mnemosyne-proj - en to nb translation catalogue (554 entries)

en: Last week
nb: Forrige uke

en: Last month
nb: Forrige måned

en: Last 3 months
nb: Siste 3 måneder

en: Last 6 months
nb: Siste 6 måneder

en: Last year
nb: Siste år

en: Average grades of scheduled cards
nb: Gjennomsnittlig karakter på planlagte kort

en: No stats available.
nb: Ingen statistikk tilgjengelig

en: Days
nb: Dager

en: Vocabulary (decorated)
nb: Vokabular (dekorert)

en: Recognition
nb: Gjenkjennelse

en: Production
nb: Produksjon

en: About to archive old logs to improve running speed. Depending on the size of your database and the speed of your device, this can take 10 minutes or more. Please leave Mnemosyne running in the foreground.
nb: Skal til å arkivere gamle logger for å forbedre kjøretiden. Avhengig av databasestørrelsen og hastigheten til enheten din kan dette ta ti minutter eller mer. La Mnemosyne kjøre i forgrunnen.

en: OK, proceed
nb: Ok, fortsett

en: Command line argument is not a *.db file.
nb: Kommandolinjeargumentet er ikke en *.db-fil.

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
nb: En annen kopi av Mnemosyne kjører fremdeles

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
nb: Det er umulig å fortsette, og det ville lede til tap av data!

en: Error when running plugin:
nb: Feil ved kjøring av programtillegg:

en: If you are using a USB key, refer to the instructions on the website so as not to be affected by drive letter changes.
nb: Dersom du bruker en USB-pinne, se instruksjonene på nettsiden slik at du ikke påvirkes av endring av stasjonsnavn.

en: Front-to-back and back-to-front
nb: For-til-bakside og bak-til-forside

en: Front
nb: Forside

en: Back
nb: Bakside

en: Front-to-back
nb: For-til-bakside

en: Back-to-front
nb: Bak-til-forside

en: Cloze deletion
nb: Skjul tekst med hakeparentes

en: Text
nb: Tekst

en: Cloze
nb: Lukk

en: A card type blanking out certain fragments in a text.
    
    E.g., the text "The capital of [France] is [Paris]", will give cards with questions "The capital of France is [...]." and "The capital of [...] is Paris".
    
    Editing the text will automatically update all sister cards.
    
    You can also specify hints, e.g. [cloze:hint] will show
     [hint] in the question as opposed to [...].
nb: En korttype for å blanke ut visse deler av en tekst.
    
    For eksempel vil teksten «Hovedstaden i [Frankrike] er [Paris]» gi kort med spørsmålene «Hovedstaden i [...] er Paris» og «Hovedstaden i Frankrike er [...]»
    
    Hvis du redigerer teksten, vil alle søsterkortene automatisk oppdateres.
    
    Du kan også angi hint. For eksempel vil [katt:pattedyr] gi:
     [pattedyr] i spørsmålet istedenfor [...].

en: Front-to-back only
nb: Kun for-til-bakside

en: Map
nb: Kart

en: Location
nb: Lokasjon

en: Blank map
nb: Tomt kart

en: Marked map
nb: Markert kart

en: A card type for learning locations on a map.
    
    Displays the answer map on top of the question map, rather than below it as a second map.
nb: En korttype for å lære seg lokasjoner på et kart.
    
    Viser svarkartet på samme sted som spørsmålskartet, istedenfor nedenfor som et kart til.

en: Sentence
nb: Setning

en: Pronunciation
nb: Uttale

en: Meaning
nb: Betydning

en: Notes
nb: Merknader

en: A card type using sentences to study foreign languages.
    
    Apart from simple recognition of the sentence, you can also add production cards using close deletion.
    E.g. if in the sentence field you write "La [casa:house] es [grande:big]", you'll get cards with questions like "La [house] es grande".
nb: En korttype som bruker setninger for å studere språk.
    
    I tillegg til enkel gjenkjenning av setningen, kan du også legge til produksjonskort ved å bruke «Skjul tekst med hakeparentes».
    Hvis du for eksempel skriver «La [casa:huset] es [grande:stort]» i setningsfeltet, vil du få spørsmål som «La [huset] es grande».

en: Vocabulary
nb: Vokabular

en: Foreign word or phrase
nb: Fremmed ord eller frase

en: Error in config.py:
nb: Feil i config.py:

en: No need to do database maintenance more than once per month.
nb: Det er ikke nødvendig å utføre databasevedlikehold mer enn én gang i måneden.

en: Identical card is already in database.
nb: Et identisk kort finnes allerede i databasen.

en: &Add anyway
nb: &Legg til likevel

en: &Do not add
nb: &Ikke legg til

en: There is already data present for this card:
nb: Det finnes allerede data for dette kortet:

en: &Merge and edit
nb: &Slå sammen og rediger

en: Card data not correctly formatted for conversion.
    
    Skipping
nb: Kortdata er ikke formatert riktig for konvertering.
    
    Hopper over

en: Can't preserve history when converting between these card types.
nb: Kan ikke beholde kortets historikk ved konvertering mellom disse korttypene.

en: The learning history of the cards will be reset.
nb: Læringshistorikken til kortene vil bli nullstilt.

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: This will delete cards and their history.
nb: Dette vil slette kortene og læringshistorien deres.

en: Are you sure you want to do this,
nb: Er du sikker på at du vil gjøre dette,

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
nb: og ikke bare deaktivere kortene i «Aktiver kort»-dialogen?

en: &Proceed and delete
nb: &Fortsett og slett

en: This card has different tags than its sister cards. Update tags for current card only or for all sister cards?
nb: Dette kortet har annerledes tagger enn dets søsterkort. Skal taggene oppdateres kun for dette kortet eller for alle søsterkort?

en: All sister cards
nb: Alle søsterkort

en: Current card only
nb: Kun gjeldende kort

en: Converting cards...
nb: Konverterer kort...

en: Starred
nb: Med stjerne

en: Delete this card?
nb: Slett dette kortet?

en: Delete this card and 1 sister card?
nb: Slett dette kortet og ett søsterkort?

en: Delete this card and
nb: Slett dette kortet også

en: sister cards?
nb: søsterkort?

en: &Delete
nb: &Slett

en: Deleting cards...
nb: Sletter kort...

en: Checking for unused tags...
nb: Leter etter ubrukte tagger...

en: Card type name already exists.
nb: Korttypenavn eksisterer allerede.

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
nb: Korttype %s er i bruk eller er en systemkorttype; kan ikke slette den.

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
nb: Korttype %s har kloner; kan ikke slette den.

en: Cannot rename a system card type.
nb: Kan ikke endre navn på kort av typen systemkort.

en: This card type name is already in use.
nb: Dette korttypenavnet er allerede i bruk.

en: It is recommended to put all your cards in a single database. Using tags to determine which cards to study is much more convenient than having to load and unload several databases.
nb: Det er anbefalt at du legger alle kortene dine i én database. Å bruke tagger for å bestemme hva du vil studere, er mye mer praktisk enn å laste flere databaser inn og ut.

en: Mnemosyne databases
nb: Mnemosyne-databaser

en: New
nb: Ny

en: Creating new database...
nb: Oppretter ny database...

en: '*.cards' files are not separate databases, but need to be imported in your current database through 'File - Import'.
nb: *.cards-filer er ikke separate databaser, men må importeres til din nåværende database ved å velge «Fil – Importer».

en: The configuration database is not used to store cards.
nb: Konfigurasjonsdatabasen brukes ikke til å lagre kort.

en: Do you want to replace your current database with one restored from this backup?
    Note that this will result in conflicts during the next sync, which need to be resolved by a full sync.
nb: Vil du erstatte din nåværende database med den som er gjenopprettet fra sikkerhetskopien?
    Merk at dette vil resultere i konflikter under den neste synkroniseringen, som må løses med en full synkronisering.

en: No
nb: Nei

en: Yes
nb: Ja

en: Your database will be autosaved before exiting. Also, it is saved every couple of repetitions, as set in the configuration options.
nb: Databasen din vil automatisk bli lagret før programmet avsluttes. Automatisk lagring skjer også etter et visst antall repetisjoner. Intervallet kan endres i konfigurasjonsmenyen.

en: Database saved.
nb: Database lagret.

en: The configuration database cannot be used to store cards.
nb: Konfigurasjonsdatabasen kan ikke brukes til å lagre kort.

en: Image files
nb: Bildefiler

en: Insert image
nb: Sett inn bilde

en: Sound files
nb: Lydfiler

en: Insert sound
nb: Sett inn lyd

en: Video files
nb: Videofiler

en: Insert video
nb: Sett inn video

en: Flash files
nb: Flashfiler

en: Insert Flash
nb: Sett inn Flash

en: This will tag all the cards in a given card type which have the same question. That way you can reformulate them to make the answer unambiguous. Note that this will not tag duplicates in different card types, e.g. card types for 'French' and 'Spanish'.
nb: Dette vil tagge alle kortene med en gitt korttype som har det samme spørsmålet. På den måten kan du omformulere kortene for å gjøre svaret utvetydig. Merk at dette ikke vil tagge duplikater med forskjellige korttyper, for eksempel korttypene «Fransk» og «Spansk».

en: Install plugin
nb: Installer programtillegg

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: No plugin found!
nb: Fant ingen programtillegg!

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
nb: For instruksjoner på hvordan laste ned Mnemosyne sin kildekode

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
nb: gå til http://www.mnemosyne-proj.org

en: Compacting database...
nb: Komprimerer databasen...

en: Defragmenting database...
nb: Defragmenterer databasen...

en: Unable to load file at
nb: Kunne ikke laste inn fil fra

en: Unable to load file, query failed.
nb: Kunne ikke laste inn fil; forespørsel feilet.

en: Database upgrade failed.
nb: Databaseoppgradering feilet

en: Unable to load file.
nb: Klarte ikke å åpne fil.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption.
nb: For å unngå datafeil, får du ikke plassere databasen på en nettverksstasjon hvis du bruker Windows.

en: Warning: backup creation failed for
nb: Advarsel: backup feilet for

en: Make tag '%s' active in saved set '%s'?
nb: Gjør tagg '%s' aktiv i lagret sett '%s'?

en: Missing plugin for card type with id:
nb: Mangler programtillegg for korttype med id:

en: No duplicates found.
nb: Ingen duplikater funnet.

en: Found %d duplicate cards. They have been given the tag 'DUPLICATE'.
nb: Funnet %d duplikate kort. De har fått taggen «DUPLIKAT».

en: DUPLICATE
nb: DUPLIKAT

en: Merging logs...
nb: Slår sammen logger...

en: Archiving old logs...
nb: Arkiverer gamle logger...

en: Could not create
nb: Kunne ikke opprette

en: Media filename rather long. This could cause problems using this file on a different OS.
nb: Filnavnet til mediet er ganske langt. Dette kan skape problemer med å bruke filene på et annet operativsystem.

en: Filename contains '#', which could cause problems on some operating systems.
nb: Filnavnet inneholder ‘#’, som kan forårsake problemer på noen operativsystemer.

en: Missing media file!
nb: Mangler mediefil!

en: Missing plugins for card types.
nb: Mangler programtillegg for korttyper.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption. Mnemosyne will now close.
nb: For å unngå datafeil, får du ikke plassere databasen på en nettverksstasjon hvis du bruker Windows. Mnemosyne vil nå lukkes.

en: Decompressing...
nb: Dekomprimerer...

en: Processing media files...
nb: Prosesserer mediefiler...

en: Copying media files...
nb: Kopierer mediefiler...

en: Importing card types...
nb: Importerer korttyper...

en: Importing notes...
nb: Importerer notater...

en: Importing logs...
nb: Importerer logger...

en: Importing cards...
nb: Importerer kort...

en: Cuecard files (*.wcu *.WCU)
nb: Cuecard-filer (*.wcu *.WCU)

en: Unable to parse file:
nb: Klarte ikke å analysere fil:

en: MISSING_MEDIA
nb: MANGLER_MEDIA

en: Warning: media files were missing. These cards have been tagged as MISSING_MEDIA. You must also change 'src_missing' to 'src' in the text of these cards.
nb: Advarsel: mediefiler manglet. Disse kortene har blitt tagget MANGLER_MEDIA. Du må også forandre «src_missing» til «src» i teksten til disse kortene.

en: These cards seem to have been imported before. Aborting...
nb: Det virker som at disse kortene har blitt importert tidligere. Avbryter ...

en: Mnemosyne 1.x *.mem files
nb: Mnemosyne 1.x *.mem-filer

en: Mnemosyne 1.x *.mem databases (*.mem)
nb: Mnemosyne 1.x *.mem-databaser

en: Unable to open file.
nb: Kan ikke åpne fil.

en: Importing history...
nb: Importerer historikk...

en: No history found to import.
nb: Fant ingen korthistorie å importere

en: Ignoring unparsable files:<br/>
nb: Ignorerer uspaltede filer:<br/>

en: Mnemosyne 1.x *.XML files
nb: Mnemosyne 1.x *.XML-filer

en: Mnemosyne 1.x XML files
nb: Mnemosyne 1.x XML-filer

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
nb: Denne XML-filen inneholder læringsdata. Det er best å importere dette fra en mem-fil for å beholde historisk statistikk. Fortsette?

en: Mnemosyne 2.x *.cards files
nb: Mnemosyne 2.x *.cards-filer

en: Mnemosyne 2.x cards for sharing (*.cards)
nb: Mnemosyne 2.x-kort for deling (*.cards)

en: Extracting cards...
nb: Ekstraherer kort...

en: Exporting cards...
nb: Eksporterer kort...

en: Extracting media files...
nb: Ekstraherer mediefiler...

en: Bundling media files...
nb: Legger ved mediefiler...

en: Mnemosyne 2.x *.db files
nb: Mnemosyne 2.x *.db-filer

en: Mnemosyne 2.x database for merging (*.db)
nb: Mnemosyne 2.x-databse for sammenslåing (*.db)

en: It looks like you've imported this database before. Importing it twice will generate duplicate log entries, which will skew your statistics. Do you want to continue?
nb: Det ser ut til at du har importert denne databasen før. Å importere den to ganger vil generere dupliserte logginnføringer, noe som vil påvirke statistikken din. Vil du fortsette?

en: Abort
nb: Avbryt

en: Continue
nb: Fortsett

en: Supermemo for Palm through smconv.pl
nb: Supermemo for Palm gjennom smconv.pl

en: Supermemo for Palm XML files (*.xml *.XML)
nb: Supermemo for Palm XML-filer (*.xml *.XML)

en: SuperMemo7 text in Q:/A: format
nb: SuperMemo7-tekst på spørsmål:/svar:-format

en: SuperMemo7 text files (*.txt *.TXT)
nb: SuperMemo7 tekstfiler (*.txt *.TXT)

en: Could not load file.
nb: Kunne ikke laste inn fil.

en: An error occured while parsing.
nb: En feil skjedde under syntaksanalysen.

en: Tab-separated text files
nb: Tekstfiler med spørsmål/svar adskilt med tabulator

en: Tab-separated text files (*.txt *.tsv *.tab)
nb: Tabulatorseparerte tekstfiler (*.txt *.tsv *.tab)

en: Badly formed input on line
nb: Feilformatert inputlinje

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
nb: Problem med latex. Er latex og dvipng installert?

en: Uploading
nb: Laster opp

en: done!
nb: ferdig!

en: Upload failed
nb: Opplasting feilet

en: Waiting for uploader thread to stop...
nb: Venter på at opplasters tråd skal stoppe...

en: Done!
nb: Ferdig!

en: Cannot deactivate
nb: Kan ikke deaktivere

en: There are cards with this card type (or a clone of it) in the database.
nb: Det ingen kort med denne korttypen (eller en klone av den) i databasen.

en: Show %s
nb: Vis %s

en: You don't remember this card yet.
nb: Du har ikke memorert dette kortet ennå.

en: Like '0', but it's getting more familiar. Show it less often.
nb: Som '0', men begynner å bli mer kjent. Vis sjeldnere.

en: You've memorised this card now, and might remember it tomorrow.
nb: Du har memorert kortet nå og vil kanskje huske det i morgen.

en: You've memorised this card now, and should remember it tomorrow.
nb: Du har memorert dette kortet nå og bør kunne huske det i morgen.

en: You've memorised this card now, and might remember it in 2 days.
nb: Du har memorert dette kortet nå og vil kanskje huske det om to dager.

en: You've memorised this card now, and should remember it in 2 days.
nb: Du har memorert kortet nå og bør huske det om to dager.

en: You've forgotten this card completely.
nb: Du har glemt dette kortet fullstendig.

en: You've forgotten this card.
nb: Du har glemt dette kortet.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
nb: Så vidt riktig svar. Intervallet var antagelig for langt.

en: Correct answer, but with much effort. The interval was probably too long.
nb: Riktig svar, men med for mye anstrengelse. Intervallet var sannsynligvis for langt.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
nb: Riktig svar, med litt anstrengelse. Intervallet var antagelig akkurat passe.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
nb: Riktig svar, uten vanskeligheter. Intervallet var antagelig for kort.

en: You have no more work for today. Either add more cards or come back tomorrow.
nb: Du har ikke flere kort igjen i dag. Legg enten til flere kort, eller kom tilbake i morgen.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin
nb: Bruk «Lær foran tidsskjema» sparsomt. For pugging før eksamen er det mye bedre å bruke puggeplanleggerprogramtillegget.

en: Returns in
nb: Returnerer om

en:  day(s).
nb:  dag(er).

en: Next repetition: today.
nb: Neste repetisjon: i dag.

en: Next repetition: tomorrow.
nb: Neste repetisjon: i morgen.

en:  days.
nb:  dager.

en: Next repetition in
nb: Neste repetisjon om

en: Question:
nb: Spørsmål:

en: Show answer
nb: Vis svar

en: Learn ahead of schedule
nb: Lær foran tidsskjema

en: Pick days until next repetition:
nb: Velg antall dager til neste repitisjon:

en: Grade your answer:
nb: Grader svaret ditt:

en: in
nb: om

en: years
nb: år

en: months
nb: måneder

en: in 1 month
nb: om én måned

en: days
nb: dager

en: tomorrow
nb: i morgen

en: today
nb: i dag

en: 1 day overdue
nb: én dag forsinket

en: days overdue
nb: dager forsinket

en: 1 month overdue
nb: én måned forsinket

en: months overdue
nb: måneder forsinket

en: years overdue
nb: år forsinket

en: yesterday
nb: i går

en: days ago
nb: dager siden

en: 1 month ago
nb: én måned siden

en: months ago
nb: måneder siden

en: years ago
nb: år siden

en: You appear to have missed some reviews. Don't worry too much about this backlog, and do as many cards as you feel comfortable with to catch up each day. Mnemosyne will automatically reschedule your cards such that the most urgent ones are shown first.
nb: Det virker som at du har uteblitt fra noen kortgjennomganger. Ikke bekymr deg så mye om kort som har hopet seg opp, gjør så mange kort du føler det er komfortabelt å ta hver dag. Mnemosyne vil automatisk endre planen, slik at de kortene som haster mest, kommer først.

en: Cards added
nb: Kort lagt til

en: Calculating statistics...
nb: Kalkulerer statistikk...

en: Cards learned
nb: Lærte kort

en: Current card
nb: Gjeldende kort

en: No current card.
nb: Ingen kort valgt.

en: Unseen card, no statistics available yet.
nb: Usett kort, ingen statistikk er tilgjengelig

en: Grade
nb: Karakter

en: Easiness
nb: Letthet

en: Learning repetitions
nb: Læringsrepetisjoner

en: Review repetitions
nb: Gjennomganger

en: Lapses
nb: Feil

en: Last repetition
nb: Forrige repetisjon

en: Next repetition
nb: Neste repetisjon

en: Average thinking time (secs)
nb: Gjennomsnittlig betenkningstid (sekunder)

en: Total thinking time (secs)
nb: Total betenkningstid (sekunder)

en: All cards
nb: Alle kort

en: Untagged
nb: Utagget

en: Grades
nb: Karakterer

en: Retention score
nb: Bibeholdelsesskår

en: Schedule
nb: Tidsplan

en: Next week (active cards only)
nb: Neste uke (kun aktive kort)

en: Next month (active cards only)
nb: Neste måned (kun aktive kort)

en: Next 3 months (active cards only)
nb: Neste tre måneder (kun aktive kort)

en: Next 6 months (active cards only)
nb: Neste seks måneder (kun aktive kort)

en: Next year (active cards only)
nb: Neste år (kun aktive kort)

en: Last week (all cards)
nb: Forrige uke (alle kort)

en: Last month (all cards)
nb: Forrige måned (alle kort)

en: Last 3 months (all cards)
nb: Siste tre måneder (alle kort)

en: Last 6 months (all cards)
nb: Siste seks måneder (alle kort)

en: Last year (all cards)
nb: Forrige år (alle kort)

en: Cram all cards
nb: Pugg alle kortene

en: Cram recently learned new cards
nb: Pugg nylig lærte kort

en: Scheduled -> forgotten -> new
nb: Planlagte -> glemte -> nye

en: All tags
nb: Alle tagger

en: Tried to backup your old 1.x files to %s, but that directory already exists.
nb: Prøvde å ta sikkerhetskopi av dine gamle 1.x-filer til %s, men den mappa eksisterer allerede.

en: Copying files from 1.x...
nb: Kopierer filer fra 1.x...

en: Upgrade from Mnemosyne 1.x complete!
nb: Oppgradering fra Mnemosyne 1.x ferdig!

en: Mnemosyne 2.x now stores its data here:
nb: Mnemosyne 2.x lagrer nå data her:

en: Main author: Peter Bienstman
nb: Hovedutvikler: Peter Bienstman

en: Invaluable contributions from many people are acknowledged <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">here</a>.
nb: Uvurderlige bidrag fra mange anerkjennes <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">her</a>

en: Go to <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for more information and source code.
nb: Gå til <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for mer informasjon og kildekode.

en: You can right-click on the name of a saved set to rename or delete it.
nb: Du kan høyreklikke på navnet til et lagret sett for å endre navnet eller slette settet.

en: Delete
nb: Fjern

en: Rename
nb: Endre navn

en: This set can never contain any cards!
nb: Dette settet vil aldri kunne inneholde noen kort!

en: Update this set?
nb: Oppdatere dette settet?

en: Delete this set?
nb: Slette dette settet?

en: You can double-click on the name of a saved set to activate it and close the dialog.
nb: Du kan dobbeltklikke på navnet til et lagret sett for å aktivere det og lukke dialogboksen.

en: You can add multiple tags to a card by separating tags with a comma in the 'Tag(s)' input field.
nb: Du kan legge til flere tagger til et kort ved å separere taggene med komma i «Tagg(er)»-feltet.

en: You can organise tags in a hierarchy by using :: as separator, e.g. My book::Lesson 1.
nb: Du kan organisere tagger hierarkisk ved å bruke :: som separator, f.eks. Min bok::Kapittel 1

en: You can add images and sounds to your cards. Right-click on an input field when editing a card to bring up a pop-up menu to do so.
nb: Du kan legge til bilder og lyd til kortene. Høyreklikk på et inndataområde når du redigerer et kort, så vil du få opp en pop-opp-meny for å gjøre det.

en: If for a certain card type cloned from Vocabulary you don't need a pronunciation field, you can hide it by right-clicking on it and using the pop-up menu.
nb: Hvis du har klonet en korttype fra Vokabular, men ikke trenger uttale-feltet, kan du skjule det ved å høyreklikke på det og bruke pop-opp-menyen.

en: You can use Tab to move between the fields. For 'Add cards', use Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades. For 'Edit card', use Ctrl-Enter to close.
nb: Du kan bruke Tab for å gå gjennom feltene. I dialogen for «Legg til kort» kan du bruke Ctrl+Enter for «Skal læres», og Ctrl+2, etc. for gradering. For «Rediger kort» kan du bruke Ctrl+Enter for å lukke.

en: If you use 'Edit cards', changes are made to all the sister cards simultaneously.
nb: Hvis du bruker «Rediger kort», blir forandringene gjort på alle søsterkortene samtidig.

en: Abandon current card?
nb: Forkaste dette kortet?

en: &No
nb: &Nei

en: &Yes
nb: &Ja

en: Yet to learn
nb: Skal læres

en: Right-click on a tag name in the card browser to edit or delete it.
nb: Høyreklikk på navnet til en tagg i kort-utforskeren for å redigere eller slette det.

en: Double-click on a card or tag name in the card browser to edit them.
nb: Dobbeltklikk på et kort eller navnet til en tagg i kort-utforskeren for å redigere dem.

en: You can reorder columns in the card browser by dragging the header label.
nb: Du kan endre rekkefølgen til kolonnene i kort-utforskeren ved å dra kolonnenavnet.

en: You can resize columns in the card browser by dragging between the header labels.
nb: Du kan endre størrelsen til kolonnene i kort-utforskeren ved å dra mellom kolonneskillene ved siden av kolonnenavnene.

en: When editing or previewing cards from the card browser, PageUp/PageDown can be used to move to the previous/next card.
nb: Ved redigering eller forhåndsvisning av kort fra kort-utforskeren, kan PageUp/PageDown brukes for å bevege seg til forrige/neste kort.

en: You change the relative size of the card list, card type tree and tag tree by dragging the dividers between them.
nb: Du kan endre den relative størrelsen til kortlisten, korttypetreet og taggetreet ved å dra skillene mellom dem.

en: In the search box, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
nb: I søkefeltet kan du bruke SQL-jokertegn som _ (valgfritt enkelttegn) og % (ett eller flere valgfrie tegn).

en: Show cards from these card types:
nb: Vis kort fra disse korttypene:

en: having any of these tags:
nb: som har noen av disse taggene:

en: containing this text in the cards:
nb: inneholder denne teksten i kortet:

en: &Edit
nb: &Rediger

en: &Preview
nb: &Forhåndsvis

en: Change card &type
nb: Endre &korttype

en: &Add tags
nb: &Legge til tagger

en: &Remove tags
nb: &Fjerne tagger

en: Go ahead with delete? Sister cards will be deleted as well.
nb: Fullfør sletting? Søsterkort vil også bli slettet.

en: The selected cards should have the same card type.
nb: De merkede kortene må ha samme korttype

en: Database error:
nb: Databasefeil:

en: Answer
nb: Svar

en: Question
nb: Spørsmål

en: Next rep
nb: Neste repetisjon

en: Tags
nb: Tagger

en: Last rep
nb: Forrige repetisjon

en: Learning
    reps
nb: Læring
    repetisjoner

en: Review
    reps
nb: Gjennomgått
    repetisjoner

en: Created
nb: Opprettet

en: Modified
nb: Modifisert

en: You chose to sort this table. Operations in the card browser could now be slower. Next time you start the card browser, the table will be unsorted again.
nb: Du har valgt å sortere tabellen. Dette kan føre til at operasjoner i kortutforskeren blir tregere. Neste gang du starter kortutforskeren, vil tabellen være usortert igjen.

en: %d cards shown, of which %d active.
nb: %d kort vises, hvorav %d aktive

en: Delete these card types?
nb: Slett disse korttypene?

en: Delete this card type?
nb: Slett denne korttypen?

en: All card types (%d)
nb: Alle korttyper (%d)

en: Card appearance
nb: Kortutseende

en: <all card types>
nb: <alle korttyper>

en: Select font
nb: Velg font

en: Select colour
nb: Velg farge

en: Reset all card types to default system font?
nb: Nullstill korttyper til standard systemfont?

en: Reset '%s' to default system font?
nb: Nullstill '%s' til standard systemfont?

en: General
nb: Generelt

en: Reset current tab to defaults?
nb: Sett aktiv fane til standardverdier?

en: Servers
nb: Tjenere

en: Sync server running on
nb: Synkroniseringstjener kjører på

en: Sync server NOT running.
nb: Synkroniseringstjener kjører IKKE.

en: Web server running on
nb: Webtjeneren kjører på

en: Web server NOT running.
nb: Webtjener kjører IKKE.

en: Sync server now running on
nb: Synkroniseringstjeneren kjører på

en: Sync server stopped.
nb: Synkroniseringstjeneren stoppet.

en: Web server now running on
nb: Webtjeneren kjører på

en: Web server stopped.
nb: Webtjener stoppet.

en: Study
nb: Studer

en: <none>
nb: <ingen>

en: No duplicate in new fact keys allowed.
nb: Ingen duplikater er tillatt i nye faktanøkler.

en: A required field is missing.
nb: Et nødvendig felt mangler.

en: Activate cards from these card types:
nb: Aktiver kort fra disse korttypene:

en: You are not allowed to cancel the merging.
nb: Du får ikke lov til å stoppe sammenslåingen.

en: Abandon changes to current card?
nb: Forlat uten å lagre endringer i kortet?

en: Import cards
nb: Importer kort

en: File does not exist.
nb: Fil eksisterer ikke.

en: Here, you can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
nb: Her kan du lage kloner av eksisterende korttyper. Dette gjør at du kan angi egen formatering individuelt for klonene. F.eks. kan du lage en klone av 'Vokabular', kalle den 'Thai' og sette en Thai-font spesielt for kort som har denne korttypen.

en: Are you sure you want to delete the plugin
nb: Er du sikker på at du vil slette programtillegget

en: and not just deactivate it?
nb: og ikke bare deaktivere det?

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Prefill tag behaviour
nb: Forhåndsutfyll taggoppførsel

en: When creating new cards, Mnemosyne normally prefills the 'Tag(s)' field with the last value you used, regardless of card type.
    
    With this plugin, Mnemosyne will for each card type remember the last tag you used, such that e.g. Chinese cards get a prefilled tag like "My Chinese textbook::Chapter 10", whereas Front-to-Back cards get "European Capitals".
nb: Når nye kort opprettes, forhåndsutfyller Mnemosyne vanligvis «Tagg(er)»-feltet med den siste verdien du har brukt, uten å ta hensyn til korttype.
    Med dette programtilegget vil Mnemosyne huske den forrige taggen du brukte for hver korttype. F.eks. får «Kinesiske kort» en forhåndsutfylt tag som «Min kinesiske bok::Kapittel 10», mens For-til-bakside-kort kan få «Europeiske byer».

en: Unable to start sync server.
nb: Får ikke startet synkronisering med tjener.

en: There still seems to be an old server running on the requested port.
nb: Det virker som om en gammel tjener fremdeles kjører på den forespurte porten.

en: Terminate that process and try again.
nb: Terminer prosessen og prøv igjen.

en: You don't have the permission to use the requested port.
nb: Du har ikke tillatelse til å bruke den forespurte porten.

en: Unable to start web server.
nb: Kunne ikke starte webtjener.

en: Remote review in progress...
nb: Repetisjoner gjøres eksternt...

en: Insert &image
nb: Sett inn &bilde

en: Insert &sound
nb: Sett inn &lyd

en: Insert vi&deo
nb: Sett inn vi&deo

en: Insert &Flash
nb: Sett inn &Flash

en: &Hide pronunciation field for this card type
nb: &Skjul uttalefeltet for denne korttypen

en: Scheduled: %d
nb: Planlagt: %d

en: Not memorised: %d
nb: Ikke memorert: %d

en: Active: %d
nb: Aktive: %d

en: &Wrong
nb: &Feil

en: &Right
nb: &Høyre

en: Wrong:
nb: Feil:

en: Unseen:
nb: Usett:

en: Active:
nb: Aktive:

en: Default
nb: Standard

en: Number of cards scheduled
nb: Antall kort planlagt

en: Retention score (%)
nb: Bibeholdelsesskår (%)

en: Number of cards added
nb: Antall kort lagt til

en: Number of new cards learned
nb: Antall kort lært

en: Number of cards
nb: Antall kort

en: Not seen
nb: Ikke sett

en: Here, you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
    
    However, if you want to sync a mobile device with this machine here, you shouldn't use the menu option you just selected. In that case, this computer needs to be the server. So, first enable a sync server here, and then start the sync from the mobile device.
nb: Her kan du synkronisere denne maskinen med en ekstern tjener. Den eksterne datamaskinen må ha en server kjørende, som kan bli startet fra konfigurasjonsdialogen på den eksterne tjeneren.
    
    Men dersom du vil synkronisere en mobil enhet med denne maskinen, bør du ikke bruke menyvalget du nettopp valgte. I det tilfellet må denne datamaskinen være serveren. Først må du altså aktivere en synkroniseringstjener på denne maskinen; deretter kan du starte synkroniseringen fra den mobile enheten.

en: &Rename
nb: &Gi nytt navn

en: Delete these tags? Cards with these tags will not be deleted.
nb: Slett disse taggene? Kort med disse taggene vil ikke bli slettet.

en: Delete this tag? Cards with this tag will not be deleted.
nb: Slette denne taggen? Kort med denne taggen vil ikke bli slettet.

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
nb: For optimale resultater er det best å gjøre repetisjoner hver dag.

en: You don't need to finish all your daily scheduled repetitions in a single session.
nb: Du trenger ikke å gjøre ferdig alle planlagte repetisjoner i én og samme sesjon.

en: If you've been away for a few days, don't worry about your backlog. Do as many cards as you feel like to catch up, the rest will be automatically rescheduled to the future in the most optimal way.
nb: Selv om du har vært borte i noen dager, trenger du ikke være urolig for at kortene hoper seg opp. Ta så mange kort du føler for, for å komme à jour. Resten vil automatisk bli fordelt på forskjellige dager i framtiden på den mest optimale måten.

en: Sister cards are cards which are based on the same information, e.g. a front-to-back card and the corresponding back-to-front card. Mnemosyne will avoid scheduling these on the same day.
nb: Søsterkort er kort som er basert på den samme informasjonen, f.eks. et for-til-bakside-kort og det korresponderende bak-til-forside-kortet. Mnemosyne vil unngå å beramme disse til samme dag.

en: In summary, try to do your repetitions every day, but don't worry too much about getting the 'Scheduled' counter to zero, and certainly not about getting the 'Not memorised' counter to zero.
nb: For å oppsummere, prøv å gjøre repetisjoner hver dag, men ikke uro deg for mye om å få «Planlagte kort»-telleren ned til null, og i hvertfall ikke for å få «Ikke memoriserte»-telleren ned til null.

en: Grade 1 cards are different from grade 0 cards in the sense that they show up less often.
nb: Kort med karakteren 1 skiller seg fra kort med karakteren 0 på den måten at de vises sjeldnere.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin.
nb: Bruk «Lær før tidsplan» sparsomt. For pugging før en eksamen  er det mye bedre å bruke programtillegget puggeplanleggeren.

en: You can use keyboard shortcuts to do your repetitions. Enter, Return or Space stand for the default action. The number keys can be used for grading.
nb: Du kan bruke tastaturets snarveier når du gjør repitisjonene dine. Enter, linjeskift eller mellomrom kan brukes for standardhandlingen. Nummertastene kan brukes for karaktersetting.

en: You can select which cards you wish to study in the '(De)activate cards' menu option.
nb: Du kan velge hvilke kort du ønsker å studere i menyvalget «(De)aktiver kort».

en: It is recommended to put all your cards in a single database and use tag to organise them. Using '(De)activate cards' is much more convenient than having to load and unload several databases.
nb: Det er anbefalt å putte alle kortene i én enkelt database og bruke tagger for å organisere dem. Å bruke «(De)aktiver kort»-dialogen er mye lettere en å måtte laste flere databaser inn og ut.

en: You can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
nb: Du kan lage kloner av eksisterende korttyper, som du da kan formatere individuelt. For eksempel kan du lage en klon av «Vokabular» og kalle den «Japansk» og sette en japansk font spesielt for denne korttypen uten at det påvirker andre korttyper.

en: You can use basic HTML tags in your cards to control their appearance. However, if you want all the fields in a certain card type to look the same, it's easier to use the 'Set card appearance' menu option.
nb: Du kan bruke grunnleggende HTML i kortene dine for å kontrollere utseendet. Men dersom du vil at alle feltene i en gitt korttype skal se like ut, er det lettere å gjøre dette via «Kortutseende» i konfigurasjonsdialogen.

en: Using 'File - Sync', you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
nb: Bruk «Fil – Synkroniser», så du kan synkronisere denne maskinen med en ekstern tjener. Selvfølgelig må den eksterne tjeneren kjøre allerede, noe som er enklest å starte fra konfigurasjonsdialogen på den eksterne maskinen.

en:  If you want to sync a mobile device with this computer, don't use 'File - Sync', but first enable a sync server in the configuration dialog, and then start the sync from the mobile device.
nb:  Dersom du vil synkronisere en mobil enhet med denne datamaskinen, skal du ikke bruke «Fil – Synkroniser». Istedenfor må du først aktivere en synkroniserende tjener i konfigurasjonsdialogen og deretter starte synkroniseringen på den mobile enheten.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can right-click on a saved set to rename or delete it.
nb: I «Aktiver kort»-dialogen kan du høyreklikke på et lagret sett for å gi det nytt navn eller slette det.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can double-click on a saved set to activate it and close the dialog.
nb: I «Aktiver kort» dialogen kan du dobbeltklikke på et lagret sett for å aktivere det og lukke dialogen.

en: In the search box of the card browser, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
nb: I søkefeltet til «Bla gjennom kort»-dialogen kan du bruke SQL-jokertegn som _ (matcher en vilkårlig enkeltbokstav) og % (matcher én eller flere vilkårlige bokstaver).

en: In the 'Add cards' dialog, use Tab to move between different fields, Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades.
nb: I «Legg til kort»-dialogen kan du bruke tabulator for å flytte deg til neste felt, Ctrl+Enter for «Ikke lært», og Ctrl+2, etc. for karaktersetting.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
nb: Mnemosyne kan bruke LaTeX for å gjengi matematiske formler, f.eks. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For dette må LaTeX and dvipng være installert.)

en: The best way to backup your data is to copy your mnemosyne data directory and move it to a different drive. Mnemosyne keeps automatic backups, but that won't help you if that drive dies...
nb: Den beste måten å gjenopprette dataene dine på er å kopiere Mnemosynes datamappe og flytte den til en annen stasjon. Mnemosyne beholder automatiske sikkerhetskopier, men det hjelper ikke om disken din dør ...

en: You can sort the cards in the 'Browse cards' dialog by by clicking on a column title. Clicking again changes the sort order.
nb: Du kan sortere kortene i kortutforskerdialogen ved å klikke på en kolonnetittel. Enda et trykk gjør rekkefølgen omvendt.

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
nb: Hvis du vil ha en mer finmasket kontroll over LaTeX’s adferd, se forklaring på kodene <$$>...</$$> og <latex>...</latex> på Mnemosynes hjemmeside.

en: For optimal performance, keep your drives defragmented.
nb: For optimal ytelse bør du holde harddiskene defragmentert.

en: For optimal performance, do not put your database on a network drive.
nb: For optimal ytelse bør du ikke legge databasen på en nettverkstasjon.

en: For optimal performance, run 'File - Compact' from time to time, especially after deleting many cards.
nb: For optimal ytelse bør du fra tid til annen kjøre «Fil – Komprimer», særlig etter å ha slettet mange kort.

en: Advanced users can customise more of Mnemosyne by editing the config.py file in their mnemosyne directory. They can also install additional plugins to customise Mnemosyne even further.
nb: Avanserte brukere kan skreddersy Mnemosyne ved å redigere config.py-filen i Mnemosyne-mappen. De kan også installere flere programtillegg for å skreddersy Mnemosyne enda mer.

en: You can request new features and vote for exisiting requests at <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a>. This helps the developers decide what to work on next.
nb: Du kan forslå nye funksjoner og stemme på andre forslag på <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a>. Dette hjelper utviklerne å prioritere.

en: About Mnemosyne
nb: Om Mnemosyne

en: (De)activate cards
nb: (De)aktiver kort

en: Saved sets:
nb: Lagrede sett:

en: &Save this set for later use
nb: &Lagre dette for fremtidig bruk

en: Add cards
nb: Legg til kort

en: Card type:
nb: Korttype

en: Tags:
nb: Tagg(er):

en: Select initial grade:
nb: Velg utgangskarakter:

en: You have yet to learn this.
nb: Du har ikke lært dette ennå.

en: &Yet to learn
nb: Ikke lært ennå

en: You know this, but just barely.
nb: Du kjenner så vidt til dette.

en: You know this, but not very well.
nb: Du kjenner til dette, men ikke særlig godt.

en: You know this.
nb: Du kan dette.

en: You know this very well.
nb: Du kan dette veldig godt.

en: &Exit
nb: &Avslutt

en: Add tags
nb: Legg til tagger

en: Browse cards
nb: Bla gjennom kort

en: Select one or more cards and right-click for more actions.
nb: Velg ett eller flere kort og høyreklikk for flere valg.

en: XXX cards selected, of which XXX active
nb: XXX kort merket, hvorav XXX aktive

en: Card set name
nb: Set kortnavn

en: Card set name:
nb: Navn på kortsett:

en: Change card type
nb: Endre korttype

en: New card type:
nb: Ny korttype:

en: Clone card type
nb: Klon korttype

en: Cloned from:
nb: Klonet fra:

en: Clone name:
nb: Klonenavn:

en: Compact database
nb: Komprimer database

en: Delete unused media files
nb: Slett ubrukte mediefiler

en: Archive statistics older than 1 year
nb: Arkiver statistikk som er eldre enn ett år

en: Defragment database (only needed after deleting many cards)
nb: Defragmenter database (bare nødvendig dersom du har slettet mange kort)

en: (Note: archiving and defragmenting happens automatically every few months.)
nb: (Merk: arkivering og defragmentering skjer automatisk med noen få måneders mellomrom)

en: Configuration
nb: Konfigurasjon

en: &Defaults
nb: &Standarder

en: Form
nb: Skjema

en: Background:
nb: Bakgrunn:

en: Set colour
nb: Velg farge

en: Alignment:
nb: Justering:

en: Left
nb: Venstre

en: Center
nb: Midtstill

en: Right
nb: Høyre

en: Increase size of non-latin characters by
nb: Øk størrelsen på ikke-latinske tegn med

en: points.
nb: punkter.

en: (This setting will be overridden in card types cloned from 'Vocabulary'.)
nb: (Denne konfigurasjonen vil bli overskrevet i kortyper klonet fra «Vokabular».)

en: Storage and data
nb: Lagring og data

en: Autosave after
nb: Automatisk lagring etter

en: repetitions.
nb: repetisjoner

en: Keep at most
nb: Behold maksimalt

en: backups.
nb: sikkerhetskopier.

en: GUI
nb: Grafisk brukergrensesnitt

en: Show question and answer
nb: Vis spørsmål og svar

en: in two boxes with fixed size
nb: i to bokser med fast størrelse

en: in two boxes with adaptive size
nb: i to bokser med justerbar størrelse

en: GUI language:
nb: Brukergrensesnittspråk:

en: Allow other devices to sync with this computer
nb: Tillat andre enheter å synkronisere med denne datamaskinen

en: Password:
nb: Passord:

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Check for changed media files on server
nb: Sjekker om filene er endret på tjener

en: Sync server status
nb: Synkroniseringstjenerstatus

en: Allow remote review through a web browser
nb: Tillat at repetisjoner gjøres gjennom en nettleser

en: Web server status
nb: Webtjenerstatus

en: Review memorised cards
nb: Gå gjennom allerede memorerte kort

en: most urgent first
nb: mest påtrengende først

en: in random order
nb: i tilfeldig rekkefølge

en: Show new cards for the first time
nb: Vis nye kort for første gang

en: in the order they were added
nb: i den rekkefølgen de ble lagt til

en: Cramming
nb: Pugger

en: Cram cards
nb: Pugg kort

en: earliest scheduled first
nb: tidligste berammet først

en: lastest scheduled first
nb: seneste berammet først

en: most lapses first
nb: flest feil først

en: Remember which cards you've crammed when restarting Mnemosyne.
nb: Husk hvilke kort du har pugget når du omstarter Mnemosyne.

en: Convert card type data
nb: Konverter korttypedata

en: Set the correspondence between data in the old and the new card type:
nb: Sett korrespondansedata fra den gamle korttypen til den nye:

en: Old:
nb: Gammel:

en: New:
nb: Ny:

en: not having any of these tags:
nb: som ikke har disse taggene:

en: Delete media
nb: Slett media

en: Delete these unused media files?
nb: Slette disse ubrukte mediefilene?

en: Edit card
nb: Rediger kort

en: Export to file
nb: Eksporter til fil

en: File format:
nb: Filformat:

en: File to export to:
nb: Eksporter filen til:

en: &Browse
nb: &Bla

en: (Only active cards will be exported, without learning data.)
nb: (Kun aktive kort vil bli eksportert, uten læringsdata)

en: Export cards
nb: Eksporter kort

en: Author name:
nb: Forfatternavn:

en: Author email:
nb: Forfatters e-post:

en: Date:
nb: Dato:

en: Revision:
nb: Revisjon:

en: Notes:
nb: Merknader:

en: Wizard
nb: Veiviser

en: Introduction
nb: Introduksjon

en: Welcome to Mnemosyne, a flash card program named both after the Greek goddess of Memory and a type of butterfly.
    
    Mnemosyne makes it more efficient to study, focusing on the cards you're most likely to forget and not wasting your time on things you know well.
    
    For that, Mnemosyne decides when to show you the cards, and you'll need to rate how well you remember them.
    
    Let's look at the meaning of these ratings now.
nb: Velkommen til Menmosyne, et «flash-kort»-program som har fått navn etter den greske gudinnen for hukommelse, samt en sommerfuglart.
    
    Mnemosyne gjør det mer effektivt å studere og fokuserer på de kortene du mest sannsynlig kommer til å glemme, slik at du ikke kaster tiden bort på ting du kan godt.
    
    For at det skal skje, må du gi kortene karakterer basert på hvor godt du husker dem.
    
    La oss se på betydningen av disse karakterene nå.

en: Memorising new cards
nb: Memorere nye kort

en: Reviewing previously memorised cards
nb: Gjennomgang av tidligere memorerte kort

en: If you study these cards again tomorrow, the 'Scheduled' counter will tell you how many previously memorised cards you need to review. These are grade 2 to 5 cards.
    
    If a card reappears too soon, and you're able to remember it without any effort, rate the card a 5. The interval to see this card again will be a lot longer.
    
    If the interval is just right, so that you remember it, albeit with some effort, use grade 4.
    
    If, however, it takes you significant effort to remember the answer, and you think the interval was too long, then rate the card 3 or even 2.
    
    If you fail to remember it altogether, rate it either 0 or 1, and after you have finished reviewing all the scheduled cards, it will appear repeatedly until you think you'll be able to remember it again for a few days.
nb: Dersom du studerer disse kortene igjen i morgen, vil «Planlagt»-telleren fortelle deg hvor mange tidligere memorerte kort du trenger å gå gjennom. Disse er kort med karakterer fra 2 til 5.
    
    Hvis et kort kommer tilbake for tidlig, og du klarer å huske det uten anstrengelse, setter du karakteren til 5. Intervallet for når kortet kommer tilbake igjen, vil da bli mye lengre.
    
    Hvis intervallet er akkurat passe, slik at du husker det, men med litt anstrengelse, bruker du karakteren 4.
    
    Hvis du må anstrenge deg mye for å huske svaret, og du tror intervallet var for langt, gir du det karakteren 3 eller sågar 2.
    
    Hvis du har glemt svaret helt, gir du det karakteren 0 eller 1. Etter at du er ferdig med å gå gjennom de planlagte kortene, vil kortene du har gitt karakterene 0 eller 1 komme om igjen helt til du tror du kan huske det igjen i et par dager og gir dem karakteren 2 eller høyere.

en: Statistics
nb: Statistikk

en: If you're into statistics, Mnemosyne keeps detailed logs of your revisions.
    
    Not only that, but if you want, Mnemosyne can upload transparently a completely anonymous version of these logs to a central site for analysis, so that you can help making the scheduling algorithm better. In this way, you also contribute to scientific research on long-term memory.
    
    Uncheck the following box if you do not want to do this.
nb: Dersom du liker statistikk, fører Mnemosyne detaljerte logger over revisjonene dine.
    
    Ikke bare det, men hvis du vil, kan Mnemosyne laste opp anonyme versjoner av loggene til en sentral side for analyse, slik at du kan hjelpe til med å gjøre planleggingsalgoritmen bedre. På denne måten kan du bidra til forskning på langtidshukommelse.
    
    Fjern haken på boksen under, dersom du ikke vil gjøre dette.

en: Upload anonymous logs (can be changed later)
nb: Last opp anonyme logger (kan endres senere)

en: Ready to start
nb: Klar til start

en: Now you're ready to start!
    
    Add new cards by clicking on the icon with the 'plus' sign in the top left.
    
    Remember, there is no need to worry about saving your work, this will be done automatically.
    
    For best results, it's suggested to do your revisions every day, although Mnemosyne will try to cope if you've missed a few days.
    
    For more documentation, see http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Happy learning!
nb: Nå er du klar for å starte!
    
    Legg til nye kort ved å klikke på ikonet med pluss-tegnet øverst til venstre.
    
    Du trenger ikke uroe deg for å lagre; dette vil bli gjort automatisk.
    
    For beste resultat, så foreslås det at du gjør repetisjoner hver dag, selv om Mnemosyne vil prøve å håndtere det dersom du har hoppet over noen dager.
    
    For mer informasjon, se http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    God læring!

en: Import from file
nb: Importer fra fil

en: File to import from:
nb: Fil det skal importeres fra:

en: Add additional tag(s) to cards:
nb: Legg til ekstra tagg(er):

en: &Settings
nb: &Innstillinger

en: &Help
nb: &Hjelp

en: &File
nb: &Fil

en: &Cards
nb: &Kort

en: toolBar
nb: verktøylinje

en: (De)a&ctivate cards...
nb: (De)a&ktiver kort...

en: &Add cards...
nb: &Legg til kort...

en: &Configure Mnemosyne...
nb: &Konfigurer Mnemosyne...

en: &Delete current card
nb: &Slett dette kortet

en: Del
nb: Slett

en: &Edit current card...
nb: &Rediger gjeldende kort...

en: &Browse cards...
nb: &Bla gjennom kort

en: &Export...
nb: &Eksporter…

en: E&xit
nb: &Avslutt

en: &New...
nb: &Ny ...

en: &Open...
nb: &Åpne…

en: &Save
nb: &Lagre

en: Save &as...
nb: Lagre &som...

en: &About
nb: &Om

en: &Import...
nb: &Importer...

en: &Getting started
nb: &Komme igang

en: Show s&tatistics...
nb: Vis &statistikk...

en: &Tip of the day
nb: &Dagens tips

en: Manage &plugins...
nb: Håndter &programtillegg...

en: Manage plugins
nb: Håndter programtillegg

en: &Manage card types...
nb: Håndter korttyper...

en: S&ync...
nb: &Synkroniser...

en: Compact...
nb: Komprimer database...

en: Find duplicate questions
nb: Finn duplikate spørsmål

en: Study new cards only
nb: Bare studer nye kort

en: Card type manager
nb: Korttypehåndterer

en: &New clone
nb: &Ny klon

en: Installed plugins (active and inactive):
nb: Installerte programtillegg (aktive og inaktive):

en: Plugin description:
nb: Beskrivelse av programtillegg:

en: &Install new plugin
nb: &Installer nytt programtillegg

en: &Delete plugin
nb: &Slett programtillegg

en: Preview cards
nb: Forhåndsvis kort

en: Question:
nb: Spørsmål:

en: Answer:
nb: Svar:

en: &Previous sister card
nb: &Forrige søsterkort

en: &Next sister card
nb: &Neste søsterkort

en: Remove tags
nb: Fjern tagger

en: Tags to remove:
nb: Tagger å fjerne:

en: Rename card type
nb: Gi nytt navn til korttype

en: Enter new card type name:
nb: Skriv inn nytt korttypenavn:

en: Rename tag
nb: Gi nytt navn til tagg

en: Enter new tag name:
nb: Skriv inn nytt taggnavn:

en: Show &answer
nb: Vis &svar

en: Sync with server
nb: Synkroniser med server

en: Server:
nb: Tjener:

en: Check for changed media files on client
nb: Kontroller endrede mediefiler på klienten

en: Tip of the day
nb: Dagens tips

en: <b>Did you know...?</b>
nb: <b>Visste du at …?</b>

en: &Show tips on startup
nb: &Vis tips ved oppstart

en: &Previous
nb: &Forrige

en: &Next
nb: &Neste

en: &Close
nb: &Lukk

en: data directory
nb: datamappe

en: This is a test.
nb: Dette er en test.
