mlocate - en to da translation catalogue (49 entries)

en: warning: Line number overflow
da: advarsel: Linjenummeroverløb

en: missing closing `"'
da: mangler lukkende '"'

en: can not open `%s'
da: kan ikke åbne "%s"

en: unknown variable `%s'
da: ukendt variabel "%s"

en: variable name expected
da: variabelnavn forventet

en: variable `%s' was already defined
da: variabel "%s" var allerede defineret

en: `=' expected after variable name
da: "=" forventet efter variabelnavn

en: value in quotes expected after `='
da: værdi i citationstegn forventet efter "="

en: invalid value `%s' of PRUNE_BIND_MOUNTS
da: ugyldig værdi "%s" fra PRUNE_BIND_MOUNTS

en: unexpected data after variable value
da: uventet data efter variabel værdi

en: I/O error reading `%s'
da: I/O-fejl ved læsning af "%s"

en: Usage: updatedb [OPTION]...
    Update a mlocate database.
    
      -f, --add-prunefs FS           omit also FS
      -n, --add-prunenames NAMES     omit also NAMES
      -e, --add-prunepaths PATHS     omit also PATHS
      -U, --database-root PATH       the subtree to store in database (default "/")
      -h, --help                     print this help
      -o, --output FILE              database to update (default
                                     `%s')
          --prune-bind-mounts FLAG   omit bind mounts (default "no")
          --prunefs FS               filesystems to omit from database
          --prunenames NAMES         directory names to omit from database
          --prunepaths PATHS         paths to omit from database
      -l, --require-visibility FLAG  check visibility before reporting files
                                     (default "yes")
      -v, --verbose                  print paths of files as they are found
      -V, --version                  print version information
    
    The configuration defaults to values read from
    `%s'.
da: Brug: updatedb [TILVALG]...
    Opdatér en mlocate-database.
    
      -f, --add-prunefs FS           udelader også FS
      -n, --add-prunenames NAMES     udelader også NAVNE
      -e, --add-prunepaths PATHS     udelader også STIER
      -U, --database-root PATH       undertræet som skal gemmes i database (standard "/")
      -h, --help                     skriver denne hjælp
      -o, --output FILE              database til opdatering (standard
                                     "%s")
          --prune-bind-mounts FLAG   undlader bind-monteringer (standard "no")
          --prunefs FS               filsystemer at udelade fra database
          --prunenames NAMES         mappenavne at udelade fra database
          --prunepaths PATHS         stier at udelade fra database
      -l, --require-visibility FLAG  kontrollerer synlighed før rapportering af filer
                                     (standard "yes")
      -v, --verbose                  skriver stier over filer som de er fundet
      -V, --version                  skriver versionsinformation
    
    Konfigurationen falder tilbage på værdier læst fra
    "%s".

en: 
    Report bugs to %s.
da: 
    Rapportér fejl til %s.

en: can not get current working directory
da: kan ikke hente nuværende arbejdsmappe

en: --%s would override earlier command-line argument
da: --%s vil overskrive tidligere kommandolinjeargument

en: invalid value `%s' of --%s
da: ugyldig værdi "%s" af --%s

en: --%s specified twice
da: --%s angivet to gange

en: Copyright (C) 2007 Red Hat, Inc. All rights reserved.
    This software is distributed under the GPL v.2.
    
    This program is provided with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: Ophavsret (C) 2007 Red Hat, Inc. Alle rettigheder forbeholdt.
    Denne software er udgivet under GPL v.2.
    
    Dette program leveres uden nogen form for GARANTI tilladt af loven.

en: unexpected operand on command line
da: uventet operand på kommandolinje

en: `%s' does not seem to be a mlocate database
da: "%s" ser ikke ud til at være en mlocate-database

en: `%s' has unknown version %u
da: "%s" har ukendt version %u

en: `%s' has unknown visibility flag %u
da: "%s" har ukendt synlighedsflag %u

en: unexpected EOF reading `%s'
da: ikke forventet EOF ved læsning af "%s"

en: I/O error seeking in `%s'
da: I/O-fejl ved søgning i "%s"

en: 	%'ju directory
     | 	%'ju directories
da[0]: 	%'ju mappe
da[1]: 	%'ju mapper

en: 	%'ju file
     | 	%'ju files
da[0]: 	%'ju fil
da[1]: 	%'ju filer

en: 	%'ju byte in file names
     | 	%'ju bytes in file names
da[0]: 	%'ju byte i filnavne
da[1]: 	%'ju byte i filnavne

en: 	%'ju byte used to store database
     | 	%'ju bytes used to store database
da[0]: 	%'ju byte brugt til at gemme database
da[1]: 	%'ju byte brugt til at gemme database

en: invalid empty directory name in `%s'
da: ugyldig tomt mappenavn i "%s"

en: file name length %zu in `%s' is too large
da: længden på filnavn %zu i "%s" er for stor

en: non-option arguments are not allowed with --%s
da: ikke-tilvalgsargumenter er ikke tilladt med --%s

en: no pattern to search for specified
da: intet mønster til søg efter angivet

en: invalid regexp `%s': %s
da: ugyldig regexp "%s": %s

en: can not drop privileges
da: kan ikke slippe rettigheder

en: can not read two databases from standard input
da: kan ikke læse to databaser fra standard input

en: can not stat () `%s'
da: kan ikke stat () "%s"

en: I/O error while writing to standard output
da: I/O-fejl under skrivning til standardoutput

en: file name length %zu is too large
da: længden på filnavn %zu er for stor

en: file system error: zero-length file name in directory %s
da: filsystemsfejl: nul-længde filnavn i mappe %s

en: can not open a temporary file for `%s'
da: kan ikke åbne en midlertidig fil for "%s"

en: configuration is too large
da: konfiguration er for stor

en: can not find group `%s'
da: kan ikke finde gruppe "%s"

en: can not change group of file `%s' to `%s'
da: kan ikke ændre gruppe på fil "%s" til "%s"

en: can not change permissions of file `%s'
da: kan ikke ændre rettigheder på fil "%s"

en: `%s' is locked (probably by an earlier updatedb)
da: "%s" er låst (sandsynligvis af en tidligere updatedb)

en: can not lock `%s'
da: kan ikke låse "%s"

en: can not change directory to `%s'
da: kan ikke ændre mappe til "%s"

en: I/O error while writing to `%s'
da: I/O-fejl under skrivning til "%s"

en: error replacing `%s'
da: kunne ikke erstatte "%s"
