mnemosyne-proj - en to sv translation catalogue (274 entries)

en: Last week
sv: Förra veckan

en: Last month
sv: Förra månaden

en: Last 3 months
sv: Sista 3 månader

en: Last 6 months
sv: Senaste 6 månaderna

en: Last year
sv: Senaste året

en: Days
sv: Dagar

en: Recognition
sv: Igenkänning

en: Production
sv: Produktion

en: Command line argument is not a *.db file.
sv: Kommandoradens parameter är inte en *.db fil.

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
sv: En annan instans av Mnemosyne kör ännu.

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
sv: Det går inte att fortsätta och data kommer att gå förlorad!

en: Error when running plugin:
sv: Ett fel uppstod vid körning av en plugin:

en: If you are using a USB key, refer to the instructions on the website so as not to be affected by drive letter changes.
sv: Om ett USB minne används vänligen konsultera instruktionerna på webbsidan för att inte påverkas av ändringar av bokstav som används som referens till lagringsmediet.

en: Front-to-back and back-to-front
sv: Fram- till baksida och bak- till framsida

en: Front
sv: Framsida

en: Back
sv: Baksida

en: Front-to-back
sv: Fram- till baksida

en: Back-to-front
sv: Bak- till framsida

en: Cloze deletion
sv: Cloze radering

en: A card type blanking out certain fragments in a text.
    
    E.g., the text "The capital of [France] is [Paris]", will give cards with questions "The capital of France is [...]." and "The capital of [...] is Paris".
    
    Editing the text will automatically update all sister cards.
    
    You can also specify hints, e.g. [cloze:hint] will show
     [hint] in the question as opposed to [...].
sv: En korttyp med textluckor för olika fragment av texten.
    
    T.ex. texten "Huvudstaden i landet [Frankrike] är [Paris]" ger upphov till "Huvudstaden i landet [...] är Paris" och "Huvudstaden i landet Frankrike är [...]".
    
    Redigering av texten leder till automatisk uppdatering av alla relaterade kort.
    
    Man kan även ange ledtrådar i form av [cloze:tips] som visas som
     [tips] i frågan instället för [...].

en: Front-to-back only
sv: Endast fram- till baksida

en: Map
sv: Karta

en: Location
sv: Plats

en: Blank map
sv: Tom karta

en: Marked map
sv: Markerad karta

en: A card type for learning locations on a map.
    
    Displays the answer map on top of the question map, rather than below it as a second map.
sv: En korttyp för att lära sig platser på en karta.
    
    Visar svarskartan ovanpå frågekartan istället för under den som en andra karta.

en: Sentence
sv: Mening

en: Pronunciation
sv: Uttal

en: Meaning
sv: Betydelse

en: Notes
sv: Anteckningar

en: A card type using sentences to study foreign languages.
    
    Apart from simple recognition of the sentence, you can also add production cards using close deletion.
    E.g. if in the sentence field you write "La [casa:house] es [grande:big]", you'll get cards with questions like "La [house] es grande".
sv: En korttyp som använder meningar för att lära ut främmande språk.
    
    Förutom enkel igenkänning av meningen kan man lägga till produktionskort genom att använda luckor i texten.
    T.ex. om man i meningsfältet skriver "La [casa:hus] es [grande:stor]" får man kort med frågor i stil med "La [hus] es grande".

en: Vocabulary
sv: Ordförråd

en: Foreign word or phrase
sv: Främmande ord eller fras

en: Error in config.py:
sv: Fel i config.py:

en: Identical card is already in database.
sv: Ett identiskt kort finns redan i databasen.

en: &Add anyway
sv: &Lägg till ändå

en: &Do not add
sv: Lägg &inte till

en: There is already data present for this card:
sv: Det finns redan data för detta kort:

en: &Merge and edit
sv: Slå &samman och redigera

en: Can't preserve history when converting between these card types.
sv: Historiken kan inte bevaras vid konvertering mellan dessa korttyper.

en: The learning history of the cards will be reset.
sv: Inlärningshistoriken för korten nollställs.

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: This will delete cards and their history.
sv: Detta kommer att radera kort och dess historik.

en: Are you sure you want to do this,
sv: Är du säker på detta?

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
sv: Alternativt kunde man endast deaktivera korten i 'Aktiva kort' dialogen?

en: &Proceed and delete
sv: Radera

en: All sister cards
sv: Alla relaterade kort

en: Current card only
sv: Endast detta kort

en: Converting cards...
sv: Konverterar kort...

en: Starred
sv: Stjärnmärkta

en: Delete this card?
sv: Radera detta kort?

en: Delete this card and 1 sister card?
sv: Radera detta kort och 1 relaterat kort?

en: Delete this card and
sv: Radera detta kort och

en: sister cards?
sv: relaterade kort?

en: &Delete
sv: &Radera

en: Deleting cards...
sv: Raderar kort...

en: Checking for unused tags...
sv: Kontrollerar för oanvända tag:ar

en: Card type name already exists.
sv: Namnet för korttypen används redan.

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
sv: Korttypen %s är i användning eller är en system korttyp och kan inte raderas.

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
sv: Korttypen %s har duplikat och kan inte raderas.

en: Cannot rename a system card type.
sv: En system korttyp kan inte omdöpas

en: This card type name is already in use.
sv: Detta kortyps namn används redan.

en: It is recommended to put all your cards in a single database. Using tags to determine which cards to study is much more convenient than having to load and unload several databases.
sv: Det rekommenderas att placera alla kort i en databas. Användning av tag:ar för att bestämma vilka kort man vill använda är mycket behändigare än att ladda om olika databaser.

en: Mnemosyne databases
sv: Mnemosyne databaser

en: New
sv: Ny

en: Creating new database...
sv: Skapar en ny databas...

en: '*.cards' files are not separate databases, but need to be imported in your current database through 'File - Import'.
sv: '*.cards' filer är inte enskilda databaser utan bör importeras till den aktiva databasen genom 'Arkiv - Importera'

en: Do you want to replace your current database with one restored from this backup?
    Note that this will result in conflicts during the next sync, which need to be resolved by a full sync.
sv: Ska den aktiva databasen ersättas med den som återställs från denna säkerhetskopia?
    Notera att detta kommer att leda till konflikter vid nästa synkronisering vilka bör redas ut genom en fullständig synkronisering.

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Your database will be autosaved before exiting. Also, it is saved every couple of repetitions, as set in the configuration options.
sv: Databasen kommer att sparas automatiskt före avslutning av programmet. Den sparas även efter några repetitioner enligt inställningarna i konfigurationen.

en: Database saved.
sv: Databasen sparad.

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Insert image
sv: Infoga bild

en: Sound files
sv: Ljudfiler

en: Insert sound
sv: Infoga ljud

en: Video files
sv: Videofiler

en: Insert video
sv: Infoga video

en: Flash files
sv: Flashfiler

en: Insert Flash
sv: Infoga flash

en: This will tag all the cards in a given card type which have the same question. That way you can reformulate them to make the answer unambiguous. Note that this will not tag duplicates in different card types, e.g. card types for 'French' and 'Spanish'.
sv: Detta kommer att tagga alla kort med en viss korttyp som har samma fråga. På så sätt kan du omformulera dem för att göra svaret entydigt. Notera att detta inte kommer att tag:a duplikat med olika korttyp, exempelvis korttyper för 'Franska' och 'Spanska'.

en: Install plugin
sv: Installera plugin

en: No plugin found!
sv: Inga plugins hittades!

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
sv: För instruktioner gällande nerladdning av källkoden till Mnemosyne,

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
sv: gå till http://www.mnemosyne-proj.org

en: Unable to load file at
sv: Laddning av fil misslyckades

en: Unable to load file, query failed.
sv: Filen kunde inte laddas. Förfrågan misslyckades.

en: Database upgrade failed.
sv: Uppgradering av databasen misslyckades.

en: Unable to load file.
sv: Filen kunde inte laddas.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption.
sv: En databas får inte placeras på en Windows nätverksskiva. Detta för att undvika korruption av data.

en: Warning: backup creation failed for
sv: Varning: Skapande av säkerhetskopia misslyckades

en: Make tag '%s' active in saved set '%s'?
sv: Gör tag '%s' aktiv för det sparade settet '%s'

en: Missing plugin for card type with id:
sv: Plugin saknas för korttyp med id:

en: No duplicates found.
sv: Inga duplikat hittades.

en: Found %d duplicate cards. They have been given the tag 'DUPLICATE'.
sv: Hittade %d dublett kort. De har fåt taggen 'DUBLETT'.

en: DUPLICATE
sv: DUBLETT

en: Media filename rather long. This could cause problems using this file on a different OS.
sv: Mediats filnamn är rätt långt. Detta kan leda till problem vid användning av filen under olika operativsystem.

en: Filename contains '#', which could cause problems on some operating systems.
sv: Filnamnet innehåller '#' vilket kan leda till problem under vissa operativsystem.

en: Missing media file!
sv: Media filen saknas!

en: Missing plugins for card types.
sv: Plugin för korttypen saknas.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption. Mnemosyne will now close.
sv: Databaser får inte placeras på en netverksskiva under Windows. Detta för att undvika korruption av data. Mnemosyne kommer nu att avslutas.

en: Importing cards...
sv: Importerar kort...

en: Unable to parse file:
sv: Filen kunde inte avläsas:

en: Warning: media files were missing. These cards have been tagged as MISSING_MEDIA. You must also change 'src_missing' to 'src' in the text of these cards.
sv: Varning: mediafiler fattades. Dessa kort har taggats med MISSING_MEDIA. Du bör även ändra 'src_missing' till 'src' i texten för dessa kort.

en: These cards seem to have been imported before. Aborting...
sv: Dessa kort har importerats tidigare. Avbryter...

en: Mnemosyne 1.x *.mem files
sv: Mnemosyne 1.x *.mem filer

en: Mnemosyne 1.x *.mem databases (*.mem)
sv: Mnemosyne 1.x *.mem databaser (*.mem)

en: Unable to open file.
sv: Kan inte öppna fil.

en: Importing history...
sv: Importerar historik...

en: No history found to import.
sv: Ingen importerbar historik hittades.

en: Ignoring unparsable files:<br/>
sv: Ignorerar otolkbara filer:<br/>

en: Mnemosyne 1.x *.XML files
sv: Mnemosyne 1.x *.XML filer

en: Mnemosyne 1.x XML files
sv: Mnemosyne 1.x XML filer

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
sv: Denna XML fil innehåller inlärningsdata. Det är bättre att importera detta från en mem-fil för att bibehålla tidigare statistik. Fortsätt?

en: Could not load file.
sv: Kunde inte ladda fil.

en: Tab-separated text files
sv: Tab-avgränsade textfiler

en: Badly formed input on line
sv: Bristfälligt formaterad indata på rad

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
sv: Problem med latex. Är latex och dvipng installerat?

en: Uploading
sv: Laddar upp

en: done!
sv: klar!

en: Upload failed
sv: Uppladdningen misslyckades

en: Waiting for uploader thread to stop...
sv: Väntar på att uppladdningens processtråd ska avslutas...

en: Done!
sv: Färdigt!

en: Cannot deactivate
sv: Kan inte avaktivera

en: There are cards with this card type (or a clone of it) in the database.
sv: Det finns kort med denna korttyp (eller en klon av den) i databasen.

en: You don't remember this card yet.
sv: Du kommer inte ihåg detta kort än.

en: Like '0', but it's getting more familiar. Show it less often.
sv: Som '0' men det håller på att bli mer bekant. Visa inte det så ofta.

en: You've memorised this card now, and might remember it tomorrow.
sv: Du har memorerat kortet nu och kanske minns det imorgon.

en: You've memorised this card now, and should remember it tomorrow.
sv: Du har memorerat kortet nu och borde komma ihåg det imorgon.

en: You've memorised this card now, and might remember it in 2 days.
sv: Du har memorerat kortet nu och kanske kommer ihåg det om 2 dagar.

en: You've memorised this card now, and should remember it in 2 days.
sv: Du har memorerat kortet nu och borde komma ihåg det om 2 dagar.

en: You've forgotten this card completely.
sv: Du har glömt kortet helt och hållet.

en: You've forgotten this card.
sv: Du har glömt detta kort.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
sv: Kom nästan inte ihåg svaret. Intervallet var alldeles för långt.

en: Correct answer, but with much effort. The interval was probably too long.
sv: Rätt svar men efter stor ansträngning. Intervallet var antagligen för långt.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
sv: Rätt svar men efter lite ansträngning. Intervallet var antagligen precis rätt.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
sv: Rätt svar utan svårigheter. Intervallet var antagligen för kort.

en: You have no more work for today. Either add more cards or come back tomorrow.
sv: Du har inget mer arbete för idag. Antingen lägg till fler kort eller återkom imorgon.

en: Returns in
sv: Återkommer om

en:  day(s).
sv:  dag(ar)

en: Next repetition: today.
sv: Nästa repetition: idag.

en: Next repetition: tomorrow.
sv: Nästa repetition: imorgon.

en:  days.
sv:  dagar.

en: Next repetition in
sv: Nästa repetition om

en: Question:
sv: Fråga:

en: Show answer
sv: Visa svar

en: Pick days until next repetition:
sv: Välj antalet dagar till nästa repetition.

en: Grade your answer:
sv: Bedöm ditt svar:

en: years
sv: år

en: months
sv: månader

en: days
sv: dagar

en: tomorrow
sv: imorgon

en: today
sv: idag

en: yesterday
sv: igår

en: days ago
sv: dagar sedan

en: 1 month ago
sv: 1 månad sedan

en: Untagged
sv: Otaggad

en: All tags
sv: Alla taggar

en: Delete
sv: Ta Bort

en: Rename
sv: Ändra namn

en: &No
sv: &Nej

en: &Yes
sv: &Ja

en: &Edit
sv: &Ändra

en: &Preview
sv: &Förhandsvisning

en: Database error:
sv: Databasfel:

en: Answer
sv: Svar

en: Question
sv: Fråga

en: Tags
sv: Taggar

en: Created
sv: Skapad

en: Modified
sv: Ändrad

en: Select font
sv: Välj typsnitt

en: General
sv: Generellt

en: <none>
sv: <inget>

en: File does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Insert vi&deo
sv: Sätt inn vi&deo

en: Insert &Flash
sv: Sätt inn &Flash

en: &Wrong
sv: &Fel

en: Default
sv: Förvalt

en: Number of cards scheduled
sv: Antal schemalagda kort

en: Number of cards
sv: Antal kort

en: Not seen
sv: Inte sedd

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: About Mnemosyne
sv: Om Mnemosyne

en: (De)activate cards
sv: (De)aktivera kort

en: Tags:
sv: Taggar:

en: You know this, but not very well.
sv: Du vet detta, men inte mycket väl.

en: You know this.
sv: Du vet detta.

en: You know this very well.
sv: Du vet detta mycket väl.

en: &Exit
sv: &Avsluta

en: Add tags
sv: Lägg till taggar

en: Card set name
sv: Kort set namn

en: Change card type
sv: Ändra korttyp

en: New card type:
sv: Ny kort typ:

en: Clone card type
sv: Klonad kort typ

en: Cloned from:
sv: Klonad från

en: Clone name:
sv: Klon namn

en: Compact database
sv: Kompakt databas

en: Delete unused media files
sv: Radera oanvända mediefiler

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: &Defaults
sv: &Förval

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Set colour
sv: Ställ färg

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Mitten

en: Right
sv: Höger

en: Autosave after
sv: Spara automatiskt efter

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: most urgent first
sv: mest akuta först

en: in random order
sv: i slumpmässig ordning

en: Old:
sv: Gammal:

en: New:
sv: Nya:

en: Delete media
sv: Radera media

en: Edit card
sv: Redigera kort

en: Export to file
sv: Exportera till fil

en: File format:
sv: Filformat:

en: File to export to:
sv: Exportera fil till:

en: &Browse
sv: &Bläddra

en: Export cards
sv: Exportera kort

en: Author name:
sv: Utvecklarens namn:

en: Author email:
sv: Utvecklarens e-majl

en: Date:
sv: Datum:

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Wizard
sv: Guide

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Statistics
sv: Statistik

en: Ready to start
sv: Redo att börja

en: Import from file
sv: Importera från fil

en: &Settings
sv: &Inställningar

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &File
sv: &Fil

en: &Cards
sv: &Kort

en: toolBar
sv: verktygsrad

en: &Add cards...
sv: Lägg til kort ...

en: &Delete current card
sv: &Ta bort nuvarande kort

en: &Edit current card...
sv: &Redigera nuvarande kort...

en: &Browse cards...
sv: &Bläddra kort...

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: E&xit
sv: &Avsluta

en: &New...
sv: &Ny...

en: &Open...
sv: &Öppna...

en: &Save
sv: &Spara

en: Save &as...
sv: Spara &som...

en: &About
sv: &Om

en: &Import...
sv: &Importera...

en: &Tip of the day
sv: &Dagens tips

en: Manage plugins
sv: Hantera insticksmoduler

en: &New clone
sv: &Ny klon

en: Installed plugins (active and inactive):
sv: Installerade pluginer (aktiva och inaktiva):

en: Plugin description:
sv: Plugin beskrivning:

en: &Install new plugin
sv: &Installera ny plugin

en: &Delete plugin
sv: & Ta bort plugin

en: Preview cards
sv: Förhandsvisa kort

en: Question:
sv: Fråga:

en: Answer:
sv: Svar:

en: Remove tags
sv: Ta bort taggar

en: Tags to remove:
sv: Taggar att tas bort:

en: Rename card type
sv: Döpa om korttyp

en: Enter new card type name:
sv: Mata in namn på nytt kort

en: Rename tag
sv: Byt namn på tagg

en: Enter new tag name:
sv: Mata in nytt namn på tagg

en: Show &answer
sv: Visa &svar

en: Sync with server
sv: Synkronisera med server

en: Check for changed media files on client
sv: Kolla på ändrade media filer på klienten

en: Tip of the day
sv: Dagens tips

en: <b>Did you know...?</b>
sv: <b>Visste du att ...?</b>

en: &Show tips on startup
sv: &Visa tips vid start

en: &Previous
sv: &Föregående

en: &Next
sv: &Nästa

en: &Close
sv: &Stäng

en: data directory
sv: data katalog

en: This is a test.
sv: Det här är ett test.
