mnemosyne-proj - en to cs translation catalogue (737 entries)

en: Last week
cs: Poslední týden

en: Last month
cs: Poslední měsíc

en: Last 3 months
cs: Poslední 3 měsíce

en: Last 6 months
cs: Posledních 6 měsíců

en: Last year
cs: Poslední rok

en: Average grades of scheduled cards
cs: Průměrné známky naplánovaných karet

en: No stats available.
cs: Nejsou dostupné žádné statistiky.

en: Days
cs: Dny

en: Vocabulary (decorated)
cs: Slovník (ozdobený)

en: Recognition
cs: Rozpoznání

en: Production
cs: Výroba

en: About to archive old logs to improve running speed. Depending on the size of your database and the speed of your device, this can take 10 minutes or more. Please leave Mnemosyne running in the foreground.
cs: Nyní budou archivovány logy, aby se zrychlila rychlost aplikace. V záležitosti na velikosti databáze a rychlosti vašeho zařízení to může trvat i více než 10 minut. Prosím nechte Mnemosyne běžet na popředí.

en: OK, proceed
cs: OK, pokračovat

en: Command line argument is not a *.db file.
cs: Argument příkazové řádky není soubor *.db.

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
cs: Další kopie Mnemosyne stále běží.

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
cs: Pokračování není možné a povede ke ztrátě dat!

en: Error when running plugin:
cs: Chyba při spouštění zásuvného modulu:

en: Previous drive letter no longer available.
cs: Předchozí písmeno disku již není k dispozici.

en: If you are using a USB key, refer to the instructions on the website so as not to be affected by drive letter changes.
cs: Pokud používáte USB klíčenku, řiďte se instrukcemi na webových stránkách, aby nedošlo k problémům se změnou písmene disku.

en: M-sided
cs: M-strany

en: Front-to-back and back-to-front
cs: Zepředu dozadu a zezadu dopředu

en: Front
cs: Zepředu

en: Back
cs: Dozadu

en: Front-to-back
cs: Zepředu dozadu

en: Back-to-front
cs: Zezadu dopředu

en: Cloze deletion
cs: Smazání doplňovačky

en: Cloze
cs: Doplňovačka

en: A card type blanking out certain fragments in a text.
    
    E.g., the text "The capital of [France] is [Paris]", will give cards with questions "The capital of France is [...]." and "The capital of [...] is Paris".
    
    Editing the text will automatically update all sister cards.
    
    You can also specify hints, e.g. [cloze:hint] will show
     [hint] in the question as opposed to [...].
cs: Typ karty s vynechanými částmi textu.
    
    Např. text "Hlavní město [Francie] je [Paříž]" vytvoří karty s otázkami "Hlavní město Francie je [...]." a "Hlavní město [...] je Paříž".
    
    Úprava textu automaticky aktualizuje všechny odvozené karty.
    
    Můžete také zadat nápovědy. Např. [cloze:hint] zobrazí
     [nápověda] v otázce na rozdíl od [...].

en: Front-to-back only
cs: Pouze zepředu dozadu

en: Map
cs: Mapa

en: Location
cs: Umístění

en: Blank map
cs: Prázdná mapa

en: Marked map
cs: Označená mapa

en: A card type for learning locations on a map.
    
    Displays the answer map on top of the question map, rather than below it as a second map.
cs: Typ karty pro naučení míst na mapě.
    
    Zobrazí mapu odpovědi nad mapou otázky, namísto zobrazení pod ní jako druhá mapa.

en: Sentence
cs: Věta

en: Pronunciation
cs: Výslovnost

en: Meaning
cs: Význam

en: Notes
cs: Poznámky

en: A card type using sentences to study foreign languages.
    
    Apart from simple recognition of the sentence, you can also add production cards using close deletion.
    E.g. if in the sentence field you write "La [casa:house] es [grande:big]", you'll get cards with questions like "La [house] es grande".
cs: Typ karty používající věty ke studiu cizích jazyků.
    
    Kromě prostého rozpoznání věty můžete také přidat výrobní karty pomocí vynechání z doplňovačky.
    Např. pokud napíšete pole věty "La [casa:dům] es [grande:velký]", dostanete karty s otázkami jako "La [dům] es grande".

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Foreign word or phrase
cs: Cizí slovo nebo fráze

en: Error in config.py:
cs: Chyba v config.py:

en: No need to do database maintenance more than once per month.
cs: Není nutno dělat udržbu databáze častěji než jednou za měsíc.

en: Identical card is already in database.
cs: V databázi již je stejná karta.

en: &Add anyway
cs: &Přesto přidat

en: &Do not add
cs: &Nepřidávat

en: There is already data present for this card:
cs: V této kartě již existují data:

en: &Merge and edit
cs: &Sloučit a upravit

en: Card data not correctly formatted for conversion.
    
    Skipping
cs: Data karty nejsou správně naformátována pro převod.
    
    Přeskakuji

en: Can't preserve history when converting between these card types.
cs: Nelze zachovat historii při převodu mezi těmito typy karet.

en: The learning history of the cards will be reset.
cs: Historie učení pro tyto karty bude resetována.

en: &Cancel
cs: &Zrušit

en: This will delete cards and their history.
cs: Toto smaže karty a jejich historii.

en: Are you sure you want to do this,
cs: Opravdu chcete toto provést,

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
cs: nechcete pouze kartu přestat používat v dialogovém okně 'Aktivace karet'?

en: &Proceed and delete
cs: &Pokračovat a smazat

en: This card has different tags than its sister cards. Update tags for current card only or for all sister cards?
cs: Tato karta má jiné tagy, než její sesterské karty. Aktualizovat tagy jen pro současnou kartu nebo i pro všechny sesterské karty?

en: All sister cards
cs: Pro všechny sesterské karty

en: Current card only
cs: Pouze pro současnou

en: Converting cards...
cs: Převádění karet...

en: This will add a tag 'Starred' to the current card, so that you can find it back easily, e.g. to edit it on a desktop.
cs: Toto přidá tag "S hvězdičkou" k současné karte, tak aby jste ji rychle znovu našli, například při úpravách na počítači.

en: Starred
cs: S hvězdičkou

en: Delete this card?
cs: Smazat tuto kartu?

en: Delete this card and 1 sister card?
cs: Smazat tuto kartu a 1 sesterskou kartu?

en: Delete this card and
cs: Smazat tuto kartu a

en: sister cards?
cs: sesterské karty?

en: &Delete
cs: &Smazat

en: Deleting cards...
cs: Mazání karet...

en: Checking for unused tags...
cs: Kontrolování nepoužitých značek...

en: Card type name already exists.
cs: Název typu karty již existuje.

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
cs: Typ karty %s je již používán nebo je systémový typ, nelze ho smazat.

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
cs: Typ karty %s má kopie, nelze ho smazat.

en: Cannot rename a system card type.
cs: Nelze přejmenovat systémový typ karty.

en: This card type name is already in use.
cs: Tento typ karty již je používán.

en: It is recommended to put all your cards in a single database. Using tags to determine which cards to study is much more convenient than having to load and unload several databases.
cs: Je doporučeno umístit všechny vaše karty do jedné databáze. Použitím značek zjistíte které karty se učit, což je jednodušší než načítat a uvolňovat několik databází.

en: Mnemosyne databases
cs: Databáze Mnemosyne

en: New
cs: Nová

en: Creating new database...
cs: Vytváření nové databáze...

en: '*.cards' files are not separate databases, but need to be imported in your current database through 'File - Import'.
cs: Soubory '*.cards' nejsou oddělené databáze, ale je třeba je importovat do vší současné databáze pomocí 'Soubor - Import'.

en: The configuration database is not used to store cards.
cs: Konfigurační databáze není použita k uložení karet.

en: Do you want to replace your current database with one restored from this backup?
    Note that this will result in conflicts during the next sync, which need to be resolved by a full sync.
cs: Chcete nahradit současnou databázi databází obnovenou ze zálohy?
    Nezapomeňte, že toto může mít za následek konflikty při příští synchronizaci, které je nutné vyřešit celkovou synchronizací.

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: Your database will be autosaved before exiting. Also, it is saved every couple of repetitions, as set in the configuration options.
cs: Vaše databáze bude před ukončením automaticky uložena. Také bude uložena každých pár opakování, podle nastavení v konfiguraci.

en: Database saved.
cs: Databáze uložena.

en: The configuration database cannot be used to store cards.
cs: Konfigurační databáze nemůže být použita k uložení karet.

en: Image files
cs: Obrázkové soubory

en: Insert image
cs: Vložit obrázek

en: Sound files
cs: Zvukové soubory

en: Insert sound
cs: Vložit zvuk

en: Video files
cs: Video soubory

en: Insert video
cs: Vložit video

en: Flash files
cs: Soubory Flash

en: Insert Flash
cs: Vložit Flash

en: This will tag all the cards in a given card type which have the same question. That way you can reformulate them to make the answer unambiguous. Note that this will not tag duplicates in different card types, e.g. card types for 'French' and 'Spanish'.
cs: Označí se všechny karty stejného typu, které mají stejnou otázku. Takto je můžete znovu formulovat, aby byla odpověď jednoznačná. Všimněte si, že se neoznačí duplicity napříč různými typy karet, např. typy karet pro „francouzštinu“ a „španělštinu“.

en: Install plugin
cs: Nainstalovat zásuvný modul

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: No plugin found!
cs: Nenalezeny žádné zásuvné moduly!

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
cs: Pro pokyny jak stáhnout zdrojový kód Mnemosyne,

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
cs: si prohlédněte http://www.mnemosyne-proj.org

en: Compacting database...
cs: Komprimování databáze...

en: Defragmenting database...
cs: Defragmentuji databázi...

en: Unable to load file at
cs: Není možno načíst soubor umístěný v

en: Unable to load file, query failed.
cs: Nelze načíst soubor, dotaz selhal.

en: Database upgrade failed.
cs: Upgrade databáze selhal.

en: Unable to load file.
cs: Nepodařilo se nahrát soubor.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption.
cs: Na Windows je zakázáno umístit databázi do síťové složky, kvůli možné ztrátě dat.

en: Warning: backup creation failed for
cs: Varování: selhalo vytvoření databáze pro

en: Make tag '%s' active in saved set '%s'?
cs: Změnit značku '%s' na aktivní v uložené sadě '%s'?

en: Missing plugin for card type with id:
cs: Chybějící zás. modul pro typ karty s id:

en: Make new card type '%s' active in saved set '%s'?
cs: Vytvořit nový typ karty '%s' aktivní v uložené sadě '%s'?

en: No duplicates found.
cs: Žádné duplicity nenalezeny.

en: Found %d duplicate cards. They have been given the tag 'DUPLICATE'.
cs: Nalezeno %d zkopírovaných karet. Byla jim dána značka 'KOPIE'.

en: DUPLICATE
cs: KOPIE

en: Merging logs...
cs: Slučování logů...

en: Archiving old logs...
cs: Arhivování starých logů...

en: Could not create
cs: Nebylo možno vytvořit

en: Check your file permissions and make sure the directory is not open in a file browser.
cs: Zkontrolujte práva k zápisu do souboru a ujistěte se že složka není otevřena v průzkumníku souborů.

en: Media filename rather long. This could cause problems using this file on a different OS.
cs: Název souboru média je se zdá být dlouhý. Jeho použití v jiných OS by mohlo způsobit problémy.

en: Filename contains '#', which could cause problems on some operating systems.
cs: Název souboru obsahuje '#' což v některých operačních systémech může způsobit problémy.

en: Missing media file!
cs: Chybí soubor média!

en: Missing plugins for card types.
cs: Chybí zásuvný modul pro typy karet.

en: Deleting same tag twice during sync. Inform the developpers.
cs: Tag byl během synchronizace smazán dvakrát. Informujte vývojáře.

en: Deleting same fact twice during sync. Inform the developpers.
cs: Fakt byl během synchronizace smazán dvakrát. Informujte vývojáře.

en: Creating same fact view twice during sync. Inform the developpers.
cs: Tag byl během synchronizace vytvořen dvakrát. Informujte vývojáře.

en: Creating same card type twice during sync. Inform the developpers.
cs: Typ karty byl během synchronizace vytvořen dvakrát. Informujte vývojáře.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption. Mnemosyne will now close.
cs: Umístěním databáze na síťovou jednotku je ve Windows zakázáno, aby se předešlo poškození dat. Mnemosyne bude nyní uzavřeno.

en: Anki2 collections
cs: Kolekce Anki2

en: Anki2 collections (*.anki2 *.apkg)
cs: Kolekce Anki2 (*.anki2 *.apkg)

en: Decompressing...
cs: Rozbaluji...

en: Processing media files...
cs: Zpracování multimediálních souborů...

en: Note that while you can edit imported cards, adding new cards to Anki's card types is currently not supported.
    
    Also, in case you run into problems, don't hesitate to contact the developers.
cs: Upozornění: Editovat naimportované karty je povoleno, ale přídávat nové kary do karet Anki typu není v současné době podporováno.
    
    V případě problémů kontaktujte vývojáře.

en: Copying media files...
cs: Kopíruji multimediální soubory...

en: Importing card types...
cs: Importuji typy karet...

en: Importing notes...
cs: Importuji poznámky...

en: Importing logs...
cs: Importuji logy...

en: Importing cards...
cs: Importování karet...

en: Cuecard files (*.wcu *.WCU)
cs: Soubory Cuecard (*.wcu *.WCU)

en: Unable to parse file:
cs: Nelze zpracovat soubor:

en: MISSING_MEDIA
cs: CHYBÍ_MÉDIUM

en: Warning: media files were missing. These cards have been tagged as MISSING_MEDIA. You must also change 'src_missing' to 'src' in the text of these cards.
cs: Varování: soubory média chybí. Tyto karty byly označeny jako CHYBÍ_MÉDIUM. Musíte také změnit 'src_missing' na 'src'  textu těchto karet.

en: These cards seem to have been imported before. Aborting...
cs: Vypadá tož, že tyto karty již byly importovány. Ukončování...

en: Mnemosyne 1.x *.mem files
cs: Soubory Mnemosyne 1.x *.mem

en: Mnemosyne 1.x *.mem databases (*.mem)
cs: Databáze Mnemosyne 1.x *.mem (*.mem)

en: Unable to open file.
cs: Nelze otevřít soubor.

en: Importing history...
cs: Importování historie...

en: No history found to import.
cs: Nenalezena žádná historie k importu.

en: Ignoring unparsable files:<br/>
cs: Ignorování nezpracovatelných souborů:<br/>

en: Mnemosyne 1.x *.XML files
cs: Soubory Mnemosyne 1.x *.XML

en: Mnemosyne 1.x XML files
cs: XML soubory Mnemosyne 1.x

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
cs: Tento XML soubor obsahuje data o učení. Nejlepší je tento importovat ze souboru mem, abyste zachovali historickou statistiku. Pokračovat?

en: Mnemosyne 2.x *.cards files
cs: Soubory Mnemosyne 2.x *.cards

en: Mnemosyne 2.x cards for sharing (*.cards)
cs: Karty Mnemosyne 2.x pro sdílení (*.cards)

en: Extracting cards...
cs: Rozbaluji karty...

en: Exporting cards...
cs: Exportování karet...

en: Extracting media files...
cs: Rozbaluji multimediální soubory...

en: Bundling media files...
cs: Svazování mediálních souborů...

en: Mnemosyne 2.x *.db files
cs: Mnemosyne 2.x soubory *.db

en: Mnemosyne 2.x database for merging (*.db)
cs: Mnemosyne 2.x databáze ke sloučení (*.db)

en: It looks like you've imported this database before. Importing it twice will generate duplicate log entries, which will skew your statistics. Do you want to continue?
cs: Vypadá to, že jste již tuto databázi importovali dříve. Dvojitý importy vygeneruje dvojité zápisy do logu, což rozhodí statistiky. Chcete pokračovat?

en: Abort
cs: Zrušit

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Supermemo for Palm through smconv.pl
cs: Supermemo pro Palm přes smconv.pl

en: Supermemo for Palm XML files (*.xml *.XML)
cs: XML soubory Supermemo pro Palm (*.xml *.XML)

en: SuperMemo7 text in Q:/A: format
cs: Text SuperMemo7 ve formátu Otázka:/Odpověď

en: SuperMemo7 text files (*.txt *.TXT)
cs: Textové soubory SuperMemo7 (*.txt *.TXT)

en: Could not load file.
cs: Nelze načíst soubor.

en: An error occured while parsing.
cs: Při zpracování došlo k chybě.

en: Tab-separated text files
cs: Textové soubory oddělené tabulátorem

en: Tab-separated text files (*.txt *.tsv *.tab)
cs: Textové soubory oddělené tabulátorem (*.txt *.tsv *.tab)

en: Required field missing on line
cs: Požadované pole chybí na řádku

en: Badly formed input on line
cs: Špatně formovaný vstup na řádku

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
cs: Problém s latex. Jsou latex a dvipng nainstalovány?

en: Google translation.
cs: Google překlady.

en: Albanian
cs: Albánština

en: Amharic
cs: Amharština

en: Arabic
cs: Arabština

en: Google translation and text-to-speech.
cs: Google překlad a převod textu na řeč.

en: Armenian
cs: Arménština

en: Azerbaijani
cs: Aragonese

en: Basque
cs: Baskitština

en: Bengali
cs: Bengálština

en: Bengali (Bangladesh
cs: Bengálština (Bangladéš)

en: Bengali (India)
cs: Bengálština (Indie)

en: Bosnian
cs: Bosenština

en: Bulgarian
cs: Bulharština

en: Catalan
cs: Katalánština

en: Chinese
cs: Čínština

en: Chinese (Simplified)
cs: Čínština (zjednodušená)

en: Chinese (Traditional)
cs: Čínština (tradiční)

en: Corsican
cs: Korsičtina

en: Croatian
cs: Chorvaština

en: Czech
cs: Čeština

en: Danish
cs: Dánština

en: Dutch
cs: Holandština

en: English
cs: Angličtina

en: English (UK)
cs: Angličtina (britská)

en: English (US)
cs: Angličtina (americká)

en: English (India)
cs: Angličtina (Indie)

en: English (Australian)
cs: angličtina (Austrálie)

en: Estonian
cs: Estonština

en: Finnish
cs: Finština

en: French
cs: Francouzština

en: French (France)
cs: Francouzština (Francie)

en: French (Canada)
cs: Francouzština (Kanada)

en: Frisian
cs: Fríština

en: Scots Gaelic
cs: Skotská Gálština

en: Galician
cs: galicijský

en: Georgian
cs: gruzínština

en: German
cs: Němčina

en: Greek
cs: Řečtina

en: Gujarati
cs: Gudžarátština

en: Haitian Creole
cs: Haitský kreol

en: Hausa
cs: Hauština

en: Hawaiian
cs: Havajština

en: Hebrew
cs: Hebrejština

en: Hindi
cs: Hindština

en: Hungarian
cs: Madarština

en: Icelandic
cs: Islandština

en: Igbo
cs: Igboština

en: Indonesian
cs: Indonéština

en: Irish
cs: Irština

en: Italian
cs: Italština

en: Japanese
cs: Japonština

en: Javanese
cs: Jávský

en: Kannada
cs: Kannadština

en: Kazakh
cs: Kazaština

en: Korean
cs: Korejština

en: Kurdish
cs: Kurdský

en: Latin
cs: Latinka

en: Latvian
cs: Lotyština

en: Lithuanian
cs: Litevština

en: Luxembourgish
cs: Lucemburština

en: Macedonian
cs: Makedonština

en: Malagasy
cs: Malgaština

en: Malay
cs: Malajština

en: Malayalam
cs: Malajálamština

en: Maltese
cs: Maltština

en: Maori
cs: Maorský

en: Marathi
cs: Maráthština

en: Mongolian
cs: Mongolština

en: Myanmar (Burmese)
cs: Barmština (barmský)

en: Nepali
cs: Nepálština

en: Norwegian
cs: Norština

en: Pashto
cs: Paštština

en: Persian
cs: Perština

en: Polish
cs: Polština

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Portugese (Portugal)
cs: Portugalština (Portugalsko)

en: Portugese (Brazilian)
cs: Portugalština (brazilština)

en: Punjabi
cs: Paňdžábština

en: Romanian
cs: Rumunština

en: Russian
cs: Ruština

en: Samoan
cs: Samojština

en: Serbian
cs: Srbština

en: Shona
cs: Šonština

en: Sinhala (Sinhalese)
cs: Sinhálština (sinhálština)

en: Slovak
cs: Slovenština

en: Slovenian
cs: Slovinština

en: Somali
cs: Somálština

en: Spanish
cs: Španělština

en: Spanish (Spain)
cs: španělština (Španělsko)

en: Spanish (US)
cs: Španělština (USA)

en: Sundanese
cs: Sudánština

en: Swahili
cs: Svahilština

en: Swedish
cs: Švédština

en: Tagalog (Filipino)
cs: Tagalog (filipínština)

en: Tajik
cs: tádžičtina

en: Tamil
cs: Tamilština

en: Telugu
cs: Telugština

en: Thai
cs: Thajština

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Ukrainian
cs: Ukrajinština

en: Urdu
cs: Urdština

en: Uzbek
cs: uzbekština

en: Vietnamese
cs: Vietnamština

en: Welsh
cs: Velština

en: Xhosa
cs: Xhoština

en: Yiddish
cs: Jidiš

en: Yoruba
cs: Jorubština

en: Zulu
cs: zuluština

en: Uploading
cs: Nahrávání

en: done!
cs: dokončeno!

en: Upload failed
cs: Nahrávání selhalo

en: Waiting for uploader thread to stop...
cs: Čekání na zastavení vlákna nahrávání...

en: Done!
cs: Hotovo!

en: Cannot deactivate
cs: Nelze zakázat používání

en: There are cards with this card type (or a clone of it) in the database.
cs: V databázi existují karty s tímto typem (nebo jeho kopií).

en: Show %s
cs: Zobrazit %s

en: You don't remember this card yet.
cs: Tuto kartu si zatím nepamatujete.

en: Like '0', but it's getting more familiar. Show it less often.
cs: Stejné jako '0', ale začíná se vybavovat. Zobrazit méně často.

en: You've memorised this card now, and might remember it tomorrow.
cs: Tuto kartu si již pamatujete a možná tomu tak bude i zítra.

en: You've memorised this card now, and should remember it tomorrow.
cs: Tuto kartu si již pamatujete a mělo by tomu tak být i zítra.

en: You've memorised this card now, and might remember it in 2 days.
cs: Tuto kartu si již pamatujete a možná tomu tak bude i za 2 dny.

en: You've memorised this card now, and should remember it in 2 days.
cs: Tuto kartu si již pamatujete a mělo by tomu tak být i za 2 dny.

en: You've forgotten this card completely.
cs: Tuto kartu jste zcela zapomněli.

en: You've forgotten this card.
cs: Tuto kartu jste zapomněli.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
cs: Stěží správná odpověď. Trvalo vám to příliš dlouho.

en: Correct answer, but with much effort. The interval was probably too long.
cs: Správná odpověď s větším úsilím. Interval byl pravděpodobně příliš dlouhý.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
cs: Správná odpověď, i když s určitým úsilím. Interval byl pravděpodobně akorát.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
cs: Správná odpověď bez jakýchkoliv potíží. Interval byl pravděpodobně moc krátký.

en: You have no more work for today. Either add more cards or come back tomorrow.
cs: Dnes již máte procvičeno. Buď přidejte více karet, nebo začněte znovu zítra.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin
cs: Používejte 'Učit se s předstihem' vzácně. Pro učení se před zkouškou je mnohem lepší použít modul pro šprtání

en: You have finished your scheduled reviews. Now, learn as many failed or new cards as you feel like.
cs: Dokončili jste naplánované kontroly. Nyní se naučte tolik nenaučených nebo nových karet, kolik chcete.

en: Returns in
cs: Vrátí se za

en:  day(s).
cs:  dnů.

en: Next repetition: today.
cs: Další opakování: dnes.

en: Next repetition: tomorrow.
cs: Další opakování: zítra.

en:  days.
cs:  dnů.

en: Next repetition in
cs: Další opakování za

en: Question:
cs: Otázka:

en: Show answer
cs: Ukázat odpověď

en: Learn ahead of schedule
cs: Učit se s předstihem

en: Pick days until next repetition:
cs: Vyberte počet dnů do dalšího opakování:

en: Grade your answer:
cs: Oznámkujte svou odpověď:

en: in
cs: za

en: years
cs: let

en: months
cs: měsíců

en: in 1 month
cs: za 1 měsíc

en: days
cs: dní

en: tomorrow
cs: zítra

en: today
cs: dnes

en: 1 day overdue
cs: 1 den zpoždění

en: days overdue
cs: dní zpoždění

en: 1 month overdue
cs: 1 měsíc zpoždění

en: months overdue
cs: měsíce zpoždění

en: years overdue
cs: roky zpoždění

en: yesterday
cs: včera

en: days ago
cs: dnů zpět

en: 1 month ago
cs: Před měsícem

en: months ago
cs: měsíců zpět

en: years ago
cs: let zpět

en: You appear to have missed some reviews. Don't worry too much about this backlog, and do as many cards as you feel comfortable with to catch up each day. Mnemosyne will automatically reschedule your cards such that the most urgent ones are shown first.
cs: Vypadá to, že jste zmeškali určitá opakování. Nemusíte se obávat, že nebudete stíhat, zapamatujte si každý den tolik karet, kolik zvládnete, abyste zpoždění dohnali. Mnemosyne vaše karty automaticky znovu naplánuje tak, aby nejdůležitější byly zobrazeny první.

en: Cards added
cs: Přidané karty

en: Calculating statistics...
cs: Vypočítávání statistik...

en: Cards learned
cs: Naučené karty

en: Current card
cs: Současná karta

en: No current card.
cs: Žádná současná karta.

en: Unseen card, no statistics available yet.
cs: Karta ještě nebyla hodnocena, zatím žádné statistiky.

en: Grade
cs: Známka

en: Easiness
cs: Snadnost

en: Learning repetitions
cs: Opakování učení

en: Review repetitions
cs: Opakování kontroly

en: Lapses
cs: Chyb

en: Last repetition
cs: Poslední opakování

en: Next repetition
cs: Další opakování

en: Average thinking time (secs)
cs: Přůměrný čas přemýšlení [s]

en: Total thinking time (secs)
cs: Celkový čas přemýšlení [s]

en: All cards
cs: Všechny karty

en: Active cards only
cs: Pouze aktivní karty

en: Untagged
cs: Neoznačeno

en: Grades
cs: Známky

en: Retention score
cs: Paměťové skóre

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Next week (active cards only)
cs: Další týden (pouze aktivní karty)

en: Next month (active cards only)
cs: Příští měsíc (pouze aktivní karty)

en: Next 3 months (active cards only)
cs: Příští 3 měsíce (pouze aktivní karty)

en: Next 6 months (active cards only)
cs: Příštích 6 měsíců (pouze aktivní karty)

en: Next year (active cards only)
cs: Příští rok (pouze aktivní karty)

en: Last week (all cards)
cs: Minulý týden (všechny karty)

en: Last month (all cards)
cs: Minulý měsíc (všechny karty)

en: Last 3 months (all cards)
cs: Minulé 3 měsíce (všechny karty)

en: Last 6 months (all cards)
cs: Minulých 6 měsíců (všechny karty)

en: Last year (all cards)
cs: Minulý rok (všechny karty)

en: Cram all cards
cs: Šprtat všechny karty

en: Cram recently learned new cards
cs: Šprtat nově naučené karty

en: Study new unlearned cards only
cs: Studovat pouze nové nenaučené karty

en: Scheduled -> forgotten -> new
cs: Naplánované -> zapomenuté -> nové

en: All tags
cs: Všechny značky

en: Cannot rename a single tag to multiple tags.
cs: Není možno přejměnovat jeden tag na několik tagů.

en: Tried to backup your old 1.x files to %s, but that directory already exists.
cs: Při pokusu o zálohování vašich starých souborů z verze 1.x do %s došlo k chybě, adresář existuje.

en: Copying files from 1.x...
cs: Kopírování souborů z verze 1.x...

en: Upgrade from Mnemosyne 1.x complete!
cs: Aktualizace na Mnemosyne 1.x dokončena!

en: Mnemosyne 2.x now stores its data here:
cs: Mnemosyne 2.x nyní ukládá svá data zde:

en: Main author: Peter Bienstman
cs: Hlavní autor: Peter Bienstman

en: Invaluable contributions from many people are acknowledged <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">here</a>.
cs: Neocenitelní lidé, kteří přispěli jsou zmíněni <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">zde</a>.

en: Go to <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for more information and source code.
cs: Navštivte <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a>, kde najdete další informace a zdrojový kód.

en: If you find yourself selecting the same tags and card types many types, you can press the button 'Save this set for later use' to give it a name to select it more quickly later.
cs: Pokud často používáte stejné tagy a typy karet, můžete stisknout 'Uložit tuto sadu pro pozdější použití' a pojmenovat ji pro rychlé příští použití.

en: Double-click on the name of a saved set to quickly activate it and close the dialog.
cs: Dvakrát kliknětě na název uložené sady pro její rychle aktivování a uzavření okna.

en: You can right-click on the name of a saved set to rename or delete it.
cs: Pro uložení nebo smazání sady stačí kliknout pravým tlačítkem myši na její jméno.

en: If you single-click the name of a saved set, modifications to the selected tags and card types are not saved to that set unless you press 'Save this set for later use' again. This allows you to make some quick-and-dirty temporary modifications.
cs: Pokud pouze jednou kliknete na název uložené sady, úpravy zvolených tagů a typů karet nebudou uloženy do té doby, než stisknete "Uložit pro pozdější použití" znovu. Toto vám umožňuje dělat rychlé a dočasné úpravy.

en: Delete
cs: Smazat

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: This set can never contain any cards!
cs: Tato sada nikdy nemůže obsahovat karty!

en: Update this set?
cs: Aktualizovat tuto sadu?

en: Delete this set?
cs: Smazat tuto sadu?

en: You can double-click on the name of a saved set to activate it and close the dialog.
cs: Pro použití sady stačí poklepat levým tlačítkem myši na její jméno, čímž bude okno uzavřeno.

en: You can add multiple tags to a card by separating tags with a comma in the 'Tag(s)' input field.
cs: Ve vstupním poli 'Značky' můžete pro kartu zadat více značek, pokud jednotlivé značky oddělíte čárkou.

en: You can organise tags in a hierarchy by using :: as separator, e.g. My book::Lesson 1.
cs: Značky můžete uspořádat do hierarchie použitím :: jako oddělovače, např. Má kniha::Lekce 1.

en: You can add images and sounds to your cards. Right-click on an input field when editing a card to bring up a pop-up menu to do so.
cs: Ke svým kartám můžete přidat obrázky i zvuky. Při úpravě karty klikněte pravým tlačítkem myši na pole vstupu a v zobrazené nabídce zvolte patřičnou volbu.

en: If for a certain card type cloned from Vocabulary you don't need a pronunciation field, you can hide it by right-clicking on it and using the pop-up menu.
cs: Pokud pro určité typy karet, kopírovaných ze Slovníku, nepotřebujete pole výslovnosti, můžete ho skrýt pomocí nabídky zobrazené pravým tlačítkem myši.

en: You can use Tab to move between the fields. For 'Add cards', use Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades. For 'Edit card', use Ctrl-Enter to close.
cs: Pro přesun mezi poli můžete použít tabulátor. V 'Přidat karty' a 'Zatím nenaučeno' použijte Ctrl+Enter, a Ctrl+2 atd. pro známky. V 'Upravit kartu' použijte Ctrl-Enter pro uzavření.

en: If you use 'Edit cards', changes are made to all the sister cards simultaneously.
cs: Pokud použijete 'Upravit karty', budou změny provedeny ve všech sesterských kartách současně.

en: If your card type has a language associated to it, you can right click to insert text-to-speech or translations.
cs: Pokud má vaše karta přiřazena jazyk, pravým kliknutím můžete vložit překlad, nebo převod textu na řeč.

en: Abandon current card?
cs: Zahodit tuto kartu?

en: &No
cs: &Ne

en: &Yes
cs: &Ano

en: Yet to learn
cs: Zatím nenaučeno

en: Right-click on a tag name in the card browser to edit or delete it.
cs: Pravým kliknutím myši na název značky v prohlížeči karet ji buď můžete smazat nebo upravit.

en: Double-click on a card or tag name in the card browser to edit them.
cs: Pro úpravu karet nebo značek na ně poklepejte v prohlížeči karet.

en: You can reorder columns in the card browser by dragging the header label.
cs: Sloupce můžete v prohlížeči karet uspořádat přetažením jejich názvy hlavičky.

en: You can resize columns in the card browser by dragging between the header labels.
cs: Velikost sloupců můžete změnit tažením mezi jejich názvy hlavičky.

en: When editing or previewing cards from the card browser, PageUp/PageDown can be used to move to the previous/next card.
cs: Při úpravě nebo náhledu karet v prohlížeči karet se můžete mezi nimi pohybovat pomocí PageUp/PageDown.

en: You change the relative size of the card list, card type tree and tag tree by dragging the dividers between them.
cs: Měnit relativní velikost karty, stromu typu karet a stromu značek můžete měnit tažením rozdělovačů mezi nimi.

en: In the search box, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
cs: Ve vyhledávacím poli můžete využít SQL výrazy jako _ (reprezentuje jeden znak) a % (reprezentuje jeden a více znaků)

en: Cards with strike-through text are inactive in the current set.
cs: Karty s přeškrtnutým textem jsou v současné sadě neaktivní.

en: Show cards from these card types:
cs: Zobrazit karty z těchto typů:

en: having any of these tags:
cs: mající jakoukoli z těchto značek:

en: having all of these tags:
cs: mající všechny tyto značky:

en: containing this text in the cards:
cs: obsahující tento text v kartách:

en: &Edit
cs: &Upravit

en: &Preview
cs: &Náhled

en: Change card &type
cs: Změnit &typ karty

en: &Add tags
cs: &Přidat značky

en: &Remove tags
cs: &Odebrat značky

en: Go ahead with delete? Sister cards will be deleted as well.
cs: Pokračovat ve smazání? Sesterské karty budou také smazány.

en: The selected cards should have the same card type.
cs: Vybrané karty by měly mít stejný typ.

en: Database error:
cs: Chyba databáze:

en: Answer
cs: Odpověď

en: Question
cs: Otázka

en: Next rep
cs: Další op

en: Tags
cs: Značky

en: Last rep
cs: Poslední op

en: Learning
    reps
cs: Opakování
    učení

en: Review
    reps
cs: Zkontrolovat
    opakování

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Modified
cs: Změněno

en: You chose to sort this table. Operations in the card browser could now be slower. Next time you start the card browser, the table will be unsorted again.
cs: Zvolili jste uspořádat tuto tabulku. Operace v prohlížeči karet by nyní mohly být pomalejší. Při příštím spuštění prohlížeče karet bude tabulka znovu neuspořádaná.

en: %d cards shown, of which %d active.
cs: Zobrazeno %d karet, z nichž %d je používáno.

en: Delete these card types?
cs: Smazat tyto typy karet?

en: Delete this card type?
cs: Smazat tento typ karet?

en: All card types (%d)
cs: Všechny typy karet (%d)

en: Card appearance
cs: Vzhled karty

en: <all card types>
cs: <všechny typy karet>

en: Select font
cs: Výběr písma

en: Select colour
cs: Výběr barvy

en: Reset all card types to default system font?
cs: Resetovat typy písma u všech typů karet na výchozí?

en: Reset '%s' to default system font?
cs: Resetovat '%s' na výchozí systémové písmo?

en: General
cs: Obecné

en: Reset current tab to defaults?
cs: Resetovat současnou kartu na výchozí?

en: Servers
cs: Servery

en: Sync server running on
cs: Synchronizační server běží na

en: Sync server NOT running.
cs: Synchronizační server neběží.

en: Web server running on
cs: Web server běží na

en: Web server NOT running.
cs: Web server neběží.

en: Sync server now running on
cs: Synchronizační server nyní běží na

en: Sync server stopped.
cs: Synchronizační server je zastaven.

en: Web server now running on
cs: Web server nyní běží na

en: Web server stopped.
cs: Web server je zastaven.

en: Study
cs: Studovat

en: <none>
cs: <žádné>

en: No duplicate in new fact keys allowed.
cs: V nových klíčích faktů nejsou povoleny žádné duplikáty.

en: A required field is missing.
cs: Požadované pole chybí.

en: Activate cards from these card types:
cs: Používat karty z těchto typů:

en: Cards you (de)activate now will not be stored in the previously selected set unless you click 'Save this set for later use' again. This allows you to make some quick-and-dirty modifications.
cs: Karty které (de)aktivujete nebudou uloženy do předchozí vybrané sady dokud znovu nekliknete na "Uložit pro pozdější použití". Toto vám umožní rychlé a dočasné úpravy.

en: Changing the number of clozes in Anki cards is currently not supported.
cs: Změna počtu klozetů na kartách Anki není v současné době podporována.

en: You are not allowed to cancel the merging.
cs: Nemáte oprávnění ke zrušení sloučení.

en: Abandon changes to current card?
cs: Zahodit změny v současné kartě?

en: Import cards
cs: Importovat karty

en: File does not exist.
cs: Soubor neexistuje.

en: Mnemosyne card types
cs: Typy karet Mnemosyne

en: Here, you can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
cs: Zde můžete vytvořit kopie existujících typů karet. To Vám umožňuje formátovat karty tohoto typu nezávisle od karet typu původního. Např. můžete vytvořit kopii 'Vocabulary', nazvat ho 'Thajština' a nastavit v něm thajské písmo aniž by to narušilo jiné karty.

en: Are you sure you want to delete the plugin
cs: Opravdu chcete smazat tento zásuvný modul

en: and not just deactivate it?
cs: a ne jen přestat používat?

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Prefill tag behaviour
cs: Předvyplnit chování značky

en: When creating new cards, Mnemosyne normally prefills the 'Tag(s)' field with the last value you used, regardless of card type.
    
    With this plugin, Mnemosyne will for each card type remember the last tag you used, such that e.g. Chinese cards get a prefilled tag like "My Chinese textbook::Chapter 10", whereas Front-to-Back cards get "European Capitals".
cs: Při vytváření nových karet Mnemosyne standardně předvyplní pole 'Značky' poslední použitou hodnotou, bez ohledu na typ karty.
    
    S tímto zásuvným modulem si Mnemosyne zapamatuje poslední značku pro každý typ karty, např. čínským kartám bude předvyplněna značka "Moje učebnice čínštiny::Kapitola 10", zatímco karty Zepředu-dozadu budou mít "Hlavní města Evropy".

en: Downloading...
cs: Stahuji...

en: Mp3 files (*.mp3)
cs: Mp3 soubory (*.mp3)

en: Please select a filename inside the media directory.
cs: Prosím vyberte název souboru ve složce s médii.

en: Unable to start sync server.
cs: Nelze spustit server synchronizace.

en: There still seems to be an old server running on the requested port.
cs: Zdá se, že na požadovaném portu je stále spuštěn starý server.

en: Terminate that process and try again.
cs: Ukončit proces a zkusit znovu.

en: You don't have the permission to use the requested port.
cs: Nemáte oprávnění použít požadovaný port.

en: Unable to start web server.
cs: Nejde spustit web server.

en: Remote review in progress...
cs: Probíhá vzdálená revize...

en: Insert &image
cs: Vlož&it obrázek

en: Insert &sound
cs: Vložit &zvuk

en: Ctrl+S
cs: Ctrl+Z

en: Insert vi&deo
cs: Vložit vi&deo

en: Insert &Flash
cs: Vložit &Flash

en: &Hide pronunciation field for this card type
cs: &Skrýt pole výslovnosti v tomto typu karty

en: Scheduled: %d
cs: Naplánováno: %d

en: Not memorised: %d
cs: Nezapamatováno: %d

en: Active: %d
cs: Používáno: %d

en: &Wrong
cs: Š&patně

en: &Right
cs: &Správně

en: Wrong:
cs: Špatně:

en: Unseen:
cs: Nezobrazeno:

en: Active:
cs: Používáno:

en: Default
cs: Výchozí

en: Number of cards scheduled
cs: Počet naplánovaných karet

en: Retention score (%)
cs: Skóre zapamatování (%)

en: Number of cards added
cs: Počet přidaných karet

en: Number of new cards learned
cs: Počet nově naučených karet

en: Number of cards
cs: Počet karet

en: Not seen
cs: Neviděno

en: Here, you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
    
    However, if you want to sync a mobile device with this machine here, you shouldn't use the menu option you just selected. In that case, this computer needs to be the server. So, first enable a sync server here, and then start the sync from the mobile device.
cs: Zde můžete synchronizovat tento stroj se vzdáleným serverem. Je samozřejmostí, aby vzdálený stroj měl server spuštěný, což lze provést z obrazovky nastavení na vzdáleném stroji.
    
    Pokud ale chcete synchronizovat mobilní zařízení s tímto strojem zde, pak byste  neměli používat volbu, kterou jste právě zvolili. V tomto případě musí být počítač serverem. Takže nejdříve zde zapněte synchronizační server a pak spusťte synchronizaci z mobilního zařízení.

en: &Rename
cs: &Přejmenovat

en: Delete these tags? Cards with these tags will not be deleted.
cs: Smazat tyto značky? Karty s těmito značkami smazány nebudou.

en: Delete this tag? Cards with this tag will not be deleted.
cs: Smazat tuto značku? Karty s touto značkou smazány nebudou.

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
cs: Pro optimální výsledky je nejlepší opakovat každý den.

en: You don't need to finish all your daily scheduled repetitions in a single session.
cs: Nemusíte dokončit všechna vaše naplánovaná denní opakování v jednom sezení.

en: If you've been away for a few days, don't worry about your backlog. Do as many cards as you feel like to catch up, the rest will be automatically rescheduled to the future in the most optimal way.
cs: Pokud jste byli pár dní pryč, nemusíte se obávat nedodělávek. Procvičte si tolik karet, kolik zmůžete, abyste  nedodělky dohonili, zbytek bude automaticky znovu naplánován do budoucna tím nejoptimálnějším způsobem.

en: Sister cards are cards which are based on the same information, e.g. a front-to-back card and the corresponding back-to-front card. Mnemosyne will avoid scheduling these on the same day.
cs: Sesterské karty jsou karty založené na stejných informacích, např. karty zepředu-dozadu a odpovídající karty zezadu-dopředu. Mnemosyne se vyhýbá plánování těchto karet na stejný den.

en: The 'Work on at most X non-memorised cards at the same time' setting determines how many cards you are trying to (re)learn at the same time. It does <b>not</b> tell you how many new cards you need to learn per day. You are the judge of that: you can learn more cards or less cards, depending on how you feel.
cs: Nastavení "Pracovat na maximálně X nezapamatovaných kartách současně" určuje, kolik karet se snažíte (znovu)naučit současně. <b>Neurčuje,</b> kolik nových karet se musíte naučit za den. To posoudíte vy sami: můžete se naučit více nebo méně karet, podle toho, jak se cítíte.

en: In summary, try to do your repetitions every day, but don't worry too much about getting the 'Scheduled' counter to zero, and certainly not about getting the 'Not memorised' counter to zero.
cs: Shrnuto, snažte se opakovat každý den, nestarejte se příliš o snížení počítadla 'Naplánováno' na nulu a už vůbec ne v případě počítadla 'Nezapamatováno'.

en: Grade 1 cards are different from grade 0 cards in the sense that they show up less often.
cs: Karty se známkou 1 se liší od karet se známkou 0 tak, že jsou zobrazovány méně často.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin.
cs: Používejte 'Učit se s předstihem' vzácně. Pro učení se před zkouškou je mnohem lepší použít modul pro šprtání.

en: You can use keyboard shortcuts to do your repetitions. Enter, Return or Space stand for the default action. The number keys can be used for grading.
cs: Pro opakování můžete použít klávesové zkratky. Enter i mezerník znamenají výchozí činnost. Numerické klávesy mohou být použity pro známkování.

en: You can select which cards you wish to study in the '(De)activate cards' menu option.
cs: Karty, které chcete studovat, můžete zvolit ve volbě nabídky '(De)aktivovat karty'.

en: It is recommended to put all your cards in a single database and use tag to organise them. Using '(De)activate cards' is much more convenient than having to load and unload several databases.
cs: Doporučuje se umístit všechny své karty do jediné databáze a použít značky pro jejich organizaci. Použití '(De)aktivovat karty' je pohodlnější než načítat a uvolňovat několik databází.

en: You can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
cs: Z existujících typů karet můžete udělat kopie. To Vám umožňuje formátovat karty tohoto typu nezávisle na kartách z původního typu. Např. můžete vytvořit kopii 'Slovníku', nazvat ho 'Thajština' a nastavit thajské písmo konkrétně na tento typ karty aniž byste narušili ostatní typy.

en: You can use basic HTML tags in your cards to control their appearance. However, if you want all the fields in a certain card type to look the same, it's easier to use the 'Set card appearance' menu option.
cs: Ve vašich kartách můžete použít základní značky HTML pro změnu jejich vzhledu. Pokud ale chcete, aby všechna pole určitého typu karty vypadala stejně, je snadnější použít volbu 'Nastavit vzhled karty' z nabídky.

en: Using 'File - Sync', you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
cs: Pomocí 'Soubor - Synchronizace' můžete synchronizovat tento stroj se vzdáleným serverem. Samozřejmě tento vzdálený počítač potřebuje mít spuštěn server, což můžete provést z obrazovky nastavení ve vzdáleném stroji.

en:  If you want to sync a mobile device with this computer, don't use 'File - Sync', but first enable a sync server in the configuration dialog, and then start the sync from the mobile device.
cs:  Pokud chcete synchronizovat mobilní zařízení s tímto počítačem, nepoužívejte 'Soubor - Synchronizace', ale nejdříve zapněte synchronizační server v okně nastavení a pak spusťte synchronizaci z mobilního zařízení.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can right-click on a saved set to rename or delete it.
cs: V dialogovém okně 'Aktivovat karty' můžete kliknout pravým tlačítkem na uloženou sadu pro její smazání nebo přejmenování.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can double-click on a saved set to activate it and close the dialog.
cs: V dialogovém okně 'Aktivovat karty' můžete dvojklikem na uloženou sadu ji aktivovat a zavřít okno.

en: In the card browser, cards with strike-through text are inactive in the current set.
cs: V prohlížeči karet, karty s přeškrtnutým textem jsou neaktivní ve vybrané sadě.

en: In the search box of the card browser, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
cs: Ve vyhledávacím poli prohlížeče karet můžete používat SQL wildcards, např. _ (odpovídá jednomu znaku) a % (odpovídá jednomu nebo více znakům).

en: In the 'Add cards' dialog, use Tab to move between different fields, Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades.
cs: V dialogovém okně 'Přidat karty' použijte tabulátor k přesunu mezi různými poli, Ctrl+Enter pro 'Ještě nenaučeno', a Ctrl+2, atd. pro hodnocení.

en: In the 'Edit card' dialog, use Tab to move between different fields and Ctrl+Enter to close the dialog and accept the changes.
cs: V dialogu "Upravit kartu" použijte tabulátor pro přesun mezi jednotlivými polemi a Ctrl+Enter pro zavření dialogu a uložení změn.

en: Double-click on the name of a saved set in '(De)activate cards' to quickly activate it and close the dialog.
cs: Dvojklikem na název uložené sady v části "(De)aktivace karet" ji rychle aktivujete a zavřete dialogové okno.

en: If you single-click the name of a saved set in '(De)activate cards', modifications to the selected tags and card types are not saved to that set unless you press 'Save this set for later use' again. This allows you to make some quick-and-dirty temporary modifications.
cs: Pokud v části "(De)aktivace karet" kliknete na název uložené sady, změny vybraných značek a typů karet se do této sady neuloží, pokud znovu nestisknete tlačítko "Uložit tuto sadu pro pozdější použití". To vám umožní provést několik rychlých a dočasných úprav.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
cs: Mnemosyne umí používat LaTeX k vykreslení matematických vzorců, např. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (K tomu ale ještě musíte mít nainstalován LaTeX a dvipng.)

en: The best way to backup your data is to copy your mnemosyne data directory and move it to a different drive. Mnemosyne keeps automatic backups, but that won't help you if that drive dies...
cs: Nejlepší způsob jak vaše data zálohovat je zkopírovat váš datový adresář mnemosyne a přesunout ho na jinou jednotku. Mnemosyne vytváří automatické zálohy, ale to Vám nepomůže, pokud jednotka selže...

en: You can sort the cards in the 'Browse cards' dialog by by clicking on a column title. Clicking again changes the sort order.
cs: V dialogovém okně 'Procházet karty' můžete karty seřadit kliknutím na název sloupce. Kliknutím znovu změní způsob seřazení.

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
cs: Pokud chcete podrobnější kontrolu nad chováním LaTeX, prohlédněte si vysvětlení značek <$$>...</$$> a <latex>...</latex> na stránce Mnemosyne.

en: For optimal performance, keep your drives defragmented.
cs: Pro optimální výkon si udržujte jednotky defragmentované.

en: For optimal performance, do not put your database on a network drive.
cs: Pro optimální výkon neumisťujte svoji databázi na síťovou jednotku.

en: For optimal performance, run 'File - Compact' from time to time, especially after deleting many cards.
cs: Pro optimální výkon čas od času spusťte 'Soubor - Komprimovat', zvláště po smazání velkého množství karet.

en: Advanced users can customise more of Mnemosyne by editing the config.py file in their mnemosyne directory. They can also install additional plugins to customise Mnemosyne even further.
cs: Pokročilí uživatelé si mohou Mnemosyne dále přizpůsobit upravením souboru config.py v adresáři Mnemosyne. Můžou také nainstalovat další zásuvné moduly pro další přizpůsobení.

en: You can follow the development of Mnemosyne on Twitter or Facebook.
cs: Vývoj Mnemosyne můžete sledovat na Twitteru nebo Facebooku.

en: You can request new features and vote for exisiting requests at <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a>. This helps the developers decide what to work on next.
cs: Na <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a> můžete žádat a hlasovat pro nové funkce. To pomáhá vývojářům se rozhodnout na co se zaměřit.

en: Using the 'Manage card types' dialog, you can associate a language with a card type. This enables functionality like text-to-speech or dictionary lookup.
cs: Pomocí dialogového okna "Správa typů karet" můžete přiřadit jazyk k typu karty. To umožňuje funkce, jako je převod textu na řeč nebo vyhledávání ve slovníku.

en: About Mnemosyne
cs: O Mnemosyne

en: (De)activate cards
cs: (De)aktivovat karty

en: Saved sets:
cs: Uložené sady:

en: &Save this set for later use
cs: &Uložit tuto sadu na později

en: Add cards
cs: Přidat karty

en: Card type:
cs: Typ karty:

en: Tags:
cs: Značky:

en: Select initial grade:
cs: Vyberte počáteční stupeň:

en: You have yet to learn this.
cs: Toto jste se zatím nenaučili.

en: &Yet to learn
cs: &Zatím nenaučeno

en: You know this, but just barely.
cs: Umíte, ale jen taktak.

en: You know this, but not very well.
cs: Umíte, ale ne moc dobře.

en: You know this.
cs: Umíte.

en: You know this very well.
cs: Umíte velmi dobře.

en: &Exit
cs: &Ukončit

en: Add tags
cs: Přidat značky

en: Browse cards
cs: Procházet karty

en: Select one or more cards and right-click for more actions.
cs: Vyberte jednu nebo více karet a pravým kliknutím myši zobrazíte další činnosti.

en: XXX cards selected, of which XXX active
cs: XXX kart vybráno, z nichž je XXX aktivních

en: Card set name
cs: Název sady karet

en: Card set name:
cs: Název sady karet:

en: Change card type
cs: Změnit typ karty

en: New card type:
cs: Nový typ karet:

en: Clone card type
cs: Kopírovat typ karty

en: Cloned from:
cs: Kopírováno z:

en: Clone name:
cs: Název kopie:

en: Compact database
cs: Komprimace databáze

en: Delete unused media files
cs: Smazat nepoužívané mediální soubory

en: Archive statistics older than 1 year
cs: Archivovat statistiky starší než 1 rok

en: Defragment database (only needed after deleting many cards)
cs: Defragmentovat databázi (nutné pouze po smazání velkého počtu karet)

en: (Note: archiving and defragmenting happens automatically every few months.)
cs: (Poznámka: archivování a deragmentování probíhá každých pár měsíců automaticky)

en: Configuration
cs: Nastavení

en: &Defaults
cs: &Výchozí

en: Form
cs: Formulář

en: Background:
cs: Pozadí:

en: Set colour
cs: Nastavit barvu

en: Alignment:
cs: Zarovnání:

en: Left
cs: Vlevo

en: Center
cs: Na střed

en: Right
cs: Správně

en: Increase size of non-latin characters by
cs: Zvětšit velikost znaků mimo latinku o

en: points.
cs: bodů.

en: (This setting will be overridden in card types cloned from 'Vocabulary'.)
cs: (Toto nastavení bude potlačeno v typech karet kopírovaných ze 'Slovníku'.)

en: Storage and data
cs: Uložiště a data

en: Autosave after
cs: Automaticky ukládat po

en: repetitions.
cs: opakování.

en: Keep at most
cs: Ukládat maximálně

en: backups.
cs: záloh.

en: Upload anonymous science logs.
cs: Uploadovat anonymní vědecké logy.

en: GUI
cs: Prostředí

en: Show question and answer
cs: Zobrazit otázku a odpověď

en: in two boxes with fixed size
cs: ve dvou boxech s fixní velikostí

en: in two boxes with adaptive size
cs: ve dvou boxech s adaptivní velikostí

en: in a single box, top-aligned
cs: v jednom boxu, zarovnaném nahoru

en: GUI language:
cs: Jazyk prostředí:

en: Allow other devices to sync with this computer
cs: Umožnit ostatním zařízením synchronizovat s tímto počítačem

en: Password:
cs: Heslo:

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Check for changed media files on server
cs: Zkontrolovat změněné mediální soubory na serveru

en: Sync server status
cs: Stav synchronizačního serveru

en: Allow remote review through a web browser
cs: Umožnit vzdálenou kontrolu přes webový prohlížeč

en: Web server status
cs: Stav webového serveru

en: Regular study
cs: Běžné studování

en: Review memorised cards
cs: Zkontrolovat zapamatované karty

en: most urgent first
cs: nejdůležitější první

en: in random order
cs: v náhodném pořadí

en: Work on at most
cs: Pracovat na nejvíce

en: non-memorised cards at the same time.
cs: nezapamatovaných kartách v jednu chvíli.

en: Show new cards for the first time
cs: Zobrazit poprvé nové karty

en: in the order they were added
cs: v pořadí jakém byly přidány

en: Cramming
cs: Šprtání

en: Cram cards
cs: Šprtat karty

en: earliest scheduled first
cs: nejdříve naplánované první

en: lastest scheduled first
cs: nejpozději naplánované první

en: most lapses first
cs: nejchybovější první

en: 'Recent cards' are cards with at most
cs: 'Nové karty' jsou karty s nejvíce

en: retention repetition(s).
cs: opakování zadržení.

en: Remember which cards you've crammed when restarting Mnemosyne.
cs: Zapamatovat si, které karty jste šprtali při restartu Mnemosyne.

en: Convert card type data
cs: Převést data typu karty

en: Set the correspondence between data in the old and the new card type:
cs: Nastavit přiřazení mezi daty ve starém a novém typu karty:

en: Old:
cs: Staré:

en: New:
cs: Nové:

en: not having any of these tags:
cs: neobsahující ani jednu z těchto značek:

en: Delete media
cs: Smazat média

en: Delete these unused media files?
cs: Smazat tyto nepoužité mediální soubory?

en: Front template:
cs: Přední šablona:

en: a
cs: jakýkoli

en: Styling (shared between sister cards):
cs: Stylování (sdíleno mezi sesterskými kartami)

en: Back template:
cs: Zadní šablona:

en: Front preview:
cs: Přední náhled:

en: Back preview:
cs: Zadní náhled:

en: Edit M-sided card type
cs: Úprava typu karty M-stran

en: Edit card
cs: Upravit kartu

en: Export to file
cs: Exportovat do souboru

en: File format:
cs: Formát souboru:

en: File to export to:
cs: Soubor do kterého exportovat:

en: &Browse
cs: &Procházet

en: (Only active cards will be exported, without learning data.)
cs: (Exportovány budou pouze aktivní karty bez dat o učení.)

en: Export cards
cs: Exportovat karty

en: Author name:
cs: Jméno autora:

en: Author email:
cs: E-mail autora:

en: Date:
cs: Datum:

en: Revision:
cs: Revize:

en: Notes:
cs: Poznámky:

en: Wizard
cs: Průvodce

en: Introduction
cs: Úvod

en: Welcome to Mnemosyne, a flash card program named both after the Greek goddess of Memory and a type of butterfly.
    
    Mnemosyne makes it more efficient to study, focusing on the cards you're most likely to forget and not wasting your time on things you know well.
    
    For that, Mnemosyne decides when to show you the cards, and you'll need to rate how well you remember them.
    
    Let's look at the meaning of these ratings now.
cs: Vítejte v Mnemosyne, program obrázkových kartiček pojmenovaný po řecké bohyni a druhu motýla.
    
    Mnemosyne umožňuje zlepšit učení, soustředěním se na karty, které s největší pravděpodobností zapomenete a neztrácí váš čas věcmi, které dobře znáte.
    
    Aby toto mohlo fungovat, musíte karty, které Vám Mnemosyne ukáže, hodnotit podle toho, jak dobře si je pamatujete.
    
    Nyní se podíváme na význam těchto hodnocení.

en: Memorising new cards
cs: Zapamatování nových karet

en: Grades range from 0 to 5.
    
    When you are learning new cards, use grades 0 and 1 to signal that you have not yet memorised them. Grade 1 cards are becoming more familiar than grade 0 cards, and will be repeated less often.
    
    These cards will be repeatedly shown until you give them a grade 2 or higher. This means that you've memorised the card and that you'll be able to remember it for one or two days. The 'Not memorised' counter will decrease by one.
    
    This card will be scheduled at some future date, when you're likely still able to remember it with some effort, without having forgotten it completely. This is most efficient for the learning process.
cs: Známky se pohybují od 0 do 5.
    
    Když se učíte nové karty, používejte stupně 0 a 1, abyste dali najevo, že jste si je ještě nezapamatovali. Karty stupně 1 se stávají známějšími než karty stupně 0 a budou se opakovat méně často.
    
    Tyto karty se budou opakovaně zobrazovat, dokud jim neudělíte stupeň 2 nebo vyšší. To znamená, že jste si kartu zapamatovali a že si ji budete pamatovat jeden nebo dva dny. Počítadlo "Nezapamatováno" se sníží o jedničku.
    
    Tato karta bude naplánována na některý budoucí den, kdy si ji pravděpodobně ještě budete schopni s určitým úsilím zapamatovat, aniž byste ji zcela zapomněli. To je pro proces učení nejefektivnější.

en: Reviewing previously memorised cards
cs: Kontrola v minulosti naučených karet

en: If you study these cards again tomorrow, the 'Scheduled' counter will tell you how many previously memorised cards you need to review. These are grade 2 to 5 cards.
    
    If a card reappears too soon, and you're able to remember it without any effort, rate the card a 5. The interval to see this card again will be a lot longer.
    
    If the interval is just right, so that you remember it, albeit with some effort, use grade 4.
    
    If, however, it takes you significant effort to remember the answer, and you think the interval was too long, then rate the card 3 or even 2.
    
    If you fail to remember it altogether, rate it either 0 or 1, and after you have finished reviewing all the scheduled cards, it will appear repeatedly until you think you'll be able to remember it again for a few days.
cs: Pokud se tyto karty učíte další den, počítadlo 'Naplánováno' Vám oznamuje kolik v minulosti naučených se karet bude zkontrolováno. Tyto mají hodnocení 2 až 5.
    
    Pokud se karta znovu objeví příliš brzy a vy si na ni vzpomenete bez jakéhokoliv úsilí, ohodnoťte ji 5. Interval dalšího zobrazení bude mnohem delší.
    
    Pokud je interval akorát, tak abyste si na ni vzpomněli, i když s jistým úsilím, použijte hodnocení 4.
    
    Pokud ale musíte vynaložit značné úsilí na to, abyste si vzpomněli na odpověď a myslíte si, že interval byl příliš dlouhý, pak ohodnoťte kartu 3 nebo i 2.
    
    Pokud si na odpověď vůbec nemůžete vzpomenout, ohodnoťte ji 0 nebo 1 a poté co dokončíte kontrolu všech naplánovaných karet, bude několikrát zobrazena, dokud si nebudete myslet, že si ji na několik dnů nezapamatujete.

en: Statistics
cs: Statistiky

en: If you're into statistics, Mnemosyne keeps detailed logs of your revisions.
    
    Not only that, but if you want, Mnemosyne can upload transparently a completely anonymous version of these logs to a central site for analysis, so that you can help making the scheduling algorithm better. In this way, you also contribute to scientific research on long-term memory.
    
    Uncheck the following box if you do not want to do this.
cs: Pokud máte rádi statistiky, Mnemosyne uchovává podrobné záznamy vašich opakování.
    
    Nejenom to, ale, pokud chcete, Mnemosyne může nahrát tajnou, zcela anonymní verzi těchto záznamů na hlavní stránku pro analýzu, pro vylepšení algoritmu plánování. Takto můžete také přispět k vědeckému výzkumu dlouhodobé paměti.
    
    Pokud toto nechcete, odškrtněte následující políčko.

en: Upload anonymous logs (can be changed later)
cs: Nahrávat anonymní záznamy (lze změnit později)

en: Ready to start
cs: Připraveni začít

en: Now you're ready to start!
    
    Add new cards by clicking on the icon with the 'plus' sign in the top left.
    
    Remember, there is no need to worry about saving your work, this will be done automatically.
    
    For best results, it's suggested to do your revisions every day, although Mnemosyne will try to cope if you've missed a few days.
    
    For more documentation, see http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Happy learning!
cs: A nyní můžete začít!
    
    Přidejte nové karty kliknutím na ikonu se znaménkem 'plus' vlevo nahoře.
    
    Nezapomeňte, že se nemusíte starat o uložení své práce, všechno je prováděno automaticky.
    
    Pro nejlepší výsledky se doporučuje opakovat každý den, i když Mnemosyne se pokusí vyřešit situaci, kdy jste pár dní zameškali.
    
    Pro další dokumentaci navštivte http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Hodně štěstí s učením!

en: Import from file
cs: Importovat ze souboru

en: File to import from:
cs: Soubor z kterého importovat:

en: Add additional tag(s) to cards:
cs: Přidat další značky do karet:

en: &Settings
cs: &Nastavení

en: &Help
cs: &Nápověda

en: &File
cs: &Soubor

en: &Cards
cs: &Karty

en: S&tudy
cs: S&tudovat

en: (De)a&ctivate cards...
cs: (De)a&ktivovat karty...

en: &Add cards...
cs: &Přidat karty...

en: &Configure Mnemosyne...
cs: &Nastavit Mnemosyne...

en: &Delete current card
cs: &Smazat tuto kartu

en: Del
cs: Smazat

en: &Edit current card...
cs: &Upravit současnou kartu...

en: &Browse cards...
cs: &Procházet karty...

en: &Export...
cs: &Exportovat...

en: E&xit
cs: &Konec

en: &New...
cs: &Nová...

en: &Open...
cs: &Otevřít...

en: &Save
cs: &Uložit

en: Save &as...
cs: Uložit &jako...

en: &About
cs: &O programu

en: &Import...
cs: &Importovat...

en: &Getting started
cs: &Začínáme

en: Show s&tatistics...
cs: Zobrazit s&tatistiky...

en: &Tip of the day
cs: &Tip dne

en: Manage &plugins...
cs: Správa &zásuvných modulů...

en: Manage plugins
cs: Správa zásuvných modulů

en: &Manage card types...
cs: &Správa typů karet...

en: S&ync...
cs: S&ynchronizace...

en: Compact...
cs: Komprimovat...

en: Find duplicate questions
cs: Najít duplicitní otázky

en: Study new cards only
cs: Studovat jen nové karty

en: Cram active cards
cs: Šprtat aktivní karty

en: Card type manager
cs: Správce typů karty

en: Card types
cs: Typy karet

en: &New clone
cs: &Nová kopie

en: Anki card types
cs: Typy Anki karet

en: Installed plugins (active and inactive):
cs: Instalované zásuvné moduly (aktivní i neaktivní)

en: Plugin description:
cs: Popis modulu:

en: &Install new plugin
cs: &Nainstalovat nový modul

en: &Delete plugin
cs: &Smazat modul

en: Preview cards
cs: Náhled karet

en: Question:
cs: Otázka:

en: Answer:
cs: Odpověď:

en: &Previous sister card
cs: &Předchozí sesterská karta

en: &Next sister card
cs: &Další sesterská karta

en: Text-to-speech
cs: Text-na-řeč

en: Foreign text to pronounce:
cs: Cizí text k výslovnosti:

en: Language variant:
cs: Jazyková varianta:

en: Filename to save to:
cs: Uložit do souboru:

en: Browse
cs: Prohlížet

en: Preview
cs: Náhled

en: Insert
cs: Vložit

en: Remove tags
cs: Odstranit značky

en: Tags to remove:
cs: Značky k odstranění:

en: Rename card type
cs: Přejmenovat typ karty

en: Enter new card type name:
cs: Zadejte název nového typu karty:

en: Rename tag
cs: Přejmenovat značku

en: Enter new tag name:
cs: Zadejte název nové značky:

en: Show &answer
cs: Ukázat &odpověď

en: Sync with server
cs: Synchronizovat se serverem

en: Check for changed media files on client
cs: Zkontrolovat změněné mediální soubory u klienta

en: Tip of the day
cs: Rada dne

en: <b>Did you know...?</b>
cs: <b>Věděli jste, že ...?</b>

en: &Show tips on startup
cs: Ukazovat tipy při &spuštění

en: &Previous
cs: &Předchozí

en: &Next
cs: &Další

en: &Close
cs: &Zavřít

en: Translate
cs: Přeložit

en: Foreign text to translate:
cs: Cizí jazyk k překladu:

en: Target language:
cs: Cílový jazyk:

en: Translation:
cs: Překlad:

en: pygettext -- Python equivalent of xgettext(1)
    
    Many systems (Solaris, Linux, Gnu) provide extensive tools that ease the
    internationalization of C programs. Most of these tools are independent of
    the programming language and can be used from within Python programs.
    Martin von Loewis' work[1] helps considerably in this regard.
    
    There's one problem though; xgettext is the program that scans source code
    looking for message strings, but it groks only C (or C++). Python
    introduces a few wrinkles, such as dual quoting characters, triple quoted
    strings, and raw strings. xgettext understands none of this.
    
    Enter pygettext, which uses Python's standard tokenize module to scan
    Python source code, generating .pot files identical to what GNU xgettext[2]
    generates for C and C++ code. From there, the standard GNU tools can be
    used.
    
    A word about marking Python strings as candidates for translation. GNU
    xgettext recognizes the following keywords: gettext, dgettext, dcgettext,
    and gettext_noop. But those can be a lot of text to include all over your
    code. C and C++ have a trick: they use the C preprocessor. Most
    internationalized C source includes a #define for gettext() to _() so that
    what has to be written in the source is much less. Thus these are both
    translatable strings:
    
        gettext("Translatable String")
        _("Translatable String")
    
    Python of course has no preprocessor so this doesn't work so well.  Thus,
    pygettext searches only for _() by default, but see the -k/--keyword flag
    below for how to augment this.
    
     [1] http://www.python.org/workshops/1997-10/proceedings/loewis.html
     [2] http://www.gnu.org/software/gettext/gettext.html
    
    NOTE: pygettext attempts to be option and feature compatible with GNU
    xgettext where ever possible. However some options are still missing or are
    not fully implemented. Also, xgettext's use of command line switches with
    option arguments is broken, and in these cases, pygettext just defines
    additional switches.
    
    Usage: pygettext [options] inputfile ...
    
    Options:
    
        -a
        --extract-all
            Extract all strings.
    
        -d name
        --default-domain=name
            Rename the default output file from messages.pot to name.pot.
    
        -E
        --escape
            Replace non-ASCII characters with octal escape sequences.
    
        -D
        --docstrings
            Extract module, class, method, and function docstrings.  These do
            not need to be wrapped in _() markers, and in fact cannot be for
            Python to consider them docstrings. (See also the -X option).
    
        -h
        --help
            Print this help message and exit.
    
        -k word
        --keyword=word
            Keywords to look for in addition to the default set, which are:
            %(DEFAULTKEYWORDS)s
    
            You can have multiple -k flags on the command line.
    
        -K
        --no-default-keywords
            Disable the default set of keywords (see above).  Any keywords
            explicitly added with the -k/--keyword option are still recognized.
    
        --no-location
            Do not write filename/lineno location comments.
    
        -n
        --add-location
            Write filename/lineno location comments indicating where each
            extracted string is found in the source.  These lines appear before
            each msgid.  The style of comments is controlled by the -S/--style
            option.  This is the default.
    
        -o filename
        --output=filename
            Rename the default output file from messages.pot to filename.  If
            filename is `-' then the output is sent to standard out.
    
        -p dir
        --output-dir=dir
            Output files will be placed in directory dir.
    
        -S stylename
        --style stylename
            Specify which style to use for location comments.  Two styles are
            supported:
    
            Solaris  # File: filename, line: line-number
            GNU      #: filename:line
    
            The style name is case insensitive.  GNU style is the default.
    
        -v
        --verbose
            Print the names of the files being processed.
    
        -V
        --version
            Print the version of pygettext and exit.
    
        -w columns
        --width=columns
            Set width of output to columns.
    
        -x filename
        --exclude-file=filename
            Specify a file that contains a list of strings that are not be
            extracted from the input files.  Each string to be excluded must
            appear on a line by itself in the file.
    
        -X filename
        --no-docstrings=filename
            Specify a file that contains a list of files (one per line) that
            should not have their docstrings extracted.  This is only useful in
            conjunction with the -D option above.
    
    If `inputfile' is -, standard input is read.
cs: pygettext -- Pythonovský ekvivalent xgettext(1)
    
    Mnoho systémů (Solaris, Linux, Gnu) poskytuje rozsáhlé nástroje, které usnadňují práci s
    internacionalizaci programů v jazyce C. Většina těchto nástrojů je nezávislá na
    programovacího jazyka a lze je používat v programech v jazyce Python.
    V tomto ohledu výrazně pomáhá práce Martina von Loewisa[1].
    
    Je tu však jeden problém; xgettext je program, který skenuje zdrojový kód
    hledá řetězce zpráv, ale umí pracovat pouze v jazyce C (nebo C++). Python
    zavádí několik vrásek, například dvojí uvozovky, trojité uvozovky a další
    řetězce a nezpracované řetězce. xgettext nic z toho nechápe.
    
    Vstupte do pygettextu, který ke skenování používá standardní modul Tokenize jazyka Python
    Zdrojový kód jazyka Python a generuje soubory .pot, které jsou identické se soubory GNU xgettext[2]
    generuje pro kód C a C++. Odtud lze použít standardní nástroje GNU
    použít.
    
    Něco o označování řetězců jazyka Python jako kandidátů na překlad. GNU
    xgettext rozeznává následující klíčová slova: gettext, dgettext, dcgettext,
    a gettext_noop. To však může být spousta textu, který je třeba zahrnout do celého textu
    kódu. C a C++ mají trik: používají preprocesor jazyka C. Většina
    internacionalizovaných zdrojových kódů jazyka C obsahuje #define pro gettext() na _(), takže
    toho, co je třeba ve zdrojovém kódu napsat, je mnohem méně. Tím pádem jsou obě tyto
    přeložitelné řetězce:
    
        gettext("Přeložitelný řetězec")
        _("Přeložitelný řetězec")
    
    Python samozřejmě nemá preprocesor, takže to nefunguje tak dobře.  Tedy,
    pygettext ve výchozím nastavení hledá pouze _(), ale viz příznak -k/--klíčové slovo
    níže, kde je uvedeno, jak tuto funkci rozšířit.
    
     [1] http://www.python.org/workshops/1997-10/proceedings/loewis.html
     [2] http://www.gnu.org/software/gettext/gettext.html
    
    POZNÁMKA: pygettext se snaží být volitelně a funkčně kompatibilní s GNU
    xgettext, pokud je to možné. Některé volby však stále chybí nebo jsou
    nejsou plně implementovány. Také použití přepínačů příkazového řádku v xgettextu s
    argumentů volby je nefunkční a v těchto případech pygettext pouze definuje
    další přepínače.
    
    Použití: pygettext [options] vstupní soubor ...
    
    Volby:
    
        -a
        --extract-all
            Extrahuje všechny řetězce.
    
        -d name
        --default-domain=name
            Přejmenuje výchozí výstupní soubor ze messages.pot na name.pot.
    
        -E
        --escape
            Nahradí neASCII znaky osmičkovými escape sekvencemi.
    
        -D
        --docstrings
            Extrahuje docstringy modulů, tříd, metod a funkcí.  Tyto
            nemusí být zabaleny do značek _() a ve skutečnosti ani nemohou být
            Python považuje za docstringy. (Viz také volbu -X).
    
        -h
        --help
            Vypíše tuto nápovědu a ukončí příkaz.
    
        -k word
        --keyword=word
            Klíčová slova, která se mají hledat kromě výchozí sady, což jsou:
            %(DEFAULTKEYWORDS)s
    
            Na příkazovém řádku můžete mít více příznaků -k.
    
        -K
        --no-default-keywords
            Zakáže výchozí sadu klíčových slov (viz výše).  Jakákoli klíčová slova
            explicitně přidaná pomocí volby -k/--keyword jsou stále rozpoznávána.
    
        --no-location
            Nezapisovat komentáře k umístění názvu souboru/linky.
    
        -n
        --add-location
            Vypíše komentáře k umístění názvu souboru/linky s uvedením místa, kde se jednotlivé
            extrahovaný řetězec nachází ve zdrojovém kódu.  Tyto řádky se zobrazí před
            každým msgid.  Styl komentářů se řídí příkazem -S/--style
            volbou.  Toto je výchozí nastavení.
    
        -o název souboru
        --output=jméno souboru
            Přejmenuje výchozí výstupní soubor z messages.pot na filename.  Pokud
            filename je `-', pak se výstup odešle na standardní výstup.
    
        -p dir
        --output-dir=dir
            Výstupní soubory budou umístěny do adresáře dir.
    
        -S stylename
        --style stylename
            Určuje, jaký styl se má použít pro komentáře k umístění.  K dispozici jsou dva styly
            jsou podporovány dva:
    
            Soubor: jméno souboru, řádek: číslo řádku
            GNU #: jméno souboru:řádek
    
            U názvu stylu se nerozlišují velká a malá písmena.  GNU styl je výchozí.
    
        -v
        --verbose
            Vypíše názvy zpracovávaných souborů.
    
        -V
        --version
            Vypíše verzi programu pygettext a ukončí jej.
    
        -w sloupce
        --width=sloupce
            Nastaví šířku výstupu na sloupce.
    
        -x název souboru
        --exclude-file=jméno souboru
            Zadejte soubor, který obsahuje seznam řetězců, které nemají být
            extrahovány ze vstupních souborů.  Každý řetězec, který má být vyloučen, musí
            v souboru vyskytovat na samostatném řádku.
    
        -X název souboru
        --no-docstrings=filename
            Zadejte soubor, který obsahuje seznam souborů (jeden na řádek), které
            nemají být extrahovány jejich docstrings.  To je užitečné pouze v případě
            ve spojení s výše uvedenou volbou -D.
    
    Pokud je `vstupní soubor' -, načte se standardní vstup.

en: # SOME DESCRIPTIVE TITLE.
    # Copyright (C) YEAR ORGANIZATION
    # FIRST AUTHOR <EMAIL@ADDRESS>, YEAR.
    #
    msgid ""
    msgstr ""
    "Project-Id-Version: PACKAGE VERSION\n"
    "POT-Creation-Date: %(time)s\n"
    "PO-Revision-Date: YEAR-MO-DA HO:MI+ZONE\n"
    "Last-Translator: FULL NAME <EMAIL@ADDRESS>\n"
    "Language-Team: LANGUAGE <LL@li.org>\n"
    "MIME-Version: 1.0\n"
    "Content-Type: text/plain; charset=%(charset)s\n"
    "Content-Transfer-Encoding: %(encoding)s\n"
    "Generated-By: pygettext.py %(version)s\n"
cs: # NĚJAKÝ POPISNÝ NÁZEV.
    # Copyright (C) YEAR ORGANIZATION
    # PRVNÍ AUTOR <EMAIL@ADRESA>, ROK.
    #
    msgid ""
    msgstr ""
    "Project-Id-Version: PACKAGE VERSION\n"
    "POT-Creation-Date: %(time)s\n"
    "PO-Revision-Date: YEAR-MO-DA HO:MI+ZONE\n"
    "Last-Translator: FULL NAME <EMAIL@ADDRESS>\n"
    "Language-Team: LANGUAGE <LL@li.org>\n"
    "MIME-Version: 1.0\n"
    "Content-Type: text/plain; charset=%(charset)s\n"
    "Content-Transfer-Encoding: %(encoding)s\n"
    "Generated-By: pygettext.py %(version)s\n"

en: *** %(file)s:%(lineno)s: Seen unexpected token "%(token)s"
cs: *** %(file)s:%(lineno)s: Objeven neočekávaný token "%(token)s"

en: # File: %(filename)s, line: %(lineno)d
cs: # Soubor: %(filename)s, řádek: %(lineno)d

en: Invalid value for --style: %s
cs: Neplatná hodnota pro --style: %s

en: pygettext.py (xgettext for Python) %s
cs: pygettext.py (xgettext pro Python) %s

en: --width argument must be an integer: %s
cs: Argument --width musí být celé číslo: %s

en: Can't read --exclude-file: %s
cs: Nemůžu přečíst --exclude-file: %s

en: Reading standard input
cs: Čtu standartní vstup

en: Working on %s
cs: Pracuji na %s

en: *** Seen unexpected token "%(token)s"
cs: *** Objeven neočekávaný token "%(token)s"

en: data directory
cs: datový adresář

en: This is a test.
cs: Toto je test.
