Modem Manager GUI - en to ar translation catalogue (158 entries)

en: Unread SMS
ar: الرسائل القصيرة الغير مقروءة

en: Unread messages
ar: الرسائل الغير مقروءة

en: Connection
ar: الإتصال

en: Really want to remove contact?
ar: تأكيد إزالة جهة الإتصال ؟

en: Contact not removed from device
ar: جهة الإتصال لم يتم إزالتها من الجهاز

en: Contact not selected
ar: جهة الإتصال غير محددة

en: First name
ar: أول اسم

en: First number
ar: أول رقم

en: EMail
ar: البريد الإلكتروني

en: Group
ar: المجموعة

en: Second name
ar: الاسم الثاني

en: Second number
ar: الرقم الثاني

en: Selected
ar: تم تحديده

en: Device
ar: الجهاز

en: Activate
ar: تفعيل

en: Not supported
ar: غير مدعوم

en: Error while initialization
ar: خطأ في التهيئة

en: Success
ar: تم بنجاح

en: Failed
ar: فشل

en: Timeout
ar: انتهت الجلسة

en: _Stop
ar: _ايقاف

en: Enabling device...
ar: تهيئة الجهاز...

en: No devices found in system
ar: لم يتم ايجاد اي جهاز في النظام

en: _Devices
ar: _الأجهزة

en: _SMS
ar: _الرسائل القصيرة

en: _Info
ar: _معلومات

en: _Traffic
ar: _الزحمة

en: Show window
ar: اظهار النافذة

en: New SMS
ar: رسالة قصيرة جديدة

en: Quit
ar: الخروج

en: _Quit
ar: _الخروج

en: _Actions
ar: _الأنشطة

en: _Preferences
ar: _التفضيلات

en: _Edit
ar: _التحرير

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _About
ar: _عن البرنامج

en: Preferences
ar: التفضيلت

en: Help
ar: مساعدة

en: About
ar: حول

en: Description
ar: الوصف

en: Undefined
ar: غير محدد

en: Scanning networks...
ar: فحص الشبكات

en: Device error
ar: خطأ في الجهاز

en: Operator
ar: مزود الخدمة

en: Message senders:
ar: مرسلي الرسائل:

en: Wrong number or device not ready
ar: الرقم خاطئ او الجهاز غير جاهز

en: Saving SMS...
ar: جاري حفظ الرسالة

en: Sent
ar: تم الإرسال

en: Disabled
ar: متوقف

en: SMS
ar: الرسائل القصيرة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Available
ar: متاح

en: Current
ar: الحالي

en: Forbidden
ar: ممنوع

en: Not registered
ar: غير مسجل

en: Home network
ar: شبكة المنزل

en: Searching
ar: جاري البحث

en: Registration denied
ar: التسجيل مرفوض

en: Unknown status
ar: غير معروف

en: Job canceled
ar: تم إلغاء العمل

en: Session time
ar: وقت الجلسة

en: Application
ar: البرنامج

en: Protocol
ar: بروتوكول

en: Port
ar: منفذ

en: Destination
ar: الوجهة

en: Time limit exceeded
ar: تجاوزت المدة المسموحة

en: kbps
ar: كيلوبايت

en: sec
ar: ثانية

en: RX speed
ar: سرعة RX

en: TX speed
ar: سرعة TX

en: Parameter
ar: المعامل

en: Value
ar: القيمة

en: Sample command
ar: عينة الأوامر

en: Wrong USSD request or device not ready
ar: طلب USSD خاطئ او الجهاز غير جاهز

en: Wrong USSD request
ar: طلب USSD خاطئ

en: Command
ar: الأمر

en: Service
ar: الخدمة

en: Activation...
ar: التفعيل

en: Welcome
ar: مرحبا بك

en: Modem manager
ar: مدير المودم

en: Connection manager
ar: مدير الإتصالات

en: Services activation
ar: تفعيل الخدمات

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Info
ar: معلومات

en: Scan
ar: فحص

en: Traffic
ar: الزحمة

en: Contacts
ar: جهات الإتصال

en: Edit
ar: تحرير

en: New
ar: جديد

en: Remove
ar: أزل

en: Answer
ar: اجابة

en: Request
ar: اطلب

en: Send
ar: ارسل

en: Mode
ar: وضع

en: Signal level
ar: قوة الشبكة

en: Operator code
ar: كود مقدم الخدمة

en: Registration
ar: التسجيل

en: Start scan
ar: بدأ البحث

en: Create connection
ar: إصنع إتصال

en: Set limit
ar: ضع قيود

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Transmission speed
ar: سرعة الإرسال

en: New contact
ar: جهى اتصال جديدة

en: Remove contact
ar: أزل جهة الإتصال

en: Send SMS
ar: ارسل الرسالة القصيرة

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Active connections
ar: الإتصالات الفعالة

en: Terminate application
ar: انهي البرنامج

en: Add new broadband connection
ar: أضف اتصال جديد

en: Remove selected connection
ar: أزل الإتصال المحدد

en: Name
ar: الاسم

en: Network ID
ar: هوية الشبكة

en: Access number
ar: رقم الدخول

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: Password
ar: الرمز

en: Error
ar: خطأ

en: Ask me again
ar: إسألني مرة أخرى

en: Just quit
ar: اخرج فقط

en: New SMS message
ar: رسالة قصيرة جديدة

en: Save
ar: حفظ

en: Number
ar: رقم

en: Use sounds for events
ar: استخدم الأصوات للأحداث

en: Hide window to tray on close
ar: تصغير النافذة عند الإغلاق

en: Behaviour
ar: السلوك

en: Expand folders
ar: تحرير المجلدات

en: Graphs
ar: الرسوم البيانية

en: Enable device
ar: تفعيل الجهاز

en: Send SMS message
ar: ارسل رسالة قصيرة

en: Scan networks
ar: فحص الشبكات

en: Modules
ar: الوحدات

en: Question
ar: الأسئلة

en: Traffic limits
ar: قيود التزاحم

en: Enable time limit
ar: تفعيل قيود الوقت

en: Mb
ar: ميغابايت

en: Gb
ar: جيجا بايت

en: Tb
ar: تيرا بايت

en: Message
ar: رسالة

en: Action
ar: الأوامر

en: Show message
ar: اظهر الرسالة

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Time
ar: الوقت

en: Minutes
ar: الدقائق

en: Hours
ar: الساعات

en: Traffic statistics
ar: احصائيات التزاحم

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: ابريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Add
ar: أضف

en: Delete
ar: مسح
