MoinMoin 1.9 - en to sv translation catalogue (904 entries)

en: Your changes are not saved!
sv: Dina ändringar sparas inte!

en: You are not allowed to edit this page.
sv: Du får inte redigera den här sidan.

en: Page is immutable!
sv: Sidan är skrivskyddad!

en: Cannot edit old revisions!
sv: Kan inte redigera gamla versioner!

en: The lock you held timed out. Be prepared for editing conflicts!
sv: Låset du höll har gått ut. Förbered dig för redigeringskonflikter!

en: Page name is too long, try shorter name.
sv: Sidnamnet är för långt, pröva ett kortare namn.

en: Draft of "%(pagename)s"
sv: Utkast av "%(pagename)s"

en: Edit "%(pagename)s"
sv: Redigera "%(pagename)s"

en: Preview of "%(pagename)s"
sv: Förhandsgranskning av "%(pagename)s"

en: Your edit lock on %(lock_page)s has expired!
sv: Ditt redigeringslås på %(lock_page)s har gått ut!

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # minutes.
sv: Ditt redigeringslås på %(lock_page)s kommer att gå ut om # minuter.

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # seconds.
sv: Ditt redigeringslås på %(lock_page)s kommer att gå ut om # sekunder.

en: Someone else deleted this page while you were editing!
sv: Någon annan tog bort sidan medan du redigerade den!

en: Someone else changed this page while you were editing!
sv: Någon annan ändrade sidan medan du redigerade den!

en: Someone else saved this page while you were editing!
    Please review the page and save then. Do not save this page as it is!
sv: Någon annan sparade den här sidan medan du redigerade den!
    Granska först sidan och spara den sedan. Spara inte sidan som den är!

en: [Content loaded from draft]
sv: [Innehåll laddat från utkast]

en: [Content of new page loaded from %s]
sv: [Den nya sidans innehåll laddat från %s]

en: [Template %s not found]
sv: [Mall %s ej funnen]

en: [You may not read %s]
sv: [Du får inte läsa %s]

en: '''<<BR>>Your draft based on revision %(draft_rev)d (saved %(draft_timestamp_str)s) can be loaded instead of the current revision %(page_rev)d by using the load draft button - in case you lost your last edit somehow without saving it.''' A draft gets saved for you when you do a preview, cancel an edit or unsuccessfully save.
sv: '''<<BR>>Ditt utkast baserat på version %(draft_rev)d (sparat %(draft_timestamp_str)s) kan laddas i stället för den nuvarande versionen %(page_rev)d genom att använda hämta utkast-knappen - om du tappade din senaste redigering utan att spara den.''' Ett utkast sparas om du gör en förhandsgranskning, avbryter eller misslyckas med att spara.

en: Describe %s here.
sv: Beskriv %s här.

en: Check Spelling
sv: Stavningskontroll

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: By hitting '''%(save_button_text)s''' you put your changes under the %(license_link)s.
    If you don't want that, hit '''%(cancel_button_text)s''' to cancel your changes.
sv: Genom att trycka på '''%(save_button_text)s''' sparar du dina ändringar under licensen %(license_link)s.
    Om du motsätter dig det, tryck på '''%(cancel_button_text)s''' för att avbryta redigeringen.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: GUI Mode
sv: Grafiskt läge

en: Load Draft
sv: Ladda Utkast

en: Trivial change
sv: Trivial ändring

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: <No addition>
sv: <Inget tillägg>

en: Add to: %(category)s
sv: Lägg till i: %(category)s

en: Remove trailing whitespace from each line
sv: Eliminera efterföljande mellanslag från varje rad

en: Edit was cancelled.
sv: Redigeringen avbröts.

en: You can't copy to an empty pagename.
sv: Du kan inte kopiera till ett tomt sidnamn.

en: You are not allowed to copy this page!
sv: Du får inte kopiera den här sidan!

en: '''A page with the name {{{'%s'}}} already exists.'''
    
    Try a different name.
sv: '''En sida med namnet {{{'%s'}}} existerar redan.'''
    
    Pröva ett annat namn.

en: Could not copy page because of file system error: %s.
sv: Kunde inte kopiera sidan på grund av ett filsystemsfel: %s.

en: You are not allowed to rename this page!
sv: Du får inte byta namn på denna sida!

en: You can't rename to an empty pagename.
sv: Du kan inte byta ett tomt sidnamn.

en: Could not rename page because of file system error: %s.
sv: Kunde inte byta namn på sidan på grund av ett filsystemsfel: %s.

en: You are not allowed to delete this page!
sv: Du får inte ta bort denna sida!

en: Thank you for your changes. Your attention to detail is appreciated.
sv: Tack för dina ändringar. Ditt sinne för detaljer är uppskattat.

en: Page "%s" was successfully deleted!
sv: Sidan "%s" raderades korrekt.

en: Page could not get locked. Unexpected error (errno=%d).
sv: Sidan kunde inte låsas. Oväntat fel (errno=%d).

en: Page could not get locked. Missing 'current' file?
sv: Sidan kunde inte låsas. Saknas "current"-filen?

en: Unable to determine current page revision from the 'current' file. The page %s is damaged and cannot be edited right now.
sv: Kunde inte bestämma sidans aktuella version från 'current'-filen. Sidan %s är trasig och kan inte redigeras just nu.

en: Cannot save page %s, no storage space left.
sv: Kan inte spara sidan %s, inget lagringsutrymme kvar.

en: An I/O error occurred while saving page %s (errno=%d)
sv: Ett I/O-fel uppstod när sidan %s sparades (errno=%d)

en: You are not allowed to edit this page!
sv: Du får inte redigera den här sidan!

en: You cannot save empty pages.
sv: Du kan inte spara tomma sidor.

en: You already saved this page!
sv: Du har redan sparat den här sidan!

en: You already edited this page! Please do not use the back button.
sv: Du har redan redigerat den här sidan! Du bör inte använda bakåt-knappen.

en: You did not change the page content, not saved!
sv: Ingen ny version har sparats eftersom du inte ändrade sidans innehåll!

en: You can't change ACLs on this page since you have no admin rights on it!
sv: Du kan inte ändra ACL:er på den här sidan eftersom du inte har administratörsrättigheter till den!

en: Notifications sent to:
sv: Meddelanden skickats till:

en: The lock of %(owner)s timed out %(mins_ago)d minute(s) ago, and you were granted the lock for this page.
sv: Låset som %(owner)s hade gick ut för %(mins_ago)d minut(er) sedan, så du har nu ett lås på den här sidan.

en: Other users will be ''blocked'' from editing this page until %(bumptime)s.
sv: Andra användare kommer att ''blockeras'' från att redigera den här sidan tills %(bumptime)s.

en: Other users will be ''warned'' until %(bumptime)s that you are editing this page.
sv: Andra användare kommer att ''varnas'' tills %(bumptime)s att du redigerar den här sidan.

en: Use the Preview button to extend the locking period.
sv: Använd knappen "Förhandsgranska" för att utöka låsperioden.

en: This page is currently ''locked'' for editing by %(owner)s until %(timestamp)s, i.e. for %(mins_valid)d minute(s).
sv: Den här sidan är för närvarande ''låst'' för redigering av %(owner)s tills %(timestamp)s, alltså för %(mins_valid)d minut(er).

en: This page was opened for editing or last previewed at %(timestamp)s by %(owner)s.<<BR>>
    '''You should ''refrain from editing'' this page for at least another %(mins_valid)d minute(s),
    to avoid editing conflicts.'''<<BR>>
    To leave the editor, press the Cancel button.
sv: Den här sidan öppnades för redigering eller var senast förhandsgranskad vid %(timestamp)s av %(owner)s.<<BR>>
    '''Du bör ''undvika att redigera'' den här sidan i åtminstone %(mins_valid)d minut(er)
    för att undvika redigeringskonflikter.'''<<BR>>
    För att lämna redigeringen, tryck på "Avbryt".

en: <unknown>
sv: <okänd>

en: [%(sitename)s] Your wiki account data
sv: [%(sitename)s] Din wiki-kontoinformation

en: Somebody has requested to email you a password recovery token.
    
    If you lost your password, please go to the password reset URL below or
    go to the password recovery page again and enter your username and the
    recovery token.
sv: Någon har bett att skicka en token för att återställa lösenordet till dig.
    
    Om du har glömt ditt lösenord, var god besök URL:en nedanför för att återställa den eller
    gå tillbaka till till återställningssidan och skriv in ditt användarnamn och
    token för återställning.

en: Login Name: %s
    
    Password recovery token: %s
    
    Password reset URL: %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s
sv: Användarnamn: %s
    
    Token för att återställa lösenord: %s
    
    URL för att återställa lösenord: %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s

en: The package needs a newer version of MoinMoin (at least %s).
sv: Paketet kräver en nyare version av MoinMoin (minst %s).

en: The theme name is not set.
sv: Temanamnet är inte angivet.

en: Theme files not installed! Write rights missing for %s.
sv: Temats filer installerades inte! Saknar rättigheter att skriva på %s.

en: Installation of '%(filename)s' failed.
sv: Installeringen av "%(filename)s" misslyckades.

en: The file %s is not a MoinMoin package file.
sv: Filen %s är inte en MoinMoin-paketfil.

en: The page %s does not exist.
sv: Sidan %s existerar inte.

en: Invalid package file header.
sv: Ogiltigt paketfilshuvud.

en: Package file format unsupported.
sv: Paketfilformatet stöds inte.

en: Unknown function %(func)s in line %(lineno)i.
sv: Okänd funktion %(func)s på rad %(lineno)i.

en: The file %s was not found in the package.
sv: Filen %s hittades inte i paketet.

en: The wiki is currently not reachable.
sv: Wikin går för tillfället inte att nå.

en: Invalid username or password.
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord.

en: The remote wiki uses a different InterWiki name (%(remotename)s) internally than you specified (%(localname)s).
sv: Den andra wikin använder ett annorlunda InterWiki namn %(remotename)s) interntän det du har angivit %(localname)s).

en: Text mode
sv: Textläge

en: Unknown action %(action_name)s.
sv: Okänd åtgärd %(action_name)s.

en: You are not allowed to do %(action_name)s on this page.
sv: Du får inte göra %(action_name)s på den här sidan.

en: Login and try again.
sv: Logga in och försök igen.

en: Argument "%s" must be a boolean value, not "%s"
sv: Argumentet "%s" måste vara ett sanningsvärde, inte "%s"

en: Argument must be a boolean value, not "%s"
sv: Argumentet måste vara ett sanningsvärde, inte "%s"

en: Argument "%s" must be an integer value, not "%s"
sv: Argumentet "%s" måste vara ett heltal, inte "%s"

en: Argument must be an integer value, not "%s"
sv: Argumentet måste vara ett heltal, inte "%s"

en: Argument "%s" must be a floating point value, not "%s"
sv: Argumentet "%s" måste vara ett flyttal, inte "%s"

en: Argument must be a floating point value, not "%s"
sv: Argumentet måste vara ett flyttal, inte "%s"

en: Argument "%s" must be a complex value, not "%s"
sv: Argumentet "%s" måste vara ett komplext tal, inte "%s"

en: Argument must be a complex value, not "%s"
sv: Argumentet måste vara ett komplext tal, inte "%s"

en: Argument "%s" must be one of "%s", not "%s"
sv: Argumentet "%s" måste vara en av "%s", inte "%s"

en: Argument must be one of "%s", not "%s"
sv: Argumentet måste vara en av "%s", inte "%s"

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: Cannot have arguments without name following named arguments
sv: Kan inte ta argument om inte namnet följer namngivna argument

en: Argument "%s" is required
sv: Argumentet "%s" är obligatoriskt

en: No argument named "%s"
sv: Inget argument med namn "%s"

en: Expected "=" to follow "%(token)s"
sv: Förväntade "=" följa "%(token)s"

en: Expected a value for key "%(token)s"
sv: Förväntade ett värde för nyckel "%(token)s"

en: Invalid highlighting regular expression "%(regex)s": %(error)s
sv: Ogiltigt reguliärt uttryck för emfas "%(regex)s": %(error)s

en: The backed up content of this page is deprecated and will rank lower in search results!
sv: Reservkopians innehåll av den här sidan tas avstånd ifrån och kommer att rankas lägre i sökresultat!

en: Revision %(rev)d as of %(date)s
sv: Version %(rev)d vid datum %(date)s

en: Redirected from page "%(page)s"
sv: Omdirigerad från sida "%(page)s"

en: This page redirects to page "%(page)s"
sv: Den här sidan är omdirigerad till "%(page)s"

en: Create New Page
sv: Skapa ny sida

en: You are not allowed to view this page.
sv: Du får inte titta på den här sidan.

en: No recipients, nothing to do
sv: Inga mottagare, inget att göra

en: Connection to mailserver '%(server)s' failed: %(reason)s
sv: Anslutning till mailserver '%(server)s' misslyckades: %(reason)s

en: Mail not sent
sv: Epost inte skickad

en: Mail sent OK
sv: Epost skickad korrekt

en: Date
sv: Datum

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Content
sv: Innehåll

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Sorry, can not save page because "%(content)s" is not allowed in this wiki.
sv: Tyvärr, kan inte spara sidan eftersom "%(content)s" inte är tillåtet på den här wikin.

en: Could not contact botbouncer.com.
sv: Kunde inte kontaktera botbouncer.com.

en: Please log in first.
sv: Var god logga in först.

en: Failed to connect to database.
sv: Fel att ansluta till databasen.

en: Missing password. Please enter user name and password.
sv: Lösenord saknas. Var god ange användarnamn och lösenord.

en: LDAP server %(server)s failed.
sv: LDAP-server %(server)s misslyckades.

en: Please choose an account name now.
    If you choose an existing account name you will be asked for the
    password and be able to associate the account with your OpenID.
sv: Var god och välj ett namn för kontot nu.
    Om du väljer ett befintligt namn, kommer du att frågas efter
    lösenordet och kommer kunna förknippa kontot med din OpenID.

en: Name
sv: Namn

en: Choose this name
sv: Välj detta namn

en: This is not a valid username, choose a different one.
sv: Detta är inte ett giltigt användarnamn, välj ett annat.

en: The username you have chosen is already
    taken. If it is your username, enter your password below to associate
    the username with your OpenID. Otherwise, please choose a different
    username and leave the password field blank.
sv: Användarnamnet du valde är redan upptagen.
    Om det är ditt användarnamn, skriv in lösenordet nere för att förknippa
    användarnamnet med din OpenID. Annars välj ett nytt namn och lämna
    fältet för lösenord tomt.

en: Password
sv: Lösenord

en: Associate this name
sv: Förknippa detta namn

en: OpenID error: %s.
sv: OpenID fel: %s.

en: OpenID verification canceled.
sv: OpenID-verifieringen avbröts.

en: Verification canceled.
sv: Verifieringen avbröts.

en: OpenID success. id: %s
sv: OpenID klar. id: %s

en: OpenID failure
sv: OpenID-fel

en: OpenID failure.
sv: OpenID fel.

en: No OpenID found in session.
sv: Ingen OpenID hittades i sessionen.

en: Your account is now associated to your OpenID.
sv: Ditt konto är nu förknippat med din OpenID.

en: The password you entered is not valid.
sv: Lösenordet du skrev in är inte giltigt.

en: OpenID error: unknown continuation stage
sv: OpenID-fel: okänd fortsättningssteg

en: OpenID verification requires that you click this button:
sv: OpenID verifiering kräver att du trycker denna knapp:

en: Anonymous sessions need to be enabled for OpenID login.
sv: Anonyma sessioner måste vara aktiverade för inloggning med OpenID.

en: Failed to resolve OpenID.
sv: Kunde inte lösa upp OpenID.

en: OpenID discovery failure, not a valid OpenID.
sv: Fel att upptäcka OpenID, inte ett giltigt OpenID.

en: No OpenID.
sv: Ingen OpenID.

en: If you do not have an account yet, you can still log in with your OpenID and create one during login.
sv: Om du inte har ett konto än, så kan du fortfarande logga in med din OpenID ochskapa ett under inloggningen.

en: If you do not have an account, <a href="%(userprefslink)s">you can create one now</a>.
sv: Om du inte har ett konto, kan du <a href="%(userprefslink)s">skapa ett nu</a>.

en: <a href="%(sendmypasswordlink)s">Forgot your password?</a>
sv: <a href="%(sendmypasswordlink)s">Glömt ditt lösenord?</a>

en: HelpOnParsers
sv: HjälpMedParsers

en: Syntax highlighting not supported for '%(syntax)s', see %(highlight_help_page)s.
sv: Syntaxemfas stöds inte för '%(syntax)s', se %(highlight_help_page)s.

en:  Emphasis:: <<Verbatim(//)>>''italics''<<Verbatim(//)>>; <<Verbatim(**)>>'''bold'''<<Verbatim(**)>>; <<Verbatim(**//)>>'''''bold italics'''''<<Verbatim(//**)>>; <<Verbatim(//)>>''mixed ''<<Verbatim(**)>>'''''bold'''<<Verbatim(**)>> and italics''<<Verbatim(//)>>;
     Horizontal Rule:: <<Verbatim(----)>>
     Force Linebreak:: <<Verbatim(\\)>>
     Headings:: = Title 1 =; == Title 2 ==; === Title 3 ===; ==== Title 4 ====; ===== Title 5 =====.
     Lists:: * bullets; ** sub-bullets; # numbered items; ## numbered sub items.
     Links:: <<Verbatim([[target]])>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tables:: |= header text | cell text | more cell text |;
    
    (!) For more help, see HelpOnEditing or HelpOnCreoleSyntax.
sv:  Emfas:: <<Verbatim(//)>>''kursiv''<<Verbatim(//)>>; <<Verbatim(**)>>'''fetstil'''<<Verbatim(**)>>; <<Verbatim(**//)>>'''''kursiv fetstil'''''<<Verbatim(//**)>>; <<Verbatim(//)>>''blandat ''<<Verbatim(**)>>'''''fetstil'''<<Verbatim(**)>> och kursiv''<<Verbatim(//)>>;
     Horisontell linje:: <<Verbatim(----)>>
     Tvinga radbrytning:: <<Verbatim(\\)>>
     Rubriker:: = Rubrik 1 =; == Rubrik 2 ==; === Rubrik 3 ===; ==== Rubrik 4 ====; ===== Rubrik 5 =====.
     Listor:: * punkter; ** underpunkter; # numrerade punkter; ## undernumrerade punkter.
     Länkar:: <<Verbatim([[url]])>>; <<Verbatim([[url|länkens text]])>>.
     Tabeller:: |= huvudtext | celltext | mer celltext |;
    
    (!) För mer hjälp, se HjälpMedÄndringar.

en: XSLT option disabled, please look at HelpOnConfiguration.
sv: XSLT-alternativet avstängt, se HjälpMedAnpassning.

en: XSLT processing is not available, please install 4suite 1.x.
sv: XSLT-konvertering är inte tillgänglig, installera 4suite 1.x.

en: %(errortype)s processing error
sv: %(errortype)s processfel

en: Rendering of reStructured text is not possible, please install Docutils.
sv: Rendering av reStructured-text är inte möjlig, installera Docutils först.

en: {{{
    Emphasis: *italic* **bold** ``monospace``
    
    Headings: Heading 1  Heading 2  Heading 3
              =========  ---------  ~~~~~~~~~
    
    Horizontal rule: ----
    
    Links: TrailingUnderscore_ `multi word with backticks`_ external_
    
    .. _external: http://external-site.example.org/foo/
    
    Lists: * bullets; 1., a. numbered items.
    }}}
    (!) For more help, see the
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStructuredText Quick Reference]].
sv: {{{
    Emfas: *kursiv* **fetstil** ``monospace``
    
    Rubriker: Rubrik 1   Rubrik 2   Rubrik 3
              =========  ---------  ~~~~~~~~~
    
    Horisontell linje: ----
    
    Länkar: AvslutandeUnderstrykning_ `flera ord med backticks`_ extern_
    
    .. _extern: http://extern-sida.exempel.com/foo/
    
    Listor: * punkter; 1., a. numrerade punkter.
    }}}
    (!) För mer hjälp, se
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStructuredText Quick Reference]].

en: **Maximum number of allowed includes exceeded**
sv: **Maximalt antal tillåtna inkluderingar har överskridits**

en: **You are not allowed to read the page: %s**
sv: **Du får inte läsa sidan: %s**

en: **Could not find the referenced page: %s**
sv: **Kunde inte hitta den refererade sidan: %s**

en:  Emphasis:: <<Verbatim('')>>''italics''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(''')>>'''bold'''<<Verbatim(''')>>; <<Verbatim(''''')>>'''''bold italics'''''<<Verbatim(''''')>>; <<Verbatim('')>>''mixed ''<<Verbatim(''')>>'''''bold'''<<Verbatim(''')>> and italics''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(----)>> horizontal rule.
     Headings:: = Title 1 =; == Title 2 ==; === Title 3 ===; ==== Title 4 ====; ===== Title 5 =====.
     Lists:: space and one of: * bullets; 1., a., A., i., I. numbered items; 1.#n start numbering at n; space alone indents.
     Links:: <<Verbatim(JoinCapitalizedWords)>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tables:: || cell text |||| cell text spanning 2 columns ||;    no trailing white space allowed after tables or titles.
    
    (!) For more help, see HelpOnEditing or HelpOnMoinWikiSyntax.
sv:  Emfas:: <<Verbatim('')>>''kursiv''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(''')>>'''fetstil'''<<Verbatim(''')>>; <<Verbatim(''''')>>'''''kursiv fetstil'''''<<Verbatim(''''')>>; <<Verbatim('')>>''blandad ''<<Verbatim(''')>>'''''fetstil'''<<Verbatim(''')>> och kursiv''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(----)>> horisontell linje.
     Rubriker:: = Rubrik 1 =; == Rubrik 2 ==; === Rubrik 3 ===; ==== Rubrik 4 ====; ===== Rubrik 5 =====.
     Listor:: mellanslag plus en av: * punkter; 1., a., A., i., I. numrerade punkter; 1.#n börja numrering på n; enbart mellanslag indenterar.
     Länkar:: <<Verbatim(SkrivIhopOrdMedStoraBokstäver)>>; <<Verbatim([[url|länkens text]])>>.
     Tabeller:: || celltext |||| celltext som sträcker sig över 2 kolumner ||;  inga efterföljande mellanslag är tillåtna efter tabeller och rubriker.
    
    (!) För mer hjälp, se HjälpMedÄndringar eller HjälpMedMoinWikiSyntax.

en: Expected "%(wanted)s" after "%(key)s", got "%(token)s"
sv: Förväntade "%(wanted)s" efter "%(key)s", hittade "%(token)s"

en: Expected an integer "%(key)s" before "%(token)s"
sv: Förväntade ett heltal "%(key)s" före "%(token)s"

en: Expected an integer "%(arg)s" after "%(key)s"
sv: Förväntade ett heltal "%(arg)s" efter "%(key)s"

en: Expected a color value "%(arg)s" after "%(key)s"
sv: Förväntade ett färgvärde "%(arg)s" efter "%(key)s"

en: Password is too short.
sv: Lösenordet är för kort.

en: Password has not enough different characters.
sv: Lösenordet har inte tillräckligt många olika tecken.

en: Password is too easy (password contains name or name contains password).
sv: Lösenordet är för enkelt (lösenordet innehåller namnet eller tvärtom).

en: Password is too easy (keyboard sequence).
sv: Lösenordet är för enkelt (tangentbordssekvens).

en: Diffs
sv: Skillnader

en: Edit
sv: Redigera

en: UnSubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Raw
sv: Råtext

en: Print
sv: Skriv ut

en: View
sv: Visa

en: Up
sv: Upp

en: Publish my email (not my wiki homepage) in author info
sv: Publicera min epostadress (inte min wiki-hemsida) i författarinformationen

en: Open editor on double click
sv: Öppna editorn vid dubbelklick

en: After login, jump to last visited page
sv: Efter inloggning, hoppa till den senast besökta sidan

en: Show comment sections
sv: Visa kommentarstycken

en: Show question mark for non-existing pagelinks
sv: Visa frågetecken för brutna sidlänkar

en: Show page trail
sv: Visa senaste besökta sidor

en: Show icon toolbar
sv: Visa knapprad

en: Show top/bottom links in headings
sv: Visa topp/fot-länkar i huvudet

en: Show fancy diffs
sv: Visa skillnader på avancerat sätt

en: Add spaces to displayed wiki names
sv: Addera mellanslag när wiki-namn visas

en: Remember login information
sv: Kom ihåg inloggningsuppgifter

en: Disable this account forever
sv: Stäng av det här kontot för alltid

en: (Use FirstnameLastname)
sv: (Använd FörnamnEfternamn)

en: Alias-Name
sv: Alias-namn

en: Email
sv: Epost

en: Jabber ID
sv: Jabber-ID

en: User CSS URL
sv: Användar-CSS-URL

en: (Leave it empty for disabling user CSS)
sv: (Lämna fältet tomt för att avaktivera användar-CSS-URL)

en: Editor size
sv: Editorstorlek

en: [%(sitename)s] %(trivial)sUpdate of "%(pagename)s" by %(username)s
sv: [%(sitename)s] %(trivial)suppdatering av "%(pagename)s" utförd av %(username)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page or wiki category on "%(sitename)s" for change notification.
    
    The "%(pagename)s" page has been changed by %(editor)s:
sv: Hej wikianvändare!
    
    Du prenumerar på en wikisida eller wikikategori på "%(sitename)s".
    
    Sidan "%(pagename)s" har ändrats av %(editor)s:

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been deleted by %(editor)s:
sv: Hej wikianvändare!
    
    Du prenumerar på en wikisida "%(sitename)s".
    
    Sidan "%(pagename)s" har tagits bort av %(editor)s:

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been renamed from "%(oldname)s" by %(editor)s:
sv: Hej wikianvändare!
    
    Du prenumerar på en wikisida "%(sitename)s".
    
    Sidan "%(pagename)s" har döpts om från "%(oldname)s" av %(editor)s:

en: [%(sitename)s] New attachment added to page %(pagename)s
sv: [%(sitename)s] Ny bilaga har lagts till sidan %(pagename)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been added to that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
sv: Hej wikianvändare!
    
    Du prenumerar på en wikisida "%(page_name)s". En bilaga har lagts till denna sida av %(editor)s. Följande information finns tillgänglig:
    Bilagans namn: %(attach_name)s
    Bilagans storlek: %(attach_size)s

en: [%(sitename)s] Removed attachment from page %(pagename)s
sv: [%(sitename)s] Bilaga borttagen från sidan  %(pagename)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been removed from that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
sv: Hej wikianvändare!
    
    Du prenumerar på wikisidan "%(page_name)s" för att få meddelanden om ändringar. En bilaga har tagits bort från sida av %(editor)s. Följande information finns tillgänglig:
    Bilagans namn: %(attach_name)s
    Bilagans storlek: %(attach_size)s

en: [%(sitename)s] New user account created
sv: [%(sitename)s] Nytt konto skapat

en: Dear Superuser, a new user has just been created on "%(sitename)s". Details follow:
    
        User name: %(username)s
        Email address: %(useremail)s
sv: Hej administrator, en ny användare har just skapats på "%(sitename)s". Detaljer följer:
    
        Användarnamn: %(username)s
        Epost-adress: %(useremail)s

en: anonymous
sv: anonym

en: Line
sv: Linje

en: No differences found!
sv: Inga skillnader hittades!

en: Deletions are marked like this.
sv: Raderingar markeras som den här.

en: Additions are marked like this.
sv: Bidrag är markerade som den här.

en: DeleteCache
sv: RaderaCache

en: (cached %s)
sv: (cachad %s)

en: Or try one of these actions:
sv: Eller pröva någon av de här åtgärderna:

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Home
sv: Hem

en: [DELETED]
sv: [BORTTAGEN]

en: [UPDATED]
sv: [UPPDATERAD]

en: [RENAMED]
sv: [DÖPT OM]

en: [CONFLICT]
sv: [KONFLIKT]

en: [NEW]
sv: [NY]

en: [DIFF]
sv: [ÄNDRINGAR]

en: [BOTTOM]
sv: [SLUT]

en: [TOP]
sv: [BÖRJAN]

en: Click to do a full-text search for this title
sv: Klicka här för att göra en fulltextsökning på den här titeln

en: Settings
sv: Inställningar

en: Logout
sv: Logga ut

en: Login
sv: Logga in

en: Clear message
sv: Ta bort meddelande

en: last edited %(time)s by %(editor)s
sv: senast redigerad %(time)s av %(editor)s

en: last modified %(time)s
sv: senast ändrad %(time)s

en: Search:
sv: Sök:

en: Titles
sv: Titlar

en: Search
sv: Sök

en: More Actions:
sv: Fler åtgärder:

en: Raw Text
sv: Råtext

en: Print View
sv: Utskriftsvy

en: Delete Cache
sv: Radera cache

en: Rename Page
sv: Byt namn på sida

en: Copy Page
sv: Kopiera sida

en: Delete Page
sv: Radera sida

en: Like Pages
sv: Liknande sidor

en: Local Site Map
sv: Lokal översiktskarta

en: My Pages
sv: Mina sidor

en: Subscribe User
sv: Användarprenumeration

en: Remove Spam
sv: Ta bort spam

en: Revert to this revision
sv: Återgå till denna version

en: Package Pages
sv: Paketsidor

en: Render as Docbook
sv: Rendera som Docbook

en: Sync Pages
sv: Synkronisera sidor

en: Do
sv: Gör

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Edit (Text)
sv: Redigera (textläge)

en: Edit (GUI)
sv: Redigera (grafiskt)

en: Immutable Page
sv: Skrivskyddad sida

en: Remove Link
sv: Ta bort länk

en: Add Link
sv: Lägg till länk

en: Show %s days.
sv: Visa %s dagar.

en: Wiki Markup
sv: Wiki-märkning

en: Page
sv: Sida

en: User
sv: Användare

en: [ATTACH]
sv: [BIFOGA]

en: Options --pages and --search are mutually exclusive!
sv: Optioner --pages och --search utesluter varandra!

en: You must specify an output file!
sv: Du måste ange en fil för output!

en: No pages specified using --pages or --search, assuming full package.
sv: Inga sidor angivna med --pages eller --search, antar hela paketet.

en: All attachments included into the package.
sv: Alla bilagor inkluderade i paketet.

en: Output file already exists! Cowardly refusing to continue!
sv: Filen för output finns redan! Jag är feg och vägrar fortsätta!

en: Attachment link
sv: Länk till bilaga

en: Page link
sv: Länk till sida

en: Changed page
sv: Ändrad sida

en: Page changed
sv: Sidan har förändrats

en: Page has been modified
sv: Sidan har ändrats

en: Page has been modified in a trivial fashion
sv: Sidan har ändrats på ett trivialt sätt

en: Page has been renamed
sv: Sidan har döpts om

en: Page has been deleted
sv: Sidan har tagits bort

en: Page has been copied
sv: Sidan har kopierats

en: A new attachment has been added
sv: En ny bilaga har lagts till

en: An attachment has been removed
sv: En bilaga har tagits bort

en: A page has been reverted to a previous state
sv: En sida har återgått till ett tidigare tillstånd

en: A user has subscribed to a page
sv: En användare prenumerar nu på en sida

en: A new account has been created
sv: Ett nytt konto har skapats

en: Trivial
sv: trivial

en: New page:
sv: Ny sida:

en: No differences found!
sv: Inga skillnader funna!

en: Attachment link: %(attach)s
    Page link: %(page)s
sv: Länk till bilagan: %(attach)s
    Länk till sidan: %(page)s

en: [all]
sv: [alla]

en: [not empty]
sv: [ej tom]

en: [empty]
sv: [tom]

en: Results %(bs)s%(hitsFrom)d - %(hitsTo)d%(be)s of %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s results out of about %(pages)d pages.
sv: Resultat %(bs)s%(hitsFrom)d - %(hitsTo)d%(be)s av %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s resultat av ungefär %(pages)d pages.

en: seconds
sv: sekunder

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: rev
sv: ver

en: current
sv: nuvarande

en: last modified: %s
sv: senast ändrad: %s

en: match
sv: träff

en: matches
sv: träffar

en: about
sv: om

en: This page is already deleted or was never created!
sv: Den här sidan är redan raderad eller existerade aldrig!

en: Invalid filename "%s"!
sv: Ogiltigt filnamn "%s"!

en: Include all attachments?
sv: Inkludera alla bilagor?

en: Package pages
sv: Paketsidor

en: Package name
sv: Paketnamn

en: List of page names - separated by a comma
sv: Lista på sidnamn - separerade med komma

en: No pages like "%s"!
sv: Inga sidor liknar "%s"!

en: Rolled back changes to the page %s.
sv: Återställde ändringar till sidan %s.

en: Exception while calling rollback function:
sv: Fel i återställnings-funktionen:

en: Please enter your password of your account at the remote wiki below. <<BR>> /!\ You should trust both wikis because the password could be read by the particular administrators.
sv: Var god skriv in lösenordet av ditt konto hos den andra wikin. <<BR>> /!\ Du borde lita på båda wikis eftersom lösenordet kan i princip läsasav administratörerna.

en: Operation was canceled.
sv: Funktionen avbröts.

en: Please use the interactive user interface to use action %(actionname)s!
sv: Var god använd det interaktiva användargränsnittet för att utföra åtgärd %(actionname)s!

en: The only supported directions are BOTH and DOWN.
sv: De enda riktningar som stöds är BÅDA och NER.

en: Please set an interwikiname in your wikiconfig (see HelpOnConfiguration) to be able to use this action.
sv: Var god ge ett interwikinamn i din wikiconfig (se HjälpMedAnpassning) för att kunna använda denna funktion.

en: Incorrect parameters. Please supply at least the ''remoteWiki'' parameter. Refer to HelpOnSynchronisation for help.
sv: Fel parameter. Var god ge åtminstånde ''remoteWiki'' parametern. Mer hjälp finns i HelpOnSynchronisation.

en: The ''remoteWiki'' is unknown.
sv: Känner inte igen ''remoteWiki''.

en: A severe error occurred:
sv: Ett allvarligt fel uppstod:

en: Synchronisation finished. Look below for the status messages.
sv: Synkronisering avslutat. Se nere för statusmeddelandena.

en: Synchronisation started -
sv: Synkronisering startat -

en: Got a list of %s local and %s remote pages. This results in %s pages to process.
sv: Fick en lista med %s lokala och %s avlägsna sidor. Detta ger %s sidor att bearbeta

en: After filtering: %s pages
sv: Efter filtrering: %s sidor

en: Skipped page %s because of no write access to local page.
sv: Hoppade över sidan %s p.g.a. brist på skrivrättigheter till lokala sidan.

en: Deleted page %s locally.
sv: Tog bort sidan %s lokalt.

en: Error while deleting page %s locally:
sv: Fel under borttagandet av lokala sidan %s:

en: Deleted page %s remotely.
sv: Tog bort avlägsna sidan %s.

en: Error while deleting page %s remotely:
sv: Fel under borttagandet av avlägsna sidan %s:

en: The item %s cannot be merged automatically but was changed in both wikis. Please delete it in one of both wikis and try again.
sv: Posten %s kan inte bli förenat automatiskt för den har ändrats i båda wikis. Var god och ta bort den i en av båda wikis och försök igen.

en: The item %s has different mime types in both wikis and cannot be merged. Please delete it in one of both wikis or unify the mime type, and try again.
sv: Posten %s har olika mimetyper i båda wikis och kan inte förenas. Var god och ta bort den i en av båda wikis och försök igen.

en: The item %s was renamed locally. This is not implemented yet. Therefore the full synchronisation history is lost for this page.
sv: %s har döpts om lokalt. Detta är inte implemenerat ännu. Därför har hela synkronisationshistoria till denna sida förlorats.

en: Synchronising page %s with remote page %s ...
sv: Synkroniserar sidan %s med sidan %s på avlägsna sidan ...

en: The page %s was deleted remotely but changed locally.
sv: Sidan %s har tagits bort på avlägsna sidan men ändrats lokalt.

en: The page %s could not be synced. The remote page was renamed. This is not supported yet. You may want to delete one of the pages to get it synced.
sv: Sidan %s kunde inte synkroniseras. Den har döpts om på avlägsna sidan. Detta stöds inte ännu. Du vill nog ta bort en av de två sidor för att synkronisera.

en: Skipped page %s because of a locally or remotely unresolved conflict.
sv: Hoppade över sidan %s pga en olöst konflikt på avlägsna sidan eller lokalt.

en: This is the first synchronisation between the local and the remote wiki for the page %s.
sv: Detta är den första synkroniseringen för sidan %s mellan den lokala och den avlägsna wikin.

en: The page %s could not be merged because you are not allowed to modify the page in the remote wiki.
sv: Sidan %s kunde inte förenas för att du får inte ändra den i den avlägsna wikin.

en: Page %s successfully merged.
sv: Sidan %s förenades korrekt.

en: Page %s contains conflicts that were introduced on the remote side.
sv: Sidan %s innehåller konflikter som infördes i den avlägsna wikin.

en: Page %s merged with conflicts.
sv: Sidan %s förenat med konflikter.

en: Attachment location
sv: Bilagans plats

en: Page name
sv: Sidnamn

en: Attachment name
sv: Bilagans namn

en: Refresh attachment list
sv: Ladda om listan över bilagor

en: List of attachments
sv: Lista över bilagor

en: Available attachments for page
sv: Bilagor till sida

en: Exactly one page like "%s" found, redirecting to page.
sv: Exakt en sida som liknar "%s" funnen, dirigerar om till sidan.

en: Pages like "%s"
sv: Sidor som liknar "%s"

en: %(matchcount)d %(matches)s for "%(title)s"
sv: %(matchcount)d %(matches)s för "%(title)s"

en: You must login to remove a quicklink.
sv: Du måste logga in för att ta bort en snabblänk.

en: Your quicklink to this page has been removed.
sv: Din snabblänk till den här sidan har tagits bort.

en: Your quicklink to this page could not be removed.
sv: Din snabblänk till den här sidan kunde inte tas bort.

en: You need to have a quicklink to this page to remove it.
sv: Du måste ha en snabblänk till den här sidan för att ta bort den.

en: Please choose:
sv: Var god välj:

en: You must login to use this action: %(action)s.
sv: Du måste logga in för att använda denna åtgärd: %(action)s.

en: Only superuser is allowed to use this action.
sv: Bara administratorn får använda den här åtgärden.

en: You are not allowed to subscribe to a page you can't read.
sv: Du får inte prenumerera på en sida du inte kan läsa.

en: This wiki is not enabled for mail/Jabber processing.
sv: Den här wikin har inte hantering av mail/Jabber påslagen.

en: You must log in to use subscriptions.
sv: Du måste logga in för att kunna prenumerera på sidor.

en: Add your email address or Jabber ID in your user settings to use subscriptions.
sv: Ange din epostadress eller Jabber-ID i AnvändarInställningar för att kunna prenumerera på sidor.

en: You are already subscribed to this page.
sv: Du prenumerar redan på den här sidan.

en: You have been subscribed to this page.
sv: Du prenumerar nu på den här sidan.

en: You could not get subscribed to this page.
sv: Du kunde inte prenumerar på den här sidan.

en: Upload of attachment '%(filename)s'.
sv: Uppladdning av bilaga '%(filename)s'.

en: Attachment '%(filename)s' deleted.
sv: Bilagan '%(filename)s' raderad.

en: Drawing '%(filename)s' saved.
sv: Teckningen '%(filename)s' sparad.

en: Revert to revision %(rev)d.
sv: Återgå till version %(rev)d.

en: Renamed from '%(oldpagename)s'.
sv: Bytt namn från '%(oldpagename)s'.

en: [%d attachments]
sv: [%d bilagor]

en: There are <a href="%(link)s">%(count)s attachment(s)</a> stored for this page.
sv: Det finns <a href="%(link)s">%(count)s bifogade filer(s)</a> lagrade på den här sidan.

en: Filename of attachment not specified!
sv: Filnamnet för bilagan ej angivet!

en: Attachment '%(filename)s' does not exist!
sv: Bilagan "%(filename)s" existerar inte!

en: To refer to attachments on a page, use '''{{{attachment:filename}}}''', 
    as shown below in the list of files. 
    Do '''NOT''' use the URL of the {{{[get]}}} link, 
    since this is subject to change and can break easily.
sv: För att referera till bilagor på en sida, använd '''{{{attachment:filename}}}''', 
    som visas nedan i listan av filer. 
    Använd '''INTE''' {{{[get]}}} länkens URL, 
    eftersom den inte är permanent och kan ändras.

en: del
sv: radera

en: move
sv: flytta

en: get
sv: hämta

en: edit
sv: ändra

en: view
sv: visa

en: unzip
sv: packa upp

en: install
sv: installera

en: Do it.
sv: Gör det.

en: No attachments stored for %(pagename)s
sv: Inga bifogade filer på %(pagename)s

en: You are not allowed to delete attachments on this page.
sv: Du får inte ta bort bilagor från den här sidan.

en: You are not allowed to move attachments from this page.
sv: Du får inte flytta bilagor från den här sidan.

en: You are not allowed to attach a file to this page.
sv: Du får inte bifoga en fil till den här sidan.

en: Attachment '%(pagename)s/%(filename)s' moved to '%(new_pagename)s/%(new_filename)s'.
sv: Bilagan '%(pagename)s/%(filename)s' flyttats till '%(new_pagename)s/%(new_filename)s'.

en: New Attachment
sv: Ny bilaga

en: File to upload
sv: Fil att ladda upp

en: Rename to
sv: Byt namn till

en: Overwrite existing attachment of same name
sv: Skriv över existerande bilaga med samma namn

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Attached Files
sv: Bifogade filer

en: Unsupported AttachFile sub-action: %s
sv: Ogiltig sub-åtgärd för AttachFile: %s

en: Attachments for "%(pagename)s"
sv: Bilagor till "%(pagename)s"

en: TextCha: Wrong answer! Go back and try again...
sv: TextCha: Fel svar! Gå tillbaka och försök igen...

en: No file content. Delete non ASCII characters from the file name and try again.
sv: Inget filinnehåll. Ta bort icke-ASCII-tecken från filnamnet och försök igen.

en: You are not allowed to overwrite a file attachment of this page.
sv: Du får inte skriva över en bilaga på den här sidan.

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') with %(bytes)d bytes saved.
sv: Bilagan '%(target)s' (fjärrnamn '%(filename)s') med %(bytes)d byte sparade.

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') already exists.
sv: Bilagan "%(target)s" (fjärrnamn "%(filename)s") existerar redan.

en: Attachment '%(new_pagename)s/%(new_filename)s' already exists.
sv: Bilagan '%(new_pagename)s/%(new_filename)s' finns redan.

en: Nothing changed
sv: Ingen förändring

en: Page '%(new_pagename)s' does not exist or you don't have enough rights.
sv: Sidan '%(new_pagename)s' finns inte eller så har du inte tillräckliga rättigheter.

en: Move aborted!
sv: Flytt avbruten!

en: Move aborted because new page name is empty.
sv: Flytt avbruten för att nya namnet är tomt.

en: Please use a valid filename for attachment '%(filename)s'.
sv: Var god använd ett giltigt filnamn för bilaga '%(filename)s'.

en: Move aborted because new attachment name is empty.
sv: Flytt avbruten för att bilagans nya namn är tomt.

en: Move
sv: Flytta

en: New page name
sv: Nytt sidonamn

en: New attachment name
sv: Nya namnet för bilagan

en: You are not allowed to get attachments from this page.
sv: Du får inte hämta bilagor från den här sidan.

en: You are not allowed to install files.
sv: Du får inte installera filer.

en: Attachment '%(filename)s' installed.
sv: Bilagan '%(filename)s' installerad.

en: You are not allowed to unzip attachments of this page.
sv: Du får inte packa upp bilagor till den här sidan.

en: The file %(filename)s is not a .zip file.
sv: Filen %(filename)s är inte en .zip-fil.

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because some files in the zip are either not in the same directory or exceeded the single file size limit (%(maxsize_file)d kB).
sv: Bilagan '%(filename)s' kunde inte packas upp eftersom några filer i zip-filen är antingen inte i samma mapp eller överskrider maximala filstorleken (%(maxsize_file)d kB).

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment storage size limit (%(size)d kB).
sv: Bilagan '%(filename)s' kunde inte packas upp eftersom det skulle överskrida begränsningen på utrymme per sida (%(size)d kB).

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment count limit (%(count)d).
sv: Bilagan '%(filename)s' kunde inte packas upp eftersom det skulle överskrida maxantalet per sida (%(count)d).

en: Attachment '%(filename)s' partially unzipped (did not overwrite: %(filelist)s).
sv: Bilagan '%(filename)s' delvis uppackad (överskrev inte: %(filelist)s).

en: Attachment '%(filename)s' unzipped.
sv: Bilagan "%(filename)s" uppackad.

en: Attachment '%(filename)s'
sv: Bilaga "%(filename)s"

en: Download
sv: Ladda ner

en: Package script:
sv: Paketskript:

en: File Name
sv: Filnamn

en: Modified
sv: Modifierad

en: Size
sv: Storlek

en: Unknown file type, cannot display this attachment inline.
sv: Okänd filtyp, kan inte visa bilagan direkt.

en: You are not allowed to view attachments of this page.
sv: Du får inte se bilagor på den här sidan.

en: attachment:%(filename)s of %(pagename)s
sv: bilaga:%(filename)s för %(pagename)s

en: General Information
sv: Översiktlig information

en: Page size: %d
sv: Sidstorlek: %d

en: SHA digest of this page's content is:
sv: SHA-checksumman för den här sidans innehåll är:

en: The following users subscribed to this page:
sv: Följande användare prenumerar på den här sidan:

en: This page links to the following pages:
sv: Den här sidan länkar till följande sidor:

en: Showing page edit history entries from '''%(start_offset)d''' to '''%(end_offset)d''' out of '''%(total_count)d''' entries total.
sv: Visar sidans redigeringshistoria från '''%(start_offset)d''' till '''%(end_offset)d''' utifrån totalt '''%(total_count)d''' stycken inlägg.

en: Newer
sv: Nyare

en: Older
sv: Äldre

en: %s items per page
sv: %s poster per sida

en: Diff
sv: Ändringar

en: Comment
sv: Kommentar

en: Action
sv: Åtgärd

en: to previous
sv: till föregående

en: N/A
sv: Ej tillgänglig

en: Revision History
sv: Revisionshistorik

en: No log entries found.
sv: Inga loggposter hittades.

en: Info for "%s"
sv: Info om "%s"

en: Show "%(title)s"
sv: Visa "%(title)s"

en: General Page Infos
sv: Översiktlig information

en: Page hits and edits
sv: Sidträffar och ändringar

en: Delete
sv: Radera

en: Delete all /subpages too?
sv: Radera även alla /undersidor?

en: Optional reason for the deletion
sv: Anledning för borttagande (valfri)

en: Really delete this page?
sv: Radera den här sidan, är du säker?

en: Please first create a homepage before creating additional pages.
sv: Var god skapa en hemsida innan du skapar övriga sidor.

en: You can add some additional sub pages to your already existing homepage here.
    
    You can choose how open to other readers or writers those pages shall be,
    access is controlled by group membership of the corresponding group page.
    
    Just enter the sub page's name and click on the button to create a new page.
    
    Before creating access protected pages, make sure the corresponding group page
    exists and has the appropriate members in it. Use HomepageGroupsTemplate for creating
    the group pages.
    
    ||'''Add a new personal page:'''||'''Related access control list group:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,read-write page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadWriteGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,read-only page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,private page,%(username)s)>>||%(username)s only||
sv: Du kan lägga till undersidor till din redan existerande hemsida här.
    
    Du kan välja hur öppen dessa sidor ska vara för andra läsare och skribenter.
    Åtkomst bestäms av medlemskap i motsvarande gruppsida.
    
    Ange undersidans namn och tryck på knappen för att skapa en ny sida.
    
    Innan du skapar åtkomstskyddade sidor, se till att motsvarande gruppsida
    existerar och har rätt medlemmar angivna. Använd HemsidaGruppMall för
    att skapa gruppsidor.
    
    ||'''Lägg till en ny personlig sida:'''||'''Relaterad åtkomstlistgrupp:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,läs- och skrivbar sida,%(username)s)>>||[%(username)s/ReadWriteGroup]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,endast läsbar sida,%(username)s)>>||[%(username)s/ReadGroup]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,privat sida,%(username)s)>>||%(username)s only||

en: MyPages management
sv: Hantering av MinaSidor

en: (including %(localwords)d %(pagelink)s)
sv: (inklusive %(localwords)d %(pagelink)s)

en: The following %(badwords)d words could not be found in the dictionary of %(totalwords)d words%(localwords)s and are highlighted below:
sv: Följande %(badwords)d ord kunde inte hittas i ordlistan av %(totalwords)d antal ord  s%(localwords)s och de är markerade här under:

en: Add checked words to dictionary
sv: Addera förkryssade ord till ordlistan

en: No spelling errors found!
sv: Inga felstavningar funna!

en: You can't save spelling words.
sv: Du kan inte spara stavningsord.

en: You can't check spelling on a page you can't read.
sv: Du kan inte stavningskontrollera en sida som du inte kan läsa.

en: You are not allowed to use this action.
sv: Du får inte använda den här åtgärden.

en: If this account exists an email was sent.
sv: Om detta konto existerar har det skickats en epost.

en: This wiki is not enabled for mail processing.
    Contact the owner of the wiki, who can enable email.
sv: Den här wikin har inte eposthantering påslagen.
    För att få eposthantering påslagen, kontakta wikins ägare.

en: Please provide a valid email address or a username!
sv: Var god ange en giltig epostadress eller användarnamn!

en: Username
sv: Användarnamn

en: Mail me my account data
sv: Eposta mig information om mitt konto

en: Recovery token
sv: Token för återställning

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New password (repeat)
sv: Nytt lösenord (upprepa)

en: Reset my password
sv: Återställ mitt lösenord

en: Passwords don't match!
sv: Lösenorden är inte likadana!

en: Password not acceptable: %s
sv: Lösenord ogiltigt: %s

en: Your password has been changed, you can log in now.
sv: Ditt lösenord har ändrats, du kan logga in nu.

en: Your token is invalid!
sv: Din token är inte giltig!

en: Password reset
sv: Återställ lösenord

en: 
    == Password reset ==
    Enter a new password below.
sv: 
    == Återställ lösenord ==
    Skriv in ett nytt lösenord nedanför.

en: Lost password
sv: Glömt lösenord

en: 
    == Recovering a lost password ==
    If you have forgotten your password, provide your email address or
    username and click on '''Mail me my account data'''.
    You will receive an email containing a recovery token that can be
    used to change your password. The email will also contain further
    instructions.
sv: 
    == Återställa ett bortglömt lösenord ==
    Om du har glömt ditt lösenord, ange din epost-adress eller ditt
    användarnamn och klicka på '''Eposta mig information om mitt konto'''.
    Du kommer få en epost med en token för återställning av lösenordet som
    du kan använda för att ändra lösenordet. Denna epost kommer även innhålla
    vidare instruktioner.

en: 
    === Password reset ===
    If you already have received the email with the recovery token, enter your
    username, the recovery token and a new password (twice) below.
sv: 
    === Återställning av lösenord ===
    Om du redan har fått epost med en token för återställning, skriv in ditt
    användarnamn, token och ett nytt lösenord (två gångar) nedan.

en: You need to manually go to your OpenID provider wiki
    and log in before you can use your OpenID. MoinMoin will
    never allow you to enter your password here.
    
    Once you have logged in, simply reload this page.
sv: Du bör från hand gå till din OpenID leverantörs wiki
    och logga in innan du kan använda din OpenID. MoinMoin kommer
    aldrig att låta dig skriva in lösenordet här.
    
    När du har loggat in, ladda bara om denna sida.

en: The site %s has asked for your identity.
sv: Sidan %s har frågat efter din identitet.

en: 
    If you approve, the site represented by the trust root below will be
    told that you control the identity URL %s. (If you are using a delegated
    identity, the site will take care of reversing the
    delegation on its own.)
sv: 
    Om du godkänner, kommer sidan som representeras av förtroende-roten nedanför att
    få veta att du har makt över identitets-URL:en %s. (Om du änvänder en ombudsidentitet
    kommer sidan själv se till att ombudet löses upp.)

en: Trust root
sv: Lita på root

en: Identity URL
sv: Identitets-URL

en: Remember decision
sv: Kom ihåg detta val

en: Remember this trust decision and don't ask again
sv: Kom ihåg detta förtroelseval och fråga inte igen

en: Approve
sv: Godkänn

en: Don't approve
sv: Godkänn ej

en: OpenID not served
sv: OpenID levererades inte

en: 
    Unfortunately you have not created your homepage yet. Therefore,
    we cannot serve an OpenID for you. Please create your homepage first
    and then reload this page or click the button below to cancel this
    verification.
sv: 
    Tyvärr har du inte skapat din hemsida än. Därför kan vi inte
    leverera en OpenID för dig. Var god skapa först din hemsida och
    sedan ladda om denna sida eller klicka på knappen nedan för att
    avbryta verifikationen.

en: Subscribe users to the page %s
sv: Teckna en prenumeration på sidan %s åt användarna

en: Enter user names (comma separated):
sv: Skriv användarnamnen (avgränsa med komma):

en: Subscribed for %s:
sv: Prenumererar på %s:

en: Not a user:
sv: Inte en användare:

en: You are not allowed to perform this action.
sv: Du får inte utföra den här åtgärden.

en: Print slide show
sv: Skriv ut bildspel

en: Edit slide show
sv: Regigera bildspel

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit slide show
sv: Avsluta bildspel

en: Show first slide (up arrow)
sv: Visa första bilden (piltangenten upp)

en: Show last slide (down arrow)
sv: Visa sista bilden (piltangenten ner)

en: Show previous slide (left arrow)
sv: Visa förra bilden (piltangenten vänster)

en: Show next slide (right arrow)
sv: Visa nästa bilden (piltangenten höger)

en: Charts are not available!
sv: Diagram ej tillgängliga!

en: You need to provide a chart type!
sv: Du måste ange en diagramtyp!

en: Bad chart type "%s"!
sv: Ogiltig diagramtyp "%s"!

en: Load
sv: Ladda

en: Pagename not specified!
sv: Sidnamn ej angivet!

en: Upload page content
sv: Ladda upp sidinnehåll

en: You can upload content for the page named below. If you change the page name, you can also upload content for another page. If the page name is empty, we derive the page name from the file name.
sv: Du kan ladda upp innehåll för sidan som anges nedan. Om du döper om sidan kan du även ladda upp innehåll för en annan sida. Om sidnamnet är tom bestämsden utgående från filens namn.

en: File to load page content from
sv: Fil för att ladda sidinnehåll ifrån

en: (!) Only pages changed since '''%s''' are being displayed!
sv: (!) Bara sidor som ändrats sedan '''%s''' visas!

en: /!\ The modification date you entered was not recognized and is therefore not considered for the search results!
sv: /!\ Ändringsdatumet som du skrev in kändes inte igen och tas därför inte hänsyn till i sökresultaten!

en: Please use a more selective search term instead of {{{"%s"}}}
sv: Var god använd en mer specifik sökterm än {{{"%s"}}}

en: Title Search: "%s"
sv: Titelsökning: "%s"

en: Advanced Search: "%s"
sv: Avancerad sökning: "%s"

en: Full Text Search: "%s"
sv: Fulltextsökning: "%s"

en: Your search query {{{"%s"}}} is invalid. Please refer to HelpOnSearching for more information.
sv: Din sökningsförfrågan {{{"%s"}}} är ogiltig. Var god se HelpOnSearching för mer information.

en: Your search query {{{"%s"}}} didn't return any results. Please change some terms and refer to HelpOnSearching for more information.%s
sv: Din sökningsförfrågan {{{"%s"}}} ledde inte till några resultat. Var god ändra vissa termer och se HelpOnSearching för mer information.%s

en: (!) Consider performing a
sv: (!) Överväg utföra en

en: full-text search with your search terms
sv: fulltextsökning med dina söktermer

en: (!) You're performing a title search that might not include all related results of your search query in this wiki. <<BR>>
sv: (!) Du utför en titelsökning som kanske inte innehåller alla relaterade resultat för din förfrågan i denna wiki. <<BR>>

en: Click here to perform a full-text search with your search terms!
sv: Klicka här för att göra en fulltextsökning med dina sökord!

en: Cannot create a new page without a page name.  Please specify a page name.
sv: Kan inte skapa en ny sida utan ett sidnamn. Var god ange ett sidnamn.

en: Your subscription to this page has been removed.
sv: Din prenumeration på den här sidan har avslutats.

en: Can't remove regular expression subscription!
sv: Kan inte ta bort reguljär uttrycks-prenumeration!

en: Edit the subscription regular expressions in your settings.
sv: Redigera de reguljära uttrycken för dina prenumerationer i dina inställningar.

en: You need to be subscribed to unsubscribe.
sv: Du måste prenumera för att kunna sluta prenumera.

en: Create new drawing "%(filename)s (opens in new window)"
sv: Skapa ny teckning "%(filename)s (öppnas i nytt fönster)"

en: Edit drawing %(filename)s (opens in new window)
sv: Redigera teckning %(filename)s (opens in new window)

en: Clickable drawing: %(filename)s
sv: Klickbar teckning %(filename)s

en: You are not allowed to save a drawing on this page.
sv: Du får inte spara en teckning på den här sidan.

en: Empty target name given.
sv: Tomt namn för målet angiven.

en: Edit drawing
sv: Redigera teckning

en: Execute action %(actionname)s?
sv: Utför åtgärd %(actionname)s?

en: Action %(actionname)s is excluded in this wiki!
sv: Åtgärd %(actionname)s är exkluderad i den här wikin!

en: You are not allowed to use action %(actionname)s on this page!
sv: Du får inte använda åtgärden %(actionname)s på den här sidan!

en: You are not allowed to create the supplementation page.
sv: Du får inte skapa tilläggssidan.

en: Pages
sv: Sidor

en: Select Author
sv: Välj författare

en: Revert all!
sv: Återgå allt!

en: Copy all /subpages too?
sv: Kopiera även alla /undersidor?

en: New name
sv: Nytt namn

en: Optional reason for the copying
sv: Skäl för kopiering (ej obligatoriskt)

en: Really copy this page?
sv: Kopiera den här sidan, är du säker?

en: You are now logged out.
sv: Du är nu utloggad.

en: No page packages found.
sv: Inga sidopaket hittades.

en: page package
sv: sidopaket

en: Choose:
sv: Välj:

en: Install language packs for '%s'
sv: Installera språkpaket för '%s'

en: Local Site Map for "%s"
sv: Lokal Sajtkarta för "%s"

en: No older revisions available!
sv: Inga äldre versioner tillgängliga!

en: Diff for "%s"
sv: Skillnader för "%s"

en: Differences between revisions %d and %d
sv: Skillnader mellan versionerna %d och %d

en: (spanning %d versions)
sv: (sträcker sig över %d versioner)

en: Previous change
sv: Föregående ändring

en: Next change
sv: Nästa ändring

en: Diff with oldest revision in left pane
sv: Diff med äldsta versionen i vänstra panelen

en: No older revision available for diff
sv: Ingen äldre version tillgänglig för diff

en: Diff with older revision in left pane
sv: Diff med äldre version i vänstra panelen

en: Diff with newer revision in left pane
sv: Diff med nyare version i vänstra panelen

en: Can't change to revision newer than in right pane
sv: Kan inte byta till nyare version än den i högra panelen

en: Diff with older revision in right pane
sv: Diff med äldre version i högra panelen

en: Can't change to revision older than revision in left pane
sv: Kan inte byta till äldre version än den i vänstra panelen

en: Diff with newer revision in right pane
sv: Diff med nyare version i högra panelen

en: No newer revision available for diff
sv: Ingen nyare version tillgänglig för diff

en: Diff with newest revision in right pane
sv: Diff med nyaste versionen i högra panelen

en: The page was saved %(count)d times, though!
sv: Sidan sparades %(count)d gånger, dock!

en: (ignoring whitespace)
sv: (ignorerar mellanrum)

en: Ignore changes in the amount of whitespace
sv: Ignorera ändringar i mängden blanktecken

en: Empty user name. Please enter a user name.
sv: Tomt användarnamn. Var god ange ett användarnamn.

en: Invalid user name {{{'%s'}}}.
    Name may contain any Unicode alpha numeric character, with optional one
    space between words. Group page name is not allowed.
sv: Ogiltigt användarnamn {{{'%s'}}}.
    Namnet kan innehålla vilket alfanumeriskt tecken ur Unicode som helst,
    med ett valfritt mellanslag mellan orden. Gruppsidsnamn är inte tillåtna.

en: This user name already belongs to somebody else.
sv: Det här användarnamnet tillhör redan någon annan.

en: Please specify a password!
sv: Var god ange ett lösenord!

en: Please provide your email address. If you lose your login information, you can get it by email.
sv: Var god ange din epostadress. Om du förlorar dina inloggningsuppgifter kan du få tillbaka dem via epost.

en: This email already belongs to somebody else.
sv: Den här epostadressen tillhör redan någon annan.

en: User account created! You can use this account to login now...
sv: Användarkonto skapat! Du kan använda det här kontot för att logga in nu...

en: Password repeat
sv: Upprepa lösenord

en: TextCha (required)
sv: TextCha (obligatorisk)

en: Create Profile
sv: Skapa profil

en: Create Account
sv: Skapa konto

en: Full Link List for "%s"
sv: Full länklista för "%s"

en: You must login to add a quicklink.
sv: Du måste logga in för att kunna lägga till en snabblänk.

en: A quicklink to this page has been added for you.
sv: En snabblänk till den här sidan har lagts till åt dig.

en: A quicklink to this page could not be added for you.
sv: En snabblänk till den här sidan kunde inte läggas till åt dig.

en: You already have a quicklink to this page.
sv: Du har redan en snabblänk till den här sidan.

en: Create redirect for renamed page(s)?
sv: Skapa omdirigering för sidor som bytt namn?

en: Rename all /subpages too?
sv: Döp om alla /undersidor också?

en: Create redirect for renamed page?
sv: Skapa omdirigering för sidan som bytt namn?

en: Really rename this page?
sv: Döpa om den här sidan, är du säker?

en: Optional reason for the renaming
sv: Skäl till namnbyte (ej obligatoriskt)

en: Wiki Backup
sv: Wiki-säkerhetskopia

en: = Downloading a backup =
    
    Please note:
     * Store backups in a safe and secure place - they contain sensitive information.
     * Make sure your wiki configuration backup_* values are correct and complete.
     * Make sure the backup file you get contains everything you need in case of problems.
     * Make sure it is downloaded without problems.
    
    To get a backup, just click here:
sv: = Ladda ner en säkerhetskopia =
    Vänligen notera:
     * Spara säkerhetskopior på en säker plats - de innehåller känslig information.
     * Försäkra dig att inställningsvärden backup_* är korrekta och fullständiga.
     * Försäkra dig att det har laddats ner utan problem.
    
    För att få en säkerhetskopia, klicka bara här:

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: You are not allowed to do remote backup.
sv: Du får inte göra fjärrbackup.

en: Unknown backup subaction: %s.
sv: Okänd backup-underåtgärd: %s.

en: Revert
sv: Återställ

en: You are not allowed to revert this page!
sv: Du får inte återställa denna sida!

en: You were viewing the current revision of this page when you called the revert action. If you want to revert to an older revision, first view that older revision and then call revert to this (older) revision again.
sv: Den aktuella versionen av sidan visades när du valde att återställa. Om du vill återgå till en tidigare version, titta först på just denna och sen välj att återställa till denna (äldre) version igen.

en: Optional reason for reverting this page
sv: Skäl till sidas återställande (ej obligatoriskt)

en: Really revert this page?
sv: Återställ den här sidan, är du säker?

en: Member of Groups
sv: Medlem i grupper

en: Disable user
sv: Avaktivera användare

en: Enable user
sv: Aktivera användare

en: disabled
sv: avaktiverad

en: Mail account data
sv: Skicka kontoinformation som epost

en: RecentChanges
sv: SenasteÄndringar

en: WikiTipOfTheDay
sv: DagensWikiTips

en: TitleIndex
sv: TitelRegister

en: WordIndex
sv: OrdRegister

en: FindPage
sv: SökSida

en: MissingPage
sv: SaknadSida

en: MissingHomePage
sv: SaknadStartSida

en: WikiHomePage
sv: WikiHemsida

en: WikiName
sv: WikiNamn

en: WikiWikiWeb
sv: WikiWikiWebb

en: FrontPage
sv: StartSida

en: WikiSandBox
sv: WikiSandLåda

en: AbandonedPages
sv: ÖvergivnaSidor

en: OrphanedPages
sv: FöräldrarlösaSidor

en: WantedPages
sv: SaknadSida

en: EventStats
sv: HändelseStatistik

en: EventStats/HitCounts
sv: HändelseStatistik/SidStorlek

en: EventStats/Languages
sv: HändelseStatistik/Språk

en: EventStats/UserAgents
sv: HändelseStatistik/AnvändarAgenter

en: PageSize
sv: SidStorlek

en: PageHits
sv: TräffAntal

en: RandomPage
sv: SlumpmässigSida

en: FortuneCookies
sv: LyckoKakor

en: WikiLicense
sv: WikiLicens

en: CategoryCategory
sv: KategoriKategori

en: CategoryHomepage
sv: KategoriHemsida

en: CategoryTemplate
sv: KategoriMall

en: HomepageTemplate
sv: HemsidaMall

en: HelpTemplate
sv: HjälpMall

en: HomepageReadWritePageTemplate
sv: HemsidaLäsSkrivSidaMall

en: HomepageReadPageTemplate
sv: HemsidaLäsSidaMall

en: HomepagePrivatePageTemplate
sv: HemsidaPrivatSidaMall

en: HomepageGroupsTemplate
sv: HemsidaGruppMall

en: SlideShowHandOutTemplate
sv: BildspelHandoutMall

en: SlideShowTemplate
sv: BildspelMall

en: SlideTemplate
sv: BildMall

en: SyncJobTemplate
sv: SynkJobbMall

en: HelpOnConfiguration
sv: HjälpMedKonfiguration

en: HelpOnConfiguration/EmailSupport
sv: HjälpMedKonfiguration/EpostStöd

en: HelpOnConfiguration/SecurityPolicy
sv: HjälpMedKonfiguration/SäkerhetsPolicy

en: HelpOnConfiguration/FileAttachments
sv: HjälpMedKonfiguration/FilBilagor

en: HelpOnConfiguration/SupplementationPage
sv: HjälpMedKonfiguration/TilläggsSida

en: HelpOnConfiguration/SurgeProtection
sv: HjälpMedKonfiguration/SvallSkydd

en: HelpOnConfiguration/UserPreferences
sv: HjälpMedKonfiguration/AnvändarInställningar

en: HelpOnPackageInstaller
sv: HjälpMedPaketInstalleraren

en: HelpOnUpdatingPython
sv: HjälpMedUppdateraPython

en: HelpOnAdministration
sv: HjälpMedAdministration

en: HelpOnAuthentication
sv: HjälpMedAutentisering

en: HelpOnAuthentication/ExternalCookie
sv: HjälpMedAutentisering/ExternKaka

en: HelpOnMoinCommand
sv: HjälpMedMoinKommando

en: HelpOnMoinCommand/ExportDump
sv: HjälpMedMoinKommando/ExportTipp

en: HelpOnNotification
sv: HjälpMedMeddelande

en: HelpOnSessions
sv: HjälpMedSessioner

en: HelpOnUserHandling
sv: HjälpMedAnvändarhantering

en: HelpOnXapian
sv: HjälpMedXapian

en: HelpOnMoinWikiSyntax
sv: HjälpMedMoinWikiSyntax

en: HelpOnCreoleSyntax
sv: HjälpMedCreoleSyntax

en: HelpOnFormatting
sv: HjälpMedFormatering

en: HelpContents
sv: HjälpInnehåll

en: HelpForBeginners
sv: HjälpFörNybörjare

en: HelpForUsers
sv: HjälpFörAnvändare

en: HelpIndex
sv: HjälpIndex

en: HelpOnAccessControlLists
sv: HjälpMedÅtkomstListor

en: HelpOnActions
sv: HjälpMedÅtgärder

en: HelpOnActions/AttachFile
sv: HjälpMedÅtgärder/BifogaFil

en: HelpOnAdmonitions
sv: HjälpMedVarningar

en: HelpOnAutoAdmin
sv: HjälpMedAutoAdmin

en: HelpOnCategories
sv: HjälpMedKategorier

en: HelpOnDictionaries
sv: HjälpMedOrdbok

en: HelpOnDrawings
sv: HjälpMedTeckningar

en: HelpOnEditLocks
sv: HjälpMedRedigeringsLås

en: HelpOnEditing
sv: HjälpMedÄndringar

en: HelpOnEditing/SubPages
sv: HjälpMedÄndringar/UnderSidor

en: HelpOnGraphicalEditor
sv: HjälpMedGrafiskaEditorn

en: HelpOnGroups
sv: HjälpMedGrupper

en: HelpOnHeadlines
sv: HjälpMedRubriker

en: HelpOnImages
sv: HjälpMedBilder

en: HelpOnLanguages
sv: HjälpMedSpråk

en: HelpOnLinking
sv: HjälpMedLänkar

en: HelpOnLinking/NotesLinks
sv: HjälpMedLänkar/NotLänkar

en: HelpOnLists
sv: HjälpMedListor

en: HelpOnLogin
sv: HjälpMedLogin

en: HelpOnMacros
sv: HjälpMedMakron

en: HelpOnMacros/EmbedObject
sv: HjälpMedMakron/ByggInObjekt

en: HelpOnMacros/Include
sv: HjälpMedMakron/Inkludera

en: HelpOnMacros/MailTo
sv: HjälpMedMakron/MejlaTill

en: HelpOnMacros/MonthCalendar
sv: HjälpMedMakron/MånadsKalender

en: HelpOnNavigation
sv: HjälpMedNavigering

en: HelpOnOpenIDProvider
sv: HjälpMedOpenIDProvider

en: HelpOnPageCreation
sv: HjälpMedSkapaSidor

en: HelpOnPageDeletion
sv: HjälpMedSidRadering

en: HelpOnParsers/ReStructuredText
sv: HjälpMedParsers/ReStruktureradText

en: HelpOnParsers/ReStructuredText/RstPrimer
sv: HjälpMedParsers/ReStruktureradText/RstLathund

en: HelpOnProcessingInstructions
sv: HjälpMedDirektiv

en: HelpOnRules
sv: HjälpMedRegler

en: HelpOnSearching
sv: HjälpMedSök

en: HelpOnSlideShows
sv: HjälpMedBildspel

en: HelpOnSlideShows/000 Introduction
sv: HjälpMedBildspel/000 Inledning

en: HelpOnSlideShows/100 Creating the slides
sv: HjälpMedbildspel/100 Att skapa slides

en: HelpOnSlideShows/900 Last but not least: Running your presentation
sv: HjälpMedBildspel/900 Sist: Att köra ditt bildspel

en: HelpOnSmileys
sv: HjälpMedSmilisar

en: HelpOnSpam
sv: HjälpMedSpam

en: HelpOnSpellCheck
sv: HjälpMedStavningsKontroll

en: HelpOnSuperUser
sv: HjälpMedSuperUser

en: HelpOnSynchronisation
sv: HjälpMedSynkronisering

en: HelpOnTables
sv: HjälpMedTabeller

en: HelpOnTemplates
sv: HjälpMedMallar

en: HelpOnThemes
sv: HjälpMedTeman

en: HelpOnUserPreferences
sv: HjälpMedAnvändarInställningar

en: HelpOnVariables
sv: HjälpMedVariabler

en: HelpOnXmlPages
sv: HjälpMedXmlSidor

en: HelpOnComments
sv: HjälpMedKommentarer

en: HelpOnSubscribing
sv: HjälpMedPrenumeration

en: CamelCase
sv: CamelCaseSv

en: WikiCourse
sv: WikiKursSv

en: WikiCourse/01 What is a MoinMoin wiki?
sv: WikiKursSv/01 Vad är en MoinMoin wiki?

en: WikiCourse/02 Finding information
sv: WikiKursSv/02 Att hitta information

en: WikiCourse/03 Staying up to date
sv: WikiKursSv/03 Håll dig uppdaterad

en: WikiCourse/04 Creating a wiki account
sv: WikiKursSv/04 Att skapa ett konto

en: WikiCourse/05 User preferences
sv: WikiKursSv/05 Användarinställningar

en: WikiCourse/06 Your own wiki homepage
sv: WikiKursSv/06 Din egen hemsida i wikin

en: WikiCourse/07 The text editor
sv: WikiKursSv/07 Texteditorn

en: WikiCourse/08 Hot Keys
sv: WikiKursSv/08 Genvägar med tangentbordet

en: WikiCourse/10 Text layout with wiki markup
sv: WikiKursSv/10 Textformatering med wiki-syntax

en: WikiCourse/11 Paragraphs
sv: WikiKursSv/11 Paragrafer

en: WikiCourse/12 Headlines
sv: WikiKursSv/12 Rubriker

en: WikiCourse/13 Lists
sv: WikiKursSv/13 Listor

en: WikiCourse/14 Text styles
sv: WikiKursSv/14 Textstilar

en: WikiCourse/15 Tables
sv: WikiKursSv/15 Tabeller

en: WikiCourse/16 Wiki internal links
sv: WikiKursSv/16 Länkar inom wikin

en: WikiCourse/17 External links
sv: WikiKursSv/17 Externa länkar

en: WikiCourse/18 Attachments
sv: WikiKursSv/18 Bilagor

en: WikiCourse/19 Symbols
sv: WikiKursSv/19 Symboler

en: WikiCourse/20 Dynamic content
sv: WikiKursSv/20 Dynamisk innehåll

en: WikiCourse/21 Macros
sv: WikiKursSv/21 Makron

en: WikiCourse/22 Parsers
sv: WikiKursSv/22 Parsrar

en: WikiCourse/23 Actions
sv: WikiKursSv/23 Åtgärder

en: WikiCourse/30 The graphical editor
sv: WikiKursSv/30 Grafiska editorn

en: WikiCourse/40 Creating more pages
sv: WikiKursSv/40 Att skapa fler sidor

en: WikiCourse/50 Wiki etiquette
sv: WikiKursSv/50 Wiki etiquette

en: WikiCourse/51 Applications
sv: WikiKursSv/51 Applikationer

en: WikiCourse/52 Structure in the wiki
sv: WikiKursSv/52 Struktur i wikin

en: WikiCourseHandOut
sv: WikiKursSvHandout

en: Sun
sv: sön

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tor

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: AttachFile
sv: BifogaFil

en: DeletePage
sv: RaderaSida

en: LikePages
sv: LiknandeSidor

en: LocalSiteMap
sv: LokalÖversiktsKarta

en: RenamePage
sv: BytNamn

en: SpellCheck
sv: StavningsKontroll

en: Discussion
sv: Diskussion

en: User agent
sv: Användaragent

en: Others
sv: Övriga

en: Distribution of User-Agent Types
sv: Fördelning av "User-Agent"-typer

en: Page Size Distribution
sv: Sidstorleksfördelning

en: page size upper bound [bytes]
sv: övre sidstorleksgräns [byte]

en: # of pages of this size
sv: # sidor av den här storleken

en: Views/day
sv: Visningar/dag

en: Edits/day
sv: Redigeringar/dag

en: %(chart_title)s for %(filterpage)s
sv: %(chart_title)s för %(filterpage)s

en: green=view
    red=edit
sv: grön=visa
    röd=ändra

en: date
sv: datum

en: # of hits
sv: # träffar

en: Language
sv: Språk

en: <Browser setting>
sv: <Webbläsarinställning>

en: No orphaned pages in this wiki.
sv: Inga ickerefererade sidor i den här wikin.

en: Include system pages
sv: Inkludera systemsidor

en: Exclude system pages
sv: Exkludera systemsidor

en: No wanted pages in this wiki.
sv: Inga önskade sidor i den här wikin.

en: Python Version
sv: Python-version

en: MoinMoin Version
sv: MoinMoin-version

en: Release %s [Revision %s]
sv: Release %s [revision %s]

en: 4Suite Version
sv: 4Suite-version

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Number of system pages
sv: Antal systemsidor

en: Accumulated page sizes
sv: Ackumulerade sidstorlekar

en: Disk usage of %(data_dir)s/pages/
sv: Diskutrymme använt av %(data_dir)s/pages/

en: Disk usage of %(data_dir)s/
sv: Diskutrymme använt av %(data_dir)s/

en: Entries in edit log
sv: Poster i editloggen

en: NONE
sv: INGEN

en: Global extension macros
sv: Globala utökningsmakron

en: Local extension macros
sv: Lokala utökningsmakron

en: Global extension actions
sv: Globala utökningsaktioner

en: Local extension actions
sv: Lokala utökningsaktioner

en: Global parsers
sv: Globala parsers

en: Local extension parsers
sv: Lokala utökningsparsers

en: Xapian and/or Python Xapian bindings not installed
sv: Xapian och/eller Pythons Xapian gränssnitt inte installerat

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: index unavailable
sv: index otillgänglig

en: index available
sv: index tillgänglig

en: Xapian search
sv: Xapian-sökning

en: Stemming for Xapian
sv: Stemming för Xapian

en: Active threads
sv: Aktiva trådar

en: Search for items
sv: Sök efter poster

en: containing all the following terms
sv: som innehåller alla följande termer

en: containing one or more of the following terms
sv: som innehåller en eller flera av följande termer

en: not containing the following terms
sv: som inte innehåller följande termer

en: last modified since (e.g. 2 weeks before)
sv: senast ändrat sedan (t.ex. 2 veckor)

en: any category
sv: vilken kategori som helst

en: any language
sv: vilket språk som helst

en: any mimetype
sv: vilket mimetype som helst

en: Categories
sv: Kategorier

en: File Type
sv: Filtyp

en: Search only in titles
sv: Sök bara i rubriker

en: Case-sensitive search
sv: Sökning känslig för gemener/VERSALER

en: Exclude underlay
sv: Uteslut underlag

en: No system items
sv: Inga systemsidor

en: Search in all page revisions
sv: Sök i alla versioner av sidor

en: Go get it!
sv: Gå och hämta!

en: No quotes on %(pagename)s.
sv: Inga citattecken på %(pagename)s.

en: Contents
sv: Innehåll

en: Variable name
sv: Variablenamn

en: Default
sv: Förval

en: Description
sv: Beskrivning

en: Lexer description
sv: Lexikalisk beskrivning

en: Lexer names
sv: Lexikaliska namn

en: File patterns
sv: Filmönster

en: Mimetypes
sv: Mime-typer

en: Unsupported navigation scheme '%(scheme)s'!
sv: Inget stöd för navigationsschemat '%(scheme)s'!

en: No parent page found!
sv: Ingen föräldrasida hittad!

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Slide %(pos)d of %(size)d
sv: Bild %(pos)d av %(size)d

en: File attachment browser
sv: Bläddra i bilagor

en: User account browser
sv: Bläddra i användarkonton

en: Search Titles
sv: Sök rubriker

en: Display context of search results
sv: Visa sökningsträffarnas sammanhang

en: Case-sensitive searching
sv: Sökning känslig för gemener/VERSALER

en: Search Text
sv: Sök i text

en: <<%(macro_name)s: execution failed [%(error_msg)s] (see also the log)>>
sv: <<%(macro_name)s: gick inte att köra: [%(error_msg)s] (se även loggarna)>>

en: Go To Page
sv: Gå till sida

en: Wiki configuration
sv: Wikiinställningar

en: This table shows all settings in this wiki that do not have default values. Settings that the configuration system doesn't know about are shown in ''italic'', those may be due to third-party extensions needing configuration or settings that were removed from Moin.
sv: Tabellen visar alla inställningar i denna wiki som inte har ett standardvärde. Inställningar som systemet inte känner till visas ''kursivt''. Dessa kan komma från tredje-parts insticksmoduler som behöver konfigureras eller inställningar som har tagits bort ur Moin.

en: Setting
sv: Inställning

en: %(mins)dm ago
sv: %(mins)dm sedan

en: (no bookmark set)
sv: (inget bokmärke satt)

en: (currently set to %s)
sv: (för närvarande satt till %s)

en: Delete bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Set bookmark
sv: Sätt bokmärke

en: [Bookmark reached]
sv: [Bokmärke nått]

en: Markup
sv: Märkning

en: Display
sv: Visa

en: Upload new attachment "%(filename)s"
sv: Ladda upp ny bilaga "%(filename)s"

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Required argument %(argument_name)s missing.
sv: %(extension_name)s %(extension_type)s: Nödvändigt argument %(argument_name)s saknas.

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Invalid %(argument_name)s=%(argument_value)s!
sv: %(extension_name)s %(extension_type)s: Ogiltig %(argument_name)s=%(argument_value)s!

en: Current configuration does not allow embedding of the file %(file)s because of its mimetype %(mimetype)s.
sv: Nuvarande inställningar tillåter inte att bädda in %(file)s på grund av dess mimetype %(mimetype)s.

en: Embedded
sv: Inbäddad

en: Invalid include arguments "%s"!
sv: Felaktigt inkluderingsargument "%s"!

en: Nothing found for "%s"!
sv: Inget hittat för "%s"!

en: Switch user
sv: Byt användare

en: No user selected
sv: Ingen användare vald

en: You can now change the settings of the selected user account; log out to get back to your account.
sv: Du kan nu ändra inställningarna av det valda användarkontot; logga ut för att komma tillbaka till ditt konto.

en: You are the only user.
sv: Du är den enda användare.

en: As a superuser, you can temporarily assume the identity of another user.
sv: Som administrator kan du tillfälligt ta på dig en annan avändares indentitet.

en: Select User
sv: Välj användare

en: Preferences
sv: Inställningar

en: This jabber id already belongs to somebody else.
sv: Den här Jabber-IDn tillhör redan någon annan.

en: The theme '%(theme_name)s' could not be loaded!
sv: Temat '%(theme_name)s' kunde inte laddas!

en: User preferences saved!
sv: Användarinställningar sparade!

en: the one preferred
sv: den som föredras

en: free choice
sv: valfritt

en: Save
sv: Spara

en: Preferred theme
sv: Önskat tema

en: Editor Preference
sv: Editorns inställningar

en: Editor shown on UI
sv: Editor som visas i gränsittet

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Your time is
sv: Din tid är

en: Server time is
sv: Servertiden är

en: Date format
sv: Datumformat

en: Preferred language
sv: Önskat språk

en: General options
sv: Allmänna inställningar

en: Quick links
sv: Snabblänkar

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Your password has been changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: To change your password, enter a new password twice.
sv: För att ändra ditt lösenord, skriv in ett nytt två gånger.

en: OpenID settings
sv: Inställnignar för OpenID

en: Cannot remove all OpenIDs.
sv: Kan inte ta bort alla OpenIDs.

en: The selected OpenIDs have been removed.
sv: De valda OpenIDs har tagits bort.

en: No OpenID given.
sv: Ingen OpenID given.

en: OpenID is already present.
sv: OpenID finns redan.

en: This OpenID is already used for another account.
sv: Denna OpenID används redan för ett annat konto.

en: OpenID added successfully.
sv: OpenID tillagt.

en: Current OpenIDs
sv: Nuvarande OpenIDs

en: Remove selected
sv: Ta bort valda

en: Add OpenID
sv: Lägg till OpenID

en: Notification
sv: Meddelande

en: Notification settings saved!
sv: Inställningar för meddelanden sparat!

en: '''Email'''
sv: '''Epost'''

en: '''Event type'''
sv: '''Händelsetyp'''

en: Select the events you want to be notified about.
sv: Välj händelserna som du vill bli påmint om

en: Before you can be notified, you need to provide a way to contact you in the general preferences.
sv: Innan du kan få meddelanden, måste du ange ett sätt att kontakta dig i allmänna inställningarna.

en: Subscribed events
sv: Prenumererade händelser

en: Subscribed wiki pages<<BR>>(one regex per line)
sv: Prenumererade wikisidor<<BR>>(en regex per rad)

en: OpenID server
sv: OpenID-server

en: The selected websites have been removed.
sv: De valda webbsidor har tagits bort.

en: Trusted websites
sv: Betrodda webbsidor

en: Inlined image: %(url)s
sv: Inbäddad bild: %(url)s

en: Toggle line numbers
sv: Slå av/på radnumrering
