MoinMoin-1.6 - en to tr translation catalogue (511 entries)

en: Your changes are not saved!
tr: Değişiklikleriniz kaydedilmedi!

en: You are not allowed to edit this page.
tr: Bu sayfa üzerinde değişiklik yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Page is immutable!
tr: Sayfa değiştirilemez!

en: Cannot edit old revisions!
tr: Eski revizyonlar üzerinde değişiklik yapılamıyor!

en: The lock you held timed out. Be prepared for editing conflicts!
tr: Tarafınızca tutulan sayfa kilidi zaman aşımına uğradı. Düzenleme çakışmaları yaşanabilir!

en: Page name is too long, try shorter name.
tr: Sayfa adı çok uzun, kısa bir ad girmeyi deneyin.

en: Draft of "%(pagename)s"
tr: "%(pagename)s" için taslak

en: Edit "%(pagename)s"
tr: %(pagename)s sayfasını düzenle

en: Preview of "%(pagename)s"
tr: "%(pagename)s" için önizleme

en: Your edit lock on %(lock_page)s has expired!
tr: %(lock_page)s üzerindeki düzenleme kilidiniz zaman aşımına uğradı!

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # minutes.
tr: %(lock_page)s üzerindeki düzenleme kilidiniz # dakika sonra zaman aşımına uğrayacak.

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # seconds.
tr: %(lock_page)s üzerindeki düzenleme kilidiniz # saniye sonra zaman aşımına uğrayacak.

en: Someone else deleted this page while you were editing!
tr: Düzenleme yapmakta olduğunuz sayfa başka biri tarafından silindi!

en: Someone else changed this page while you were editing!
tr: Düzenleme yapmakta olduğunuz sayfa başka biri tarafından değiştirildi!

en: Someone else saved this page while you were editing!
    Please review the page and save then. Do not save this page as it is!
tr: Düzenleme yapmakta olduğunuz sayfa başka biri tarafından değiştirildi!
    Lütfen sayfanın yeni halini gözden geçirip öyle kaydedin. Sayfayı olduğu gibi kaydetmeyin!

en: [Content loaded from draft]
tr: [İçerik taslaktan yüklendi.]

en: [Content of new page loaded from %s]
tr: [Yeni sayfa İçeriği %s sayfasından yüklendi.]

en: [Template %s not found]
tr: [%s şablonu bulunamadı.]

en: [You may not read %s]
tr: [%s sayfasını okuyamazsınız.]

en: Describe %s here.
tr: Burada, kullanılan %s değerini açıklayınız.

en: Check Spelling
tr: İmla Denetimi

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Cancel
tr: İptal

en: By hitting '''%(save_button_text)s''' you put your changes under the %(license_link)s.
    If you don't want that, hit '''%(cancel_button_text)s''' to cancel your changes.
tr: '''%(save_button_text)s''' düğmesine basarak, düzenlemelerinizi %(license_link)s altına koymuş olursunuz.
    Eğer bu yapmak istemiyorsanız, '''%(cancel_button_text)s''' düğmesine basarak değişikliklerinizi iptal edebilirsiniz.

en: Preview
tr: Önizleme

en: GUI Mode
tr: Grafiksel Kullanıcı Arayüzü Kipi

en: Load Draft
tr: Taslak Yükle

en: Trivial change
tr: Küçük değişiklik

en: Comment:
tr: Yorum:

en: <No addition>
tr: <Ekleme yok>

en: Add to: %(category)s
tr: %(category)s kategorisine ekle

en: Remove trailing whitespace from each line
tr: İşe yaramayan boşluk karakterlerini temizle

en: Edit was cancelled.
tr: Düzenleme iptal edildi.

en: You can't copy to an empty pagename.
tr: Boş bir sayfa ismine kopyalayamazsınız.

en: You are not allowed to copy this page!
tr: Bu sayfayı kopyalamak için yeterli izne sahip değilsiniz!

en: '''A page with the name {{{'%s'}}} already exists.'''
    
    Try a different name.
tr: '''{{{'%s'}}} adında bir sayfa zaten mevcut.'''
    
    Başka bir ad deneyiniz.

en: Could not copy page because of file system error: %s.
tr: Dosya sistemi hatası sebebiyle sayfa kopyalanamıyor! Hata: %s

en: You are not allowed to rename this page!
tr: Bu sayfayı yeniden adlandırmak için yeterli izne sahip değilsiniz!

en: You can't rename to an empty pagename.
tr: Yeniden adlandırmayı boş bir sayfa ismine yapamazsınız.

en: Could not rename page because of file system error: %s.
tr: Dosya sistemi hatası sebebiyle sayfa yeniden adlandırılamıyor! Hata: %s

en: You are not allowed to delete this page!
tr: Bu sayfayı silmek için yeterli izne sahip değilsiniz!

en: Thank you for your changes. Your attention to detail is appreciated.
tr: Yaptığınız düzenlemeler için teşekkür ederiz. Ayrıntılara olan ilginiz takdir ediliyor.

en: Page "%s" was successfully deleted!
tr: "%s" sayfası başarı ile silindi!

en: Page could not get locked. Unexpected error (errno=%d).
tr: Sayfa kilitlenemiyor. Beklenmeyen hata. (errno=%d)

en: Page could not get locked. Missing 'current' file?
tr: Sayfa kilitlenemiyor. Geçerli dosya kayıp?

en: You are not allowed to edit this page!
tr: Bu sayfa üzerinde değişiklik yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz!

en: You cannot save empty pages.
tr: Boş sayfa kaydedemezsiniz.

en: You already saved this page!
tr: Bu sayfayı zaten kaydettiniz!

en: You already edited this page! Please do not use the back button.
tr: Bu sayfayı zaten düzenlediniz! Lütfen geri tuşunu kullanmayın.

en: You did not change the page content, not saved!
tr: Sayfa içeriğinde herhangi bir değişiklikte bulunmadığınızdan kayıt işlemi gerçekleşmedi!

en: You can't change ACLs on this page since you have no admin rights on it!
tr: Yönetici haklarına sahip olmadığınız bir sayfanın ACL değerlerinde değişiklik yapamazsınız.

en: The lock of %(owner)s timed out %(mins_ago)d minute(s) ago, and you were granted the lock for this page.
tr: %(owner)s kullanıcısının sayfa üzerindeki kilidi %(mins_ago)d dakika önce zaman aşımına uğradı. Bu sebeple sayfayı kilitleme hakkına sahip kılındınız.

en: Other users will be ''blocked'' from editing this page until %(bumptime)s.
tr: Diğer kullanıcıların sayfa üzerinde değişiklik yapmaları %(bumptime)s süresince engellenmiş durumda.

en: Other users will be ''warned'' until %(bumptime)s that you are editing this page.
tr: Diğer kullanıcılar %(bumptime)s süresince sizin sayfayı düzenlediğiniz konusunda uyarılacaklar.

en: Use the Preview button to extend the locking period.
tr: Önizleme yaparak sayfa üzerinde tuttuğunuz kilidin sürecini uzatabilirsiniz.

en: This page is currently ''locked'' for editing by %(owner)s until %(timestamp)s, i.e. for %(mins_valid)d minute(s).
tr: Bu sayfa %(owner)s kullanıcısı tarafından %(timestamp)s kadar kilitlenmiştir. (%(mins_valid)d dakika)

en: This page was opened for editing or last previewed at %(timestamp)s by %(owner)s.<<BR>>
    '''You should ''refrain from editing'' this page for at least another %(mins_valid)d minute(s),
    to avoid editing conflicts.'''<<BR>>
    To leave the editor, press the Cancel button.
tr: Bu sayfa %(owner)s kullancısı tarafından üzerinde değişiklik yapılmak üzere
    açılmış ya da en son %(timestamp)s tarihinde önizleme yapılmıştır.<<BR>>
    '''Herhangi bir düzenleme çakışmasından kaçınmanız açısından sayfa üzerinde
    %(mins_valid)d dakikalığına değişiklik yapmamanız önerilir.'''<<BR>>
    Metin düzenleyicisinden çıkmak için İptal seçeneğini kullanabilirsiniz.

en: <unknown>
tr: <bilinmiyor>

en: [%(sitename)s] Your wiki account data
tr: [%(sitename)s] Wiki hesap bilgileriniz

en: The package needs a newer version of MoinMoin (at least %s).
tr: Bu paket MoinMoin'in daha yeni bir sürümüne ihtiyaç duyuyor. ((%s ve üstü)

en: The theme name is not set.
tr: Tema ayarlanmamış.

en: Installation of '%(filename)s' failed.
tr: '%(filename)s' dosyası yüklenemedi.

en: The file %s is not a MoinMoin package file.
tr: %s bir MoinMoin paket dosyası değil.

en: The page %s does not exist.
tr: %s sayfası yok.

en: Invalid package file header.
tr: Geçersiz paket dosya başlığı.

en: Package file format unsupported.
tr: Paket dosya biçimi desteklenmiyor.

en: Unknown function %(func)s in line %(lineno)i.
tr: %(lineno)i satırında bilinmeyen fonksiyon %(func)s

en: The file %s was not found in the package.
tr: %s dosyası paket içinde bulunmadı.

en: The wiki is currently not reachable.
tr: Wiki şu anda ulaşılamaz durumda.

en: Invalid username or password.
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya parola.

en: The remote wiki uses a different InterWiki name (%(remotename)s) internally than you specified (%(localname)s).
tr: Uzak wiki sizin vermiş olduğunuz (%(localname)s) InterWiki isminden farkı bir iç isim kullanıyor: (%(remotename)s).

en: Text mode
tr: Sade yazı kipi

en: Unknown action %(action_name)s.
tr: %(action_name)s bilinmeyen işlem.

en: You are not allowed to do %(action_name)s on this page.
tr: Sayfa üzerinde %(action_name)s işlemini yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Login and try again.
tr: Giriş yapın ve tekrar deneyin.

en: Expected "=" to follow "%(token)s"
tr: "%(token)s" tümcesi için "=" karakteri girilmeliydi.

en: Expected a value for key "%(token)s"
tr: "%(token)s" anahtarı için yanlış değer

en: Revision %(rev)d as of %(date)s
tr: %(date)s tarihine ait %(rev)d revizyonu

en: Redirected from page "%(page)s"
tr: %(page)s sayfasından yönlendirildi.

en: This page redirects to page "%(page)s"
tr: Bu sayfa sizi "%(page)s" sayfasına yönlendirecektir.

en: Create New Page
tr: Yeni Sayfa Oluştur

en: You are not allowed to view this page.
tr: Sayfanın görüntülenmesi için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Connection to mailserver '%(server)s' failed: %(reason)s
tr: '%(server)s' e-posta sunucusuna bağlanılamadı: %(reason)s

en: Mail not sent
tr: E-posta gönderilmedi.

en: Mail sent OK
tr: E-posta gönderildi.

en: Date
tr: Tarih

en: From
tr: Kimden

en: To
tr: Kime

en: Content
tr: İçerik

en: Attachments
tr: Ekler

en: Sorry, can not save page because "%(content)s" is not allowed in this wiki.
tr: Üzgünüz! "%(content)s" içeriğine izin verilmediğinden dolayı sayfa kaydedilemiyor.

en: Please log in first.
tr: Lütfen önce giriş yapın.

en: Missing password. Please enter user name and password.
tr: Parola eksik. Lütfen kullanıcı adı ve parolayı girin.

en: Name
tr: İsim

en: Password
tr: Parola

en: XSLT option disabled, please look at HelpOnConfiguration.
tr: XSLT seçeneği etkisiz halde, lütfen HelpOnConfiguration sayfasına bakın.

en: XSLT processing is not available, please install 4suite 1.x.
tr: XSLT işlemcisi henüz desteklenmiyor, lütfen 4suite 1.x sürümünü yükleyiniz.

en: %(errortype)s processing error
tr: %(errortype)s işlem hatası

en: Rendering of reStructured text is not possible, please install Docutils.
tr: Tekrar yapılandırılan metnin çevirisi gerçekleştirilemiyor. Lütfen Docutils paketini yükleyin.

en: **Maximum number of allowed includes exceeded**
tr: **İzin verilen en fazla sayfa içerme sayısı aşıldı**

en: **Could not find the referenced page: %s**
tr: **Referans gösterilen %s sayfası bulunamadı**

en: Expected "%(wanted)s" after "%(key)s", got "%(token)s"
tr: "%(key)s" ardından "%(wanted)s" beklenmekte. Onun yerine "%(token)s" bulundu.

en: Expected an integer "%(key)s" before "%(token)s"
tr: "%(token)s" öncesi "%(key)s" tam sayısı beklenmekte.

en: Expected an integer "%(arg)s" after "%(key)s"
tr: "%(key)s" sonrası "%(arg)s" tam sayısı beklenmekte.

en: Expected a color value "%(arg)s" after "%(key)s"
tr: "%(key)s" sonrası "%(arg)s" renk değeri beklenmekte.

en: Diffs
tr: Farklar

en: Info
tr: Bilgi

en: Edit
tr: Düzenle

en: UnSubscribe
tr: ÜyeliktenÇık

en: Subscribe
tr: Üye Ol

en: Raw
tr: Ham

en: Print
tr: Yazdır

en: View
tr: Görüntüle

en: Up
tr: Yukarı

en: Publish my email (not my wiki homepage) in author info
tr: E-posta adresimi (wiki ev sayfasını değil) kullanıcı bilgileri ile yayınla

en: Open editor on double click
tr: Çift tıklayınca metin düzenleyicisini aç

en: After login, jump to last visited page
tr: Giriş yaptıktan sonra son ziyaret edilen sayfaya git

en: Show comment sections
tr: Yorum kısımlarını göster

en: Show question mark for non-existing pagelinks
tr: Henüz var olamayan sayfaların bağlantıları için soru işareti kullan

en: Show page trail
tr: Sayfa sonunu göster

en: Show icon toolbar
tr: Simgeli araç çubuğunu göster

en: Show top/bottom links in headings
tr: Başlıklarda aşağı/yukarı bağlantılarını göster

en: Show fancy diffs
tr: Farkları süslü göster

en: Add spaces to displayed wiki names
tr: Görüntülenen wiki sayfa adalarına boşluk karakteri ekle

en: Remember login information
tr: Giriş bilgilerini hatırla

en: Disable this account forever
tr: Hesabı sonsuza dek etkisiz hale getir

en: Alias-Name
tr: Takma İsim

en: Email
tr: E-Posta

en: User CSS URL
tr: Kullanıcı CSS şablonu için URL

en: (Leave it empty for disabling user CSS)
tr: (Kullanıcı CSS seçeneğini etkisiz hale getirmek için boş bırakınız)

en: Editor size
tr: Metin düzenleyicisi boyutu

en: [%(sitename)s] %(trivial)sUpdate of "%(pagename)s" by %(username)s
tr: [%(sitename)s] %(trivial)s"%(pagename)s" sayfası %(username)s tarafından değiştirildi

en: Line
tr: Çizgi

en: No differences found!
tr: Fark bulunamadı!

en: Deletions are marked like this.
tr: Silme işlemleri bu şekilde işaretleniyor.

en: Additions are marked like this.
tr: Eklemeler bu şekilde işaretleniyor.

en: DeleteCache
tr: ÖnbelleğiTemizle

en: (cached %s)
tr: (%s önbelleğe alındı)

en: Or try one of these actions:
tr: Ya da bu işlemlerden birini deneyin:

en: Unsubscribe
tr: Üyelik İptali

en: Home
tr: Ev

en: [DELETED]
tr: [SİLİNDİ]

en: [UPDATED]
tr: [GÜNCELLENDİ]

en: [RENAMED]
tr: [YENİDEN_ADLANDIRILDI]

en: [CONFLICT]
tr: [ÇAKIŞMA]

en: [NEW]
tr: [YENİ]

en: [DIFF]
tr: [FARK]

en: [BOTTOM]
tr: [ALT]

en: [TOP]
tr: [ÜST]

en: Click to do a full-text search for this title
tr: Bu başlık için tam metin araması gerçekleştirmek için tıklayınız

en: Logout
tr: Çıkış

en: Login
tr: Giriş

en: Clear message
tr: Mesajı temizle

en: last edited %(time)s by %(editor)s
tr: En son %(time)s tarihinde %(editor)s tarafından düzenlendi.

en: last modified %(time)s
tr: En son %(time)s tarihinde düzenlendi.

en: Search:
tr: Arama:

en: Text
tr: Metin

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Search
tr: Arama

en: More Actions:
tr: Diğer İşlemler:

en: Raw Text
tr: Ham Metin

en: Print View
tr: Yazdırma Görünümü

en: Delete Cache
tr: Önbelleği Temizle

en: Rename Page
tr: Sayfayı Yeniden Adlandır

en: Copy Page
tr: Sayfayı Kopyala

en: Delete Page
tr: Sayfayı Sil

en: Like Pages
tr: Benzer Sayfalar

en: Local Site Map
tr: Yerel Site Haritası

en: My Pages
tr: Sayfalarım

en: Remove Spam
tr: Spam Sil

en: Revert to this revision
tr: Bu revizyona geri al

en: Package Pages
tr: Sayfaları Paketle

en: Render as Docbook
tr: Dockbook olarak göster

en: Sync Pages
tr: Sayfaları eşle

en: Do
tr: Yap

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Edit (Text)
tr: Düzenle (Metin)

en: Edit (GUI)
tr: Düzenle (Arayüz)

en: Immutable Page
tr: Sabit Sayfa

en: Remove Link
tr: Bağlantı Sil

en: Add Link
tr: Bağlantı Ekle

en: Show %s days.
tr: %s gün göster.

en: Wiki Markup
tr: Wiki İmleme

en: Page
tr: Sayfa

en: User
tr: Kullanıcı

en: Trivial
tr: Küçük

en: New page:
tr: Yeni sayfa:

en: No differences found!
tr: Fark bulunamadı!

en: [all]
tr: [hepsi]

en: [not empty]
tr: [boş değil]

en: [empty]
tr: [boş]

en: filter
tr: süzgeç

en: seconds
tr: saniye

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: current
tr: geçerli

en: last modified: %s
tr: Son düzenleme: %s

en: match
tr: eşle

en: matches
tr: eşleniyor

en: This page is already deleted or was never created!
tr: Bu sayfa daha önceden silindi ya da hiçbir zaman yaratılmadı!

en: Invalid filename "%s"!
tr: Geçersiz dosya ismi "%s"!

en: Package pages
tr: Paket sayfaları

en: Package name
tr: Paket ismi

en: List of page names - separated by a comma
tr: Sayfa isimlerinin virgülle ayrılmış listesi

en: No pages like "%s"!
tr: "%s" adında bir sayfa yok!

en: Rolled back changes to the page %s.
tr: %s sayfasının eskiye getirme değişiklikleri.

en: Exception while calling rollback function:
tr: Eski duruma getirme fonksiyonu çağrılırken bir istisna oluştu:

en: Please enter your password of your account at the remote wiki below. <<BR>> /!\ You should trust both wikis because the password could be read by the particular administrators.
tr: Lütfen uzak wiki hesabınızın şifresini aşağıya girin. <<BR>> /!\ Her iki wikiye de güvenmelisiniz çünkü şifreniz yöneticiler tarafından okunabilir.

en: Operation was canceled.
tr: İşlem iptal edildi.

en: Please use the interactive user interface to use action %(actionname)s!
tr: %(actionname)s işlemini kullanmak için lütfen etkileşimli kullanıcı arayüzünü kullanın!

en: The only supported directions are BOTH and DOWN.
tr: Sadece BOTH ve DOWN yönleri destekleniyor.

en: Please set an interwikiname in your wikiconfig (see HelpOnConfiguration) to be able to use this action.
tr: Lütfen, bu işlemi kullanabilmek için wikiconfig dosyanızda bir interwiki ismi tanımlayın. (Yardım için HelpOnConfiguration)

en: Incorrect parameters. Please supply at least the ''remoteWiki'' parameter. Refer to HelpOnSynchronisation for help.
tr: Yanlış parametre. Lütfen en azından ''remoteWiki'' parametresini verin. Yardım için  HelpOnSynchronisation sayfasına bakın.

en: The ''remoteWiki'' is unknown.
tr: ''uzakWiki'' bilinmiyor.

en: Synchronisation finished. Look below for the status messages.
tr: Eşleme bitti. Durum mesajları için aşağıya bakın.

en: Synchronisation started -
tr: Eşleme başladı -

en: After filtering: %s pages
tr: Süzgeçten geçirildikten sonra: %s sayfa

en: Skipped page %s because of no write access to local page.
tr: %s sayfası atlandı çünkü yerel sayfaya yazma erişimi yok.

en: Deleted page %s locally.
tr: Yerel sayfa %s silindi.

en: Error while deleting page %s locally:
tr: Yerel dosya %s silinirken hata:

en: Deleted page %s remotely.
tr: Uzak sayfa %s silindi.

en: Error while deleting page %s remotely:
tr: %s uzak sayfası silinirken hata:

en: The item %s cannot be merged automatically but was changed in both wikis. Please delete it in one of both wikis and try again.
tr: %s ögesi otomatik olarak birleştirilemiyor çünkü her iki wikide de değiştirilmiş. Lütfen ikisinden birini silip tekrar deneyin.

en: The item %s has different mime types in both wikis and cannot be merged. Please delete it in one of both wikis or unify the mime type, and try again.
tr: %s ögesi her iki wikide farklı dosya türünde, bu yüzden birleştirilemedi.Lütfen ikisinden birini silip veya dosya türlerini eşleyip tekrar deneyin.

en: The item %s was renamed locally. This is not implemented yet. Therefore the full synchronisation history is lost for this page.
tr: %s ögesi yerel olarak yeniden adlandırılmış. Bu yüzden tam eşleme geçmişi bu sayfa için kayıp.

en: Synchronising page %s with remote page %s ...
tr: %s sayfası uzak sayfa %s ile eşleniyor...

en: The page %s was deleted remotely but changed locally.
tr: %s sayfası uzak wikide silinmiş fakat yerel olarak değiştirilmiş.

en: The page %s could not be synced. The remote page was renamed. This is not supported yet. You may want to delete one of the pages to get it synced.
tr: %s sayfası eşlenemedi. Uzak sayfanın ismi değiştirilmiş. Bu henüz desteklenmiyor. Eşlemek için sayfalardan birini silmelisiniz.

en: Skipped page %s because of a locally or remotely unresolved conflict.
tr: %s sayfaları atlanıyor çünkü yerel veya uzak bir çakışma var.

en: This is the first synchronisation between the local and the remote wiki for the page %s.
tr: Bu aşağıdaki sayfalar için, yerel wiki ile uzak wiki arasındaki ilk ilk eşleme:
    %s

en: The page %s could not be merged because you are not allowed to modify the page in the remote wiki.
tr: Uzak Wiki üzerinde değişiklik hakkına sahip olmadığınız için %s sayfa birleştirilemedi.

en: Page %s successfully merged.
tr: %s sayfa başarı ile birleştirildi.

en: Page %s contains conflicts that were introduced on the remote side.
tr: %s sayfası uzak site kaynaklı çakışmalar içeriyor.

en: Page %s merged with conflicts.
tr: %s Sayfa çakışmalar ile birleştirildi.

en: Exactly one page like "%s" found, redirecting to page.
tr: "%s" adına benzer tek bir sayfa bulundu; oraya yönlendiriliyorsunuz.

en: Pages like "%s"
tr: "%s" sayfasına benzer sayfalar

en: %(matchcount)d %(matches)s for "%(title)s"
tr: "%(title)s" için %(matchcount)d sonuç: %(matches)s

en: Your quicklink to this page has been removed.
tr: Sayfa için sahip olduğunuz hızlı erişim bağlantısı kaldırıldı.

en: Your quicklink to this page could not be removed.
tr: Bu sayfa için sahip olduğunuz hızlı erişim bağlantısı silinemedi.

en: You are not allowed to subscribe to a page you can't read.
tr: Okuma iznine sahip olmadığınız bir sayfaya kayıt olamazsınız.

en: You have been subscribed to this page.
tr: Bu sayfaya üye oldunuz.

en: You could not get subscribed to this page.
tr: Bu sayfaya üye olamadınız.

en: Upload of attachment '%(filename)s'.
tr: '%(filename)s' ekinin gönderimi.

en: Attachment '%(filename)s' deleted.
tr: '%(filename)s' eki silindi.

en: Drawing '%(filename)s' saved.
tr: '%(filename)s' çizimi kaydedildi.

en: Revert to revision %(rev)d.
tr: %(rev)d revizyonuna geri al.

en: Renamed from '%(oldpagename)s'.
tr: '%(oldpagename)s' sayfasından yeniden adlandırıldı.

en: [%d attachments]
tr: [%d tane ek]

en: There are <a href="%(link)s">%(count)s attachment(s)</a> stored for this page.
tr: Bu sayfa için <a href="%(link)s">%(count)s tane ek</a> yer almakta.

en: Filename of attachment not specified!
tr: Ek için dosya adı belirtilmedi!

en: Attachment '%(filename)s' does not exist!
tr: '%(filename)s' eki bulunmamakta!

en: To refer to attachments on a page, use '''{{{attachment:filename}}}''', 
    as shown below in the list of files. 
    Do '''NOT''' use the URL of the {{{[get]}}} link, 
    since this is subject to change and can break easily.
tr: Sayfada yer alan eklere referans göstermek için '''{{{attachment:dosya}}}''' ifadesini kullanabilirsiniz. (Aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi.)
    Kesinlikle URL ile birlikte gelen {{{[get]}}} değerini bağlantıda kullanmayın. Bu değişken rahatlıkla ayarlanabilir olduğundan ekin gösterdiği dosya yolunun kırılmasına neden olabilir.

en: del
tr: sil

en: move
tr: taşı

en: get
tr: getir

en: edit
tr: düzenle

en: view
tr: görüntüle

en: unzip
tr: aç

en: install
tr: yükle

en: Do it.
tr: Yap.

en: No attachments stored for %(pagename)s
tr: %(pagename)s sayfası için ek bulunmamakta.

en: You are not allowed to delete attachments on this page.
tr: Sayfa üzerindeki ekleri silmek için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: You are not allowed to move attachments from this page.
tr: Sayfadan ek taşımak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: You are not allowed to attach a file to this page.
tr: Bu sayfaya ekte bulunmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: New Attachment
tr: Yeni Ek

en: File to upload
tr: Gönderilecek Dosya

en: Rename to
tr: Yeniden Adlandır

en: Overwrite existing attachment of same name
tr: Aynı isimli mevcut ekin üzerine yaz

en: Upload
tr: Gönder

en: Attached Files
tr: Ekli Dosyalar

en: Attachments for "%(pagename)s"
tr: "%(pagename)s" için Ekler

en: No file content. Delete non ASCII characters from the file name and try again.
tr: Dosya içeriği boş. Dosya adında yer alan ASCII olmayan karakterleri silerek tekrar deneyiniz.

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') with %(bytes)d bytes saved.
tr: '%(target)s' eki (%(bytes)d bayt) kaydedildi. (Dosyanın karşı taraftaki adı: '%(filename)s')

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') already exists.
tr: '%(target)s' adlı dosya eki zaten mevcut. (Dosyanın karşı taraftaki adı: '%(filename)s')

en: Nothing changed
tr: Hiç bir şey değiştirilmedi.

en: Move aborted!
tr: Taşıma iptal edildi!

en: Please use a valid filename for attachment '%(filename)s'.
tr: Lütfen '%(filename)s' eki için geçerli bir dosya ismi girin.

en: Move
tr: Taşı

en: New page name
tr: Yeni sayfa adı

en: New attachment name
tr: Yeni ek adı

en: You are not allowed to get attachments from this page.
tr: Sayfa üzerindeki eklere ulaşmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: You are not allowed to install files.
tr: Bu sayfadan yükleme yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Attachment '%(filename)s' installed.
tr: '%(filename)s' eki yüklendi.

en: You are not allowed to unzip attachments of this page.
tr: Sayfa üzerindeki ekleri listelemek için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: The file %(filename)s is not a .zip file.
tr: %(filename)s bir .zip dosyası değil.

en: Attachment '%(filename)s' unzipped.
tr: '%(filename)s eki açıldı.

en: Attachment '%(filename)s'
tr: Ek '%(filename)s'

en: Package script:
tr: Paket betiği:

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Size
tr: Büyüklük

en: Unknown file type, cannot display this attachment inline.
tr: Bilinmeyen dosya tipi. Ek doğrudan gösterilemiyor.

en: You are not allowed to view attachments of this page.
tr: Sayfa üzerindeki ekleri listelemek için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: attachment:%(filename)s of %(pagename)s
tr: %(pagename)s sayfasının %(filename)s eki

en: General Information
tr: Genel Bilgi

en: Page size: %d
tr: Sayfa büyüklüğü: %d

en: SHA digest of this page's content is:
tr: Sayfa içeriğinin SHA özeti:

en: The following users subscribed to this page:
tr: Listelenen kullanıcılar bu sayfaya üye olmuş:

en: This page links to the following pages:
tr: Bu sayfa şu sayfalara bağlantı vermekte:

en: Diff
tr: Fark

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Comment
tr: Yorum

en: Action
tr: İşlev

en: N/A
tr: Bilinmiyor

en: Revision History
tr: Revizyon Geçmişi

en: No log entries found.
tr: Kayıt girdisi bulunamadı.

en: Info for "%s"
tr: "%s" hakkında bilgi

en: Show "%(title)s"
tr: "%(title)s" başlığını göster

en: General Page Infos
tr: Genel Sayfa Bilgileri

en: Page hits and edits
tr: Sayfa ziyaret ve düzenlemeleri

en: Delete
tr: Sil

en: Delete all /subpages too?
tr: Tüm /AltDizinler de silinsin mi?

en: Optional reason for the deletion
tr: İsteğe bağlı silinme nedeni

en: Really delete this page?
tr: Bu sayfayı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Please first create a homepage before creating additional pages.
tr: Alt sayfa yaratmadan önce lütfen kişisel sayfanızı oluşturun.

en: MyPages management
tr: MyPages yönetimi

en: (including %(localwords)d %(pagelink)s)
tr: (içerilen %(localwords)d %(pagelink)s)

en: The following %(badwords)d words could not be found in the dictionary of %(totalwords)d words%(localwords)s and are highlighted below:
tr: İlgili %(badwords)d kelimeler sözlükteki %(totalwords)d tane %(localwords)s kelime arasından bulunamayıp aşağıda işaretlenmiştir:

en: Add checked words to dictionary
tr: İşaretli kelimeleri sözlüğe ekle

en: No spelling errors found!
tr: İmla hatası bulunmadı!

en: You can't save spelling words.
tr: İmla denetimi için kelime ekleme yetkiniz yok.

en: You can't check spelling on a page you can't read.
tr: Okuma iznine sahip olmadığınız bir sayfa için imla denetimi gerçekleştiremezsiniz.

en: You are not allowed to use this action.
tr: Bu işlemi yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: This wiki is not enabled for mail processing.
    Contact the owner of the wiki, who can enable email.
tr: Bu wiki e-posta işlemleri için yapılandırılmadı.
    Lütfen bunun ile ilgili olarak wiki yöneticisi ile temas kurunuz.

en: Mail me my account data
tr: Hesap bilgilerimi e-posta ile gönder

en: Passwords don't match!
tr: Girilen parolalar örtüşmüyor!

en: Subscribe users to the page %s
tr: Kullanıcıları sayfaya üye yap %s

en: Not a user:
tr: Kullanıcı değil:

en: You are not allowed to perform this action.
tr: Bu işlemi yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Charts are not available!
tr: Çizelgeler etkisiz halde!

en: You need to provide a chart type!
tr: Bir çizelge tipi belirtmek zorundasınız!

en: Bad chart type "%s"!
tr: Geçersiz çizelge tipi: "%s"

en: (!) Only pages changed since '''%s''' are being displayed!
tr: (!) Sadece '''%s''' tarihinden sonra değiştirilen sayfalar gösteriliyor!

en: /!\ The modification date you entered was not recognized and is therefore not considered for the search results!
tr: /!\ Girdiğiniz değiştirilme tarihi tanımlanamadığı için arama sonuçlarına yansıtılmadı!

en: Please use a more selective search term instead of {{{"%s"}}}
tr: {{{"%s"}}} yerine daha seçici bir arama tümcesi kullanınız.

en: Title Search: "%s"
tr: Başlık Arama: "%s"

en: Advanced Search: "%s"
tr: Gelişmiş Arama: "%s"

en: Full Text Search: "%s"
tr: Metin Arama: "%s"

en: Your search query {{{"%s"}}} is invalid. Please refer to HelpOnSearching for more information.
tr: {{{"%s"}}} arama sorgunuz geçersiz. Lütfen yardım için HelpOnSearching sayfasına bakın.

en: Your search query {{{"%s"}}} didn't return any results. Please change some terms and refer to HelpOnSearching for more information.%s
tr: {{{"%s"}}} arama sorgunuz hiç sonuç bulamadı. Lütfen girdiyi değiştirin veya yardım için HelpOnSearching sayfasına bakın.%s

en: full-text search with your search terms
tr: arama girdileriniz ile tam-metin araması

en: (!) You're performing a title search that might not include all related results of your search query in this wiki. <<BR>>
tr: (!) Wiki'deki tüm ilgili sonuçları içermeyebilecek olan başlık araması gerçekleştiriyorsunuz. <<BR>>

en: Click here to perform a full-text search with your search terms!
tr: Arama girdileriniz ile tam metin araması gerçekleştirmek için tıklayınız!

en: Cannot create a new page without a page name.  Please specify a page name.
tr: Yeni sayfa yaratmak için bir sayfa adı belirtmeniz gerekmekte.

en: Your subscription to this page has been removed.
tr: Sayfa üyeliğiniz silindi.

en: Can't remove regular expression subscription!
tr: Düzenli ifade üyelikleri kaldırılamıyor!

en: Create new drawing "%(filename)s (opens in new window)"
tr: Yeni çizim oluştur: "%(filename)s (yeni pencerede açılır)"

en: Edit drawing %(filename)s (opens in new window)
tr: %(filename)s çizimini düzenle (yeni pencerede açılır)

en: Clickable drawing: %(filename)s
tr: Tıklanabilir çizim: %(filename)s

en: You are not allowed to save a drawing on this page.
tr: Sayfa üzerinde çizim kaydetmek için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Edit drawing
tr: Çizimi düzenle

en: Execute action %(actionname)s?
tr: %(actionname)s işlemi çalıştırılsın mı?

en: Action %(actionname)s is excluded in this wiki!
tr: %(actionname)s bu wikide devre dışı bırakılmış!

en: You are not allowed to use action %(actionname)s on this page!
tr: Sayfa üzerinde %(actionname)s işlemini yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Select Author
tr: Yazar Seç

en: Revert all!
tr: Hepsini geri al!

en: New name
tr: Yeni ad

en: You are now logged out.
tr: Çıkış yaptınız.

en: Local Site Map for "%s"
tr: "%s" için Yerel Site Haritası

en: No older revisions available!
tr: Eski revizyon bulunmamakta!

en: Diff for "%s"
tr: "%s" farkı

en: Differences between revisions %d and %d
tr: %d ve %d revizyonları arasındaki farklar

en: (spanning %d versions)
tr: (%d versiyon karşılaştırılıyor)

en: The page was saved %(count)d times, though!
tr: Sayfa zaten %(count)d kere kaydedilmiş!

en: (ignoring whitespace)
tr: (boşluk karakterleri gözardı ediliyor)

en: Ignore changes in the amount of whitespace
tr: Boşluk karakteri miktarındaki değişiklikleri gözardı et

en: Empty user name. Please enter a user name.
tr: Boş kullanıcı adı. Lütfen bir kullanıcı adı giriniz.

en: Invalid user name {{{'%s'}}}.
    Name may contain any Unicode alpha numeric character, with optional one
    space between words. Group page name is not allowed.
tr: Geçersiz kullanıcı adı: {{{'%s'}}}.
    Kullanıcı adı alfabetik karakter ve sayı içerebileceği gibi isteğe bağlı olarak kelimeler arasında bir boşluk da bırakılabilir. Grup sayfa isimlerinin kullanımına izin verilmemektedir.

en: This user name already belongs to somebody else.
tr: Bu kullanıcı adı başka bir kullanıcı tarafından kullanılıyor.

en: Please specify a password!
tr: Lütfen bir parola giriniz!

en: Please provide your email address. If you lose your login information, you can get it by email.
tr: Lütfen e-posta adresinizi belirtiniz. Giriş bilgilerinizin kaybolması durumunda, bunları tekrar e-posta yoluyla alabilirsiniz.

en: This email already belongs to somebody else.
tr: Bu e-posta adresi başka bir hesap tarafından kullanılmakta.

en: User account created! You can use this account to login now...
tr: Kullanıcı hesabı oluşturuldu! Artık bu hesabı kullanarak giriş yapabilirsiniz...

en: Password repeat
tr: Parola (Tekrar)

en: Create Profile
tr: Profil Oluştur

en: Full Link List for "%s"
tr: "%s" için Tam Bağlantı Listesi

en: You must login to add a quicklink.
tr: Hızlı erişim bağlantısı eklemek için giriş yapmalısınız.

en: A quicklink to this page has been added for you.
tr: Bu sayfa için hızlı erişim için bağlantınız eklendi.

en: A quicklink to this page could not be added for you.
tr: Bu sayfa için hızlı erişim için bağlantısı eklenemedi.

en: Rename all /subpages too?
tr: Tüm /AltSayfalar da yeniden adlandırılsın mı?

en: Really rename this page?
tr: Bu sayfayı yeniden adlandırmak istediğinize emin misiniz?

en: Optional reason for the renaming
tr: Yeniden adlandırma için, isteğe bağlı, neden

en: Backup
tr: Yedekle

en: You are not allowed to do remote backup.
tr: Sayfa üzerinde uzaktan yedekleme işlemi yapmak için yeterli izne sahip değilsiniz.

en: Unknown backup subaction: %s.
tr: Bilinmeyen yedekleme alt eylemi: %s.

en: You are not allowed to revert this page!
tr: Bu sayfayı geri almak için yeterli izne sahip değilsiniz!

en: You were viewing the current revision of this page when you called the revert action. If you want to revert to an older revision, first view that older revision and then call revert to this (older) revision again.
tr: Geri alma işlemini çağırdığınızda sayfanın güncel halini görüntülüyordunuz. Eski bir revizyona geri almak istiyorsanız önce o eski sayfası görüntüleyin ve geri alma tuşuna basın.

en: RecentChanges
tr: SonDüzenlemeler

en: WikiTipOfTheDay
tr: WikiGününİpucu

en: TitleIndex
tr: BaşlıkDizini

en: WordIndex
tr: KelimeDizini

en: FindPage
tr: SayfaBul

en: MissingPage
tr: KayıpSayfa

en: MissingHomePage
tr: KayıpKişiselSayfa

en: FrontPage
tr: AnaSayfa

en: WikiSandBox
tr: WikiKumHavuzu

en: AbandonedPages
tr: EskiyenSayfalar

en: EventStats
tr: Etkinlikİstatistikleri

en: EventStats/HitCounts
tr: Etkinlikİstatistikleri/ZiyaretçiSayacı

en: EventStats/UserAgents
tr: Etkinlikİstatistikleri/Kullanıcıİstemcileri

en: FortuneCookies
tr: Wikiİpuçları

en: WikiLicense
tr: WikiLisansı

en: HelpOnFormatting
tr: YardımBiçimHakkında

en: HelpContents
tr: YardımKonuları

en: Sun
tr: Paz

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sal

en: Wed
tr: Çrş

en: Thu
tr: Prş

en: Fri
tr: Cum

en: Sat
tr: Cts

en: AttachFile
tr: DosyaEkle

en: DeletePage
tr: SayfaSil

en: LikePages
tr: BenzerSayfalar

en: LocalSiteMap
tr: YerelSiteHaritası

en: RenamePage
tr: SayfaAdlandır

en: SpellCheck
tr: İmlaDenetimi

en: User agent
tr: İstemci aracı

en: Others
tr: Diğer

en: Distribution of User-Agent Types
tr: Kullanıcı İstemci Araçlarının Dağılımı

en: Page Size Distribution
tr: Sayfa Boyutu Dağılımı

en: page size upper bound [bytes]
tr: Sayfa boyutu üst sınırı [bayt]

en: # of pages of this size
tr: Belirtilen boyuttaki sayfa sayısı

en: Views/day
tr: Gösterim Sayısı/Gün

en: Edits/day
tr: Düzenleme Sayısı/Gün

en: %(chart_title)s for %(filterpage)s
tr: %(filterpage)s için %(chart_title)s

en: green=view
    red=edit
tr: yeşil=gösterim
    red=düzenleme

en: date
tr: tarih

en: # of hits
tr: Ziyaret sayısı

en: Language
tr: Dil

en: <Browser setting>
tr: <Tarayıcı ayarları>

en: No orphaned pages in this wiki.
tr: Wiki üzerinde yetim sayfa bulunmamakta.

en: Include system pages
tr: Sistem sayfalarını içer

en: Exclude system pages
tr: Sistem sayfalarını çıkar

en: No wanted pages in this wiki.
tr: Wiki üzerinde istenen bir sayfa yer almamakta.

en: Python Version
tr: Python Sürümü

en: MoinMoin Version
tr: MoinMoin Sürümü

en: Release %s [Revision %s]
tr: Sürüm %s [Revizyon %s]

en: 4Suite Version
tr: 4Suite Sürümü

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: Number of system pages
tr: Sistem sayfası sayısı

en: Accumulated page sizes
tr: Toplanan sayfa sayısı

en: Disk usage of %(data_dir)s/
tr: %(data_dir)s/ disk kullanımı

en: Entries in edit log
tr: Düzenleme kayıtlarındaki girdiler

en: NONE
tr: YOK

en: Global extension macros
tr: Genel geliştirilmiş makrolar

en: Local extension macros
tr: Yerel geliştirilmiş makrolar

en: Global extension actions
tr: Genel geliştirilmiş işlemler

en: Local extension actions
tr: Yerel geliştirilmiş işlemler

en: Global parsers
tr: Genel ayrıştırıcılar

en: Local extension parsers
tr: Yerel geliştirilmiş makrolar

en: Xapian and/or Python Xapian bindings not installed
tr: Xapian ve/veya Python Xapian bağlayıcı(lar)ı yüklü değil

en: Disabled
tr: Etkisiz

en: Enabled
tr: Etkin

en: Xapian search
tr: Xapian arama

en: Active threads
tr: Etkin yivler

en: Search for items
tr: Öğe Ara

en: containing all the following terms
tr: Girilen terimlerin hepsini içeren

en: containing one or more of the following terms
tr: Girilen terimlerin bir veya daha fazlasını içeren

en: not containing the following terms
tr: Girilen terimleri içermeyen

en: File Type
tr: Dosya Türü

en: Search only in titles
tr: Sadece başlıklarda ara

en: Case-sensitive search
tr: Büyük-küçük harf duyarlı arama

en: Exclude underlay
tr: Sistem sayfalarını (underlay) hariç tut

en: No system items
tr: Sistem ögesi yok

en: Go get it!
tr: Git ve al!

en: No quotes on %(pagename)s.
tr: %(pagename)s sayfasında alıntı bulunmamakta.

en: Contents
tr: İçerik

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Unsupported navigation scheme '%(scheme)s'!
tr: Desteklenmeyen tarama şeması: '%(scheme)s'

en: No parent page found!
tr: Komşu sayfa bulunamadı!

en: Slideshow
tr: Slayt Gösterimi

en: Start
tr: Başlat

en: Slide %(pos)d of %(size)d
tr: Slayt %(pos)d/%(size)d

en: Search Titles
tr: Başlıkları Ara

en: Display context of search results
tr: Arama sonuçlarının içerik gösterimi

en: Case-sensitive searching
tr: Büyük-küçük harf duyarlı arama

en: Search Text
tr: Metin Arama

en: Go To Page
tr: Sayfaya Git

en: %(mins)dm ago
tr: %(mins)dm önce

en: (no bookmark set)
tr: (imleyici atanmamış)

en: (currently set to %s)
tr: (şuanki değeri %s)

en: Delete bookmark
tr: Yerimi sil

en: Set bookmark
tr: İmleyici Ata

en: [Bookmark reached]
tr: [İmleyiciye ulaşıldı]

en: Markup
tr: İm

en: Display
tr: Göster

en: Upload new attachment "%(filename)s"
tr: Yeni ek dosya gönder "%(filename)s"

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Invalid include arguments "%s"!
tr: Geçersiniz {{{include}}} argümanları: "%s"

en: Nothing found for "%s"!
tr: "%s" için sonuç bulunamadı.

en: Select User
tr: Kullanıcı Seç

en: Preferences
tr: Ayarlar

en: The theme '%(theme_name)s' could not be loaded!
tr: '%(theme_name)s' teması yüklenemiyor!

en: User preferences saved!
tr: Kullanıcı ayarları kaydedildi!

en: the one preferred
tr: Tercih edilen

en: free choice
tr: İsteğe bağlı seçim

en: Save
tr: Kaydet

en: Preferred theme
tr: Tercih edilen tema

en: Editor Preference
tr: Metin Düzenleyicisi Ayarları

en: Editor shown on UI
tr: Metin düzenleyicisinin görüntüleneceği arayüz

en: Time zone
tr: Zaman dilimi

en: Your time is
tr: Şu an saatiniz

en: Server time is
tr: Sunucu saati

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Preferred language
tr: Tercih edilen dil

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: Quick links
tr: Hızlı erişim bağlantıları

en: Inlined image: %(url)s
tr: Hizalı resim: %(url)s

en: Toggle line numbers
tr: Satır numaralandırmayı aç/kapa
