Modem Manager GUI - en to uk translation catalogue (59 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: Information about <app>Modem Manager GUI</app>.
uk: Інформація про <app>Менеджер модемів</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: About <app>Modem Manager GUI</app>
uk: Про <app>Менеджер модемів</app>

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Modem Manager GUI</app> was written by <link href="mailto:alex@linuxonly.ru">Alex</link>. To find more information about <app>Modem Manager GUI</app>, please visit the <link href="https://linuxonly.ru/page/modem-manager-gui"><app>Modem Manager GUI</app> Web page</link>.
uk: <app>Modem Manager GUI</app> написаний <link href="mailto:alex@linuxonly.ru">Alex'ом</link>. Щоб отримати додаткову інформацію про <app>Modem Manager GUI</app>, будь ласка, відвідайте<link href="https://linuxonly.ru/page/modem-manager-gui"> веб-сторінку <app>Modem Manager GUI</app></link>.

note: (itstool) path: page/title
en: Provide code
uk: Надання коду

note: (itstool) path: page/p
en: Note, this clone command doesn't give you write access to the repository.
uk: Зауважте, що ця команда клонування не дає Вам прав на запис до сховища.

note: (itstool) path: info/desc
en: Translate <app>Modem Manager GUI</app> into your native language.
uk: Переклад <app>Менеджер модемів</app> Вашою рідною мовою.

note: (itstool) path: page/title
en: Translations
uk: Переклад

note: (itstool) path: page/p
en: The graphical user interface, the traditional man page and the Gnome-style user manual of <app>Modem Manager GUI</app> can be translated into your language.
uk: Графічний інтерфейс користувача, традиційну сторінку допомоги і інструкцію в стилі Gnome’а <app>Менеджера модемів</app> можна перекласти Вашою мовою.

note: (itstool) path: page/p
en: There is a <link href="https://www.transifex.com/projects/p/modem-manager-gui/"> project page on Transifex</link> where existing translations are hosted and also new ones can be provided.
uk: Тут є <link href="https://www.transifex.com/projects/p/modem-manager-gui/"> сторінка проекту на Transifex</link>, де містяться існуючі переклади і де можна додати свій.

note: (itstool) path: page/p
en: For general help on how Transifex works, see the <link href="http://support.transifex.com/">Transifex Help Desk</link>.
uk: Загальну допомогу щодо роботи Transifex дивіться <link href="http://support.transifex.com/">Сторінку Допомоги по Transifex</link>.

note: (itstool) path: note/p
en: For your work you should have a look at the rules and dictionaries of the local <link href="https://l10n.gnome.org/teams/">Gnome translation teams </link>. Although <app>Modem Manager GUI</app> shouldn't be considered as pure Gnome software, it will be often used in GTK based environments and should match the conceptual world of such applications.
uk: Для роботи Ви повинні заглянути в правила і словники локальної <link href="https://l10n.gnome.org/teams/">команди перекладачів Gnome</link>. <app>Менеджер модемів</app> не повинен розглядатися як справжня програма Gnome’а, він часто використовується в середовищах на базі GTK і повинен пристосовуватися до концепцій такого світу програм.

note: (itstool) path: info/desc
en: Help for Modem Manager GUI.
uk: Допомога для Менеджера модемів.

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Modem Manager GUI
uk: Менеджер модемів

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Modem Manager GUI</app> is a graphical frontend for the ModemManager daemon which is able to control specific modem functions.
uk: <app>Менеджер модемів</app> є графічною накладкою на демон ModemManager`а, який може контролювати специфічні функції модему.

note: (itstool) path: page/p
en: You can use <app>Modem Manager GUI</app> for the following tasks:
uk: Ви можете використовувати <app>Менеджер модему</app> для наступних завдань:

note: (itstool) path: item/p
en: Scan available mobile networks
uk: Сканування доступних мобільних мереж

note: (itstool) path: section/title
en: Usage
uk: Використання

note: (itstool) path: section/title
en: Contribute to the project
uk: Долучитися до проекту

note: (itstool) path: info/desc
en: Legal information.
uk: Інформація.

note: (itstool) path: page/title
en: License
uk: Ліцензія

note: (itstool) path: page/p
en: This work is distributed under a CreativeCommons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.
uk: Ця робота розповсюджується під ліцензією CreativeCommons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.

note: (itstool) path: page/p
en: You are free:
uk: Ви можете:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To share</em>
uk: <em>Ділитися</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To copy, distribute and transmit the work.
uk: Для копіювання, розповсюдження і передачі роботи.

note: (itstool) path: item/title
en: <em>To remix</em>
uk: <em>Для переробки</em>

note: (itstool) path: item/p
en: To adapt the work.
uk: Для адаптування роботи.

note: (itstool) path: page/p
en: Under the following conditions:
uk: За наступних умов:

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Attribution</em>
uk: <em>Приписи</em>

note: (itstool) path: item/p
en: You must attribute the work in the manner specified by the author or licensor (but not in any way that suggests that they endorse you or your use of the work).
uk: Ви повинні пристосовувати роботу до приписів, визначених автором або власника ліцензії (але жодною мірою, що наводить на думку, що автор підтримує Вас чи Ваше використання цієї роботи)

note: (itstool) path: item/title
en: <em>Share Alike</em>
uk: <em>Розповсюдження на умовах</em>

note: (itstool) path: item/p
en: If you alter, transform, or build upon this work, you may distribute the resulting work only under the same, similar or a compatible license.
uk: Якщо ви змінюєте, перетворюєте або берете за основу цю роботу, Ви можете поширювати отриманий в результаті витвір на умовах схожої або сумісної ліцензії.

note: (itstool) path: page/p
en: For the full text of the license, see the <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode">CreativeCommons website</link>, or read the full <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Commons Deed</link>.
uk: Повний текст ліцензії можна переглянути на <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/legalcode">сторінці CreativeCommons</link>, або прочитати повністю на сторінці <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Commons Deed</link>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Report bugs and request new features.
uk: Повідомлення про вади і запит нових можливостей.

note: (itstool) path: page/title
en: Report bugs
uk: Повідомлення про вади

note: (itstool) path: info/desc
en: Configure the application to match your needs.
uk: Налаштування програми для Ваших потреб.

note: (itstool) path: page/title
en: Configuration
uk: Налаштування

note: (itstool) path: info/desc
en: Use your contact lists.
uk: Використання списку контактів.

note: (itstool) path: page/title
en: Contact lists
uk: Список контактів

note: (itstool) path: info/desc
en: Get info about the mobile network.
uk: Отримання інформації про мобільну мережу.

note: (itstool) path: page/title
en: Network info
uk: Інформація про мережу

note: (itstool) path: page/p
en: Your network operator provides some info which you can view in <app>Modem Manager GUI</app>. Click on the <gui style="button">Info</gui> button in the toolbar.
uk: Ваш оператор подає деяку інформацію, яку можна переглянути у <app>Менеджері модемів</app>. Клацніть на кнопку <gui style="button">Інформація</gui> на панелі.

note: (itstool) path: page/p
en: In the following window you see all available information as provided from your operator:
uk: В наступному вікні Ви побачите всю доступну інформацію, отриману від оператора:

note: (itstool) path: page/p
en: The most informations are self-explained and well known from traditional mobile phones or smartphones. Note, the GPS based location detection (in the lower part of the window) won't work in most cases because mobile broadband devices usually don't have a GPS sensor.
uk: Більшість інформації зрозуміла і добре знана з традиційних мобільних телефонів і смартфонів. Зауважте, що визначення положення за допомогою GPS (в нижній частині вікна) не працюватиме в більшості випадків, оскільки мережні пристрої не мають сенсор GPS.

note: (itstool) path: info/desc
en: Activate your modem devices.
uk: Активування Ваших модемних пристроїв.

note: (itstool) path: page/title
en: Modems
uk: Модеми

note: (itstool) path: page/p
en: After starting <app>Modem Manager GUI</app>, the following window will be displayed:
uk: Після запуску <app>Менеджера модемів</app> появиться наступне вікно:

note: (itstool) path: page/p
en: You can see the modem devices available on your system. Click on one of the entries to use that device.
uk: Ви можете переглянути пристрої модемів, доступні у Вашій системі. Натисніть на один з них, щоб використовувати цей пристрій.

note: (itstool) path: page/p
en: After clicking on a device, it might be needed to activate it first, if it was not otherwise activated on your system. <app>Modem Manager GUI</app> will ask you for confirmation in that case.
uk: Після клацання на пристрій може виявитися, що спочатку потрібно його активувати. <app>Менеджер модемів</app> в такому випадку запитає у Вас підтвердження.

note: (itstool) path: page/p
en: Be patient after connecting a removable device such as an USB stick or PCMCIA card. It may take a while until the system detects it.
uk: Майте терпець після з’єднання переносного пристрою, такого як USB-флешка або карта PCMCI. Їх знаходження системою може трохи потривати.

note: (itstool) path: note/p
en: You cannot use multiple modems at the same time. If you click on another entry in the device list, the previously activated one will be disabled.
uk: Ви не можете використовувати кілька модемів одночасно. Якщо Ви клацнете на інший пристрій в списку, попередній пристрій буде деактивовано.

note: (itstool) path: info/desc
en: Search for available networks.
uk: Пошук доступних мереж.

note: (itstool) path: page/title
en: Network Search
uk: Пошук мереж

note: (itstool) path: info/desc
en: Use <app>Modem Manager GUI</app> for sending and receiving SMS.
uk: Використання <app>Менеджера модемів</app> для висилання та отримання SMS.

note: (itstool) path: info/desc
en: Get statistics about network traffic.
uk: Отримання статистики про мережний трафік.

note: (itstool) path: page/title
en: Network traffic
uk: Мережний трафік

note: (itstool) path: info/desc
en: Use <app>Modem Manager GUI</app> for send USSD codes and receive the answers.
uk: Використання <app>Менеджера модемів</app> для висилання кодів USSD і отримання відповідей.

note: (itstool) path: page/title
en: USSD codes
uk: Коди USSD

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Modem Manager GUI</app> is able to send USSD codes. These codes are controlling some network functions, for example the visibility of your phone number when sending a SMS.
uk: <app>Менеджер модемів </app> може також надсилати USSD коди. Ці коди відповідають за контроль деяких функцій мережі, наприклад видимість Вашого номеру телефону при надсиланні повідомлень.

note: (itstool) path: page/p
en: To use the USSD functions, click on the <gui style="button">USSD</gui> button in the toolbar.
uk: Для використання функцій USSD  клацніть на кнопку <gui style="button">USSD</gui> на панелі.
