mnemosyne-proj - en to he translation catalogue (72 entries)

en: Error when running plugin:
he: שגיאה בהרצת פלאג-אין:

en: Error in config.py:
he: שגיאה בקובץ config.py:

en: Mnemosyne
he: מנימוסינה

en: &Do not add
he: &אל תוסיף

en: &Merge and edit
he: &מזג וערוך

en: &Cancel
he: &ביטול

en: &OK
he: &אישור

en: Delete this card?
he: למחוק כרטיסיה זו?

en: &Delete
he: &מחיקה

en: New
he: חדש

en: Image files
he: קובץ תמונה

en: Insert image
he: הכנסת תמונה

en: Sound files
he: קבצי צליל

en: Insert sound
he: הכנסת צליל

en: Unable to load file.
he: אין אפשרות לטעון את הקובץ.

en: Done!
he: הושלם!

en: You don't remember this card yet.
he: אינכם זוכרים כרטיסיה זו עדיין.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
he: תשובה כמעט נכונה. ההשהייה בהחלט הייתה ארוכה מדי.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
he: תשובה נכונה, תוך מאמץ מסויים. ההשהייה כנראה התאימה בדיוק.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
he: תשובה נכונה, אבל ללא כל קושי. ההשהייה כנראה הייתה קצרה מדי.

en:  day(s).
he:  ימים.

en: Next repetition: today.
he: החזרה הבאה: היום.

en: Next repetition: tomorrow.
he: החזרה הבאה: מחר.

en:  days.
he:  ימים.

en: Next repetition in
he: החזרה הבאה בעוד

en: Show answer
he: הצג תשובה

en: Learn ahead of schedule
he: להתקדם לפני התכנון

en: Pick days until next repetition:
he: בחרו מספר ימים לפני החזרה הבאה:

en: Grade your answer:
he: דרגו תשובתכם:

en: Current card
he: כרטיסיה נוכחית

en: No current card.
he: אין כרטיסיה נוכחית.

en: Grade
he: דירוג

en: Grades
he: דירוגים

en: Schedule
he: לוח זמנים

en: Abandon current card?
he: לנטוש את הכרטיסיה הנוכחית?

en: &No
he: &לא

en: &Yes
he: &כן

en: &Edit
he: &עריכה

en: &Preview
he: &תצוגה מקדימה

en: Answer
he: תשובה

en: Question
he: שאלה

en: Insert &image
he: הכנסת &תמונה

en: Insert &sound
he: הכנסת &צליל

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
he: לקבלת התוצאות הטובות ביותר, מומלץ לבצע חזרות בכל יום.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
he: מנימוסינה יכול להשתמש בלטך כדי להציג נוסחאות מתמטיות. לדוגמה, <$>x^2+y^2=z^2</$>. (לשם כך, יש להתקין LaTeX ו-dvipng.)

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
he: אם אתם רוצים שליטה בפרטים הקטנים בהתנהגות של לטך, ראו את ההסבר עבור התגיות <$$>...</$$> ו-<latex>...</latex> באתר מנימוסינה.

en: Select initial grade:
he: בחר ציון התחלתי:

en: Increase size of non-latin characters by
he: הגדל את הגופן של תווים שאינם לטיניים ב-

en: File format:
he: סוג הקובץ:

en: &Browse
he: &עיון

en: Introduction
he: הקדמה

en: Statistics
he: סטטיסטיקה

en: Ready to start
he: מוכנים להתחיל

en: File to import from:
he: קובץ לייבוא:

en: &Settings
he: &הגדרות

en: &Help
he: &עזרה

en: &File
he: &קובץ

en: &Delete current card
he: &מחיקת כרטיסיה זו

en: E&xit
he: &יציאה

en: &Open...
he: &פתיחה...

en: &Save
he: &שמירה

en: &About
he: &על התוכנה

en: &Getting started
he: &מתחילים

en: &Tip of the day
he: &עצת היום

en: Question:
he: שאלה:

en: Answer:
he: תשובה:

en: Show &answer
he: הצג &תשובה

en: <b>Did you know...?</b>
he: <b>הידעת...?</b>

en: &Show tips on startup
he: &הראה עצות בעת ההפעלה

en: &Previous
he: ה&קודם

en: &Next
he: ה&בא

en: &Close
he: &סגירה
