge keeps aspect ratio information in MPEG4 video bitstreams and puts the information into the container.
tr: Normalde mkvmerge en boy oranı bilgilerini MPEG4 görüntü bit akışları içinde tutar ve kapsayıcı içine bilgileri koyar.

en: Normally mkvmerge will apply additional lossless compression for subtitle tracks for certain codecs.
tr: Normalde mkvmerge, belirli kodeklere altyazı izleri için ilave kayıpsız sıkıştırma uygulayacak.

en: Normally mkvmerge will use a value of 1000000 which means that timestamps and durations will have a precision of 1ms.
tr: Normalde mkvmerge, zaman damgalarının ve sürelerinin 1ms duyarlılığına sahip olacağı anlamına gelen 1000000 değerini kullanacak.

en: Normally selected entries in list view can be moved around via drag & drop and with keyboard shortcuts (Ctrl+Up, Ctrl+Down).
tr: Normalde liste görünümünde seçilen girişler sürükle ve bırak aracılığıyla ve klavye kısayolları (Ctrl+Yukarı ok, Ctrl+Aşağı ok) ile hareket ettirilebilir.

en: Normally spaces & tabs are removed from the beginning & the end of each line in text subtitles.
tr: Normalde metin altyazılarında her satırın başındaki ve sonundaki boşluklar ve sekmeler kaldırılır.

en: Normally the HEVC/H.265 code in mkvmerge and mkvextract normalizes parameter sets by prefixing all key frames with all currently active parameter sets and removes duplicates that might already be present.
tr: Normalde mkvmerge ve mkvextract içindeki HEVC/H.265 kodu, tüm ana kareleri şu anda etkin olan tüm parametre kümelerine sahip önek ekleyerek parametre kümelerini normalleştirir ve zaten mevcut olabilecek kopyaları kaldırır.

en: Not a hex digit at position {0}
tr: {0} konumundaki bir onaltılık rakam değil

en: Not a key frame
tr: Anahtar kare değil

en: Not a valid Matroska file (no EBML head found)
tr: Geçerli Matroska dosyası değil (bulunan EBML başı yok)

en: Not a valid Matroska file (no segment/level 0 element found)
tr: Geçerli Matroska dosyası değil (bulunan parça/seviye 0 öğesi yok)

en: Not a valid number or not positive.
tr: Geçerli bir sayı değil ya da artı değil.

en: Not discardable
tr: Gözden çıkarılamaz

en: Not finished yet
tr: Henüz tamamlanmadı

en: Not needed for AAC tracks read from other container formats like MP4 or Matroska files.
tr: MP4 veya Matroska dosyaları gibi diğer kapsayıcı biçimlerinden okunan AAC izleri için gerekmez.

en: Not started yet
tr: Henüz başlatılmadı

en: Note also that there are not a lot of players that support the cropping parameters.
tr: Kırpma parametrelerini destekleyen çok sayıda oynatıcının olmadığını ayrıca unutmayın.

en: Note that even if the option is disabled mkvmerge will copy a source file's title property unless a title is manually set by the user.
tr: Seçenek etkisizleştirilse bile bir başlık el ile kullanıcı tarafından ayarlanmadığı sürece mkvmerge'ün bir kaynak dosyasının başlık özelliğini kopyalayacağını unutmayın.

en: Note that many players don't use the display width/height values directly but only use the ratio given by these values when setting the initial window size.
tr: Birçok oynatıcının görüntü genişlik/yükseklik değerlerini doğrudan kullanmadığını ancak sadece ilk pencere boyutunu ayarlarken bu değerler tarafından verilen oranı kullandığını unutmayın.

en: Note that most <MTX_…> variables are empty and will be removed for actions that can take variables as arguments.
tr: Çoğu <MTX_…> değişkenlerinin, boş olduğunu ve değişkenleri bağımsız değişkenler olarak alabilen eylemler için kaldırılacağını unutmayın.

en: Note that on Windows forward slashes can be used instead of backslashes in path names, too.
tr: Dosya adlarında ters eğik çizgilerin yerine Windows öne eğik çizgilerinin de kullanılabildiğini unutmayın.

en: Note that the Matroska specifications regarding the storage of '{0}' have not been finalized yet. mkvmerge's support for it is therefore subject to change and uses the CodecID '{1}/EXPERIMENTAL' instead of '{1}'. This warning will be removed once the specifications have been finalized and mkvmerge has been updated accordingly.
tr: '{0}' depolaması ile ilgili Matroska teknik özelliklerinin henüz sonuçlanmadığını unutmayın. Bu konuda mkvmerge'ün desteği bu nedenle değişebilir ve '{1}' yerine '{1}/EXPERIMENTAL' KodekID'sini kullanır. Bu uyarı, teknik özellikler tamamlandıktan ve mkvmerge buna göre güncellendikten sonra kaldırılacaktır.

en: Note that the language "Undetermined (und)" is assumed for tracks for which no language is known (e.g. those read from SRT subtitle files).
tr: "Belirsiz (und)" dilinin, bilinen hiçbir dili olmayan izler için kabul edildiğini unutmayın (örn. onlar SRT altyazı dosyalarından okunur).

en: Note that the video content is not modified by this option.
tr: Görüntü içeriğinin bu seçenek ile değiştirilemediğini unutmayın.

en: Note:
tr: Not:

en: Nothing to do.
tr: Hiçbir şey yapma.

en: Nu&mber of entries to create:
tr: Oluşturmak için giriş sa&yısı:

en: Number
tr: Numara

en: Number of &recently used entries to remember:
tr: Hatırlanacak &en son kullanılan girişlerin sayısı:

en: Number of chapters:
tr: Bölüm sayısı:

en: Number of frames: %1
tr: Kare sayısı: %1

en: Number of nanoseconds (not scaled) per frame.
tr: Kare başına nanosaniye (ölçeklendirilmemiş) sayısı.

en: Numbers of channels in the track.
tr: İzdeki kanal sayısı.

en: Often used selections
tr: Sıkça kullanılan seçimler

en: Ogg/OGM audio/video files
tr: Ogg/OGM ses/görüntü dosyaları

en: One chapter for each appended file
tr: Her ilave edilen dosya için bir bölüm

en: One of the options '--attachment-name', '--attachment-description', '--attachment-mime-type' or '--attachment-uid' has been used without a following '--add-attachment', '--replace-attachment' or '--update-attachment' option.
tr: '--attachment-name', '--attachment-description', '--attachment-mime-type' veya '--attachment-uid' seçeneklerinden biri şurada belirtilen '--add-attachment', '--replace-attachment' veya '--update-attachment' seçeneği olmadan kullanıldı.

en: One-line summaries for each track and frame
tr: Her iz ve kare için tek satır özetler

en: Online check for updates
tr: Güncellemeleri çevrimiçi denetle

en: Only files smaller than 2 GiB are supported.
tr: Sadece 2 GiB'tan küçük dosyalar desteklenir.

en: Only for I frames
tr: Sadece I kareler için

en: Only if the job completed successfully
tr: Sadece eğer iş başarılı olarak tamamlandıysa

en: Only if the source doesn't contain a language
tr: Sadece eğer kaynak bir dil içermiyorsa

en: Only items whose type is in the 'selected' list on the right will be set to be copied by default.
tr: Sadece sağdaki 'seçilen' listesinde türü olan öğeler varsayılan olarak kopyalanması için ayarlanacaktır.

en: Only needed for AAC source files as SBR AAC cannot be detected automatically for these files.
tr: Bu dosyalar için otomatik olarak algılanamayan SBR AAC gibi sadece AAC kaynak dosyalarına ihtiyaç vardır.

en: Only needed in certain situations:
tr: Sadece belirli durumlarda gerekir:

en: Only one chapter file allowed in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde sadece bir bölüm dosyasına izin verildi.

en: Only one destination file allowed.
tr: Sadece bir hedef dosyaya izin verildi.

en: Only one instance of <{0}> is allowed beneath <{1}> at position {2}.
tr: {2} konumunda <{1}> altında <{0}> öğesinin sadece bir benzerine izin veriilr.

en: Only one segment info file allowed in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde sadece bir parça bilgisi dosyasına izin verilir.

en: Only one source file is allowed.
tr: Sadece bir hedef dosyaya izin verilir.

en: Only partial append mappings were given for the file no. {0} ('{1}'). Either don't specify any mapping (in which case the default mapping will be used) or specify a mapping for all tracks that are to be copied.
tr: Dosya no. {0} ('{1}') için sadece kısmi ilave eşlemeler verildi. Ya herhangi bir eşleme belirtmeyin (bu durumda varsayılan eşleme kullanılacaktır) ya da kopyalanacak tüm izler için bir eşleme belirtin.

en: Only playlists whose duration are at least this long are considered and offered to the user for selection.
tr: Sadece, süresi en az bu uzunluk kadar dikkate alınan ve seçim için kullanıcıya sunulan oynatma listeleri.

en: Only show summaries of the contents, not each element.
tr: Sadece içeriklerin özetlerini göster, her öğenin değil.

en: Only the first %1 bytes are shown.
tr: Sadece ilk %1 bayt gösterilir.

en: Only the languages in the 'selected' list on the right will be recognized as track languages in file names.
tr: Sadece sağdaki 'seçilen' listesindeki diller, dosya adlarındaki iz dilleri olarak tanınacaktır.

en: Only to the first destination file
tr: Sadece ilk hedef dosyasına

en: Only tracks with a language in this list will be set to be copied by default.
tr: Sadece bu listede bir dili olan izler varsayılan olarak kopyalanması için ayarlanacaktır.

en: Only v7 and newer VobSub files are supported. If you have an older version then use the VSConv utility from http://sourceforge.net/projects/guliverkli/ to convert these files to v7 files.
tr: Sadece v7 ve daha yeni VobSub dosyaları desteklenir. Eğer daha eski sürüme sahipseniz, bu dosyaları v7 dosyalarına dönüştürmek için o zaman http://sourceforge.net/projects/guliverkli/ adresinden VSConv yardımcı uygulamasını kullanın.

en: Only {0} chapter found in source files & chapter files. | Only {0} chapters found in source files & chapter files.
tr[0]: Kaynak dosyalarda ve bölüm dosyalarında sadece {0} bölüm bulundu.
tr[1]: Kaynak dosyalarda ve bölüm dosyalarında sadece {0} bölüm bulundu.

en: Open Bitstream Units stream
tr: Open Bitstream Units akışı

en: Open Matroska or WebM files
tr: Matroska veya WebM dosyalarını aç

en: Open a Matroska or WebM file via the "header editor" menu, the button below or drag & drop one here.
tr: Matroska veya WebM dosyasını "üstbilgi düzenleyici" menüsü, aşağıdaki düğme aracılığıyla ya da birini buraya sürükle ve bırakarak açın.

en: Open a Matroska or WebM file via the "info tool" menu, the button below or drag & drop one here.
tr: Matroska veya WebM dosyasını "bilgi aracı" menüsü, aşağıdaki düğme aracılığıyla ya da birini buraya sürükle ve bırakarak açın.

en: Open a file via the "chapter editor" menu, the buttons below or drag & drop one here.
tr: Dosyayı "bölüm düzenleyici" menüsü, aşağıdaki düğmeler aracılığıyla ya da bir taneyi buraya sürükle ve bırakarak açın.

en: Open all files as tabs in the header editor
tr: Tüm dosyaları üstbilgi düzenleyicide sekme olarak aç

en: Open corresponding file in &MediaInfo | Open corresponding files in &MediaInfo
tr[0]: İgili dosyayı &MediaInfo içinde aç
tr[1]: İgili dosyaları &MediaInfo içinde aç

en: Open file in &MediaInfo | Open files in &MediaInfo
tr[0]: Dosyayı &MediaInfo içinde aç
tr[1]: Dosyaları &MediaInfo içinde aç

en: Open files in chapter editor
tr: Bölüm düzenleyicide dosyaları aç

en: Open settings file
tr: Ayarlar dosyasını aç

en: Open the multiplexed file with a player:
tr: Çoklanmış dosyayı bir oynatıcı ile aç:

en: Opening %1 file in the chapter editor… | Opening %1 files in the chapter editor…
tr[0]: Bölüm düzenleyicide %1 dosya açılıyor...
tr[1]: Bölüm düzenleyicide %1 dosya açılıyor...

en: Opening %1 file in the header editor… | Opening %1 files in the header editor…
tr[0]: Üstbilgi düzenleyicide %1 dosya açılıyor...
tr[1]: Üstbilgi düzenleyicide %1 dosya açılıyor...

en: Opening files or adding as attachments
tr: Dosyalar açılıyor ya da ekler olarak ekleniyor

en: Option
tr: Seçenek

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Opus (in Ogg) audio files
tr: Opus (Ogg içinde) ses dosyaları

en: Order
tr: Sıralama

en: Ordered
tr: Sıralandı

en: Original value:
tr: Orijinal değer:

en: Other files are ignored when they're added.
tr: Eklendiklerinde diğer dosyalar yoksayılır.

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: Other parts of the file (e.g. a subtitle track) may refer to this attachment via this name.
tr: Dosyanın diğer kısımları (örn. altyazı izi) bu isim aracılığıyla bu eke başvurabilir.

en: Otherwise the destination file name is derived from the source file names.
tr: Aksi halde hedef dosya adı kaynak dosya adlarından türetilir.

en: Otherwise the often used entries will be included first and the full list of all entries afterwards.
tr: Aksi halde sıkça kullanılan girişler, sonradan ilk ve tüm girişlerin tam listesine dahil olacaktır.

en: Otherwise they're shown on the 'output' tab.
tr: Aksi halde 'çıktı' sekmesinde gösterilirler.

en: Output element positions in he&xadecimal
tr: Öğe konumlarını &onaltılık biçimde çıkart

en: Output messages in this charset
tr: Bu karakter kümesindeki çıktı iletileri

en: Output sampling frequency
tr: Çıktı örnekleme sıklığı

en: Overwrite existing file
tr: Varolan dosyanın üzerine yaz

en: PGS/SUP subtitles
tr: PGS/SUP altyazıları

en: PTS error: 0x{0:02x} {1:02x}{2:02x} {3:02x}{4:02x}
tr: PTS hatası: 0x{0:02x} {1:02x}{2:02x} {3:02x}{4:02x}

en: Packet number {0} contained an invalid FLAC header and is being skipped.
tr: Paket numarası {0} geçersiz bir FLAC üstbilgisi içermekte ve atlanıyor.

en: Parse the whole file instead of relying on the index.
tr: İndekse güvenmek yerine bütün dosyayı ayrıştırın.

en: Parser error:
tr: Ayrıştırıcı hatası:

en: Parsing file
tr: Dosya ayrıştırılıyor

en: Parts:
tr: Kısımlar:

en: Pending automatic start
tr: Otomatik başlatma beklemede

en: Pending manual start
tr: Elle başlatma beklemede

en: Pitch rotation:
tr: Meyil dönüşü:

en: Pixel crop bottom
tr: Piksel kırpma en alt

en: Pixel crop left
tr: Piksel kırpma sol

en: Pixel crop right
tr: Piksel kırpma sağ

en: Pixel crop top
tr: Piksel kırpma en üst

en: Pixel height
tr: Piksel yüksekliği

en: Pixel width
tr: Piksel genişliği

en: Play a WAV file with the default application:
tr: Varsayılan uygulama ile bir WAV dosyası çal:

en: Play an audio file
tr: Bir ses dosyası çal

en: Play audio file '%1'
tr: '%1' ses dosyasını çal

en: Players should only consider enabled tracks for playback.
tr: Oynatıcılar sadece oynatma için etkinleştirilmiş izleri göz önünde bulundurmalıdır.

en: Players should prefer tracks with the default track flag set while taking into account user preferences such as the track's language.
tr: Oynatıcılar, izin dili gibi kullanıcı tercihlerini dikkate alırken varsayılan iz işareti kümesine sahip izleri tercih etmelidir.

en: Playlist items:
tr: Oynatma listesi öğeleri:

en: Playlists & Blu-rays
tr: Oynatma Listeleri ve Blu-ray'ler

en: Playlists shorter than %1 second will be ignored. | Playlists shorter than %1 seconds will be ignored.
tr[0]: %1 saniyeden daha kısa oynatma listeleri yoksayılacaktır.
tr[1]: %1 saniyeden daha kısa oynatma listeleri yoksayılacaktır.

en: Please enter the new job's description.
tr: Lütfen yeni işin tanımını girin:

en: Please enter the new predefined split duration.
tr: Lütfen yeni ön tanımlı bölme süresini girin.

en: Please enter the new predefined split size.
tr: Lütfen yeni ön tanımlı bölme boyutunu girin.

en: Please enter the new predefined track name.
tr: Lütfen yeni ön tanımlı iz adını girin.

en: Please re-install MKVToolNix or fix the problem manually. | Please re-install MKVToolNix or fix the problems manually.
tr[0]: Lütfen MKVToolNix'i yeniden yükleyin ya da sorunu el ile düzeltin.
tr[1]: Lütfen MKVToolNix'i yeniden yükleyin ya da sorunları el ile düzeltin.

en: Please read the man page/the HTML documentation to mkvmerge. It
    explains several details in great length which are not obvious from
    this listing.
tr: Lütfen mkvmerge için ana sayfayı/HTML belgelerini okuyun.
    Bu listelemede anlaşılmayan birkaç ayrıntıyı önemli ölçüde anlatır.

en: Please select its location below.
tr: Lütfen aşağıdan konumunu seçin.

en: Please select the actions to apply to all editions, chapters and sub-chapters.
tr: Lütfen tüm yayınları, bölümleri ve alt bölümleri uygulamak için eylemleri seçin.

en: Please select the actions to apply to the selected edition or chapter and all of its children.
tr: Lütfen seçilen yayın veya bölüm ve bunun alttakilerini uygulamak için eylemleri seçin.

en: Please select the character set the following file is encoded in.
tr: Lütfen aşağıdaki dosyanın kodlandığı karakter kümesini seçin.

en: Position
tr: Konum

en: Position for the track properties on the "input" tab:
tr: "Girdi" sekmesindeki iz özellikleri için konum:

en: Position:
tr: Konum:

en: Possible causes are that the program does not exist or that you're not allowed to access it or its directory.
tr: Bunun olası nedenleri programın mevcut olmaması ya da buna veya dizinine erişmenize izin verilmiyor olmasıdır.

en: Possible reasons are: the file is not a Matroska file; the file is write-protected; the file is locked by another process; you do not have permission to access the file.
tr: Muhtemel sebepler: dosya bir Matroska dosyası değil; dosya yazmaya karşı korumalı; dosya başka bir işlem tarafından kilitlenmiş; dosyaya erişim izniniz yok.

en: Pre&view:
tr: Öni&zleme:

en: Pre&viously used destination directory
tr: Ön&ceden kullanılan hedef dizin

en: Predefined audio track names
tr: Ön tanımlı ses izi adları

en: Predefined split durations
tr: Ön tanımlı bölme süreleri

en: Predefined split sizes
tr: Ön tanımlı bölme boyutları

en: Predefined subtitle track names
tr: Ön tanımlı altyazı izi adları

en: Predefined values
tr: Ön tanımlı değerler

en: Predefined video track names
tr: Ön tanımlı görüntü izi adları

en: Previous filename
tr: Önceki dosya adı

en: Previous segment UID
tr: Önceki parça UID

en: Previous segment UID:
tr: Önceki parça UID:

en: Previous segment's unique ID
tr: Önceki parçanın benzersiz ID'si

en: Private data that only applies to a specific projection.
tr: Sadece belirli bir izdüşüme uygulanan özel veri.

en: Private use
tr: Özel kullanım

en: ProRes video
tr: ProRes görüntü

en: Probe &range percentage:
tr: Araştırma &aralığı yüzdesi:

en: Problem with MKVToolNix installation | Problems with MKVToolNix installation
tr[0]: MKVToolNix'in kurulumunda olan sorun
tr[1]: MKVToolNix'in kurulumunda olan sorunlar

en: Process &priority:
tr: İşlem ö&nceliği:

en: Program execution failed
tr: Programı çalıştırma başarısız oldu

en: Programs will only be able to seek to clusters, so creating larger clusters may lead to imprecise or slow seeking.
tr: Programlar sadece kümeleri arayabilecektir, bu yüzden büyük kümeler oluşturmak özensiz veya yavaş aramaya neden olabilir.

en: Progress
tr: İlerleme

en: Progress:
tr: İlerleme:

en: Progress: 100%{0}
tr: İlerleme: 100%{0}

en: Progress: [{0}{1}] {2}%
tr: İlerleme: [{0}{1}] {2}%

en: Progress: {0}%{1}
tr: İlerleme: {0}%{1}

en: Projection type
tr: İzdüşüm türü

en: Projection type:
tr: İzdüşüm türü:

en: Projection's pitch rotation
tr: İzdüşümün meyil dönüşü

en: Projection's private data
tr: İzdüşümün özel verisi

en: Projection's roll rotation
tr: İzdüşümün yuvarlama dönüşü

en: Projection's yaw rotation
tr: İzdüşümün sapma dönüşü

en: Projection-specific data:
tr: İzdüşüme özgü veri:

en: Properties
tr: Özellikler

en: Properties:
tr: Özellikler:

en: QuickTime audio/video files
tr: QuickTime ses/görüntü dosyaları

en: QuickTime compatible video
tr: QuickTime uyumlu görüntü

en: Quicktime/MP4 reader: '{0}' atom is too small. Expected size: >= {1}. Actual size: {2}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: '{0}' atomu çok küçük. Beklenen boyut: >= {1}. Asıl boyut: {2}.

en: Quicktime/MP4 reader: Constant sample size & variable duration not yet supported. Contact the author if you have such a sample file.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Sabit örnek boyutu ve değişken süresi henüz desteklenmiyor. Böyle bir örnek dosyaya sahipseniz hazırlayanı ile iritbata geçin.

en: Quicktime/MP4 reader: Could not read chunk number {0}/{1} with size {2} from position {3}. Aborting.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: {3} konumundan {2} boyutu ile iri parça numarası {0}/{1} okunamadı. İptal ediliyor.

en: Quicktime/MP4 reader: Could not read the extended sound description atom for track ID {0}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: İz ID {0} için genişletilmiş ses tanımlama atomu okunamadı.

en: Quicktime/MP4 reader: Could not read the sound description atom for track ID {0}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: İz ID {0} için ses tanımlama atomu okunamadı.

en: Quicktime/MP4 reader: Could not read the stream description atom for track ID {0}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: İz ID {0} için akış tanımlama atomu okunamadı.

en: Quicktime/MP4 reader: Could not read the video description atom for track ID {0}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: İz ID {0} için görüntü tanımlama atomu okunamadı.

en: Quicktime/MP4 reader: Have not found any header atoms.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Herhangi bir üstbilgi atomu bulunmadı.

en: Quicktime/MP4 reader: Have not found the 'mdat' atom. No movie data found.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: 'mdat' atomu bulunmadı. Bulunan film verisi yok.

en: Quicktime/MP4 reader: Invalid chunk size {0} at {1}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: {1}'de geçersiz iri parça boyutu {0}.

en: Quicktime/MP4 reader: MPEG4 part 10/AVC track {0} is missing its decoder config. Skipping this track.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: MPEG4 kısım 10/AVC izi {0}, çözücü yapılandırmasında eksik. Bu iz atlanıyor.

en: Quicktime/MP4 reader: MPEG4 track {0} is missing the esds atom/the decoder config. Skipping this track.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: MPEG4 izi {0} eksik esds atomu/çözücü yapılandırması. Bu iz atlanıyor.

en: Quicktime/MP4 reader: MPEGH part 2/HEVC track {0} is missing its decoder config. Skipping this track.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: MPEG4 kısım 2/HEVC izi {0}, çözücü yapılandırmasında eksik. Bu iz atlanıyor.

en: Quicktime/MP4 reader: The 'media header' atom ('mdhd') uses the unsupported version {0}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: 'Ortam üstbilgisi' atomu ('mdhd') desteklenmeyen sürüm {0} kullanıyor.

en: Quicktime/MP4 reader: The 'size' field is too small in the stream description atom for track ID {0}.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: İz ID {0} için akış tanımlama atomu içindeki 'boyut' alanı çok küçük.

en: Quicktime/MP4 reader: The 'time scale' parameter was 0. This is not supported.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: 'Zaman ölçeği' parametresi 0'dır. Bu desteklenmez.

en: Quicktime/MP4 reader: The AAC track {0} is missing the esds atom/the decoder config. Skipping this track.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: AAC izi {0} eksik esds atomu/çözücü yapılandırması. Bu iz atlanıyor.

en: Quicktime/MP4 reader: The audio track {0} is using an unsupported 'object type id' of {1} in the 'esds' atom. Skipping this track.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Ses izi {0}, 'esds' atomu içinde desteklenmeyen {1} 'nesne türü id' kullanıyor. Bu iz atlanıyor.

en: Quicktime/MP4 reader: The video track {0} is missing the ESDS atom. Skipping this track.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Görüntü izi {0}, ESDS atomu eksik. Bu iz atlanıyor.

en: Quicktime/MP4 reader: This file uses compressed headers with an unknown or unsupported compression algorithm '{0}'. Aborting.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Bu dosya, bilinmeyen veya desteklenmeyen sıkıştırma algoritması '{0}' ile sıkıştırılmış üstbilgileri kullanır. İptal ediliyor.

en: Quicktime/MP4 reader: This file uses compressed headers, but the expected uncompressed size ({0}) was not what is available after uncompressing ({1}).
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Bu dosya sıkıştırılmış üstbilgileri kullanıyor, ancak beklenen genişletilmiş boyut ({0}), genişletildikten ({1}) sonra kullanılabilir olan değildir.

en: Quicktime/MP4 reader: This file uses compressed headers, but the zlib library could not be initialized. Error code from zlib: {0}. Aborting.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Bu dosya sıkıştırılmış üstbilgileri kullanıyor, ancak zlib kütüphanesi başlatılamadı. zlib'ten hata kodu: {0}. İptal ediliyor.

en: Quicktime/MP4 reader: This file uses compressed headers, but they could not be uncompressed. Error code from zlib: {0}. Aborting.
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: Bu dosya sıkıştırılmış üstbilgileri kullanıyor, ancak genişletilemediler. zlib'ten hata kodu: {0}. İptal ediliyor.

en: Quicktime/MP4 reader: Track ID {0} has more than one FourCC. Only using the first one ({1}) and not this one ({2}).
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: İz ID {0} birden fazla FourCC'ye sahip. Sadece ilk ({1}) olan kullanılıyor ve bu ({2}) olan değil.

en: Quicktime/MP4 reader: Track {0} is missing some data. Broken header atoms?
tr: Quicktime/MP4 okuyucusu: İz {0} bazı verisi eksik. Bozuk üstbilgi atomları olabilir mi?

en: Raw OBUs without a size field are not supported.
tr: Boyut alanı olmayan ham OBU'lar desteklenmiyor.

en: Re&number sub-chapters
tr: Alt bölümleri yeniden &numaralandır

en: Re&place attachment with a new file
tr: Eki yeni bir dosya ile &değiştir

en: Read full NEWS.md file online
tr: Tam NEWS.md dosyasını çevrimiçi okuyun

en: Reading encrypted VOBs is not supported.
tr: Şifrelenmiş VOB'ları okuma desteklenmiyor.

en: Reading failed
tr: Okuma başarısız oldu

en: Reading the segment UID failed
tr: Parça UID'sini okuma başarısız oldu

en: Reads additional command line options from the specified JSON file (see man page).
tr: Belirtilmiş JSON dosyasından ilave komut satırı seçeneklerini okur (ana sayfaya bakın).

en: Real output sampling frequency in Hz.
tr: Hz. olarak gerçek çıktı örnekleme sıklığı.

en: RealMedia audio/video files
tr: RealMedia ses/görüntü dosyası

en: Recent destination directories
tr: Son hedef dizinleri

en: Recognized languages
tr: Tanınan diller

en: Red X chromaticity coordinate as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan Kırmızı X renklilik koordinatı.

en: Red Y chromaticity coordinate as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan Kırmızı Y renklilik koordinatı.

en: Red color coordinate x
tr: Kırmızı renk x koordinatı

en: Red color coordinate y
tr: Kırmızı renk y koordinatı

en: Redirects all messages into this file.
tr: Tüm iletileri bu dosya içine yönlendirir

en: Reduce to core
tr: Çekirdeği azalt

en: Reference block
tr: Referans bloğu

en: Reference priority
tr: Referans önceliği

en: Reference virtual
tr: Referans sanalı

en: Region
tr: Bölge

en: Relative timestamp: %1
tr: Göreli zaman damgası: %1

en: Reload modified file
tr: Değiştirilmiş dosyayı yeniden yükle

en: Remaining time for current job:
tr: Şu anki iş için kalan süre:

en: Remaining time for queue:
tr: Kuyruk için kalan süre:

en: Remo&ve chapters from existing Matroska file
tr: Bölümleri varolan Matroska dosyasından &kaldır

en: Remove &completed jobs
tr: &Tamamlanan işleri kaldır

en: Remove &names
tr: &Adları kaldır

en: Remove &successfully completed jobs
tr: &Başarılı olarak tamamlanan işleri kaldır

en: Remove a&ll attachments
tr: Tüm ekleri ka&ldır

en: Remove a&ll files
tr: Tüm dosyaları ka&ldır

en: Remove a&ll jobs
tr: Tüm işleri ka&ldır

en: Remove com&pleted jobs older than x days:
tr: Şu günden daha eski ta&mamlanmış işleri kaldır:

en: Remove completed jobs from queue on &exit:
tr: Çı&kışta tamamlanan işleri kuyruktan kaldır:

en: Remove dialog normalization gain
tr: Konuşma normalleştirme kazancını kaldır

en: Remove element
tr: Öğeyi kaldır

en: Remove source files
tr: Kaynak dosyaları kaldır

en: Remove the output &file when a job ends with errors or when it is aborted
tr: Bir iş hatalarla sona erdiğinde veya iptal edildiğinde çıktı &dosyasını kaldır

en: Removes or at least minimizes the dialog normalization gain by modifying audio headers.
tr: Ses üstbilgilerini değiştirerek konuşma normalleştirmesi kazancını kaldırır ya da en aza indirir.

en: Removing chapters from existing Matroska file
tr: Bölümler varolan Matroska dosyasından kaldırılıyor

en: Removing the chapters failed.
tr: Bölümleri kaldırma başarısız oldu.

en: Renumbering existing sub-chapters
tr: Varolan alt bölümleri yeniden numaralandırma

en: Renumbering sub-chapters
tr: Alt bölümleri yeniden numaralandırma

en: Replace an attachment with the file 'filename'
tr: Eki  'dosyaadı' dosyasıyla değiştir

en: Replace attachment
tr: Eki değiştir

en: Replace attachment with a new file and &derive name && MIME type from it
tr: Eki yeni bir dosya ile ve ondan gelen &türeyen ad ve MIME türü ile değiştir

en: Replace with canonical form once
tr: Bir kez kurallı biçimle değiştir

en: Replace with extended language subtags form once
tr: Genişletilmiş dil alt etiketleri biçimiyle bir kez değiştir

en: Report a &bug
tr: Bir &hata bildir

en: Reset all columns
tr: Tüm sütunları sıfırla

en: Reset the attachment values on this page to how they're saved in the file.
tr: Dosyada nasıl kaydedilmişse bu sayfadaki ek değerlerini sıfırlar.

en: Reset the warning and error &counters on exit
tr: Uyarı ve hata &sayaçlarını çıkışta sıfırla

en: Resets the header value on this page to how it's saved in the file.
tr: Dosyada nasıl kaydedilmişse bu sayfadaki üstbilgi değerini sıfırlar.

en: Resync failed: no valid Matroska level 1 element found.
tr: Yeniden eşitleme başarısız oldu: geçerli Matroska seviye 1 öğesi bulunamadı.

en: Resyncing successful at position {0}.
tr: Yeniden eşitleme {0} konumunda başarılı.

en: Revert the entry to its default value.
tr: Girişi varsayılan değerine döndürür.

en: Revert to default colors
tr: Varsayılan renklere döndür

en: Right
tr: Sağ

en: Right-click for actions for all items
tr: Tüm öğelerin eylemleri için sağ tuşa tıklayın

en: Right-click for actions for editions and chapters
tr: Yayınların ve bölümlerin eylemleri için sağ tuşa tıklayın

en: Right-click for actions for header elements and attachments
tr: Üstbilgi öğelerinin ve eklerin eylemleri için sağ tuşa tıklayın

en: Right-click for actions for jobs
tr: İşlerin eylemleri için sağ tuşa tıklayın

en: Right-click for attachment actions
tr: Ekleme eylemleri için sağ tuşa tıklayın

en: Right-click to add, append and remove files
tr: Dosyaları eklemek, ilave etmek ve kaldırmak için sağ tuşa tıklayın

en: Roll rotation:
tr: Yuvarlama dönüşü:

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Running jobs cannot be edited.
tr: Çalışan işler düzenlenemez.

en: Running jobs cannot be removed.
tr: Çalışan işler kaldırılamaz.

en: S&hift start and end timestamps by the following amount:
tr: Şurada belirtilen miktara göre başlangıç ​ve bitiş &zaman damgalarını değiştir:

en: S&how command line
tr: Komut satırını &göster

en: S&ort files && tracks by track type when adding files
tr: Dosyaları eklerken dosyaları ve izleri iz türüne göre sırala

en: S&top job queue
tr: İş kuyruğunu &durdur

en: S&ystem information
tr: S&istem bilgileri

en: SMPTE ST 12-1 timecodes
tr: SMPTE ST 12-1 zaman kodları

en: SRT subtitles
tr: SRT altyazıları

en: SRT text subtitles
tr: SRT metin altyazıları

en: SSA/ASS subtitles
tr: SSA/ASS altyazıları

en: SSA/ASS text subtitles
tr: SSA/ASS metin altyazıları

en: SSA/ASS: The following line will be skipped as one of the timestamps is less than 0, or the end timestamp is less than the start timestamp: {0}
tr: SSA/ASS: Şurada belirtilen satır, zaman damgalarından biri 0'dan az olduğunda ya da bitiş zaman damgası başlangıç zaman damgasından az olduğunda atlanacaktır: {0}

en: Sa&me directory as the first source file
tr: İlk kaynak dosya ile ay&nı dizin

en: Sa&ve settings as
tr: Ayarları &farklı kaydet

en: Sampling frequency
tr: Örnekleme sıklığı

en: Sampling frequency in Hz.
tr: Hz. olarak örnekleme sıklığı

en: Save
tr: Kaydet

en: Save as &XML file
tr: &XML dosyası olarak kaydet

en: Save as &default for new multiplex jobs
tr: Yeni çoklama işleri için varsayılan olarak kaydedin

en: Save as &default for saving output to text files
tr: Çıktıyı metin dosyalarına kaydetmek için &varsayılan olarak kaydet

en: Save attachment
tr: Eki kaydet

en: Save chapters as XML
tr: Bölümleri XML olarak kaydet

en: Save chapters to Matroska or WebM file
tr: Bölümleri Matroska veya WebM dosyasına kaydet

en: Save job output
tr: İş çıktısını kaydet

en: Save option file
tr: Seçenek dosyasını kaydet

en: Save settings file as
tr: Ayarlar dosyasını farklı kaydet

en: Save to &Matroska or WebM file
tr: &Matroska veya WebM dosyasına kaydet

en: Saving failed
tr: Kaydetme başarısız oldu

en: Saving the chapters failed.
tr: Bölümleri kaydetme başarısız oldu.

en: Saving the file '%1' failed. Error message from the system: %2
tr: '%1' dosyasını kaydetme başarısız oldu. Sistemden gelen hata iletisi: %2

en: Saving the modified attachments failed.
tr: Değiştirilmiş ekleri kaydetme başarısız oldu.

en: Saving the modified segment information header failed.
tr: Değiştirilmiş parça bilgileri üstbilgisini kaydetme başarısız oldu.

en: Saving the modified track headers failed.
tr: Değiştirilmiş iz üstbilgilerini kaydetme başarısız oldu.

en: Scan directory for other playlists
tr: Diğer oynatma listeleri için dizini tara

en: Scanned Files
tr: Taranan Dosyalar

en: Scanning directory
tr: Dizin tarama

en: Scanning playlists
tr: Oynatma listeleri tarama

en: Scanning {0} files in {1} playlist.
     | Scanning {0} files in {1} playlists.
tr[0]: {1} oynatma listesinde {0} dosyaları taranıyor.
tr[1]: {1} oynatma listesinde {0} dosyaları taranıyor.

en: Scope
tr: Kapsam

en: Script
tr: Betik

en: See below for examples.
tr: Örnekler için aşağıya bakın.

en: Seek ID
tr: Arama ID

en: Seek entry
tr: Arama girişi

en: Seek head
tr: Arama başı

en: Seek head (subentries will be skipped)
tr: Arama başı (alt girişler atlanacaktır)

en: Seek position
tr: Arama konumu

en: Seg&ment UID:
tr: P&arça UID:

en: Segment
tr: Parça

en: Segment UID
tr: Parça UID

en: Segment UIDs:
tr: Parça UID'leri:

en: Segment e&dition UID:
tr: Pa&rça yayın UID:

en: Segment filename
tr: Parça dosya adı

en: Segment info:
tr: Parça bilgisi:

en: Segment information
tr: Parça bilgileri

en: Segment unique ID
tr: Parça benzersiz ID

en: Select Matroska file to read segment UID from
tr: Parça UID'sini okumak için Matroska dosyasını seçin

en: Select a directory
tr: Bir dizin seç

en: Select all &items from selected file | Select all &items from selected files
tr[0]: Seçilen dosyadan tüm öğeler&i seç
tr[1]: Seçilen dosyalardan tüm öğeler&i seç

en: Select all tracks of specific &type
tr: Belirli &türün tüm izlerini &seç

en: Select an existing Matroska or WebM file and the GUI will add its segment UID to the input field on the left.
tr: Varolan bir Matroska veya WebM dosyasını seçin ve GKA, soldaki girdi alanına parça UID'sini ekleyecek.

en: Select audio file
tr: Ses dosyası seç

en: Select chapter file
tr: Bölüm dosyası seç

en: Select character set
tr: Karakter kümesi seç

en: Select destination directory
tr: Hedef dizini seç

en: Select destination file name
tr: Hedef dosya adını seç

en: Select disc library information to use
tr: Kullanmak için disk kütüphanesi bilgilerini seçin

en: Select executable
tr: Çalıştırılabilir dosya seçin

en: Select existing file
tr: Varolan dosyayı seçin

en: Select file to add
tr: Eklemek için dosya seçin

en: Select one or more playlists to add
tr: Eklemek için bir veya daha fazla oynatma listesi seçin

en: Select segment info file
tr: Parça bilgisi dosyası seç

en: Select tags file
tr: Etiketler dosyası seç

en: Select timestamp file
tr: Zaman damgası dosyası seç

en: Selected:
tr: Seçilen:

en: Selects for which blocks mkvmerge will produce index entries ( = cue entries).
tr: mkvmerge'ün indeks girişlerini üreteceği blokları seçer (= cue girişleri).

en: Selects how mkvmerge calculates timestamps when appending files.
tr: Dosyalar ilave edildiğinde mkvmerge'ün zaman damgalarını nasıl hesaplayacağını seçer.

en: Selects the character set a subtitle file or chapter information was written with.
tr: Bir altyazı dosyasının karakter kümesini ya da birlikte yazıldığı bölüm bilgilerini seçer.

en: Set &language
tr: Dili &ayarla

en: Set aspect ratio:
tr: En-boy oranını ayarla:

en: Set destination &file name from selected file's name
tr: Hedef &dosya adını seçilen dosyanın adından ayarla

en: Set if that track (audio, video or subs) SHOULD be used if no language found matches the user preference.
tr: Kullanıcı tercihiyle eşleşen bir dil bulunmaması durumunda o izin (ses, görüntü veya altyazılar) kullanılmasının GEREKLİ olup olmadığını ayarlayın.

en: Set if the BlockAdditional element with BlockAddID of '1' contains alpha channel data.
tr: BlockAddIDID'si '1' olan BlockAdditional öğesinin alfa kanalı verileri içerip içermediğini ayarlayın.

en: Set if the track is used.
tr: Eğer iz kullanılıyorsa ayarla.

en: Set if the video is interlaced.
tr: Eğer görüntü geçişli ise ayarlayın.

en: Set the MIME type to use for the following '--add-attachment', '--replace-attachment' or '--update-attachment' option
tr: Şurada belirtilen '--add-attachment', '--replace-attachment' veya '--update-attachment' seçeneğini kullanmak için MIME türünü ayarlar

en: Set the UID to use for the following '--add-attachment', '--replace-attachment' or '--update-attachment' option
tr: Şurada belirtilen '--add-attachment', '--replace-attachment' veya '--update-attachment' seçeneğini kullanmak için UID'yi ayarlar

en: Set the chapter names' &languages:
tr: Bölüm adlarının &dillerini şuna ayarla:

en: Set the charset to use when reading chapter files using the simple chapter format
tr: Basit bölüm biçimini kullanarak bölüm dosyalarını okurken kullanılacak karakter kümesini ayarlayın

en: Set the description to use for the following '--add-attachment', '--replace-attachment' or '--update-attachment' option
tr: Şurada belirtilen '--add-attachment', '--replace-attachment' veya '--update-attachment' seçeneğini kullanmak için açıklama ayarlar

en: Set the name to use for the following '--add-attachment', '--replace-attachment' or '--update-attachment' option
tr: Şurada belirtilen '--add-attachment', '--replace-attachment' veya '--update-attachment' seçeneğini kullanmak için adı ayarlar

en: Sets a property to the value if it exists and add it otherwise
tr: Eğer mevcutsa değere özelliği ayarlar ve aksi halde ekler

en: Sets the Matroska file section that all following add/set/delete actions operate on (see below and man page for syntax)
tr: Tüm aşağıdaki ekle/ayarla/sil eylemlerini Matroska dosyası bölümüne işlemeyi ayarlar (söz dizimi için aşağı ve ana sayfaya bakın)

en: Sets the Matroska parser mode to 'fast' (default) or 'full'
tr: Matroska ayrıştırıcı kipini 'hızlı' (varsayılan) veya 'tam' olarak ayarlar

en: Sets the cropping parameters which tell a player to omit a certain number of pixels on the four sides during playback.
tr: Oynatıcıya oynatma sırasında dört kenardaki belirli piksel sayısını atlamasını söyleyen kırpma parametrelerini ayarlar.

en: Sets the lossless compression algorithm to be used for this track.
tr: Bu iz için kullanılacak kayıpsız sıkıştırma algoritmasını ayarlar.

en: Sets the matrix coefficients of the video used to derive luma and chroma values from red, green and blue color primaries.
tr: Luma ve chroma değerlerini kırmızı, yeşil ve mavi renk önceliklerinden türetmek için kullanılan görüntünün matriks katsayılarını ayarlar.

en: Sets the number of coded bits for a color channel.
tr: Renk kanalı için birtakım kodlanmış bit'leri ayarlar.

en: Sets the segment UIDs to use.
tr: Kullanmak için parça UID'lerini ayarlar.

en: Sets the stereo mode of the video track to this value.
tr: Görüntü izinin stereo kipini bu değere ayarlar.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings for saving output to a text file
tr: Çıktıyı bir metin dosyasına kaydetmek için ayarlar

en: Short AAC audio packet (length: {0} < 2)
tr: Kısa AAC ses paketi (uzunluk: {0} < 2)

en: Short AAC audio packet (length: {0} < {1})
tr: Kısa AAC ses paketi (uzunluk: {0} < {1})

en: Show &buttons for moving list view entries up and down
tr: Liste görünümü girişlerini yukarı ve aşağı hareket ettirmek için &düğmeleri göster

en: Show &hex dump
tr: &Onaltılık dökümü göster

en: Show &output of all jobs instead of current job only
tr: Sadece şu anki iş yerine tüm işlerin çık&tısını göster

en: Show a &summary line with statistics for each track at the end
tr: Her iz için s&onda istatistikler olan özet bir satır göster

en: Show a desktop notification
tr: Bir masaüstü bildirimi göster

en: Show all bytes of each frame and other binary elements as a hex dump.
tr: Her karenin tüm bayt'larını ve diğer ikili elemanları onaltılık döküm olarak göster.

en: Show all bytes of frames and CodecPrivate elements as hex dumps
tr: Karelerin ve CodecPrivate öğelerinin tüm baytlarını onaltılık döküm olarak göster

en: Show all elements
tr: Tüm öğeleri göster

en: Show all sub-elements (including cues & seek heads entries) and don't stop at the first cluster.
tr: Tüm alt öğeleri (cue'lar ve arama başları girişleri dahil) göster ve ilk kümede durdurma.

en: Show dates && times in &UTC instead of the local time zone
tr: Tarihleri ​​ve saatleri yerel saat dilimi yerine UTC olarak göster

en: Show debu&gging menu
tr: Hata ayıkla&ma menüsünü göster

en: Show first 16 bytes of frames and CodecPrivate elements as hex dumps
tr: Karelerin ve CodecPrivate öğelerinin ilk 16 baytını onaltılık döküm olarak göster

en: Show job output
tr: İş çıktısını göster

en: Show job queue && access job logs
tr: İş kuyruğunu göster ve iş günlüklerine eriş

en: Show statistics for each track in verbose mode.
tr: Her bir iz için istatistikleri ayrıntılı kipte göster.

en: Show the first 16 bytes of each frame as a hex dump.
tr: Her bir karenin ilk 16 baytını onaltılık döküm olarak göster.

en: Show the position of each element in decimal.
tr: Her öğenin konumunu ondalık olarak göster.

en: Show the position of each element in hexadecimal.
tr: Her öğenin konumunu onaltılık olarak göster.

en: Show the size of each element including its header.
tr: Öğenin üstbilgisini içeren her öğenin boyutunu göster.

en: Show the tool &selector
tr: Araç &seçiciyi göster

en: Show this help.
tr: Bu yardımı göster.

en: Show version information.
tr: Sürüm bilgilerini göster.

en: Shut down the computer
tr: Bilgisayarı kapat

en: Shut down the system in one minute:
tr: Sistemi bir dakika içinde kapat:

en: Signature
tr: İmza

en: Signature algorithm
tr: İmza algoritması

en: Signature hash algorithm
tr: İmza adresleme algoritması

en: Signature key ID
tr: İmza anahtar ID

en: Silent track number
tr: Sessiz iz numarası

en: Silent tracks
tr: Sessiz izler

en: Similarly an audio track will be inserted before the first track that's neither a video nor an audio track.
tr: Benzer şekilde, bir ses izi, ne görüntü ne de ses izi olan ilk izden önce eklenecektir.

en: Simple
tr: Basit

en: Simple OGM-style chapter files
tr: Basit OGM-stili bölüm dosyaları

en: Simple block
tr: Basit blok

en: Simple chapter parser: {0}
tr: Basit bölüm ayrıştırıcısı: {0}

en: Single field picture detected. Fix the MPEG2 video stream before attempting to multiplex it.
tr: Tek alan resmi algılandı. Çoklamak için denemeden önce MPEG2 görüntü akışını düzeltin.

en: Size
tr: Boyut

en: Size:
tr: Boyut:

en: Skipping {0} bytes (no valid AAC header found). This might cause audio/video desynchronisation.
tr: {0} bayt atlanıyor (bulunan geçerli AAC üstbilgisi yok). Bu, ses/görüntü eşitliliği bozukluğuna neden olabilir.

en: Skipping {0} bytes (no valid DTS header found). This might cause audio/video desynchronisation.
tr: {0} bayt atlanıyor (bulunan geçerli DTS üstbilgisi yok). Bu, ses/görüntü eşitliliği bozukluğuna neden olabilir.

en: Skipping {0} bytes at the beginning (no valid MP3 header found).
tr: Başlangıçtan {0} bayt atlanıyor (bulunan geçerli MP3 üstbilgisi yok).

en: Sleep the computer
tr: Bilgisayarı uykuya al

en: Slices
tr: Dilimler

en: Some AVC/H.264 tracks contain I slices but lack real key frames.
tr: Bazı AVC/H.264 izleri I dilimleri içerir ancak gerçek anahtar karelere ihtiyacı olur.

en: Some tag elements are missing (this error should not have occurred - another similar error should have occurred earlier). {0}
tr: Bazı etiket öğeleri eksik (bu hata meydana gelmemeliydi - başka bir benzer hata önceden meydana gelmişti). {0}

en: Source &files:
tr: Kaynak &dosyalar:

en: Source file
tr: Kaynak dosya

en: Source file name
tr: Kaynak dosya adı

en: Source file name: %1
tr: Kaynak dosya adı: %1

en: Source file's directory
tr: Kaynak dosyanın dizini

en: Source files' absolute paths
tr: Kaynak dosyaların tam yolları

en: Specifies a pitch rotation to the projection.
tr: İzdüşüme bir meyil dönüşü belirler.

en: Specifies a roll rotation to the projection.
tr: İzdüşüme bir yuvarlama dönüşü belirler.

en: Specifies a yaw rotation to the projection.
tr: İzdüşüme bir sapma dönüşü belirler.

en: Specifies the language of the track (obsolete).
tr: İzin dilini belirtir (eski).

en: Specifies the language of the track in the form of a BCP 47 language tag.
tr: Bir BCP 47 dil etiketi biçimindeki izin dilini belirtir.

en: Specify the possible modifications to the aspect ratio (0: free resizing, 1: keep aspect ratio, 2: fixed).
tr: En boy oranı için olası değişiklikleri belirtir (0: serbest boyutlandırma, 1: en boy oranını tutma, 2: sabitleme).

en: Split mode:
tr: Bölme kipi:

en: Splitting
tr: Bölme

en: Splitting tracks of this type is not supported.
tr: Bu tür izleri bölme desteklenmiyor.

en: Splitting will occur right before the first key frame whose timestamp is equal to or bigger than the start timestamp for the chapters whose numbers are listed.
tr: Bölme işlemi, numarası listelenen bölümler için zaman damgası eşit ya da  başlangıç zaman damgasından büyük olan ilk anahtar kareden önce meydana gelecek.

en: Sta&rt all pending jobs
tr: Tüm bekleyen işle&ri başlat

en: Sta&rt multiplexing
tr: Çoklamayı &başlat

en: Start
tr: Başlangıç

en: Start &multiplexing
tr: Çokla&mayı başlat

en: Start file types other than executable files via cmd.exe.
tr: Çalıştırılabilir dosyalardan başka dosya türlerini cmd.exe aracılığıyla başlatın.

en: Start file types other than executable files via xdg-open.
tr: Çalıştırılabilir dosyalardan başka dosya türlerini xdg-open aracılığıyla başlatın.

en: Start job &immediately | Start jobs &immediately
tr[0]: İşi &hemen başlat
tr[1]: İşleri &hemen başlat

en: Start job &manually | Start jobs &manually
tr[0]: İşi el ile &başlat
tr[1]: İşleri el ile &başlat

en: Started at:
tr: Başlama:

en: Statistics for track number {0}: number of blocks: {1}; size in bytes: {2}; duration in seconds: {3}; approximate bitrate in bits/second: {4}
tr: İz numarası {0}: blok sayısı: {1}; bayt olarak boyut: {2}; saniye olarak süre: {3}; bit/saniye olarak yaklaşık bit oranı: {4} için istatistikler

en: Status
tr: Durum

en: Status:
tr: Durum:

en: Stay on top of other &windows
tr: Diğer &pencerelerin en üstünde kal

en: Stereo mode (deprecated element)
tr: Stereo kipi (kullanım dışı öğe)

en: Stereo mode parameter: not given in the form <TID>:<n|keyword> where n is a number between 0 and {0} or one of these keywords: {1} (argument was '{2}').
tr: Stereo kipi parametresi: form içinde verilmez <TID>:<n|anahtar kelime> n değeri 0 ve {0} arasında bir sayıdır ya da bu anahtar kelimelerden biridir: {1} (bağımsız değişkeni '{2}' idi).

en: Stereo-3D video mode (0 - 14, see documentation).
tr: Stereo-3D görüntü kipi (0 - 14, belgelere bakın).

en: Stereoscopy:
tr: Üç boyutluluk:

en: Stop &after all running jobs have finished
tr: Tüm çalışan işler tamamlandıktan &sonra durdur

en: Stop after video track ends
tr: Görüntü izi bittikten sonra dur

en: Stop at the first cluster
tr: İlk kümede durdur

en: Stops processing after the primary video track ends, discarding any remaining packets of other tracks.
tr: Birincil görüntü izi sona erdikten sonra, diğer izlerin kalan paketlerini yoksayarak işlemeyi durdurur.

en: Stops processing after the primary video track ends.
tr: Birincil görüntü izi sona erdikten sonra işlemeyi durdurur.

en: Store changes in CodecPrivate data in CodecState elements instead of the frames.
tr: Değişiklikler, kareler yerine CodecState öğeleri içinde CodecPrivate verilerinde saklanır.

en: Storing result in cache failed
tr: Önbellekte saklanan sonuç dosyalandı

en: Stretch by:
tr: Genişleten:

en: String
tr: Dizgi

en: Subtitle and chapter properties
tr: Altyazı ve bölüm özellikleri

en: Subtitle files often contain the word 'forced' in their file name to signal that they're intended for 'forced display' only (e.g. when they speak Elfish in 'Lord of the Rings').
tr: Altyazı dosyalarının dosya adlarında, sadece 'zorunlu görüntüle'meyi amaçlayan işaretleme için genellikle 'forced' kelimesi bulunur (örn., 'Yüzüklerin Efendisi'nde Elfçe dilinde konuştuklarında).

en: Subtitle track %1
tr: Altyazı izi %1

en: Subtitle track {0} is missing some duration elements. Please check the resulting SSA/ASS file for entries that have the same start and end time.
tr: Bazı süre öğelerinde altyazı izi {0} eksik. Lütfen aynı başlama ve bitiş zamanına sahip olan girişler için sonuçta oluşan SSA/ASS dosyasını gözden geçirin.

en: Subtitles
tr: Altyazılar

en: Supported file types
tr: Desteklenen dosya türleri

en: Supported file types:
tr: Desteklenen dosya türleri:

en: Suppress status output.
tr: Durdurma durumu çıktısı.

en: Symbolic name
tr: Sembolik ad

en: System information
tr: Sistem bilgileri

en: TTA (The lossless True Audio codec)
tr: TTA (Kayıpsız Gerçek Ses kodeki)

en: Tab &position in tab widgets:
tr: Sekme parçacıklarındaki sekme &konumu:

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag editor
tr: Etiket düzenleyici

en: Tag extraction
tr: Etiket çıkarma

en: Tag language
tr: Etiket dili

en: Tag language (IETF BCP 47)
tr: Etiket dili (IETF BCP 47)

en: Tag selectors
tr: Etiket seçicileri

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags are allowed, but chapters are not.
tr: Etiketlere izin verilir ancak bölümlere verilmez.

en: Tags for track ID {0}: {1} entry | Tags for track ID {0}: {1} entries
tr[0]: İz ID {0} için etiket: {1} giriş
tr[1]: İz ID {0} için etiket: {1} giriş

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Target type
tr: Hedef türü

en: Target type value
tr: Hedef türü değeri

en: Targets
tr: Hedefler

en: Tells mkvmerge not to create and write the cue data which can be compared to an index in an AVI.
tr: mkvmerge'e AVI içindeki indeksi karşılaştırabilen cue verisini yazmamasını ve oluşturmamasını söyler.

en: Tells mkvmerge not to write LanguageIETF track header elements and ChapLanguageIETF chapter elements.
tr: mkvmerge'e LanguageIETF iz üstbilgisi öğelerini ve ChapLanguageIETF bölüm öğelerini yazmamasını söyler.

en: Tells mkvmerge not to write tags with statistics for each track.
tr: mkvmerge'e her iz için istatistikler ile etiketleri yazmamasını söyler.

en: Tells mkvmerge not to write the 'date' field in the segment information headers.
tr: mkvmerge'e parça bilgisi üstbilgilerindeki 'date' alanına yazmamasını söyler.

en: Tells mkvmerge to abort after the first warning is emitted.
tr: İlk uyarı verildikten sonra mkvmerge iptal etmesini söyler.

en: Tells mkvmerge to create a meta seek element at the end of the file containing all clusters.
tr: mkvmerge'e dosyanın sonunda içerdiği tüm kümelerin üst arama öğesini oluşturmasını söyler.

en: Tells mkvmerge to flush all data cached in memory to storage when closing files opened for writing.
tr: Mkvmerge, yazma için açılmış dosyaları kapatırken depolamak için bellekte önbelleğe alınan tüm verileri temizlemesini söyler.

en: Tells mkvmerge to put at most 'n' data blocks into each cluster.
tr: mkvmerge'e her küme içine çoğu 'n' veri bloklarını koymasını söyler.

en: Temporary files cannot be created. Additional information: %1
tr: Geçici dosyalar oluşturulamaz. İlave bilgiler: %1

en: Text files
tr: Metin dosyaları

en: The .idx file does not contain an 'id: ...' line to indicate the language.
tr: .idx dosyası dili gösteren 'id: ...' satırı içermiyor.

en: The AAC file '{0}' contains invalid header data: the sampling frequency or the number of channels is 0.
tr: AAC dosyası '{0}' geçersiz üstbilgi verisi içeriyor: örnekleme sıklığı veya kanal sayısı 0'dır.

en: The AAC profiles are different: {0} and {1}
tr: AAC profilleri farklı: {0} ve {1}

en: The CodecID of the two tracks is different: {0} and {1}
tr: İki izin KodekID'leri farklı: {0} ve {1}

en: The DocType header item is changed to "webm".
tr: DocType üstbilgisi öğesi "webm" olarak değiştirilir.

en: The FLAC headers could not be parsed: the stream info structure was not found.
tr: FLAC üstbilgileri ayrıştırılamadı: akış bilgisi yapısı bulunmadı.

en: The FPS is 0.0 but the reader did not provide a timestamp for a packet. {0}
tr: FPS 0.0'dır ama okuyucu paket için bir zaman damgası vermedi. {0}

en: The FourCC must be exactly four characters long in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içindeki FourCC tam olarak dört karakter uzunluğunda olmak zorundadır.

en: The GUI can also ask the user what to do each time, e.g. appending them instead of adding them, or creating new multiplex settings and adding them to those.
tr: Aynı zamanda GKA her defasında kullanıcıya ne yapacağını sorabilir, örn. onları eklemek yerine ilave etmek ya da yeni çoklama ayarları oluşturmak ve bunları onlara eklemek.

en: The GUI can ask for confirmation when you're about to create a file without audio tracks in it.
tr: GKA, içinde ses izleri olmayan bir dosya oluşturmak üzere olduğunuzda onay isteyebilir.

en: The GUI can help you start your next multiplex settings after having started a job or having added a one to the job queue.
tr: GKA, bir iş başlatıldıktan ya da iş kuyruğuna bir tane eklendikten sonra, sonraki çoklama ayarlarınızı başlatmanıza yardım edebilir.

en: The GUI can scan these files, present the results including duration and number of tracks of each playlist found and let you choose which one to add.
tr: GKA bu dosyaları tarayabilir, bulunan her oynatma listesinin iz sayıları ve süresi dahil sonuçlarını verebilir ve hangisinin ekleneceğini seçmenize izin verir.

en: The GUI can set the 'forced display' flag for such tracks if the file name matches this regular expression.
tr: Dosya adı bu düzenli ifadeyle eşleşiyorsa, GKA bu tür izler için 'zorunlu görüntüle' işaretini ayarlayabilir.

en: The GUI can set the 'hearing impaired' flag for such tracks if the file name matches this regular expression.
tr: Dosya adı bu düzenli ifadeyle eşleşiyorsa, GKA bu tür izler için 'işitme engelliler' işaretini ayarlayabilir.

en: The GUI will enter the dropped file's file name into that control replacing any file name which might have been set earlier.
tr: GKA, önceden ayarlanabilmiş herhangi bir dosya adını değiştiren bu denetimin içine bırakılan dosyanın dosya adını girecek.

en: The ID '{0}' has already been used for another destination file.
tr: '{0}' ID zaten başka bir hedef dosya için kullanılmış.

en: The JSON output generated by mkvmerge while identifying '%1' could not be parsed (parser's error message: %2).
tr: '%1' tanımlanırken mkvmerge tarafından oluşturulan JSON çıktısı ayrıştırılamadı (ayrıştırıcının hata iletisi: %2).

en: The Kate identification header could not be parsed ({0}).
tr: Kate tanımlama üstbilgisi ayrıştırılamadı ({0}).

en: The MIME type determines which program can be used for handling its content.
tr: MIME türü, hangi programın, içeriğinin işlenmesinde kullanılabildiğini belirler.

en: The MIME type must not be left empty.
tr: MIME türü boş bırakılmamak zorundadır.

en: The MKVToolNix Code of Conduct
tr: MKVToolNix Kullanım Şartları

en: The MP4 file '{0}' contains chapters whose format was not recognized. This is often the case if the chapters are not encoded in UTF-8. Use the '--chapter-charset' option in order to specify the charset to use.
tr: MP4 dosyası '{0}' biçimi tanınamayan bölümler içeriyor. Bu, bölümler UTF-8 olarak kodlanmadığı durumda sıkça olur. Kullanmak için karakter kümesini belirlemede '--chapter-charset' seçeneğini kullanın.

en: The Matroska container format can store the display width/height for a video track.
tr: Matroska kapsayıcı biçimi bir görüntü izi için görüntüleme genişliği/yüksekliğini saklayabilir.

en: The Matroska file was modified, but the meta seek entry could not be updated. This means that players might have a hard time finding the element. Please use your favorite player to check this file.
tr: Matroska dosyası değiştirildi, ancak üst arama girişi güncellenemedi. Bu, oynatıcıların bu öğeyi bulmada zorlanabileceği anlamına gelir. Lütfen dosyayı denetlemek için sık kullandığınız oynatıcınızı kullanın.

en: The Matroska file's last element is set to an unknown size.
tr: Matroska dosyasının son öğesi bilinmeyen bir boyuta ayarlı.

en: The Theora identification header could not be parsed ({0}).
tr: Theora tanımlama üstbilgisi ayrıştırılamadı ({0}).

en: The UID must not be left empty.
tr: UID boş bırakılmamak zorundadır.

en: The VobSub subtitle track {0} does not contain its index in the CodecPrivate element.
tr: VobSub altyazı izi {0}, CodecPrivate öğesinde bunun indeksini içermiyor.

en: The Vorbis codebooks are different. Such tracks cannot be concatenated without re-encoding.
tr: Vorbis kod kitapları farklı. Böyle izler yeniden kodlanmadan birleştirilemez.

en: The XML chapter file '{0}' contains an error at position {2}: {1}
tr: XML bölüm dosyası '{0}', {2} konumunda bir hata içeriyor: {1}

en: The XML chapter file '{0}' contains an error: {1}
tr: XML bölüm dosyası '{0}', bir hata içeriyor: {1}

en: The XML chapter file '{0}' could not be read.
tr: XML bölüm dosyası '{0}' okunamadı.

en: The XML root element is not a master element.
tr: XML kök öğesi asıl öğe değildir.

en: The XML segmentinfo file '{0}' contains an error at position {2}: {1}
tr: XML parça bilgisi dosyası '{0}', {2} konumunda bir hata içeriyor: {1}

en: The XML segmentinfo file '{0}' contains an error: {1}
tr: XML parça bilgisi dosyası '{0}' bir hata içeriyor: {1}

en: The XML segmentinfo file '{0}' could not be read.
tr: XML parça bilgisi dosyası '{0}' okunamadı.

en: The XML tag file '{0}' contains an error at position {2}: {1}
tr: XML etiket dosyası '{0}', {2} konumunda bir hata içeriyor: {1}

en: The XML tag file '{0}' contains an error: {1}
tr: XMl etiket dosyası '{0}' bir hata içeriyor: {1}

en: The XML tag file '{0}' could not be read.
tr: XMl etiket dosyası '{0}' okunamadı.

en: The amount of pixels to remove in the Cb channel for every pixel not removed horizontally. This is additive with chroma-subsample-horizontal.
tr: Yatay olarak kaldırılmayan her pikselin Cb kanalı içinde kaldırmak için piksel miktarı. Bu chroma-subsample-horizontal ile katkı sağlar.

en: The amount of pixels to remove in the Cb channel for every pixel not removed vertically. This is additive with chroma-subsample-vertical.
tr: Dikey olarak kaldırılmayan her pikselin Cb kanalı içinde kaldırmak için piksel miktarı. Bu chroma-subsample-vertical ile katkı sağlar.

en: The amount of pixels to remove in the Cr and Cb channels for every pixel not removed horizontally.
tr: Yatay olarak kaldırılmayan her pikselin Cr ve Cb kanalları içinde kaldırmak için piksel miktarı.

en: The amount of pixels to remove in the Cr and Cb channels for every pixel not removed vertically.
tr: Dikey olarak kaldırılmayan her pikselin Cr ve Cb kanalları içinde kaldırmak için piksel miktarı.

en: The application will terminate now.
tr: Uygulama şimdi sonlandırılacak.

en: The argument '{0}' is not allowed in identification mode.
tr: '{0}' bağımsız değişkenine tanımlama kipinde izin verilmez.

en: The argument '{0}' to '{1}' is invalid.
tr: '{0}' bağımsız değişkeni '{1}' olarak geçersiz.

en: The argument '{0}' to '{1}' is invalid: '{2}' is not a valid track ID.
tr: '{0}' bağımsız değişkeni '{1}' olarak geçersiz: '{2}', geçerli bir iz kimliği değil.

en: The argument '{0}' to '{1}' is invalid: '{2}' must be either 'all' or 'first'.
tr: '{0}' bağımsız değişkeni '{1}' olarak geçersiz: '{2}', 'all' veya 'first' olmak zorundadır.

en: The argument '{0}' to '{1}' is invalid: too many colons in element '{2}'.
tr: '{0}' bağımsız değişkeni '{1}' olarak geçersiz: '{2}' öğesinde çok fazla iki nokta üst üste.

en: The argument to '--timestamp-scale' must be a number.
tr: '--timestamp-scale' için bağımsız değişken bir sayı olmak zorundadır.

en: The attachment #{0}, ID {1}, MIME type {2}, size {3}, is written to '{4}'.
tr: Ek #{0}, ID {1}, MIME türü {2}, boyut {3}, '{4}' dosyasına yazıldı.

en: The attachment '{0}' could not be read.
tr: Ek '{0}' okunamadı.

en: The attachment ({0}) is too big ({1}).
tr: Ek ({0}) çok büyük ({1}).

en: The audio file '%1' could not be played back.
tr: '%1' ses dosyası çalınamadı.

en: The audio file to play hasn't been set yet.
tr: Çalmak için ses dosyası henüz ayarlanmadı.

en: The audio/video synchronization may have been lost.
tr: Ses/görüntü eşitlemesi kaybolmuş olabilir.

en: The canonical form does use a suitable prefix.
tr: Kurallı biçim uygun bir önek kullanır.

en: The changes are written to the file.
tr: Değişiklikler dosyaya yazıldı.

en: The chapter UID must be a number if given.
tr: Bölüm UID'si verilirse bir sayı olmak zorundadır.

en: The chapter editor needs to know the character set a text chapter file uses in order to display all characters properly.
tr: Bölüm düzenleyicinin tüm karakterleri düzgün görüntülemek için metin bölüm dosyasının kullandığı karakter kümesini bilmesi gerekir.

en: The character sets in the 'selected' list on the right will be shown at the top of all the character set drop-down boxes in the program.
tr: Sağdaki 'seçilen' listesindeki karakter kümeleri, programdaki tüm aşağı açılır karakter kümesi listesinin en üstünde gösterilecektir.

en: The closing character '{0}' is missing.
tr: Kapatma karakteri '{0}' eksik.

en: The codec type '{0}' cannot be used in a WebM compliant file.
tr: Kodek türü '{0}', WebM uyum dosyasında kullanılamaz.

en: The codec's private data does not match (lengths: {0} and {1}).
tr: Kodek'in özel verisi eşleşmiyor (uzunlukları: {0} ve {1}).

en: The codec's private data does not match. Both have the same length ({0}) but different content.
tr: Kodek'in özel verisi eşleşmiyor. Her ikisi de aynı uzunluğa sahip ({0}) ama içerik farklı.

en: The color primaries of the video.
tr: Görüntünün renk öncelikleri.

en: The color transfer characteristics of the video.
tr: Görüntünün renk aktarım karakteristikleri.

en: The command line here uses Unix-style shell escaping via the backslash character even on Windows.
tr: Buradaki komut satırı Windows'ta bile ters eğik çizgi karakteri aracılığıyla Unix-stili kabuk atlatmasını kullanır.

en: The configuration has been loaded.
tr: Yapılandırma yüklendi.

en: The configuration has been saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: The correction file header was not read correctly.
tr: Düzeltme dosya üstbilgisi doğru olarak okunmadı.

en: The corresponding canonical & extended language subtags forms are: %1.
tr: Karşılık gelen kurallı ve genişletilmiş dil alt etiketleri biçimleri: %1.

en: The corresponding canonical form is: %1.
tr: Karşılık gelen kurallı biçim: %1.

en: The corresponding extended language subtags form is: %1.
tr: Karşılık gelen genişletilmiş dil alt etiketleri biçimi: %1.

en: The cue entries (the index) are being written...
tr: Cue girişleri (indeks) yazılıyor...

en: The cue sheet for track {0} will be written to '{1}'.
tr: {0} izi için cue sheet '{1}' için yazılacaktır.

en: The cues for track {0} are written to '{1}'.
tr: {0} izi için cue'lar '{1}' için yazıldı.

en: The current mode can be changed with --multiplex, --edit-chapters or --edit-headers.
tr: Şu anki kip --multiplex, --edit-chapters veya --edit-headers ile değiştirilebilir.

en: The current multiplex settings will be closed.
tr: Şu anki çoklama ayarları kapatılacaktır.

en: The current packet's timestamp is smaller than that of the previous packet. This usually means that the source file is a Matroska file that has not been created 100% correctly. The timestamps of all packets will be adjusted by {0}ms in order not to lose any data. This may throw audio/video synchronization off, but that can be corrected with mkvmerge's "--sync" option. If you already use "--sync" and you still get this warning then do NOT worry -- this is normal. If this error happens more than once and you get this message more than once for a particular track then either is the source file badly mastered, or mkvmerge contains a bug. In this case you should contact the author Moritz Bunkus <moritz@bunkus.org>.
tr: Şu anki paketin zaman damgası, önceki paketten daha küçük. Bu genellikle kaynak dosyanın %100 doğru olarak oluşturulmamış bir Matroska dosyası olduğu anlamına gelir. Herhangi bir veri kaybetmemek için tüm paketlerin zaman damgaları {0}ms olarak ayarlanacaktır. Bu, ses/görüntü eşitlemesini kapatabilir, ancak bu mkvmerge'ün "--sync" seçeneğiyle düzeltilebilir. Eğer zaten "--sync" kullanıyorsanız ve hala bu uyarıyı alıyorsanız endişelenmeyin -- bu normaldir. Eğer bu hata birden fazla kez meydana gelirse ve bu iletiyi belirli bir iz için birden fazla alırsanız, o zaman ya kaynak dosyada kötü bir şekilde uygulanmıştır ya da mkvmerge bir hata içeriyordur. Bu durumda yazar Moritz Bunkus <moritz@bunkus.org> ile iletişime geçmelisiniz.

en: The data in the file is corrupted and cannot be modified safely
tr: Dosyadaki veri bozulmuş ve güvenle değiştirilemez

en: The date & time shown is in UTC.
tr: Gösterilen tarih ve saat UTC olaraktır.

en: The date & time shown is in your local time zone.
tr: Gösterilen tarih ve saat yerel saat diliminizdedir.

en: The date the file was created.
tr: Tarih dosya oluşturuldu.

en: The default is 'file' with 'track' being an alternative mode.
tr: Varsayılan, alternatif bir kip olan 'iz' ile 'dosya'dır.

en: The default is to always add all the files to the current multiplex settings.
tr: Varsayılan, her zaman tüm dosyaları şu anki çoklama ayarlarına eklemektir.

en: The default is to ask the user what to do with the dropped files.
tr: Varsayılan, bırakılan dosyalar ile ne yapacağını kullanıcıya sormaktır.

en: The default language code '{0}' is not a valid ISO 639-2 language code and will be ignored.
tr: Varsayılan dil kodu '{0}' geçerli bir ISO 639-2 dil kodu değil ve yoksayılacaktır.

en: The default mode is adding files for multiplexing.
tr: Varsayılan kip çoklama için dosyaları eklemektir.

en: The demultiplexer for the file '{0}' failed to initialize:
    {1}
tr: '{0}' dosyası için çoklama çözücüyü başlatma başarısız oldu:
    {1}

en: The description can be left empty.
tr: Açıklama boş bırakılabilir.

en: The destination file name is invalid and must be fixed before you can start multiplexing or add a job to the job queue.
tr: Hedef dosya adı geçersiz ve çoklamaya başlamadan ya da iş kuyruğuna bir iş eklemeden önce düzeltilmek zorundadır.

en: The directory it is located in contains %1 other file with the same extension. | The directory it is located in contains %1 other files with the same extension.
tr[0]: Dizinin bulunduğu yer, aynı uzantıyla olan diğer %1 dosyayı içeriyor.
tr[1]: Dizinin bulunduğu yer, aynı uzantıyla olan diğer %1 dosyayı içeriyor.

en: The display height of the two tracks is different: {0} and {1}
tr: İki izin görüntü yüksekliği farklı: {0} ve {1}

en: The display width of the two tracks is different: {0} and {1}
tr: İki izin görüntü genişliği farklı: {0} ve {1}

en: The downside is that multiplexing will take longer as mkvmerge will wait until all data has been written to the storage before exiting.
tr: Olumsuz tarafı, uygulamadan çıkmadan önce mkvmerge, tüm veriler depolamaya yazılana kadar bekleyeceğinden çoklamanın daha uzun sürmesidir.

en: The drive may be full.
tr: Sürücü dolu olabilir.

en: The duration after which a new destination file is started.
tr: Yeni bir hedef dosya başlatıldıktan sonraki süre.

en: The edit specifications '{0}' and '{1}' resolve to the same track with the UID {2}.
tr: Düzenleme özellikleri '{0}' ve '{1}', UID {2} olan aynı iz için çözümler.

en: The edition UID must be a number if given.
tr: Yayın UID'si verilirse bir sayı olmak zorundadır.

en: The element was written at the end of the file, but the segment size could not be updated. Therefore the element will not be visible. The process will be aborted. The file has been changed!
tr: Öğe dosyanın sonunda yazıldı, ancak parça boyutu güncellenemedi. Bu nedenle öğe görünür olmayacaktır. İşlem iptal edilecektir. Dosya değişmiş!

en: The end time could not be parsed: %1
tr: Bitiş zamanı ayrıştırılamadı: %1

en: The end time must be greater than the start time.
tr: Bitiş zamanı başlangıç zamanından büyük olmak zorundadır.

en: The entries in the 'selected' list on the right will be shown at the top of all the drop-down boxes with countries and regions in the program.
tr: Sağdaki 'seçilen' listesindeki girişler, programdaki ülke ve bölgelerin bulunduğu tüm açılır kutuların en üstünde gösterilecektir.

en: The error message was:
tr: Hata iletisi şuydu:

en: The extended language subtag '%1' is deprecated.
tr: '%1' genişletilmiş dil alt etiketi kullanım dışıdır.

en: The extended language subtag '{}' must only be used with one of the following prefixes: {}.
tr: Genişletilmiş dil alt etiketi '{}' sadece şu öneklerden biriyle kullanılmak zorundadır: {}.

en: The extended language subtags form does use a suitable prefix.
tr: Genişletilmiş dil alt etiketleri biçimi uygun bir önek kullanır.

en: The extracted values for video width and height from the MPEG4 layer 2 video data bitstream differ from what the values in the source container. The ones from the video data bitstream ({0}x{1}) will be used.
tr: MPEG4 katman 2 görüntü verisi bit akışından gelen görüntü genişliği ve yüksekliği için çıkarılan değerler kaynak kapsayıcıda olan değerlerden farklı. Görüntü verisi bit akışından ({0}x{1}) biri kullanılacaktır.

en: The fifth mode tries to extract chapter information and tags and outputs them as a cue sheet. This is the reverse of using a cue sheet with mkvmerge's '--chapters' option.
tr: Beşinci kip bölüm bilgilerini ve etiketleri çıkarmaya çalışır ve bunların bir cue sheet olarak çıktısını verir. Bu, mkvmerge'ün '--chapters' seçeneği ile bir cue sheet kullanımının tersidir.

en: The file "%1" has been modified. Do you really want to close? All changes will be lost.
tr: Dosya "%1" değiştirildi. Gerçekten kapatmak istiyor musunuz? Tüm değişiklikler kaybolacaktır.

en: The file "%1" has been modified. Do you really want to reload it? All changes will be lost.
tr: Dosya "%1" değiştirildi. Gerçekten yeniden yüklemek istiyor musunuz? Tüm değişiklikler kaybolacaktır.

en: The file '%1' contains chapters.
tr: '%1' dosyası bölümler içeriyor.

en: The file '%1' contains segment information.
tr: '%1' dosyası parça bilgileri içeriyor.

en: The file '%1' contains tags.
tr: '%1' dosyası etiketler içeriyor.

en: The file '%1' could not be found in the installation folder.
tr: '%1' dosyası kurulum klasöründe bulunamadı.

en: The file '%1' exists already and might be overwritten depending on the configuration & the content of the source files.
tr: '%1' dosyası zaten var ve yapılandırmaya ve kaynak dosyaların içeriğine bağlı olarak üzerine yazılmış olabilir.

en: The file '%1' is an unsupported container format (%2).
tr: '%1' dosyası desteklenmeyen bir kapsayıcı biçimidir (%2).

en: The file '%1' is neither a job queue file nor a settings file.
tr: '%1' dosyası ne bir iş kuyruğu dosyası ne de bir ayarlar dosyası.

en: The file '%1' was not recognized as a supported format (exit code: %2).
tr: '%1' dosyası desteklenen biçim olarak tanınmadı (çıkış kodu: %2).

en: The file '%1' you've added is a playlist.
tr: Eklediğiniz '%1' dosyası bir oynatma listesi.

en: The file '{0}' cannot be attached because it does not exist or cannot be read.
tr: '{0}' dosyası eklenemez çünkü mevcut değil ya da okunamıyor.

en: The file '{0}' could not be opened for reading and writing, or a read/write operation on it failed: {1}.
tr: '{0}' dosyası okumak ve yazmak için açılamadı ya da okuma/yazma işleminde başarısız oldu: {1}.

en: The file '{0}' could not be opened for reading and writing: {1}.
tr: '{0}' dosyası okuma ve yazma için açılamadı: {1}.

en: The file '{0}' could not be opened for reading: {1}.
tr: '{0}' dosyası okumak için açılamadı: {1}.

en: The file '{0}' could not be opened for reading: {1}.
tr: '{0}' dosyası okumak için açılamadı: {1}.

en: The file '{0}' could not be opened for writing: {1}.
tr: '{0}' dosyası yazmak için açılamadı: {1}.

en: The file '{0}' could not be opened for writing: {1}.
tr: '{0}' dosyası yazmak için açılamadı: {1}.

en: The file '{0}' could not be opened or parsed.
tr: '{0}' dosyası açılamadı veya ayrıştırılamadı.

en: The file '{0}' could not be renamed to '{1}'.
tr: '{0}' dosyasının adı '{1}' olarak yeniden adlandırılamadı.

en: The file '{0}' has been opened for writing.
tr: '{0}' dosyası yazmak için açıldı.

en: The file '{0}' is a non-supported file type ({1}).
tr: '{0}' dosyası desteklenmeyen bir dosya türü ({1}).

en: The file '{0}' is not a Matroska file or it could not be found.
tr: '{0}' dosyası bir Matroska dosyası değil ya da bulunamadı.

en: The file '{0}' was renamed to '{1}'.
tr: '{0}' dosyasının adı '{1}' olarak yeniden adlandırıldı.

en: The file '{0}' was written as a W64 file instead of WAV as it is bigger than 4 GB and therefore too big to fit into the WAV container.
tr: '{0}' dosyası 4 GB'tan daha büyük olduğundan ve bu nedenle WAV kapsayıcısına sığmayacak kadar büyük olduğu için WAV yerine W64 dosyası olarak yazıldı.

en: The file (%1) is too big (%2).
tr: Dosya (%1) çok büyük (%2).

en: The file can be fixed by multiplexing it with mkvmerge again.
tr: Dosya, mkvmerge ile dosyayı tekrar çoklayarak düzeltilebilir.

en: The file content does not match its format type and was not recognized.
tr: Dosya içeriği biçim türüyle eşleşmiyor ve tanınmadı.

en: The file could not be opened for reading, or there was not enough data to parse its headers.
tr: Dosya, okumak için açılamadı ya da üstbilgilerini ayrıştırmak için yeterli veri yoktu.

en: The file could not be opened for reading.
tr: Dosya okuma için açılamadı.

en: The file could not be opened for writing.
tr: Dosya yazmak için açılamadı.

en: The file does not contain track ID {0}.
tr: Dosya iz ID {0} içermiyor.

en: The file has been saved successfully.
tr: Dosya başarılı olarak kaydedildi.

en: The file has not been modified.
tr: Dosya değiştirilmedi.

en: The file header is too short.
tr: Dosya üstbilgisi çok kısa.

en: The file header was not read correctly.
tr: Dosya üstbilgisi doğru olarak okunmadı.

en: The file headers could not be parsed, e.g. because they're incomplete, invalid or damaged.
tr: Dosya üstbilgisi ayrıştırılamadı, örn. çünkü tamamlanmamış, geçersiz ya da hasarlı.

en: The file is being analyzed.
tr: Dosya çözümleniyor.

en: The file is being fixed, part 1/4...
tr: Dosya onarılıyor, kısım 1/4...

en: The file is being fixed, part 2/4...
tr: Dosya onarılıyor, kısım 2/4...

en: The file is being fixed, part 3/4...
tr: Dosya onarılıyor, kısım 3/4...

en: The file is being fixed, part 4/4...
tr: Dosya onarılıyor, kısım 4/4...

en: The file is read in order to create track statistics.
tr: Dosya, iz istatistikleri oluşturmak için okunuyor.

en: The file name for this segment.
tr: Bu parça için dosya adı.

en: The file no. {0} ('{1}') does not contain a track with the ID {2}, or that track is not to be copied. The argument for '--append-to' was invalid.
tr: Dosya no. {0} ('{1}'), ID {2} olan bir iz içermiyor ya da bu iz kopyalanmıyor. '--append-to' için bağımsız değişken geçersizdi.

en: The file no. {0} ('{1}') does not contain a track with the ID {2}, or that track is not to be copied. Therefore no track can be appended to it. The argument for '--append-to' was invalid.
tr: Dosya no. {0} ('{1}'), ID {2} olan bir iz içermiyor ya da bu iz kopyalanmıyor. Ancak buna hiç iz ilave edilemez. '--append-to' için bağımsız değişken geçersizdi.

en: The file no. {0} ('{1}') is not being appended. The argument for '--append-to' was invalid.
tr: Dosya no. {0} ('{1}') ilave edilemiyor. '--append-to' için bağımsız değişken geçersizdi.

en: The file or directory was not found
tr: Dosya veya dizin bulunamadı

en: The file will not be processed further.
tr: Dosya daha fazla işlenmeyecektir.

en: The file you tried to open (%1) could not be read successfully.
tr: Açmaya çalıştığınız dosya (%1) başarılı olarak okunamadı.

en: The file you tried to open (%1) does not contain any chapters.
tr: Açmaya çalıştığınız dosya (%1) hiç bölüm içermiyor.

en: The file you tried to open (%1) is not recognized as a valid Matroska/WebM file.
tr: Açmaya çalıştığınız dosya (%1) geçerli bir Matroska/WebM dosyası olarak tanınmadı.

en: The file you tried to open (%1) is recognized as neither a valid Matroska nor a valid chapter file.
tr: Açmaya çalıştığınız dosya (%1) ne geçerli bir Matroska ne de geçerli bir bölüm dosyası olarak tanındı.

en: The first argument must be the name of source file.
tr: İlk bağımsız değişken kaynak dosyanın adı olmak zorundadır.

en: The first cluster timestamp after the resync is {0}.
tr: Yeniden eşitlemeden sonraki ilk küme zaman damgası {0}.

en: The first destination file only
tr: Sadece ilk hedef dosya

en: The first file cannot be appended because there are no files to append to.
tr: İlk dosya ilave edilemez çünkü ilave edilecek dosya yok.

en: The first mode extracts some tracks to external files.
tr: İlk kip bazı izleri harici dosyalara çıkarır.

en: The following modes are supported:
tr: Aşağıdaki kipler desteklenir:

en: The following non-recoverable error was found: %1.
tr: Şurada belirtilen kurtarılamaz hata bulundu: %1.

en: The following program could not be executed: %1
tr: Şurada belirtilen program çalıştırılamadı: %1

en: The format defaults to %H:%M:%S if none is given.
tr: Eğer verilmezse biçim %H:%M:%S olarak varsayılandır.

en: The format is either the form 'HH:MM:SS.nnnnnnnnn' or a number followed by one of the units 's', 'ms' or 'us'.
tr: Biçim ya 'HH:MM:SS.nnnnnnnnn' biçimindedir ya da 's', 'ms' veya 'us' birimlerinden birinin ardından geldiği bir sayıdır.

en: The format used by GoPro cameras for chaptered video files is recognized as well.
tr: Bölümlere ayrılmış görüntü dosyaları için GoPro kameraları tarafından kullanılan biçim de tanınır.

en: The formats can be mixed, too.
tr: Biçimler de karıştırılabilir.

en: The formats do not match.
tr: Biçimler uyuşmuyor.

en: The fourth mode extracts the chapters, converts them to XML and writes them to an output file.
tr: Dördüncü kip bölümleri çıkarır, bunları XML'e dönüştürür ve bunları bir çıktı dosyasına yazar.

en: The generated destination file name has the same base name as the source file name but with an extension based on the track types present in the file.
tr: Oluşturulan çıktı dosyası adı kaynak dosya adı ile aynı temel ada sahip ancak dosyada iz türlerine dayalı bir uzantı ile sunulur.

en: The given timestamp scale factor is outside the valid range (1...10000000 or -1 for 'sample precision even if a video track is present').
tr: Verilen zaman damgası ölçeği etkeni geçerli aralığın dışında ('hatta bir görüntü izi mevcut ise bile örnek duyarlılık' için 1...10000000 veya -1).

en: The header values have not been modified. There is nothing to save.
tr: Üstbilgi değerleri değiştirilmemiş. Kaydetmek için hiçbir şey yok.

en: The height of the two tracks is different: {0} and {1}
tr: İki izin yükseklikleri farklı: {0} ve {1}

en: The horizontal layout with two fixed columns results in a wider window while the vertical tab widget layout results in a higher window.
tr: Dikey sekme parçacığı yerleşimi, yüksek bir pencere içinde sonuçlanırken, iki sabitlenmiş sütun ile yatay yerleşim, geniş bir pencere içinde sonuçlanır.

en: The job has been added to the job queue.
tr: İş, iş kuyruğuna eklendi.

en: The job queue has finished processing.
tr: İş kuyruğunun işlenmesi tamamlandı.

en: The language '%1' is deprecated.
tr: '%1' dili kullanım dışıdır.

en: The language code '{0}' is not a valid ISO 639-2 language code and will be ignored.
tr: Dil kodu '{0}' geçerli bir ISO 639-2 dil kodu değil ve yoksayılacaktır.

en: The language for the newly created chapters is set via the chapter language control above.
tr: Yeni olarak oluşturulan bölümler için dil, yukarıdaki bölüm dili denetimi aracılığıyla ayarlanır.

en: The language for this track that players can use for automatic track selection and display for the user.
tr: Oynatıcıların kullanıcılar için otomatik iz seçimi ve görüntüleme için kullanabildiği bu izin dili.

en: The language selected here is used for audio tracks for which their source file contains no such property and for which the language has not been derived from the file name.
tr: Burada seçilen dil, kaynak dosyası böyle bir özellik içermeyen ses izleri ve dosya adından türetilmemiş dil için kullanılır.

en: The language selected here is used for subtitle tracks for which their source file contains no such property and for which the language has not been derived from the file name.
tr: Burada seçilen dil, kaynak dosyası böyle bir özellik içermeyen altyazı izleri ve dosya adından türetilmemiş dil için kullanılır.

en: The language selected here is used for video tracks for which their source file contains no such property and for which the language has not been derived from the file name.
tr: Burada seçilen dil, kaynak dosyası böyle bir özellik içermeyen görüntü izleri ve dosya adından türetilmemiş dil için kullanılır.

en: The language set here is also used when chapters are generated.
tr: Burada ayarlanan dil aynı zamanda bölümler oluşturulduğunda kullanılır.

en: The language tag is not valid.
tr: Dil etiketi geçerli değil.

en: The language tag is valid.
tr: Dil etiketi geçerli.

en: The languages in the 'selected' list on the right will be shown at the top of all the language drop-down boxes in the program.
tr: Sağdaki 'seçilen' listesindeki diller, programdaki tüm aşağı açılır dil listesinin en üstünde gösterilecektir.

en: The last timestamp processed before the error was encountered was {0}.
tr: Hata ile karşılaşılmadan önce işlenen son zaman damgası {0}.

en: The letter 'Z' can be used instead of the time zone's offset from UTC to indicate UTC aka Zulu time.
tr: 'Z' harfi, UTC'yi diğer bir deyişle Zulu saatini göstermek için UTC'den gelen saat diliminin karşılığının yerine kullanılabilir.

en: The letters 'G', 'M' and 'K' can be used to indicate giga/mega/kilo bytes respectively.
tr: 'G', 'M' ve 'K' harfleri sırasıyla giga/mega/kilo baytı göstermesi için kullanılabilir.

en: The line {0} of the timestamp file '{1}' does not contain a valid floating point number.
tr: {1}' zaman damgası dosyasının '{0}' satırı geçerli bir kayan noktalı sayı içermiyor.

en: The list of boundary characters for deriving the track language from file names must not be empty.
tr: İz dilini dosya adlarından türetmek için sınır karakterlerinin listesi boş olmamak zorundadır.

en: The list of recognized track languages in file names must not be empty.
tr: Dosya adlarındaki tanınan iz dillerinin listesi boş olmamak zorundadır.

en: The locale could not be set properly. Check the LANG, LC_ALL and LC_MESSAGES environment variables.
tr: Yerel dil düzgün olarak ayarlanamadı. LANG, LC_ALL ve LC_MESSAGES ortam değişkenlerini gözden geçirin.

en: The maximum length for a cluster that mkvmerge accepts is 60000 blocks and 32000ms; the minimum length is 100ms.
tr: Bir küme için mkvmerge'ün kabul ettiği en fazla uzunluk 60000 blok ve 32000ms'dir; en az uzunluk 100ms'dir.

en: The maximum number of files that will be created even if the last file might contain more bytes/time than wanted.
tr: Son dosya, istenenden daha fazla bayt/süre içerebilse bile oluşturulacak olan en fazla dosya sayısıdır.

en: The meta seek element was written at the end of the file, but the segment size could not be updated. Therefore the element will not be visible. The process will be aborted. The file has been changed!
tr: Üst arama öğesi dosyanın sonunda yazıldı, ancak parça boyutu güncellenemedi. Bu nedenle öğe görünür olmayacaktır. İşlem iptal edilecektir. Dosya değişmiş!

en: The mkvmerge executable was found, but it couldn't be executed.
tr: mkvmerge çalıştırılabilir dosyası bulundu, ancak çalıştırılamadı.

en: The mkvmerge executable was not found.
tr: mkvmerge çalıştırılabilir dosyası bulunamadı.

en: The multiplex settings creating "%1" have been modified. Do you really want to close? All changes will be lost.
tr: Çoklama ayarlarını oluşturan "%1" değiştirildi. Gerçekten kapatmak istiyor musunuz? Tüm değişiklikler kaybolacaktır.

en: The name '{0}' is not a valid property name for the current edit specification in '{1}'.
tr: '{0}' adı, '{1}' içindeki şu anki düzenleme özelliği için geçerli bir özellik adı değil.

en: The name must not be left empty.
tr: Ad boş bırakılmamak zorundadır.

en: The name of one of the destination files is the same as the name of the source file ({0}).
tr: Kaynak dosyalardan birinin adı, hedef dosyasının adı ({0}) ile aynı.

en: The name of the application or library used for multiplexing the file.
tr: Dosyayı çoklamak için kullanılan uygulamanın veya kütüphanenin adı.

en: The name of the application or library used for writing the file.
tr: Dosyayı yazmak için kullanılan uygulamanın veya kütüphanenin adı

en: The name of the destination file '{0}' and of one of the source files is the same.
tr: '{0}' hedef dosyasının adı ve kaynak dosyalardan biri aynı.

en: The names will be available for easy selection in both the multiplexer and the header editor.
tr: Adlar, hem çoklayıcı hem de üstbilgi düzenleyicisinde kolay seçim için kullanılabilir olacaktır.

en: The next UID was already given in '{0} {1}'.
tr: Sonraki UID, '{0} {1}' içinde zaten verildi.

en: The number of bits per sample of the two audio tracks is different: {0} and {1}
tr: İki ses izinin örnek başına bit sayıları farklı: {0} ve {1}

en: The number of bytes to swap isn't divisible by {0}.
tr: Takas için bayt sayısı {0} değerine bölünemez.

en: The number of channels of the two audio tracks is different: {0} and {1}
tr: İki ses izinin kanal sayıları farklı: {0} ve {1}

en: The number of external timestamps {0} is smaller than the number of frames in this track. The remaining frames of this track might not be timestamped the way you intended them to be. mkvmerge might even crash.
tr: Harici zaman damgalarının sayısı {0} bu izdeki karelerin sayısından küçük. Bu izin kalan kareleri, olmasını istediğiniz şekilde zaman damgalı olmayabilir. Hatta mkvmerge çökebilir.

en: The number of video pixels to remove on the bottom of the image.
tr: Resmin en altında kaldırılacak görüntü piksel sayısı.

en: The number of video pixels to remove on the left of the image.
tr: Resmin solundaki kaldırılacak görüntü piksel sayısı.

en: The number of video pixels to remove on the right of the image.
tr: Resmin sağındaki kaldırılacak görüntü piksel sayısı.

en: The number of video pixels to remove on the top of the image.
tr: Resmin en üstündeki kaldırılacak görüntü piksel sayısı.

en: The numbering starts at 1.
tr: Numaralandırma 1'den başlar.

en: The numbers given with this argument are interpreted based on the number of Matroska blocks that are output.
tr: Bu bağımsız değişken ile verilen sayılar çıktıdaki Matroska bloklarının sayısına dayanarak yorumlanır.

en: The only allowed codecs are VP8/VP9 video and Vorbis/Opus audio tracks.
tr: Sadece izin verilen kodekler VP8/VP9 görüntü ve Vorbis/Opus ses izleridir.

en: The option '--meta-seek-size' is no longer supported. Please read mkvmerge's documentation, especially the section about the MATROSKA FILE LAYOUT.
tr: '--meta-seek-size' seçeneği artık desteklenmiyor. Lütfen mkvmerge'ün belgelerini okuyun, özellikle de MATROSKA DOSYA DÜZENİ hakkındaki bölümü.

en: The option file has been created.
tr: Seçenek dosyası oluşturuldu.

en: The options entered here are set for all new multiplex jobs by default.
tr: Buraya girilen seçenekler varsayılan olarak tüm yeni çoklama işleri için ayarlanır.

en: The order is: video first followed by audio, subtitles and other types.
tr: Sıralama: ilk görüntü, ardından ses, altyazılar ve diğer türler.

en: The order of the various options is not important.
tr: Çeşitli seçeneklerin sırası önemli değil.

en: The other two layouts available are: in two fixed columns to the right or in a tab widget below the files and tracks lists.
tr: Mevcut diğer iki yerleşim: sağda iki sabitlenmiş sütun içinde ya da dosyaların ve izler listelerinin altında bir sekme parçacığı içinde.

en: The previous UID was already given in '{0} {1}'.
tr: Önceki UID, '{0} {1}' içinde zaten verildi.

en: The probe range percentage '{0}' is invalid.
tr: Araştırma aralığı yüzdesi '{0}' geçersiz.

en: The process will be aborted.
tr: İşlem iptal edilecektir.

en: The program can collect all files from all directories in a single list. What happens with that list is determined by how dragging & dropping/copying & pasting files is configured.
tr: Program, tüm dizinlerdeki tüm dosyaları tek bir listede toplayabilir. Bu listede ne olacağı, dosyaların sürüklenmesi ve bırakılması/kopyalanması ve yapıştırılmasının nasıl yapılandırıldığına göre belirlenir.

en: The program to execute hasn't been set yet.
tr: Çalıştırmak için program henüz ayarlanmadı.

en: The property value contains non-ASCII characters, but the property is not a Unicode string in '{0}'. {1}
tr: Özellik değeri ASCII olmayan karakterler içeriyor ama özellik, '{0}' içinde Evrensel Kod dizgisi değil. {1}

en: The property value is not a valid binary spec in '{0}'. {1}
tr: Özellik değeri, '{0}' içinde geçerli bir belirli binari değil. {1}

en: The property value is not a valid binary spec or it is not exactly {2} bits long in '{0}'. {1}
tr: Özellik değeri, '{0}' içinde geçerli bir belirli binari ya da tam olarak {2} bit uzunluğunda değil. {1}

en: The property value is not a valid boolean in '{0}'. {1}
tr: Özellik değeri, '{0}' içinde geçerli bir boolean değil. {1}

en: The property value is not a valid date & time string in '{0}'.
tr: Özellik değeri, '{0}' içinde geçerli bir tarih ve saat dizgisi değil.

en: The property value is not a valid floating point number in '{0}'. {1}
tr: Özellik değeri, '{0}' içinde geçerli bir kayan noktalı sayı değil. {1}

en: The property value is not a valid signed integer in '{0}'. {1}
tr: Özellik değeri, '{0}' içinde geçerli bir imzalı tam sayı değil. {1}

en: The property value is not a valid unsigned integer in '{0}'. {1}
tr: Özellik değeri, '{0}' içinde geçerli bir imzasız sayı değil. {1}

en: The reason is unknown.
tr: Sebep bilinmiyor.

en: The recognized format is 'YYYY-mm-ddTHH:MM:SS+zz:zz': the year, month, day, letter 'T', hours, minutes, seconds and the time zone's offset from UTC; example: 2017-03-28T17:28:00-02:00.
tr: Tanınan biçim 'YYYY-mm-ddTHH:MM:SS+zz:zz': yıl, ay, gün, 'T' harfi, saat, dakika, saniye ve UTC'den gelen saat dilimi karşılığı; örnek: 2017-03-28T17:28:00-02:00.

en: The region '%1' is deprecated.
tr: '%1' bölgesi kullanım dışıdır.

en: The rest is copied as is.
tr: Geri kalanı olduğu gibi kopyalanır.

en: The resulting number will be padded with leading zeroes if the number of places is less than specified.
tr: Sonuçta oluşan numara, basamakların sayısı belirtilenden az ise başında sıfırlar ile takviye edilecektir.

en: The resulting tracks will be broken: the official FLAC tools will not be able to decode them and seeking will not work as expected.
tr: Ortaya çıkan izler bozulacaktır: resmi FLAC araçları bunların kodunu çözemeyecektir ve arama beklendiği gibi çalışmayacaktır.

en: The root element must be <{0}>.
tr: Kök öğe <{0}> olmak zorundadır.

en: The sample rate of the two audio tracks is different: {0} and {1}
tr: İki ses izinin örnekleme oranı farklı: {0} ve {1}

en: The script '%1' is deprecated.
tr: '%1' senaryosu kullanım dışıdır.

en: The script '%1' should not be used for the language '%2' as it is the script the overwhelming majority of documents for this language is written in.
tr: Bu dil için belgelerin büyük çoğunluğunun yazıldığı kodlama kodu bu olduğundan, '%1' komut kodu '%2' dili için kullanılmamalıdır.

en: The second mode extracts the tags, converts them to XML and writes them to an output file.
tr: İkinci kip etiketleri çıkarır, bunları XML'e dönüştürür ve bunları bir çıktı dosyasına yazar.

en: The seek table in this TTA file seems to be broken.
tr: Bu TTA dosyasındaki tarama tablosu bozulmuş gözüküyor.

en: The segment UID could not be parsed: %1
tr: Parça UID ayrıştırılamadı: %1

en: The segment edition UID must be a positive number if given.
tr: Eğer verildiyse parça yayın UID'si artı bir sayı olmak zorundadır.

en: The selected language code '%1' is not an ISO 639-2 code. Players that only support the legacy Matroska language elements but not the IETF BCP 47 language elements will therefore display a different language such as 'und' (undetermined).
tr: Seçilen dil kodu '%1' bir ISO 639-2 kodu değil. Sadece eski Matroska dil öğelerini destekleyen, ancak IETF BCP 47 dil öğesini desteklemeyen oynatıcılar, bu nedenle 'und' (belirsiz) gibi farklı bir dil görüntüleyecektir.

en: The sequence '%p' is replaced by the track's PERFORMER, the sequence '%t' by the track's TITLE, '%n' by the track's number and '%N' by the track's number padded with a leading 0 for track numbers < 10.
tr: '%p' dizisi iz'in SANATÇISI ile, '%t' dizisi iz'in BAŞLIĞI ile, '%n' iz'in numarası ile ve '%N' 10'dan küçük iz sayıları için başında 0 ile takviye edilmiş iz sayısı ile değiştirilir.

en: The settings file '%1' contains invalid settings and was not loaded.
tr: Ayarlar dosyası '%1' geçersiz ayarlar içeriyor ve yüklenemedi.

en: The sixth mode finds the timestamps of all blocks for a track and outputs a timestamp v2 file with these timestamps.
tr: Altıncı kip bir iz için tüm blokların zaman damgalarını bulur ve bu zaman kodları ile zaman damgası s2 dosyasının çıktısını verir.

en: The size after which a new destination file is started.
tr: Yeni bir hedef dosya başlatıldıktan sonraki boyut.

en: The size of attachment '{0}' is 0.
tr: '{0}' ekinin boyutu 0.

en: The source file '{0}' could not be opened successfully, or retrieving its size by seeking to the end did not work.
tr: '{0}' kaynak dosyası başarılı olarak açılamadı, ya da sonuna kadar taranarak boyutunu alma çalışmadı.

en: The start time could not be parsed: %1
tr: Başlangıç zamanı ayrıştırılamadı: %1

en: The string '<NUM>' will be replaced by the chapter number.
tr: '<NUM>' dizgisi bölüm numarası ile değiştirilecektir.

en: The string '<START>' will be replaced by the chapter's start timestamp.
tr: '<START>' dizgisi bölümlerin başlama zaman damgası ile değiştirilecektir.

en: The string 'all' works on all tags.
tr: 'all' dizgisi tüm etiketlerde çalışır.

en: The string 'global' works on the global tags.
tr: 'global' dizgisi genel etiketlerde çalışır.

en: The string 'track:' followed by one of the chars 'a', 'b', 's' or 'v' followed by a number 'n' selects the nth audio, button, subtitle or video track (e.g. '--edit track:a2'). Numbering starts at 1.
tr: 'track:' dizgisinin ardından 'a', 'b', 's' veya 'v' karakterleri, sonrasında n'inci ses, düğme, altyazı veya ses izini seçen bir sayı 'n' gelir (örn. '--edit track:a2'). Numaralandırma 1'den başlar.

en: The string 'track:=uid' with 'uid' being a number selects the track whose 'track UID' element equals 'uid'.
tr: 'uid' değeri olan dizgi 'track:=uid', 'track UID' öğesi 'uid' değerine eşit izi seçen bir sayı olur.

en: The string 'track:@number' with 'number' being a number selects the track whose 'track number' element equals 'number'.
tr: 'number' değeri olan dizgi 'track:@number', 'track number' öğesi 'number' değerine eşit izi seçen bir sayı olur.

en: The string 'track:n' with 'n' being a number selects the nth track. Numbering starts at 1.
tr: 'n' değeri olan dizgi 'track:n', n'inci izi seçen bir sayı olur. Numaralandırma 1'den başlar.

en: The strings '<FILE_NAME>' and '<FILE_NAME_WITH_EXT>', which only work when generating chapters for appended files, will be replaced by the appended file's name (the former leaves the extension out while the latter includes it).
tr: Sadece ilave edilmiş dosyalar için bölümler oluşturulurken çalışan '<FILE_NAME>' ve '<FILE_NAME_WITH_EXT>' dizgileri, ilave edilmiş dosyanın adı ile değiştirilecektir (eskisi, harf dahil edilirken uzantıyı bırakır).

en: The strings 'info', 'segment_info' or 'segmentinfo' select the segment information element. This is also the default until the first '--edit' option is found.
tr: 'info', 'segment_info' ya da 'segmentinfo' dizgileri parça bilgisi öğesini seçer. Bu aynı zamanda ilk '--edit' seçeneği bulunana kadar varsayılandır.

en: The tag or attribute '{0}' at position {1} contains data that is outside its allowed range.
tr: İzin verilen aralığı dışında {1} konumundaki etiket ya da öznitelik '{0}' veri içeriyor.

en: The tag or attribute '{0}' at position {1} contains invalid or mal-formed data.
tr: {1} konumundaki etiket ya da öznitelik '{0}' geçersiz ya da bozuk biçimlenmiş veri içeriyor.

en: The tags in '{0}' could not be parsed: some mandatory elements are missing.
tr: '{0}' içindeki etiketler ayrıştırılamadı: bazı zorunlu öğeler eksik.

en: The temporary file '{0}' could not be opened for reading: {1}.
tr: '{0}' geçici dosyası okumak için açılamadı: {1}.

en: The third mode extracts attachments from the source file.
tr: Üçüncü kip kaynak dosyadan ekleri çıkarır.

en: The timestamp file '{0}' contains an unsupported/unrecognized format (version {1}).
tr: Zaman damgası dosyası '{0}' desteklenmeyen/tanınmayan biçim (sürüm {1}) içeriyor.

en: The timestamp file '{0}' contains an unsupported/unrecognized format line. The very first line must look like '# timestamp format v1'.
tr: Zaman damgası dosyası '{0}' desteklenmeyen/tanınmayan biçim satırı içeriyor. En ilk satır '# timestamp format v1' gibi görünmelidir.

en: The timestamp file '{0}' could not be opened for reading.
tr: Zaman damgası dosyası '{0}' okumak için açılamadı.

en: The timestamp file '{0}' does not contain a valid 'Assume' line with the default number of frames per second.
tr: Zaman damgası dosyası '{0}', saniye başına varsayılan kare sayısıyla geçerli bir 'Assume' satırı içermiyor.

en: The timestamp file '{0}' does not contain a valid 'Gap' line with the duration of the gap.
tr: Zaman damgası dosyası '{0}', boşluğun süresiyle geçerli bir 'Gap' satırı içermiyor.

en: The timestamp file '{0}' does not contain any valid entry.
tr: Zaman damgası dosyası '{0}', herhangi bir geçerli giriş içermiyor.

en: The timestamps after which a new destination file is started.
tr: Yeni bir hedef dosya başlatıldıktan sonraki zaman damgaları.

en: The timestamps for this stream have been reset in the middle of the file. This is not supported. The current packet will be discarded.
tr: Bu akış için zaman damgaları dosyanın ortasında sıfırlandı. Bu desteklenmiyor. Şu anki paket atılacaktır.

en: The timestamps refer to the whole stream and not to each individual destination file.
tr: Zaman damgaları her bir tek hedef dosyayı değil bütün akışı ifade eder.

en: The title for the whole movie.
tr: Bütün film için başlık.

en: The title number '{0}' is higher than the number of titles on the DVD ({1}).
tr: '{0}' başlık numarası DVD'deki ({1}) başlık numarasından daha yüksek.

en: The track ID {0} does not have a valid CodecID.
tr: İz ID {0} geçerli KodekID'sine sahip değil.

en: The track ID {0} from the file '{1}' cannot be split. {2}
tr: '{1}' dosyasından iz ID {0} bölünemez. {2}

en: The track headers could not be rendered correctly. {0}
tr: İz üstbilgileri doğru olarak işlenemedi. {0}

en: The track number as used in the Block Header.
tr: Blok Üstbilgisinde kullanılan iz numarası.

en: The track number {0} from the file '{1}' can probably not be appended correctly to the track number {2} from the file '{3}': {4} Please make sure that the resulting file plays correctly the whole time. The author of this program will probably not give support for playback issues with the resulting file.
tr: '{1}' dosyasından {0} nolu iz muhtemelen doğru bir şekilde '{3}' dosyasından {2} nolu ize ilave edilemez: {4} Lütfen sonuçta oluşan dosyanın bütün sürede doğru olarak oynadığından emin olun. Programın yazarı muhtemelen sonuçta oluşan dosya ile ilgili oynatma sorunları için destek vermeyecek.

en: The track number {0} from the file '{1}' cannot be appended to the track number {2} from the file '{3}'. {4}
tr: '{1}' dosyasından {0} nolu iz muhtemelen doğru bir şekilde '{3}' dosyasından {2} nolu ize ilave edilemez. {4}

en: The track parameters do not match.
tr: İz parametreleri uyuşmuyor.

en: The track properties on the "input" tab can be laid out in three different way in order to serve different workflows.
tr: "Girdi" sekmesindeki iz özellikleri farklı iş akışlarına hizmet etmesi için üç farklı yolla düzenlenebilir.

en: The track {0} from file no. {1} ('{2}') is to be appended more than once. The argument for '--append-to' was invalid.
tr: {1} ('{2}') nolu dosyadan {0} izi, birden fazla ilave edildi. '--append-to' için bağımsız değişken geçersizdi.

en: The type of file '{0}' could not be recognized.
tr: '{0}' dosyasının türü tanınamadı.

en: The type of file '{0}' is not supported.
tr: '{0}' dosyasının türü desteklenmiyor.

en: The user can then select which playlist to actually add.
tr: Kullanıcı ondan sonra aslında eklemek için oynatma listesini seçebilir.

en: The value '{0}' is not a number.
tr: '{0}' değeri bir sayı değildir.

en: The value '{0}' is not a registered IANA language tag identifier.
tr: '{0}' değeri kayıtlı bir IANA dil etiketi tanımlayıcısı değil.

en: The value '{}' is not a valid ISO 15924 script code.
tr: '{}' değeri geçerli bir ISO 15924 betik kodu değil.

en: The value '{}' is not a valid ISO 3166-1 country code.
tr: '{}' değeri geçerli bir ISO 3166-1 ülke kodu değil.

en: The value '{}' is not a valid ISO 639 language code.
tr: '{}' değeri geçerli bir ISO 639 dil kodu değil.

en: The value '{}' is not a valid UN M.49 country number code.
tr: '{}' değeri geçerli bir UN M.49 ülke numarası kodu değil.

en: The value '{}' is not part of the IANA Language Subtag Registry for extended language subtags.
tr: '{}' değeri, genişletilmiş dil alt etiketleri için IANA Dil Alt Etiket Kaydının bir parçası değildir.

en: The value '{}' is not part of the IANA Language Subtag Registry for language variants.
tr: '{}' değeri, dil çeşitleri için IANA Dil Alt Etiket Kaydının bir parçası değildir.

en: The value can be given either as a floating point number (e.g. 12.345) or a fraction of integer values (e.g. 123/456).
tr: Değer, ya kayan noktalı bir sayı (örn. 12.345) ya da kesirli bir tam sayı değerlerinde (örn. 123/456) verilebilir.

en: The value can be given either as a floating point number (e.g. 12.345) or a fraction of numbers (e.g. 123/456.78).
tr: Değer, ya kayan noktalı bir sayı (örn. 12.345) ya da kesirli bir sayı (örn. 123/456.78) verilebilir.

en: The value can be negative, but keep in mind that any frame whose timestamp is negative after this calculation is dropped.
tr: Değer eksi olabilir, ancak unutmamak gerekir ki bu hesaplamadan sonra zaman damgası eksi olan herhangi bir kare kaldırılır.

en: The value does not adhere to the general structure of IETF BCP 47/RFC 5646 language tags.
tr: Değer, IETF BCP 47/RFC 5646 dil etiketlerinin genel yapısına uymuyor.

en: The value for deriving the 'forced display' flag for subtitles from file names must be a valid regular expression.
tr: Dosya adlarından altyazılar için 'zorunlu görüntüle' işaretini türetme değeri geçerli bir düzenli ifade olmak zorundadır.

en: The value for deriving the 'hearing impaired' flag from file names must be a valid regular expression.
tr: Dosya adlarından 'işitme engelliler' işaretini türetme değeri geçerli bir düzenli ifade olmak zorundadır.

en: The values are only stored in the track headers.
tr: Değerler sadece iz üstbilgilerinde saklanır.

en: The values will be available for easy selection in the multiplexer.
tr: Değerler, çoklayıcıda kolay seçim için kullanılabilir olacaktır.

en: The variant '%1' is deprecated.
tr: '%1' çeşidi kullanım dışıdır.

en: The variant '%1' is used with prefixes that aren't suited for it. Suitable prefixes are: %2.
tr: '%1' çeşidi, buna uygun olmayan öneklerle birlikte kullanılıyor. Uygun önekler: %2.

en: The variant '{}' occurs more than once.
tr: '{}' çeşidi bir kereden fazla ortaya çıkıyor.

en: The version line reported by mkvmerge ('%1') could not be recognized.
tr: mkvmerge ('%1') tarafından bildirilen sürüm hattı tanınamadı.

en: The versions of mkvmerge (%1) and the GUI (%2) differ.
tr: mkvmerge (%1) ve GKA (%2) sürümleri farklı.

en: The width of the two tracks is different: {0} and {1}
tr: İki izin genişlikleri farklı: {0} ve {1}

en: There are no chapters in source files & chapter files.
tr: Kaynak dosyalarda ve bölüm dosyalarında bölümler yok.

en: There are no cues for track ID {0}.
tr: İz ID {0} için cue'lar yok.

en: There are several potential sources for the container's timing information: a value given on the command line with the '--default-duration' option, the source container or the video bitstream.
tr: Kapsayıcının zamanlama bilgileri için birkaç olası kaynak vardır: '--default-duration' seçeneği ile komut satırında verilen bir değer, kaynak kapsayıcı ya da görüntü bit akışı.

en: There is a new version available online.
tr: Çevrimiçi mevcut yeni bir sürüm var.

en: There is currently a job running.
tr: Şu anda çalışan bir iş var.

en: There is no file with the ID '{0}'. The argument for '--append-to' was invalid.
tr: ID '{0}' ile olan bir dosya yok. '--append-to' için bağımsız değişken geçersizdi.

en: There is no translation available for '{0}'.
tr: '{0}' için mevcut çeviri yok.

en: There was an error querying the update status.
tr: Güncelleme durumunu sorgularken hata oldu.

en: There were errors in the header values preventing the headers from being saved. The first error has been selected.
tr: Üstbilgilerin kaydedilmesini önleyen üstbilgi değerlerinde hatalar vardı. İlk hata seçildi.

en: There's not enough space at the beginning of the file to fit the updated 'EBML head' element in.
tr: Dosyanın başında güncellenmiş 'EBML head' öğesini içine sığdırmak için yeterli alan yok.

en: These are less often used options that control the output structure that mkvmerge creates.
tr: Bunlar mkvmerge'ün oluşturduğu çıktı yapısını denetleyen az sıklıkla kullanılan seçeneklerdir.

en: These are options meant for development. They're not officially supported and may change from release to release.
tr: Bunlar geliştirme amacıyla oluşturulan seçeneklerdir. Resmi olarak desteklenmezler ve yayından yayına değişebilirler.

en: These aren't treated like other source files in MKVToolNix.
tr: Bunlar MKVToolNix içindeki diğer kaynak dosyalar gibi işlem görmezler.

en: This AAC track does not contain valid headers. Could not parse the AAC information.
tr: Bu AAC izi geçerli üstbilgileri içermiyor. AAC bilgisi ayrıştırılamadı.

en: This AC-3 track contains {0} bytes of non-AC-3 data at the beginning. This corresponds to a delay of {1}ms. This delay will be used instead of the non-AC-3 data.
tr: Bu AC-3 izi, başlangıçta AC-3 olmayan {0} bayt veri içeriyor. Bu, {1}ms gecikmeye karşılık gelir. Bu gecikme AC-3 olmayan verilerin yerine kullanılacaktır.

en: This AVC/H.264 track does not start with a key frame. The first {0} frames have been skipped.
tr: Bu AVC/H.264 izi bir anahtar kare ile başlamıyor. İlk {0} kare atlandı.

en: This AVC/H.264 track's timing information indicates that it uses a variable frame rate. However, no default duration nor an external timestamp file has been provided for it, nor does the source container provide timestamps. The resulting timestamps may not be useful.
tr: Bu AVC/H.264 izlerinin zamanlama bilgisi, değişken bir kare hızı kullandığını gösterir. Ancak, bunun için hiçbir varsayılan süre veya harici bir zaman damgası dosyası sağlanmamıştır ve kaynak kapsayıcı zaman damgası sağlamaz. Ortaya çıkan zaman damgaları yararlı olmayabilir.

en: This MPEG audio track contains {0} bytes of non-MP3 data at the beginning. This corresponds to a delay of {1}ms. This delay will be used instead of the garbage data.
tr: Bu MPEG ses izi, başlangıçta MP3 olmayan {0} bayt veri içeriyor. Bu, {1}ms gecikmeye karşılık gelir. Bu gecikme anlamsız verilerin yerine kullanılacaktır.

en: This Ogg/OGM file contains chapter or title information. Unfortunately the charset used to store this information in the file cannot be identified unambiguously. The program assumes that your system's current charset is appropriate. This can be overridden with the '--chapter-charset <charset>' switch.
tr: Bu Ogg/OGM dosyası bölüm veya başlık bilgilerini içeriyor. Ne yazık ki bu bilgiyi dosyada depolamak için kullanılan karakter kümesi açık bir şekilde tanımlanamaz. Program, sisteminizin şu anki karakter kümesinin uygun olduğunu varsayar. Bu, '--chapter-charset <charset>' anahtarı ile geçersiz kılınabilir.

en: This Ogg/OGM file contains chapters but they could not be parsed. This can be due to the character set not being set properly for them or due to the entries not matching the expected SRT-style format.
tr: Bu Ogg/OGM dosyası bölümler içeriyor, ancak ayrıştırılamadı. Bu, karakter kümesinin bunlar için düzgün bir şekilde ayarlanmaması ya da girişlerin beklenen SRT stili biçimiyle eşleşmemesinden dolayı olabilir.

en: This affects functions such as the selector of recently used destination directories in the multiplexer.
tr: Bu, çoklayıcıda son kullanılan hedef dizinlerin seçicisi gibi işlevleri etkiler.

en: This amount is 0.3% of the source file's size or 10 MB, whichever is higher.
tr: Bu miktar kaynak dosyanın boyutunun % 0.3'ü veya 10 MB'tır, hangisi daha yüksekse.

en: This audio track contains {0} byte of invalid data which was skipped before timestamp {1}. | This audio track contains {0} bytes of invalid data which were skipped before timestamp {1}.
tr[0]: Bu ses izi {1} zaman kodundan önce atlanmış geçersiz {0} bayt veri içeriyor.
tr[1]: Bu ses izi {1} zaman damgasından önce atlanmış geçersiz {0} bayt veri içeriyor.

en: This can be used to prevent data loss on power outages or to circumvent certain problems in the operating system or drivers.
tr: Bu, elektrik kesintilerinde veri kaybını önlemek veya işletim sistemindeki veya sürücülerdeki belirli sorunları aşmak için kullanılabilir.

en: This causes bigger overhead but allows precise seeking and extraction.
tr: Bu daha büyük ek yüke neden olur ancak kesin arama ve çıkarma sağlar.

en: This configuration is currently invalid.
tr: Bu yapılandırma şu anda geçersiz.

en: This element is currently present in the file.
tr: Bu öğe şu anda dosyada mevcut.

en: This element is not currently present in the file.
tr: Bu öğe şu anda dosyada mevcut değil.

en: This field is normally set to the date the file is created.
tr: Bu alan normalde, oluşturulan tarihe dosyaya ayarlanır.

en: This file contains coordinates in the timestamp lines. Such coordinates are not supported by the Matroska SRT subtitle format. The coordinates will be removed automatically.
tr: Bu dosya zaman damgası satırlarında koordinatlar içeriyor. Bu tür koordinatlar Matroska SRT altyazı biçimi tarafından desteklenmez. Koordinatlar otomatik olarak kaldırılacaktır.

en: This file could not be opened or parsed.
tr: Bu dosya açılamadı veya ayrıştırılamadı.

en: This file is probably not a Matroska file.
tr: Bu dosya muhtemelen bir Matroska dosyası değil.

en: This function requires the application %1.
tr: Bu işlev %1 uygulamasını gerektirir.

en: This happens when clicking the "abort job" button in a "job output" tab and when quitting the application.
tr: Bu, "iş çıktısı" sekmesinde "işi iptal et" düğmesine tıklandığında ve uygulamadan çıkarken olur.

en: This has not been implemented yet.
tr: Bu henüz hayata geçirilmedi.

en: This is a comma-separated list of 128-bit segment UIDs in the usual UID form: hex numbers with or without the "0x" prefix, with or without spaces, exactly 32 digits.
tr: Bu alışılmış UID biçimi içindeki 128-bit parça UID'lerinin virgülle ayrılmış listesidir: onaltılık sayılar, "0x"  ön ekiyle ya da ön eksiz, boşluklu ya da boşluksuz, tam olarak 32 rakam.

en: This is also done when quitting the application.
tr: Bu, uygulamadan çıkarken aynı zamanda tamamlanır.

en: This is an arbitrary name the GUI can use to refer to this particular configuration.
tr: Bu, GKA'nün bu belirli yapılandırmayı işaret etmesi için kullanabileceği gelişigüzel bir isimdir.

en: This is considered to be the case when a playlist contains the same item at least five times.
tr: Bir oynatma listesinin aynı öğeyi en az beş kez içermesi durumunda bu durum kabul edilir.

en: This is done at startup and at most once within 24 hours.
tr: Bu, başlangıçta ve en fazla 24 saat içinde tamamlanır.

en: This is done only if there is already a file whose name matches the unmodified destination file name.
tr: Bu, değiştirilmemiş hedef dosya adıyla eşleşen isimde zaten bir dosya varsa tamamlanır.

en: This is the default mode.
tr: Bu varsayılan kiptir.

en: This is the language that newly added chapter names get assigned automatically.
tr: Bu, yeni olarak eklenmiş bölüm adları otomatik olarak atanmış dildir.

en: This is the title that players may show as the 'main title' for this movie.
tr: Bu, oynatıcının bu film için 'ana başlıkta' gösterebileceği başlıktır.

en: This is used for e.g. MPEG-1/-2 video tracks for storing the sequence headers.
tr: Bu, sıralı üstbilgileri depolamak için örn. MPEG-1/-2 görüntü izlerinde kullanılır.

en: This is useful for situations like Blu-ray discs on which a multitude of playlists exists in the same directory and where it is not obvious which feature (e.g. main movie, extras etc.) a playlist belongs to.
tr: Bu, aynı dizin içinde mevcut olan çok sayıda oynatma listesinde ve oynatma listesinin ait olduğu özelliğin (örn. ana film, ekstralar vb.) belli olmadığı yerdeki Blu-ray disklere benzer durumlarda faydalıdır.

en: This language tag is a grandfathered element only supported for historical reasons.
tr: Bu dil etiketi, sadece tarihsel nedenlerle desteklenen, tarihi geçmişe dayanan bir öğedir.

en: This means that either backslashes must be doubled or the whole argument must be enclosed in single quotes.
tr: Bu, ya ters eğik çizgi çiftlenmek ya da bütün bağımsız değişken tek tırnak içinde kapatılmak zorunda olduğu anlamına gelir.

en: This mode considers only the first video track that is output.
tr: Bu kip sadece çıktı olan ilk görüntü izini dikkate alır.

en: This mode enforces several restrictions.
tr: Bu kip birkaç kısıtlamayı zorla uygular.

en: This mode extracts cue information for some tracks to external text files.
tr: Bu kip bazı izler için cue bilgilerini harici metin dosyalarına çıkarır.

en: This mode only considers the top-most level of chapters across all edition entries.
tr: Bu kip sadece tüm yayın girişleri arasındaki bölümlerin en üst seviyesini dikkate alır.

en: This mostly affects TrueType fonts for which the legacy MIME type ('application/x-truetype-font') might be more widely supported than the standard MIME types ('font/sfnt' and 'font/ttf').
tr: Bu çoğunlukla, eski MIME türünün ('application/x-truetype-font'), standart MIME türlerinden ('font/sfnt' and 'font/ttf') daha yaygın olarak desteklenebileceği TrueType yazı tiplerini etkiler.

en: This must be a comma-separated list of four numbers for the cropping to be used at the left, top, right and bottom, e.g. '0,20,0,20'.
tr: Bu; solda, üstte, sağda ve altta kullanılacak olan kırpma için dört sayının virgülle ayrılmış listesi olmak zorundadır, örn. '0,20,0,20'.

en: This only determines the initial order which can still be changed manually later.
tr: Bu, sadece daha sonra el ile değiştirilebilen ilk ​​sırayı belirler.

en: This only works with AC-3, DTS & TrueHD audio tracks.
tr: Bu sadece AC-3, DTS ve TrueHD ses izleri ile çalışır.

en: This only works with DTS audio tracks.
tr: Bu sadece DTS ses izleri ile çalışır.

en: This option can also be used for chapters.
tr: Bu seçenek bölümler için de kullanılabilir.

en: This option causes mkvmerge to remove the aspect ratio information from the bitstream.
tr: Bu seçenek mkvmerge'ün en-boy oranı bilgilerini bit akışından kaldırmasına neden olur.

en: This option controls how the chapter names are created.
tr: Bu seçenek, bölüm adlarının nasıl oluşturulduğunu denetler.

en: This option does nothing and is only kept for backwards compatibility.
tr: Bu seçenek hiçbir şey yapmaz ve sadece geriye dönük uyumluluk için tutulur.

en: This option forces mkvmerge to treat all of those I slices as key frames.
tr: Bu seçenek, mkvmerge'ü tüm bu I dilimlerini anahtar kareler olarak davranmaya zorlar.

en: This option needs an additional argument 'n'.
tr: Bu seçenek ilave bir bağımsız değişkene 'n' ihtiyaç duyar.

en: This option prevents that behavior.
tr: Bu seçenek bu davranışı engeller.

en: This option specifies the language to be associated with chapters if the OGM chapter format is used.
tr: Bu seçenek, OGM bölüm biçimi kullanılırsa, bölümler ile ilişkilendirilmiş dili belirtir.

en: This option tells mkvmerge the display aspect ratio to use when it calculates the display width/height.
tr: Bu seçenek, mkvmerge'e görüntü genişliğini/yüksekliğini hesapladığında kullanması için görüntü en-boy oranını söyler.

en: This parameter is the display height in pixels.
tr: Bu parametre piksel olarak görüntü yüksekliğidir.

en: This parameter is the display width in pixels.
tr: Bu parametre piksel olarak görüntü genişliğidir.

en: This property is mandatory and cannot be deleted in '{0}'. {1}
tr: Bu özellik zorunlu ve '{0}' içinde silinemez. {1}

en: This property is unique. More instances cannot be added in '{0}'. {1}
tr: Bu özellik benzersiz. Daha fazla benzerleri '{0}' içinde eklenemez. {1}

en: This should REALLY not have happened. The space reserved for the first meta seek element was too small. Size needed: {0}. {1}
tr: Bu GERÇEKTEN olmamalıydı. İlk üst arama öğesi için ayrılan alan çok küçüktü. Gereken boyut: {0}. {1}

en: This should REALLY not have happened. The space reserved for the first meta seek element was too small. {0}
tr: Bu GERÇEKTEN olmamalıydı. İlk üst arama öğesi için ayrılan alan çok küçüktü. {0}

en: This should not have happened. Please file an issue at https://mkvtoolnix.download/issues with this error/warning message, a description of what you were trying to do, the command line used and which operating system you are using. Thank you.
tr: Bu olmamalıydı. Lütfen hangi işletim sistemini kullandığınız, kullandığınız komut satırı, ne yapmaya çalıştığınızın açıklaması ve bu hata/uyarı iletisiyle birlikte https://mkvtoolnix.download/issues adresinden bir sorun bildirin. Teşekkür ederiz.

en: This template will be used for new chapter entries.
tr: Bu şablon yeni bölüm girişleri için kullanılacaktır.

en: This text subtitle track contains invalid 8-bit characters outside valid multi-byte UTF-8 sequences. Please specify the correct encoding for this track.
tr: Bu metin altyazı izi, geçerli çoklu bayt UTF-8 sıralamalarının dışında geçersiz 8-bit karakterler içeriyor. Lütfen bu iz için doğru kodlamayı belirleyin.

en: This track contains SBR AAC/HE-AAC/AAC+ data.
tr: Bu iz SBR AAC/HE-AAC/AAC+ verisi içeriyor.

en: This usually indicates a damaged file structure.
tr: Bu genellikle hasarlı bir dosya yapısını gösterir.

en: This will increase file size and does not offer any additional value for players at the moment.
tr: Bu, dosya boyutunu arttıracak ve şimdilik oynatıcılar için herhangi bir ilave değer sunmayacaktır.

en: This will increase the file's size, especially if there are many audio tracks.
tr: Bu, dosyanın boyutunu arttıracak, özelliklede eğer çok ses izi varsa.

en: This works well for video and subtitle tracks but should not be used with audio tracks.
tr: Bu, görüntü ve altyazı izleri için iyi çalışır ancak ses izleri ile kullanılmamalıdır.

en: This works with all track types.
tr: Bu tüm iz türleriyle çalışır.

en: This would cause mkvmerge to overwrite one of your source files.
tr: Bu mkvmerge'ün kaynak dosyalarınızdan birinin üzerine yazmasına neden olmaktadır.

en: Time slice
tr: Zaman dilimi

en: Timestamp extraction
tr: Zaman damgası çıkarma

en: Timestamp file:
tr: Zaman damgası dosyası:

en: Timestamp scale
tr: Zaman damgası ölçütü

en: Timestamp used in split decision: {0}
tr: Bölünmüş kararda kullanılan zaman damgası: {0}

en: Timestamps and default duration
tr: Zaman damgaları ve varsayılan süre

en: Timestamps:
tr: Zaman damgaları:

en: Title
tr: Başlık

en: To all destination files
tr: Tüm hedef dosyalara

en: Toggle "&commentary" flag
tr: "&Yorum" işaretini değiştir

en: Toggle "&default track" flag
tr: "&Varsayılan iz" işaretini değiştir

en: Toggle "&forced display" flag
tr: "&Zorunlu görüntüle" işaretini değiştir

en: Toggle "&hearing impaired" flag
tr: "İşitme &engelliler" işaretini değiştir

en: Toggle "&original" flag
tr: "&Orijinal" işaretini değiştir

en: Toggle "&text descriptions" flag
tr: "&Metin açıklamaları" işaretini değiştir

en: Toggle "&visual impaired" flag
tr: "&Görme engelliler" işaretini değiştir

en: Toggle "track &enabled" flag
tr: "İz &etkinleştirildi" işaretini değiştir

en: Top
tr: Üst

en: Trac&k name:
tr: İ&z adı:

en: Track
tr: İz

en: Track &name (optional):
tr: İz &adı (isteğe bağlı):

en: Track ID for mkvmerge & mkvextract:
tr: mkvmerge ve mkvextract için iz ID:

en: Track ID {0} has an unknown AAC type.
tr: İz ID {0} bilinmeyen bir AAC türüne sahip.

en: Track ID {0}: {1} ({2})
tr: İz ID {0}: {1} ({2})

en: Track UID
tr: İz UID

en: Track extraction
tr: İz çıkarma

en: Track headers
tr: İz üstbilgileri

en: Track name
tr: İz adı

en: Track number
tr: İz sayısı

en: Track number for mkvpropedit:
tr: mkvpropedit için iz numarası:

en: Track number {0} has been encrypted and decryption has not yet been implemented.
tr: İz numarası {0} şifrelendi ve şifre çözme henüz uygulanmadı.

en: Track number:
tr: İz sayısı:

en: Track overlay
tr: İz üstkaplamı

en: Track type
tr: İz türü

en: Track {0} CodecPrivate is too small.
tr: İz {0} CodecPrivate çok küçük.

en: Track {0} has been compressed with an unknown/unsupported compression algorithm ({1}).
tr: İz {0} bilinmeyen/desteklenmeyen bir sıkıştırma algoritması ile sıkıştırılmış ({1}).

en: Track {0} is missing its track UID element which is required to be present by the Matroska specification. If the file contains tags then those tags might be broken.
tr: İz {0}, Matroska özellikleri tarafından mevcut olması gereken iz UID elemanında eksik. Eğer dosya etiketler içeriyorsa, o zaman bu etiketler bozulabilir.

en: Track {0} was compressed with the algorithm '{1}' which is not supported anymore.
tr: İz {0} artık desteklenmeyen '{1}' algoritması ile sıkıştırıldı.

en: Track {0} with the CodecID '{1}' contains invalid "codec private" data for AAC.
tr: KodekID '{1}' ile iz {0} AAC için geçersiz "codec private" verisi içeriyor.

en: Track {0} with the CodecID '{1}' does not contain valid headers.
tr: KodekID '{1}' ile iz {0} geçerli üstbilgileri içermiyor.

en: Track {0} with the CodecID '{1}' is missing the "bits per second (bps)" element and cannot be extracted.
tr: KodekID '{1}' ile iz {0}, "bits per second (bps)" öğesi eksik ve çıkarılamaz.

en: Track {0} with the CodecID '{1}' is missing the "codec private" element and cannot be extracted.
tr: KodekID '{1}' ile iz {0}, "codec private" öğesi eksik ve çıkarılamaz.

en: Track {0} with the CodecID '{1}' is missing the "default duration" element and cannot be extracted.
tr: KodekID '{1}' ile iz {0}, "default duration" öğesi eksik ve çıkarılamaz.

en: Track {0}: An USF subtitle entry starting at timestamp {1} is not well-formed XML and will be skipped.
tr: İz {0}: {1} zaman damgasından başlayan USF altyazı girişi iyi biçimlendirilmiş XML değil ve atlanacaktır.

en: Track {0}: NAL too big. Size according to header field: {1}, available bytes in packet: {2}. This NAL is defect and will be skipped.
tr: İz {0}: NAL çok büyük. Üstbilgi alanına göre boyut: {1}, paket olarak mevcut baytlar: {2}. Bu NAL kusurlu ve atlanacaktır.

en: Track {0}: Subtitle entry number {1} is missing its duration. Assuming a duration of 1s.
tr: İz {0}: Altyazı giriş sayısı {1} eksik süreli. Süre 1s farzediliyor.

en: Track {0}: The AAC information could not be parsed.
tr: İz {0}: AAC bilgisi ayrıştırılamadı.

en: Track {0}: extraction of AAC audio with a channel count of 7 or more than 8 in its 'audio-specific config' element is not supported.
tr: İz {0}: AAC sesinin, 'audio-specific config' öğesindeki 7 veya 8'den fazla kanal sayısıyla çıkarılması desteklenmiyor.

en: Track {0}: {1}, codec ID: {2}{3}{4}{5}
tr: İz {0}: {1}, kodek ID: {2}{3}{4}{5}

en: Tracks
tr: İzler

en: Tracks with a language in this list will be set not to be copied by default.
tr: Bu listede bir dili olan izler varsayılan olarak kopyalanmaması için ayarlanacaktır.

en: Tracks with unsupported content encoding schemes (compression or encryption) cannot be extracted.
tr: Desteklenmeyen içerik şifreleme şemalı (sıkıştırma veya şifreleme) izler çıkarılamaz.

en: Tracks with unsupported content encoding schemes (compression or encryption) cannot be modified.
tr: Desteklenmeyen içerik şifreleme şemalı (sıkıştırma veya şifreleme) izler değiştirilemez.

en: Tracks:
tr: İzler:

en: Transfer characteristics:
tr: Aktarım karakteristikleri:

en: Two VobSub tracks can only be extracted into the same file if their CodecPrivate data matches. This is not the case for the tracks {0} and {1}.
tr: İki VobSub izi sadece CodecPrivate verisi eşleşirse aynı dosya içine çıkarılabilir. Bu, iz {0} ve {1} durumu için değildir.

en: Two files multiplexed with the same settings and this switch activated will be identical.
tr: Aynı ayarlarla çoklanmış iki dosya ve etkinleştirilen bu anahtar aynı olacaktır.

en: Type
tr: Tür

en: Type of the unit for DisplayWidth/Height (0: pixels, 1: centimeters, 2: inches, 3: aspect ratio).
tr: GörüntüGenişliği/Yüksekliği için birim türü (0: piksel, 1: santimetre, 2: inç, 3: en-boy oranı).

en: Type-specific settings
tr: Türe özgü ayarlar

en: Type:
tr: Tür:

en: USF subtitles
tr: USF altyazıları

en: USF text subtitles
tr: USF metin altyazıları

en: Unable to append files
tr: Dosyalar ilave edilemiyor

en: Undetermined
tr: Belirsiz

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown audio stream type 0x{0:04x}. Stream ID {1} will be ignored.
tr: Bilinmeyen ses akış türü 0x{0:04x}. Akış ID {1} yoksayılacaktır.

en: Unknown chapter file format in '{0}'. It does not contain a supported chapter format.
tr: '{0}' içinde bilinmeyen bölüm dosyası biçimi. Desteklenen bölüm biçimini içermiyor.

en: Unknown content encoding type {0} for track {1}.
tr: {1} izi için bilinmeyen içerik kodlama türü {0}.

en: Unknown element (ID: 0x{0})
tr: Bilinmeyen öğe (ID: 0x{0})

en: Unknown format for the next UID in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde sonraki UID için bilinmeyen biçim.

en: Unknown format for the previous UID in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde önceki UID için bilinmeyen biçim.

en: Unknown format for the segment UID '{2}' in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde parça UID '{2}' için bilinmeyen biçim.

en: Unknown format in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde bilinmeyen biçim.

en: Unknown header 0x{0:02x}{1:02x}{2:02x}{3:02x}
tr: Bilinmeyen üstbilgi 0x{0:02x}{1:02x}{2:02x}{3:02x}

en: Unknown mode '{0}'.
tr: Bilinmeyen kip '{0}'.

en: Unknown option '{0}'.
tr: Bilinmeyen seçenek '{0}'.

en: Unknown parse mode in '{0} {1}'.
tr: '{0} {1}' içinde bilinmeyen ayrıştırma kipi.

en: Unknown/unsupported audio format 0x{0:04x} for this audio track.
tr: Bu ses izi için bilinmeyen/desteklenmeyen ses biçimi 0x{0:04x}.

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unrecognized command line option '{0}'.
tr: Tanınmayan komut satırı seçeneği '{0}'.

en: Unrecognized file format
tr: Tanınmayan dosya biçimi

en: Unsigned integer
tr: İşaretsiz tamsayı

en: Unsupported MPEG mpeg_version: 0x{0:02x} in packet {1} for timestamp {2}, assuming MPEG2. No further warnings will be printed for this track.
tr: Desteklenmeyen MPEG mpeg_sürümü: {2} zaman damgası için {1} paketindeki 0x{0:02x}, MPEG2 kabul ediliyor. Bu iz için başka uyarı yazdırılmayacaktır.

en: Unsupported file format
tr: Desteklenmeyen dosya biçimi

en: Unsupported track type for this track.
tr: Bu iz için desteklenmeyen iz türü.

en: Update an attachment's properties
tr: Ekin özelliklerini güncelle

en: Updating the 'document type version' or 'document type read version' header fields failed.
tr: 'Belge türü sürümü' veya 'belge türü okuma sürümü' üstbilgisi alanını güncelleme başarısız oldu.

en: Updating the '{0}' element failed. Reason:
tr: '{0}' öğesini güncelleme başarısız oldu. Sebebi:

en: Usage
tr: Kullanım

en: Usage and examples
tr: Kullanım ve örnekler

en: Use &file && track colors
tr: &Dosya ve iz renklerini kullan

en: Use 'segment linking' for the resulting files.
tr: Sonuçta oluşan dosyalar için 'parça bağlama' kullanın.

en: Use fi&xed directory:
tr: Sa&bitlenmiş dizin kullan:

en: Use fixed values for the elements that change with each file otherwise (multiplexing date, segment UID, track UIDs etc.).
tr: Her dosya ile değiştirmenin aksine öğeler için sabitlenmiş değerler kullanın (çoklama tarihi, parça UID, iz UID'leri vb.).

en: Use legac&y MIME types for font attachments
tr: Yazı tipi ekleri için &eski MIME türlerini kullan

en: Use legacy font MIME types when adding new attachments or replacing existing ones
tr: Yeni ekler eklerken veya varolanları değiştirirken eski yazı tipi MIME türlerini kullan

en: Use system settings
tr: Sistem ayarlarını kullan

en: Use the &title as the base file name if a title is set
tr: Başlık ayarlanmışsa temel dosya adı olarak &başlığı kullan

en: Use the input file's &directory name instead of the file name
tr: Dosya adı yerine giriş dosyasının &dizin adını kullan

en: Use this for tracks containing onscreen text or foreign-language dialogue.
tr: Ekrandaki metin veya yabancı dilde diyalog içeren izler için bunu kullanın.

en: Use this only for testing purposes.
tr: Bunu sadece deneme amaçlı kullanın.

en: Useful e.g. when you want exactly two files.
tr: Örneğin tam olarak iki dosya istediğinizde faydalıdır.

en: Uses the chapter names of the specified language for extraction instead of the first chapter name found.
tr: Çıkarma için bulunan ilk bölüm adının yerine belirtilen dilin bölüm adlarını kullanır.

en: Using the demultiplexer for the format '{0}'.
tr: '{0}' biçimi için çoklama çözücü kullanılıyor.

en: Using the generic output module for track type '{0}'.
tr: '{0}' iz türü için genel çıktı modülü kullanılıyor.

en: Using the output module for the format '{0}'.
tr: '{0}' biçimi için çıktı modülü kullanılıyor.

en: Using the track with the ID {0} from the file '{1}' as the reference for chapter generation.
tr: Bölüm oluşturma için kaynak olarak '{1}' dosyasından ID {0} olan iz kullanılıyor.

en: VC-1 elementary streams
tr: VC-1 temel akışları

en: Valid format codes are:
tr: Geçerli biçim kodları:

en: Valid hacks are:
tr: Geçerli kurcalamalar:

en: Validation failed
tr: Doğrulama başarısız oldu

en: Value
tr: Değer

en: Value: %1
tr: Değer: %1

en: Variables for all job types
tr: Tüm iş türleri için değişkenler

en: Variables for multiplex jobs
tr: Çoklama işleri için değişkenler

en: Variants
tr: Çeşitler

en: Version %1
tr: Sürüm %1

en: Version %1 "%2"
tr: Sürüm %1 "%2"

en: Vertical Cb subsample
tr: Dikey Cb alt örneği

en: Vertical chroma siting
tr: Dikey renk doygunluğu yerleşimi

en: Vertical chroma subsample
tr: Dikey renk doygunluğu alt örneği

en: VfW compatible video
tr: VfW uyumlu görüntü

en: Video
tr: Görüntü

en: Video alpha mode
tr: Görüntü alfa kipi

en: Video aspect ratio type
tr: Görüntü en-boy oranı türü

en: Video color information
tr: Görüntü rengi bilgileri

en: Video color mastering metadata
tr: Görüntü rengi yönetme üstverisi

en: Video crop bottom
tr: Görüntü kırpma en alt

en: Video crop left
tr: Görüntü kırpma sol

en: Video crop right
tr: Görüntü kırpma sağ

en: Video crop top
tr: Görüntü kırpma en üst

en: Video display height
tr: Görüntü görüntüleme yüksekliği

en: Video display unit
tr: Görüntü görüntüleme birimi

en: Video display width
tr: Görüntü görüntüleme genişliği

en: Video field order
tr: Görüntü alanı sırası

en: Video interlaced flag
tr: Görüntü geçmeli işareti

en: Video packet assembly failed. Error code: {0} ({1})
tr: Görüntü paketi montajı başarısız oldu. Hata kodu: {0} ({1})

en: Video pixel height
tr: Görüntü piksel yüksekliği

en: Video pixel width
tr: Görüntü piksel genişliği

en: Video projection
tr: Görüntü izdüşümü

en: Video projection information
tr: Görüntü izdüşümü bilgileri

en: Video properties
tr: Görüntü özellikleri

en: Video stereo mode
tr: Görüntü stereo kipi

en: Video track
tr: Görüntü izi

en: Video track %1
tr: Görüntü izi %1

en: Video: bits per color channel
tr: Görüntü: renk kanalı başına bit

en: Video: chromaticity blue X
tr: Görüntü: renklilik mavi X

en: Video: chromaticity blue Y
tr: Görüntü: renklilik mavi Y

en: Video: chromaticity green X
tr: Görüntü: renklilik yeşil X

en: Video: chromaticity green Y
tr: Görüntü: renklilik yeşil Y

en: Video: chromaticity red X
tr: Görüntü: renklilik kırmızı X

en: Video: chromaticity red Y
tr: Görüntü: renklilik kırmızı Y

en: Video: color matrix coefficients
tr: Görüntü: renk matrisi katsayıları

en: Video: color primaries
tr: Görüntü: renk öncelikleri

en: Video: color range
tr: Görüntü: renk paleti

en: Video: horizontal Cb subsampling
tr: Görüntü: yatay Cb alt örneklemesi

en: Video: horizontal chroma siting
tr: Görüntü: yatay renk doygunluğu yerleşimi

en: Video: horizontal chroma subsampling
tr: Görüntü: yatay renk doygunluğu alt örneklemesi

en: Video: maximum content light
tr: Görüntü: en fazla içerik ışığı

en: Video: maximum frame light
tr: Görüntü: en fazla kare ışığı

en: Video: maximum luminance
tr: Görüntü: en fazla parlaklık

en: Video: minimum luminance
tr: Görüntü: en az parlaklık

en: Video: projection type
tr: Görüntü: izdüşüm türü

en: Video: projection's pitch rotation
tr: Görüntü: izdüşümün meyil dönüşü

en: Video: projection's roll rotation
tr: Görüntü: izdüşümün yuvarlama dönüşü

en: Video: projection's yaw rotation
tr: Görüntü: izdüşümün sapma dönüşü

en: Video: projection-specific data
tr: Görüntü: izdüşümü belirli veri

en: Video: transfer characteristics
tr: Görüntü: aktarım karakteristikleri

en: Video: vertical Cb subsampling
tr: Görüntü: dikey Cb alt örneklemesi

en: Video: vertical chroma siting
tr: Görüntü: dikey renk doygunluğu yerleşimi

en: Video: vertical chroma subsampling
tr: Görüntü: dikey renk doygunluğu alt örneklemesi

en: Video: white point X
tr: Görüntü: beyaz nokta X

en: Video: white point Y
tr: Görüntü: beyaz nokta Y

en: Visible
tr: Görünür

en: VobSub subtitles
tr: VobSub altyazıları

en: WAVE (uncompressed PCM audio)
tr: WAVE (sıkıştırılmamış PCM sesi)

en: WAVPACK v4 audio
tr: WAVPACK v4 sesi

en: Warn about missing &audio tracks:
tr: Eksik &ses izleri hakkında uyar:

en: Warn before &aborting running jobs
tr: Çalışan iş&leri iptal etmeden önce uyar

en: Warn before &closing modified tabs
tr: Değiştirilen sekmeleri &kapatmadan önce uyar

en: Warn before &overwriting existing items (files, jobs etc.)
tr: Var olan öğelerin ü&zerine yazmadan önce uyar (dosyalar, işler vb.)

en: Warning in line {0}: The start timestamp is smaller than that of the previous entry. All entries from this file will be sorted by their start time.
tr: Satır {0}'te uyarı: Başlangıç zaman damgası önceki girişteki zamandan küçük. Bu dosyadan tüm girişler başlama zamanlarına göre sıralanacaktır.

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Warnings/Errors
tr: Uyarılar/Hatalar

en: Warnings:
tr: Uyarılar:

en: WebM audio/video files
tr: WebM ses/görüntü dosyaları

en: WebM files
tr: WebM dosyaları

en: WebVTT subtitles
tr: WebVTT altyazıları

en: What do you want to do with the files you've dragged & dropped here?
tr: Buraya sürükleyip bıraktığınız dosyalar ile ne yapmak istiyorsunuz?

en: What do you want to do with the files you've dragged & dropped or copied & pasted here?
tr: Buraya sürükleyip bıraktığınız ya da kopyalayıp yapıştırdığınız dosyalar ile ne yapmak istiyorsunuz?

en: What do you want to do with the files?
tr: Dosyalar ile ne yapmak istiyorsunuz?

en: What to do in the future:
tr: İleride ne yapılsın:

en: What you input here is added after all the other options the GUI adds so that you could overwrite any of the GUI's options for this track.
tr: GKA'nın eklediği tüm diğer seçeneklerden sonra buraya ne girerseniz eklenir onun için bu iz için GKA'nın seçeneklerinin herhangi birinin üzerine yazabilirsiniz.

en: When &dropping files:
tr: Dosyalar &bırakılırken:

en: When &finished…
tr: &Tamamlandığında…

en: When a file is added its name is scanned.
tr: Bir dosya eklendiğinde adı taranır.

en: When adding d&irectories via drag && drop/copy && paste:
tr: Sürükle ve bırak/kopyala ve yapıştır aracılığıyla d&izinler eklenirken:

en: When adding files via &drag && drop/copy && paste:
tr: &Sürükle ve bırak/kopyala ve yapıştır aracılığıyla dosyalar eklenirken:

en: When adding m&ultiple files via "add source files":
tr: 'Kaynak dosyaları ekle' aracılığıyla &birden çok dosya eklenirken:

en: When adding new files as attachments the GUI will check if there are other attachments with the same name.
tr: Ekler olarak yeni dosyaları eklerken, GKA aynı ada sahip başka ekler olup olmadığını denetleyecek.

en: When adding source files all tracks are normally set to be copied into the destination file.
tr: Kaynak dosyalar eklenirken, tüm izler normalde çıktı dosyası içine kopyalanması için ayarlanır.

en: When appending: one chapter is created at the start and one whenever a file is appended.
tr: İlave edildiğinde: başlangıçta bir bölüm oluşturulur ve bir tane de dosya ilave edildiğinde.

en: When deriving the track language from the file name, the file name is split into parts on the characters in this list.
tr: İz dilini dosya adından türetirken, dosya adı bu listedeki karakterlerde parçalara bölünür.

en: When the user adds a file containing such a title, the program will copy the title into the "file title" input box if this option is enabled.
tr: Kullanıcı böyle bir başlığı içeren bir dosyayı eklediğinde, eğer bu seçenek etkinleştirilirse, program, başlığı "dosya başlığı" girdi kutusu içine kopyalayacak.

en: When the user adds such a file the track's language input is set to the language property from the source file.
tr: Kullanıcı böyle bir dosya eklediğinde, izin dil girdisi kaynak dosyadan gelen dil özelliğine ayarlanır.

en: When the user drags & drops directories from an external application onto the multiplex tool the GUI can take different actions.
tr: Kullanıcı dizinleri çoklama aracı üzerindeki harici bir uygulamadan sürüklediği ve bıraktığı zaman GKA farklı eylemler gerçekleştirebilir.

en: When the user drags & drops files from an external application onto a header editor tab the GUI can take different actions.
tr: Kullanıcı dosyaları harici bir uygulamadan üstbilgi düzenleyici sekmesi üzerine sürüklediği ve bıraktığı zaman GKA farklı eylemler gerçekleştirebilir.

en: When the user drags & drops files from an external application onto the multiplex tool the GUI can take different actions.
tr: Kullanıcı dosyaları çoklama aracı üzerindeki harici bir uygulamadan sürüklediği ve bıraktığı zaman GKA farklı eylemler gerçekleştirebilir.

en: When to execute:
tr: Çalıştırılacağı zaman:

en: Whenever the user adds a playlist the program can automatically scan the directory for other playlists and present the user with a detailed list of the playlists found.
tr: Kullanıcı her ne zaman bir çalma listesi eklerse program otomatik olarak diğer çalma listeleri için dizini tarayabilir ve bulunan çalma listelerinin ayrıntılı bir listesi ile kullanıcıya sunabilir.

en: White color chromaticity coordinate X as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan beyaz renk renklilik koordinatı X.

en: White color chromaticity coordinate Y as defined by CIE 1931.
tr: CIE 1931 tarafından tanımlanan beyaz renk renklilik koordinatı Y.

en: White color coordinate x
tr: Beyaz renk x koordinatı

en: White color coordinate y
tr: Beyaz renk y koordinatı

en: White color coordinates:
tr: Beyaz renk koordinatları:

en: Width of the encoded video frames in pixels.
tr: Piksel olarak kodlanmış görüntü kareleri genişliği.

en: Width of the video frames to display.
tr: Görüntülemek için görüntü kareleri genişliği.

en: Windows Television DVR
tr: Windows Televizyonu DVR

en: With "close current settings" the current multiplex settings will be closed without opening new ones.
tr: "Şu anki ayarları kapat" ile şu anki çoklama ayarları, yenileri açılmadan kapatılacaktır.

en: With "create new settings" a new set of multiplex settings will be added.
tr: "Yeni ayarları oluştur" ile yeni bir çoklama ayarları grubu eklenecektir.

en: With "remove source files" all source files will be removed.
tr: "Kaynak dosyaları kaldır" ile tüm kaynak dosyalar kaldırılacaktır.

en: With the current multiplex settings the destination file will not contain an audio track.
tr: Şu anki çoklama ayarları ile hedef dosya bir ses izi içermeyecek.

en: With this option that information is adjusted to match the container's timing information.
tr: Bu seçenek ile bu bilgi kapsayıcının zamanlama bilgisiyle eşleşmesi için ayarlanır.

en: Write durations for all blocks.
tr: Tüm bloklar için süreleri yazar.

en: Write the attachment with the ID 'AID' to 'outname'.
tr: 'AID' kimliğine sahip eki 'outname' olarak yazın.

en: Write track with the ID TID to the file 'out'.
tr: TID kimliğine sahip izi 'out' dosyasına yazın.

en: Writing application
tr: Yazma uygulaması

en: Writing the VobSub index file '{0}'.
tr: VobSub indeks dosyası '{0}' yazılıyor.

en: Wrong Kate version: {0}.{1} > {2}.x
tr: Yanlış Kate sürümü: {0}.{1} > {2}.x

en: Wrong Theora version: {0}.{1}.{2} != 3.2.x
tr: Yanlış Theora sürümü: {0}.{1}.{2} != 3.2.x

en: Wrong argument to '--split-max-files'.
tr: '--split-max-files' için yanlış bağımsız değişken.

en: Wrong header type: 0x{0:02x} != 0x{1:02x}
tr: Yanlış üstbilgi türü: 0x{0:02x} != 0x{1:02x}

en: Wrong identification string: '{0:6s}' != 'theora'
tr: Yanlış tanımlama dizgisi: '{0:6s}' != 'theora'

en: Wrong identification string: '{0:7s}' != 'kate\0\0\0'
tr: Yanlış tanımlama dizgisi: '{0:7s}' != 'kate\0\0\0'

en: XML chapter files
tr: XML bölüm dosyaları

en: XML segment info files
tr: XML parça bilgisi dosyaları

en: XML tag files
tr: XML etiket dosyaları

en: Xiph lacing
tr: Xiph bağlama

en: Yaw rotation:
tr: Sapma dönüşü:

en: Yes
tr: Evet

en: You can add attachments by clicking on the button below, by right-clicking on a node in the tree and selecting "Add attachments" from the popup menu or by dragging & dropping files here or onto the tree.
tr: Ekleri aşağıdaki düğmeye tıklayarak, ağaçtaki bir düğüme sağ tıklayarak ve açılır menüden "Ekleri ekle"yi seçerek ya da dosyaları buraya veya ağacın üzerine sürükleyip bırakarak ekleyebilirsiniz.

en: You can also drag & drop media files here.
tr: Ayrıca buraya medya dosyalarını sürükleyip bırakabilirsiniz.

en: You can change this value in the preferences.
tr: Bu değeri tercihlerden değiştirebilirsiniz.

en: You can control the format used by the start timestamp with <START:format>.
tr: <START:biçim> ile başlayan zaman damgası tarafından kullanılan biçimi denetleyebilirsiniz.

en: You can download the application from the following URL:
tr: Uygulamayı aşağıdaki URL'den indirebilirsiniz:

en: You can exempt certain track types from this restriction by checking the corresponding check box below, e.g. for video tracks.
tr: Belli iz türlerini aşağıdaki ilgili onay kutusunu işaretleyerek bu kısıtlamadan hariç tutabilirsiniz, örn. görüntü izleri için.

en: You can let the header editor add the element to the file.
tr: Üstbilgi düzenleyiciye, öğeyi dosyaya eklemesi için izin verebilirsiniz.

en: You can let the header editor remove the element from the file.
tr: Üstbilgi düzenleyiciye, öğeyi dosyadan kaldırması için izin verebilirsiniz.

en: You can opt for having them removed automatically under certain conditions.
tr: Onların belirli koşullar altında otomatik olarak kaldırılmalarına karar kılabilirsiniz.

en: You can specify a minimum number of places for the chapter number with '<NUM:places>', e.g. '<NUM:3>'.
tr: '<NUM:basamaklar>' olan bölüm numaraları için en az basamak sayısını belirleyebilirsiniz, örn. '<NUM:3>'.

en: You can specify one of the units 's', 'ms', 'us', 'ns', 'fps', 'i' or 'p'.
tr: 's', 'ms', 'us', 'ns', 'fps', 'i' veya 'p' birimlerinden birini belirtebilirsiniz.

en: You can specify up to nine digits for the number of nanoseconds 'nnnnnnnnn' or none at all.
tr: Nanosaniye sayısı 'nnnnnnnnn' için dokuz rakama kadar belirtebilirsiniz ya da hiç belirtmezsiniz.

en: You can split based on the amount of time passed, based on timestamps, on frame/field numbers or on chapter numbers.
tr: Geçen sürenin miktarına, zaman damgalarına, kare/alan numaralarına ya da bölüm numaralarına dayanarak bölebilirsiniz.

en: You can still enter track names not present in this list manually in both tools.
tr: Her iki araçda bu listede mevcut olmayan parça adlarını hala el ile girebilirsiniz.

en: You can still enter values not present in this list manually in the multiplexer.
tr: Çoklayıcıda bu listede mevcut olmayan değerleri hala el ile girebilirsiniz.

en: You cannot add additional parts to files that don't contain tracks.
tr: İzler içermeyen dosyalara ilave kısımlar ekleyemezsiniz.

en: You have to enter a value between 1000 and 10000000 or the magic value -1.
tr: 1000 ve 10000000 arasında bir değer ya da sihirli -1 değerini girmek zorundasınız.

en: You have to set the destination file name before you can start multiplexing or add a job to the job queue.
tr: Çoklamaya başlamadan ya da iş kuyruğuna bir iş eklemeden önce hedef dosyayı ayarlamak zorundasınız.

en: You may omit the number of hours 'HH' and the number of nanoseconds 'nnnnnnnnn'.
tr: Saat sayısını 'HH' ve nanosaniye sayısını 'nnnnnnnnn' atlayabilirsiniz.

en: You may omit the number of hours 'HH'.
tr: Saat sayısını 'HH' atlayabilirsiniz.

en: You must select an existing file.
tr: Varolan bir dosyayı seçmek zorundasınız.

en: You've dragged & dropped or copied & pasted at least one directory. There are several ways to handle them:
tr: En az bir dizini sürüklediniz ve bıraktınız ya da kopyaladınız ve yapıştırdınız. Bunları ele almanın birkaç yolu vardır:

en: Zlib decompression failed. Result: {0}
tr: Zlib çıkartması başarısız oldu. Sonuç: {0}

en: ac3_bs_packetizer::add_to_buffer(): Untested code ('size' is odd). If mkvmerge crashes or if the resulting file does not contain the complete and correct audio track, then please contact the author Moritz Bunkus at moritz@bunkus.org.
tr: ac3_bs_packetizer::add_to_buffer(): Denenmemiş koddur ('boyut' tek sayıdır). Eğer mkvmerge arızalanırsa ya da sonuçta oluşan dosya tam ve doğru ses izi içermezse, o zaman lütfen moritz@bunkus.org adresinden yazar Moritz Bunkus ile irtibata geçin.

en: advertisement
tr: reklam

en: anaglyph (cyan/red)
tr: kabartmalı (camgöbeği/kırmızı)

en: anaglyph (green/magenta)
tr: kabartmalı (yeşil/morumsu)

en: attachments [options] [AID1:out1 [AID2:out2 ...]]
tr: attachments [seçenekler] [AID1:out1 [AID2:out2 ...]]

en: audio
tr: ses

en: bits per sample: {0}
tr: örnek başına bit: {0}

en: both eyes laced in one block (left first)
tr: her iki göz bir bloğa bağlı (önce sol)

en: both eyes laced in one block (right first)
tr: her iki göz bir bloğa bağlı (önce sağ)

en: bottom field displayed first, bottom field stored first
tr: önce alt alan görüntülenir, önce alt alan saklanır

en: bottom field displayed first, top field stored first
tr: önce alt alan görüntülenir, önce üst alan saklanır

en: buttons
tr: butonlar

en: canonical form
tr: kurallı biçim

en: channels: {0}
tr: kanal: {0}

en: chapters [options] out.xml
tr: chapters [seçenekler] out.xml

en: checkerboard (left first)
tr: denetleme tahtası (önce sol)

en: checkerboard (right first)
tr: denetleme tahtası (önce sağ)

en: codec-specific
tr: kodeke özgü

en: column interleaved (left first)
tr: araya ekli sütun (önce sol)

en: column interleaved (right first)
tr: araya ekli sütun (önce sağ)

en: compression
tr: sıkıştırma

en: cues [options] [TID1:out1 [TID2:out2 ...]]
tr: cues [seçenekler] [TID1:out1 [TID2:out2 ...]]

en: cuesheet [options] out.cue
tr: cuesheet [seçenekler] out.cue

en: default duration: {0:.3f}ms ({1:.3f} frames/fields per second for a video track)
tr: varsayılan süre: {0:.3f}ms (görüntü izi için saniye başına {1:.3f} kare/alan)

en: deflateInit() failed. Result: {0}
tr: deflateInit() başarısız oldu. Sonuç: {0}

en: discardable,
tr: gözden çıkarılabilir,

en: display height: {0}
tr: görüntüleme yüksekliği: {0}

en: display width: {0}
tr: görüntüleme genişliği: {0}

en: encryption
tr: şifreleme

en: end credits
tr: kapanış jenerikleri

en: extended language subtags form
tr: genişletilmiş dil alt etiketleri biçimi

en: filelist_t not found for generic_packetizer_c. {0}
tr: filelist_t, generic_packetizer_c için bulunamadı. {0}

en: first order filter found in CD/DVD/MPEG audio
tr: CD/DVD/MPEG sesinde birinci sırada süzgeç bulundu

en: flac_decoder: Could not initialize the FLAC decoder.
tr: flac_decoder: FLAC çözücüsü başlatılamadı.

en: flac_decoder: Could not set metadata_respond_all.
tr: flac_decoder: metadata_respond_all ayarlanamadı.

en: flac_decoder: FLAC__stream_decoder_new() failed.
tr: flac_decoder: FLAC__stream_decoder_new() başarısız oldu.

en: flac_header_extraction: Could not initialize the FLAC decoder.
tr: flac_header_extraction: FLAC çözücüsü başlatılamadı.

en: flac_header_extraction: Could not set metadata_respond_all.
tr: flac_header_extraction: metadata_respond_all ayarlanamadı.

en: flac_header_extraction: FLAC__stream_decoder_new() failed.
tr: flac_header_extraction: FLAC__stream_decoder_new() başarısız oldu.

en: flac_header_extraction: bytes ({0}) < op.bytes ({1}). Could not read the FLAC headers.
tr: flac_header_extraction: bayt ({0}) < işl.bayt ({1}). FLAC üstbilgileri okunamadı.

en: flac_reader: Could not read a header packet.
tr: flac_reader: Üstbilgi paketi okunamadı.

en: flac_reader: Could not read all header packets.
tr: flac_reader: Tüm üstbilgi paketleri okunamadı.

en: flac_reader: could not initialize the FLAC packetizer.
tr: flac_reader: FLAC paketleyicisi başlatılamadı.

en: for files with chapter information (e.g. OGM, MP4) for which mkvmerge does not detect the encoding correctly
tr: mkvmerge'ün kodlamayı doğru olarak algılamadığı bölüm bilgileri (örn. OGM, MP4) olan dosyalar için

en: for subtitle files that do not use a byte order marker (BOM) and that are not encoded in the system's current character set (%1)
tr: bir bayt sırası işaretçisi (BOM) kullanmayan ve sistemin şu anki karakter kümesinde (%1) kodlanmayan altyazı dosyaları için;

en: generic video
tr: kapsamlı görüntü

en: header removal
tr: üstbilgi kaldırma

en: inflateInit() failed. Result: {0}
tr: inflateInit() başarısız. Sonuç: {0}

en: invalid language tag '{0}': {1}
tr: geçersiz dil etiketi '{0}': {1}

en: key,
tr: anahtar,

en: language
tr: dil

en: language (IETF BCP 47): {0}
tr: dil (IETF BCP 47): {0}

en: language: {0}
tr: dil: {0}

en: length {0}, data: {1}
tr: uzunluk {0}, veri: {1}

en: line {0}: The 'delay' timestamp could not be parsed.
tr: satır {0}: 'gecikme' zaman damgası ayrıştırılamadı.

en: matroska_reader: (MS compatibility mode for track {0}) Matroska says that there are {1} bits per sample, but the WAVEFORMATEX says that there are {2}.
tr: matroska_okuyucusu: (İz {0} için MS uyumluluk kipi) Matroska örnek başına {1} bit var diyor, ama WAVEFORMATEX {2} var diyor.

en: matroska_reader: (MS compatibility mode for track {0}) Matroska says that there are {1} channels, but the WAVEFORMATEX says that there are {2}.
tr: matroska_okuyucusu: (İz {0} için MS uyumluluk kipi) Matroska {1} kanal var diyor, ama WAVEFORMATEX {2} var diyor.

en: matroska_reader: (MS compatibility mode for track {0}) Matroska says that there are {1} samples per second, but WAVEFORMATEX says that there are {2}.
tr: matroska_okuyucusu: (İz {0} için MS uyumluluk kipi) Matroska saniye başına {1} örnek var diyor, ama WAVEFORMATEX {2} var diyor.

en: matroska_reader: (MS compatibility mode, track {0}) Matroska says video height is {1}, but the BITMAPINFOHEADER says {2}.
tr: matroska_okuyucusu: (MS uyumluluk kipi, iz {0}) Matroska görüntü yüksekliği {1} diyor, ama BITMAPINFOHEADER {2} diyor.

en: matroska_reader: (MS compatibility mode, track {0}) Matroska says video width is {1}, but the BITMAPINFOHEADER says {2}.
tr: matroska_okuyucusu: (MS uyumluluk kipi, iz {0}) Matroska görüntü genişliği {1} diyor, ama BITMAPINFOHEADER {2} diyor.

en: matroska_reader: No segment found.
tr: matroska_okuyucusu: Bulunan parça yok.

en: matroska_reader: Pixel height is missing.
tr: matroska_okuyucusu: Piksel yüksekliği eksik.

en: matroska_reader: Pixel width is missing.
tr: matroska_okuyucusu: Piksel genişliği eksik.

en: matroska_reader: The CodecID '{0}' for track {1} is unknown.
tr: matroska_okuyucusu: İz {1} için KodekID '{0}' bilinmiyor.

en: matroska_reader: The CodecID for track {0} is '{1}', but the private codec data does not contain valid headers.
tr: matroska_okuyucusu: İz '{0}' için KodekID {1}, ama özel kodek verisi geçerli üstbilgileri içermiyor.

en: matroska_reader: The CodecID for track {0} is '{1}', but there was no BITMAPINFOHEADER struct present. Therefore we don't have a FourCC to identify the video codec used.
tr: matroska_okuyucusu: İz '{0}' için KodekID {1}, ama BITMAPINFOHEADER yapı sunumu yoktur. Bu nedenle kullanılan görüntü kodekini tanımlamak için FourCC'ye sahip değiliz.

en: matroska_reader: The CodecID for track {0} is '{1}', but there was no WAVEFORMATEX struct present. Therefore we don't have a format ID to identify the audio codec used.
tr: matroska_okuyucusu: İz '{0}' için KodekID {1}, ama WAVEFORMATEX yapı sunumu yoktur. Bu nedenle kullanılan ses kodekini tanımlamak için biçim ID'sine sahip değiliz.

en: matroska_reader: The CodecID for track {0} is '{1}', but there was no codec private headers.
tr: matroska_okuyucusu: İz '{0}' için KodekID {1}, ancak kodek özel üstbilgileri yoktu.

en: matroska_reader: The CodecID for track {0} is '{1}', but there was no private data found.
tr: matroska_okuyucusu: İz '{0}' için KodekID {1}, ama bulunan özel veri yoktur.

en: matroska_reader: The height for track {0} was not set.
tr: matroska_okuyucusu: İz '{0}' için yükseklik ayarlı değildi.

en: matroska_reader: The width for track {0} was not set.
tr: matroska_okuyucusu: İz '{0}' için genişlik ayarlı değildi.

en: matroska_reader: Track {0} seems to be ok.
tr: matroska_okuyucusu: İz {0} tamam görünüyor.

en: matroska_reader: mkvmerge was not compiled with FLAC support. Ignoring track {0}.
tr: matroska_okuyucusu: mkvmerge FLAC desteği ile derlenmedi. İz {0} yoksayılıyor.

en: matroska_reader: no EBML head found.
tr: matroska_okuyucusu: Bulunan EBML başı yok.

en: matroska_reader: unknown demultiplexer type for track {0}: '{1}'
tr: matroska_okuyucusu: iz {0} için bilinmeyen çoklama çözücü türü: '{1}'

en: memory.cpp/safemalloc() called from file {0}, line {1}: malloc() returned nullptr for a size of {2} bytes.
tr: memory.cpp/safemalloc() {0} dosyasından çağırıldı, satır {1}: malloc() {2} baytlık boyut için nullptr döndürdü.

en: memory.cpp/safememdup() called from file {0}, line {1}: malloc() returned nullptr for a size of {2} bytes.
tr: memory.cpp/safememdup() {0} dosyasından çağırıldı, satır {1}: malloc() {2} baytlık boyut için nullptr döndürdü.

en: memory.cpp/saferealloc() called from file {0}, line {1}: realloc() returned nullptr for a size of {2} bytes.
tr: memory.cpp/saferealloc() {0} dosyasından çağırıldı, satır {1}: realloc() {2} baytlık boyut için nullptr döndürdü.

en: missing property name
tr: eksik özellik adı

en: missing value
tr: eksik değer

en: mkv&merge documentation
tr: mkv&merge belgeleri

en: mkvextract "a movie.mkv" attachments 4:cover.jpg
tr: mkvextract "film.mkv" attachments 4:kapak.jpg

en: mkvextract "a movie.mkv" chapters movie_chapters.xml
tr: mkvextract "film.mkv" chapters film_bölümleri.xml

en: mkvextract "a movie.mkv" cues 0:cues_track0.txt
tr: mkvextract "film.mkv" cues 0:cues_track0.txt

en: mkvextract "a movie.mkv" tags movie_tags.xml
tr: mkvextract "film.mkv" tags film_etiketleri.xml

en: mkvextract "a movie.mkv" timestamps_v2 1:timestamps_track1.txt
tr: mkvextract "film.mkv" timestamps_v2 1:timestamps_track1.txt

en: mkvextract "a movie.mkv" tracks 0:video.h264 1:audio.aac timestamps_v2 0:timestamps.video.txt chapters chapters.xml tags tags.xml
tr: mkvextract "film.mkv" tracks 0:video.h264 1:audio.aac timestamps_v2 0:timestamps.video.txt chapters bölümler.xml tags etiketler.xml

en: mkvextract "a movie.mkv" tracks 2:audio.ogg -c ISO8859-1 3:subs.srt
tr: mkvextract "film.mkv" tracks 2:ses.ogg -c ISO8859-1 3:subs.srt

en: mkvextract "audiofile.mka" cuesheet audiofile.cue
tr: mkvextract "sesdosyası.mka" cuesheet sesdosyası.cue

en: mkvextract <source-filename> <mode1> [options] <extraction-spec1> [<mode2> [options] <extraction-spec2>…]
tr: mkvextract <source-filename> <mode1> [seçenekler] <extraction-spec1> [<mode2> [seçenekler] <extraction-spec2>…]

en: mkvextract.cpp/show_element(): level > 9: {0}
tr: mkvextract.cpp/show_element(): seviye > 9: {0}

en: mkvinfo [options] <inname>
tr: mkvinfo [seçenekler] <ismen>

en: mkvmerge -o out [global options] [options1] <file1> [@option-file.json] …
tr: mkvmerge -o out [genel seçenekler] [seçenek1] <dosya1> [@option-file.json] …

en: mkvmerge also turns this on if the destination file name's extension is "webm".
tr: mkvmerge ayrıca hedef dosya adının uzantısı "webm" ise bunu açar.

en: mkvmerge can generate chapters automatically.
tr: mkvmerge bölümleri otomatik olarak oluşturabilir.

en: mkvmerge can read cue sheets for audio CDs and automatically convert them to chapters.
tr: mkvmerge, ses CD'leri için cue sheet'leri okuyabilir ve bunları otomatik olarak bölümlere dönüştürür.

en: mkvmerge command line
tr: mkvmerge komut satırı

en: mkvmerge does not distinguish between those two and simply counts the number of blocks.
tr: mkvmerge bu ikisi ve blokların sayısını basit sayımları arasında ayırım yapmaz.

en: mkvmerge encountered broken or unparsable data in this video track.
tr: mkvmerge bu görüntü izinde bozuk veya ayrıştırılamaz verilerle karşılaştı.

en: mkvmerge has not been compiled with FLAC support but handling of this stream has been requested.
tr: mkvmerge FLAC desteğiyle derlenmedi ama bu akışı kullanabilmesi talep edildi.

en: mkvmerge normally removes that last entry if it's timestamp is within five seconds of the total duration.
tr: mkvmerge normalde, zaman damgası toplam sürenin beş saniye içinde ise bu son girişi kaldırır.

en: mkvmerge supports two chapter formats: The OGM like text format and the full featured XML format.
tr: mkvmerge iki bölüm biçimini destekler: Metin biçimi gibi olan OGM ve tam özellikli XML biçimi.

en: mkvmerge was interrupted by a SIGINT (Ctrl+C?)
tr: mkvmerge'ün SIGINT tarafından çalışması kesildi (Ctrl+C?)

en: mkvmerge/mkvextract track ID: {0}
tr: mkvmerge/mkvextract iz ID: {0}

en: mkvpropedit [options] <file> <actions>
tr: mkvpropedit [seçenekler] <dosya> <eylemler>

en: mkvtoolnix-gui <configuration file names>
tr: mkvtoolnix-gui <yapılandırma dosyası adları>

en: mkvtoolnix-gui [options] [file names]
tr: mkvtoolnix-gui [seçenekler] [dosya adları]

en: mm_text_io_c: UTF32_* is not supported at the moment.
tr: mm_text_io_c: UTF32_* şimdilik desteklenmiyor.

en: mpeg_ps_reader: Should not have happened #1. {0}
tr: mpeg_ps_reader: Olmamalıydı #1. {0}

en: mpeg_ps_reader: Should not have happened #2. {0}
tr: mpeg_ps_reader: Olmamalıydı #2. {0}

en: no emphasis
tr: vurgu yok

en: no encryption
tr: şifreleme yok

en: no error
tr: hata yok

en: no language selected
tr: seçilen dil yok

en: no normalization
tr: normalleştirme yok

en: no signature algorithm
tr: imza algoritması yok

en: no signature hash algorithm
tr: imza adresleme algoritması yok

en: no skipping
tr: atlama yok

en: ogg_stream_init for stream number {0} failed. Will try to continue and ignore this stream.
tr: Akış numarası {0} için ogg_stream_init başarısız oldu. Devam etmeyi deneyecek ve bu akışı yoksayacak.

en: ogg_sync_buffer failed
tr: ogg_sync_buffer başarısız

en: opening credits
tr: açılış jenerikleri

en: or
tr: veya

en: output sampling freq: {0}
tr: çıktı örnekleme aralığı: {0}

en: passthrough
tr: içinden geçen

en: phono filter (Columbia LP)
tr: phono süzgeci (Kolombiya LP)

en: phono filter (EMI)
tr: phono süzgeci (EMI)

en: phono filter (IEC N78)
tr: phono süzgeci (IEC N78)

en: phono filter (London)
tr: phono süzgeci (Londra)

en: phono filter (NARTB)
tr: phono süzgeci (NARTB)

en: phono filter (RIAA)
tr: phono süzgeci (RIAA)

en: phono filter (Teldec)
tr: phono süzgeci (Teldec)

en: pixel crop bottom: {0}
tr: piksel kırpma en alt: {0}

en: pixel crop left: {0}
tr: piksel kırpma sol: {0}

en: pixel crop right: {0}
tr: piksel kırpma sağ: {0}

en: pixel crop top: {0}
tr: piksel kırpma en üst: {0}

en: pixel height: {0}
tr: piksel yüksekliği: {0}

en: pixel width: {0}
tr: piksel genişliği: {0}

en: preview of current episode
tr: şu anki bölümün önizlemesi

en: preview of next episode
tr: sonraki bölümün önizlemesi

en: progressive
tr: aşamalı

en: raw data
tr: ham veri

en: reader: non-audio block found
tr: reader: ses olmayan blok bulundu

en: real_reader: Couldn't find RealAudio FourCC for id {0} (description length: {1}) Skipping track.
tr: real_okuyucusu: id {0} için RealAudio FourCC bulunamadı (açıklama uzunluğu: {1}) İz atlanıyor.

en: real_reader: Only audio header versions 3, 4 and 5 are supported. Track ID {0} uses version {1} and will be skipped.
tr: real_okuyucusu: Sadece ses üstbilgisi sürümleri 3, 4 ve 5 desteklenir. İz ID {0}, sürüm {1} kullanıyor ve atlanacaktır.

en: rest: unknown
tr: kalan: bilinmiyor

en: row interleaved (left first)
tr: araya ekli satır (önce sol)

en: row interleaved (right first)
tr: araya ekli satır (önce sağ)

en: sampling freq: {0}
tr: örnekleme sıklığı: {0}

en: side by side (left first)
tr: yan yana (önce sol)

en: side by side (right first)
tr: yan yana (önce sağ)

en: size unknown
tr: boyut bilinmiyor

en: size {0}
tr: boyut {0}

en: ssa_reader: Invalid format. Could not find the "Format" line in the "[Events]" section.
tr: ssa_okuyucusu: Geçersiz biçim. "[Olaylar]" bölümünde "Biçim" satırı bulunamadı.

en: subtitle
tr: altyazı

en: subtitles
tr: altyazı

en: tags [options] out.xml
tr: tags [seçenekler] out.xml

en: text subtitles
tr: metin altyazıları

en: timestamps
tr: zaman damgaları

en: top bottom (left first)
tr: üst alt (önce sol)

en: top bottom (right first)
tr: üst alt (önce sağ)

en: top field displayed first, bottom field stored first
tr: önce üst alan görüntülenir, önce alt alan saklanır

en: top field displayed first, top field stored first
tr: önce üst alan görüntülenir, önce üst alan saklanır

en: track name
tr: iz adı

en: track number {0}, {1} frame(s), timestamp {2}
tr: {0} iz numarası, {1} kare, zaman damgası {2}

en: tracks [options] [TID1:out1 [TID2:out2 ...]]
tr: tracks [seçenekler] [TID1:out1 [TID2:out2 ...]]

en: tta_reader: tag_size < 0 in the c'tor. {0}
tr: tta_reader: c'tor içinde tag_size < 0. {0}

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: unknown, format tag 0x{0:04x}
tr: bilinmiyor, biçim etiketi: 0x{0:04x}

en: unnamed
tr: adlandırılmamış

en: unspecified
tr: belirtilmemiş

en: video
tr: görüntü

en: vobsub_reader: sub file read failure
tr: vobsub_reader: sub dosyası okuma başarısız

en: {0} (track ID for mkvmerge & mkvextract: {1})
tr: {0} (mkvmerge ve mkvextract için iz ID: {1})

en: {0} ({1:.3f} frames/fields per second for a video track)
tr: {0} (görüntü izi için saniye başına {1:.3f} kare/alan)

en: {0} byte | {0} bytes
tr[0]: {0} bayt
tr[1]: {0} bayt

en: {0} frame, track {1}, timestamp {2}, duration {3}, size {4}, adler 0x{5:08x}{6}{7}
tr: {0} kare, iz {1}, zaman damgası {2}, süre {3}, boyut {4}, adler 0x{5:08x}{6}{7}

en: {0} frame, track {1}, timestamp {2}, size {3}, adler 0x{4:08x}{5}
tr: {0} kare, iz {1}, zaman damgası {2}, boyut {3}, adler, adler 0x{4:08x}{5}

en: {0} frame, track {1}, timestamp {2}, size {3}, adler 0x{4:08x}{5}{6}
tr: {0} kare, iz {1}, zaman damgası {2}, boyut {3}, adler 0x{4:08x}{5}{6}

en: {0} minute | {0} minutes
tr[0]: {0} dakika
tr[1]: {0} dakika

en: {0} second | {0} seconds
tr[0]: {0} saniye
tr[1]: {0} saniye

en: {0}: Error in the Matroska file structure at position {1}. Resyncing to the next level 1 element.
tr: {0}: {1} konumunda Matroska dosya yapısında hata. Sonraki seviye 1 öğesine yeniden eşitleniyor.

en: {0}: an exception occurred (message: {1}; type: {2}).
tr: {0}: beklenmedik bir olay meydana geldi (ileti: {1}; türü: {2}).

en: {0}: an unknown exception occurred.
tr: {0}: bilinmeyen bir istisna meydana geldi.

en: {0}: divisor is 0 in '{1} {2}'.
tr: {0}: '{1} {2}' içinde bölen 0.

en: {0}: invalid track ID in '{1} {2}'.
tr: {0}: '{1} {2}' içinde geçersiz iz ID.

en: {0}: missing dividend in '{1} {2}'.
tr: {0}: '{1} {2}' içinde eksik bölünen.

en: {0}: missing divisor in '{1} {2}'.
tr: {0}: '{1} {2}' içinde eksik bölen.

en: {0}: missing track ID in '{1} {2}'.
tr: {0}: '{1} {2}' içinde eksik iz ID.

en: {0}track number {1}, {2} frame(s), timestamp {3}
tr: {0} iz numarası {1}, {2} kare, zaman damgası {3}

en: – No selection by default –
tr: – Varsayılan olarak seçim yok –

en: – Set to none –
tr: – Hiçbiri olarak ayarla –
