monster-masher - en to da translation catalogue (72 entries)

en: Level %1 cleared for monsters!
da: Niveau %1 ryddet for monstre!

en: And the last hero disappeared...
da: Og den sidste helt forsvandt...

en: All levels liberated!
da: Alle niveauer er befriet!

en: Entering level %1...
da: Indtræder på niveau %1...

en: Fatal error
da: Fatal fejl

en: %1. Check your installation or report the problem to the distributor if you installed from a package.
da: %1. Kontrollér din installation eller rapportér problemet til pakkedistributøren hvis du installerede fra en pakke.

en: In the old days, before man entered the world, the gnomes were abundant.
da: I gamle dage, før mennesket gik omkring i verden, var gnomerne talrige.

en: Through centuries of hard labour, only slightly eased by the levitational powers provided to them by their god, they bored out shafts and caves in the mountains.
da: Gennem århundreders hårdt arbejde der kun var blevet lettet en smule af de levitationskræfter som deres gud gennem tiderne forsynede dem med, gravede gnomerne skakter og huler i bjergene.

en: Always seeking the precious stones and valuable ore...
da: Altid på jagt efter de ædle stene og den dyrebare malm...

en: But one clan dug deeper than the others. Only its wealth was growing quicker than its greed.
da: Men én klan gravede dybere end de andre. Kun rigdommen i klanens skatkamre voksede hurtigere end dens grådighed.

en: The years went by. The chief of the clan became the king of the gnomes. Thousands of men, women and children were sent to work in the deepest, most profitable mines.
da: Årene gik. Overhovedet for klanen blev gnomernes konge. Tusinder af mænd, kvinder og børn blev sendt ned at arbejde i de dybeste, mest givtige miner.

en: Then one day a large deposit of coal was found. Or so it was thought...
da: Så en dag blev et stort forråd af kul fundet. Eller det troede man...

en: From the black carbon, a strange creature rose!
da: En mystisk skabning hævede sig ud af den sorte karbon!

en: The first moments of surprise among the workers were replaced with horror as hundreds of other shapes broke out of the vein, crushing everything and everybody on their way.
da: De første øjeblikkes overraskelse blandt arbejderne blev erstattet af skræk mens hundrede af andre former brød ud af åren og ødelagde og dræbte alting på deres vej.

en: For months, the clan fought the monsters. Only a handful of messengers sent out to warn the other clans survived.
da: I måneder kæmpede klanen mod monstrene. Kun en håndfuld budbringere der var blevet sendt ud for at advare de andre klaner, overlevede.

en: The world of the gnomes was threatened...
da: Gnomernes verden var truet...

en: By the black monsters made of carbon harder than steel, mechanical in their stupidity; but deadly.
da: Af de sorte monstre lavet af kulstof hårdere end stål, mekaniske i deres tanketomhed; men dødbringende.

en: By the armoured monsters so well-protected that only the bed-rock was hard enough to slay them.
da: Af de rustningsklædte monstre så velbeskyttede at kun grundfjeldet var hårdt nok til at knuse dem.

en: By the seekers, sneaky and tricky, red from the gnome blood that their spikes had spilled.
da: Af de listige søgere, røde fra det gnomblod som deres pigge havde udgydt.

en: And by the blue egg layers that multiplied their number by thousands.
da: Og af de blå æglæggere som forøgede deres antal med tusinder.

en: The only remaining hope of the gnomes was a humble levitation worker. He had found a way to mash the monsters against the mountain rocks.
da: Det eneste tilbageværende håb for gnomerne var en ydmyg levitationsarbejder. Han havde fundet en måde at mase monstrene mod bjergets klipper.

en: That hope is you.
da: Det håb er dig.

en: You must battle your way deep into the mountains, past each of the levels of the clan of the kings and clear the way for the rock summoners to block the vein.
da: Du må kæmpe dig vej dybt ind i bjergene, forbi hvert af niveauerne i kongernes klans rige og rydde vejen så klippemagerne kan blokere åren.

en: Only then can the gnomes survive...
da: Kun da kan gnomerne overleve...

en: Monster Masher: cannot load the icon "%1".
da: Monster Masher: kan ikke indlæse ikonet "%1".

en: Resurrections: %1
da: Genoplivninger: %1

en: Score: %1
da: Point: %1

en: Level: %1
da: Niveau: %1

en: _New game
da: _Nyt spil

en: _Preferences
da: In_dstillinger

en: _About
da: _Om

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Resume game
da: _Genoptag spil

en: Re_start level
da: Start _forfra på niveau

en: _End game
da: _Afslut spil

en: Fast-paced monster mashing game for GNOME. Splat the monsters before they roll over you and take over the world of the gnomes!
da: Hjertedunkende monstermosningsspil til Gnome. Splat monstrene før de ruller over dig og overtager gnomernes verden!

en: Monster Masher
da: Monstermoser

note: note to translators: resur. stands for resurrections; resurrections occur when the player is given life again after having died (the translation should preferably be short)
en: (resur.: %1)
da: (genopliv.: %1)

en: An error occurred while reading the file "%1". This may mean that the recordings of what levels you have passed are lost.
da: En fejl opstod under læsning af filen "%1". Dette kan betyde at oplysningerne om hvilke niveauer du har passeret, er gået tabt.

en: Load error
da: Indlæsningsfejl

en: An error occurred while saving the file "%1". This may mean that the recordings of what levels you have passed are lost.
da: En fejl opstod under gemning af filen "%1". Dette kan betyde at oplysningerne om hvilke niveauer du har passeret, er gået tabt.

en: Save error
da: Gemningsfejl

en: <b>Difficulty</b>
da: <b>Sværhedsgrad</b>

en: <b>Fullscreen</b>
da: <b>Fuldskærm</b>

en: <b>Level</b>
da: <b>Niveau</b>

en: <b>Moving</b>
da: <b>Bevægelser</b>

en: <b>Number of Players</b>
da: <b>Antal spillere</b>

en: <b>Pull block</b>
da: <b>Træk blok</b>

en: Appearance
da: Udseende

en: Key for activating pulling of blocks
da: Tast for at aktivere trækning af blokke

en: Key for moving down
da: Tast for bevæge helt nedad

en: Key for moving to the left
da: Tast for bevæge helt til venstre

en: Key for moving to the left and down
da: Tast for bevæge helt til venstre og ned

en: Key for moving to the left and up
da: Tast for bevæge helt til venstre og op

en: Key for moving to the right
da: Tast for bevæge helt til højre

en: Key for moving to the right and down
da: Tast for at bevæge helt til højre og ned

en: Key for moving to the right and up
da: Tast for bevæge helt til højre og op

en: Key for moving up
da: Tast for bevæge helt opad

en: Player 1 keys
da: Taster til spiller 1

en: Player 2 keys
da: Taster til spiller 2

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Start Game
da: Start spil

en: Start at _level:
da: Start på _niveau:

en: Use _fullscreen mode
da: Benyt _fuldskærmstilstand

en: _Easy
da: _Let

en: _Hard
da: S_vær

en: _Medium
da: _Mellem

en: _One player
da: _En spiller

en: _Two players
da: _To spillere

en: Mash monsters and save the gnomes
da: Mos monstre og red gnomerne

en: The string should be the GDK name of the key value to use (can be found in gdk/gdkkeynames.c).
da: Strengen skal være GDK-navnet for tasteværdien der skal bruges (kan findes i gdk/gdkkeynames.c).

en: Use fullscreen
da: Benyt fuldskærm
