mnemosyne-proj - en to da translation catalogue (259 entries)

en: Last week
da: Sidste uge

en: Last month
da: Sidste måned

en: Last 3 months
da: Sidste 3 måneder

en: Last 6 months
da: Sidste 6 måneder

en: Last year
da: Sidste år

en: Average grades of scheduled cards
da: Gennemsnitlig karakter på planlagte kort

en: No stats available.
da: Ingen statistik tilgængelig

en: Days
da: Dage

en: Vocabulary (decorated)
da: Ordforråd (dekoreret)

en: Recognition
da: Genkendelse

en: Production
da: Produktion

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
da: En anden kopi af Mnemosyne kører stadig.

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
da: At fortsætte er umuligt og vil føre til datatab!

en: Error when running plugin:
da: Fejl under kørsel af plugin:

en: Front-to-back and back-to-front
da: Forside-til-bagside og bagside-til-forside

en: Front
da: Forside

en: Back
da: Bagside

en: Front-to-back
da: Forside-til-bagside

en: Back-to-front
da: Bagside-til-forside

en: Cloze deletion
da: Hultest

en: Text
da: Tekst

en: Cloze
da: Hul

en: A card type blanking out certain fragments in a text.
    
    E.g., the text "The capital of [France] is [Paris]", will give cards with questions "The capital of France is [...]." and "The capital of [...] is Paris".
    
    Editing the text will automatically update all sister cards.
    
    You can also specify hints, e.g. [cloze:hint] will show
     [hint] in the question as opposed to [...].
da: En korttype hvor visse dele af tekstener fjernet.
    
    F.eks., teksten "Hovedstaden i [Frankrig] er [Paris], vil give kort med spørgsmålene "Hovedstaden i Frankrig er[...]." og "hovedstaden i [...] er Paris.
    
    Redigering af tekst vil automatisk opdatere alle søsterkort.
    
    Man kan også lave ledetråde, f.eks. [hul:ledetråd] vil vise
     [ledetråd] i spørgsmålet i stedet for [...].

en: Front-to-back only
da: Kun forside-til-bagside

en: Map
da: Kort

en: Location
da: Sted

en: Blank map
da: Tomt kort

en: Marked map
da: Mærket kort

en: A card type for learning locations on a map.
    
    Displays the answer map on top of the question map, rather than below it as a second map.
da: En korttype for at lære steder på et kort.
    
    Viser svaret på samme sted som kortet, i stedet for under som et ekstra kort.

en: Sentence
da: Sætning

en: Pronunciation
da: Udtale

en: Meaning
da: Betydning

en: Notes
da: Noter

en: A card type using sentences to study foreign languages.
    
    Apart from simple recognition of the sentence, you can also add production cards using close deletion.
    E.g. if in the sentence field you write "La [casa:house] es [grande:big]", you'll get cards with questions like "La [house] es grande".
da: En korttype, der bruger sætninger til at lære fremmedsprog.
    
    Udover simpel sætningsgenkendelse, kan man også lave produktionskort med hultest.
    F.eks. hvis man i sætningsfeltet skriver "La [casa:hus] es [grande:stort]", vil man få kort med spørgsmål som "La [hus] es grande".

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Error in config.py:
da: Fejl i config.py:

en: Identical card is already in database.
da: Identisk kort er allerede i databasen.

en: &Add anyway
da: &Tilføj alligevel

en: &Do not add
da: &Tilføj ikke

en: &Merge and edit
da: &Flet og rediger

en: Can't preserve history when converting between these card types.
da: Kan ikke beholde kortets historik ved konvertering mellem disse korttyper.

en: The learning history of the cards will be reset.
da: Læringshistorikken for kortene vil blive nulstillet.

en: &Cancel
da: &Annuller

en: This will delete cards and their history.
da: Dette vil slette kortene og deres læringshistorie

en: Are you sure you want to do this,
da: Er du sikker på at du vil gøre dette,

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
da: og ikke bare deaktivere kortene i "Aktiver kort" dialogen?

en: &Proceed and delete
da: &Fortsæt og slet

en: Converting cards...
da: Konverterer kort...

en: Delete this card?
da: Slet dette kort?

en: Delete this card and 1 sister card?
da: Slet dette kort og et søsterkort?

en: Delete this card and
da: Slet dette kort og

en: sister cards?
da: søsterkort?

en: &Delete
da: &Slet

en: Card type name already exists.
da: Korttypenavn eksisterer allerede.

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
da: Korttype %s er i brug eller er en systemkorttype, kan ikke slette det.

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
da: Korttype %s har kloner, kan ikke slette det.

en: Cannot rename a system card type.
da: Kan ikke ændre navn på kort af typen systemkort.

en: This card type name is already in use.
da: Dette korts navn er allerede i brug.

en: It is recommended to put all your cards in a single database. Using tags to determine which cards to study is much more convenient than having to load and unload several databases.
da: Det anbefales at du lægger alle dine kort i en enkelt database. At bruge tags for at bestemme hvad du vil studere er meget mere praktisk end at læse flere databaser ind og gemme dem.

en: Mnemosyne databases
da: Mnemosyne databaser

en: New
da: Ny

en: Creating new database...
da: Opretter ny database...

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Image files
da: Billedfiler

en: Insert image
da: Indsæt billede

en: Sound files
da: Lydfiler

en: Insert sound
da: Indsæt lyd

en: Video files
da: Videofiler

en: Insert video
da: Indsæt video

en: Install plugin
da: Installer plugin

en: No plugin found!
da: Ingen plugin fundet!

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
da: For instruktioner på at hente Mnemosynes kildekode

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
da: gå til http://www.mnemosyne-proj.org

en: Unable to load file.
da: Filen kunne ikke loades.

en: Warning: backup creation failed for
da: Advarsel: backup gik galt for

en: Make tag '%s' active in saved set '%s'?
da: Gør tag '%s' aktiv i gemt sæt '%s'?

en: Missing plugin for card type with id:
da: Mangler plugin for korttype med id:

en: Media filename rather long. This could cause problems using this file on a different OS.
da: Mediefilnavnet er temmelig langt. Dette kan skabe problemer med at bruge filen på et andet operativsystem.

en: Missing media file!
da: Mangler mediefil!

en: Missing plugins for card types.
da: Mangler plugin for korttyper.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption. Mnemosyne will now close.
da: At lægge databasen på et netværksdrev er ikke tilladt under Windows for at undgå databeskadigelse. Mnemosyne vil nu lukke ned.

en: Importing cards...
da: Importerer kort...

en: Cuecard files (*.wcu *.WCU)
da: Cuecard filer (*.wcu *.WCU)

en: Unable to parse file:
da: Kunne ikke analysere fil:

en: MISSING_MEDIA
da: MEDIE_MANGLER

en: These cards seem to have been imported before. Aborting...
da: Disse kort ser ud til at være blevet importeret tidligere. Afbryder...

en: Mnemosyne 1.x *.mem files
da: Mnemosyne 1.x *.mem filer

en: Mnemosyne 1.x *.mem databases (*.mem)
da: Mnemosyne 1.x *.mem databaser (*.mem)

en: Unable to open file.
da: Kan ikke åbne fil.

en: Importing history...
da: Importerer historik...

en: No history found to import.
da: Fandt ingen korthistorie at importere

en: Ignoring unparsable files:<br/>
da: Ignorer uforståelige filer:<br/>

en: Mnemosyne 1.x *.XML files
da: Mnemosyne 1.x *.XML filer

en: Mnemosyne 1.x XML files
da: Mnemosyne 1.x XML filer

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
da: Denne XML fil indeholder læringsdata. Det er bedst at importere dette fra en mem fil, for at beholde historisk statistik. Fortsæt?

en: Mnemosyne 2.x *.cards files
da: Mnemosyne 2.x *.cards filer

en: Mnemosyne 2.x cards for sharing (*.cards)
da: Mnemosyne 2.x kort til deling (*.cards)

en: Exporting cards...
da: Eksporterer kort...

en: SuperMemo7 text in Q:/A: format
da: SuperMemo7 tekst i spørgsmål:/svar: format

en: SuperMemo7 text files (*.txt *.TXT)
da: SuperMemo7 tekstfiler (*.txt *.TXT)

en: Could not load file.
da: Kunne ikke indlæse fil.

en: Tab-separated text files
da: Tekstfiler med spørsmål/svar adskilt med tab

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
da: Problem med latex. Er latex og dvipng installeret?

en: Uploading
da: Uploader

en: done!
da: færdig

en: Upload failed
da: Upload mislykkedes

en: Waiting for uploader thread to stop...
da: Venter på at uploadertråden stopper...

en: Done!
da: Færdig!

en: You don't remember this card yet.
da: Du kan ikke huske dette kort endnu.

en: Like '0', but it's getting more familiar. Show it less often.
da: Som '0', men begynder at blive mere kendt. Vis sjældnere.

en: You've memorised this card now, and might remember it tomorrow.
da: Du har lært kortet udenad nu, og vil måske huske det i morgen.

en: You've memorised this card now, and should remember it tomorrow.
da: Du har lært kortet udenad nu, og bør kunne huske det i morgen.

en: You've memorised this card now, and might remember it in 2 days.
da: Du har lært kortet udenad nu, og vil måske huske det om to dage.

en: You've memorised this card now, and should remember it in 2 days.
da: Du har lært kortet udenad nu, og bør kunne huske det om to dage.

en: You've forgotten this card completely.
da: Du har fuldstændigt glemt dette kort.

en: You've forgotten this card.
da: Du har glemt dette kort.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
da: Langt fra korrekt svar. Intervallet var alt for langt.

en: Correct answer, but with much effort. The interval was probably too long.
da: Rigtigt svar, men med for meget anstrengelse. Intervallet var sandsynligvis for langt.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
da: Rigtigt svar, med noget besvær. Intervallet var nok rigtigt.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
da: Rigtigt svar, men uden noget besvær. Intervallet var nok for kort.

en: You have no more work for today. Either add more cards or come back tomorrow.
da: Du har ikke flere kort tilbage i dag. Læg flere kort til eller kom tilbage i morgen.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin
da: Brug 'Lær forud for skema' sparsomt. For at terpe før en eksamen er det meget bedre at bruge terpeplanlægger plugin'et.

en: Returns in
da: Vender tilbage om

en:  day(s).
da:  dag(e).

en: Next repetition: today.
da: Næste repetition: i dag.

en: Next repetition: tomorrow.
da: Næste repetition: i morgen.

en:  days.
da:  dage.

en: Next repetition in
da: Næste repetition om

en: Question:
da: Spørgsmål:

en: Show answer
da: Vis svar

en: Learn ahead of schedule
da: Lær forud for skema

en: Pick days until next repetition:
da: Vælg antal dage før næste repetition:

en: Grade your answer:
da: Angiv karakter for dit svar:

en: in
da: i

en: years
da: år

en: months
da: måneder

en: in 1 month
da: om en måned

en: days
da: dage

en: tomorrow
da: i morgen

en: today
da: i dag

en: yesterday
da: I går

en: days ago
da: dage siden

en: 1 month ago
da: 1 måned siden

en: months ago
da: måneder siden

en: years ago
da: år siden

en: You appear to have missed some reviews. Don't worry too much about this backlog, and do as many cards as you feel comfortable with to catch up each day. Mnemosyne will automatically reschedule your cards such that the most urgent ones are shown first.
da: Det ser ud som om du er sprunget over nogle gennemgange af kort. Lad være med at bekymre dig om kort, som har hobet sig op. Gør så mange kort som du har det godt med hver dag, for at indhente. Mnemosyne vil automatisk ændre planen, så de kort der haster mest kommer først.

en: Cards added
da: Kort tilføjet

en: Calculating statistics...
da: Beregner statistik

en: Current card
da: Dette kort

en: No current card.
da: Ingen kort.

en: Unseen card, no statistics available yet.
da: Uset kort, ingen statistik tilgængelig.

en: Grade
da: Karakter

en: Easiness
da: Nemhed

en: Last repetition
da: Sidste gentagelse

en: Next repetition
da: Næste gentagelse

en: Average thinking time (secs)
da: Gennemsnitlig tænketid (sekunder)

en: Total thinking time (secs)
da: Sammenlagt tænketid (sekunder)

en: All cards
da: Alle kort

en: Untagged
da: Uden Tags

en: Grades
da: Karakterer

en: Schedule
da: Plan

en: Next week (active cards only)
da: Næste uge (kun aktive kort)

en: Next month (active cards only)
da: Næste måned

en: Next 3 months (active cards only)
da: Næste tre måneder (kun aktive kort)

en: Next 6 months (active cards only)
da: Næste seks måneder (kun aktive kort)

en: Next year (active cards only)
da: Næste år (kun aktive kort)

en: Last week (all cards)
da: Sidste uge (alle kort)

en: Last month (all cards)
da: Sidste måned (alle kort)

en: Last 3 months (all cards)
da: Sidste tre måneder (alle kort)

en: Last 6 months (all cards)
da: Sidste seks måneder (alle kort)

en: Last year (all cards)
da: Sidste år (alle kort)

en: All tags
da: Alle tags

en: Upgrade from Mnemosyne 1.x complete!
da: Opgradering fra Mnemosyne 1.x færdig!

en: Mnemosyne 2.x now stores its data here:
da: Mnemosyne 2.x gemmer nu data her:

en: Main author: Peter Bienstman
da: Hovedudvikler: Peter Bienstman

en: Invaluable contributions from many people are acknowledged <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">here</a>.
da: Uvuderlige bidrag fra mange mennesker anerkendes <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">her</a>

en: Go to <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for more information and source code.
da: Gå til <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for mere information og kildekode.

en: You can right-click on the name of a saved set to rename or delete it.
da: Du kan højreklikke på navnet af et gemt sæt for at omdøbe det eller slette det.

en: Delete
da: Slet

en: Rename
da: Omdøb

en: This set can never contain any cards!
da: Dette sæt kan aldrig indeholde kort!

en: Update this set?
da: Opdater dette sæt?

en: Delete this set?
da: Slet dette sæt?

en: You can add multiple tags to a card by separating tags with a comma in the 'Tag(s)' input field.
da: Man kan tilføje flere tags til et kort ved at adskille tags med at komma, i 'Tags' feltet.

en: You can organise tags in a hierarchy by using :: as separator, e.g. My book::Lesson 1.
da: Man kan organisere tags hierarkisk ved at bruge :: som adskiller, f.eks. Min bog::Kapitel 1.

en: You can add images and sounds to your cards. Right-click on an input field when editing a card to bring up a pop-up menu to do so.
da: Man kan tilføje billeder og lyd til kortene. Højreklik på et indtastningsfelt nårdu redigerer et kort for at få en pop-up menu.

en: If for a certain card type cloned from Vocabulary you don't need a pronunciation field, you can hide it by right-clicking on it and using the pop-up menu.
da: Hvis man ikke har brug for udtalefeltet, for visse korttyper klonet fra Ordforråd, kan man skjule det ved at højreklikke på det og bruge pop-up menue.

en: You can use Tab to move between the fields. For 'Add cards', use Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades. For 'Edit card', use Ctrl-Enter to close.
da: Man kann bruge Tab for flytte mellem felterne. For 'Tilføj kort', brug Ctrl+Enter for 'Skal læres', og Ctrl+2, etc. for karaktergivning. For 'Rediger kort', brug Ctrl+Enter for at lukke.

en: Abandon current card?
da: Drop dette kort?

en: &No
da: &Nej

en: &Yes
da: &Ja

en: Yet to learn
da: Skal læres

en: Right-click on a tag name in the card browser to edit or delete it.
da: Højreklik på et tags navn i kortbrowseren for at redigere eller slette det.

en: Double-click on a card or tag name in the card browser to edit them.
da: Dobbeltklik på et kort eller et tags navn i kortbrowseren for at redigere dem.

en: You can reorder columns in the card browser by dragging the header label.
da: Man kan ændre rækkefølgen af kolonner i kortbrowseren ved at trække i kolonnenavnet.

en: You can resize columns in the card browser by dragging between the header labels.
da: Man kan ændre størrelsen af kolonerne i kortbrowseren ved at trække i kolonneskillelinien ved siden af kolonnenavnet.

en: When editing or previewing cards from the card browser, PageUp/PageDown can be used to move to the previous/next card.
da: Ved redigering eller forhåndsvisning af kort fra kortbrowseren, kan PageUp/PageDown bruges for at flytte til sidste/næste kort.

en: You change the relative size of the card list, card type tree and tag tree by dragging the dividers between them.
da: Man kan ændre den relative størrelse på kort kort i kortlisten, korttypetræet og tagtræet ved at trække i skillelinierne mellem dem.

en: Show cards from these card types:
da: Vis kort fra disse korttyper:

en: having any of these tags:
da: som har nogen af disse tags:

en: containing this text in the cards:
da: indeholder denne tekst i kortene:

en: &Edit
da: &Rediger

en: &Preview
da: &Forhåndsvisning

en: Change card &type
da: Ændre kort &type

en: &Add tags
da: &Tilføj tags

en: &Remove tags
da: &Fjern tags

en: Go ahead with delete? Sister cards will be deleted as well.
da: Fortsæt med sletning? Søsterkort vil også blive slettet.

en: The selected cards should have the same card type.
da: De valgte kort bør have samme korttype

en: Database error:
da: Databasefejl:

en: Answer
da: Svar

en: Question
da: Spørgsmål

en: Next rep
da: Næste gennemgang

en: Last rep
da: Sidste gennemgang

en: Created
da: Oprettet

en: Modified
da: Ændret

en: You chose to sort this table. Operations in the card browser could now be slower. Next time you start the card browser, the table will be unsorted again.
da: Du har valgt at sortere denne tabel. Operationer i kortbrowseren kan nu være langsommere. Næste gang du starter kortbrowseren, vil tabellen være usorteret igen.

en: %d cards shown, of which %d active.
da: %d kort vises, hvoraf %d aktive

en: Delete these card types?
da: Slet disse korttyper?

en: Delete this card type?
da: Slet denne korttype?

en: All card types (%d)
da: Alle korttyper (%d)

en: Insert &image
da: Indsæt &billede

en: Ctrl+I
da: Ctrl+B

en: Insert &sound
da: Indsæt &lyd

en: Ctrl+S
da: Ctrl+G

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
da: For at opnå optimale resultater, er det bedst at repetere hver dag.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
da: Mnemosyne kan bruge LaTeX for at udskrive matematiske formler, fx <$>x^2+y^2=z^2</$>. (Du skal have LaTeX og dvipng installeret for denne funktion.)

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
da: Hvis du vil have mere kontrol over LaTeX's opførsel, kan du se nærmere forklaring af <$$>...</$$> og <latex>...</latex>-taggene på Mnemosynes hjemmeside.

en: Alt+C
da: Alt+A

en: Select initial grade:
da: Vælg startgrad:

en: Increase size of non-latin characters by
da: Forøg størrelsen af ikke-latinske tegn med

en: File format:
da: Filformat:

en: &Browse
da: &Gennemse

en: Introduction
da: Introduktion

en: Statistics
da: Statistik

en: Ready to start
da: Klar til start

en: File to import from:
da: Importer fra fil:

en: &Settings
da: &Indstillinger

en: &Help
da: &Hjælp

en: &File
da: &Fil

en: Ctrl+A
da: Ctrl+T

en: &Delete current card
da: &Slet dette kort

en: Ctrl+E
da: Ctrl+R

en: E&xit
da: Af&slut

en: &Open...
da: &Åben...

en: Ctrl+O
da: Ctrl+Å

en: &Save
da: &Gem

en: &About
da: &Om

en: &Getting started
da: &Kom igang

en: &Tip of the day
da: Dagens &/tip

en: Question:
da: Spørgsmål:

en: Answer:
da: Svar:

en: <b>Did you know...?</b>
da: <b>Vidste du at...?</b>

en: &Show tips on startup
da: &Vis tips ved opstart

en: Alt+S
da: Alt+V

en: &Previous
da: &Forrige

en: Alt+P
da: Alt+O

en: &Next
da: &Næste

en: &Close
da: &Luk
