mlocate - en to sv translation catalogue (50 entries)

en: warning: Line number overflow
sv: varning: Spill i radnummer

en: missing closing `"'
sv: saknar avslutande `"'

en: can not open `%s'
sv: kan inte öppna `%s'

en: unknown variable `%s'
sv: okänd variabel `%s'

en: variable name expected
sv: variabelnamn förväntades

en: variable `%s' was already defined
sv: variabeln `%s' var redan definerad

en: `=' expected after variable name
sv: "=" förväntades efter variabelnamn

en: value in quotes expected after `='
sv: värde inom citattecken förväntat efter `='

en: invalid value `%s' of PRUNE_BIND_MOUNTS
sv: ogiltigt värde `%s' i PRUNE_BIND_MOUNTS

en: unexpected data after variable value
sv: okänd data efter variabelvärde

en: I/O error reading `%s'
sv: I/O-fel vid inläsning av `%s'

en: Usage: updatedb [OPTION]...
    Update a mlocate database.
    
      -f, --add-prunefs FS           omit also FS
      -n, --add-prunenames NAMES     omit also NAMES
      -e, --add-prunepaths PATHS     omit also PATHS
      -U, --database-root PATH       the subtree to store in database (default "/")
      -h, --help                     print this help
      -o, --output FILE              database to update (default
                                     `%s')
          --prune-bind-mounts FLAG   omit bind mounts (default "no")
          --prunefs FS               filesystems to omit from database
          --prunenames NAMES         directory names to omit from database
          --prunepaths PATHS         paths to omit from database
      -l, --require-visibility FLAG  check visibility before reporting files
                                     (default "yes")
      -v, --verbose                  print paths of files as they are found
      -V, --version                  print version information
    
    The configuration defaults to values read from
    `%s'.
sv: Användning: updatedb [FLAGGA]...
    Uppdatera en mlocate-databas.
    
      -f, --add-prunefs FS           uteslut även FS
      -n, --add-prunenames NAMN      uteslut även NAMN
      -e, --add-prunepaths SÖKVÄGAR  uteslut även SÖKVÄGAR
      -U, --database-root SÖKVÄG     delträdet att lagra i databasen (standard "/")
      -h, --help                     skriv denna hjälp
      -o, --output FIL               databas att uppdatera (standard
                                     "%s")
          --prune-bind-mounts FLAGGA  uteslut bind-monteringar (standard "no")
          --prunefs FS               filsystem att utesluta från databasen
          --prunenames NAMN          katalognamn att utesluta från databasen
          --prunepaths SÖKVÄGAR      sökvägar att utesluta från databasen
      -l, --require-visibility FLAGGA  kontrollera synligheten före filer
                                       rapporteras (standard "yes")
      -v, --verbose                  skriv sökvägar till filer när de hittas
      -V, --version                  skriv versionsinformation
    
    Konfigurationen har standardvärden som läses ifrån
    "%s".

en: 
    Report bugs to %s.
sv: 
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>
    Rapportera fel till %s.

en: can not get current working directory
sv: kan inte hitta aktuell arbetskatalog

en: --%s would override earlier command-line argument
sv: --%s skulle åsidosätta föregående argument

en: invalid value `%s' of --%s
sv: ogiltigt värde "%s" till --%s

en: --%s specified twice
sv: --%s angavs två gånger

en: Copyright (C) 2007 Red Hat, Inc. All rights reserved.
    This software is distributed under the GPL v.2.
    
    This program is provided with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Copyright © 2007 Red Hat, Inc. All rights reserved.
    This software is distributed under the GPL v.2.
    
    This program is provided with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.

en: unexpected operand on command line
sv: oväntad operand på kommandoraden

en: `%s' does not seem to be a mlocate database
sv: `%s' verkar inte vara en mlocate-databas

en: `%s' has unknown version %u
sv: `%s' har okänd version %u

en: `%s' has unknown visibility flag %u
sv: "%s" har en okänd synlighetsflagga %u

en: unexpected EOF reading `%s'
sv: oväntat filslut vid läsning av `%s'

en: I/O error seeking in `%s'
sv: I/O-fel vid sökning i `%s'

en: Database %s:
sv: Databas %s:

en: 	%'ju directory
     | 	%'ju directories
sv[0]: 	%'ju katalog
sv[1]: 	%'ju kataloger

en: 	%'ju file
     | 	%'ju files
sv[0]: 	%'ju fil
sv[1]: 	%'ju filer

en: 	%'ju byte in file names
     | 	%'ju bytes in file names
sv[0]: 	%'ju byte i filnamn
sv[1]: 	%'ju byte i filnamn

en: 	%'ju byte used to store database
     | 	%'ju bytes used to store database
sv[0]: 	%'ju byte använd för att lagra databasen
sv[1]: 	%'ju byte använda för att att lagra databasen

en: invalid empty directory name in `%s'
sv: ogiltigt tomt katalognamn i `%s'

en: file name length %zu in `%s' is too large
sv: filnamnslängden %zu i `%s' är för lång

en: non-option arguments are not allowed with --%s
sv: argument som inte är flaggor är inte tillåtna med --%s

en: no pattern to search for specified
sv: inget mönster att söka efter angivet

en: invalid regexp `%s': %s
sv: ogiltigt reguljärt uttryck `%s': %s

en: can not drop privileges
sv: kan inte släppa behörigheter

en: can not read two databases from standard input
sv: kan inte läsa två databaser från standard in

en: can not stat () `%s'
sv: kan inte ta status på "%s"

en: I/O error while writing to standard output
sv: I/O-fel vid skrivning till standard ut

en: file name length %zu is too large
sv: filnamnslängden %zu är för lång

en: file system error: zero-length file name in directory %s
sv: filsystemsfel: filnamn med längden noll i katalogen %s

en: can not open a temporary file for `%s'
sv: kan inte öppna en temporär fil för `%s'

en: configuration is too large
sv: konfiguration är för stor

en: can not find group `%s'
sv: kan inte hitta grupp `%s'

en: can not change group of file `%s' to `%s'
sv: kan inte byta filens grupp från `%s' till `%s'

en: can not change permissions of file `%s'
sv: kan inte ändra rättigheter på fil `%s'

en: `%s' is locked (probably by an earlier updatedb)
sv: `%s' är låst (förmodligen av tidigare körd updatedb)

en: can not lock `%s'
sv: kan inte låsa `%s'

en: can not change directory to `%s'
sv: kan inte byta katalog till `%s'

en: I/O error while writing to `%s'
sv: I/O-fel vid skrivning till `%s'

en: error replacing `%s'
sv: fel vid ersättning av `%s'
