mnemosyne-proj - en to ja translation catalogue (275 entries)

en: Last week
ja: 先週

en: Last month
ja: 先月

en: Last 3 months
ja: 過去3か月

en: Last 6 months
ja: 過去6か月

en: Last year
ja: 過去1年間

en: Average grades of scheduled cards
ja: 予定数の平均評価

en: No stats available.
ja: 統計なし

en: Days
ja: 日数

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
ja: 別のMnemosyneがまだ実行中です。

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
ja: 続行できません。データは失われます！

en: Error when running plugin:
ja: pluginのエラー:

en: Front-to-back and back-to-front
ja: 表→裏と裏→表

en: Front
ja: 表

en: Back
ja: 裏

en: Front-to-back
ja: 表→裏

en: Back-to-front
ja: 裏→表

en: Cloze deletion
ja: 穴埋め削除(Cloze)

en: Text
ja: テキスト

en: Cloze
ja: 穴埋め

en: Front-to-back only
ja: 表→裏のみ

en: Map
ja: マップ

en: Location
ja: 場所

en: Sentence
ja: 文

en: Pronunciation
ja: 発音

en: Meaning
ja: 意味

en: Notes
ja: 備考

en: Vocabulary
ja: 語彙

en: Error in config.py:
ja: config.pyのエラー:

en: Mnemosyne
ja: ニーモシネ

en: Identical card is already in database.
ja: 全く同じカードが既にデータベースに登録されています

en: &Add anyway
ja: &それでも追加する

en: &Do not add
ja: &追加しない

en: &Merge and edit
ja: &結合して編集する

en: The learning history of the cards will be reset.
ja: カードの復習履歴がリセットされます。

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: &OK
ja: OK(&O)

en: This will delete cards and their history.
ja: カードや復習履歴が削除されます。

en: Converting cards...
ja: カードを変換中…

en: Delete this card?
ja: このカードを消してもよろしいですか?

en: Delete this card and 1 sister card?
ja: 当カードと1枚の姉妹カードを削除しますか？

en: Delete this card and
ja: 当カードと

en: sister cards?
ja: 枚の姉妹カードを削除しますか？

en: &Delete
ja: &削除

en: Card type name already exists.
ja: カード種類名が既に存在しています。

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
ja: カード種類%sは既に使われているかシステムのカード種類のため、削除できません。

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
ja: カード種類%sはクローンがあるため、削除できません。

en: Cannot rename a system card type.
ja: システムカード種類の名前を変更できません。

en: This card type name is already in use.
ja: カード種類の名前が既に使われています。

en: Mnemosyne databases
ja: ニーモシネデータベース

en: New
ja: 新しいデータベース

en: Creating new database...
ja: 新しいデータベースを作成中

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: Insert image
ja: 画像の挿入

en: Sound files
ja: 音声ファイル

en: Insert sound
ja: 音声ファイルの挿入

en: Video files
ja: 動画ファイル

en: Insert video
ja: 映像挿入

en: Install plugin
ja: プラグインのインストール

en: Plugins
ja: プラグイン

en: No plugin found!
ja: プラグインを見つけられませんでした！

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
ja: ニーモシネのソースコードをダウンロードするには、

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
ja: http://www.mnemosyne-proj.orgをアクセスして下さい。

en: Compacting database...
ja: データベースを圧縮中…

en: Unable to load file.
ja: ファイルをロードできません。

en: Warning: backup creation failed for
ja: 注意:バックアップ作成に失敗しました。

en: Importing cards...
ja: カードをインポート中…

en: Cuecard files (*.wcu *.WCU)
ja: Cuecardファイル (*.wcu *.WCU)

en: Unable to parse file:
ja: ファイルを読み込めませんでした:

en: Mnemosyne 1.x *.mem files
ja: ニーモシネ1.x *.memファイル

en: Mnemosyne 1.x *.mem databases (*.mem)
ja: ニーモシネ1.x *.memデータベース(*.mem)

en: Unable to open file.
ja: ファイルを開けません

en: Importing history...
ja: 復習履歴をインポート中…

en: No history found to import.
ja: 復習履歴を見つけられませんでした。

en: Mnemosyne 1.x *.XML files
ja: ニーモシネ 1.x *.XML files

en: Mnemosyne 1.x XML files
ja: ニーモシネ1.x  XMLファイル

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
ja: 当XMLファイルには復習データが含まれています。memファイルからインポートすると復習履歴を保存することができます。続きますか？

en: Mnemosyne 2.x *.cards files
ja: ニーモシネ2.x *.cardsファイル

en: Mnemosyne 2.x cards for sharing (*.cards)
ja: ニーモシネ2.x *.cardsファイル（共用のため）

en: Exporting cards...
ja: カードをエクスポート中

en: SuperMemo7 text in Q:/A: format
ja: SuperMemo7 テキスト (Q:/A:形式)

en: SuperMemo7 text files (*.txt *.TXT)
ja: SuperMemo7 テキスト ファイル (*.txt *.TXT)

en: Could not load file.
ja: ファイルを読み込めません

en: Tab-separated text files
ja: タブ区切り テキストファイル

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
ja: latexの問題。latexもdvipngはインストールされていますか？

en: Uploading
ja: アップロード中

en: done!
ja: 終わりました！

en: Upload failed
ja: アップロードに失敗しました

en: Done!
ja: 終わりました!

en: You don't remember this card yet.
ja: まだ覚えていません。

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
ja: かろうじて、正解。休止期間はあまりにも長すぎます。

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
ja: 適当な努力をかけての正解。休止期間はおそらく正しい。

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
ja: 何の困難も無く正解。休止期間はおそらく短すぎます。

en: Returns in
ja: 次は

en:  day(s).
ja:  日の後。

en: Next repetition: today.
ja: 次：今日。

en: Next repetition: tomorrow.
ja: 次：明日。

en:  days.
ja:  日後。

en: Next repetition in
ja: 次は

en: Question:
ja: 質問:

en: Show answer
ja: 答え表示

en: Learn ahead of schedule
ja: スケジュールより早く復習する（おすすめではない）

en: Pick days until next repetition:
ja: 次の復習のため何日間を選びなさい:

en: Grade your answer:
ja: 答えを評価して下さい:

en: years
ja: 年

en: months
ja: ヶ月

en: in 1 month
ja: 1ヶ月

en: days
ja: 日数

en: tomorrow
ja: 明日

en: today
ja: 今日

en: yesterday
ja: 昨日

en: days ago
ja: 日前

en: 1 month ago
ja: 1ヶ月前

en: months ago
ja: ヶ月前

en: years ago
ja: 年前

en: Calculating statistics...
ja: 統計を計算中…

en: Current card
ja: 選択されたカード

en: No current card.
ja: カードが選択されていない。

en: Grade
ja: 評価

en: Easiness
ja: 難易度

en: Lapses
ja: 忘却回数

en: Last repetition
ja: 最後に復習した日

en: Next repetition
ja: 次に復習する日

en: Average thinking time (secs)
ja: 平均考える時間（秒単位）

en: Total thinking time (secs)
ja: 総計考える時間（秒）

en: All cards
ja: 全てのカード

en: Untagged
ja: タグされていないカード

en: Grades
ja: 評価

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Next week (active cards only)
ja: 来週（有効カードのみ）

en: Next month (active cards only)
ja: 来月（有効カードのみ）

en: Next 3 months (active cards only)
ja: 次の3ヶ月（有効カードのみ）

en: Next 6 months (active cards only)
ja: 次の6ヶ月（有効カードのみ）

en: Next year (active cards only)
ja: 来年（有効カードのみ）

en: Last week (all cards)
ja: 先週（全てのカード）

en: Last month (all cards)
ja: 先月（全てのカード）

en: Last 3 months (all cards)
ja: 前の3ヶ月（全てのカード）

en: Last 6 months (all cards)
ja: 前の6ヶ月（全てのカード）

en: Last year (all cards)
ja: 去年（全てのカード）

en: All tags
ja: 全てのタグ

en: Upgrade from Mnemosyne 1.x complete!
ja: ニーモシネ1.xからの更新に成功しました！

en: Mnemosyne 2.x now stores its data here:
ja: ニーモシネ2.xはここにデータを保存します:

en: Main author: Peter Bienstman
ja: リードプログラマー: Peter Bienstman

en: Go to <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for more information and source code.
ja: 詳細やソースコードは<a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a>まで。

en: Delete
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Delete this set?
ja: セットを削除しますか？

en: Abandon current card?
ja: このカードを消してもよろしいですか?

en: &No
ja: &いいえ

en: &Yes
ja: &はい

en: Yet to learn
ja: まだ覚えていない

en: &Edit
ja: &編集

en: &Preview
ja: &プレービュー

en: &Add tags
ja: &タグ追加

en: &Remove tags
ja: &タグ削除

en: Database error:
ja: データベースのエラー:

en: Answer
ja: 答え

en: Question
ja: 質問

en: Next rep
ja: 次の復習日

en: Tags
ja: タグ

en: Learning
    reps
ja: 復習回数

en: Created
ja: 作成日

en: Modified
ja: 更新日

en: Select font
ja: フォントを選択

en: Select colour
ja: 色を選択

en: General
ja: 一般

en: <none>
ja: <なし>

en: A required field is missing.
ja: 必要なファイルを見つけられませんでした。

en: File does not exist.
ja: ファイルが存在しません。

en: Are you sure you want to delete the plugin
ja: プラグインを本当に削除しますか？

en: and not just deactivate it?
ja: 無効にしないで削除しますか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Insert &image
ja: &イメージを挿入する

en: Insert &sound
ja: &音声ファイルを挿入する

en: Scheduled: %d
ja: 予定数: %d

en: Not memorised: %d
ja: まだ暗記していない: %d

en: Active: %d
ja: 有効: %d

en: Default
ja: デフォルト

en: Number of cards
ja: カード数

en: &Rename
ja: &名前変更

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
ja: 毎日カードの復習をしたほうがお勧めです.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
ja: 覚エテチョウならば、LaTeXを使って，<$>x^2+y^2=z^2</$>のような数学公式をレンダリングできます。(これには，LaTeXとdvipngをインストールしておく必要があります)

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
ja: LaTeXを上手に使うため、覚エテチョウのウェブサイトにある<$$>...</$$>タグと<latex>...</latex>タグの説明をご覧ください。

en: Card type:
ja: カード種類:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Select initial grade:
ja: 最初の評価

en: You have yet to learn this.
ja: 当カードの答えはまだ覚えていません。

en: &Yet to learn
ja: &まだ覚えていない

en: &Exit
ja: &終了

en: XXX cards selected, of which XXX active
ja: XXXカードが選択されています。そのうちXXXが有効です。

en: Card set name:
ja: カードセット名:

en: New card type:
ja: 新しいカード種類:

en: Clone name:
ja: クローンの名前:

en: Compact database
ja: データベースを圧縮

en: Delete unused media files
ja: 利用されていないメディアファイルを削除

en: &Defaults
ja: 標準設定(&D)

en: Background:
ja: 背景:

en: Set colour
ja: 色を設定する

en: Alignment:
ja: 配置:

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Increase size of non-latin characters by
ja: ラテン系言語ではない文字の容量を

en: Autosave after
ja: 自動保存は復習

en: Password:
ja: パスワード:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Port:
ja: ポート番号:

en: Review memorised cards
ja: 暗記したカードの復習は

en: most urgent first
ja: ニーモシネ優先順位で

en: in random order
ja: ランダム順序で表示

en: in the order they were added
ja: 追加した順序で表示

en: Old:
ja: 旧:

en: New:
ja: 新規:

en: File format:
ja: ファイル形式:

en: File to export to:
ja: エックスポート先ファイル:

en: &Browse
ja: &選ぶ

en: Author name:
ja: 作者名:

en: Author email:
ja: 作者メール:

en: Date:
ja: 日付:

en: Revision:
ja: 改訂番号:

en: Notes:
ja: メモ:

en: Introduction
ja: 評価について

en: Welcome to Mnemosyne, a flash card program named both after the Greek goddess of Memory and a type of butterfly.
    
    Mnemosyne makes it more efficient to study, focusing on the cards you're most likely to forget and not wasting your time on things you know well.
    
    For that, Mnemosyne decides when to show you the cards, and you'll need to rate how well you remember them.
    
    Let's look at the meaning of these ratings now.
ja: ニーモシネへようこそ。「ニーモシネ」とは、ギリシャの暗記の神様、または蝶の種類です。
    
    ニーモシネはあなたの忘れがちなことを自動的に復習させて、よく覚えていることをあまり復習させないことによって時間の無駄を省きます。
    
    あなたの学習レベルに合わせて、ニーモシネが復習スケジュールを作成して、あなたが復習する度に自分がどれだけよく覚えているのかを評価します。
    
    では、評価の意味を確認しましょう。

en: Memorising new cards
ja: 新しいカードを暗記する

en: Reviewing previously memorised cards
ja: 暗記済みのカードの復習方法

en: If you study these cards again tomorrow, the 'Scheduled' counter will tell you how many previously memorised cards you need to review. These are grade 2 to 5 cards.
    
    If a card reappears too soon, and you're able to remember it without any effort, rate the card a 5. The interval to see this card again will be a lot longer.
    
    If the interval is just right, so that you remember it, albeit with some effort, use grade 4.
    
    If, however, it takes you significant effort to remember the answer, and you think the interval was too long, then rate the card 3 or even 2.
    
    If you fail to remember it altogether, rate it either 0 or 1, and after you have finished reviewing all the scheduled cards, it will appear repeatedly until you think you'll be able to remember it again for a few days.
ja: 復習すべきカードの数は画面の右下の「予定数」のところに表示されます。「２」から「５」までのカードが予定数に入ります。
    
    カードを復習の際、簡単過ぎると思う時はあなたが「５」と評価します。これにより、カードが次に表示される期間が大変長くなります。
    
    思い出すのに少し苦労した場合はあなたが「４」と評価します。
    
    しかし、本当に努力しないと思い出せない場合はあなたが「３」か「２」と評価します。
    
    全く思い出せない場合は、あなたが「０」か「１」と評価します。これにより、予定数のカードを復習した後、再暗記するまで繰り返して表示されます。

en: Statistics
ja: 統計

en: If you're into statistics, Mnemosyne keeps detailed logs of your revisions.
    
    Not only that, but if you want, Mnemosyne can upload transparently a completely anonymous version of these logs to a central site for analysis, so that you can help making the scheduling algorithm better. In this way, you also contribute to scientific research on long-term memory.
    
    Uncheck the following box if you do not want to do this.
ja: ニーモシネは学習データの統計を自動的に収集します。
    
    これは任意ですが、ニーモシネは匿名化された復習データをニーモシネのウェブサイトに送信することができます。あなたの匿名化された復習データはニーモシネの復習アルゴリズムの更なる改善の貢献となります。また、長期間の暗記の研究に携わることができます。
    
    ご希望でない場合は下記のチェックボックスからチェックを外して下さい。

en: Upload anonymous logs (can be changed later)
ja: 匿名データをアップロードする（後で変更可）

en: Ready to start
ja: 準備OK

en: Now you're ready to start!
    
    Add new cards by clicking on the icon with the 'plus' sign in the top left.
    
    Remember, there is no need to worry about saving your work, this will be done automatically.
    
    For best results, it's suggested to do your revisions every day, although Mnemosyne will try to cope if you've missed a few days.
    
    For more documentation, see http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Happy learning!
ja: では、準備は良いですか？
    
    新しいカードを追加するのに、左上にある緑のプラスマークが付いているアイコンをクリックして下さい。
    
    データを保存する必要はありません。ニーモシネが自動的に保存します。
    
    二、三日サボってもニーモシネは復習スケジュールを自動調整しますが、最高の結果を出すには、毎日復習することをお薦めします。
    
    詳細はhttp://www.mnemosyne-proj.orgまで。
    
    頑張って下さい！

en: File to import from:
ja: インポート元のファイル:

en: &Settings
ja: &設定

en: &Help
ja: &ヘルプ

en: &File
ja: &ファイル

en: &Cards
ja: &カード

en: toolBar
ja: ツールバー

en: (De)a&ctivate cards...
ja: カードの有無効化

en: &Add cards...
ja: &カード追加

en: &Configure Mnemosyne...
ja: &ニーモシネ設定

en: &Delete current card
ja: &当カードを削除

en: &Edit current card...
ja: &当カードを編集

en: &Browse cards...
ja: &カード一覧

en: &Export...
ja: &エクスポート...

en: E&xit
ja: &終了

en: &New...
ja: 新規カードデータベース(&N)...

en: &Open...
ja: &データベースを開く...

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Save &as...
ja: 名前を付けて保存...

en: &About
ja: &ニーモシネについて

en: &Import...
ja: &インポート...

en: &Getting started
ja: &初めに

en: Show s&tatistics...
ja: &統計表示

en: &Tip of the day
ja: &今日のヒント

en: Manage &plugins...
ja: &プラグイン管理

en: Manage plugins
ja: プラグインの管理

en: &Manage card types...
ja: &カード種類管理…

en: S&ync...
ja: &同期

en: Compact...
ja: 圧縮…

en: Plugin description:
ja: プラグイン詳細:

en: &Install new plugin
ja: &プラグインをインストール

en: &Delete plugin
ja: &プラグインを削除

en: Question:
ja: 質問:

en: Answer:
ja: 答え:

en: Enter new tag name:
ja: 新しいタグ名:

en: Show &answer
ja: &答えを表示する

en: Server:
ja: サーバー名:

en: <b>Did you know...?</b>
ja: <b>ご存知ですか...?</b>

en: &Show tips on startup
ja: &始めに「今日のヒント」を表示する

en: &Previous
ja: &前のヒント

en: &Next
ja: &次のヒント

en: &Close
ja: &閉じる

en: data directory
ja: データディレクトリー

en: This is a test.
ja: テストです。
