mnemosyne-proj - en to tr translation catalogue (115 entries)

en: Last week
tr: Geçen Hafta

en: Last month
tr: Geçen ay

en: Last 3 months
tr: Son 3 Ay

en: Last 6 months
tr: Son 6 ay

en: Last year
tr: Geçen sene

en: Average grades of scheduled cards
tr: Planli kartlarin ortalama notu

en: No stats available.
tr: Istatistik yok

en: Days
tr: Günler

en: Vocabulary (decorated)
tr: Kelimeler (duzenlenmis)

en: Recognition
tr: Tanima

en: Production
tr: Üretim

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
tr: Baska bir Mnemosyne dosyasi (programi) calisiyor

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
tr: Devam etmek imkansiz ve data silinmesine neden olabilir

en: Error when running plugin:
tr: Eklentiyi çalıştırırken hata:

en: Front-to-back and back-to-front
tr: Onlu-arkali ve arkali-onlu

en: Front
tr: Ön

en: Back
tr: Arka

en: Text
tr: Metin

en: Front-to-back only
tr: Sadece onlu-arkali

en: Map
tr: Harita

en: Location
tr: Konum

en: Blank map
tr: Bos harita

en: Sentence
tr: Tümce

en: Pronunciation
tr: Telaffuz

en: Meaning
tr: Anlam

en: Notes
tr: Notlar

en: Vocabulary
tr: Kelime Dağarcığı

en: Foreign word or phrase
tr: Yabanci sozcuk ya da deyis

en: Error in config.py:
tr: config.py dosyasinda hata

en: Identical card is already in database.
tr: Veritabaninda bu kartin kopyasi bulunuyor

en: &Do not add
tr: &Ekleme

en: &Merge and edit
tr: &Birleştir ve düzenle

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: &OK
tr: &Tamam

en: This will delete cards and their history.
tr: Bu kartlari ve onlarla iliskili tarihi silecektir.

en: Are you sure you want to do this,
tr: Bunu yapmak istediginize,

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
tr: ve "Active Cards" dialogundan kartlari inaktif hale getirmek istemediginize emin misiniz?

en: &Proceed and delete
tr: &Devam et ve sil

en: Current card only
tr: Yalnizca simdiki kart

en: Converting cards...
tr: Kartlar donusturuluyor...

en: Starred
tr: Yıldızlı

en: Delete this card?
tr: Bu kartı sil?

en: &Delete
tr: &Sil

en: New
tr: Yeni

en: Image files
tr: Resim dosyaları

en: Insert image
tr: Resim ekle

en: Sound files
tr: Ses dosyaları

en: Insert sound
tr: Ses ekle

en: Unable to load file.
tr: Dosya yüklenemiyor.

en: Done!
tr: Bitti!

en: You don't remember this card yet.
tr: Bu kartı henüz hatırlamıyorsunuz.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
tr: Güçlükle doğru yanıtladınız. Çok uzun sürdü.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
tr: Doğru yanıt ve az çaba gerekti. Yanıt süresi büyük olasılıkla tam doğru uzunluktaydı.

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
tr: Doğru yanıt ve hiç zorluk çekmediniz. Yanıt süresi büyük olasılıkla çok kısaydı.

en:  day(s).
tr:  günde.

en: Next repetition: today.
tr: Bir sonraki tekrar: bugün.

en: Next repetition: tomorrow.
tr: Bir sonraki tekrar: yarın.

en:  days.
tr:  gün sonra.

en: Next repetition in
tr: Bir sonraki tekrar

en: Show answer
tr: Yanıtı göster

en: Learn ahead of schedule
tr: Programın ilerisinde öğren

en: Pick days until next repetition:
tr: Bir sonraki tekrara kadarki günleri seç:

en: Grade your answer:
tr: Yanıtını derecelendir:

en: Current card
tr: Geçerli kart

en: No current card.
tr: Kart bulunmamakta.

en: Grade
tr: Derece

en: Grades
tr: Dereceler

en: Schedule
tr: Çizelge

en: Abandon current card?
tr: Şu anki karttan vazgeç?

en: &No
tr: &Hayır

en: &Yes
tr: &Evet

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: &Preview
tr: Ö&nizleme

en: Answer
tr: Yanıt

en: Question
tr: Soru

en: Insert &image
tr: Res&im ekle

en: Ctrl+I
tr: Ctrl+i

en: Insert &sound
tr: &Ses ekle

en: Ctrl+S
tr: Ctrl+K

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
tr: Optimum sonucu alabilmek için en iyi yol, tekrarlarınızı her gün yapmanızdır.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
tr: Mnemosyne matematiksel formülleri mümkün kılmak için LaTeX kullanabilir, örn. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (Bunun için LaTeX ve dvipng yüklenmiş olmalı.)

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
tr: LaTeX'in davranışları üzerinde daha ince ayarlı kontrol istiyorsanız, Mnemosyne internet sitesindeki <$$>...</$$> ve <latex>...</latex> etiketlerinin açıklamalarına bakınız.

en: Alt+C
tr: Alt+P

en: Select initial grade:
tr: Başlangıç derecesini seçiniz:

en: Increase size of non-latin characters by
tr: Latin olmayan karakterlerin boyutunu şu ölçüde büyüt

en: File format:
tr: Dosya biçimi:

en: &Browse
tr: &Göz at

en: Alt+O
tr: Alt+T

en: Introduction
tr: Giriş

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Ready to start
tr: Başlamaya hazır

en: File to import from:
tr: İçe aktarılacak dosya:

en: &Settings
tr: &Ayarlar

en: &Help
tr: &Yardım

en: &File
tr: &Dosya

en: Ctrl+A
tr: Ctrl+T

en: &Delete current card
tr: Geçerli kartı &sil

en: Ctrl+E
tr: Ctrl+D

en: E&xit
tr: Çı&kış

en: Ctrl+N
tr: Ctrl+Y

en: &Open...
tr: &Aç...

en: Ctrl+O
tr: Ctrl+A

en: &Save
tr: &Kaydet

en: &About
tr: &Hakkında

en: &Getting started
tr: &Başlarken

en: Ctrl+T
tr: Ctrl+S

en: &Tip of the day
tr: &Günün ipucu bilgisi

en: Question:
tr: Soru:

en: Answer:
tr: Yanıt:

en: <b>Did you know...?</b>
tr: <b> Biliyor muydunuz...? </b>

en: &Show tips on startup
tr: İpuçlarını başlangıçta gö&ster

en: &Previous
tr: Ön&ceki

en: Alt+P
tr: Alt+C

en: &Next
tr: So&nraki

en: &Close
tr: &Kapat
