mnemosyne-proj - en to pl translation catalogue (510 entries)

en: Last week
pl: Ostatni tydzień

en: Last month
pl: Ostatni miesiąc

en: Last 3 months
pl: Ostatnie 3 miesiące

en: Last 6 months
pl: Ostatnie 6 miesięcy

en: Last year
pl: Ubiegły rok

en: Average grades of scheduled cards
pl: Średnia ocen dla zaplanowanych kart

en: No stats available.
pl: Brak statystyk

en: Days
pl: Dni

en: Vocabulary (decorated)
pl: Słownictwo (odznaczone)

en: Recognition
pl: Rozpoznawanie

en: Production
pl: Odtwarzanie

en: Command line argument is not a *.db file.
pl: Argument polecenia nie jest plikiem *.db.

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
pl: Inna kopia Mnemosyne jest już uruchomiona.

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
pl: Kontynuowanie jest niemożliwe i doprowadzi do utraty danych!

en: Error when running plugin:
pl: Błąd przy uruchamianiu wtyczki:

en: If you are using a USB key, refer to the instructions on the website so as not to be affected by drive letter changes.
pl: Chcąc korzystać z pamięci USB należy zapoznać się z instrukcjami na stronie internetowej w celu zabezpieczenia się przed zmianą litery dysku.

en: Front-to-back and back-to-front
pl: W przód i tył

en: Front
pl: Przód

en: Back
pl: Tył

en: Front-to-back
pl: W przód

en: Back-to-front
pl: W tył

en: Cloze deletion
pl: Uzupełnianie

en: Text
pl: Tekst

en: Cloze
pl: Uzupełnianie

en: A card type blanking out certain fragments in a text.
    
    E.g., the text "The capital of [France] is [Paris]", will give cards with questions "The capital of France is [...]." and "The capital of [...] is Paris".
    
    Editing the text will automatically update all sister cards.
    
    You can also specify hints, e.g. [cloze:hint] will show
     [hint] in the question as opposed to [...].
pl: Typ kart z wykropkowanymi fragmentami tekstu.
    
    Np. tekst "Stolicą [Francji] jest [Paryż]", wygeneruje pytania "Stolicą Francji jest [...]" i "Stolicą [...] jest Paryż".
    
    Edycja tekstu karty automatycznie zaktualizuje wszystkie karty powiązane.
    
    Można także zdefiniować podpowiedzi, np. [uzupełnienie:podpowiedż] wyświetli
     [podpowiedź] które w zapytaniu zastąpi [...].

en: Front-to-back only
pl: W przód (tylko)

en: Map
pl: Mapa

en: Location
pl: Położenie

en: Blank map
pl: Pusta mapa

en: Marked map
pl: Zaznaczona mapa

en: A card type for learning locations on a map.
    
    Displays the answer map on top of the question map, rather than below it as a second map.
pl: Typ karty pozwalający na naukę lokalizacji na mapach.
    
    Wyświetla mapę z odpowiedzią na mapie z zapytaniem zamiast oddzielnie poniżej.

en: Sentence
pl: Sentencja

en: Pronunciation
pl: Wymowa

en: Meaning
pl: Znaczenie

en: Notes
pl: Notatki

en: A card type using sentences to study foreign languages.
    
    Apart from simple recognition of the sentence, you can also add production cards using close deletion.
    E.g. if in the sentence field you write "La [casa:house] es [grande:big]", you'll get cards with questions like "La [house] es grande".
pl: Typ karty używający sentencji do nauki języków obcych.
    
    Oprócz rozpoznawania prostych sentencji i zdań można karty tego typu wzbogacić o usunięcia.
    Pisząc w polu sentencja "La [casa:house] es [grande:big]" wynikiem będzie np. zapytanie "La [house] es grande".

en: Vocabulary
pl: Słownictwo

en: Foreign word or phrase
pl: Obce słowo lub fraza

en: Error in config.py:
pl: Błąd w config.py:

en: Identical card is already in database.
pl: Identyczna karta jest już w bazie.

en: &Add anyway
pl: &Dodaj mimo to

en: &Do not add
pl: &Nie dodawaj

en: There is already data present for this card:
pl: Są już zdefiniowane dane podane dla tej karty:

en: &Merge and edit
pl: &Scal i edytuj

en: Can't preserve history when converting between these card types.
pl: Nie można zachować historii podczas konwersji pomiędzy tymi typami kart.

en: The learning history of the cards will be reset.
pl: Historia postępów nauki dla tych kart zostanie wyczyszczona.

en: &Cancel
pl: &Anuluj

en: This will delete cards and their history.
pl: To spowoduje usunięcie kart i ich historii.

en: Are you sure you want to do this,
pl: Czy na pewno chcesz to zrobić,

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
pl: a nie wyłączyć karty w oknie dialogowym 'Aktywowanie'?

en: &Proceed and delete
pl: &Tak usuń karty

en: All sister cards
pl: Wszystkich kart powiązanych

en: Current card only
pl: Tylko aktualnej karty

en: Converting cards...
pl: Konwersja kart...

en: Starred
pl: Oznaczone gwiazdką

en: Delete this card?
pl: Czy usunąć wybraną kartę?

en: Delete this card and 1 sister card?
pl: Czy usunąć tę kartę i jej 1 kartę powiązaną?

en: Delete this card and
pl: Usunąć te karty i ich

en: sister cards?
pl: karty powiązane?

en: &Delete
pl: &Usuń

en: Deleting cards...
pl: Usuwanie kart...

en: Checking for unused tags...
pl: Sprawdzanie nieużywanych znaczników...

en: Card type name already exists.
pl: Typ karty już istnieje.

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
pl: Typ karty %s jest w użyciu lub jest typem karty podstawowej i nie można go skasować.

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
pl: Typ karty %s posiada klony i nie może być skasowany.

en: Cannot rename a system card type.
pl: Nie można zmienić nazwy podstawowego typu kart.

en: This card type name is already in use.
pl: Nazwa tego typu kart jest już w użyciu.

en: It is recommended to put all your cards in a single database. Using tags to determine which cards to study is much more convenient than having to load and unload several databases.
pl: Zalecane jest trzymanie wszystkich kart w jednej bazie danych. Poprzez używanie znaczników można wybierać karty do nauki, co jest znacznie bardziej wygodne naprzemienne wczytywanie kilku baz danych.

en: Mnemosyne databases
pl: Bazy danych Mnemosyne

en: New
pl: Nowy

en: Creating new database...
pl: Tworzenie nowej bazy danych...

en: '*.cards' files are not separate databases, but need to be imported in your current database through 'File - Import'.
pl: Pliki '*.cards' nie są oddzielnymi bazami danych, jednak muszą zostać zaimportowane do aktualnej bazy danych poprzez 'Plik - Importowanie ".

en: Do you want to replace your current database with one restored from this backup?
    Note that this will result in conflicts during the next sync, which need to be resolved by a full sync.
pl: Czy nadpisać bieżącą bazę inną otworzoną z backupu?
    Może to doprowadzić do konfliktów przy następnej synchronizacji, do których rozwiązania konieczna będzie pełna synchronizacja.

en: No
pl: Nie

en: Yes
pl: Tak

en: Your database will be autosaved before exiting. Also, it is saved every couple of repetitions, as set in the configuration options.
pl: Baza danych zostanie automatycznie zapisana przed wyjściem. Zapisywana jest także co kilka powtórzeń, co ile można ustawić w opcjach konfiguracyjnych.

en: Database saved.
pl: Baza danych została zapisana.

en: Image files
pl: Pliki obrazów

en: Insert image
pl: Wstaw obraz

en: Sound files
pl: Pliki dźwiękowe

en: Insert sound
pl: Wstaw dźwięk

en: Video files
pl: Pliki wideo

en: Insert video
pl: Wstaw wideo

en: Flash files
pl: Pliki flash

en: Insert Flash
pl: Wstaw flash

en: This will tag all the cards in a given card type which have the same question. That way you can reformulate them to make the answer unambiguous. Note that this will not tag duplicates in different card types, e.g. card types for 'French' and 'Spanish'.
pl: Oznaczaj znacznikiem wszystkie karty danego typu z tym samym pytaniem. W ten sposób można przeformułować je w taki sposób, aby otrzymać jednoznaczną odpowiedź. Pamiętaj, że w ten sposób nie duplikują się znaczniki w różnych typach kart, np. dla kart typów 'Francuski' i 'Hiszpański'.

en: Install plugin
pl: Zainstaluj wtyczkę

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: No plugin found!
pl: Nie znaleziono wtyczki!

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
pl: Po instrukcje pobrania kodu źródłowego Mnemosyne,

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
pl: przejdź na http://www.mnemosyne-proj.org

en: Compacting database...
pl: Porządkowanie bazy danych...

en: Unable to load file at
pl: Nie można wczytać pliku na

en: Unable to load file, query failed.
pl: Nie można wczytać pliku, nieprawidłowe zapytanie.

en: Database upgrade failed.
pl: Aktualizacja bazy danych nie powiodła się.

en: Unable to load file.
pl: Nie można wczytać pliku.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption.
pl: Umieszczenie bazy danych na dysku sieciowym jest zabronione pod systemem Windows, aby uniknąć uszkodzenia danych.

en: Warning: backup creation failed for
pl: Ostrzeżenie: tworzenie kopii zapasowej nie powiodło się dla

en: Make tag '%s' active in saved set '%s'?
pl: Aktywować znacznik '%s' w zestawie '%s'?

en: Missing plugin for card type with id:
pl: Brak wtyczki dla typu kart:

en: No duplicates found.
pl: Nie znaleziono duplikatów.

en: Found %d duplicate cards. They have been given the tag 'DUPLICATE'.
pl: Znaleziono %d zduplikowanych kart. Zostały one oznaczone znacznikiem 'DUPLIKAT'.

en: DUPLICATE
pl: DUPLIKAT

en: Media filename rather long. This could cause problems using this file on a different OS.
pl: Nazwa pliku multimediów jest dość długa. Może to spowodować problemy z używaniem tego pliku z innym systemem operacyjnym.

en: Filename contains '#', which could cause problems on some operating systems.
pl: Nazwa pliku zawiera "#", co może powodować problemy w niektórych systemach operacyjnych.

en: Missing media file!
pl: Brakuje plików multimedialnych!

en: Missing plugins for card types.
pl: Brakuje wtyczek dla typów kart.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption. Mnemosyne will now close.
pl: Umieszczenie bazy danych na dysku sieciowym jest zabronione pod systemem Windows, aby uniknąć uszkodzenia danych. Mnemosyne zostanie teraz zamknięty.

en: Importing cards...
pl: Importowanie kart...

en: Cuecard files (*.wcu *.WCU)
pl: Pliki Cuecard(*.wcu *.WCU)

en: Unable to parse file:
pl: Nie można przeanalizować pliku:

en: MISSING_MEDIA
pl: BRAK_MULTIMEDIÓW

en: Warning: media files were missing. These cards have been tagged as MISSING_MEDIA. You must also change 'src_missing' to 'src' in the text of these cards.
pl: Uwaga: brakuje plików multimedialnych. Karty takie zostały oznaczone dodatkowym znacznikiem BRAK_MULTIMEDIÓW oraz zmienione 'src' na 'src_missing' w ich treści.

en: These cards seem to have been imported before. Aborting...
pl: Wydaje się, że te karty zostały już zaimportowane. Przerwano...

en: Mnemosyne 1.x *.mem files
pl: Pliki Mnemosyne 1.x *.mem

en: Mnemosyne 1.x *.mem databases (*.mem)
pl: Baza Mnemosyne 1.x *.mem (*.mem)

en: Unable to open file.
pl: Nie można otworzyć pliku.

en: Importing history...
pl: Wczytywanie historii...

en: No history found to import.
pl: Nie znaleziono historii do zaimportowania.

en: Ignoring unparsable files:<br/>
pl: Ignorowanie nieparsowanych plików:<br/>

en: Mnemosyne 1.x *.XML files
pl: Pliki Mnemosyne 1.x *.XML

en: Mnemosyne 1.x XML files
pl: Pliki Mnemosyne 1.x XML

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
pl: Plik XML zawiera dane o nauce. Najlepiej jest importować takie dane z pliku mem w celu zachowania historycznych statystyk. Kontynuować?

en: Mnemosyne 2.x *.cards files
pl: Pliki Mnemosyne 2.x *.cards

en: Mnemosyne 2.x cards for sharing (*.cards)
pl: Mnemosyne 2.x karty udostępnione(*.cards)

en: Exporting cards...
pl: Eksportowanie kart...

en: Bundling media files...
pl: Przygotowywanie pakietu plików multimedialnych...

en: Supermemo for Palm through smconv.pl
pl: Supermemo dla Palma poprzez smconv.pl

en: Supermemo for Palm XML files (*.xml *.XML)
pl: Pliki Supermemo dla Palm XML (*.xml *.XML)

en: SuperMemo7 text in Q:/A: format
pl: SuperMemo7 Q:/A: format tekstowy

en: SuperMemo7 text files (*.txt *.TXT)
pl: Plik tekstowy SuperMemo7 (*.txt *.TXT)

en: Could not load file.
pl: Nie można wczytać pliku.

en: An error occured while parsing.
pl: Wystąpił błąd podczas analizy.

en: Tab-separated text files
pl: Plik tekstowy rozdzielony tabulatorem

en: Badly formed input on line
pl: Źle utworzone wejście

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
pl: Wystąpił problem z latex. Czy latex i dvipnp są zainstalowane?

en: Uploading
pl: Wysyłanie

en: done!
pl: gotowe!

en: Upload failed
pl: Wysyłanie nieudane

en: Waiting for uploader thread to stop...
pl: Oczekiwanie na zakończenie wysyłania...

en: Done!
pl: Gotowe!

en: Cannot deactivate
pl: Nie można deaktywować

en: There are cards with this card type (or a clone of it) in the database.
pl: Istnieją karty tego typu (lub ich klony) w bazie danych.

en: You don't remember this card yet.
pl: Karta nie jest jeszcze zapamiętana.

en: Like '0', but it's getting more familiar. Show it less often.
pl: Jak '0' jednak jest bardziej znana. Pokazuj ją rzadziej.

en: You've memorised this card now, and might remember it tomorrow.
pl: Karta została zapamiętana i może będzie pamiętana jutro.

en: You've memorised this card now, and should remember it tomorrow.
pl: Karta została zapamiętana i powinna być pamiętana jutro.

en: You've memorised this card now, and might remember it in 2 days.
pl: Karta została zapamiętana i może będzie pamiętana za 2 dni.

en: You've memorised this card now, and should remember it in 2 days.
pl: Karta została zapamiętana i powinna być pamiętana za 2 dni.

en: You've forgotten this card completely.
pl: Karta została zapomniana całkowicie.

en: You've forgotten this card.
pl: Karta została zapomniana.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
pl: Prawidłowa odpowiedź jest ledwo pamiętana. Przerwa byłą zbyt długa.

en: Correct answer, but with much effort. The interval was probably too long.
pl: Prawidłowa odpowiedź udzielona z dużym wysiłkiem. Przerwa była zbyt długa.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
pl: Poprawna odpowiedź udzielona bez znaczącego wysiłku. Przerwa między powtórkami jest odpowiednia.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
pl: Poprawna odpowiedź udzielona z łatwością. Przerwa między powtórkami była za krótka.

en: You have no more work for today. Either add more cards or come back tomorrow.
pl: Nie więcej kart do nauki i powtórek na dziś. Należy dodać więcej kart, uaktywnić znajdujące się już w bazie lub wrócić jutro.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin
pl: Używaj ostrożnie 'Nauka przed terminem'. Do nauki przed egzaminem lepiej użyć wtyczki Wkuwanie

en: Returns in
pl: Powtórka w

en:  day(s).
pl:  dni(a).

en: Next repetition: today.
pl: Kolejna powtórka: dzisiaj.

en: Next repetition: tomorrow.
pl: Kolejna powtórka: jutro.

en:  days.
pl:  dni.

en: Next repetition in
pl: Kolejna powtórka za najbliższe

en: Question:
pl: Pytanie:

en: Show answer
pl: Pokaż odpowiedź

en: Learn ahead of schedule
pl: Nauka przed wyznaczonym czasem

en: Pick days until next repetition:
pl: Wybierz liczbę dni pozostałych do następnej powtórki:

en: Grade your answer:
pl: Oceń odpowiedź:

en: in
pl: za

en: years
pl: lata

en: months
pl: miesiące(ęcy)

en: in 1 month
pl: za 1 miesiąc

en: days
pl: dni

en: tomorrow
pl: jutro

en: today
pl: dzisiaj

en: 1 day overdue
pl: 1 dzień opóźnienia

en: days overdue
pl: dni opóźnień

en: 1 month overdue
pl: 1 miesiąc opóźnienia

en: months overdue
pl: miesięcy opóźnień

en: years overdue
pl: lat opóźnień

en: yesterday
pl: wczoraj

en: days ago
pl: dni temu

en: 1 month ago
pl: 1 miesiąc temu

en: months ago
pl: miesiące(cy) temu

en: years ago
pl: lat temu

en: You appear to have missed some reviews. Don't worry too much about this backlog, and do as many cards as you feel comfortable with to catch up each day. Mnemosyne will automatically reschedule your cards such that the most urgent ones are shown first.
pl: Jeżeli zostały pominięte niektóre powtórki, to nie przejmuj się zaległościami i przejrzyj tyle kart na ile masz ochotę. Mnemosyne automatycznie rozłoży karty tak, by pokazać Ci te najpilniejsze w pierwszej kolejności.

en: Cards added
pl: Karty dodane

en: Calculating statistics...
pl: Obliczanie statystyk...

en: Cards learned
pl: Nauczone karty

en: Current card
pl: Bieżąca karta

en: No current card.
pl: Brak bieżącej karty.

en: Unseen card, no statistics available yet.
pl: Karta nie oceniana jej statystyka jest niedostępna.

en: Grade
pl: Ocena

en: Easiness
pl: Łatwość

en: Learning repetitions
pl: Powtórki nauki

en: Review repetitions
pl: Przegląd powtórek

en: Lapses
pl: Pomyłki

en: Last repetition
pl: Ostatnia powtórka

en: Next repetition
pl: Następna powtórka

en: Average thinking time (secs)
pl: Średni czas zastanawiania się (sekundy)

en: Total thinking time (secs)
pl: Całkowity czas zastanawiania się (sekundy)

en: All cards
pl: Wszystkie karty

en: Untagged
pl: Nieoznaczone

en: Grades
pl: Oceny

en: Retention score
pl: Ocena zdolności zapamiętywania

en: Schedule
pl: Harmonogram

en: Next week (active cards only)
pl: Przyszły tydzień (tylko aktywne karty)

en: Next month (active cards only)
pl: Przyszły miesiąc (tylko aktywne karty)

en: Next 3 months (active cards only)
pl: Przyszłe 3 miesiące (tylko aktywne karty)

en: Next 6 months (active cards only)
pl: Przyszłe 6 miesięcy (tylko aktywne karty)

en: Next year (active cards only)
pl: Przyszły rok (tylko aktywne karty)

en: Last week (all cards)
pl: Ostatni tydzień (wszystkie karty)

en: Last month (all cards)
pl: Ostatni miesiąc (wszystkie karty)

en: Last 3 months (all cards)
pl: Ostatnie 3 miesiące (wszystkie karty)

en: Last 6 months (all cards)
pl: Ostatnie 6 miesięcy (wszystkie karty)

en: Last year (all cards)
pl: Ostatni rok (wszystkie karty)

en: All tags
pl: Wszystkie znaczniki

en: Tried to backup your old 1.x files to %s, but that directory already exists.
pl: Błąd archiwizacji pliku z wersji 1.x do %s. Katalog już istnieje.

en: Copying files from 1.x...
pl: Kopiowanie pliku z 1.x...

en: Upgrade from Mnemosyne 1.x complete!
pl: Aktualizacja z Mnemosyne 1.x zakończona!

en: Mnemosyne 2.x now stores its data here:
pl: Mnemosyne 2.x przechowuje swoje dane w:

en: Main author: Peter Bienstman
pl: Główny autor: Peter Bienstman

en: Invaluable contributions from many people are acknowledged <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">here</a>.
pl: Osoby wspierające rozwój programu wymienione są na stronie <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">Współpracownicy</a>.

en: Go to <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for more information and source code.
pl: Na stronie <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> jest więcej informacji o programie.

en: You can right-click on the name of a saved set to rename or delete it.
pl: Klikając prawym przyciskiem myszy na nazwę zapisanego zestawu można zmienić jego nazwę lub go usunąć.

en: Delete
pl: Usuń

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: This set can never contain any cards!
pl: Ten zestaw nie zawiera żadnych kart!

en: Update this set?
pl: Zaktualizować ten zestaw?

en: Delete this set?
pl: Skasować ten zestaw?

en: You can double-click on the name of a saved set to activate it and close the dialog.
pl: Dwukrotne kliknięcie na nazwę zapisanego zestawu ustawia go i zamyka okno dialogowe.

en: You can add multiple tags to a card by separating tags with a comma in the 'Tag(s)' input field.
pl: Pole znaczników może zawierać wiele znaczników rozdzielonych przecinkami.

en: You can organise tags in a hierarchy by using :: as separator, e.g. My book::Lesson 1.
pl: Można zorganizować znaczniki w postaci hierarchii za pomocą :: jako separatora, np. książka::Rozdział 1.

en: You can add images and sounds to your cards. Right-click on an input field when editing a card to bring up a pop-up menu to do so.
pl: Do kart można dodawać obrazy i dźwięki. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na polu podczas edycji karty wywołuje podręczne menu umożliwiające wskazanie odpowiednich plików.

en: If for a certain card type cloned from Vocabulary you don't need a pronunciation field, you can hide it by right-clicking on it and using the pop-up menu.
pl: Dla kart typu "Słownictwo" i jej klonów można ukryć pola "Wymowa" klikając prawym przyciskiem na tym polu i wybierając właściwe polecenie z podręcznego menu.

en: You can use Tab to move between the fields. For 'Add cards', use Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades. For 'Edit card', use Ctrl-Enter to close.
pl: Klawisz Tab służy do przechodzenia między polami. Dodając karty w 'Add cards' można poprzez Ctrl+Enter ustawić wstępną ocenę na 'Do nauki', czy inną ocenę np. poprzez Ctrl+2. W oknie 'Edit card' Ctrl+Enter zamyka je.

en: If you use 'Edit cards', changes are made to all the sister cards simultaneously.
pl: Użycie 'Edytuj kartę' wprowadza zmianę jednocześnie dla wszystkich kart powiązanych.

en: Abandon current card?
pl: Porzucić aktualną kartę?

en: &No
pl: &Nie

en: &Yes
pl: &Tak

en: Yet to learn
pl: Do nauki

en: Right-click on a tag name in the card browser to edit or delete it.
pl: Kliknięcie prawym przyciskiem na nazwę znacznika w przeglądarce kart pozwala zmienić jego nazwę lub go usunąć.

en: Double-click on a card or tag name in the card browser to edit them.
pl: Dwukrotne kliknięcie na karcie lub nazwie znacznika w przeglądarce kart powoduje przejście do jego edycji.

en: You can reorder columns in the card browser by dragging the header label.
pl: Zmianę kolejności kolumn w przeglądarce kart można dokonać poprzez przeciąganie ich za pola z nazwami kolumn.

en: You can resize columns in the card browser by dragging between the header labels.
pl: Można zmienić rozmiar kolumn w przeglądarce kart przeciągając znacznik pojawiający się pomiędzy ich nazwami.

en: When editing or previewing cards from the card browser, PageUp/PageDown can be used to move to the previous/next card.
pl: Podczas edycji lub podglądu kart w przeglądarce kart naciśnięcie PageUp lub PageDown powoduje przejście do poprzedniej lub następnej karty.

en: You change the relative size of the card list, card type tree and tag tree by dragging the dividers between them.
pl: Wielkość listy kart, drzewa typów kart i drzewa znaczników zmienia się poprzez przesuwanie znacznika, jaki pojawia się między nimi po najechaniu kursorem.

en: In the search box, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
pl: W polu wyszukiwania można używać symboli wieloznacznych SQL-a, takich jak _ (dopasowanie jednego znaku) i % (dopasowanie jednego lub więcej znaków).

en: Show cards from these card types:
pl: Pokaż karty zaznaczonego typu:

en: having any of these tags:
pl: z zaznaczonymi znacznikami:

en: containing this text in the cards:
pl: zawierające:

en: &Edit
pl: &Edycja

en: &Preview
pl: &Podgląd

en: Change card &type
pl: Zmiana &typu karty

en: &Add tags
pl: &Dodaj znaczniki

en: &Remove tags
pl: &Usuń znaczniki

en: Go ahead with delete? Sister cards will be deleted as well.
pl: Kontynuować usuwanie? Karty powiązane zostaną również usunięte.

en: The selected cards should have the same card type.
pl: Wybrana karta powinna być tego samego typu.

en: Database error:
pl: Błąd bazy danych:

en: Answer
pl: Odpowiedź

en: Question
pl: Pytanie

en: Next rep
pl: Następna powtórka

en: Tags
pl: Znaczniki

en: Last rep
pl: Ostatnia powtórka

en: Learning
    reps
pl: Nauka
    powtórki

en: Review
    reps
pl: Przegląd
    powtórki

en: Created
pl: Utworzone

en: Modified
pl: Zmodyfikowane

en: You chose to sort this table. Operations in the card browser could now be slower. Next time you start the card browser, the table will be unsorted again.
pl: Wybrano sortowanie tabeli co może spowolnić operacje wykonywane w przeglądarce kart. Przy następnym uruchomieniu przeglądarki kart dane będą nieposortowane.

en: %d cards shown, of which %d active.
pl: %d wyświetlonych kart z czego %d jest aktywnych do nauki.

en: Delete these card types?
pl: Usunąć te typy kart?

en: Delete this card type?
pl: Usunąć ten typ kart?

en: All card types (%d)
pl: Wszystkie typy kart %d

en: Card appearance
pl: Wygląd karty

en: <all card types>
pl: <wszystkie typy kart>

en: Select font
pl: Wybór czcionki

en: Select colour
pl: Wybór koloru

en: Reset all card types to default system font?
pl: Przywrócić wszystkim typom kart domyślne czcionki systemowe?

en: Reset '%s' to default system font?
pl: Zresetować '%s' do domyślnej czcionki systemowej?

en: General
pl: Ogólne

en: Reset current tab to defaults?
pl: Przywrócić zakładce ustawienia domyślne?

en: Servers
pl: Serwery

en: Sync server running on
pl: Serwer synchronizacji działa na

en: Sync server NOT running.
pl: Serwer synchronizacji NIE działa.

en: Web server running on
pl: Serwer WWW działa na

en: Web server NOT running.
pl: Serwer WWW NIE działa.

en: Sync server now running on
pl: Serwer synchronizacji działa teraz na

en: Sync server stopped.
pl: Serwer synchronizacji wyłączony.

en: Web server now running on
pl: Serwer WWW działa teraz na

en: Web server stopped.
pl: Serwer WWW wyłączony.

en: <none>
pl: <żaden>

en: No duplicate in new fact keys allowed.
pl: Duplikaty wpisów / faktów nie są dozwolone.

en: A required field is missing.
pl: Wymagane pole jest niewypełnione.

en: Activate cards from these card types:
pl: Aktywne karty z tych typów kart:

en: You are not allowed to cancel the merging.
pl: Nie jest możliwe anulowanie scalania.

en: Abandon changes to current card?
pl: Porzucić zmiany karty?

en: Import cards
pl: Importuj karty

en: File does not exist.
pl: Plik nie istnieje.

en: Here, you can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
pl: W tym oknie można zrobić klony istniejących typów kart. Pozwala to na zmianę ich formatowania niezależnie od oryginalnych kart. Na przykład można zrobić klon ze 'Słownictwo', nazywając go 'Thai' i ustawić dla niego czcionkę Thai bez zmiany ustawień dla innych typów kart.

en: Are you sure you want to delete the plugin
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wtyczkę,

en: and not just deactivate it?
pl: a nie ją tylko wyłączyć?

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Prefill tag behaviour
pl: Wstępne wypełnianie znacznikami

en: When creating new cards, Mnemosyne normally prefills the 'Tag(s)' field with the last value you used, regardless of card type.
    
    With this plugin, Mnemosyne will for each card type remember the last tag you used, such that e.g. Chinese cards get a prefilled tag like "My Chinese textbook::Chapter 10", whereas Front-to-Back cards get "European Capitals".
pl: Tworząc nową kartę Mnemosyne domyślnie wypełnia pole Znaczników ostatnio użytą wartością niezależnie od wybranego typu karty.
    
    Ta wtyczka pozwala Mnemosyne zapamiętać dla każdego typu kart ostatnio użyte znaczniki. Oznacza to, że dla poszczególnych typów kart mogą być wstępnie przypisane różne znaczniki.

en: Unable to start sync server.
pl: Nie udało się uruchomić serwera synchronizacji.

en: There still seems to be an old server running on the requested port.
pl: Wydaje się że na wybranym porcie pracuje już serwer.

en: Terminate that process and try again.
pl: Zakończ ten proces i spróbuj ponownie.

en: You don't have the permission to use the requested port.
pl: Nie masz uprawnień do korzystania z żądanego portu.

en: Unable to start web server.
pl: Nie udało się uruchomić serwera WWW.

en: Remote review in progress...
pl: Zdalne przeglądanie w toku...

en: Insert &image
pl: Wstaw &obraz

en: Insert &sound
pl: Wstaw &dźwięk

en: Insert vi&deo
pl: Wstaw &wideo

en: Insert &Flash
pl: Wstaw &flash

en: &Hide pronunciation field for this card type
pl: &Ukryj pole wymowa dla tego typu kart

en: Scheduled: %d
pl: Zaplanowane: %d

en: Not memorised: %d
pl: Nie zapamiętane: %d

en: Active: %d
pl: Aktywne: %d

en: &Wrong
pl: &Błędna

en: &Right
pl: &Prawidłowa

en: Wrong:
pl: Błędne:

en: Unseen:
pl: Niewidziane:

en: Active:
pl: Aktywne:

en: Default
pl: Domyślne

en: Number of cards scheduled
pl: Liczba zaplanowanych kart

en: Retention score (%)
pl: Ocena zdolności zapamiętywania (%)

en: Number of cards added
pl: Liczba dodanych kart

en: Number of new cards learned
pl: Liczba nauczonych nowych kart

en: Number of cards
pl: Liczba kart

en: Not seen
pl: Nie widziane

en: Here, you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
    
    However, if you want to sync a mobile device with this machine here, you shouldn't use the menu option you just selected. In that case, this computer needs to be the server. So, first enable a sync server here, and then start the sync from the mobile device.
pl: Tutaj można zsynchronizować ten komputer ze zdalnym serwerem. Do jej wykonania konieczne jest uruchomienie na zdalnym komputerze usługi serwera.
    
    Chcąc zsynchronizować urządzenie przenośne z tą maszyną, to nie należy korzystać z tej opcji. W takim przypadku, to ten komputer musi być serwerem. Należy więc najpierw włączyć serwer, a następnie rozpocząć synchronizację z urządzenia mobilnego.

en: &Rename
pl: &Zmień nazwę

en: Delete these tags? Cards with these tags will not be deleted.
pl: Usunąć te znaczniki? Karty posiadające te znaczniki nie zostaną usunięte.

en: Delete this tag? Cards with this tag will not be deleted.
pl: Usunąć ten znacznik? Karty posiadające ten znacznik nie zostaną usunięte.

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
pl: By osiągnąć optymalne wyniki nauki zalecane są codziennie powtórki.

en: You don't need to finish all your daily scheduled repetitions in a single session.
pl: Nie trzeba przeglądać wszystkich kart zaplanowanych do nauki na dany dzień w ramach jednej sesji, można podzielić naukę na dowolną ich liczbę.

en: If you've been away for a few days, don't worry about your backlog. Do as many cards as you feel like to catch up, the rest will be automatically rescheduled to the future in the most optimal way.
pl: W przypadku przerw w nauce nie należy się martwić o zaległości. Przy najbliższej nauce należy przejrzeć karty stosownie do swoich chęci i możliwości w tym zakresie, reszta zostanie automatycznie rozłożona na kolejne dni w najbardziej optymalny sposób.

en: Sister cards are cards which are based on the same information, e.g. a front-to-back card and the corresponding back-to-front card. Mnemosyne will avoid scheduling these on the same day.
pl: Karty powiązane to karty, które są oparte na tej samej informacji prezentowanej w odwrotnej kolejności. Mnemosyne nie będzie planował w ich powtórek w tym samym dniu.

en: In summary, try to do your repetitions every day, but don't worry too much about getting the 'Scheduled' counter to zero, and certainly not about getting the 'Not memorised' counter to zero.
pl: Podsumowując, należy starać się robić powtórki każdego dnia. Nie należy jednak starać się o szybkie sprowadzenie wartości 'Zaplanowane' i 'Nie zapamiętane' do zera.

en: Grade 1 cards are different from grade 0 cards in the sense that they show up less often.
pl: Ocena 1 różni się od oceny 0 w tym, że karty z taką oceną pojawiają się rzadziej.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin.
pl: Używaj ostrożnie 'Nauka przed terminem'. Do nauki przed egzaminem lepiej użyć wtyczki Wkuwanie.

en: You can use keyboard shortcuts to do your repetitions. Enter, Return or Space stand for the default action. The number keys can be used for grading.
pl: W czasie nauki można wydawać polecenia za pomocą klawiatury. Enter, Tabulator, czy Spacja działają w sposób domyślny. Klawisze z cyframi mogą być używane do wystawiania ocen dla kart.

en: You can select which cards you wish to study in the '(De)activate cards' menu option.
pl: Poprzez zmianę ustawień w Karty >> Aktywowanie można wybrać karty do nauki.

en: It is recommended to put all your cards in a single database and use tag to organise them. Using '(De)activate cards' is much more convenient than having to load and unload several databases.
pl: Zaleca się umieszczenie wszystkich karty w jednej bazie danych i używanie znaczników do zarządzania nimi. Użycie Karty >> Aktywowanie jest o wiele bardziej wygodne niż naprzemienne wczytywanie kilku baz danych.

en: You can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
pl: Można zrobić klony istniejących typów kart. Pozwala to na zmianę ich formatowania niezależnie od oryginalnych typów kart. Na przykład można zrobić klon ze 'Słownictwo', nazywając go 'Thai' i ustawić czcionkę Thai tylko dla tego typu kart bez zmiany ustawień dla innych typów kart.

en: You can use basic HTML tags in your cards to control their appearance. However, if you want all the fields in a certain card type to look the same, it's easier to use the 'Set card appearance' menu option.
pl: Używając podstawowych znaczników HTML w kartach można zmieniać ich wygląd. Wygląd pól dla poszczególnych typów kart można ustawić w menu Ustawienia >> Konfiguracja >> Wygląd karty.

en: Using 'File - Sync', you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
pl: Używając Plik >> Synchronizacja można synchronizować ten komputer ze zdalnym serwerem. Pod warunkiem, że zdalny komputer ma uruchomiony serwer synchronizacji poprzez odpowiednie ustawienia w konfiguracji.

en:  If you want to sync a mobile device with this computer, don't use 'File - Sync', but first enable a sync server in the configuration dialog, and then start the sync from the mobile device.
pl:  By zsynchronizować urządzenie mobilne z tym komputerem, należy włączyć serwer synchronizacji w oknie konfiguracji, a następnie rozpocząć synchronizację z urządzenia mobilnego.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can right-click on a saved set to rename or delete it.
pl: W oknie dialogowym Aktywowanie kliknięcie prawym przyciskiem myszy na nazwie zapisanego zestawu pozwala zmienić jego nazwę lub go usunąć.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can double-click on a saved set to activate it and close the dialog.
pl: W oknie dialogowym Karty >> Aktywowanie dwukrotne kliknięcie na nazwę zapisanego zestawu aktywuje jego ustawienia i zamyka okno dialogowe.

en: In the search box of the card browser, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
pl: W polu wyszukiwania przeglądarki kart można używać symboli wieloznacznych SQL-a, takich jak _ (dopasowanie jednego znaku) i % (dopasowanie jednego lub więcej znaków).

en: In the 'Add cards' dialog, use Tab to move between different fields, Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades.
pl: Dodając nową kartę w 'Add cards' można przy pomocy klawisza Tab przechodzić między polami. Wstępną ocenę można ustawić poprzez Ctrl+Enter dla 'Do nauki', czy Ctrl+2 dla oceny 2 itd.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
pl: Mnemosyne może użyć LaTeX do wyświetlania formuł matematycznych, np. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (Do skorzystania tej funkcji wymagane jest zainstalowanie LaTeX i dvipng).

en: The best way to backup your data is to copy your mnemosyne data directory and move it to a different drive. Mnemosyne keeps automatic backups, but that won't help you if that drive dies...
pl: Najlepszym sposobem na wykonanie kopii zapasowych jest kopiowanie katalogu z danymi Mnemosyne na inny dysk. Mnemosyne automatyczne wykonuje kopie zapasowe, ale taka kopia nie pomoże, jeśli ulegnie uszkodzeniu dysk...

en: You can sort the cards in the 'Browse cards' dialog by by clicking on a column title. Clicking again changes the sort order.
pl: W oknie 'Przeglądanie' można sortować dane poprzez kliknięcie na nazwę kolumny. Ponowne kliknięcie tej samej kolumny zmienia kolejność sortowania.

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
pl: Można bardziej dokładnie kontrolować wyniki LaTexa poprzez używanie znaczników <$$>...</$$> i <latex>...</latex>, których opis znajduje się na stronach Mnemosyne.

en: For optimal performance, keep your drives defragmented.
pl: Dla uzyskania optymalnej wydajności programu należy zadbać o defragmentację dysku.

en: For optimal performance, do not put your database on a network drive.
pl: Dla uzyskania optymalnej wydajności programu nie należy umieszczać bazy danych na dysku sieciowym.

en: For optimal performance, run 'File - Compact' from time to time, especially after deleting many cards.
pl: Dla uzyskania optymalnej wydajności programu należy od czasu do czasu uruchomić polecenie Plik >> Porządkowanie, szczególnie po usunięciu wielu kart.

en: Advanced users can customise more of Mnemosyne by editing the config.py file in their mnemosyne directory. They can also install additional plugins to customise Mnemosyne even further.
pl: Zaawansowani użytkownicy mogą zmieniać właściwości Mnemosyne poprzez edycję pliku config.py. Można także instalować dodatkowe wtyczki rozszerzające możliwości Mnemosyne.

en: You can request new features and vote for exisiting requests at <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a>. This helps the developers decide what to work on next.
pl: Wnioski o nowe funkcje w Mnemosyne oraz zagłosowanie na już zgłoszone można składać na stronie <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">Głosy użytkowników</a>. Te informacje pomagają programistom zadecydować o kolejności wykonywania prac rozwojowych.

en: About Mnemosyne
pl: Mnemosyne informacje

en: (De)activate cards
pl: (De)Aktywowanie

en: Saved sets:
pl: Zapisane zbiory:

en: &Save this set for later use
pl: &Zapisz ten zestaw

en: Add cards
pl: Dodaj karty

en: Card type:
pl: Typ karty:

en: Tags:
pl: Znaczniki:

en: Select initial grade:
pl: Wybierz ocenę początkową:

en: You have yet to learn this.
pl: To wymaga nauki.

en: &Yet to learn
pl: &Do nauki

en: You know this, but just barely.
pl: Znam to, ale bardzo słabo.

en: You know this, but not very well.
pl: Znam to, ale nie za dobrze.

en: You know this.
pl: Znam to dobrze.

en: You know this very well.
pl: Znam to bardzo dobrze.

en: &Exit
pl: &Wyjście

en: Add tags
pl: Dodaj znaczniki

en: Browse cards
pl: Przeglądanie kart

en: Select one or more cards and right-click for more actions.
pl: Zaznacz jedną lub więcej kart i naciśnij prawy przycisk dla dodatkowych operacji.

en: XXX cards selected, of which XXX active
pl: XXX kart jest zaznaczonych, z czego XXX jest aktywnych

en: Card set name
pl: Nazwa zbioru kart

en: Card set name:
pl: Nazwa zbioru kart:

en: Change card type
pl: Zmiana typu karty

en: New card type:
pl: Nowy typ kart:

en: Clone card type
pl: Sklonowane typy kart

en: Cloned from:
pl: Sklonowane z:

en: Clone name:
pl: Nazwa klonu:

en: Compact database
pl: Porządkowanie bazy danych

en: Delete unused media files
pl: Usuń nieużywane pliki multimediów

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: &Defaults
pl: &Domyślne

en: Form
pl: Formularz

en: Background:
pl: Tło:

en: Set colour
pl: Wybór koloru

en: Alignment:
pl: Wyrównanie:

en: Left
pl: Lewo

en: Center
pl: Środek

en: Right
pl: Prawo

en: Increase size of non-latin characters by
pl: Zwiększ rozmiar znaków pochodzenia innego niż łacińskie o

en: points.
pl: punkty.

en: (This setting will be overridden in card types cloned from 'Vocabulary'.)
pl: (To ustawienie zostanie nadpisane w typach kartach sklonowanych ze 'Słownictwo')

en: Autosave after
pl: Automatycznie zapisuj po

en: Allow other devices to sync with this computer
pl: Zezwól innym urządzeniom na synchronizację z tym komputerem

en: Password:
pl: Hasło:

en: Username:
pl: Użytkownik:

en: Check for changed media files on server
pl: Sprawdź zmienione pliki multimedialne na serwerze

en: Sync server status
pl: Status serwera synchronizacji

en: Allow remote review through a web browser
pl: Zezwól na zdalne przeglądanie poprzez przeglądarkę internetową

en: Web server status
pl: Status serwera WWW

en: Review memorised cards
pl: Przegląd zapamiętanych kart w kolejności

en: most urgent first
pl: najpilniejsze pierwsze

en: in random order
pl: losowej

en: Show new cards for the first time
pl: Pokaż nowe karty po raz pierwszy

en: in the order they were added
pl: w kolejności ich dodania

en: Cramming
pl: Wkuwanie

en: earliest scheduled first
pl: najbliższe pierwsze

en: lastest scheduled first
pl: najdalsze pierwsze

en: most lapses first
pl: najczęściej mylone pierwsze

en: Convert card type data
pl: Konwersja danych typu karty

en: Set the correspondence between data in the old and the new card type:
pl: Ustaw zależność pomiędzy danymi w starych i nowych typach kart:

en: Old:
pl: Stare:

en: New:
pl: Nowe:

en: not having any of these tags:
pl: z żadnym z zaznaczonych znaczników:

en: Delete media
pl: Kasowanie multimediów

en: Delete these unused media files?
pl: Skasować poniższe nieużywane w kartach pliki multimedialne?

en: Edit card
pl: Edytuj kartę

en: Export to file
pl: Eksportuj do pliku

en: File format:
pl: Format pliku:

en: File to export to:
pl: Eksport do pliku:

en: &Browse
pl: &Przeglądaj

en: (Only active cards will be exported, without learning data.)
pl: (Wyeksportowane zostaną tylko aktywne karty bez danych o nauce)

en: Export cards
pl: Eksportuj karty

en: Author name:
pl: Imię autora:

en: Author email:
pl: Email autora:

en: Date:
pl: Data:

en: Revision:
pl: Wersja:

en: Notes:
pl: Notatki:

en: Wizard
pl: Kreator

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: Welcome to Mnemosyne, a flash card program named both after the Greek goddess of Memory and a type of butterfly.
    
    Mnemosyne makes it more efficient to study, focusing on the cards you're most likely to forget and not wasting your time on things you know well.
    
    For that, Mnemosyne decides when to show you the cards, and you'll need to rate how well you remember them.
    
    Let's look at the meaning of these ratings now.
pl: Witamy w programie Mnemosyne przeznaczonym do nauki w oparciu o karty, którego nazwa pochodzi od imienia greckiej bogini pamięci i gatunku motyla.
    
    Mnemosyne poprawia szybkość i jakość nauki, poprzez częstsze powtórki kart słabiej zapamiętanych i pozwala nie marnować czasu na powtarzanie tych kart pamiętanych dobrze.
    
    Dlatego Mnemosyne planuje przerwy w pokazywaniu kart w oparciu o twoją ocenę ich stopnia zapamiętania.
    
    Spójrzmy na znaczenie możliwych do wystawienia ocen.

en: Memorising new cards
pl: Zapamiętywanie nowych kart

en: Reviewing previously memorised cards
pl: Przeglądanie wcześniej zapamiętanych kart

en: If you study these cards again tomorrow, the 'Scheduled' counter will tell you how many previously memorised cards you need to review. These are grade 2 to 5 cards.
    
    If a card reappears too soon, and you're able to remember it without any effort, rate the card a 5. The interval to see this card again will be a lot longer.
    
    If the interval is just right, so that you remember it, albeit with some effort, use grade 4.
    
    If, however, it takes you significant effort to remember the answer, and you think the interval was too long, then rate the card 3 or even 2.
    
    If you fail to remember it altogether, rate it either 0 or 1, and after you have finished reviewing all the scheduled cards, it will appear repeatedly until you think you'll be able to remember it again for a few days.
pl: Licznik 'Zaplanowane' wskazuje liczbę kart zaplanowanych do powtórki na następny dzień. Są to tylko karty, które otrzymały ocenę od 2 do 5.
    
    Jeśli karta pojawia zbyt szybko i pamięta się ją bez wysiłku, to należy ocenić ją na 5. Czas do następnego jej pokazania zostanie wydłużony.
    
    Jeśli przerwa w powtórce jest prawidłowa i karta jest pamiętana, nawet z pewnym wysiłkiem, należy ocenić ją na 4.
    
    Jeśli jednak przypomnienie sobie karty wymagało znacznego wysiłku to należy ją ocenić na 3 lub nawet 2.
    
    Niepamiętane karty należy ocenić na 0 lub 1. Po zakończeniu przeglądu wszystkich zaplanowanych kart, będą się one pojawiać tak długo, aż otrzymają wyższą ocenę.

en: Statistics
pl: Statystyki

en: If you're into statistics, Mnemosyne keeps detailed logs of your revisions.
    
    Not only that, but if you want, Mnemosyne can upload transparently a completely anonymous version of these logs to a central site for analysis, so that you can help making the scheduling algorithm better. In this way, you also contribute to scientific research on long-term memory.
    
    Uncheck the following box if you do not want to do this.
pl: W statystykach Mnemosyne pokazuje raporty dotyczące nauki, które powstają na podstawie zbieranych logów.
    
    Mnemosyne umożliwia przesyłanie całkowicie anonimowej wersji logów do analizy. Informacje te służą do optymalizowania algorytmu planowania powtórek. Co przyczynia się także do badań naukowych dotyczących długotrwałej pamięci.
    
    Odznacz poniższe pole, jeżeli nie wyrażasz zgodny na przesyłanie danych.

en: Upload anonymous logs (can be changed later)
pl: Przesyłanie anonimowych logów (można zmienić później)

en: Ready to start
pl: Zaczynamy

en: Now you're ready to start!
    
    Add new cards by clicking on the icon with the 'plus' sign in the top left.
    
    Remember, there is no need to worry about saving your work, this will be done automatically.
    
    For best results, it's suggested to do your revisions every day, although Mnemosyne will try to cope if you've missed a few days.
    
    For more documentation, see http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Happy learning!
pl: Teraz jesteś gotowy, aby rozpocząć!
    
    Dodaj nowe karty, klikając na ikonę z zielonym plusem w lewym dolnym rogu lub importując je z jednego z obsługiwanych typów plików kart.
    
    Pamiętaj, nie musisz się martwić o zapisanie danych w trakcie nauki, jest to zrobione automatycznie.
    
    Jeżeli chcesz uzyskać najlepsze wyniki, to rób swoje powtórki codziennie. Jeśli opuścisz kilka powtórek Mnemosyne pomoże prawidłowo je zaplanować.
    
    Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Udanej nauki!

en: Import from file
pl: Importuj z pliku

en: File to import from:
pl: Wybierz plik, z którego zostaną zaimportowane dane:

en: Add additional tag(s) to cards:
pl: Dodaj dodatkowe znaczniki do kart:

en: &Settings
pl: &Ustawienia

en: &Help
pl: P&omoc

en: &File
pl: &Plik

en: &Cards
pl: &Karty

en: toolBar
pl: pasek narzędzi

en: (De)a&ctivate cards...
pl: &Aktywowanie

en: &Add cards...
pl: &Dodaj

en: &Configure Mnemosyne...
pl: &Konfiguracja

en: &Delete current card
pl: &Usuń bieżącą

en: Del
pl: Usuń

en: &Edit current card...
pl: &Edytuj bieżącą

en: &Browse cards...
pl: &Przeglądaj

en: Ctrl+B
pl: Ctrl+P

en: &Export...
pl: &Eksport...

en: E&xit
pl: &Wyjście

en: &New...
pl: &Nowy...

en: &Open...
pl: &Otwórz...

en: &Save
pl: &Zapisz

en: Save &as...
pl: Z&apisz jako...

en: &About
pl: &O programie

en: &Import...
pl: &Importowanie...

en: &Getting started
pl: &Wprowadzenie

en: Show s&tatistics...
pl: &Statystyki

en: &Tip of the day
pl: &Porada dnia

en: Manage &plugins...
pl: &Wtyczki

en: Manage plugins
pl: Zarządzanie wtyczkami

en: &Manage card types...
pl: &Klony typów

en: S&ync...
pl: &Synchronizacja...

en: Compact...
pl: &Porządkowanie...

en: Find duplicate questions
pl: Znajdź zduplikowane pytania

en: Card type manager
pl: Menedżer typów kart

en: &New clone
pl: &Nowy klon

en: Installed plugins (active and inactive):
pl: Zainstalowane wtyczki (aktywne i nieaktywne):

en: Plugin description:
pl: Opis wtyczki:

en: &Install new plugin
pl: &Zainstaluj nową wtyczkę

en: &Delete plugin
pl: &Usuń wtyczkę

en: Preview cards
pl: Podgląd kart

en: Question:
pl: Pytanie:

en: Answer:
pl: Odpowiedź:

en: &Previous sister card
pl: &Poprzednia karta powiązana

en: &Next sister card
pl: &Następna karta powiązana

en: Remove tags
pl: Usuń znaczniki

en: Tags to remove:
pl: Znaczniki do usunięcia:

en: Rename card type
pl: Zmień nazwę typu karty

en: Enter new card type name:
pl: Wprowadź nową nazwę typu kart:

en: Rename tag
pl: Zmień nazwę znacznika

en: Enter new tag name:
pl: Nowa nazwa znacznika:

en: Show &answer
pl: Pokaż &odpowiedź

en: Sync with server
pl: Synchronizacja z serwerem

en: Server:
pl: Serwer:

en: Check for changed media files on client
pl: Sprawdź zmienione pliki multimedialne na kliencie

en: Tip of the day
pl: Porada dnia

en: <b>Did you know...?</b>
pl: <b>Czy wiesz, że...?</b>

en: &Show tips on startup
pl: &Pokazuj porady podczas uruchamiania programu

en: &Previous
pl: &Poprzednia

en: &Next
pl: &Następna

en: &Close
pl: &Zamknij

en: data directory
pl: katalog danych

en: This is a test.
pl: To jest test.
